PDA

View Full Version : Μπίζνες στα Βαλκάνια.......



tsompanis
01/07/2011, 13:29
τα πράγματα στην χώρα μας πάνε απο το κακό στο χειρότερο.
οι δουλειές στις πόλεις είναι περιορισμένες και τις περισότερες φορές δεν βγαίνουν πολλά χρήματα.
εξάλου πόσες γύρες να κάνει το χρήμα αφού παραγόμενο προιόν για να ξεκινήσει η κυκλοφορία του δεν υπάρχει και κάτι τελευταία που μας έδιναν,τουρισμός και γεωργοκτηνοτροφία έχουν πέσει δραματικά.το μεν πρώτο γιατί το έχουμε παραξηλώσει με τις τιμές,το μεν δεύτερο γιατί οι αγρότες λιγοστεύουν και απο τους τελευταίους οι περισότεροι εχουν επαναπαυθεί στις επιδοτήσεις τους και δυό αβγά τουρκίας.
η αγορά είναι κορεσμένη και έχει τα πάντα.εχει χαθεί η έννοια της έξυπνης ιδέας,αφού σχεδόν όλα τα έχουν βρεί και δεν μενει και τίποτα για τους καινούργιους.
τα περισότερα παιδιά της πόλης,που έχουν όρεξη για δουλειά και δεν τους πιάνουν ντροπές,δεν μπορούν να βγάλουν χρηματα.
το θέμα όμως είναι πως δεν έχουν και πολλές εναλακτικές λύσεις..με το μυαλό τους και δεν φταίνε αυτά.
και όλα αυτά την ώρα που το χρήμα έξω στην αγορά τρέχει και περιμένει να το πιάσεις.

αν είμασταν 8-10 χρόνια πιο πίσω,δεν υπήρχε περίπτωση να γράψω τέτοιο ποστ ή να προτείνω σε κάποιον κάτι που δεν γνωρίζει,για να βγάλει το μεροκάματό του.
απο την στιγμή όμως που δεν πρόκειτε πλέον να κάνω τίποτε απο όλα αυτά και απο την στιγμή που οι μέρες είναι αγριες,σκέφτομαι να αναφέρω μερικά επαγγέλματα να τα έχετε κατα νού σας και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

μια σωστή μπίζνα λοιπόν,για να είναι σωστή δεν θα πρέπει να μας ανχώνει.συνήθως το άγχος έρχεται απο την ώρα που θα πρέπει να χώσεις φράγκα.
αν όμως δεν χρειάζεται να χώσεις?τότε πάνε όλα χαλαρά και ότι βρέξει ας κατεβάσει!

αν σας έλεγα για παράδειγμα ότι υπάρχει δουλειά που με ένα κεφάλαιο..70 ευρώ και το σαραβαλάκι σας να βγάζετε ζεστά 4.000 για κάθε καλοκαιρινό μήνα ...τι θα λέγατε??



για την ώρα θα σας πω μόνο τα εξής..

κατα καιρους,έχω γνωρίσει ανθρώπους που πραγματικά τους βγάζω το καπέλο!τρανταχτό παράδειγμα,ένας αυστριακός μουσικός που κάθε μάιο έρχεται με το ποδήλατό του (!) οδικώς.45 χρονών.
στην αρχή ,έστηνε το αντίσκηνό του για 4 μήνες!.μετά,του βρήκαν σπίτι.γούσταρε την δουλειά πολύ και έτσι απο περιέργεια βοήθησε στο κουβάλημα των χορταριών.συνήθως με μετανάστες.σιγά σιγά,βάλθηκε να κουβαλήσει όλο το χορτάρι τις περιοχής!έγινε αναπόσπαστο κομάτι της κοινωνίας και κάθε βράδυ την έβγαζε και τζάμπα απο τα πολλά κεράσματα στα καφενεία.κουρούμπελο γίνονταν απο τα τσίπουρα κάθε βράδυ.
στο διαταύτα τώρα,κάθε μπάλα χορτάρι των 30 κιλών για να ανέβει στην καρότσα,το μεροκάματο είναι 0.30 λεπτά.και άλλα 0.20 για να ντανιαστεί στην αποθήκη σε σειρά.το σύνολο μισό ευρώ.
αν με ρωτήσεις πόσες μπορώ να κουβαλήσω σε μια μέρα (πολύ πρωί και αργά βράδυ)επειδή ξέρω την τεχνική,θα σου πω 500 χαλαρά και αυτό γιατί έχω κουραστεί και κάπως.
οι εργάτες παίζουν βαριά στις 400...ο ρινκε έπαιζε 600-700.χαχαχα.
δούλευε 4 μέρες την εβδομάδα και έβγαζε περίπου 1000 με 1200 ευρώ για κάθε 4 ημέρες εργασίας!!άρχοντας?? τέλος, τον σεπτέμβρη μαζεύει σταφύλια στα αμπέλια της Ζίτσας και πληρώνεται...σε κρασί που στέλνει στην πατρίδα για να έχει τον χειμώνα.τώρα να μην σας πω πόσα κασόνια παίρνει μαζί του!κατα τα άλλα παίζει βιολί σε συμφωνική ορχήστρα και έχει 2 παιδιά.ο ένας ακτιβιστής..έρχεται στην ελλάδα κάθε καλοκαίρι απο το 2003.

μαζί με τον ρίνκε γνώρισαμε και ένα ζευγαράκι, απο γαλλία το παιδί,απο ελβετία η κοπέλα που έκαναν τον γύρω της ευρώπης με γαιδουράκια!!ήδη είχαν 2 χρόνια στην βολτα.έμειναν έναν ολόκληρο χειμώνα στο διπλανό χωριο.βρήκαν ένα παλιό σπιτάκι πέτρινο και το κάνανε κουκλάκι!το αγόρι βοήθαγε αγρότες,έκοβε ξύλα,καθάριζε βάτα και η κοπέλα βοήθαγε τις γιαγιάδες στα κηπάρια με τα λαχανικά.δεν έπαιρναν χρήματα,αλλά τους έδιναν τα πάντα.ένα βράδυ τους φωνάξαμε και ψήσαμε και ένα άλλο βράδυ μας φιλοξένησαν στο σπιτικό τους και μας έφτιαξαν..ρατατούη!!έφυγαν την περασμένη άνοιξη με σκοπό τον χειμώνα να τον βγάλουν στην ρουμανία.με τα δυό τους γαιδουράκια...
μου έρχεται στο μυαλό ο γιώργος,ένας φίλος που παράτησε τις κουρτίνες και τα σεντόνια στην εγνατίας για να βάλει μελίσια στα γρεβενά,πριν απο 5 χρόνια.τώρα έχει 150 κυψέλες,βγάζει τον δικό του βασιλικό πολτό και 4 μήνες τον χειμώνα που τα μελίσια κοιμούνται,κατεβαίνει ινδίες και γυρίζει λίγο πριν μπει η άνοιξη,για να την υποδεχτεί....κάθε χρόνο πιο σοφός.

