PDA

View Full Version : Πρόβλημα με ολόσωμη στολή..



menos
30/06/2011, 23:33
Πέρυσι αγόρασα μια φόρμα δερμάτινη διαιρούμενη, μου βγήκε καλή, όμως... το τελευταίο καιρό μου δημιουργεί πρόβλημα στα γόνατα..

Αν φορέσω την φόρμα πάνω απο 2-3 ώρες αρχίζω να νοιώθω έναν έντονο πόνο στα γόνατα.. με πιέζει η φόρμα στο συγκεκριμένο σημείο και δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο απο το να βγάλω την φόρμα να ηρεμήσουν τα γόνατα μου απ'τον πόνο..

Εχει τύχει σε κανέναν απο εσάς?
Υπάρχει λύση? :confused:

menelaos46
01/07/2011, 00:16
Υπάρχει λύση?

Ναι υπάρχει, άλλαξε φόρμα...
Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, φαντάζομαι σε χτυπάει στο γόνατο αλλά στο πίσω μέρος??

menos
01/07/2011, 00:36
Να αλλαχτεί η φόρμα... μάλλον δεν παίζει.
Με χτυπάει στο γόνατο.. μπροστά.

GIXXERAKIAS
01/07/2011, 09:09
Mπορεις απλα να την φαρδυνεις αν ειναι στενη σε εκεινο το σημειο που σε πιεζει.:winka:

Αν θυμαται κανεις την διευθυνση τις Τινας στο ζωγραφου ας ποσταρει,πηγα εγω την δικια μου φορμα για επισκευη απο σκισιμο καλο απο τουμπα (η μιση φορμα κομμενη) και εγινε καινουρια!:beer:

edit:To βρηκα.

Location
ΤΡΑΥΛΑΝΤΩΝΗ 13,ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΡ.ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ 77,ΙΛΙΣΣΙΑ, 15772
About
επιδιορθωση και επισκευη δερματινων ειδων
Description
leather repair & alteration ,logos,leather lettering
Phone
2107714531 & 2107714489
Website
http://www.takouni3.gr
http://www.ridersartandcraft.com

TROOPER
01/07/2011, 10:48
δοκιμασε οπως οδηγεις να σπρωξεις τα προστατευτικα στο γονατο προς τα κατω.

makis206
01/07/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αν θυμαται κανεις την διευθυνση τις Τινας στο ζωγραφου..

Ο Μενέλαος βρίσκεται στην Σλοβακία (κwλόφαρδος :lol: ) John, δεν ξέρω αν θα τον βολέψει η Τίνα παρά μόνο αν κατέβει Ελλάδα ή της την στείλει ταχυδρομικά..

Έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα πάντως.

:beer:

VALES
01/07/2011, 11:14
Δοκίμασε να χάσεις και κανένα κιλάκι. :smokin:

menos
01/07/2011, 11:52
Ο πόνος είναι όπως σωστά κατάλαβε ο Trooper απο τα προστατευτικά που πιέζουν πάνω στο γόνατο... θα κοιτάξω κατα πόσο είναι εφικτό να σπρωχτούν προς τα κάτω.

@ Τζίξερ, δεν με "κόβει" πάνω στο πόδι, με πιέζει συγκεκριμένα στο "τραγανό" του γονάτου... απο παλιότερο ατύχημα..
Σίγουρα πάντως θα δοκιμάσω να το ανοίξω εκεί.. κάποια πατέντα θα βρώ. :beer:

@Vales, Δοκίμασε να πάρεις και κανά κιλάκι. :smokin:

sniper
01/07/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
....

@ Τζίξερ, δεν με "κόβει" πάνω στο πόδι, με πιέζει συγκεκριμένα στο "τραγανό" του γονάτου... απο παλιότερο ατύχημα..
Σίγουρα πάντως θα δοκιμάσω να το ανοίξω εκεί.. κάποια πατέντα θα βρώ. :beer:
...

Αν την βρεις, πες το και σε μένα - έχω το ίδιο θέμα ακριβώς.

PanVas
01/07/2011, 12:41
Ένα είναι σίγουρο!
Κανε κάτι!


Αντίστοιχο πρόβλημα με κορντούρα και νταινίζ παντελόνι βοήθησε στο να πάθω χονδρική μαλάκυνση...!

Το πρόβλημα προκλήθηκε από λίγα παραπανίσια κιλά... Όχι στα γόνατα αλλά στο κωλαράκι με αποτέλεσμα το ύφασμα να τσιτώνει σε όλο το σώμα... Το πρόβλημα γινόταν ακόμα πιο έντονο όταν φόραγα τα αδιάβροχα!

Οι επιγονατίδες του παντελονιού, ακουμπούσαν στα γόνατα και έσφιγγαν με αποτέλεσμα να σταματάει την ελεύθερη ροή αίματος αλλά και να τρίβονται οι επιγονατίδες μου (το κόκαλο) με τον χόνδρο που βρίσκεται από κάτω. Κατέληξα σχεδόν ανάπηρος για μία βδομάδα και μετά από εντατική γυμναστική πολύ πάγο και κάτι σκόνες τώρα το έχω ξεχάσει εντελώς το πρόβλημά μου...
Από τους 3 γιατρούς οι δύο μου είχαν προτείνει χειρουργείο...

Νομίζω ο Τρούπερ μπορεί να επιβεβαιώσει ή και να διορθώσει...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

menos
01/07/2011, 12:53
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Πήρες τελικά μεγαλύτερο νούμερο;
Βρήκες κάποια πατέντα να μην σου ξανασυμβεί;

thalasinos
01/07/2011, 12:55
Εγω εχω βαλει σπρει στις μποτες και στα δερματινα μου γαντια που μου ηταν λιγο σφιχτες/σφιχτα και μαλακωσαν ,δοκιμασε το ,το σπρει βοηθαει να μαλακωσει στα σημεια που σφιγγει και χαλαρωνει, ειδα μεγαλη διαφορα! πρεπει μολις το ψεκασεις να το φορεσεις για να παρει την φορμα του στα σημεια που πρεπει.
Αν πας σε τσαγγαρη θα βρης, ολοι εχουν!

PanVas
01/07/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Πήρες τελικά μεγαλύτερο νούμερο;
Βρήκες κάποια πατέντα να μην σου ξανασυμβεί;


Έχασα τα κιλά, άλλαξα το αδιάβροχο σε ΧΧL...

noble
01/07/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Ένα είναι σίγουρο!
Κανε κάτι!


Αντίστοιχο πρόβλημα με κορντούρα και νταινίζ παντελόνι βοήθησε στο να πάθω χονδρική μαλάκυνση...!

Το πρόβλημα προκλήθηκε από λίγα παραπανίσια κιλά... Όχι στα γόνατα αλλά στο κωλαράκι με αποτέλεσμα το ύφασμα να τσιτώνει σε όλο το σώμα... Το πρόβλημα γινόταν ακόμα πιο έντονο όταν φόραγα τα αδιάβροχα!

Οι επιγονατίδες του παντελονιού, ακουμπούσαν στα γόνατα και έσφιγγαν με αποτέλεσμα να σταματάει την ελεύθερη ροή αίματος αλλά και να τρίβονται οι επιγονατίδες μου (το κόκαλο) με τον χόνδρο που βρίσκεται από κάτω. Κατέληξα σχεδόν ανάπηρος για μία βδομάδα και μετά από εντατική γυμναστική πολύ πάγο και κάτι σκόνες τώρα το έχω ξεχάσει εντελώς το πρόβλημά μου...
Από τους 3 γιατρούς οι δύο μου είχαν προτείνει χειρουργείο...

