PDA

View Full Version : πρόβλημα με το cb-1



kostas777
04/07/2011, 19:14
ρε παιδιά πείτε καμιά γνώμη άμα ξέρει κανείς :bigcry:

με το που ξεκινάω, μετά από 3-4 λεπτά (2 φανάρια ας πούμε) η μηχανή ψοφάει σαν να μένω από βενζίνη και σβήνει. σταματάω στην άκρη, βάζω μπρος, κανα 2 γκαζιές να καθαρίσει και μετά μια χαρά.
το κάνει κάθε μέρα.. επίσης αν δεν το κάνει στην αρχή ή αν είναι ήδη ζεστή, μπορεί να το κάνει αργότερα, π.χ. με έχει αφήσει κάμποσες φορές στην εθνική και στην αττική οδό με 150-160 χλμ/ω. άμα κάνω αρκετή απόσταση σβηστός (όταν είμαι εθνική π.χ. μέχρι να πιάσω άκρη να σταματήσω αν δεν με μαζέψει κανα φορτηγό...), τότε πρέπει να περιμένω κανα λεπτό για να πάρει μπρος και μυρίζει βενζίνη.

τι μπορεί να φταίει; τρόμπα βενζίνης το αποκλείσαμε γιατί συνήθως μετά το πρώτο reboot δουλεύει ρολόϊ. διακόπτες, δεν τους πειράζω καθόλου, μόνο τη μίζα για να πάρει ξανά. service έχουμε κάνει πρόσφατα, του'χουμε βάλει και αλυσιδογράναζα και ντίζα γκαζιού που ήταν ψιλο κομμένη. μπας και είναι τα καρμπς; ρωτάω εδώ μπας και το έχει πάθει κανείς να μου πει τι έφταιγε μπας και βγάλουμε καμιά άκρη, δεν την παλεύω χωρίς το CB! thanx

daddy78
04/07/2011, 19:53
Όταν είναι να σβήσει σου κάνει τιποτα περίεργα μπερδέματα? Σβήνει μπαμ και κάτω ή σου δίνει καποια σήματα πρίν?

Τα καρμπυρατερ τα έχεις καθαρίσει?

Τον ανορθωτή τον έχεις τσεκάρει?

kostas777
04/07/2011, 21:09
πριν σβήσει, δεν ανεβάζει στροφές και χάνεται η ισχύς και κάνει ψιλομπερδέματα όπως όταν πάει να μείνει από βενζίνη. με συμπλέκτη και γκαζιές, ανεβάζει πολύ δύσκολα και ακούγεται λες και είναι μονοκύλινδρο και αμα αφήσω το γκάζι, σβήνει. άμα είμαι με πολλά, κάνει ένα-δυο στιγμιαίους δισταγμούς και μετά σβήνει μπαμ και κάτω.

τα καρμπ νομίζω ότι τα έχει καθαρίσει ο μηχανικός στο μεγάλο service που του κάναμε πέρισυ όπου του έκανε και βαλβίδες, αλλά μάλλον και τώρα που το έχει και ψάχνει να βρει τι φταίει. ανορθωτή το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά είναι απίθανο γιατί θα το έκανε συνέχεια και βασικά δεν θα έπαιρνε μπρος καθόλου το πρωΐ. εν πάση περιπτώσει, λογικά το έχει τσεκάρει και αυτό ο μηχανικός μου, γιατί στην αρχή έλεγε ότι πρέπει να είναι ηλεκτρικό το πρόβλημα, αλλά μετά τον έλεγχο φαίνεται ότι δεν είναι.

είχα και δύο πτώσεις φέτος από τις οποίες τη βγάλαμε καθαρή και αυτό άρχισε να το κάνει λίγο καιρό μετά τη δεύτερη. αλλά μάλλον δεν έχει και τόσο σημασία.

toyar
04/07/2011, 21:50
εγω ψηφίζω ηλεκτρονική

daddy78
04/07/2011, 23:16
Φίλε μου τσέκαρε οπωσδήποτε ανορθωτή. Παρόμοια προβλήματα ειχα και εγώ οταν παρέδωσε πνεύμα.

Με ένα πολυμετράκι την κάνεις μόνος σου την δουλειά:

http://www.sxelectronics.gr/sx3g.htm

kostas777
05/07/2011, 14:54
έγινε, θα τον πάρω τηλ. (είναι και μακριά γμτ) και θα του πω να τσεκάρει οπωσδήποτε ανορθωτή έστω κι αν το έχει κάνει ήδη. μια φορά μόνο έχω αλλάξει ανορθωτή στο CB-1 και ήταν πριν πολύ καιρό. αν δεν κάνω λάθος του βάλαμε από άλλο μηχανάκι που ήταν πιο καλός, αλλά δεν θυμάμαι ποιό. ελπίζω να είναι αυτό που είναι σχετικά απλό..

webassasin
08/07/2011, 21:50
Μαλλον ανορθωτης.
let us know και αν δε βρεις ακρη θελω τα καρμπιρατερ σου :)

kostas777
02/08/2011, 17:35
τελικά είναι τρόμπα βενζίνης :a018:

άντε να δούμε που θα βρούμε τώρα μέσα σε λίγες μέρες...

web... η μηχανή δουλεύει ρολόϊ, είναι πένα για 20 ετών και μόλις της έβαλα καινούργια πράγματα επάνω που κάνουν πιο πολλά από όσα πουλιέται... κρίμα θα ήταν να της έπαιρνες τα καρμπς, θα στην έδινα ολόκληρη!

cityfly
07/08/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
τελικά είναι τρόμπα βενζίνης :a018:

άντε να δούμε που θα βρούμε τώρα μέσα σε λίγες μέρες...

web... η μηχανή δουλεύει ρολόϊ, είναι πένα για 20 ετών και μόλις της έβαλα καινούργια πράγματα επάνω που κάνουν πιο πολλά από όσα πουλιέται... κρίμα θα ήταν να της έπαιρνες τα καρμπς, θα στην έδινα ολόκληρη!

μίλα με άκη :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=119874

kostas777
08/08/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μίλα με άκη :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=119874

thanks! το φτιάξαμε :beer:

όχι με το repair kit, βρήκαμε τις πλατίνες. :wave2:

webassasin
25/08/2011, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
τελικά είναι τρόμπα βενζίνης :a018:

άντε να δούμε που θα βρούμε τώρα μέσα σε λίγες μέρες...

web... η μηχανή δουλεύει ρολόϊ, είναι πένα για 20 ετών και μόλις της έβαλα καινούργια πράγματα επάνω που κάνουν πιο πολλά από όσα πουλιέται... κρίμα θα ήταν να της έπαιρνες τα καρμπς, θα στην έδινα ολόκληρη!
πες μου απο που να ερθω να την παρω :P
παντως αν βρεις καμια τρακαρισμενη σε χαμηλη τιμη,τσιμπα τη για ανταλλακτικα.
και αν περισσεψει καμια τετρΑδα καρμπυρατερ,στειλε κανα πμ :P