PDA

View Full Version : "Κουλό" πρόβλημα - laptop & Internet



el_hymador
02/07/2011, 13:30
Έστω ότι έχουμε ένα laptop που συνδέεται μέσα ασύρματου δικτύου σε ένα σπίτι Α. Όλα λειτουργούν ok.

Παίρνουμε αυτό το laptop και το πάμε σε ένα σπίτι B, όπου συνδέεται πάλι μέσω ασύρματου δικτύου, αλλά μερικές σελίδες δεν τις ανοίγει καθόλου (Google, Facebook), ενώ κατα τ άλλα λειτουργούν όλα κανονικά.

Σημειώνεται ότι στο σπίτι Β υπάρχει άλλο laptop συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο, το οποίο δεν αντιμετυωπίζει κανένα πρόβλημα σε καμία σελίδα.

Τι σκ@τ@ γίνεται; :confused:

cosgili
02/07/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Έστω ότι έχουμε ένα laptop που συνδέεται μέσα ασύρματου δικτύου σε ένα σπίτι Α. Όλα λειτουργούν ok.

Παίρνουμε αυτό το laptop και το πάμε σε ένα σπίτι B, όπου συνδέεται πάλι μέσω ασύρματου δικτύου, αλλά μερικές σελίδες δεν τις ανοίγει καθόλου (Google, Facebook), ενώ κατα τ άλλα λειτουργούν όλα κανονικά.

Σημειώνεται ότι στο σπίτι Β υπάρχει άλλο laptop συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο, το οποίο δεν αντιμετυωπίζει κανένα πρόβλημα σε καμία σελίδα.

Τι σκ@τ@ γίνεται; :confused: τσεκαρε το firewall του λαπιτοπιου και του δικτυου:winka:

BLiTzER
02/07/2011, 14:22
Επίσης τσέκαρε ρυθμίσεις DNS και ότι antivirus, anti-whatever έχεις.

MikeG
02/07/2011, 17:16
Firewall του router και routing table του router.

imitrelos
02/07/2011, 18:22
Firewall είναι το πρόβλημα αλλά αφου το άλλο laptop που πέφτει και αυτό στο router συνδέεται μάλλον κάποιο θέμα με software firewall είναι πιό πρόγραμμά έχεις στο laptop για firewall ???


*edit τώρα είδα ότι μιλάμε για σπίτι Β dns problem τότε το φτιάχνεις εύκολα απο τής ρυθμίσεις τής κάρτας
:beer: :beer: :beer: :beer:

billk
02/07/2011, 18:22
το πιο προφανές είναι ότι έχεις περάσει καρφωτά τα dns, του παρόχου που έχεις την σύνδεση, στην ασύρματη σύνδεση του λάπτοπ οπότε αν πας και συνδεθείς ασύρματα σε σύνδεση άλλου παρόχου, λογικό είναι να μην σου κάνει resolve ta dns και να υπάρχει πρόβλημα στο άνοιγμα όλων των σελίδων ή μερικών.

Cpt. Haddock
02/07/2011, 18:29
:look:


230586

imitrelos
02/07/2011, 18:39
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cosgili
02/07/2011, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:look: http://blerk.files.wordpress.com/2010/04/noob.jpg

John Steed
02/07/2011, 20:03
Εγώ έχω την εντύπωση πως σου δίνει την ίδια IP (αν δεν είναι static), αν και δεν είμαι σχετικός, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ.

nikos_abel
02/07/2011, 22:30
Πετάς όλα τα windows, τα κάνεις όλα mac και όλα ρυθμίζονται μόνα τους.

:wave2:

BLiTzER
03/07/2011, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Εγώ έχω την εντύπωση πως σου δίνει την ίδια IP (αν δεν είναι static), αν και δεν είμαι σχετικός, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ.

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς, αλλά ότι και να εννοείς, είσαι λάθος :P

Στη μόνη περίπτωση που υπάρχει ip conflict είναι όταν τις δώσεις καρφωτές στα συστήματα και είσαι αρκετά χαζούλης για να δώσεις τις ίδιες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Πετάς όλα τα windows, τα κάνεις όλα mac και όλα ρυθμίζονται μόνα τους.

:wave2:

Σαν να προτείνεις σκούτερ έναντι μοτοσυκλέτας.

vaska
03/07/2011, 06:40
Κούκλε πιθανά έχεις Vista ή win7έτσι? Αν είναι έτσι το s/w firewall που έχεις στο δικό σου λάπτοπ, αναγνωρίζει (γιατί εσύ του το είπες) το δικό σου δίκτυο (του σπιτιού Α) σαν "οικιακό - έμπιστο" και το άλλο το καινούριο (του σπιτιού Β) σαν "δημόσιο" και σου κόβει κάποιες σελίδες που τις θεωρεί "Ύποπτες".

Πήγαινε στις ρυθμίσεις που έχουν οι μαλακίες της Μικρομαλακής εταιρίας για τα δίκτυα και πες του ότι και το Β δίκτυο είναι "οικιακό - έμπιστο".

Εχετλαίος
03/07/2011, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Πετάς όλα τα windows, τα κάνεις όλα ... και όλα ρυθμίζονται μόνα τους.

:wave2:

Linux
:smokin:

Dimos35
03/07/2011, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Κούκλε πιθανά έχεις Vista ή win7έτσι? Αν είναι έτσι το s/w firewall που έχεις στο δικό σου λάπτοπ, αναγνωρίζει (γιατί εσύ του το είπες) το δικό σου δίκτυο (του σπιτιού Α) σαν "οικιακό - έμπιστο" και το άλλο το καινούριο (του σπιτιού Β) σαν "δημόσιο" και σου κόβει κάποιες σελίδες που τις θεωρεί "Ύποπτες".

Πήγαινε στις ρυθμίσεις που έχουν οι μαλακίες της Μικρομαλακής εταιρίας για τα δίκτυα και πες του ότι και το Β δίκτυο είναι "οικιακό - έμπιστο".

Ψηφίζω Vaska δαγκωτό.

vaska
03/07/2011, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimos35
Ψηφίζω Vaska δαγκωτό.

Με κάνεις και κοκκινίζω


:blush: :blush: :blush:

the who
03/07/2011, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Linux
:smokin:

Με κολλησε σ αυτο ο hidenfnick.:wave2:

usabug
03/07/2011, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Linux
:smokin:


Μακρια απο ubuntu και τα παραγοντα του ...

Fedora , Arch , Centos κλπ is what you are looking for ...
:beer: :beer: :beer:

Bowleno
03/07/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimos35
Ψηφίζω Vaska δαγκωτό.



Δηλαδή ο vaskas ειναι nerd;:look:


:rotflmao: :lol:

imitrelos
03/07/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Linux
:smokin:



$ sudo /usr/share + 650 :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


:D :D :D :D :D :D

imitrelos
03/07/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Μακρια απο ubuntu και τα παραγοντα του ...

Fedora , Arch , Centos κλπ is what you are looking for ...
:beer: :beer: :beer:


κάθε διανομή έχει τα καλά και τα κακά τής εγώ άν και ο σταθερός έχει 5-6 λειτουργικά τα τελευταια 10 χρόνια suse μακράν απο τίς πιό ολοκληρωμένες διανομές επίσεις fedora ,mint , ubuntu και άμα θές να δώσεις πόνο slackware ή centos αλλά το καλό σε όλα αυτα ότι μπορείς να τα κτισεις όπως θέλεις εσύ και το moding του είναι στα must τών συστημάτων αυτών . πέρα απο τήν πλάκα το βλέπω σε λίγα χρόνια να συζητάμε για μηχανάκια και τα τεχνικά να έχουν να κάνουν με builds πηρήνα και κώδικα :D