PDA

View Full Version : Στέλιος Σπυριδόπουλος R.I.P.



sotos 8
05/07/2011, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Στέλιος Σπυριδόπουλος R.I.P.

Συντάχθηκε απο τον Τάκης Μανιάτης


“Έφυγε” ο γίγαντας



Ορισμένες φορές το καθήκον του να γράψεις για κάποιον άνθρωπο ο οποίος από μόνος του είναι η ιστορία του Ελληνικού Εντούρο και ΜΧ, είναι βαρύ.
Από σήμερα το πρωί ο Στέλιος Σπυριδόπουλος, αγωνίζεται με τα αγαπημένα του Husqy και Husaberg στα λασπωμένα μονοπάτια και στις γρασιδιασμένες ειδικές των ουρανών.

Πλέον τα μπουμπούνητα που θα ακούγονται στον ουρανό δεν θα είναι από κεραυνούς, αλλά από τις δίμπουκες εξατμίσεις του 510 του.

Νικημένος τελικά από τον αυτό που τον βασάνιζε - ταλαιπωρούσε τα τελευταία χρόνια, άφησε την τελευταία του πνοή σε αυτή τη ζωή.

Ο Στέλιος, ο "γίγαντας", o "γορίλας", στο παρελθόν ήταν αντιπρόσωπος των Cagiva, Husqvarna, Husaberg, VOR, αγωνιζόμενος και πρωταθλητής motocross και enduro, αλλά πάνω απ’ όλα, “αγαθός γίγαντας”. Βοήθησε σημαντικά με τις χορηγίες του τα μηχανοκίνητα αθλήματα στα οποία άφησε και την προσωπική του σφραγίδα. Πολλά από τα σημαντικότερα ονόματα του ελληνικού μηχανοκίνητου αθλητισμού, "πέρασαν" από το μαγαζί του Στέλιου, στο Χαλάνδρι.

Η φωτογραφία είναι από το παγκόσμιο πρωτάθλημα enduro στην Ιταλία, το 1996, όπου ο Στέλιος, σαν πρώτος μου σημαντικός χορηγός, ελέγχει τα πάντα, όπως συνήθιζε, όταν δεν έτρεχε.

Ένας μοναδικός άνθρωπος που θα μείνει πάντα χαραγμένος στις καρδιές όσων των γνώρισαν, μέσα ή έξω από τους αγώνες.

Η κηδεία του θα γίνει στις 4.30 το μεσημέρι της Δευτέρας 4/7/2011 στο Δημοτικό Νεκροταφείο Χαλανδρίου.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα σε σκεπάσει φίλε Στέλιο.


Στέλιο καλό ταξίδι .


230725

sotos 8
06/07/2011, 04:45
http://www.ert-archives.gr/V3/public/page-assetview.aspx?tid=12844&tsz=0

ΑΡΧΕΙΟ ΕΡΤ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ MOTOCROSS ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 70


Εναν νέο εθνικό θησαυρό έχει δημιουργήσει η ΕΡΤ στο διαδίκτυο «ανεβάζοντας» στον ειδικό ιστότοπο όλη την ιστορία μας που είναι καταγεγραμμένη από κάμερες και έχει διασωθεί στο πολύτιμο αρχείο της. Ακόμη και μοτοσυκλέτες βρήκαμε!
Το βίντεο που θα δείτε κάνοντας κλίκ στο link που σας προτείνουμε, είναι αγώνας Moto Cross στην πιστα του Μαραθώνα το ΄76 η ΄77.
Βλέπουμε στην κατηγορία των 125cc να προηγείται ο Στέλιος Σπυριδόπουλος και να ακολουθεί ο πρωταθλητής το ΄76 Χρήστος Αραμπατζής με Puch για όσους τα θυμούνται. Στα πλάνα θα δείτε επίσης τον Σπύρο Σιταρίδη, τον Στέλιο Παππά, τον Χρήστο Τερζή και τον Γιώργο Μπαρτζάκογλου.
Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε την ΕΡΤ για το σπάνιο υλικό που διέσωσε και σήμερα μας δίνει την δυνατότητα να παρακολουθήσουμε στο internet, αναβιώνοντας στιγμές από την σύγχρονη Ελληνική ιστορία.

sotos8: Αυτα ως φορο τιμης σε ενα ανθρωπο που εβαλε το λυθαρακι του στην Ελληνκη ιστορια της μοτοσυκλετας , που προσωπικα τον πρωτο ειδα το 1981 στα ΑΣΠΡΑ ΣΠΙΤΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ σε αγωνα μοτοκρος.

bulmont
06/07/2011, 04:53
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Stabak
06/07/2011, 07:39
RIP

Dodok edessa
06/07/2011, 09:20
πολυ νεος για να φυγει...ειχα την τυχη να τον γνωρισω και απο κοντα .... κουραγιο στους δικους του ...:sad: :sad:

THEOD
06/07/2011, 09:38
Το μεγαλύτερο κεφάλαιο της ιστορίας του Ευρωπαικού χωμάτινου μοτοσυκλετισμού στην Ελλάδα έκλεισε για πάντα... :(

sapila racing
06/07/2011, 10:21
:(

Απο μικρός τον θυμάμαι στους αγωνες Motocross.

smooth criminal
06/07/2011, 10:58
Καλο ταξιδι φιλε!:(

Lio
07/07/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
http://www.ert-archives.gr/V3/public/page-assetview.aspx?tid=12844&tsz=0

ΑΡΧΕΙΟ ΕΡΤ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ MOTOCROSS ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 70


Εναν νέο εθνικό θησαυρό έχει δημιουργήσει η ΕΡΤ στο διαδίκτυο «ανεβάζοντας» στον ειδικό ιστότοπο όλη την ιστορία μας που είναι καταγεγραμμένη από κάμερες και έχει διασωθεί στο πολύτιμο αρχείο της. Ακόμη και μοτοσυκλέτες βρήκαμε!
Το βίντεο που θα δείτε κάνοντας κλίκ στο link που σας προτείνουμε, είναι αγώνας Moto Cross στην πιστα του Μαραθώνα το ΄76 η ΄77.
Βλέπουμε στην κατηγορία των 125cc να προηγείται ο Στέλιος Σπυριδόπουλος και να ακολουθεί ο πρωταθλητής το ΄76 Χρήστος Αραμπατζής με Puch για όσους τα θυμούνται. Στα πλάνα θα δείτε επίσης τον Σπύρο Σιταρίδη, τον Στέλιο Παππά, τον Χρήστο Τερζή και τον Γιώργο Μπαρτζάκογλου.
Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε την ΕΡΤ για το σπάνιο υλικό που διέσωσε και σήμερα μας δίνει την δυνατότητα να παρακολουθήσουμε στο internet, αναβιώνοντας στιγμές από την σύγχρονη Ελληνική ιστορία.

sotos8: Αυτα ως φορο τιμης σε ενα ανθρωπο που εβαλε το λυθαρακι του στην Ελληνκη ιστορια της μοτοσυκλετας , που προσωπικα τον πρωτο ειδα το 1981 στα ΑΣΠΡΑ ΣΠΙΤΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ σε αγωνα μοτοκρος.

Μεγαλωσα στα Ασπρα Σπιτια, τις χρυσες δεκαετιες 70-80....
Θυμαμαι που στηνομασταν ωρες στο βενζιναδικο για ωτο-στοπ το Σαββατο, για να δουμε ΚΑΙ τα δοκιμαστικα (την Κυριακη του αγωνα ηταν ευκολο, γιατι πηγαινε πολυς κοσμος)...
Μια φορα μας ειχε παρει ενας αγωνιζομενος (νομιζω ηταν ο Στελιος ο Παππας, αλλα δεν ειμαι σιγουρος) και ειχαμε μεινει σα χαζα, με το στομα ανοιχτο, απο το δεος και τη συγκινηση....
Σιγουρα, ολοι αυτοι οι κυριοι ευθυνονται κατα ενα μεγαλο ποσοστο για την στροφη μου προς τα μηχανακια και την αλητεια...
Αναμεσα στις εικονες που τρεχουν στο μυαλο μου σαν κινηματογραφικη ταινια, θα ξεχωριζει παντα αυτη του γιγαντα Στελιου πανω στα Χασκυ του (που τα εκανε να φαινονται σαν παπακια)....
Βουρκωσα ρε γμτ....

RIP Στελιο....

γιωργος ΧΧ
07/07/2011, 17:58
:sad: :sad: :sad:

terpsi
09/07/2011, 20:53
Να είστε όλοι καλά και να τον θυμάστε.


231108

terpsi
11/07/2011, 18:00
http://www.facebook.com/pages/Stelios-Spyridopoulos-Facebook-Page/238106589552841

marios8
11/07/2011, 18:32
Με το νούμερο 75 απο το 2o ENDURO Πύργου το 89

http://www.youtube.com/watch?v=Ez1YLFy57FQ&feature=player_embedded


:( :( :(

terpsi
11/07/2011, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Με το νούμερο 75 απο το 2o ENDURO Πύργου το 89

http://www.youtube.com/watch?v=Ez1YLFy57FQ&feature=player_embedded


:( :( :(


Μπορείς να το βάλεις στη σελίδα μου και ότι άλλο θέλεις. Σχολίασε κλπ


231229

marios8
11/07/2011, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από terpsi
Μπορείς να το βάλεις στη σελίδα μου και ότι άλλο θέλεις. Σχολίασε κλπ

Δεν τα πάω καλά με το facebook .
Το βίντεο είναι απο την συλλογή του φίλου Νικ Τσάγκλα .

Τα συλλυπητήρια μου και πάλι . :( :(

terpsi
28/07/2011, 00:56
40ήμερο Μνημόσυνο Στέλιου Σπυριδόπουλου

http://maps.google.com/maps/ms?msid=211893767340420402786.0004a8e7183c6be5c311e&msa=0&ll=38.016722%2C23.802052&spn=0.055989%2C0.076818

Κυριακή 7 Αυγούστου 2011, 9 πμ. Εκκλησία Αγίων Αναργύρων, οδός Τερψιχόρης & Αεροπόρου Χαλκιά, (στο ύψος λεωφ. Παπανικολή και Αριστείδου), στο Χαλάνδρι Αττικής.

panagiotis dim
28/07/2011, 06:54
:sad: :sad: :sad:

terpsi
05/08/2011, 13:39
???

OldMan
05/08/2011, 13:47
Είπα να μην γραψω, αλλά...


Δεν έχω συναντήσει πιο gentleman (και έχω συναντήσει πολλούς) στο βουνό είτε αφορούσε σε αγώνα, είτε σε εξόρμηση, είτε σε βόλτα..

Ο Στέλιος ήταν ο άνθρωπος που θα σταματούσε μέσα στην ειδική για να βοηθήσει να βάλεις μπροστά το ρημάδι σου ή θα έκανε στην άκρη του γκρεμού όταν κατέβαινες κόντρα από λάθος σου το μονοπάτι ...

τπτ άλλο..

terpsi
05/08/2011, 16:18
:(
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ... ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είπα να μην γραψω, αλλά...


Δεν έχω συναντήσει πιο gentleman (και έχω συναντήσει πολλούς) στο βουνό είτε αφορούσε σε αγώνα, είτε σε εξόρμηση, είτε σε βόλτα..

Ο Στέλιος ήταν ο άνθρωπος που θα σταματούσε μέσα στην ειδική για να βοηθήσει να βάλεις μπροστά το ρημάδι σου ή θα έκανε στην άκρη του γκρεμού όταν κατέβαινες κόντρα από λάθος σου το μονοπάτι ...

τπτ άλλο.. [COLOR=darkred]

petani
11/08/2011, 00:14
Kαλους δρομους εκει πανω Στελλαρα ..... καποια στιγμη θα τα ξαναπουμε .....................................

Triathlon 7
03/05/2019, 01:00
http://www.bikerspirit.net/main/efyge-apo-tin-zoi-o-miltos-katrinis-palemachos-protathlitis-odigos-agonon-tachytitas/

Έφυγε άλλος ένας από τους αντιπροσωπευτικότερους αγωνιζόμενους μιας ρομαντικής, αθώας εποχής, πριν την εξαφανίσει οριστικά η έλευση - και άλωση - του καταναλωτισμού.
Για όλους εμάς τους παλιούς μοτοσυκλετιστές, στο άκουσμα της έρχεται και ένα σφίξιμο στην καρδιά...

RIP.