PDA

View Full Version : ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΛΑ!!!



CHRISTOF
30/06/2011, 17:45
Καλησπέρα φίλοι μου,

Κατ'ευθείαν στο θέμα.
Προχθές έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών στο CB1300 (750 χλμ).
Όλα καλά, γενικός έλεγχος, λάδια 10 - 30, αλλαγή φίλτρου, σφιξίματα κτλ.
Φεύγω, και 5 χλμ παρακάτω, βάζω αλάρμ, σταματάω δεξιά, σβήνω τον διακόπτη και κλειδώνω το τιμόνι (ήθελα κάτι να αγοράσω). Επιστρέφοντας, ανεβαίνω, σηκώνω το σταντ, ανοίγω τον διακόπτη, κάνουν τον έλεγχο τα όργανα (τα αλάρμ ανοικτά ακόμα) και πατάω τη μίζα. Γενικά παίρνει εύκολα αμέσως. Στα κλάσματα του δευτερολέπτου που ακολούθησαν, ενώ πατάω μίζα, κόβεται το ρεύμα, βλέπω πάλι τους δείκτες στα όργανα να κάνουν έλεγχο, ένα πράγμα σαν να έκανε reset. Πατάω ξανά τη μίζα, τσακμάκι και έφυγα. Μόνο που μηδενίστηκαν οι δύο μερικοί χιλιομετρητές, όπως και το ρολόι :eyepop: .

Μήπως κανείς γνωρίζει τι μπορεί να έγινε?

Δεν το ξανάκανε την υπόλοιπη ημέρα, δεν την έπλυνα, δεν έβρεξε.

Στο συνεργείο, μου είπαν ότι την έβαλαν στον εγκέφαλο για έλεγχο.

Σας ευχαριστώ όλους :wave2:

toyar
30/06/2011, 18:34
αδύναμη μπαταρία + αλάρμ+ μίζα= μεγάλη πτώση τάσης
το ίδιο μου έκανε κι εμένα σε cbf 250 όταν η μπαταρία ήταν στα τελευταία της και λύθηκε με την καινούρια
εναλλακτικά κάποιος χαλαρός πόλος:)

CHRISTOF
30/06/2011, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
αδύναμη μπαταρία + αλάρμ+ μίζα= μεγάλη πτώση τάσης
το ίδιο μου έκανε κι εμένα σε cbf 250 όταν η μπαταρία ήταν στα τελευταία της και λύθηκε με την καινούρια
εναλλακτικά κάποιος χαλαρός πόλος:)

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Και εγώ αυτό σκέφτηκα. Δηλαδή είναι το ίδιο σύμπτωμα με το να βγάλεις στιγμιαία τον ένα πόλο και να τον ξαναβάλεις. Όσον αφορά την μπαταρία, το μηχανάκι είναι 40 ημερών :eyepop:
Βέβαια το αφήνω πάντα με συναγερμό ο οποίος χτυπάει και 3 - 5 φορές την ημέρα :mad:
Παίζουν τα σκυλιά βλέπεις και όπως την ακουμπάνε...:lol:
Λες να είναι από εκεί ? :look:

7gibernau
30/06/2011, 19:00
κανε κι ενα τσεκαρισμα στις γειωσεις.......

CHRISTOF
30/06/2011, 19:18
Να κάνω άλλη μια ερώτηση.
Σε περίπτωση που φταίει η μπαταρία και θέλει αντικατάσταση, καλύπτεται από την εγγύηση?

cosgili
30/06/2011, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTOF
Να κάνω άλλη μια ερώτηση.
Σε περίπτωση που φταίει η μπαταρία και θέλει αντικατάσταση, καλύπτεται από την εγγύηση? Τσου γιατι θεωρειται αναλωσιμο. Ιδιο σκηνικο οταν ειχα παρει το ληστη και με 1600 χλμ στο κοντερ η μπαταρια με αφησε για αλλους τοπους...χλοερους!!! Αυτο εγινε καθοτι στην αντιπροσωπεια για να μου παραδωσουν τη μηχανη δεν τη φορτισαν με μικρη ενταση αλλα την εβαλαν στην ταχεια με αποτελεσμα να μην εχει φορτιστει πληρως και να απεβιωσει σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα. Δυστυχως η μηχανη σου δινει ρευμα στην μπαταρια ωστε να συντηρησει το ηδη υπαρχον φορτιο. Δεν μπορει να την φορτισει πληρως με αποτελεσμα μια "πεσμενη" μπαταρια που δεν εχει κανει τη σωστη αρχικη φορτιση (που ειναι πολυ σημαντικη για την ζωη της), να την κανει με ελαφρα. Shit happens. Τωρα που το ξερεις την επομενη φορα που θα παρεις νεα μηχανη ή μπαταρια, θα φροντισεις να τη φορτισεις εσυ ο ιδιος για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο:wave2:

CHRISTOF
30/06/2011, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Τσου γιατι θεωρειται αναλωσιμο. Ιδιο σκηνικο οταν ειχα παρει το ληστη και με 1600 χλμ στο κοντερ η μπαταρια με αφησε για αλλους τοπους...χλοερους!!! Αυτο εγινε καθοτι στην αντιπροσωπεια για να μου παραδωσουν τη μηχανη δεν τη φορτισαν με μικρη ενταση αλλα την εβαλαν στην ταχεια με αποτελεσμα να μην εχει φορτιστει πληρως και να απεβιωσει σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα. Δυστυχως η μηχανη σου δινει ρευμα στην μπαταρια ωστε να συντηρησει το ηδη υπαρχον φορτιο. Δεν μπορει να την φορτισει πληρως με αποτελεσμα μια "πεσμενη" μπαταρια που δεν εχει κανει τη σωστη αρχικη φορτιση (που ειναι πολυ σημαντικη για την ζωη της), να την κανει με ελαφρα. Shit happens. Τωρα που το ξερεις την επομενη φορα που θα παρεις νεα μηχανη ή μπαταρια, θα φροντισεις να τη φορτισεις εσυ ο ιδιος για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο:wave2:

Σε ευχαριστώ φίλε μου.
Αύριο θα πάω για έλεγχο.:wave2:

sergiosm
30/06/2011, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Τσου γιατι θεωρειται αναλωσιμο.