η Ειρήνη που παράτησε το μεροκάματο της φωτογραφίας στας αθήνας ,για να την κρατήσει ως χόμπυ και καλιεργεί ροδόσταμο
στα βουνά του κεφαλόβρυσου...ή...ο Μπένι απο το τεπελένι.....
ο Μπένι.....τυπάς πραγματικός!μάτι ξυράφι και τίμιος.Ήρθε για μεροκάματο δίπλα απο κάτι μαστόρια (αλβανοί επίσης) στα γιάννενα.η αγάπη του για το χτίσιμο με πέτρα πελεκημένη ήταν τόση που σε 2 χρονάκια έπαιρνε δικές του δουλειές.
που να βρεις τεχνήτη πέτρας να φτιάξεις πέτρινο σπίτι ?μετά απο έναν πανέμορφο φούρνο που έφτιαξε,τον πήρε ένας ελληνοαμερικάνος με πληρωμένα εισητήρια να του φτιάξει το σπίτι στο αμέρικα.ακόμα εκεί είναι...έρχεται τα καλοκαίρια να δει τους δικούς του στην αλβανία και περνάει και απο το χωριό μας να πει ένα γειά στο καφενείο και να κεράσει 2 τσίπουρα.ο καλός άνθρωπος δεν χάνεται ποτέ.
για αυτό,να ξέρετε πως υπάρχουν αμέτρητες δουλειές εκεί έξω που απλά περιμένουν κάποιον να τις κάνει.μόνο που τις περισότερες φορές,ο έξυπνος που τις κάνει,είναι ...μετανάστης.


ps= μην χάσετε το επόμενο επεισόδιο ......καλαμποκάς! όλη η αλήθεια χωρίς φόβο και πάθος!
:smokin:

tifoso4ever
01/07/2011, 16:26
Σωστος...
Κι εγω τωρα που ειμαι ανεργος (ακομα στο ταμειο ευτυχως, προς το παρον...) σκεφτομαι πολυ πολυ σοβαρα να τα πουλησω ολα και να μετοικησω στο χωριο της γυναικας μου, και να ασχπληθω με το χωραφι, και ο,τι αλλο προκυψει...
Ειναι μεγαλη αποφαση ομως, ΠΩΣ να τα παρατησεις ΟΛΑ αυτα που χρονια και με πολυ κοπο προσπαθεις να φτιαξεις? Γιατι φυσικα με ενα (ή δυο...)τυπικο μεροκαματο, ΔΕΝ κανεις και πολλα πραγματα, οσο και να χτυπιεσαι, οσο και να δουλευεις, οσο καλος και να εισαι...Αυτη ειναι η μοναδικη αληθεια...
Εχω βαρεθει το μποτιλιαρισμα, το αγχος, και τους ρυθμους της πολης, ειναι αληθεια, αλλα δεν εχω ζησει ποτε σε επαρχια...
Ειναι μεγαλη αποφαση, αποφαση ζωης, και πιστευω οτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ βρισκονται αυτη τη στιγμη λιγο πριν το πρωτο βημα στο να αλλαξουν ριζικα τη ζωη τους...
ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις σκεψεις σου μαζι μας...
:beer: :beer: :beer:

vaska
01/07/2011, 17:00
@ Tsompanis

Εναλλακτικός τρόπος ζωής, εναλλακτικός τρόπος σκέψης. Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

Από τις βόλτες που έχω κάνει πάνω στα Ελληνικά βουνά οι οποίες συνήθως καταλήγουν στο καφενείο του χωριού, το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη φύση έχουν μεστή σκέψη και πρακτικό μυαλό.

Πάντως ακούγεται περισσότερο η μετανάστευση σαν λύση (από αστικό σε αστικό περιβάλλον μην ξεβολευτούμε κι όλας) παρά η επιστροφή στην επαρχία αν και δεν είναι καθόλου λίγοι αυτοί που το τόλμησαν.

DimChios
01/07/2011, 17:55
ειπες πολλά και καλά!

Καποιοι οπως ανεφερες δεν τα εχουν ΚΑΝ ακουσει!
Καποιοι δεν εχουν δει ποτε απο κοντα κατσικια και κοτες!

Καποιοι θα πεταχτουν να πουν "βλαχοι στα χωρια σας"

Καποιοι ειναι πιο εξυπνοι απο αλλους και ας μην εχουν σπουδασει
Καποιοι ειναι σπουδαγμενοι και αν τους πιασει ο "μπακαλης της γειτονιας" μπορει να τους δεσει κομπο

Καποιοι ειναι εκ γεννετής τεμπελοσκυλα

Καποιοι θελουν τη φασαρια της πολης
Καποιοι θελουν την ησυχια και την ηρεμια τους

Εγω ξερω τι θελω (στα π@π@ρια σας βεβαια)

Καποιοι δεν ξερουν τι θελουν

Καποιοι χρωστανε επειδη μαλακιζονται μια ζωη

Καποιοι δεν χρωστανε ΜΙΑ

Καποιοι την εκαναν
Καποιοι θα την κανουν...

Καποιοι εχουν στοχους
Καποιοι "οτι βρεξει ας κατεβασει"

Για ολους λιγο πολυ ειναι δυσκολα τα πραγματα

Καποιοι τα βρηκαν ετοιμα
Καποιοι φτυνουν αιμα αλλα δεν τους "θελει"

Να συνεχισω...

"Οποιος βαριεται να ζυμωσει, δεκα μερες κοσκινίζει" λενε στο χωριο μου...

"Ανθρωπος αγραμματος, ξυλο απελεκητο" ελεγαν σε ενα αλλο...

Δικιο ειχαν? Αδικο?

Καποιοι λενε "δικιο" καποιοι λενε "κουραφεξαλα! Γιατι αν ειχαμε εναν μπακαλη που με τους απλους του τροπους - 1+1=2 αντι τον ξεφτυλα που εχουμε για πρωθυπουργο, καλυτερα θα τα εκανε"

Καποιοι.... γραφουν στα κακαλα τους τον "δηθεν" τροπο ζωης που απαιτεί η κοινωνία για να είσαι in και αντε γεια, παω με τα γελαδια μου και άλλοι ζουν εις βάρος άλλων γλύφωντας κώλους

Κάποιοι γ@μιούνται σε όποια δουλειά τους έκατσε-έστησαν κλπ κλπ απο το πρωι μεχρι το βραδυ χωρις ωράριο και παλεύουν μπάς και...

κάποιοι έγιναν μπατσοι και καραβανάδες!

ΕΣΥ όμως "φίλε", που δεν σε ξέρω, ο Χριστόδουλος που την έκανε για ΑΣτραλία, ο Τρούπης, ο Qspec κ.α. που ετοιμάζονται για Σουηδία και Καναδάδες...ο hymador, ένας άλλος φίλος μου που δεν κωλώνει να δουλεύει ΚΑΙ ντελίβερυ γιατι απλά δεν μασάει τα τέτοια του... διαλέξατε "δύσκολους" δρόμους, ελπίζετε, και... γουστάρετε κιόλας!

Κάποιοι... στο ΜΠέο τους! Το είπαμε! Όσα πάνε κι όσα έρθουν κι ας μην έχουν να φάνε... αλλά το ipad ανα χείρας!

Ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει

Κι εγω κάνω τον κριτή θα μου απαντήσεις!

Δε γ@μεις, ο καθένας ό,τι μπορεί...

Σε ευχαριστώ για την αφορμή σου και να σαι καλά!

:wave2:

DimChios
01/07/2011, 18:06
ο μλκας, ξεχασα το βασικοτερο... :a018: :a018: :a018: :a018:


οτι 8/10 εχουν "Φαρμες" στο.... ίντερνετ!

:rolleyes: :a31: :a31: :a31: :a31:

tsompanis
01/07/2011, 22:21
αν και το διάβασαν πολλοί συνάδελφοι μοτοσυκλετιστές απο το μεσημέρι που το ανέβασα (220) φαίνεται πως η εργασία δεν συγκινεί και κανέναν.
απορώ δηλαδή απο που προκύπτουν ........οι αγανακτισμένοι και τι θέλουν...
μάλλον να πάρουν την καρέκλα απο τον άλλον που την έχει
να δω ρε μάγκες πως θα χωρέσετε !


θεώρησα σκόπιμο να το ανεβάσω γιατί κατα καιρούς έχω διαβάσει εδω μέσα θρεντ για απολύσεις,για οικονομικά προβλήματα για μετανάστευση και άλλα.
προσπαθώ να βοηθήσω φίλους μηχανόβιους που γυρίζουν τις τσέπες ανάποδα μπας και βρούνε τίποτε να βάλουν κανένα λίτρο βενζίνης στα μοτόρια
ο βάσκας ο τιφόζο και εσύ δημήτρη μου φτάνετε και περισσεύετε.άξιζε τον κόπο
τους άλλους ας τους φωτίσει ο θεός
και ας αφήσουμε τους αλβανούς να ψήνουν καλαμπόκια και να κονομάνε 500άρικο στην βραδιά.
καλά κρασιά

over and out

jimmis5
01/07/2011, 22:55
Γεια σου Κωστα με τα ωραια σου,φιλε μου ειναι απλα τα πραγματα αγανακτισμενοι πραγματικα εινια μονο στην Αθηνα.Ολους μας τσακιζουν τα σκληρα μετρα ΔΝΤ κτλ κτλ.Αλλα οσοι ειναι Αθηνα απλα σε λιγο θα τρωνε τις σαρκες ο ενας του αλλου ετσι μου ειπε ενα φορτηγατζης σε μεγαλο πρακτορειο διεθνων μεταφορων.

Σε εμας τους τους Επαρχιωτες ηρθε σε εισαγωγικα η μερα τις δικαιωσης οπως και σε ολους τους πολεμους κανεις σε "χωρια" δεν πεινασε ουσιαστικα σε αντιθεση με τα αστικα κεντρα που επεσαν λοιμοι.
Τσαμπα κουραζεσαι και ας ειναι τα λογια σου σωστα,βεβαια υπαρχει και το γεγονος πως και οι τα χωρια ειναι διαφορετικα απο μερος σε μερος εκει μπορει να παιζει αυτο που λες ,στην ορεινη αχαια λιγοτερο.

Αυτο που θα ηταν καλο με τις γνωσεις που εχουμε ολοι μας πλεον σαν υπαλληλοι μπορουμε να γινουμε τελειως διαφορετικοι αγροτες ή κτηνοτροφοι και να εισαι πραγματικα σαν "τραπεζικος υπαλληλος"αλλα με μηδενικο ανχος .

Ο καιρος Γαρ εγγυς λοιπον


Αντε να δω ποτε θα σου ρθω να πιουμε κανα τσιπουρο να τα κουβεντιασουμε μουρη με μουρη,το χρωσταω αλλωστε απο τα διπλανα μαγαζια που τα λεγαμε.

Αντε και σε λιγες μερες βγαζω και τις πατατες μου :beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
02/07/2011, 11:01
Κώστα cool!

:winka:


Εγω εκφράστηκα παραπάνω και απ οσα είπαμε και στο π.μ, καταλαβαίνεις νομίζω!

Πάμε χαλαρά λοιπόν και πές μας...

Πές μας τι έκανες πρίν τη φάση που είσαι τώρα και πως πηρες την αποφαση σου...
Πές μας για τους ...."καλαμποκάδες"!

Πές μας να καταλάβουμε αφού είχες την καλή πρόθεση να ανοίξεις το θρέντ...

Μιά παρέα είμαστε και κάποιος μπορεί να βοηθηθεί... δεν ξέρεις!

Άγνοια έχουμε απο κάτι τέτοια...

Εγώ χάρηκα πολύ για αυτή την ιντερνετική προς το παρών γνωριμία αλλα... έρχεται Αύγουστος, τα είπαμε! :winka:

:beer: :beer: :beer:

hlektronio
02/07/2011, 11:27
Οι ξένοι και στην Αθήνα καταφέρνουν και κάνουν χρυσές δουλειες,
ουτε μπλέκουν με γραφειοκρατίες και άδειες,κυκλοφορούν με τα σάπια transit που
ανάθεμα και αν πληρώνουν τέλη-ασφάλειες-κτεο και δεν τους ενοχλεί Κανείς
για δοκίμασε να το κάνεις και εσυ και τα λέμε

blackrose
02/07/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Κώστα cool!

:winka:




Πάμε χαλαρά λοιπόν και πές μας...

Πές μας τι έκανες πρίν τη φάση που είσαι τώρα και πως πηρες την αποφαση σου...
Πές μας για τους ...."καλαμποκάδες"!

Πές μας να καταλάβουμε αφού είχες την καλή πρόθεση να ανοίξεις το θρέντ...

Μιά παρέα είμαστε και κάποιος μπορεί να βοηθηθεί... δεν ξέρεις!

Άγνοια έχουμε απο κάτι τέτοια...

Εγώ χάρηκα πολύ για αυτή την ιντερνετική προς το παρών γνωριμία αλλα... έρχεται Αύγουστος, τα είπαμε! :winka:

:beer: :beer: :beer:

+1000.................................:wave2:

Υ.Γ απλα συνεχισε της σκεψης σου :sun: και της εμπειριες που εχεις,πανω στο θεμα που ανοιξες.:beer:

siraxanz
02/07/2011, 16:38
Κώστα, έγραψες, αλλά σε ώτα μη ακουώντων...:rolleyes:
πως να φύγει ο γένημμα-θρέμα Αθηναίος η Αττικαίος...:confused:
η επαρχία και ότι πέρα από τις Δυτικές συνοικίες μοιάζει Φαρ ουέστ!

Για πες μας για τους καλαμποκάδες...

sakis1098
02/07/2011, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
τα πράγματα στην χώρα μας πάνε απο το κακό στο χειρότερο.
οι δουλειές στις πόλεις είναι περιορισμένες και τις περισότερες φορές δεν βγαίνουν πολλά χρήματα.
εξάλου πόσες γύρες να κάνει το χρήμα αφού παραγόμενο προιόν για να ξεκινήσει η κυκλοφορία του δεν υπάρχει και κάτι τελευταία που μας έδιναν,τουρισμός και γεωργοκτηνοτροφία έχουν πέσει δραματικά.το μεν πρώτο γιατί το έχουμε παραξηλώσει με τις τιμές,το μεν δεύτερο γιατί οι αγρότες λιγοστεύουν και απο τους τελευταίους οι περισότεροι εχουν επαναπαυθεί στις επιδοτήσεις τους και δυό αβγά τουρκίας.
η αγορά είναι κορεσμένη και έχει τα πάντα.εχει χαθεί η έννοια της έξυπνης ιδέας,αφού σχεδόν όλα τα έχουν βρεί και δεν μενει και τίποτα για τους καινούργιους.
τα περισότερα παιδιά της πόλης,που έχουν όρεξη για δουλειά και δεν τους πιάνουν ντροπές,δεν μπορούν να βγάλουν χρηματα.
το θέμα όμως είναι πως δεν έχουν και πολλές εναλακτικές λύσεις..με το μυαλό τους και δεν φταίνε αυτά.
και όλα αυτά την ώρα που το χρήμα έξω στην αγορά τρέχει και περιμένει να το πιάσεις.

αν είμασταν 8-10 χρόνια πιο πίσω,δεν υπήρχε περίπτωση να γράψω τέτοιο ποστ ή να προτείνω σε κάποιον κάτι που δεν γνωρίζει,για να βγάλει το μεροκάματό του.
απο την στιγμή όμως που δεν πρόκειτε πλέον να κάνω τίποτε απο όλα αυτά και απο την στιγμή που οι μέρες είναι αγριες,σκέφτομαι να αναφέρω μερικά επαγγέλματα να τα έχετε κατα νού σας και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

μια σωστή μπίζνα λοιπόν,για να είναι σωστή δεν θα πρέπει να μας ανχώνει.συνήθως το άγχος έρχεται απο την ώρα που θα πρέπει να χώσεις φράγκα.
αν όμως δεν χρειάζεται να χώσεις?τότε πάνε όλα χαλαρά και ότι βρέξει ας κατεβάσει!

αν σας έλεγα για παράδειγμα ότι υπάρχει δουλειά που με ένα κεφάλαιο..70 ευρώ και το σαραβαλάκι σας να βγάζετε ζεστά 4.000 για κάθε καλοκαιρινό μήνα ...τι θα λέγατε??



για την ώρα θα σας πω μόνο τα εξής..

κατα καιρους,έχω γνωρίσει ανθρώπους που πραγματικά τους βγάζω το καπέλο!τρανταχτό παράδειγμα,ένας αυστριακός μουσικός που κάθε μάιο έρχεται με το ποδήλατό του (!) οδικώς.45 χρονών.
στην αρχή ,έστηνε το αντίσκηνό του για 4 μήνες!.μετά,του βρήκαν σπίτι.γούσταρε την δουλειά πολύ και έτσι απο περιέργεια βοήθησε στο κουβάλημα των χορταριών.συνήθως με μετανάστες.σιγά σιγά,βάλθηκε να κουβαλήσει όλο το χορτάρι τις περιοχής!έγινε αναπόσπαστο κομάτι της κοινωνίας και κάθε βράδυ την έβγαζε και τζάμπα απο τα πολλά κεράσματα στα καφενεία.κουρούμπελο γίνονταν απο τα τσίπουρα κάθε βράδυ.
στο διαταύτα τώρα,κάθε μπάλα χορτάρι των 30 κιλών για να ανέβει στην καρότσα,το μεροκάματο είναι 0.30 λεπτά.και άλλα 0.20 για να ντανιαστεί στην αποθήκη σε σειρά.το σύνολο μισό ευρώ.
αν με ρωτήσεις πόσες μπορώ να κουβαλήσω σε μια μέρα (πολύ πρωί και αργά βράδυ)επειδή ξέρω την τεχνική,θα σου πω 500 χαλαρά και αυτό γιατί έχω κουραστεί και κάπως.
οι εργάτες παίζουν βαριά στις 400...ο ρινκε έπαιζε 600-700.χαχαχα.
δούλευε 4 μέρες την εβδομάδα και έβγαζε περίπου 1000 με 1200 ευρώ για κάθε 4 ημέρες εργασίας!!άρχοντας?? τέλος, τον σεπτέμβρη μαζεύει σταφύλια στα αμπέλια της Ζίτσας και πληρώνεται...σε κρασί που στέλνει στην πατρίδα για να έχει τον χειμώνα.τώρα να μην σας πω πόσα κασόνια παίρνει μαζί του!κατα τα άλλα παίζει βιολί σε συμφωνική ορχήστρα και έχει 2 παιδιά.ο ένας ακτιβιστής..έρχεται στην ελλάδα κάθε καλοκαίρι απο το 2003.

μαζί με τον ρίνκε γνώρισαμε και ένα ζευγαράκι, απο γαλλία το παιδί,απο ελβετία η κοπέλα που έκαναν τον γύρω της ευρώπης με γαιδουράκια!!ήδη είχαν 2 χρόνια στην βολτα.έμειναν έναν ολόκληρο χειμώνα στο διπλανό χωριο.βρήκαν ένα παλιό σπιτάκι πέτρινο και το κάνανε κουκλάκι!το αγόρι βοήθαγε αγρότες,έκοβε ξύλα,καθάριζε βάτα και η κοπέλα βοήθαγε τις γιαγιάδες στα κηπάρια με τα λαχανικά.δεν έπαιρναν χρήματα,αλλά τους έδιναν τα πάντα.ένα βράδυ τους φωνάξαμε και ψήσαμε και ένα άλλο βράδυ μας φιλοξένησαν στο σπιτικό τους και μας έφτιαξαν..ρατατούη!!έφυγαν την περασμένη άνοιξη με σκοπό τον χειμώνα να τον βγάλουν στην ρουμανία.με τα δυό τους γαιδουράκια...
μου έρχεται στο μυαλό ο γιώργος,ένας φίλος που παράτησε τις κουρτίνες και τα σεντόνια στην εγνατίας για να βάλει μελίσια στα γρεβενά,πριν απο 5 χρόνια.τώρα έχει 150 κυψέλες,βγάζει τον δικό του βασιλικό πολτό και 4 μήνες τον χειμώνα που τα μελίσια κοιμούνται,κατεβαίνει ινδίες και γυρίζει λίγο πριν μπει η άνοιξη,για να την υποδεχτεί....κάθε χρόνο πιο σοφός.

