PDA

View Full Version : Νυχτερινή οδήγηση με Ss



m1ke
21/08/2005, 14:57
Το σκηνικό γνώριμο, οδηγάς νύχτα σε κλασικό ελληνικό επαρχιακό δρόμο με κλειστές συνεχόμενες στροφές, χωρίς φωτισμό, με τις διαχωριστικές γραμμές ξεθωριασμένες και τις μπαριέρες (εάν υπάρχουν) χωρίς ανακλαστικά στοιχεία. :a7:
Επειδή δεν βλέπεις την τύφλα σου ρίχνεις και τη μεγάλη σκάλα στα φώτα και πλησιάζεις την στροφή που ακολουθεί.
Μεχρι εδώ όλα καλά εώς ότου φτάσει η στιγμή να πλαγιάσεις τη μηχανή και να γυρίσεις το κεφάλι σου στην έξοδο της στροφής. Καθώς πλαγιάζει η μηχανή στο εσωτερικό της στροφής συνειδητοποιείς ότι ο ένας προβολέας χτυπάει στα δύο μέτρα και ο άλλος στον ουρανό, και εσύ προσπαθείς απεγνωσμένα να δεις στο σκοτάδι την έξοδο της στροφής. :look:
Εάν δε κάνεις και το λάθος να κοιτάξεις εκεί που "δείχνουν" οι προβολείς, κινδυνεύεις να βρεθείς σε κανά χωράφι.

Μετά από αρκετές ώρες οδήγησης σε τέτοιες συνθήκες, μετρίασα κάπως το πρόβλημα, κλείνοντας τη μεγάλη σκάλα πριν μπω σε κλειστή στροφή και εστιάζοντας την ορασή μου στη διπλή διαχωριστική γραμμή σε απόσταση δέκα μέτρων μπροστά μου. Βέβαια εξακολουθώ να μην βλέπω που πηγαίνω και ακολουθώ τυφλά τις γραμμές του δρόμου.
Πειρμένω τις απόψεις σας.:wave2:

GeorgeFZR
21/08/2005, 16:30
...Epikindino!

m1ke
21/08/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
...Epikindino!

Ούτως ή άλλως είναι επικίνδυνο να οδηγείς νύχτα σε τέτοιους δρόμους. Το θέμα είναι εάν υπάρχει κάποια τεχνική για να μετριάζεις τον κίνδυνο εκτός του να πηγαίνεις με 30χλμ.

Xlitos
21/08/2005, 22:35
Μια από τα ίδια φίλε.Εντάξει δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις εκτός από το να βάλεις δυνατότερα φώτα.Δεν είναι η έξοδος μόνο που δεν μπορείς να δεις..ας πούμε σε δρόμο που ξέρω πολύ καλά πάλι κότα πηγαίνω το βράδυ γιατί ότι υπάρχει πάνω στην στροφή(νερά,λάδια,πέτρα,σκοτωμένο ζωάκι) θα το δω τελευταία στιγμή ή μπορεί να μην το δω και καθόλου.Μερικές φορές(σε δρόμο που ξέρω) λίγο πριν τη στροφή πιάνω την άκρη του δρόμου και κλείνομαι γρήγορα και γενικά κάνω ότι μαλακία σκεφτείς μπας και φέξω λίγο την έξοδο αλλά και πάλι δε..Κατεβάζω ρυθμό,πιάνω ένα τραγούδι(σκοοΤΑΑδιιι,γύυυυρω μου σκοΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑδιιιιιι,ΣΕ θέλΩΩ ΠΑλι Εστω για ένΑΑ βρΆΑΑΑδυυυυ... :cool: ) και απολαμβάνω την περιπέτεια.
Πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρα για xenon,πραγματικά έχω φαει κόλλημα με τις βραδυνές βόλτες σε βουνίσιες διαδρομές και μια τέτοια αγορά θα ήταν πολύ χρήσιμη! :ninja:

pavlaras1
22/08/2005, 00:39
Ακουστε και το καλυτερο απο ολα.

Πριν δυο χρονια σε εναν δρομο Μαρτινο-Λαμια δεν ξερω να σας πω περισσοτερα για τον δρομο μιας και δεν ειμαι απο εκει.

Για να προλαβουμε το τρενο για Θεσσαλονικη.

Τρεχαμε μεσα στο σκοταδι χωρις να υπαρχει καταληλος φωτισμος στον δρομο.

Πηγαιναμε βραδυ κατα της 22:00 με ομιχλη να μην βλεπουμε καλα καλα στα 5-10 μετρα με 100-120 χιλιομετρα την ωρα και με μια μηχανη r1.

Συμπερασμα σκεφτειτε τι μπορουσε να γινοτανε αν κατι εμφανιζοταν ξαφνικα στον δρομο.

Η αδρελανη και των δυο μας ηταν στα υψη.

Αφου μπηκα μεσα στο τρενο και ειχα φαει κολλημα με την διαδρομη.

Η καρδια μου χτυπουσε σαν τρελη αλλα μου αρεσε παρα πολυ και θα ηθελα αν μπορουσα να το ξανα εκανα.

:wave2:

lalala
22/08/2005, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Ακουστε και το καλυτερο απο ολα.

Πριν δυο χρονια σε εναν δρομο Μαρτινο-Λαμια δεν ξερω να σας πω περισσοτερα για τον δρομο μιας και δεν ειμαι απο εκει.

Για να προλαβουμε το τρενο για Θεσσαλονικη.

Τρεχαμε μεσα στο σκοταδι χωρις να υπαρχει καταληλος φωτισμος στον δρομο.

Πηγαιναμε βραδυ κατα της 22:00 με ομιχλη να μην βλεπουμε καλα καλα στα 5-10 μετρα με 100-120 χιλιομετρα την ωρα και με μια μηχανη r1.

Συμπερασμα σκεφτειτε τι μπορουσε να γινοτανε αν κατι εμφανιζοταν ξαφνικα στον δρομο.

Η αδρελανη και των δυο μας ηταν στα υψη.

Αφου μπηκα μεσα στο τρενο και ειχα φαει κολλημα με την διαδρομη.

Η καρδια μου χτυπουσε σαν τρελη αλλα μου αρεσε παρα πολυ και θα ηθελα αν μπορουσα να το ξανα εκανα.

:wave2:

αν καποιος εντελως φιλικα σου πει οτι εκανες ΤΗΝ μ@λ@κι@ θα τσαντιζοσουν;;;; :hypnotize :uplate:

και αν αντι για το τραινο της επιστροφης εχανες το τραινο της ζωης σου....;;; :eek:

anyway, not my fucking business

KaTaNaS
22/08/2005, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Το σκηνικό γνώριμο, οδηγάς νύχτα σε κλασικό ελληνικό επαρχιακό δρόμο με κλειστές συνεχόμενες στροφές, χωρίς φωτισμό, με τις διαχωριστικές γραμμές ξεθωριασμένες και τις μπαριέρες (εάν υπάρχουν) χωρίς ανακλαστικά στοιχεία. :a7:
Επειδή δεν βλέπεις την τύφλα σου ρίχνεις και τη μεγάλη σκάλα στα φώτα και πλησιάζεις την στροφή που ακολουθεί.
Μεχρι εδώ όλα καλά εώς ότου φτάσει η στιγμή να πλαγιάσεις τη μηχανή και να γυρίσεις το κεφάλι σου στην έξοδο της στροφής. Καθώς πλαγιάζει η μηχανή στο εσωτερικό της στροφής συνειδητοποιείς ότι ο ένας προβολέας χτυπάει στα δύο μέτρα και ο άλλος στον ουρανό, και εσύ προσπαθείς απεγνωσμένα να δεις στο σκοτάδι την έξοδο της στροφής. :look:
Εάν δε κάνεις και το λάθος να κοιτάξεις εκεί που "δείχνουν" οι προβολείς, κινδυνεύεις να βρεθείς σε κανά χωράφι.

Μετά από αρκετές ώρες οδήγησης σε τέτοιες συνθήκες, μετρίασα κάπως το πρόβλημα, κλείνοντας τη μεγάλη σκάλα πριν μπω σε κλειστή στροφή και εστιάζοντας την ορασή μου στη διπλή διαχωριστική γραμμή σε απόσταση δέκα μέτρων μπροστά μου. Βέβαια εξακολουθώ να μην βλέπω που πηγαίνω και ακολουθώ τυφλά τις γραμμές του δρόμου.
Πειρμένω τις απόψεις σας.:wave2:

KaTaNaS
22/08/2005, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Το σκηνικό γνώριμο, οδηγάς νύχτα σε κλασικό ελληνικό επαρχιακό δρόμο με κλειστές συνεχόμενες στροφές, χωρίς φωτισμό, με τις διαχωριστικές γραμμές ξεθωριασμένες και τις μπαριέρες (εάν υπάρχουν) χωρίς ανακλαστικά στοιχεία. :a7:
Επειδή δεν βλέπεις την τύφλα σου ρίχνεις και τη μεγάλη σκάλα στα φώτα και πλησιάζεις την στροφή που ακολουθεί.
Μεχρι εδώ όλα καλά εώς ότου φτάσει η στιγμή να πλαγιάσεις τη μηχανή και να γυρίσεις το κεφάλι σου στην έξοδο της στροφής. Καθώς πλαγιάζει η μηχανή στο εσωτερικό της στροφής συνειδητοποιείς ότι ο ένας προβολέας χτυπάει στα δύο μέτρα και ο άλλος στον ουρανό, και εσύ προσπαθείς απεγνωσμένα να δεις στο σκοτάδι την έξοδο της στροφής. :look:
Εάν δε κάνεις και το λάθος να κοιτάξεις εκεί που "δείχνουν" οι προβολείς, κινδυνεύεις να βρεθείς σε κανά χωράφι.

Μετά από αρκετές ώρες οδήγησης σε τέτοιες συνθήκες, μετρίασα κάπως το πρόβλημα, κλείνοντας τη μεγάλη σκάλα πριν μπω σε κλειστή στροφή και εστιάζοντας την ορασή μου στη διπλή διαχωριστική γραμμή σε απόσταση δέκα μέτρων μπροστά μου. Βέβαια εξακολουθώ να μην βλέπω που πηγαίνω και ακολουθώ τυφλά τις γραμμές του δρόμου.
Πειρμένω τις απόψεις σας.:wave2:




akribws to idia epatha kai egw me to ktm


kai as exw poly dynato probolea



katebaina xwrio se eparxiako diktyo , meta to blaxiwth lakwnias pros monembasia kai


xwris mpares , xwris katholou diagrammish den hjera sth strofh pou pane ta tessera...


oi proboleis efegan tis portokalies kai egw koitousa sta tyfla prws ta mesa kanwntas ikasies gia to pou eionai o dromos (enw exw janaperasei arketes fores sth zwh mou)


se 2 bghka antitheto kai to katalaba mono apo ta jeroxorta pou eblepa na plhsiazw...


psaxnwntas thn lysh ekana kai egw ayto, sthn eytheia anoiga probolea kai panw sth strofh katebaza mesaia skala pou to fws diaxetai pio perifereiaka kai se kapoies faseis kratousa pathmeno kai to buton tou sinialou, gia na exw perissotero fws mprosta mou...


poly kourastiko pantws, epeidh to ktm to epitrepei se merikes strofes estriba se styl sm, erixna olo to mhxanaki katw enw egw eimoun orthios gia na fwthsei o proboleas pros thn ejodo ths strofhs!


sto telos kourastika, kynhghsa ena aytokinhto mprosta mou kai ekatsa apo pisw tou san thn kota na me odhgei!

pavlaras1
22/08/2005, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lalala
αν καποιος εντελως φιλικα σου πει οτι εκανες ΤΗΝ μ@λ@κι@ θα τσαντιζοσουν;;;; :hypnotize :uplate:

και αν αντι για το τραινο της επιστροφης εχανες το τραινο της ζωης σου....;;; :eek:

anyway, not my fucking business

Οχι φιλε δεν θα τσατιζομουν μιας και ξερω οτι ηταν ηδη λαθος αυτο που καναμε.

Εχεις δικιο σε αυτα που λες και δεν μπορω να πω τιποτα εκτος απο οτι μπορουσαμε να χασουμε την ζωη μας ετσι χωρις λογο.

Αλλα αν το δοκιμασεις θα δεις οτι η αδρεναλινη ανεβαινει πολυ γρηγορα και πολυ ψηλα κατι που δεν το εχω ξανα δει και ξανα νοιωσει αυτο.

:wave2:

vassilis88
22/08/2005, 13:04
aftp me to aftokinito kano ki ego
blepeis pou pataei freno o allos klp

Tigas
22/08/2005, 13:32
ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΩΤΙΣΜΟ ΣΩΣΤΟ , Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο HOTDOG ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΧΛΜ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.

ΤΕΛΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΣΟΥ XENON ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ BLUEVISION, TO ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 500ε.
ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ
ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΛΙΑΝΙΚΗ.

ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΓΟΝΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ HONDA ΜΟΤΟ HELLAS
ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΟΥ ΧΕΡΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΕΙΔΗ, ΜΠΕΣ ΜΕΣΑ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑ ΔΩΣΟΥΝ.
ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΡΩΤΑ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΣΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙ.:smokin:

IMPETUOUS
23/08/2005, 15:37
Οπως προειπε καi ο ΤΙΓΚΑ ΜΟΝΟ XENON και τιμη καπoυ εκει γυρω.Μαλλον στο κοντινο μελλον να τοποθετησω και εγω στο GXSR αφου ειδα την διαφορα τη νυχτα με μοτο φιλου μου