PDA

View Full Version : Laptop



georgemark
05/07/2011, 13:04
Καλησπέρα σε όλους-ες
Ήρθε η ώρα για laptop και το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 400€ με λίγο ψάξιμο που έκανα έχω καταλήξει σε αυτά τα μοντέλα :

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Acer-Aspire-5742ZG-P623G32Mnkk-LX-R9202-017.htm

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Fujitsu-Lifebook-AH530-Red-VFY-AH530MRYH2GR.htm

Αυτά είναι καινούργια αλλά έχω βρεί και το παρακάτω από το stock house με λίγο καλύτερες δυνατότητες :

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Fujitsu-Lifebook-AH530GFX2-Dark-Blue-VFY-AH530MRY22GR%C2%A0.htm


θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι κάτοχος κάποιος από εσάς σε κάποιο από τα παραπάνω και εάν έχει μείνει ευχαριστημένος , δεκτές επίσης γνώμες και απόψεις για τις επιλογές μου.

Nazgul
05/07/2011, 13:05
Φιλε μου....e-bay...

Sapadak
05/07/2011, 13:05
μεταχειρισμενο θες?

FUJITSU AMILO PI3560
Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo P7450 (2.13GHz) με 3MB L2 cache, στα 1066MHz.
Οθόνη: 15.6'' HD TFT με BrilliantView Technology (1366 x 768 pixels).
Μνήμη: 6144MB (1 x 2048MB και 1 x 4096MB) DDR2 στα 800MHz, με δυνατότητα επέκτασης στα 8 GB.
Σκληρός Δίσκος: 500GB SATA, 5400 rpm.
Οπτικός Δίσκος: DVDRW Dual Layer Super Multi.
Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce GT 240M με 1024MB αυτόνομης μνήμης.
Θύρες επικοινωνίας: 2 x USB 2.0 ports, 1 x eSATA (combined with USB), 1 x HDMI (1.3a, με υποστήριξη HDCP), 1 x VGA, 1 x LAN 10/100/1000 Mbps, 1 x WLAN 802.11 a/g/n, 5 in 1 card reader (SD, MS, MS PRO, MMC, XD picture card), 1 x Express Card slot 54 / 34 mm, 1 x line in, 1 x microphone in, 1 x line out / headphone out combined with S/PDIF out, 1 x power supply.
Διαστάσεις: 380 x 245 x 24.8 - 37.4 mm.
Βάρος: 2,75 kg.
Μπαταρία: Li-Ion battery 6 cells, 11.1 V, 2400 mAh, με 3 ώρες αυτονομία, ανάλογα με τη χρήση.
Προεγκατεστημένο λογισμικό: Windows 7 Home Premium 64-bit Ελληνική έκδοση.
Αλλα χαρακτηριστικά: 2 ενσωματωμένα ηχεία (2 x 1W), 5.1 SPDIF, built-in array microphone, ενσωματωμένη κάμερα 1.3 Mpixel, Bluetooth 2.1, Spill-proof keyboard.

vaska
05/07/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
μεταχειρισμενο θες?

FUJITSU AMILO PI3560
.....................

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα F/S ακόμα κι αν μου το χαρίζανε.

Τέτοια επιτυχία στις κατεστραμμένες ΜοΒο (20/20) στο μοντέλο Pa 3553 δεν έχω δει από άλλη εταιρία.

:wave2: :wave2: :wave2:

Sapadak
05/07/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα F/S ακόμα κι αν μου το χαρίζανε.

Τέτοια επιτυχία στις κατεστραμμένες ΜοΒο (20/20) στο μοντέλο Pa 3553 δεν έχω δει από άλλη εταιρία.

:wave2: :wave2: :wave2:

Ειναι ιδιο το μοντελο 3553 με το 3560 ?

georgemark
05/07/2011, 13:31
Sapadak πάω για καινούργιο φορητό , έχω όμως όπως θα δείς και κάποιο από το stock house στη λίστα, που μπορεί να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά με χαλάει ότι δεν ξέρω το ιστορικό του......καθώς και ότι το δίνουν με εγγύηση 6 μηνών.

Sapadak
05/07/2011, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
Sapadak πάω για καινούργιο φορητό , έχω όμως όπως θα δείς και κάποιο από το stock house στη λίστα, που μπορεί να έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά με χαλάει ότι δεν ξέρω το ιστορικό του......καθώς και ότι το δίνουν με εγγύηση 6 μηνών.

To πουλαν σαν στοκ αλλα στην ουσια (ετσι λενε) ειναι αχρησιμοποιητο

Λινκ (http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.906712&oem=LXPAW0X33293111C822000)

georgemark
05/07/2011, 13:44
το άλλο μαγαζί στο σημείο που αναγράφει την τιμή έχει ένα κόκκινο ερωτηματικό, εάν πατήσεις πάνω του γράφει μια αράδα πράγματα για να είναι καλυμμένοι...

vaska
05/07/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ειναι ιδιο το μοντελο 3553 με το 3560 ?

Είναι ο ίδιος κατασκευαστής. Πας σε νέο Samsung με 2 χρονάκια εγγύηση (460€). Μετάχειρο αν πάρεις τι γίνεται με την μπαταρία???

Γνώμη μου καινούριο και για 2 τουλάχιστον χρονάκια έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο. Έχουν πέσει αρκετά οι τιμές στα καινούρια και δεν αξίζει τον κόπο το μεταχειρισμένο.

Τονίζω και πάλι ότι αυτή είναι η γνώμη μου και τουλάχιστον εγώ μετά από 15 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας στους υπολογιστές, αυτό θα έκανα.

:wave2: :wave2:

georgemark
05/07/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ε Πας σε νέο Samsung με 2 χρονάκια εγγύηση (460€).

:wave2: :wave2:


Σε ποιο αναφέρεσαι;

Sapadak
05/07/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Είναι ο ίδιος κατασκευαστής.

Σε ρωτησα βασικα γιατι το εχω απο καινουριο αυτο (εδω και 15 μηνες) και δοξα το Θεο δεν εχω κανενα θεμα μεχρι τωρα.

:wave2:

vaska
05/07/2011, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Σε ρωτησα βασικα γιατι το εχω απο καινουριο αυτο (εδω και 15 μηνες) και δοξα το Θεο δεν εχω κανενα θεμα μεχρι τωρα.

:wave2:

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, δεν προσπαθώ να πουλήσω ούτε κι έχω μετοχές σε καμία εταιρία, ότι γράφω το γράφω με γνώμονα και μόνο την εμπειρία μου. Και δεν είμαι πλαίσιο, που λόγω όγκου και ποσοτήτων σε σπρώχνει να πάρεις ότι θέλει και όχι ότι χρειάζεσαι. Το λοιπόν πρόπερσι έφερα 20 Amilo Pa3553. Είχε πολύ καλά χαρακτηριστικά και ψήθηκα και το πούλησα (ναι είμαι παραδοσιακός πουλάω ότι με ψήνει). Σταδιακά πέρασαν ξανά όλα από τα χέρια μου, μέχρι χθες που ήρθε και το τελευταίο. Όλα με την ίδια βλάβη (πρόβλημα στην ΜοΒο) και με ασύμφορο κόστος επισκευής (υλικά με μεταφορικά και φπα χωρίς εργασία 450€). Δεν χρεώνω εργασία στους πελάτες μου αλλά κανείς δεν το επισκεύασε. Άσε που η διαθεσιμότητα για μητρικές είναι ανύπαρκτη (αναμονή 1 μήνα). Μετά από αυτό αν θα πρότεινα στον πελάτη μου F/S θα ήμουν τουλάχιστον απαράδεκτος. Επίσης σε όλα όσα πέρασαν από τα χέρια μου σχεδόν όλες οι βίδες έλειπαν (κακή ποιότητα συναρμολόγησης - οι βίδες δεν είχαν στερεωτικό υγρό).

vaska
05/07/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
Σε ποιο αναφέρεσαι;

N/B SAMSUNG R540-JA03GR BROWN

Εγώ το έδινα 460 με δώρο τον εκτυπωτή Samsung ML1660 (laser mono)

Πολύ καλή περίπτωση και για όσο ίσχυσε η προσφορά ήταν "δως μου και μένα μπάρμπα"

nikos_abel
05/07/2011, 15:58
Εγώ θα επιμένω γιατί ησύχασα εδώ και κανά 2 χρονάκια. Δούλεψε και το bootcamp να έχεις και windows και θα με θυμηθείς. Υπάρχουν και μεταχειρισμένα.

http://www.apple.com/gr/macbook/whichmacbook/


και παράδειγμα στα γρήγορα :

http://search.eim.ebay.gr/Computing/210-1/Computing/60-11/Apple%20Computers%20_%20Components/4599-2/Apple%20Laptops/141177-3/?kw=macbook&el=3&ev=1&es=1&eic=2&ept=400&elc=3


230707

dmf
05/07/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
...

Για τα acer τί γνωμη εχεις? Το δικο μου Aspire ειναι 4 χρονων πλεον, δουλευει 10+ ωρες την ημερα και δεν εχει κανει κιχ. Μονο ο φορτιστης καηκε στα 2 χρονια και πηρα αλλον (εντος εγγυησης). Και απο τιμη ειναι απο τις φθηνοτερες εταιρειες.

(το μονο μειον, χωρις να ξερω οτι ειναι ελλατωμα, το ανεμιστηρακι του μαζευει πολυ ευκολα σκονη, και αν το αφησεις ετσι, ζεσταινεται ευκολα ο υπολογιστης. Ως αποτελεσμα το ανοιγω καθε 3-4 μηνες και το καθαριζω. 5 λεπτα max παιρνει)

vaska
05/07/2011, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Για τα acer τί γνωμη εχεις? Το δικο μου Aspire ειναι 4 χρονων πλεον, δουλευει 10+ ωρες την ημερα και δεν εχει κανει κιχ. Μονο ο φορτιστης καηκε στα 2 χρονια και πηρα αλλον (εντος εγγυησης). Και απο τιμη ειναι απο τις φθηνοτερες εταιρειες.

(το μονο μειον, χωρις να ξερω οτι ειναι ελλατωμα, το ανεμιστηρακι του μαζευει πολυ ευκολα σκονη, και αν το αφησεις ετσι, ζεσταινεται ευκολα ο υπολογιστης. Ως αποτελεσμα το ανοιγω καθε 3-4 μηνες και το καθαριζω. 5 λεπτα max παιρνει)

Η Acer (άτσερ τη λένε οι Ιταλοί) ήταν η 1η εταιρία που κατέβασε τις τιμές και ως εκ τούτου είχε τρομερή απήχηση στην αγορά. Η συναρμολόγηση δεν είναι και η καλύτερη αλλά για τα λεφτά που δίνεις είναι οκ. Τα τελευταία 4 χρόνια πήγε και κατασκευάζει Κίνα όπως όλοι, αλλά δεν της βγήκε,έχει πολλές αστοχίες και πολλή χαμηλή ποιότητα στα πλαστικά και γενικότερα στα περιφερειακά της. Εγώ το λέω "Το πάντρεμα του Ιταλού με τον Κινέζο". Πολύ χυμαδιό μέσα στο case, καλώδια σκόρπια και άτσαλα βαλμένα, πολλές φορές μάλιστα κόβεται το καλώδιο της οθόνης είτε γιατί είναι κακοσχεδιασμένο το λούκι που το φιλοξενεί είτε γιατί δεν είναι αρκούντως μακρύ και τεντώνεται κάθε που κλείνεις το μόνιτορ.

Για όλους τους πιό πάνω λόγους δεν θα ήταν στις πρώτες μου επιλογές.

Υ.Γ.

Είμαι Acer point και δεν θα έπρεπε να τα λέω αυτά.

kostas777
05/07/2011, 17:25
εγώ θα έλεγα Acer όχι, με τίποτα!

Fujitsu, ναι.

DrBig
05/07/2011, 19:51
εμενα παντως το acer aspire1 δεν εχει παθει τιποτα εδω και 2 χρονια, εκτος απο φορτιστη που τα εφτησε. Δεν το κλεινω σχεδον ποτε.

toyar
05/07/2011, 19:57
μια που το συζητάμε..........
τα toshiba τι λένε; (2 χρόνια εγγύηση)

dmf
05/07/2011, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
εμενα παντως το acer aspire1 δεν εχει παθει τιποτα εδω και 2 χρονια, εκτος απο φορτιστη που τα εφτησε. Δεν το κλεινω σχεδον ποτε.

γινομαστε 2 vaska :p

vaska
05/07/2011, 22:17
Παιδιά εξήγησα ότι μεταφέρω την εμπειρία μου και τπτ παραπάνω. Για την ποιότητα της Acer όλα όσα λέω είναι γνωστά. Το σημαντικό είναι να καταλάβετε ότι εγώ σαν κατάστημα με 15ετή παρουσία στον χώρο αλλά και σαν μηχ. Η/Υ που κάνει επισκευές, έχω σαφώς μεγαλύτερο δείγμα από εσάς που ξέρετε για 5-10 μηχανάκια από φίλους και γνωστούς σας. Οπότε εξάγω ασφαλέστερα συμπεράσματα. Το ότι κάποιοι είχαν - έχουν την τάδε μάρκα και δεν έχει πάθει τπτ, από μόνο του δεν λέει απολύτως τπτ, ίσα ίσα επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Και τοσίμπα και άτσερ και ασους και λενόβο και απ' όλα έχω χαλασμένα στη λίστα. Το θέμα είναι ποια χαλάνε περισσότερο.

:beer: :beer:

PaloukiLook
06/07/2011, 09:08
Όλες οι εταιρίες φίλε μου, βγάζουν οικονομικά και επαγγελματικά notebook! Εσύ τώρα κοιτάς κάτι οικονομικό και η acer σε αυτή τη κατηγορία είναι σχετικά καλή, αρκεί να μην σου βγάλει πρόβλημα και μπλέξεις με το service! Θα σου πρότεινα να πάρεις το i3 από το stock house διαφορετικά εάν θέλεις κάτι καινούργιο ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.systemsolution.com.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30074
Ο επεξεργαστής του δεν έχει ενσωματωμένη τεχνολογία γραφικών αλλά δεν σε καεί αυτό μιας και έχει πολύ καλή κάρτα γραφικών! Και γρήγορο δίσκο στις 7200 στροφές…
Καλές αγορές…

georgemark
06/07/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PaloukiLook
Όλες οι εταιρίες φίλε μου, βγάζουν οικονομικά και επαγγελματικά notebook! Εσύ τώρα κοιτάς κάτι οικονομικό και η acer σε αυτή τη κατηγορία είναι σχετικά καλή, αρκεί να μην σου βγάλει πρόβλημα και μπλέξεις με το service! Θα σου πρότεινα να πάρεις το i3 από το stock house διαφορετικά εάν θέλεις κάτι καινούργιο ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.systemsolution.com.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30074
Ο επεξεργαστής του δεν έχει ενσωματωμένη τεχνολογία γραφικών αλλά δεν σε καεί αυτό μιας και έχει πολύ καλή κάρτα γραφικών! Και γρήγορο δίσκο στις 7200 στροφές…
Καλές αγορές…

Πήγα και είδα το i3 στο stock house....:( :( το είχαν σε demo mode , λέω δεν κοιτάω device manager .. όλα οκ , μετά τρέχω τις πληροφορίες επιδόσεων στον πίνακα ελέγχου και......blue screen :hypnotize :hypnotize , restart και πάμε πάλι ....blue screen :lol: :lol:
Τους κοιτάζω που με κοιτάνε και τους ρωτάω για το θέμα , απάντηση : το ξέρουμε έχει πρόβλημα το demo που τρέχει.

:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

kostas_1100gs
08/07/2011, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Για τα acer τί γνωμη εχεις? Το δικο μου Aspire ειναι 4 χρονων πλεον, δουλευει 10+ ωρες την ημερα και δεν εχει κανει κιχ. Μονο ο φορτιστης καηκε στα 2 χρονια και πηρα αλλον (εντος εγγυησης). Και απο τιμη ειναι απο τις φθηνοτερες εταιρειες.

(το μονο μειον, χωρις να ξερω οτι ειναι ελλατωμα, το ανεμιστηρακι του μαζευει πολυ ευκολα σκονη, και αν το αφησεις ετσι, ζεσταινεται ευκολα ο υπολογιστης. Ως αποτελεσμα το ανοιγω καθε 3-4 μηνες και το καθαριζω. 5 λεπτα max παιρνει)
Συμφωνώ σε όλα. Έτσι έγινε και με τον δικό μου.

Πριν 1 μήνα έψαχνα έναν ακόμα.
Όλοι μου είπαν (στα 400ε που κοιτούσα) πάρε τον acer που έβαλες απο πλαίσιο με 429ε.
Τελικά βρήκα έναν toshiba πολύ μεγάλο από ιδιώτη και πήρα αυτόν.

ΜΟΖΑΡΤ
14/07/2011, 08:52
να σας δειξω τον δικο μου acer?

acer 6935g

3 boot
1-snow leopard 10.6.6 x64
2-linux ubuntu 10.10 x64
3-window 7 ultimate x64



τον δινω ενα 400 οπως ειναι στημενος


231384

nikos_abel
14/07/2011, 09:09
Να και οι χακιντοσαίοι......


(μη σχολιάσετε αν δε ξέρετε)



Να σε πω, ήθελα να φτιάξω ένα, αλλά το χάρντγουέαρ είναι άσχετο και κεχτ δεν...

ΜΟΖΑΡΤ
14/07/2011, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Να και οι χακιντοσαίοι......


(μη σχολιάσετε αν δε ξέρετε)



Να σε πω, ήθελα να φτιάξω ένα, αλλά το χάρντγουέαρ είναι άσχετο και κεχτ δεν...
εμενα δουλευει βελουδο εδω και 4 μηνες που το εστησα.

βασικα ολα δουλευουν αλλα αν δεν σου κατσει το χαρντγουεαρ πρεπει να εχεις απιστευτες γνωσεις.

το μονο που δεν δουλεψε σε μενα ηταν το ασυρματο το οποιο το αλλαξα με ενα της dell και ολα οκ και το καλο ειναι οτι δουλευει σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οτι τα win

μονο ο ηχος ειναι λιγο υποδεεστερος αλλα οκ συμβιβαστικα

Manalishi
14/07/2011, 09:21
SPAM

:a25: :a25: We love Hacintosh :a25: :a25:

(αλλά ακόμα να το φτιάξω...:a26: :a26: :a38: )

Hellspawn
14/07/2011, 09:29
Καλημέρα!Κατ αρχάς θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το βιάζεσαι να πάρεις λάπτοπ. Αν δεν το βιάζεσαι θα σου πρότεινα να περιμένεις Σεπτέμβριο-Οκτώβριο όπου δίνονται 400-500 ευρώ επιδότηση στους πρωτοετείς φοιτιτές που έχουν περάσει σε κάθε σχολή στις πρώτες...δεν θυμάμαι πόσες θέσεις.Αν δεν σε ενδιαφέρει να παίζεις παιχνίδια αυτή την περίοδο υπάρχουν αρκετά λάπτοπ σε αυτές τις τιμές. Για HD μην ψαρώνεις μιας και για να δεις 720p πρέπει μεν η οθόνη να είναι HD αλλά 19' και πάνω.Για 15-16 ιντσών από θέμα οθόνης το καλύτερο που μπορείς να πάρεις είναι LED που και πάλι θα έχει διαφορά και στην ποιότητα εικόνας και στην κατανάλωση.Από μάρκες προτίμησε ASUS και TOSHIBA. Αυτά από μένα!:smilea: :smilea: :smilea:

nikos_abel
14/07/2011, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εμενα δουλευει βελουδο εδω και 4 μηνες που το εστησα.

βασικα ολα δουλευουν αλλα αν δεν σου κατσει το χαρντγουεαρ πρεπει να εχεις απιστευτες γνωσεις.

το μονο που δεν δουλεψε σε μενα ηταν το ασυρματο το οποιο το αλλαξα με ενα της dell και ολα οκ και το καλο ειναι οτι δουλευει σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οτι τα win

μονο ο ηχος ειναι λιγο υποδεεστερος αλλα οκ συμβιβαστικα

[σπαμ μακ ον]

Ναι μωρέ, αυτά τα μακ έχουν έναν ήχο....

Με το άιμακ πέταξα κάτι ενισχυτές, προενισχυτές, ηχεία κλπ. Μόνο για εντελώς επαγγελματικό
ήχο τα χρειάζεσαι. Εγώ που (τον) παίζω μουσική ερασιτεχνικά, μια χαρά είμαι. Μέχρι και το
μικρόφωνο δεν συνδέω, μια χαρά γράφει το πυκνωτικό!

Γιαυτό και δεν ασχολήθηκα και πολύ με τα χάκιντος, πήρα το ορίτζιναλ και ησύχασα.

Αλλά δεν θα τα παρατήσω, έχω ένα λαπτοπάκι και ένα παλιό μιντιασεντεράκι να χαλάσω!!

Αλλά εκτός θέματος...

[σπαμ μακ οφ]