PDA

View Full Version : Ελαστικό που γλυστράει ....Για δώστε γνώμες



Lioulios
02/07/2011, 00:58
Η μηχανή έμεινε σε ακινησία για σχεδόν ένα τρίμηνο σκεπασμένη σε πυλωτή με κουκούλα .

τα ελαστικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση ,αλλά σήμερα που μετά από τοσες μέρες φτιάχτηκε η ράμπα το έβγαλα έξω και ξεκ@υλ@σα .( πρίν ήταν κάτι σαν αποκλεισμένο λόγο έργων ).


..το θέμα είναι ότι τα ελαστικά έχουν μαζέψει σκόνη και το μηχανάκι δεν πατάει καλά - φεύγει .

Το νιώθω πως δεν είναι σταθερό και πιστεύω πως έχει να κάνει με όλη αυτή την μάκα που πήγε και έκατσε από τα έργα πάνω στα ελαστικά .

Λέτε να στέκει κάτι τέτοιο ;

Πώς διορθώνεται ;

Σκέφτηκα με νερό ,αλλά μήπως λειτουργήσει αντίστροφα ... Κάτι σαν τα προτοβρόχια ας πούμε .

Μία άλλη σκέψη είναι να το τρίψω με λεπτό γιαλόχαρτο 120άρι ,αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι σωστή λύση .

...Για δώστε γνώμες να δούμε τι θα γίνει ...

jpag
02/07/2011, 03:03
κανε μια ΄περιφεριακο Υμηττού και θα γινουν καινουργια :wave2:

teo_g7
02/07/2011, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
κανε μια ΄περιφεριακο Υμηττού και θα γινουν καινουργια :wave2:

+200
βραδυ κατα προτίμηση:winka:

makis206
02/07/2011, 09:04
Έλα μια βόλτα στα Χανιά ρε Τζον, που να τρέχεις τώρα στις Αθήνες :lol:

sv9cvk
02/07/2011, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
κανε μια ΄περιφεριακο Υμηττού και θα γινουν καινουργια :wave2:

+αρκετα...
Και μην παρεις καραβι πηγαινε οδικως εκει...:p
Γιαννη ασε τα γυαλοχαρτα και πιασε πλυνε την φουσκωσε τα λαστιχα,και κανε μια βολτα ωθε ντα χανια ,στου Μακη ,αλλα κανε μια σταση στο Ρεθυμνο να πιουμε καμια :beer: και εισαι κομπλε :wave2:

borbos
02/07/2011, 11:34
ελα αυριο μπαλι.
απο παλιοκαστρο-λυγαρια θα ειναι κομπλε... σαν καινουριο.... :cool: :cool: :cool: :cool:

menelaos46
02/07/2011, 13:17
κοίτα ξανά τις πιέσεις

nktR
02/07/2011, 14:50
είναι καλοκαίρι και με την υψηλή θερμοκρασία σε συνδυασμό με την ανομβρία=σκόνη στην γλυστερή άσφαλτο είναι ο καλύτερος συνδυασμός. Απλά συνήθισε αυτά τα δεδομένα.
Σε καλή άσφαλτο δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Lioulios
02/07/2011, 16:50
Οι πιέσεις είναι οι ιδανικές για εδώ κάτω (34-36).

Παιδιά , να απομακρυνθώ από την βάση μου δεν παίζει.
Δύο δουλειές καθημερινά ...Κατακαλόκαιρο και δουλεύω όλη μέρα ... Αλλά το καλό είναι ότι το μηχανάκι δεν πάει για πούλημα .
Όποτε έρθετε εσείς από εδώ, ρίξτε χαμπάρι και βρισκόμαστε .Ο Σαολίν πάντως μας τίμησε ήδη.

Όσο για το μηχανάκι πάει καλύτερα τώρα ,αφού παράτησα το σκουτεράκι στην άκρη και πάω και στις δύο δουλειές με το μεγάλο . Αργά το βράδυ χθες ...΄΄Αγιο - Νεάπολη και πίσω και νωρίς το πρωί Άγιο- Ελούντα ...
Θέλει ακόμα βέβαια δύο τρία τέτοια .

Το μεσημέρι όπως είπε και ο φίλος nktR η κατάσταση είναι δραματική . Σε συγκεκριμένα σημεία βέβαια ,ενώ χθες δίπλωνε , σήμερα και μετά το χθεσινό , σηκώνεται για πλάκα .


...Μου είχε λήψει τόσο καιρό και ήμουνα σε κατάσταση φρίκης .

Καλό καλοκαίρι .

:wave2:

pavlaras1
03/07/2011, 00:11
Εγω ενα παραπλησιο προβλημα που ειχα με ενα ζευγαρι ελαστικα εκανα την γυρα του δευτερου και πρωτου ποδιου τις χαλκιδικης και τωρα ειναι σε τελεια κατασταση.
Οτι ειχε απο πανω που το εκανε να γλιστραει εφυγε και τωρα πιανει μια χαρα :)