Νομίζω ο Τρούπερ μπορεί να επιβεβαιώσει ή και να διορθώσει...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:



Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...Με γυμναστική είδες διαφορά?Προφανώς σε συνδυασμό με την απώλεια κιλών...:)

menos
01/07/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Εγω εχω βαλει σπρει στις μποτες και στα δερματινα μου γαντια που μου ηταν λιγο σφιχτες/σφιχτα και μαλακωσαν ,δοκιμασε το ,το σπρει βοηθαει να μαλακωσει στα σημεια που σφιγγει και χαλαρωνει, ειδα μεγαλη διαφορα! πρεπει μολις το ψεκασεις να το φορεσεις για να παρει την φορμα του στα σημεια που πρεπει.
Αν πας σε τσαγγαρη θα βρης, ολοι εχουν!
Αρα να υποθέσω και η κρέμα CAMEL που βάζαμε στα άρβυλα του στρατού για να μαλακώσουν... κάνει;

PanVas
01/07/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...Με γυμναστική είδες διαφορά?Προφανώς σε συνδυασμό με την απώλεια κιλών...:)


Υπήρξε μία περίοδος που είχα τρομάξει απίστευτα...
Βασικά ξάπλα στο κρεβάτι και έκλαιγα... Δεν μπορούσα να περπατήσω καθόλου.

Γυμναστική υπό καθοδήγηση από κάποιον που ξέρει, ενδυνάμωση τετρακέφαλων, πολύ πάγο, αποφυγή κραδασμών, σκαλιών κτλ και ήρθε σιγά σιγά.
Προσοχή στο πως καθόμαστε στην καρέκλα - καναπέ (όταν καθόμαστε πάνω στο λυγισμένο πόδι μας κάνουμε απίστευτη ζημιά με συνεχόμενη τέτοια διάταση) και τέλος προσοχή στα παπούτσια. Η πλατυποδία μπορεί να επιβαρύνει την κατάσταση και σε συνδυασμό με ένα μαλακό παπούτσι το πόδι θα έχει την τάση προς τα μέσα επιβαρύνοντας τα γόνατα.

Όλα τα παραπάνω εκ πείρας, ας μιλήσουν και οι ειδικοί!


Τέλος, υγρά κλίματα, ότι χειρότερο. όποτε κατεβαίνω Πάτρα υποφέρω...

Πολύ σημαντικό τα κιλά και ο γυμνασμένος τετρακέφαλος.

Αυτή την περίοδο βγάζω 3 ωριαίες προπονήσεις την βδομάδα σε στατικό ποδήλατο (γκρουπ σπίνινγκ) χωρίς να νιώθω απολύτως τίποτα. Στο μάουντεν μπάικ κάποιες φορές από τους κραδασμούς και τις σαβούρδες νιώθω πόνο, που μπορεί να διαρκέσει και 4-5 μέρες αλλά δεν μασάμε...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

thalasinos
01/07/2011, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αρα να υποθέσω και η κρέμα CAMEL που βάζαμε στα άρβυλα του στρατού για να μαλακώσουν... κάνει;

Οχι, δεν νομιζω, δεν ειναι μπογια, ειναι αφρος χωρις χρωμα που αποροφατε απο το δερμα!! γυρω στα 4-6ευρω στοιχιζει

menos
13/08/2011, 12:11
:update:

Ο καλύτερος τρόπος που βρήκα (ελαφρά επώδυνος) ήταν η πρόταση του Thalasinos, έτσι, αδειάσα όλο (σχεδόν) το σπρέϊ για να "ανοίξει" η φόρμα και την φόρεσα ενα 24ωρο...

Επίσης έπαψα να κλείνω το φερμουάρ της φόρμας στους αστράγαλους, κάτι που μου έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.

Το αποτέλεσμα με δικαίωσε.
Το προστατευτικό στο γόνατο έπαψε να σφίγγει το γόνατο μου και ήμουν πλέον σε θέση να το κουνήσω λίγο πιο χαμηλά όπως είχε προτείνει ο Trooper.

Χρησιμοποίησα την φόρμα για τις επόμενες 9 ημέρες σε ένα ταξίδι 3.500 χλμ. (που θα ανεβάσω κάποια στιγμή στο φόρουμ) και ουδέποτε με ενόχλησε!!

Αυτή η λύση δούλεψε σε μένα, επειδή διάβασα και κάποια παρατράγουδα περί ζημιών στο γόνατο απο τον PanVas, προτείνω την λύση μου με επιφυλακτικότητα σε όσους έχει παρουσιαστεί παρόμοιο πρόβλημα.. :wave2: