PDA

View Full Version : Καλησπερα,η κλασικη ερωτηση,παρακαλω ριχτε μια ματια!



vagg0s
01/07/2011, 20:53
Λοιπον καταρχην καλως σας βρηκα,ονομαζομαι βαγγελης οπως καταλαβατε και ειμαι 25 ετων :)

Μολις εβγαλα με την μια το απεριοριστο κ απο εμπειρια σαν αναβατης εχω ελαχιστη,δε θα κολλησω εκει ομως γιατι ειδη εχω κατασταλαξει σε 2 μηχανες,εχω ακουσει τα γνωστα ξεκινα απο κατι μικρο κ +μφωνω εν μεροι(γι'αυτο κ απεριψΑ το gsr),εχω να διαθεσω μεχρι 1500 γιουργια ,ειμαι αναμεσα στο κλασικο cb 400 sf και στο xt600 x,το τελευταιο δεν το εχω καβαλησει καν αλλα μου εχουν πει οτι ειναι μια φιλικοτατη μηχανη κ κανονιζετε με διακανονισμο η διαφορα.

Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας αναμεσα σε αυτα τα 2 αλλα αν θελησει καποιος να προτινει κατι αλλο δεκτο εννοειτε, και για να μην σας κουρασω παραπανω η μην γραφεται αδικα αποκλειω οποιοδηποτε 125 cc η παπια,ειμαι 1.75 120 κιλα οποτε καταλαβαινεται.

Ευχαριστω και Συγνωμη που επαναλαμβανω ενα τοσο κλασικο ερωτημα,αλλα η εμπειρια κ το μυαλο ορισμενων εδω μεσα μετραει πολυ για εναν πρωταρη! :beer:

vagtav
01/07/2011, 21:09
καλώς ήρθες +ονόματε :beer:

Δύο διαφορετικές μοτό μεταξύ τους.
Αν ο σκοπός είναι η μετακίνηση εντός πόλης καθημερινά για δουλειά κλπ, τότε xt δαγκωτό.
Αν σε ενδιαφέρει να μπεις σε πιο ενδιαφέροντα μονοπάτια (ταξιδάκια, γρηγορότερες βόλτες κλπ) τότε το CB είναι μια χαρά. Αν σου αρέσει και στην εμφάνιση, τότε πάρτο και θα το χαρείς αρκετά.

camen
01/07/2011, 21:09
Κ τα 2 μηχανακια ειναι πολυ λογικα για πρωτα:winka:
Απο εκει κ περα ειναι διαφορετικου ειδους μηχανακια με το ΧΤ να εχει εναν πιο all around χαρακτηρα.
Προσωπικα αν το ηθελα για καθημερινη χρηση μεσα στην πολη κλπ κλπ μαλλον ΧΤ θα περνα...

Απο εκει κ περα κανε μια ερευνα αγορας,συγκρινε μοτο,συγκρινε τιμες και οτι σου κατσει παρε:D



Κ καλους δρομους:beer: :beer: :beer:

menos
01/07/2011, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
... η εμπειρια κ το μυαλο ορισμενων εδω μεσα μετραει πολυ ... :lol: :lol: :lol:

Πέρα απο την πλάκα... θα πήγαινα με κλειστά μάτια για το CB 400.
Όπως και να το κάνεις, έχει ενα look και ένα όνομα (Honda).

Πέραν αυτού, κάνε και τα 2 βόλτα, να δείς πιο ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες σου.

Ανέβασε όμως λίγο τον οικονομικό πήχη, γιατί στα 1500€ υπάρχουν πολλές παγίδες...

Καλά χιλόμετρα να έχεις ότι και να επιλέξεις!
Καλώς ήρθες! :beer:

vagg0s
01/07/2011, 21:21
Να στε καλα που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε.
Το cb το εχει ενας φιλος κ μπορω να πω οτι απο την πρωτη βολτα σε μια αλανα με ενθουσιασε,απλα σκεφτομαι το οτι 12+ ετη ειναι πολλα αλλα επεισης ειναι κ σκυλια.το xt απο την αλλη μιλαμε για μοντελο 04-06 λογο χρηματων.


Για να καταλαβετε την χρηση εγω μενω κορωπι κ εργαζομαι πορτο ραφτη που παει να πει οτι εχω να κανω με ανοιχτους δρομους.

vagg0s
01/07/2011, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
:lol: :lol: :lol:

Πέρα απο την πλάκα... θα πήγαινα με κλειστά μάτια για το CB 400.
Όπως και να το κάνεις, έχει ενα look και ένα όνομα (Honda).

Πέραν αυτού, κάνε και τα 2 βόλτα, να δείς πιο ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες σου.

Ανέβασε όμως λίγο τον οικονομικό πήχη, γιατί στα 1500€ υπάρχουν πολλές παγίδες...

Καλά χιλόμετρα να έχεις ότι και να επιλέξεις!
Καλώς ήρθες! :beer:

Φιλε μου μακαρι να μπορουσα να το ανεβασω αλλα δε γινετε,θα προσπαθησω να αποφυγω αυτες τις παγιδες και ο θεος μαζι μου :beer:

georgio
01/07/2011, 21:23
Κοίτα και τα δύο μηχανάκια είναι καλά για πρώτα αφού είσαι 25 και έχει πήξει το μυαλό.

Το μόνο που πιθανόν να σε προβληματίσει είναι το βάρος τους μέχρι να μάθεις να τα κάνεις κουμάντο.

Για το super four, μιας και είναι παλιό, πιθανόν να χρειαστείς ένα σέρβις στις αναρτήσεις και αλλαγή ελατηρίων για τα κιλά σου. Μην το πάρεις στραβά, δεν εννοώ τίποτα, αλλά ανάλογα με το βάρος του αναβάτη πάει και η σκληρότητα του ελατηρίου.

Κανονικά και στο xt θα θες αλλαγή, απλά επειδή είναι πιο καινούργιο και σε καλύτερη κατάσταση και το ελατήριο και η ανάρτηση γενικότερα δε θα φαίνεται τόσο.

Αυτό συμβαίνει γιατί οι εταιρείες όταν φτιάχνουν ένα μηχανάκι, το φτιάχνουν για το μέσο όρο, δηλαδή 1,75 και 75-80 κιλά περίπου. Οπότε αν ξεφεύγεις πολύ έχεις θέμα. Όπως ένας που είναι 2 μέτρα ψηλός δε θα βολεύεται καλά στο μηχανάκι.

vagg0s
01/07/2011, 21:27
Ναι το εχω στο νου μου το θεμα με τα ελατηρια κ μην φοβασαι δεν παρεξηγω κανεναν για τετοια θεματα.(στην τελικη στις μεγαλες πεινες την αναγκη μας θα εχετε,λιγο στομαχακι λιγο λιπακι κατω απο το χερι και ολοι θα επιζησουμε :winka: )

Σε ευχαριστω :beer:

sernodas2
01/07/2011, 21:49
καλησπερα καλος ηρθες στο κλουβι με τουσ τρελους που κοβουν απ τα βασικα για να κανουν κατι πανω στο μοτο τους αλλος πατεντα αλλος τα μαμα αλλος μουτσουρονετε αλλος οχι και παει λεγοντας....αλλα ολοι με μια λοξα που λεγετε μοχανακι:lol: :lol:

το λοιπόν δεν θα σου πω τι να πάρεις, αυτό θα το δεις εσύ αλλά για να μπορείς να έχεις ένα σωστό μότο,ότι κ να είναι αυτό, κ να είσαι κ σωστός μοτοσικλετιστής(όπως γουσταρη ο καθεις δλδ....) εχει κάποιο κόστος.... άντε κ πάρεις οτι με το καλο...να εχεις κατα νου οτι θες αρκετά χρήματα ακόμα για να μπορέσεις να κίνησε με μια ασφάλεια κ αξιοπρέπεια βρε αδελφέ,..............να χεις λάστιχα καινούργια, ένα κράνος ενα μπουφανακι να κανείς κ ένα ξεμάτιασμα στο μηχανάκι(λαδιά ξίδια κ μπουζούκια )να μπορεις να βγεις μια βολτα ρε αδελφέ... 100/150κμ για να γουσταρεις
πάρε οτι αντέχει η τσέπη σου. κ άμα είσαι κ μερακλής κ το παλεύεις κ μονος σου θα το αγαπησης κ θα το εκτιμήσεις περισοτερο,μην πας κ χρεωθείς κ έρχεται η δόση κ η αλυσιδα σου ειναι κολιες...........,τοτε κ συ ο ιδιος μπορει να το σιχαθεις κ να γυρίσεις στο γιαπωνέζικο κουτάκι σου

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

καλες αγορες!!!!!!:beer:

vagg0s
01/07/2011, 21:59
φιλε μου ολα αυτα ειναι ειδη στην ατζεντα,ενα καλο service κ πολυ καλο εξοπλισμο την προηγουμενη μερα πριν την αγορα της μηχανης κιολας,οσο για το κουτακι μου ειναι γερμανικο :eyepop:

Να σαι καλα παντως για τις συμβουλες σου :beer: :beer:

panos1050
01/07/2011, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
Να στε καλα που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε.
Το cb το εχει ενας φιλος κ μπορω να πω οτι απο την πρωτη βολτα σε μια αλανα με ενθουσιασε,απλα σκεφτομαι το οτι 12+ ετη ειναι πολλα αλλα επεισης ειναι κ σκυλια.το xt απο την αλλη μιλαμε για μοντελο 04-06 λογο χρηματων.


Για να καταλαβετε την χρηση εγω μενω κορωπι κ εργαζομαι πορτο ραφτη που παει να πει οτι εχω να κανω με ανοιχτους δρομους.

γεια σου φιλε μου
χτ με 1500 ευρω 04-06 που λες δεν υπαρχει
με τα λεφτα αυτα περνεις χτ 20 χρονων,
ειναι ενα μηχανακι πολυ εμπορικο και οπως καταλαβαινεις κραταει τιμη εγω παντως θα επερνα χτ.
φαντασου οτι οδηγας ενα μεγαλο παπι,μπορεις να κανεις τα παντα μαζι του
η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα χτ 89 μοντελο ,το κοκκινο-μαυρο για τους γνωστες:beer:

dimzan
01/07/2011, 22:59
οδηγας και τα 2 και διαλεγεις τι σου ταιριαζει περισσοτερο.

Να ξερεις παντως οτι καθαρο και σωστο XT θα βρεις πιο ευκολα απ οτι Cb.

Ειχα cb400 και ξερω. ΟΛΑ εινια παραεισαγωγης. Εχουν αλλαξει ολα πολλα χερια και δεν υπαρχει σε κανενα ιστορικο σερβις. Το 90% εχουν 100.000-150.000 χλμ πανω τους κι ας μη φαινεται. Σιγουρα ειναι σκυλια ομως γι αυτο πολλα εχουν πεσμενη αποδοση. Σωστο cb400 παιζει στα 2000 περιπου οποτε ειναι λιγο ασυμφορο πλεον. Καλυτερα 2500 για ενα hornet 1ης γενιας. Στα 1500 ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις σωστο cb-400 (ατρακαριστο-πραγματικα χλμ-σωστα συντηρημενο)

ΧΤ-600 εχει ο πατερας μου. Μαπα φρενα, μαπα γκαζι (για τα γουστα μου) κοβει ομως ωραια το τιμονι του και αμα πεσεις σε λακουβα απλα δεν το καταλαβαινεις. Εχει και καλη καταναλωση (περιπου 5λ/100). Γενικα ομως το μηχανακι δεν σε προδιαθετει να παιξεις μαζι του οπως με καποιο street οπως το cb. Το xt για μενα ειναι ξενερωτο μηχανακι τουλαχιστο για χρηση σε πολη. Οκ σε super motard κατι λεει αλλα και παλι το γκαζι του τελειωνει πολυ νωρις. Και ΧΤ ομως στα 1500€ ειναι λιγο δυσκολο να βρεις.

Τωρα εσυ για τι χρηση το θες? Εμενα και παλι να μου λεγες να διαλεξω το 400αρι το χτυπαγα χαλαρα αν η αλλη επιλογη ηταν το xt . Απλα πλεον ξερω ακομα καλυτερα πως να το ψαξω για να μην πεσω σε πατατα.


Για μενα καλυτερα να μαζεψεις μερικα ακομα και να ανεβεις κατηγορια. Λεφτα που δε θα πληρωσεις στην αρχικη αγορα ειναι πιθανο να τα πληρωσεις σε σερβις και ειναι χειροτερα.

ΥΓ κοιτα και το suzuki gs500. Αξιοπιστο συμπαθητικο στρογγυλοφαναρο γυμνομε 50κατι αλογα.

edit ακυρο το gs ειδα οτι παιζει πιο ψηλα σε τιμη..

vagg0s
02/07/2011, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
γεια σου φιλε μου
χτ με 1500 ευρω 04-06 που λες δεν υπαρχει
με τα λεφτα αυτα περνεις χτ 20 χρονων,
ειναι ενα μηχανακι πολυ εμπορικο και οπως καταλαβαινεις κραταει τιμη εγω παντως θα επερνα χτ.
φαντασου οτι οδηγας ενα μεγαλο παπι,μπορεις να κανεις τα παντα μαζι του
η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα χτ 89 μοντελο ,το κοκκινο-μαυρο για τους γνωστες:beer:

Ναι φιλε μου εχεις δικιο δεν υπαρχει xt του 04-06 σε αυτα τα λεφτα αλλα οπως ειπα δινω αυτα που εχω και τα υπολοιπα δοσεις η γραμματια στην τελικη.Οσο για το οτι το xt ειναι ενα μεγαλο παπι πιστευω με συμφερει λογο εμπειριας η οποια ειναι μηδενικη θα ελεγα. :beer:

vagg0s
02/07/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan

Για μενα καλυτερα να μαζεψεις μερικα ακομα και να ανεβεις κατηγορια. Λεφτα που δε θα πληρωσεις στην αρχικη αγορα ειναι πιθανο να τα πληρωσεις σε σερβις και ειναι χειροτερα.

ΥΓ κοιτα και το suzuki gs500. Αξιοπιστο συμπαθητικο στρογγυλοφαναρο γυμνομε 50κατι αλογα.

edit ακυρο το gs ειδα οτι παιζει πιο ψηλα σε τιμη..

Εχεις δικιο στο οτι ισως να χρειαστει να δωσω πολλα σε ενα cb αλλα το θεμα ειναι οτι δε θελω να ανεβω κατηγορια ετσι ξερα.Ναι μεν εχω πιγμενο μυαλο εχω τον φοβο λογο του οτι εχω φαει 2 τουμπες σοβαρες μαζι με φιλους αλλα παρολα αυτα δε ξερω ουτε να φρεναρω κ ουτε ξερω να προβλεπω καποια πραγματα που πιθανον εσυ θα τα δεις στο χιλιομετρο.Γι αυτο κ εβαλα cb και xt κ δεν εβαλα hornet,gsr Η fazer.

Οσο για το gs μου αρεσει αρκετα αλλα το f και τα λεφτα του ειναι λιγοτερα απο του xt,το θεμα ειναι τεριαζει σε πρωταρη?

DrBig
02/07/2011, 11:16
Αν καιγεσαι να νοιωθεις τι θα πει ΜΗΔΕΝ ροπη και πολλα κιλα, παρε το cb.

Το cb ειναι σαφως πιο επικινδυνο για απειρο οδηγο και το xt ειναι σαφως πιο διασκεδαστικο για οποιονδηποτε οδηγο, μεχρι τα 120 περιπου. Απο κει και πανω τα αλογα του cb κανουν την διαφορα, αλλα μεχρι εκει η μηδενικη (ισως και αρνητικη) ροπη του cb ειναι το απολυτο ξενερωμα.
Βαζεις πρωτη ανοιγεις το γκαζι και .... δεν γινεται τιποτα. 45 σκαρτα αλογα απο 4κυλινδρο κινητηρα (που ζυγιζει εφτακοσια κιλα) ειναι ασκηση στο μαζοχισμο. Τα 35 του drz με τον ιδιο κυβισμο αλλα ενα κυλινδρο σου προσφερουν πολυ παραπανω χαρα.

Αν θες μηχανη κατηγοριας cb χιλιες φορες το suzuki gs500, bross 400, η το cb500 που ειναι δικυλινδρα και κατι λενε απο κινητηρα.

Ακομα υπαρχουν τα fmx και drz σε παραπανω ομως χρηματα, ειδικα το τελευταιο. Επισης το freewind στα λεφτα σου ειναι παρα μα παρα πολυ καλο.

vagg0s
02/07/2011, 11:50
πρωτη φορα ακουω τοσο κακα λογια για το cb κ πρωτη φορα μου λεει καποιος οτι ειναι επικινδυνο για απειρο οδηγο,το bros απο την αλλη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ μα πολυ ζημιαρικα και το gs οπως ειπα με ενδιαφερει,fmx και drz τα απεχθανομαι εμφανισιακα. :beer:

dkirkos
02/07/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν καιγεσαι να νοιωθεις τι θα πει ΜΗΔΕΝ ροπη και πολλα κιλα, παρε το cb.



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
02/07/2011, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
πρωτη φορα ακουω τοσο κακα λογια για το cb κ πρωτη φορα μου λεει καποιος οτι ειναι επικινδυνο για απειρο οδηγο,το bros απο την αλλη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ μα πολυ ζημιαρικα και το gs οπως ειπα με ενδιαφερει,fmx και drz τα απεχθανομαι εμφανισιακα. :beer:


To cb ειναι απαιτητικο διοτι το οδηγεις με συνεχη ανεβοκατεβασματα στο κιβωτιο, μιας και δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ ροπη. Εδω τα 600ρια τυπου fazer εχουν μηδαμινη. Αυτο αφηνει λιγοτερα περιθωρια αντιδρασεων σε εναν απειρο οδηγο. Επισης, η ορθια σταση του εντουρο ειναι πιο φυσικη και σε βοηθαει να εχεις πιο γρηγορες αντιδρασεις. Οσο πιο σκυφτη η μηχανη, τοσο περισσοτερο πρεπει να συμμετεχει ολοκληρο το σωμα. Το εντουρο στριβει και μονο με το πανω μερος του σωματος, χωρις να χρειαζεται να κουνησεις το κωλο σου. Πρακτικα, αυτο σημαινει οτι αν μπεις alegro con brio σε μια τυφλη στροφη που ξαφνικα κλεινει, ειναι πολυ πιο πιθανο να βρεθεις σε κανα χαντακι με ενα πολυ βαρυ και χωρις ροπη μηχανακι (το cb) απανω σου.

Απο την αλλη, για να πουμε του θεοστραβου το δικιο, το cb400 (το μηχανακι χωρις ροπη) ειναι καλο σχολειο αν μελλοντικα θελεις να ασχοληθεις με SS 600ρια και γενικα με αλλα μηχανακια χωρις ροπη, αφ'ενος γιατι μαθαινεις να δουλευεις το κιβωτιο, αφ'ετερου γιατι μαθαινεις να μην εχεις πολλες απαιτησεις στο θεμα κινητηρα (στην περιπτωση του cb και αναρτησεων).

vagg0s
02/07/2011, 13:02
Τωρα ακουστηκε πολυ ποιο σωστο σε μενα που δεν γνωριζω,σε ευχαριστω φιλε μου :)

epp1640
02/07/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Προσωπικα αν το ηθελα για καθημερινη χρηση μεσα στην πολη κλπ κλπ μαλλον ΧΤ θα περνα...
:beer: :beer: :beer:

έχετε πάρει και χειρότερα κύριος.. :rotflmao:

Το super four είναι πολύ καλύτερο και δεν είναι κουραστικό στην πόλη, αλλά πλέον πολύ παλιό και θα γίνει λίγο κουμπαράς αν ο προηγούμενος δεν το πρόσεξε πολύ..

camen
02/07/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
έχετε πάρει και χειρότερα κύριος.. :rotflmao:



H Πατρα δεν ειναι πολη,χωριο ειναι :smokin:

vagg0s
02/07/2011, 16:58
Απο οτι φενεται δηλαδη αν βρω ενα cb σε καλη κατασταση ειναι απο τις καλες επιλογες,ωραια μην σας κουραζω αλλο πηρα την γνωμη που εψαχνα και αν εχει καποιος αλλος να προσθεσει κατι καλοδεχουμενο.

Σας ευχαριστω οσους μπηκατε στον κοπο και αν γνωριζει κανεις απο εδω εχτος απο τις αγγελιες του site κανεναν γνωστο που να πουλαει ενα απο τα 2 μηχανακια ας μου στειλει ενα πμ να το κοιταξουμε.

Η επομενη μπυριτσα θα ειναι στην υγεια σας :)


:beer:

DrBig
02/07/2011, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
Απο οτι φενεται δηλαδη αν βρω ενα cb σε καλη κατασταση ειναι απο τις καλες επιλογες,ωραια μην σας κουραζω αλλο πηρα την γνωμη που εψαχνα και αν εχει καποιος αλλος να προσθεσει κατι καλοδεχουμενο.

Σας ευχαριστω οσους μπηκατε στον κοπο και αν γνωριζει κανεις απο εδω εχτος απο τις αγγελιες του site κανεναν γνωστο που να πουλαει ενα απο τα 2 μηχανακια ας μου στειλει ενα πμ να το κοιταξουμε.

Η επομενη μπυριτσα θα ειναι στην υγεια σας :)


:beer:


:a018:

vagg0s
02/07/2011, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
:a018:

Παρακαλω?

dmf
02/07/2011, 17:35
Τί παρακαλεις ρε συ, αφου βλεπεις οτι βγαζει καντηλες με τα Χοντα τί τον μπριζωνεις?

bulmont
02/07/2011, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
H Πατρα δεν ειναι πολη,χωριο ειναι :smokin:

Γι' αυτό και 'σύ πήρες ''ποδήλατο''

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vagg0s
02/07/2011, 17:45
ok ok sorry :beer:

dmf
02/07/2011, 17:47
Παρεπιπτόντως κι εγω το xtx προτεινω. Αλλα νομιζω τα χρηματα που διαθετεις δεν αρκουν.

vagg0s
02/07/2011, 17:53
φιλε μου μπορω να κανονισω αλλα 1500 με τιποτα δοσεις η τελοσπαντων καπως,δε θελω να χρεωθω παραπανω.γι αυτο κ δεν εχω αποκλεισει το xt.στο car εχει με 3 χιλιαρικα xt στο μοντελο που θελω

ziggΥ
02/07/2011, 18:05
σ'αυτά τα λεφτά το ξεχνάς το xt, μια χαρά είναι το cbδάκι, άσε που εκεί που μένεις θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο :alien:

dmf
02/07/2011, 18:14
Κοιτα και μια αυτο: http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1517340/
Το ειχε προτεινει ο Catmaster σε εναν που εψαχνε για στριτ, αλλα απ'οτι καταλαβα δεν του αρεσε.
Αν το περασεις απο μηχανικο και σου δωσει το ΟΚ, πιστευω οτι η τιμη του ειναι πολυ καλη (εχει και abs ετσι?)

DrBig
02/07/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
ok ok sorry :beer:

εννοειται οτι κανω πλακα. Αν σ'αρεσει παρτο, αυτο ειναι που μετραει.
:beer:







Απλα να σου θυμησω οτι δεν εχει διολου ροπη. :D

vagg0s
02/07/2011, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Κοιτα και μια αυτο: http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1517340/
Το ειχε προτεινει ο Catmaster σε εναν που εψαχνε για στριτ, αλλα απ'οτι καταλαβα δεν του αρεσε.
Αν το περασεις απο μηχανικο και σου δωσει το ΟΚ, πιστευω οτι η τιμη του ειναι πολυ καλη (εχει και abs ετσι?)

Οπα ωραια μηχανη ειναι αυτη :eyepop: αλλα δεν ειναι λιγο πολυ? :P


DrBig δεν εχει ροπη δηλαδη απο οτι καταλαβα ε? χαχαχ :rotflmao:

DrBig
02/07/2011, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
Οπα ωραια μηχανη ειναι αυτη :eyepop: αλλα δεν ειναι λιγο πολυ? :P

Μια χαρα μηχανη ειναι και εχει και ABS. Και δεν θα χρειαστει σε μερικους μηνες να την πουλησεις λογω ελλειψης ροπης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
DrBig δεν εχει ροπη δηλαδη απο οτι καταλαβα ε? χαχαχ :rotflmao:
Οχι, δεν εχει ροπη :bawl:

Cpt. Haddock
02/07/2011, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
Οπα ωραια μηχανη ειναι αυτη :eyepop: αλλα δεν ειναι λιγο πολυ? :P

Μια χαρα μηχανάκι ειναι, αν σε παιρνει χτύπα το :beer: :beer: :beer:

vagg0s
02/07/2011, 20:09
δεν ειναι to much που λεμε για καποιον που εχει οδηγησει μηχανη 4 φορες κ αυτο για ελαχιστο?ρε πλακα μου κανετε? :P

Το cb δεν εχει ροπη μην ξεχνιομαστε :beer:

dmf
02/07/2011, 20:50
λάου λάου στην αρχη μεχρι να το συνηθισεις. Το cbf ειναι φτιαγμενο μπορω να πω για καθημερινη χρηση. Δεν εχει τρυπα στο διαγραμμα ροπης του, εχει 70 αλογα (ουτε πολλα ουτε λιγα), το συγκεκριμενο προσφερει και ανεμοκαλυψη αν πας και παραεξω.
Α και εγω με cbf600 εμαθα να οδηγαω (με εμπειρια απο παπι :O ).
Για μενα ποιο δυσκολο ηταν να μαθω να χειριζομαι το βαρος της στους ελιγμους με χαμηλες ταχυτητες (ειναι 220Kg) και το ομαλο φρεναρισμα, παρα το γκαζι του (γιατι βλεπω αυτο σε ανησυχει).

dimzan
02/07/2011, 21:06
Καλο για να μαθεις το cbf αλλα εγω δεν θα στο προτεινα.
στα μειον του η υψηλη καταναλωση. Ετοιμασου για 7+ λ/100 με το cbf (σρυ παιδια αλλα ετσι ειναι).


Επισης να σε ενημερωσω για καποια εξοδα που πιθανον δεν εχεις στο νου σου.


50 ευρω περιπου μεταβιβαση
απο 150ευρω η ασφαλεια το εξαμηνο, εισαι και νεος οδηγος
50 ευρω το σημα το χρονο
+ οτι σερβις σου κατσουν.
Αμα θελει λαστιχα το μηχανακι εισαι +200 τουλαχιστο
Αλυσιδα +100 τουλαχιστο
Λαδια-φιλτρα-μπουζι-καθαρισμα και ρυθμισμα καρμπυρατερ αλλα 100-150 χοντρικα

Αν εισαι οριακα στα 1500 πρεπει να μαζεψεις κι αλλα.

panos1050
02/07/2011, 21:28
αν μπορεις πηγαινε προς cbf δεν εχει καμια σχεση με το cb.
ειναι μια χαρα μηχανη για να μαθεις ,εχει ωραια θεση οδηγησης, ειναι ανετο
και δεν θα το βαρεθεις αμεσως λογο ελειψης ΡΟΠΗΣ ;) ;) ;)

IVX
02/07/2011, 22:23
Γεια σου Βαγγελη και απο εμενα!
Καλως ηλθες στον υπεροχο κοσμο της μοτοσυκλετας κι ας μην την εχεις παρει ακομα!

Ενα χρονο πριν, ημουν ακριβως στην ιδια φαση!

Εντελως ασχετος, ειχα να καβαλησω 10 ολοκληρα χρονια, και τι ειχα ... ενα παλιο Motori Minareli 50cc !

Να εχεις στο νου σου οτι ολες οι μηχανες ειναι αρκετα γρηγορες εως σκοτωστρες, ακομα και το Minareli.... δλδ εμεις τις κανουμε τετοιες.

Εγω θα σου προτεινα το μηχανακι να εχει ABS οπως και δηποτε....
Τα παιδια που σε βοηθανε να επιλεξεις εχουν "γεννηθει" με μηχανακια και εχουν μεγαλη εμπειρια, ξερουν να ποτε και πως να φρεναρουν.
Εμεις ομως οχι!

Και σαν δευτερη προταση να ναι 2κυλινδρο, να μη χρειαζεται πολλα γκαζια για να παει.

Ασχολησου με τα 1000, δεν ξερεις τι χανεις! εντιτ: οχι 1000cc

Μολις γυρισα απο ορεινη Χαλκηδικη, ενα δρομο που τον εχω κανει απειρες φορες με το κωλοαμαξο, και δεν ηθελα να τελειωσει ο δρομος.

chr1s_86
02/07/2011, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
...το bros απο την αλλη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ μα πολυ ζημιαρικα ...

:eyepop: :eyepop:

Θες να μας πεις που το έχεις ακούσει αυτό; Και τι σου έχουν πει;

ziggΥ
03/07/2011, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:eyepop: :eyepop:

Θες να μας πεις που το έχεις ακούσει αυτό; Και τι σου έχουν πει;
καλά του είπαν ρε :smokin: :smokin: :rotflmao:




vagg0s έχεις πμ :wave2:

panos1050
03/07/2011, 05:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:eyepop: :eyepop:

Θες να μας πεις που το έχεις ακούσει αυτό; Και τι σου έχουν πει;

ο κοσμος το εχει τουμπανο και εσεις κρυφο καμαρι:D :D

smooth criminal
03/07/2011, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
Να στε καλα που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε.
Το cb το εχει ενας φιλος κ μπορω να πω οτι απο την πρωτη βολτα σε μια αλανα με ενθουσιασε,απλα σκεφτομαι το οτι 12+ ετη ειναι πολλα αλλα επεισης ειναι κ σκυλια.το xt απο την αλλη μιλαμε για μοντελο 04-06 λογο χρηματων.


Για να καταλαβετε την χρηση εγω μενω κορωπι κ εργαζομαι πορτο ραφτη που παει να πει οτι εχω να κανω με ανοιχτους δρομους.
Dear Βαγγελη:) ,οποιο απο τα 2 και να επιλεξεις με αυτο τον προυπολογισμο που διαθετεις,πρεπει να εισαι αρκετα τυχερος για να βρεις κατι σε μια σχετικα αξιοπρεπη κατασταση,θα σε συμβουλευα να κανεις λιιιιιγο υπομονη για να μαζεψεις μερικους εβραιους παραπανω(1 με 1,5 χιλιαρικακι και εισαι κομπλεταν),αυτα ομως θα ειναι χρηματα για την μηχανη που θα παρεις και μονο,για τα υπολοιπα(εξοπλισμο)θα χρειαστεις και αλλα φραγκα.Θα μου πεις χαιρω πολυ,το ξερω,απλα αμα εχεις ηδη παρει κατι λιωμενο συν τα φραγκα για εξοπλισμο,συν τα φραγκα να το αναστησεις=κανω λιγο καιρο υπομονη μαζευω κατι παραπανω,αγοραζω κατι καλλυτερο,γλυτωνω την ξενερα.
Α και αναμεσα στα 2 που ρωτας,παρε το 400αρι.;)

chr1s_86
04/07/2011, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
καλά του είπαν ρε :smokin: :smokin: :rotflmao:


:a48: :a48: :a48:


Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
ο κοσμος το εχει τουμπανο και εσεις κρυφο καμαρι:D :D

Για πες για πες :a014: :a014: :smokin: