PDA

View Full Version : SHOEI X Spirit II vs XR-1100 vs Qwest



pavlaras1
03/07/2011, 13:13
Θελω να αγορασω ενα καινουργιο κρανος για καθημερινη χρηση και σαββατοκυριακα για εκδρομες και ταξιδια.
Μου αρεσαν και τα τρια παραπαναω που ειδα.
Ποιος εχει ενα απο αυτα ή γνωριζει να μας πει τις διαφορες τους και πιο ειναι καλυτερο και για πιο λογο?

http://www.shoei-europe.com/uk/products/X-SPIRIT-II

http://www.shoei-europe.com/uk/products/XR-1100

http://www.shoei-europe.com/uk/products/QWEST

Shoei X-Spirit II (SuperSport)
Τιμη: 629-809€
Βαρος: 1,450g (+/-50 g)
Θορυβος:?
Αριθμος Αεραγωγων:?
Παρατηρησεις:
Υπερ (Καλυτερη αεροδυναμικη,Καλυτερος αερισμος)
Κατα (υψηλοτερος Θορυβος,πιο βαρυ,ακριβοτερο)


Shoei XR-1100 (Sport Touring)
Τιμη: 377-469€
Βαρος: 1,450g (+/-50 g)
Θορυβος:?
Αριθμος Αεραγωγων: 3 Intake - 6 Exhaust
Παρατηρησεις:
Υπερ (Καλη αεροδυναμικη,Καλος αερισμος)
Κατα (υψηλος Θορυβος,πιο βαρυ,ακριβο)


Shoei Qwest (Touring)
Τιμη: 332-422€
Βαρος: 1,400g (+/- 50 g)
Θορυβος:?
Αριθμος Αεραγωγων: 2 Intake - 2 Exhaust
Παρατηρησεις:
Υπερ (ελαφρυτερο,χαμηλος θορυβος,Φτηνοτερο)
Κατα (δεν αφαιρουνται ολα τα σφουγκαρακια επανω και πισω ειναι κολημενα με το κρανος,οχι τοσο αεροδυναμικο,οχι τοσο καλο αερισμο)


Και τα 3 παραπανω εχουν 6πλο κελυφος:
1.Carbon Fiber,
2.FiberGlass,
3.Dyneema.
4.?
5.?
6.?

4 different outer shell constructions
For perfect fit and maximum compactness.
Sizes: 1) XXS-S, 2) M, 3) L and 4) XL-XXL.

Τα Cheek pads:
In 6 different sizes for individual fine adjustment of fit (31, 33, 35, 37, 39, 41 mm)

Οτι πληροφοριες εχετε μπορω να τις προσθεσω εδω για μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.
Ωστε να γινεται πιο ευκολα η επιλογη.

Μεχρι τωρα αποριπτω το X-Spirit II λογο αυξημενου κοστους.
Επισης αποριπτω το Qwest λογο οτι δεν αφαιρουνται ολα τα μαξιλαρακια ενω ειναι ενα ακριβο κρανος που θα επρεπε με 330ευρω να αφαιρουνται.
Μαλλον η χρυση τομη ειναι το XR-1100.
;)

paramedic
03/07/2011, 17:01
Το ίδιο καλά είναι και τα 3 αλλα για διαφορετικό "σκοπό". Το X-spirit II έχει πιο "αγωνιστικό" χαρακτήρα,το XR-1100 είναι λίγο απο όλα και το Qwest έχει χακτηριστεί απο την Shoei σαν Touring κράνος μιας και έχει λιγότερους αεραγωγούς και λίγο πιο στρογγυλο σχήμα για οδήγηση με όρθια θέση.
Με όλα θα μπείς πίστα και θα κάνεις και ταξίδι άνετα απλά το καλύτερο θα είναι να δείς τι χρήση θα κάνεις για να μην πληρώνεις τζάμπα λεφτά.
Εγω πχ έχω το X-spirit το πρώτο. Με την προηγούμενη μηχανή που έιχε λίγο σκυφτή θέση οδήγησης είχα άριστη αεροδυναμική και αερισμό με το κράνος σε ολες τις ταχύτητες. Τωρα που έχω άλλη μηχανή με όρθια θέση οδήγησης οι στροβιλισμοί που δημιουργούνται απο την ζελατίνα της μηχανής πάνω απο τα 140-150 με ξεσκίζουν και οι αεραγωγοί κάνουν την μισή δουλειά μιας και δεν έχω την κατάλληλη γωνία πια για να δουλέψουν σωστά.

bentouza
03/07/2011, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Το ίδιο καλά είναι και τα 3 αλλα για διαφορετικό "σκοπό". Το X-spirit II έχει πιο "αγωνιστικό" χαρακτήρα,το XR-1100 είναι λίγο απο όλα και το Qwest έχει χακτηριστεί απο την Shoei σαν Touring κράνος μιας και έχει λιγότερους αεραγωγούς και λίγο πιο στρογγυλο σχήμα για οδήγηση με όρθια θέση.
Με όλα θα μπείς πίστα και θα κάνεις και ταξίδι άνετα απλά το καλύτερο θα είναι να δείς τι χρήση θα κάνεις για να μην πληρώνεις τζάμπα λεφτά.
Εγω πχ έχω το X-spirit το πρώτο. Με την προηγούμενη μηχανή που έιχε λίγο σκυφτή θέση οδήγησης είχα άριστη αεροδυναμική και αερισμό με το κράνος σε ολες τις ταχύτητες. Τωρα που έχω άλλη μηχανή με όρθια θέση οδήγησης οι στροβιλισμοί που δημιουργούνται απο την ζελατίνα της μηχανής πάνω απο τα 140-150 με ξεσκίζουν και οι αεραγωγοί κάνουν την μισή δουλειά μιας και δεν έχω την κατάλληλη γωνία πια για να δουλέψουν σωστά.


για την αεροδυναμικη ισχυει αυτο που λες. σε ενα συγκεκριμενο σημειο δουλευουν φουλ οι αεραγωγοι το καταλαβαινεις αντονα.

δεν ξερω το 1000 πως τα παει απο εξαερισμο. δηλαδη καλυτερα ενα αγωνιστικο κρανος σε οχι οπτιμουμ θεση ή ενα πιο τουρινγκ κρανος στη σωστη του θεση ειναι πρωτιμοτερο. επειδη τα αγωνιστικα συνηθως εχουν πολυ καλυτερες δυνατοτητες εξαερισμο.

TheFace
03/07/2011, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
για την αεροδυναμικη ισχυει αυτο που λες. σε ενα συγκεκριμενο σημειο δουλευουν φουλ οι αεραγωγοι το καταλαβαινεις αντονα.

δεν ξερω το 1000 πως τα παει απο εξαερισμο. δηλαδη καλυτερα ενα αγωνιστικο κρανος σε οχι οπτιμουμ θεση ή ενα πιο τουρινγκ κρανος στη σωστη του θεση ειναι πρωτιμοτερο. επειδη τα αγωνιστικα συνηθως εχουν πολυ καλυτερες δυνατοτητες εξαερισμο.

Σιγουρα εχουν καλυτερο εξαερισμο (λογω περισσοτερων αεραγωγων), αλλα οι πολλοι αεραγωγοι δημιουργουν και περισσοτερο θορυβο. Κι αν κατι τετοιο δεν πειραζει σε περιβαλλον πιστας/αγωνα, το αντιθετο συμβαινει στο δρομο και γενικα στην πολυωρη οδηγηση.

Εγω εχω το xr1000 εδω και 5 χρονια και ειμαι καταευχαριστημενος απο ολες τις αποψεις... ειναι το ιδιανικοτερο για ορθια θεση οδηγησης και το προτεινω ανεπιφυλακτα. (αν βεβαια σου καθεται καλα στο κεφαλι)

To x-spirit αν δεν εχεις σκυφτο μηχανακι και δεν μπαινεις πιστα, θα σε κουρασει. :wave2:

andgeo
03/07/2011, 18:53
+1 για το XR-1000 για το 1100 δεν έχω άποψη !!!

nio1981
03/07/2011, 22:14
εγω πηρα πριν 2 μηνες το 1100

στα -

α. εχει θορυβο(εμενα δεν ενοχλει εχω mp3 στις βολτες)
β. αν και ειναι το νουμερο μου μετα τα 150 - 160 νιωθω οτι <πιεζεται> να βγει.δεν ξερω πως να σου δωσω να το καταλαβεις.το δενω πολυ σφιχτα γιατι νιωθω οτι θα βγει.βεβαια το οτι το σφιγγω δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει στον λαιμο απλα περιμενα να το νιωθω καλυτερα στην κεφαλα μου.παντως ισως να ειναι η ιδεα μου καθως πριν ειχα το scorpion exo1000 που ηταν 200γρμ πιο βαρυ.να συμπληρωσω οτι εχω στρωμα με την μαμισια ζελατινα στα χαμηλα(δεν μου αρεσουν οι aftermarket και αυτο το πραγμα να εχω παρμπριζ σε μηχανη) που σημαινει ολος ο αερας στα μουτρα

στα +

α. δεν κουραζει.εκανα 36ωρο και δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση (πονοκεφαλος,αυχενας κλπ)
β.ελαφρυ
γ.οι αεραγωγοι κανουν δουλεια
δ.pinlock
ε.καλη ποιοτητα υλικων


τελος ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το κρανος και νομιζω οτι τα αξιζει τα λεφτα του.το πηρα απο το motocard με 395 euro και σε 10 μερες ηταν σπιτι μου

Lioulios
03/07/2011, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
εγω πηρα πριν 2 μηνες το 1100
...μετα τα 150 - 160 νιωθω οτι <πιεζεται> να βγει.δεν ξερω πως να σου δωσω να το καταλαβεις.το δενω πολυ σφιχτα γιατι νιωθω οτι θα βγει....

... να συμπληρωσω οτι εχω στρωμα με την μαμισια ζελατινα ...

Το 1100 το είχα και είχα παρατηρήσει ακριβώς τα ίδια . Ενώ ήταν το νούμερό μου , και με στρώμα και με ψηλή ζελατίναι και με γυμνό μηχανάκι , μετά από κάποιο σημείο (150-60-70)ένιωθα ότι θέλει να βγεί .
...Ένα νούμερο μικρότερο από αυτό που είχα, δεν μου έκανε . Ήταν κράνος Ελληνικό . Όχι από νετ .
Τα κεφάλια δεν είναι όλα τα ίδια , οπότε φίλος δες τί θες και φόρα το να δεις πως σου κάθεται .

S16
04/07/2011, 11:39
Ξέρει κάποιος να μου πεί αν τα xr1100 και x-spirit 2 έχουν ίδια ή διαφορετικής ποιότητας εσωτερικά?