η Ειρήνη που παράτησε το μεροκάματο της φωτογραφίας στας αθήνας ,για να την κρατήσει ως χόμπυ και καλιεργεί ροδόσταμο
στα βουνά του κεφαλόβρυσου...ή...ο Μπένι απο το τεπελένι.....
ο Μπένι.....τυπάς πραγματικός!μάτι ξυράφι και τίμιος.Ήρθε για μεροκάματο δίπλα απο κάτι μαστόρια (αλβανοί επίσης) στα γιάννενα.η αγάπη του για το χτίσιμο με πέτρα πελεκημένη ήταν τόση που σε 2 χρονάκια έπαιρνε δικές του δουλειές.
που να βρεις τεχνήτη πέτρας να φτιάξεις πέτρινο σπίτι ?μετά απο έναν πανέμορφο φούρνο που έφτιαξε,τον πήρε ένας ελληνοαμερικάνος με πληρωμένα εισητήρια να του φτιάξει το σπίτι στο αμέρικα.ακόμα εκεί είναι...έρχεται τα καλοκαίρια να δει τους δικούς του στην αλβανία και περνάει και απο το χωριό μας να πει ένα γειά στο καφενείο και να κεράσει 2 τσίπουρα.ο καλός άνθρωπος δεν χάνεται ποτέ.
για αυτό,να ξέρετε πως υπάρχουν αμέτρητες δουλειές εκεί έξω που απλά περιμένουν κάποιον να τις κάνει.μόνο που τις περισότερες φορές,ο έξυπνος που τις κάνει,είναι ...μετανάστης.


ps= μην χάσετε το επόμενο επεισόδιο ......καλαμποκάς! όλη η αλήθεια χωρίς φόβο και πάθος!
:smokin:




Άσε μας ρε φίλε :lol:

αν ήταν για να δουλεύουμε ξέρουμε κι εμείς

για λεφτά χωρίς δουλειά ξέρεις να μας πείς τίποτε???????

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

alexk
03/07/2011, 10:57
Εγώ μένω Ελβετία εδώ και 4 χρόνια.
Το τι θα γινόταν στην Ελλάδα ήταν ξεκάθαρο για εμένα και ότι δεν μπορούσα να εξασφαλίσω ένα καλό μέλλον στην οικογένειά μου.
Δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια φορά.
Με τους γονείς μου έχω τσακωθεί μιας και άφησα πίσω την πατρίδα (και υπήρξαν και αυτοί μετανάστες 24 χρόνια). Βέβαια, εδώ και 1 χρόνο μου λένε πόσο καλά έκανα και ότι είναι πολύ αγχωμένοι για το μέλλον του (καβαντζωμένου) αδερφού μου. Τον ήπιανε βλέπετε.

Όποιος έχει στόχους δεν κολλάει σε τίποτα, όσο δύσκολο και αν είναι (εγώ δεν ήξερα κανέναν εδώ).

Ο ωχαδερφισμός είναι το νούμερο 1 χαρακτηριστικό του λαού μας.
Δύσκολα θα αφήσει ο άλλος το φρεντάκι στη Γλυφάδα να πάει να μαζέψει ξύλα ή να φορτώσει αχυρόμπαλες.... ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ !!

πυξιδας990
03/07/2011, 21:23
λοιπον,σαν επαρχιωτης,θα καταθεσω την αποψη μου.
καταρχην ανεκαθεν η επαρχια την εβγαζε πιο ελαφρα σε καθε φαση του ελληνικου κρατους,π.χ. πολεμοι-χουντα κτλ.
δευτερον θα πω ενα παραδειγμα σε σχεση με το εξωτερικο.ξερετε οτι εισαγουμε ντοματες απο την ολλανδια και αυτες βγαινουν φθηνοτερες απο τις ελληνικες,αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο.ειναι οτι τις καλυτερες φαρμες εκει αλλα και σε αλλα κρατη τις εχουν οι αποφοιτοι γεωπονιας και συναφη επαγελματων.καντε μια αντιστοιχια με τους εδω αποφοιτους και θα καταλαβετε.
η επαρχια εχει ευκαιριες αρκει να ριχτει ο εγωισμος και να αποφασισει ο νεος να επενδυσει εκει.
τελος να μην ξεχναμε οτι το εσπρεσακι στην επαρχια εχει 1.5ε ενω στα μεγαλα κεντρα το διπλασιο.

tsompanis
03/07/2011, 21:55
καλησπέρα.μετά απο ένα έντονο απο τσίπουρα σ/κ δεν έχουν μείνει και πολλές δυνάμεις για γράψιμο :ZZZ:
ελπίζω αύριο να είμαι νηφάλιος :lol:

:beer:

blackrose
04/07/2011, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
καλησπέρα.μετά απο ένα έντονο απο τσίπουρα σ/κ δεν έχουν μείνει και πολλές δυνάμεις για γράψιμο :ZZZ:
ελπίζω αύριο να είμαι νηφάλιος :lol:

:beer:



http://www.youtube.com/watch?v=6DZjQWrXL5c&feature

:beer: :wave2:

πυξιδας990
04/07/2011, 19:56
ελευθερος για σημερα,απο αυριο θελουμε αποψη:beer: :beer:

SoulGR
05/07/2011, 07:42
οταν ημουν 14 περιπου με πηρε ο πατερας μου και βαλαμε σε οσα χωραφια ειχαμε δεντρα-πλην ενος μικρου μερους που αφησαμε για κηπο-εχουμε βαλει απ'ολα,καρυδιες καστανιες ελιες ροδακινιες μηλιες κερασιες κλπ κλπ,εχουμε κανει και το αμπελακι μας:D
τοτε το εβλεπα σαν αγκαρια,τωρα καταλαβαινω αυτα που μου ελεγε.
Μου ελεγε πως οτι και να γινει,και ανεργος να μεινω δεν θα πεινασω ποτε.
Τωρα κοντευω τα 20 και ξερω να κανω σχεδον ολες τις αγροτικες δουλεις,δεν αγοραζουμε απο λαικη και σουπερ μαρκετ φρουτα και λαχανικα-πλεονεκτημα και οικονομικο και για την υγεια-
επισης αν δεν βαλεις κηπο,τα δεντρακια μετα τα 4-5 χρονια θελουν μια-δυο βδομαδες δουλεια μονο!

nikos_abel
05/07/2011, 08:10
Πάντως, εγώ ο αστός, το έβαλα το θρεντ στα φέιβοριτς για να παρακολουθώ τις εξελίξεις....

πυξιδας990
05/07/2011, 16:18
να μην ξεχναμε και τις κοτουλες και τα συναφη ζωακια που καταληγουν στο στομαχι,εχω ενα κοτετσι με καμια 20αρια κοτοπουλα.σπιτικο πραγμα και χωρις περιεργες τροφες

SoulGR
05/07/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
να μην ξεχναμε και τις κοτουλες και τα συναφη ζωακια που καταληγουν στο στομαχι,εχω ενα κοτετσι με καμια 20αρια κοτοπουλα.σπιτικο πραγμα και χωρις περιεργες τροφες
αυτος δεν ειναι και ο λογος-περα απ την οικονομια-του να φτιαξεις κατι δικο σου?
εμας παντως γειτονες επαγγελματιες αγροτες κανουν κρα για λιγα κρεμυδακια και ντοματουλες απο τον κηπο μας :rolleyes: ....δεν εχουμε ριξει ποτε και δεν σκοπευουμε αλλωστε να ριξουμε φαρμακα...

πυξιδας990
05/07/2011, 22:34
αυτο ειναι και το θεμα,αγνα παρθενο κοτοπουλακι:lol: :lol:

ernti
06/07/2011, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
αυτος δεν ειναι και ο λογος-περα απ την οικονομια-του να φτιαξεις κατι δικο σου?
εμας παντως γειτονες επαγγελματιες αγροτες κανουν κρα για λιγα κρεμυδακια και ντοματουλες απο τον κηπο μας :rolleyes: ....δεν εχουμε ριξει ποτε και δεν σκοπευουμε αλλωστε να ριξουμε φαρμακα...

Όπως τα λες..
Κι εδώ είναι κάτι λεβέντες που κάνουνε 10 τόννους λάδι,αλλά για το σπίτι τους πάνε και παίρνουνε από άλλους..

miscelano
06/07/2011, 15:56
φιλε καλα τα λες και οντως αλλη η ζωη στην επαρχια...μονο που.....τωρα τα αχυρα δεν τα κανουν μπαλες μικρες αλλα κατι στρογγυλα τερατα για να γλυτωσουν τα εργατικα και να τα φωρτωνουν με τρακτερ, τα γαλλακια σοβαρα ηρθαν ελλαδα, φτιαξαν ενα σπιτι, δουλευαν χωρις λεφτα και απλα τους διναν τα παντα μου ακουγεται χαζο εγω δεν το κανα....οσο για τον αλβανο μαστορα με τη πετρα οντως εχει πολυ χρημα...επειδη στα χωραφια δουλευω κ εγω σου λεω αστο δεν εχει ψωμι...:nono: :nono: :beer: :beer: :beer: :beer:


υγ. αν νομιζετε πως απο τη κριση θα τη γλιτωσετε μ ενα μποστανι με ντοματες και κρεμμυδια αφηστε το καλητερα....

koulis25
06/07/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
....το εσπρεσακι στην επαρχια εχει 1.5ε ενω...

Αν εννοείς επαρχία το χωριό με τα 30 άτομα που είναι πιο κοντά στο Σβίλενγκραντ παρά στην Ορεστιάδα πάσο. Που μένεις;;;;

πυξιδας990
06/07/2011, 20:59
εδρα ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ,εδρα γυναικας ΛΑΜΙΑ και ο χρονος μοιραζεται σε αυτα τα δυο μερη.στη ΛΑΜΙΑ ειναι λιγο ακριβωτερο 2ε σε φοιτητοτομαγαζο.

kachius
08/07/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
ps= μην χάσετε το επόμενο επεισόδιο ......

Άλλαξε κανάλι? Άλλαξε ώρα? Το έχασα?!
:D

Xrider
08/07/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
τα πράγματα στην χώρα μας πάνε απο το κακό στο χειρότερο.
οι δουλειές στις πόλεις είναι περιορισμένες και τις περισότερες φορές δεν βγαίνουν πολλά χρήματα.
εξάλου πόσες γύρες να κάνει το χρήμα αφού παραγόμενο προιόν για να ξεκινήσει η κυκλοφορία του δεν υπάρχει και κάτι τελευταία που μας έδιναν,τουρισμός και γεωργοκτηνοτροφία έχουν πέσει δραματικά.το μεν πρώτο γιατί το έχουμε παραξηλώσει με τις τιμές,το μεν δεύτερο γιατί οι αγρότες λιγοστεύουν και απο τους τελευταίους οι περισότεροι εχουν επαναπαυθεί στις επιδοτήσεις τους και δυό αβγά τουρκίας.
η αγορά είναι κορεσμένη και έχει τα πάντα.εχει χαθεί η έννοια της έξυπνης ιδέας,αφού σχεδόν όλα τα έχουν βρεί και δεν μενει και τίποτα για τους καινούργιους.
τα περισότερα παιδιά της πόλης,που έχουν όρεξη για δουλειά και δεν τους πιάνουν ντροπές,δεν μπορούν να βγάλουν χρηματα.
το θέμα όμως είναι πως δεν έχουν και πολλές εναλακτικές λύσεις..με το μυαλό τους και δεν φταίνε αυτά.
και όλα αυτά την ώρα που το χρήμα έξω στην αγορά τρέχει και περιμένει να το πιάσεις.

αν είμασταν 8-10 χρόνια πιο πίσω,δεν υπήρχε περίπτωση να γράψω τέτοιο ποστ ή να προτείνω σε κάποιον κάτι που δεν γνωρίζει,για να βγάλει το μεροκάματό του.
απο την στιγμή όμως που δεν πρόκειτε πλέον να κάνω τίποτε απο όλα αυτά και απο την στιγμή που οι μέρες είναι αγριες,σκέφτομαι να αναφέρω μερικά επαγγέλματα να τα έχετε κατα νού σας και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

μια σωστή μπίζνα λοιπόν,για να είναι σωστή δεν θα πρέπει να μας ανχώνει.συνήθως το άγχος έρχεται απο την ώρα που θα πρέπει να χώσεις φράγκα.
αν όμως δεν χρειάζεται να χώσεις?τότε πάνε όλα χαλαρά και ότι βρέξει ας κατεβάσει!

αν σας έλεγα για παράδειγμα ότι υπάρχει δουλειά που με ένα κεφάλαιο..70 ευρώ και το σαραβαλάκι σας να βγάζετε ζεστά 4.000 για κάθε καλοκαιρινό μήνα ...τι θα λέγατε??



για την ώρα θα σας πω μόνο τα εξής..

κατα καιρους,έχω γνωρίσει ανθρώπους που πραγματικά τους βγάζω το καπέλο!τρανταχτό παράδειγμα,ένας αυστριακός μουσικός που κάθε μάιο έρχεται με το ποδήλατό του (!) οδικώς.45 χρονών.
στην αρχή ,έστηνε το αντίσκηνό του για 4 μήνες!.μετά,του βρήκαν σπίτι.γούσταρε την δουλειά πολύ και έτσι απο περιέργεια βοήθησε στο κουβάλημα των χορταριών.συνήθως με μετανάστες.σιγά σιγά,βάλθηκε να κουβαλήσει όλο το χορτάρι τις περιοχής!έγινε αναπόσπαστο κομάτι της κοινωνίας και κάθε βράδυ την έβγαζε και τζάμπα απο τα πολλά κεράσματα στα καφενεία.κουρούμπελο γίνονταν απο τα τσίπουρα κάθε βράδυ.
στο διαταύτα τώρα,κάθε μπάλα χορτάρι των 30 κιλών για να ανέβει στην καρότσα,το μεροκάματο είναι 0.30 λεπτά.και άλλα 0.20 για να ντανιαστεί στην αποθήκη σε σειρά.το σύνολο μισό ευρώ.
αν με ρωτήσεις πόσες μπορώ να κουβαλήσω σε μια μέρα (πολύ πρωί και αργά βράδυ)επειδή ξέρω την τεχνική,θα σου πω 500 χαλαρά και αυτό γιατί έχω κουραστεί και κάπως.
οι εργάτες παίζουν βαριά στις 400...ο ρινκε έπαιζε 600-700.χαχαχα.
δούλευε 4 μέρες την εβδομάδα και έβγαζε περίπου 1000 με 1200 ευρώ για κάθε 4 ημέρες εργασίας!!άρχοντας?? τέλος, τον σεπτέμβρη μαζεύει σταφύλια στα αμπέλια της Ζίτσας και πληρώνεται...σε κρασί που στέλνει στην πατρίδα για να έχει τον χειμώνα.τώρα να μην σας πω πόσα κασόνια παίρνει μαζί του!κατα τα άλλα παίζει βιολί σε συμφωνική ορχήστρα και έχει 2 παιδιά.ο ένας ακτιβιστής..έρχεται στην ελλάδα κάθε καλοκαίρι απο το 2003.

μαζί με τον ρίνκε γνώρισαμε και ένα ζευγαράκι, απο γαλλία το παιδί,απο ελβετία η κοπέλα που έκαναν τον γύρω της ευρώπης με γαιδουράκια!!ήδη είχαν 2 χρόνια στην βολτα.έμειναν έναν ολόκληρο χειμώνα στο διπλανό χωριο.βρήκαν ένα παλιό σπιτάκι πέτρινο και το κάνανε κουκλάκι!το αγόρι βοήθαγε αγρότες,έκοβε ξύλα,καθάριζε βάτα και η κοπέλα βοήθαγε τις γιαγιάδες στα κηπάρια με τα λαχανικά.δεν έπαιρναν χρήματα,αλλά τους έδιναν τα πάντα.ένα βράδυ τους φωνάξαμε και ψήσαμε και ένα άλλο βράδυ μας φιλοξένησαν στο σπιτικό τους και μας έφτιαξαν..ρατατούη!!έφυγαν την περασμένη άνοιξη με σκοπό τον χειμώνα να τον βγάλουν στην ρουμανία.με τα δυό τους γαιδουράκια...
μου έρχεται στο μυαλό ο γιώργος,ένας φίλος που παράτησε τις κουρτίνες και τα σεντόνια στην εγνατίας για να βάλει μελίσια στα γρεβενά,πριν απο 5 χρόνια.τώρα έχει 150 κυψέλες,βγάζει τον δικό του βασιλικό πολτό και 4 μήνες τον χειμώνα που τα μελίσια κοιμούνται,κατεβαίνει ινδίες και γυρίζει λίγο πριν μπει η άνοιξη,για να την υποδεχτεί....κάθε χρόνο πιο σοφός.

η Ειρήνη που παράτησε το μεροκάματο της φωτογραφίας στας αθήνας ,για να την κρατήσει ως χόμπυ και καλιεργεί ροδόσταμο
στα βουνά του κεφαλόβρυσου...ή...ο Μπένι απο το τεπελένι.....
ο Μπένι.....τυπάς πραγματικός!μάτι ξυράφι και τίμιος.Ήρθε για μεροκάματο δίπλα απο κάτι μαστόρια (αλβανοί επίσης) στα γιάννενα.η αγάπη του για το χτίσιμο με πέτρα πελεκημένη ήταν τόση που σε 2 χρονάκια έπαιρνε δικές του δουλειές.
που να βρεις τεχνήτη πέτρας να φτιάξεις πέτρινο σπίτι ?μετά απο έναν πανέμορφο φούρνο που έφτιαξε,τον πήρε ένας ελληνοαμερικάνος με πληρωμένα εισητήρια να του φτιάξει το σπίτι στο αμέρικα.ακόμα εκεί είναι...έρχεται τα καλοκαίρια να δει τους δικούς του στην αλβανία και περνάει και απο το χωριό μας να πει ένα γειά στο καφενείο και να κεράσει 2 τσίπουρα.ο καλός άνθρωπος δεν χάνεται ποτέ.
για αυτό,να ξέρετε πως υπάρχουν αμέτρητες δουλειές εκεί έξω που απλά περιμένουν κάποιον να τις κάνει.μόνο που τις περισότερες φορές,ο έξυπνος που τις κάνει,είναι ...μετανάστης.


ps= μην χάσετε το επόμενο επεισόδιο ......καλαμποκάς! όλη η αλήθεια χωρίς φόβο και πάθος!
:smokin:

Μιλαμε για φοβερη επιχειρηματικοτητα και με προοπτικες clochard 100%



:a31:


231013

PanVas
08/07/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Άλλαξε κανάλι? Άλλαξε ώρα? Το έχασα?!
:D Από όσο ξέρω ετοιμάζεται για ένα ταξίδι στα Βαλκάνια.
Οπότε υπομονή.



Να πω και εγώ την άποψή μου.
Γενικά συμφωνώ με τον Τσοπάνη, αν και είναι λίγο ουτοπικό το όλο σενάριο...
Ουτοπικό όχι γιατί είναι μη εφαρμοστέο αλλά γιατί απευθύνεται σε ένα κοινό που μόνο προβληματικό θα μπορούσες να το αποκαλέσεις...

Τους Έλληνες που ακόμη πιστεύουν ότι φταίει η Τουρκοκρατία για την κατάστασή τους...

Ας κρατήσουμε την γενική ιδέα λοιπόν και από την δική μου οπτική γωνία να το επανατοποθετήσω κάπως έτσι:
Αν είσαι βουτηγμένος στα σκατά της Αθήνας με κάμποσες πιστωτικές χρεωμένος, χωρίς μέλλον και προοπτική, χωρίς να μπορείς να υποστηρίξεις την οικογένειά σου, μην περιμένεις κάποιο θαύμα από τον ουρανό. Δεν έχεις καμία ελπίδα αν δεν κάνεις αλλαγές στην ζωή σου, αν δεν πάρεις μεγάλες αποφάσεις, αν δεν πας ενάντια στο κατεστημένο. Όχι κατεστημένο με την έννοια πολιτικών, καταραμένο σύστημα κτλ, αλλά στο γεγονός ότι όλοι τριγύρω σου θα σε κοιτάξουν περίεργα αν τους ανακοινώσεις ότι φεύγεις για την επαρχία, το εξωτερικό ή ότι βρήκες μία καλή δουλειά στο χωράφι. Κατεστημένο είναι και το πως μεγάλωσε ο καθένας και πια τα στάνταρτνς του.

Το δεύτερο σημαντικό που πρέπει να καταλάβουμε, σύμφωνα πάντα με την δικιά μου σκοπιά, είναι ότι καμία δουλειά δεν είναι ντροπή. Όσο φέρνει τίμια και καθαρά χρήματα στο σπίτι, έχεις να ταΐζεις την οικογένειά σου, τότε αξίζει να την κάνεις. Πόσοι από την Αθήνα θα πήγαιναν να γίνουν οικοδόμοι; Πόσοι θα γίνονταν ψαράδες;

Και για να παραμένουμε στο θέμα (μοτο.γρ), εδώ είναι ένα ταξιδιωτικό από το αντβράιντερς (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=653492) όπου 2 νεαροί ξεκινούν από την νότιο Αφρική και φτάνουν μέχρι το Νόρντκαπ. Άπειρα προβλήματα, εθιστικό περιεχόμενο και κείμενο (προσέξτε γιατί θα χρειαστείτε τουλάχιστον 5 μέρες να το διαβάσετε) απίστευτη περιπέτεια το όνειρο πολλών μοτοσικλετιστών και ταξιδευτών...

Το ένα από τα δύο παιδιά είναι ψαράς...
Ξεκίνησε από χαμηλά και τώρα είναι εργοδότης και κάνει και τα όνειρά του πραγματικότητα..

tsompanis
08/07/2011, 22:44
κατα πρώτον,συγνώμη που καθυστέρησα να γράψω,αλλά όπως είπε και ο panvas ετοιμαζόμαστε για βαλκάνια.αύριο ξεκινάει η πρώτη ομάδα:sun: και μεθαύριο φεύγουμε απο γιάννενα για τίρανα




μόνο δύο πράγματα απο εμένα για την ώρα και τα υπόλοιπα στην πορεία.

καμία δουλειά δεν είναι ντροπή αρκεί να είναι τίμια και αν γίνετε να μην χρειάζεται να λες ψέματα

μεγάλη ντροπή θα ένιωθα αν δεν μπορούσα να πάρω γάλα για το παιδί μου,ή να με βγάλει η γυναίκα άχρηστο (ξέρετε τα γνωστά,εγώ σε ταίζω και τέτοια)

ναι όντως οπτικά ο "καλαμποκάς" παραπαίει στην εικόνα που ανάρτησε το παλικάρι παραπάνω.εικόνα όμως που δεν διαφέρει και πολύ απο την μοίρα πολλών συνανθρώπων μας που ζούνε ήδη απο τα συσίτια του Δήμου.

μακάρι να μην υπήρχε η κρίση και μακάρι να μπορούσε ο καθένας να κάνει ότι πραγματικά αγαπάει
αλλά τα πράγματα γύρω μας δεν είναι βολικά για αρκετούς.

@miscelano
ναι όντως είναι δύσκολη δουλειά,αλλά αν ιδρώσεις βγάζεις λεφτά απο το μποστάνι.υπάρχουν μερικοί γνωστοί που δουλεύουν έτσι και κάνουν διανομή κατευθείαν σε οικογένειες.
το καλοκαίρι καλλιεργούν τα πάντα και το χειμώνα λάχανα,πράσα,μαρούλια κρεμμυδάκια και πουλάνε παράλληλα και πατάτες ξερά κρεμμύδια κ.λ.π
μπορούν και να βοηθήσουν αν θέλετε ,με πληροφορίες με mail ή αν πάτε απο εκεί.

ένα παιδί στην Λιβαδειά ο θανάσης κ1 (mybike) ,που έχει την τύχη να έχει ποταμάκι που δεν στερεύει κοντά στο κτήμα,έχει 7 στρέματα .
παίρνει παραγγελίες τις οποίες κάνει διανομή μια φορά κάθε εβδομάδα,όπως όταν πας εσύ λαική
είχε κάποιες οικογένειες στην αρχή,αλλά τώρα έχει πάαααρα πολλές .πήρε και άδεια μικροπωλητού και όλα καλά

για τις μπάλες χορταριού,υπάρχουν και οι μεγάλες μπάλες που φορτώνουν τα μηχανήματα,αλλά οι περισσότεροι κτηνοτρόφοι δεν έχουν υποδομή για μεγάλες αλλά για μικρές.
εδώ στην ήπειρο,μόνο μικρή μπάλα δουλεύουμε,πολύ σπάνια μεγάλη.

και ένα τελευταίο άσχετο,αλλά έτσι εγκυκλοπαιδικά ...
αυτές τις μέρες που ζέστανε καλά ο καιρός και εδω πάνω,κουρεύαμε τα πρόβατα.
αν και έχουν βγει κουρευτικές μηχανές,είναι γενικά πολύ πίπα η δουλειά και πακέτο γιατί θα πρέπει να κουρεύεις και να κρατάς και το ζωντανό και αν είναι κριάρι 100 κιλά,καταλαβαίνετε τι κουτουλιές παίζονται :lol:
κάνεις μπράτσα

είναι λοιπόν 2 αλβανάκια 30-35 χρονών που κουρεύουν παραδοσιακά με ψαλίδι.
είναι τόσο καλοί σε αυτό που κάνουνε που δεν πιάνονται τα τσογλάνια!
σκεφτείτε ένας έμπειρος βοσκός με μηχανή μπορεί σε μια ώρα να κουρέψει το πολύ 10,άντε 12 πρόβατα.
οι δυό τους μαζί,κουρεύουν σε μια ώρα 60 !:eyepop:
με 1,5 ευρώ η προβατίνα,90 ευρώ την ώρα ή 45 ο καθένας.στο 8ωρο δηλαδής 360 ευρώ ο καθένας.
σε εμάς έρχονται μια φορά κάθε χρόνο για 2 μέρες,παίρνουν κανένα 2χίλιαρο και την κοπανάνε

αυτά για την ώρα,καλό καλοκαίρι αδέρφια αλήτες μηχανόβιοι!:beer: