PDA

View Full Version : Μπροστινη αναρτηση...



Drake21
03/07/2011, 23:52
Γεια σας παιδια...
ειμαι κατοχος ενος cbf1000..
στο μπροστινο φοραω απο την ημερα αγορας Hyperpro με λαδια 15αρια...

Πριν απο 10 μερες μετα απο 24000χλμ με τα παλια λαδια,με 3 Τrack day μεσα σε αυτα(50000συνολο η μηχανη)εκανα σερβις στο μπροστινο(λαδια τσιμουχες ξυστρες...)και ειπα να χρησιμοποιησουν 15αρι λαδι ξανα με 14 εκατοστα αερα οπως προτεινει η εταιρια των ελατηριων...ολα οπως παντα..

Το στατικο sag στο μηχανακι ειναι σωστο(2.6 cm με 1.2 κατεβασμα την τιμονοπλακα,3.8 συνολο,οπως λεει η εταιρια)...

ποιο ειναι το προβλημα τωρα...
εχω την αισθηση οτι μεσα στην στροφη το μπροστινο μενει ψηλα...με ταση να ανοιγει η μηχανη την πορεια της,σαν να εχει αλαξει η συμπιεση....σαν να εχει πιο αργη συμπιεση...
σαν να σλυρηνε το μπροστινο πολυ,να μην συμπιεζεται οπως παλια(στατικο sag ιδιο ομως...)
ασταθες μεσα στην στροφη,ισως μου κανει και καποια κουνηματα εκτος απο οτι το νοιωθω ψηλα...

η μονη διαφορα (απο οτι ξερω)ειναι οτι το λαδι που χρησιμοποιηθηκε απο bitubo εγινε castrol πληρες συνθετικο...

φταιει οτι ειχε γινει πολυ σουπα το παλιο και νοιωθω εγω λαθος?
φταιει οτι το μαλακα το μαστορα εβαλε παραπανω λαδι,αρα αφυσε λιγοτερο αερα?
φταει οτι το μαλακα το μαστορα εβαλε αναποδα τα ελατηρια?
φταιει μηπως το ιδιο το λαδι...
(πηγα σε αλον απο τον παλιο λογο αλαγης πολης,αλλα ειχε τις καλυτερες συστασεις και φανηκε και εμπειρος και συνενοησιμος)...

περιμενω απαντησεις με αγωνια....

Vourkoufales
04/07/2011, 07:33
δεν είναι ίδιο το sae της κάθε εταιρίας... δλδ με λίγα λόγια... το 7αρι το maxima δεν είναι ίδιο με το 7 το Hyperpro

Drake21
07/07/2011, 14:40
μετα απο εποικοινωνια που ειχα με hyperpro μου ειπαν οτι αυτο με το sae του λαδιου δεν παιζει...
το sae δηλωνει μονο την θερμοκρασια περιβαλοντος που δουλευει σωστα το λαδι...

μαλλον κατι με τον αερα ειναι...οι κινησεις του αμορτισερ πρεπει να ειναι πιο αργες με το νεο λαδι αλλα η αισθηση υψους κατα την διαρκεια στροφης η ιδια...

Vourkoufales
07/07/2011, 14:51
Ό εδώ αντιπρόσωπος το είπε αυτό? :confused:

DrBig
07/07/2011, 15:02
Δικιο εχει ο vourkoufales, το SAE στα πηρουνολαδα ειναι ο,τι να ναι. Καπου ειχα ενα πινακα με μετρησεις, αλλα αντε βρες τονα τωρα. Μονο σε ιδιας εταιρειας μπορεις να ξερεις. Παντως αυτο που περιγραφεις μοιαζει πολυ με ψηλη σταθμη λαδιου. Καμια φορα τα μαστορια μετρανε ποσοτητα χωρις να μετρανε διακενο αερα. Αλλα παλι μαστορια δε μετρανε με το σωστο τροπο, με η χωρις ελατηρια.
Τα 14 εκατοστα μου φαινονται τεραστιο νουμερο παντως! :blush:

stefanos
07/07/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21

ποιο ειναι το προβλημα τωρα...
εχω την αισθηση οτι μεσα στην στροφη το μπροστινο μενει ψηλα...με ταση να ανοιγει η μηχανη την πορεια της,σαν να εχει αλαξει η συμπιεση....σαν να εχει πιο αργη συμπιεση...
σαν να σλυρηνε το μπροστινο πολυ,να μην συμπιεζεται οπως παλια(στατικο sag ιδιο ομως...)
ασταθες μεσα στην στροφη,ισως μου κανει και καποια κουνηματα εκτος απο οτι το νοιωθω ψηλα...


Εάν δεν έχει γίνει πατάτα με τον "αέρα", η αλλαγή στην συμπεριφορά είναι φυσικό επακόλουθο των αυξημένων αποσβέσεων λόγω του νέου λαδιού.

Drake21
07/07/2011, 23:45
την απαντηση για τα sae μου την εδωσε ο head of development της hyperpro!!!

το μαστορι εδω λεει οτι ειναι 100% σιγουρο οτι αφησε τον αερα που του ειπα
τα 140 mm ειναι στανταρ σωστα,αυτα προτεινει και η hyperpro και η white power...
η χονδα για τα μαμα(μικροτερα και πολυ μαλακοτερα)ελατηρια προτεινει καποθ στα 129 με 132 χιλιοστα αν θυμαμαι καλα...

θα βγαλω περιπου 210 ml λαδι απο καθε μπουκαλα(το μισο δηλαδη περιπου)και θα βαλω 10αρι μηπως στρωσει,αν δεν καταφερω στα επομενα 100ο χλμ να το συνηθησω...ειναι το μονο που μπορω να κανω χωρις να λυθει παλι ολο το μπροστινο(νομιζω!!!).
ετσι νομιζω πως το sae θα γινει σαν να λεμε 12αρι...


αν λεω παπαριες παρακαλω συνετιστε με!!!

αυτο για το διακενο αερα παντως δεν το πολυεπιασα...

DrBig
08/07/2011, 06:32
http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=14039375&postcount=1259

Drake21
08/07/2011, 09:57
δεν μου εξηγεις και τι εννοουσες στο προηγουμενο post για το διακενο αερα?

Vourkoufales
08/07/2011, 13:25
Μάλλον εννοεί το κενό που μένει μέσα στο καλάμι όταν βάζεις λάδι...

όσο λιγότερα εκατοστά τόσο περισσότερο λάδι μέσα στο καλάμι

DrBig
08/07/2011, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vourkoufales
Μάλλον εννοεί το κενό που μένει μέσα στο καλάμι όταν βάζεις λάδι...

όσο λιγότερα εκατοστά τόσο περισσότερο λάδι μέσα στο καλάμι

Οντως, αυτο εννουσα. Τα 14 εκατοστα που ανεφερες. :wave2:

Drake21
11/07/2011, 18:55
απορια που χρηζει αμεσης απαντησης (oldman βοηθα)...

1.το στατικο sag το μερτραμε με αδειο ντεποζιτο η με γεματο?

2.το ιξωδες του λαδιου επηρεαζει και το στατικο sag περα απο συμπιεση και αποσβεση...

3.το στατικο sag μηπως το επηρεαζει (περαν απο το ελατηριο)η ποσοτητα του λαδιου και μονο?δεν επηρεαζει το ιξωδες εννοω...γιατι φοβουμε πως μαλακια το μαστορα εχει κανει που ορκιζεται οτι εβαλε οσο λαδι του ειπα...

οι αποριες δημιουργηθικαν οταν ειδα πως μετραω 22mm στατικο με 10 λιτρα στο ντεποζιτο οταν η εταιρια προτεινει 26+3...αυτα...

Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας....

lamoun
11/07/2011, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
1.το στατικο sag το μερτραμε με αδειο ντεποζιτο η με γεματο?

Όπως το χρησιμοποιείς. Μέτρα με μισογεμάτο ή μισοάδειο για να είσαι μέσα στις περισσότερες περιπτώσεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
2.το ιξωδες του λαδιου επηρεαζει και το στατικο sag περα απο συμπιεση και αποσβεση...

Κανονικά όχι, εκτός άν έχεις πολύ stiction, αλλά ο παράγοντας αυτός με σωστή μέτρηση απαλείφεται.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
3.το στατικο sag μηπως το επηρεαζει (περαν απο το ελατηριο)η ποσοτητα του λαδιου και μονο?δεν επηρεαζει το ιξωδες εννοω...γιατι φοβουμε πως μαλακια το μαστορα εχει κανει που ορκιζεται οτι εβαλε οσο λαδι του ειπα...

Άν έχει βάλει υπερβολικά πολύ λάδι, ναι επηρεάζεται, αλλά άν είναι έτσι, τότε μπροστινό σου πρέπει να είναι πέτρα.

Drake21
11/07/2011, 20:53
stiction εννοειται πολυ χοντρο το 15αρι??και γω νομιζω δεν παιζει ρολο.θα περασει πιο αργα απο την βαλβιδα αλλα θα περασει...

πετρα δεν ειναι,απλα ειναι πιο σκληρο απο παλια(ειχα sag με το παλιο 15αρι 27mm)...

περιμενω και αλλες γνωμες...

lamoun
12/07/2011, 23:11
Το Stiction αναφέρεται στη τριβή της ανάρτησης. π.χ. αν συμπιέσεις και την αφήσεις, λογικά περιμένεις η ανάρτηση να γυρίσει στο αρχικό της μήκος, αλλά αν η τριβή είναι μεγάλη μπορεί να μείνει λίγο - π.χ. 5mm - συμπιεσμένη.