:nono:
όχι αν είναι ελαττωματική, ούτε αν έχει κάνει μαλακία ο πωλητής.
τότε καλύπτεται από την εγγύηση.

Και το γεγονός ότι στο έκανε μετά από μόλις σαράντα ημέρες αυτό δείχνει.
Δεν έδωσες και λίγα για τη μηχανή.
Να τους πεις να την αλλάξουν με δικά τους έξοδα και να αφήσουν τις *#@&*(^*&#


:wave2:

CHRISTOF
30/06/2011, 20:43
Να τους πεις να την αλλάξουν με δικά τους έξοδα και να αφήσουν τις *#@&*(^*&#


:wave2: [/B][/QUOTE]

:a46:

cosgili
30/06/2011, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:nono:
όχι αν είναι ελαττωματική, ούτε αν έχει κάνει μαλακία ο πωλητής.
τότε καλύπτεται από την εγγύηση.

Και το γεγονός ότι στο έκανε μετά από μόλις σαράντα ημέρες αυτό δείχνει.
Δεν έδωσες και λίγα για τη μηχανή.
Να τους πεις να την αλλάξουν με δικά τους έξοδα και να αφήσουν τις *#@&*(^*&#


:wave2: Δυστυχως παροτι η λογικη λεει οτι πρεπει να στην αλλαξουν, οι οροι της εγγυησης εχουν αντιθετη αποψη και η "γνωμη" τους υπερισχυει της κοινης λογικης:winka:

sergiosm
30/06/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Δυστυχως παροτι η λογικη λεει οτι πρεπει να στην αλλαξουν, οι οροι της εγγυησης εχουν αντιθετη αποψη και η "γνωμη" τους υπερισχυει της κοινης λογικης:winka:

οι "όροι" της εγγύησης δεν είναι τίποτε παραπάνω από την "άποψη" του πωλητή.
Ο νόμος όμως έχει άλλη άποψη. Δεν είναι θέμα κοινής λογικής.

:beer:

CHRISTOF
30/06/2011, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Δυστυχως παροτι η λογικη λεει οτι πρεπει να στην αλλαξουν, οι οροι της εγγυησης εχουν αντιθετη αποψη και η "γνωμη" τους υπερισχυει της κοινης λογικης:winka:

Να δούμε ποιός θα χάσει εαν πάνε να μου το παίξουν μη - λογικοί :smokin:

Τέλος πάντων, ας μην προτρέχουμε. Αύριο θα σας πω τα νέα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους :wave2:

cosgili
30/06/2011, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
οι "όροι" της εγγύησης δεν είναι τίποτε παραπάνω από την "άποψη" του πωλητή.
Ο νόμος όμως έχει άλλη άποψη. Δεν είναι θέμα κοινής λογικής.

:beer: Δεν ειναι αποψη του πωλητη...ειναι οροι που εχεις κανει δεκτους με τη τζιφρα σου κατα την παραλαβη της μοτο. Και απο τη στιγμη που λενε ρητα οτι η μπαταρια δεν καλυπτεται απο την εγγυηση...οσο και να κοπανιεσαι αν δεν θελουν...δεν. :smokin:

foogr01
30/06/2011, 21:40
Ίδια ιστορία με του cosgili. Μου την αλλάξανε εντός εγγύησης χωρίς κανένα μα κ μου. Δοκίμασε.

sergiosm
30/06/2011, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Δεν ειναι αποψη του πωλητη...ειναι οροι που εχεις κανει δεκτους με τη τζιφρα σου κατα την παραλαβη της μοτο. Και απο τη στιγμη που λενε ρητα οτι η μπαταρια δεν καλυπτεται απο την εγγυηση...οσο και να κοπανιεσαι αν δεν θελουν...δεν. :smokin:

Μην επιμένεις, γιατί:

1ον ΔΕΝ έχεις δεχτεί κάτι τέτοιο.
έχεις δεχτεί ότι η μπαταρία δεν αντικαθίσταται ως αναλώσιμο υπό την προϋπόθεση ότι αυτή που έχει πάνω το μηχανάκι ΔΕΝ είναι ελαττωματική. Εδώ μιλάμε για ελαττωματική (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται) μπαταρία.

2ον Ακόμα και αν το είχες δεχτεί, ο νόμος σε προστατεύει. Και ο νόμος (στην περίπτωση αυτή) υπερισχύει.

:a016:
:lol:

sergiosm
01/07/2011, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTOF
Αύριο θα σας πω τα νέα

Λοιπόν;;;;;;;;;;;;;

giannis113
01/07/2011, 18:50
τσεκαρε τους πολους της μπαταριας για αλατα η χαλαρες βιδες

CHRISTOF
02/07/2011, 17:46
Λοιπόν, μια επαφή στο ρελέ έκανε τη ζημιά.
Βέβαια, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος εαν το θέμα τελείωσε, καθώς μου έτυχε μόνο το συμβάν που σας ανέφερα.
Στην περίπτωση δε που χρειαστεί αλλαγή μπαταρίας, θα γίνει δωρεάν.
Κάτι δεν μου πάει καλά.
Γιατί να χρειαστεί αλλαγή μπαταρίας?
Τέλος πάντων, θα δούμε.

:beer: