PDA

View Full Version : Super Lrp ???



sv9cvk
01/07/2011, 23:59
Βενζινα βαζω παντα απο ενα βενζιναδικο ,και σε λιγες περιπτωσεις βαζω απο αλλο .
Ετσι λοιπον, πριν απο κανα εικοσαημερο ,ειχα φουλαρει την μηχανη με Super (αρχαιολογια γαρ!) :a024:

Δεν κυκλοφορησα και πολυ μιας και ειχε πεσει δουλεια ,σημερα που την πηρα ειδα οτι η σταθμη της βενζινας ηταν αρκετα χαμηλη .
Tο γυρισα λοιπον σε ρεζερβα και ειπα να παω να γεμισω ..

Φτανοντας στο βενζιναδικο που ειχα βαλει πριν 20 μερες ,σταματαω εκει που ηταν η αντλια της super ,
αλλα ειχε αλλαξει ή χρωμα ή ομαδα .:confused: Ειχε γινει πρασινη
- Πες μου οτι εχεις αλλαξει θεση στην αντλια ,λεω του βενζινα...:eek:
- Οχι αλλαξα αντλια, δεν φερνω πια super ,οπως και οι περισσοτεροι ,
γιατι δεν "φευγει" και με τις αναθημιασεις εχουμε χασουρα... :a018: καγκελο εγω :a53:

Ετσι αρχισα να ψαχνω για βενζιναδικο με super.....:eyepop:
με ρεζερβα ,χωρις να ξερω ποσα χλμ θα μου βγαλει ,αλλα και να μην θελω να μου δουλεψει ο κινητηρας χωρις βενζινα....

Τελικα ,6 βενζιναδικα , μια ωρα ,και 25 χλμ μετα ,σταματαω σε ενα ,και απο μακρυα ρωταω τον υπαλληλο χωρις πολλες ελπιδες: :a7:

"super " εχεις? (ειχα πρωτη ,ετοιμος να φυγω ,μιας και ειμουν σιγουρος οτι δεν ειχε .
Εειχα σκοπο να παω στο σπιτι ενος φιλου εκει κοντα ,να αφησω
εκει την μηχανη ,και να με πεταξει σπιτι)

Απαντηση: Ναι!! :look:
Ερωτηση : super ε? οχι αμολυβδη (δεν το περιμενα):a2:
Απαντηση : Ναι κυριο το παλια βενζινα (Ινδος ):eek:
Απαντηση :Γεμισε το (κοιταζοντας καλα την αντλια μηπως κανει λαθος ):a25:



Τελικα βλεπω οτι σιγα σιγα ολο και λιγοτερα βενζιναδικα φερνουν super ,φυσικα εχουν δικιο μιας και δεν καταναλωνεται...
Αλλα τι γινεται με εμας τους αρχαιολογους ??:sad:
Απο οτι βλεπω σε λιγο καιρο δεν θα βρισκω βενζινα για το - τα CBια μου :cry:

ΓKAMOTO!!! :a023: :a018:

Acacius
02/07/2011, 02:39
Υποθέτω ότι σε κάποιο σημείο θα μείνουν τόσο λίγα βενζινάδικα με σούπερ που θα έχουν αρκετή κατανάλωση για να τους συμφέρει, παλιά οχήματα έχουμε ακόμα αρκετά νομίζω. Η ερώτηση είναι αν ο κάθε κακομοίρης με το ερείπιο ξέρει ότι δεν κάνει να βάζει αμόλυβδη ή την προτιμάει επειδή είναι φθηνότερη.

Στη χειρότερη νομίζω ότι υπάρχουν δύο λύσεις: ή πρόσθετα βενζίνης (που θα τα πληρώνεις χρυσά), ή κατεργασία της κεφαλής αν αυτό είναι εφικτό (εκεί κι αν πληρώσεις...).

Εναλλακτικά, έχω όλη την καλή διάθεση να πάρω τα CB σου έναντι συμβολικού τιμήματος, να γλυτώσεις κι εσύ τους μπελάδες και να κάνω κι εγώ την καλή μου πράξη... :rotflmao: :rotflmao:

John Steed
02/07/2011, 11:28
Σϊγουρα δεν μπορείς να βάλεις αμόλυβδη? (μη βαράτε :look: )


Αν όχι, γιατί?

DrBig
02/07/2011, 11:40
Ηντα μηχανατσι καβαλεις μωρε?


εδιτ, τωρα το ειδα. Δεν μπορεις να εχεις μαζι σου κανα μπουκαλακι με προσθετικο μολυβδου?

