PDA

View Full Version : ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...ΘΕΜΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΣΕ Zzr600



ftsmf
02/07/2011, 06:46
και τωρα θα μου πεις σιγα τα ωα... αν δεν εχουν τα zzr ηλεκτρικα ποια θα εχουν???

καλημερα σας και καλο μηνα κιολας....

χθες ειχα παει με την κοπελα μου μια βολτα μεχρι τον πειραια... το μηχανακι ως γνωστον με τις ζεστες δεν τα παει καλα(kawasaki γαρ) και το βεντιλατερ απο καποιο σημειο και μετα δουλευε υπερωριες.. αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα με τις υπερωριες... του τις πληρωνα κανονικα και του κολαγα και ενσημα...

αυτο το μηχανακι εχει το κακο "συνηθειο" το βεντιλατερ να δουλευει ακομα κι αν κλεισεις τον διακοπτη μεχρι να πεσει η θερμοκρασια... χθες λοιπον με το που το κλεινω καθομαι κανα μισαωρο για φαι και παω να βαλω μπροστα και τζηφος... δεν γυριζει η μιζουλα μας.. εμεινα απο μπαταρια σκεφτομαι.... ευτυχως που οι πειραιωτες ειναι γαμω τα παιδια και βρηκα 3 παλικαρια και με εσπρωξαν...

πηρα μπρος λοιπον σπρωχτος και παω σπιτι στο μπραχαμι.. απο τον πειραια μεχρι το μπραχαμι η μπαταρια εμοιζε να μην εχει φορτισει καθολου... το βεντιλατερ εξακολουθουσε να δουλευει υπερωριες και με το που το σβηνω το μοτο στο παρκινγκ μετα παλι δεν παιρνει μπροστα...

δεν γ@μιεται λεω αστο και θα το βαλω το πρωι σπρωχτο να παω στην δουλεια και το μεσημερι αν δεν παρει θα το βαλω μπρος με το μπουστερ απο την δουλεια(οδικη βοηθεια και γενικα οικειος με μηχανολογικα και ηλεκτρολογικα)... αλλα το πρωι το μηχανακι πηρε μπροστα τσακμακι... φτανω και στην δουλεια και το σβηνω και λεω κατσε να δοκιμασω... και παλι παιρνει μπροστα και η μιζα γυριζει πολυ προθυμα.. δεν δειχνει σημαδια μπαταριας ουτε καν...

καμια ιδεα?? ανορθωτης?? καρβουνακια μιζας?? οταν δεν επαιρνε μπρος παρατηρουσα πτωση τασης σε φωτα και καντραν αλλα το θεωρησα φυσιολογικο εφοσον τραβαει ρευμα η μιζα.....

υπ'οψιν....εχει καινουρια πηνεια, ανορθωτη, μπαταρια και σχετικες καλωδιωσεις/πλεξουδες και εξτρα 2 ασφαλειες στο κυκλωμα φορτισης... οι ασφαλειες του κυκλωματος φορτισης ειναι ολες οκ...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
03/07/2011, 08:45
αδερφε μην το ψαχνεις ...
πιγενε στην νεα ιωνια στον φωτη πολυχρονο και θα στο κανει να μιν ξανασχολιθεις με τα ηλεκτρικα.
ειχα ζζρ 1100 92 μοντ . καποια στιγμη μου εκανε κατι ναζια το πηγα στον γιατρο και για πολλα χρονια δεν ξαναασχολιθηκα να τα ηλεκτρικα και χωρεις να μου πιασει τον κολο στις τιμες....

ftsmf
03/07/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
αδερφε μην το ψαχνεις ...
πιγενε στην νεα ιωνια στον φωτη πολυχρονο και θα στο κανει να μιν ξανασχολιθεις με τα ηλεκτρικα.
ειχα ζζρ 1100 92 μοντ . καποια στιγμη μου εκανε κατι ναζια το πηγα στον γιατρο και για πολλα χρονια δεν ξαναασχολιθηκα να τα ηλεκτρικα και χωρεις να μου πιασει τον κολο στις τιμες....



Γιαγια στειλε μου ενα πμ αν μπορεις με τα στοιχεια του ανθρωπου να του το παω να ξεμπερδευω γιατι σημερα το πρωι πριν ερθω για δουλεια του εριξα και γω μια ματια στα ηλεκτρικα(ηλεκτρονικος) και μαλλον εχει διαρροη ρευματος απο την βαλβιδα του βεντιλατερ... αλλα κι η πλεξουδα δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση γενικα οποτε θελει ενα γενικο συμμαζεμα....

Lio
04/07/2011, 10:39
Εαν η ταση ειναι σωστη (12+ v σβηστο και γυρω στα 14 οταν δουλευει), τοτε η μπαταρια φορτιζει κανονικα (που ειναι και το πιο πιθανο, αφου ολα τα σχετικα ειναι κανουρια) και το προβλημα βρισκεται μαλλον στη μιζα (καρβουνακια, συλλεκτης).

Οι εξτρα 2 ασφαλειες στο κυκλωμα φορτισης που (και γιατι) μπηκαν??
Αν ειναι μεταξυ γεννητριας και ανορθωτη/σταθ. (για προστασια των πηνιων απο βραχυκυκλωμενο ανορθωτη), θα επρεπε να ειναι 3 (μια για καθε φαση).
Αν ειναι μετα τον ανορθωτη, αρκουσε και μια...

nitso
06/08/2012, 13:28
αδερφε μην το ψαχνεις ...
πιγενε στην νεα ιωνια στον φωτη πολυχρονο και θα στο κανει να μιν ξανασχολιθεις με τα ηλεκτρικα.
ειχα ζζρ 1100 92 μοντ . καποια στιγμη μου εκανε κατι ναζια το πηγα στον γιατρο και για πολλα χρονια δεν ξαναασχολιθηκα να τα ηλεκτρικα και χωρεις να μου πιασει τον κολο στις τιμες....

Πολυ καλος μαστορας ο Φωτης,απο εκει ερχομαι τωρα-ανορθωτης σε ZZR!Τον συστηνω και εγω ανεπιφυλακτα!!!

kawazoyras
06/08/2012, 16:41
μάλλον για επαφή το κόβω, κλειδί ή kill switch, επίσης όλα τα βεντιλατέρ έτσι δουλεύουν, (κλείνεις το διακόπτη κ συνεχίζει μέχρι να κρυώσει.);)

vtecpatra
06/08/2012, 23:55
Καλησπερα,με ενα καλο ηλεκτρολογο θα ξεμπλεξεις εύκολα,γενικα το zzr δεν ανεβαζει ευκολα θερμοκρασίες ακόμα και με καύσωνα,στο λέω γιατι ειχα 17 χρονια zzr 600 (1993 το πρωτο με ραμ ερ) και δεν αντιμετωπισα το παραμικρο προβλημα ουτε με ηλεκτρικά ουτε με υπερθερμανσεις.

Πολύ αξιοπιστο μηχανακι χωρις προβλήματα.