DrBig
02/07/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Σϊγουρα δεν μπορείς να βάλεις αμόλυβδη? (μη βαράτε :look: )


Αν όχι, γιατί?

Οσι, ζατι θα κροταλιζουνε οι βαλβιδεσς.

epp1640
02/07/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Εναλλακτικά, έχω όλη την καλή διάθεση να πάρω τα CB σου έναντι συμβολικού τιμήματος, να γλυτώσεις κι εσύ τους μπελάδες και να κάνω κι εγώ την καλή μου πράξη... :rotflmao: :rotflmao:

:a01:

John Steed
02/07/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οσι, ζατι θα κροταλιζουνε οι βαλβιδεσς.


Ίφου Ίφου Παναΐαμ' ! :eek:

sv9cvk
02/07/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Υποθέτω .............

Εναλλακτικά, έχω όλη την καλή διάθεση να πάρω τα CB σου έναντι συμβολικού τιμήματος, να γλυτώσεις κι εσύ τους μπελάδες και να κάνω κι εγώ την καλή μου πράξη... :rotflmao: :rotflmao:

Ευτυχως που υπαρχουν και καλοι ανθρωποι με διαθεση να βοηθησουν τον συνανθρωπο τους χωρις να σκεφτουν το κοστος,και τις επιπτωσεις...:beer: :beer:
Ευχαριστω να εισαι καλα !!!



Να τις τυλιξω η θα τις παρεις ετσι???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ηντα μηχανατσι καβαλεις μωρε?
εδιτ, τωρα το ειδα. Δεν μπορεις να εχεις μαζι σου κανα μπουκαλακι με προσθετικο μολυβδου?

Συντεκνε Ντιαρμπιγκ .
Το μηχανακι ειναι μια γρε χονδα 33 χρονωνε αποκεινεσας απούχουν το τεσσαρι και τσι λενε φουρ .
Εκαταλαβες εδα ?:rotflmao:

Ναι η λυση ειναι αυτη με το προσθετικο μολυβδου ,αλλα χτες που εψαχνα λυση κανεις βενζινας δεν ηξερε να μου πει...:evil: :evil:


:beer:

sv9cvk
02/07/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ίφου Ίφου Παναΐαμ' ! :eek:

Ασε ρε αφτερμαρκετ Κρητικε !!! :a38: :a22: :rotflmao: :rotflmao:

John Steed
02/07/2011, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ασε ρε αφτερμαρκετ Κρητικε !!! :a38: :a22: :rotflmao: :rotflmao:


Εγώ φταίω που καταδέχομαι και κάνω παρέα με κάτι βοσκούς σαν και του λόγου σας :evil: :evil:


























:rotflmao: :lol:

cityfly
02/07/2011, 22:12
γεγονός όλο και μειώνονται
σε πια περιοχή έψαχνες;
επί της πειραιώς είδα κάποια μαζεμένα με σούπερ πρόσφατα

sotos 8
02/07/2011, 22:58
αμολυβδη καινε μονο οσα εχουν καταλυτη , γιατι αν βαλει σε μη καταλυτικο απ την εξατμηση βγαινει σκετος καρκινος.

Χρηστο που να εχει super που με τiς επιχορηγησης εξαφανηστικαν ολα τα datsun και γεμισε ο τοπος NAVARA .

sv9cvk
03/07/2011, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
αμολυβδη καινε μονο οσα εχουν καταλυτη , γιατι αν βαλει σε μη καταλυτικο απ την εξατμηση βγαινει σκετος καρκινος.

Χρηστο που να εχει super που με τiς επιχορηγησης εξαφανηστικαν ολα τα datsun και γεμισε ο τοπος NAVARA .

Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια ..
Και οχι μονο Navara αλλα και BMW ,Mercedes ,Cayene κλπ κλπ

:mad: :mad: :beer:

chr1s_86
04/07/2011, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
αμολυβδη καινε μονο οσα εχουν καταλυτη , γιατι αν βαλει σε μη καταλυτικο απ την εξατμηση βγαινει σκετος καρκινος.


Αμόλυβδη με πρόσθετα δεν είναι και η "super" που ελάχιστοι πλέον πουλάνε;

Επίσης μπορεί κάποιος που γνωρίζει να προτείνει κάποιο συγκεκριμένο πρόσθετο βενζίνης για τους παλιούς κινητήρες;

sapila racing
04/07/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Αμόλυβδη με πρόσθετα δεν είναι και η "super" που ελάχιστοι πλέον πουλάνε;

Επίσης μπορεί κάποιος που γνωρίζει να προτείνει κάποιο συγκεκριμένο πρόσθετο βενζίνης για τους παλιούς κινητήρες;

Εγω εχω παρει το SONAX Lead add για τα BMW μου.
http://www.sonax.com/Car-Care/Products/(filter_name)/lead*/(sort_by)/_/(search)/1/(so)/0/(node)/13157/512141-SONAX-Lead-add

Βάζω Super LRP, αλλά και να μην βρω σε καποια φάση δεν εχω πρόβλημα αφού εχω προσθέσει απο πριν το πρόσθετο. Καποιες φορές που παω σε ραλλυ κλασσικών πχ εχει γινει σκηνικό να ψαχνουμε και να μην βρισκουμε με τιποτα, οπότε βαζω αμόλυβδη.
Ετσι κι αλλιώς δεν πολυεμπιστευομαι την LRP, είναι η πιο νοθευμένη βενζίνη.

cityfly
04/07/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω εχω παρει το SONAX Lead add για τα BMW μου.
http://www.sonax.com/Car-Care/Products/(filter_name)/lead*/(sort_by)/_/(search)/1/(so)/0/(node)/13157/512141-SONAX-Lead-add

Βάζω Super LRP, αλλά και να μην βρω σε καποια φάση δεν εχω πρόβλημα αφού εχω προσθέσει απο πριν το πρόσθετο. Καποιες φορές που παω σε ραλλυ κλασσικών πχ εχει γινει σκηνικό να ψαχνουμε και να μην βρισκουμε με τιποτα, οπότε βαζω αμόλυβδη.
Ετσι κι αλλιώς δεν πολυεμπιστευομαι την LRP, είναι η πιο νοθευμένη βενζίνη.


αυτό πρέπει να μπαίνει σε κάποια στάνταρ αναλογία με κάθε γέμισμα;

sapila racing
04/07/2011, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αυτό πρέπει να μπαίνει σε κάποια στάνταρ αναλογία με κάθε γέμισμα;

Nαι. Αν θυμαμαι καλά το μπουκαλάκι φτάνει για 250+ λιτρα αμόλυβδης βενζίνης.

Εγω δεν βαζω πάντα, παρα μόνο αν είναι να παω σε κανα διήμερο ραλλυ όπου ξερω οτι δεν θα βρίσκω LRP, οπότε βαζω απο πριν μια δόση και ειμαι κομπλε.

Οι έδρες δεν παθαινουν τιποτα με ενα γεμισμα αμολυβδης ετσι κι αλλιώς.

cityfly
04/07/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Nαι. Αν θυμαμαι καλά το μπουκαλάκι φτάνει για 250+ λιτρα αμόλυβδης βενζίνης.

Εγω δεν βαζω πάντα, παρα μόνο αν είναι να παω σε κανα διήμερο ραλλυ όπου ξερω οτι δεν θα βρίσκω LRP, οπότε βαζω απο πριν μια δόση και ειμαι κομπλε.

Οι έδρες δεν παθαινουν τιποτα με ενα γεμισμα αμολυβδης ετσι κι αλλιώς.


:wave2: :wave2: :wave2:

tifoso4ever
04/07/2011, 15:16
Ολοι οι κινητηρες μοτοσυκλετων (και ειδικα οι Γιαπωνεζικοι) που κατασκευαστηκαν μετα το 1970, καινε απροβληματιστα αμολυβδη, αφου ειναι κατασκευασμενοι για αυτο το σκοπο...Στην Ιαπωνια και Αμερικη εχουν αμολυβδη και καταλυτες στα οχηματα τους υποχρεωτικα απο το 1975...Οι κατασκευαστες ειχαν προνοησει γι 'αυτο...Γι'αυτο ΜΗ μασατε...Απλα ΔΕΝ ειχαν καταλυτες στις μοτο γιατι θεωρουσαν οτι δεν χρειαζονταν....Και ηταν και ακριβοι...
Επειδη στην ελλαδα ηρθε η αμολυβδη πριν 15 χρονια, δεν σημαινει οτι ο υπολοιπος κοσμος δεν ειχε...
Το προβλημα της ΜΗ υπαρξης καταλυτη (που κατακρατα τους καρκινογονους αρωματικους υδρογονανθρακες) στις παλιες μοτο, και η ρυπανση της ατμοσφαιρας, ειναι αλλο κεφαλαιο...
Και για να μην εχουν τυψεις καποιοι, η LRP δηθεν "καθαρη"με ειδικα προσθετα, δεν ειναι παρα μια κοινη αμολυβδη βενζινη, με καποια εξτρα αντικροτικα και αλλα προσθετα - ΟΧΙ ΜΟΛΥΒΔΟΥΧΑ - και περιεχει τους ΙΔΙΟΥΣ καρκινογονους αρωματικους υδρογονανθρακες, οπως βενζολιο κλπ, με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλη αμολυβδη...
Μας δουλευουν? ΝΑΙ...
Νοιαζονται για την υγεια μας και για το περιβαλλον? ΟΧΙ...

:beer:

sapila racing
04/07/2011, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Ολοι οι κινητηρες μοτοσυκλετων (και ειδικα οι Γιαπωνεζικοι) που κατασκευαστηκαν μετα το 1970, καινε απροβληματιστα αμολυβδη, αφου ειναι κατασκευασμενοι για αυτο το σκοπο...Στην Ιαπωνια και Αμερικη εχουν αμολυβδη και καταλυτες στα οχηματα τους υποχρεωτικα απο το 1975...Οι κατασκευαστες ειχαν προνοησει γι 'αυτο...Γι'αυτο ΜΗ μασατε

Tα Japan δεν εχουν κανένα πρόβλημα, τα BMW και τα Guzzi ακόμα και μετα το 1975 ομως έχουν. :wave2:

cityfly
04/07/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tα Japan δεν εχουν κανένα πρόβλημα, τα BMW και τα Guzzi ακόμα και μετα το 1975 ομως έχουν. :wave2:


α ενδιαφέρον αυτό
το cb1 δηλαδή κάπου στις αρχές του 90 (δεν ξέρω ακριβώς χρονιά) μπορεί να καίει αμόλυβδη χωρίς πρόβλημα;

sapila racing
04/07/2011, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
α ενδιαφέρον αυτό
το cb1 δηλαδή κάπου στις αρχές του 90 (δεν ξέρω ακριβώς χρονιά) μπορεί να καίει αμόλυβδη χωρίς πρόβλημα;

Χωρίς πρόβλημα για τον κινητήρα για να είμαστε ακριβείς. :winka:

:wave2:

cityfly
04/07/2011, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Χωρίς πρόβλημα για τον κινητήρα για να είμαστε ακριβείς. :winka:

:wave2:

αυτό είναι βασικό όμως
από ό,τι φαίνεται για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να κάνω και πολλά έτσι;
γενικά πάντως όταν βρίσκω LRP βάζω αλλά αν ισχύει αυτό που λέει ο tifoso4ever για το θέμα υγείας περιβάλλοντος δεν αλλάζει τίποτα.
Αυτό το πρόσθερο μολύβδου αν το χρησιμοποιήσω θα κάνει καλό στον κινητήρα ή δεν επηρεάζει καθόλου;
:wave2:

GIXXERAKIAS
04/07/2011, 19:47
Βρε παίδες κάτι άσχετο με το θέμα σχετικό με τις βετζινες όμως.Αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει.

Εδώ και λίγο καιρό σε όποιο βενζινάδικο και να βάζω σε ανηφορικό δρόμο το αμάξι βαράει τρέλα πυρακια.Σημειωτέον όταν βάζω 100 οκτανίων δεν ακούγεται κιχ....ψάχνω κάποιον γνώστη να μου πει κάποιο καλό πρόσθετο για την απλή να δοκιμάσω μπας και σώσουμε κάνα πιστόνι.:p

Ευχαριστώ!

webassasin
05/07/2011, 01:40
μια χαρα καιει το σιμπι την αμολυβδη..

sapila racing
05/07/2011, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
Αυτό το πρόσθερο μολύβδου αν το χρησιμοποιήσω θα κάνει καλό στον κινητήρα ή δεν επηρεάζει καθόλου;
:wave2:

Το CB σου δεν εχει ανάγκη απο πρόσθετα. :wave2:

@ GIXXERAKIAS
Θα πρέπει να αναζητήσεις το πρόβλημα του κινητήρα σου, εφ όσον εχεις πιράκια σε κάθε ανηφόρα. Το να βάζεις 100ρα ή πρόσθετα σε κάθε γέμισμα δεν είναι λύση αλλά μπάλωμα του προβλήματος. :winka:

chr1s_86
05/07/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το CB σου δεν εχει ανάγκη απο πρόσθετα. :wave2:


+1... εγώ που ρώτησα για τα πρόσθετα πιο πάνω είχα στο μυαλό μου τον 4κύλινδρο μπόξερ του παλιού σκαραβαίου... :blush: :blush:

cityfly
05/07/2011, 15:36
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: