PDA

View Full Version : Αγορά 2κύλινδρου 600cc



Tomahawk
06/07/2011, 15:50
Καλησπέρα, μετά απο αρκετό καιρό έπεισα τους δικούς μου να πάρω μηχανή (έπειτα απο απουσίας 1,5 χρόνου λόγω πώλησης του μπουρδέλου RS 125 που είχα)...

Ο περιορισμός είναι να έχει μέτρια απόδοση (άρα πάμε σε δικύλινδρο) και να μην είναι supersport και να κοστίζει ΤΑΒΑΝΙ 3500Ε (όσο πιο κάτω τόσο καλύτερα).
Θα το κρατήσω για 2 χρόνια (μέχρι το πτυχίο δηλαδή) και μετά πάω για ss.

Ακόμη όμως δεν έχω αποφασίσει 100% ποιά θα είναι η τυχερή!
Κοίταξα και για SM αλλα εφόσον δεν θα μπορώ να κάνω έστω 60-70 χλμ αξιόπιστα δεν ασχολήθηκα περαιτέρω...

Άρα πάμε για κάτι σε street εφόσον θέλω να μπαίνω και πίστα (Μέγαρα) και γενικά κάτι να στρίβει σχετικά.

Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα στο ER-6n (το f δε μου αρέσει καθόλου) και το SV 650 (fairingατο, το γυμνό δε μου αρέσει και τόσο, χωρίς βέβαια να το αποκλείω). Πέρασε και το Monster 600 σα σκέψη αλλα λόγω κινητήρα και παιδικού τραύματος την αποκλείω!
Το κακό με το SV είναι οτι δεν έχει πουλήσει πολύ εδώ οπότε δεν υπάρχουν πολλά.

Με ενδιαφέρει η Αξιοπιστία (με Α κεφαλαίο, ναι!), η σχετικά χαμηλή συντήριση (θα κυκλοφορεί βέβαια ΠΣΚ και περιόδους Χριστουγένων, Πάσχα, Καλοκαίρι εφόσον σπουδάζω σε άλλη πόλη) και όπως προείπα το να στρίβει!

Έχετε να μου πείτε + και - των μοντέλων που παρέθεσα ή και να προτείνετε κάποιο άλλο;
Αν δείτε καμιά καλή αγγελία, ή ξέρετε φίλο-γνωστό που να δίνει κάποιο απο τα παραπάνω ευπροσδεκτο κι αυτό!

:)

catmaster
06/07/2011, 15:58
Κάνε μια υποχώρηση και μπορεί να βολευτείς και σε Cbr 600F4 (το καρμπυρατεράτο μοντέλο ) που είχε και ρυθμίσεις στο μπροστινό ... τέτοιο βρίσκεις και με 2500-2700 ευρώ και συνήθως είναι σκυλιά ...


:wave2:

angeloti
06/07/2011, 16:01
SV γκαραντί κολλητέ :beer:

Tomahawk
06/07/2011, 16:53
Catmaster, όπως έγραψα στο αρχικό post, "απαγορεύονται" ss και sport-touring ss όπως το F4!
Άσε που είναι ένα μηχανάκι που γενικά δε θα έπαιρνα ποτε :D

sovaros_user
06/07/2011, 16:57
αρχηγε μου, ετσι κ παρεις μηχανακι σαν αυτο που λες, σε ss δεν θα πας ποτε (για πρωτο μηχανακι τουλαχιστον)

giannis113
06/07/2011, 17:07
sv650s:wave2:

Tomahawk
06/07/2011, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
αρχηγε μου, ετσι κ παρεις μηχανακι σαν αυτο που λες, σε ss δεν θα πας ποτε (για πρωτο μηχανακι τουλαχιστον)

Όχι φίλε μου, Aprilia RS 125 είχα και αν δεν μου έβγαζε τα προβλήματα που έβγαλε ακόμη θα το είχα. SS ήθελα και τώρα αλλα μετά απο συζήτηση με τον father κατέληξα σε αυτή τη λύση για 2 χρονάκια, ώσπου θα έρθει το πτυχίο και το SS!

;)

Το ER τόσο υποδεέστερο είναι σε σχέση με το SV; (Δυστυχώς μόνο ένα S έχω βρει που να φαίνεται καλό στο car)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/930484/
(Μένω Αθήνα)

ziggΥ
06/07/2011, 17:18
street triple :look:

Tomahawk
06/07/2011, 17:44
Πολύ ωραίο το street triple στο αρχικό post αναφέρω πως TABANI είναι τα 3500!

ziggΥ
06/07/2011, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Πολύ ωραίο το street triple στο αρχικό post αναφέρω πως TABANI είναι τα 3500!
έχω την εντύπωση πως βρίσκεις, όταν έψαχνε ο epp285348623746324739862 κάποιος του είχε απαντήσει για street triple στα 3κάτι
:alien:

sovaros_user
06/07/2011, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Όχι φίλε μου, Aprilia RS 125 είχα και αν δεν μου έβγαζε τα προβλήματα που έβγαλε ακόμη θα το είχα. SS ήθελα και τώρα αλλα μετά απο συζήτηση με τον father κατέληξα σε αυτή τη λύση για 2 χρονάκια, ώσπου θα έρθει το πτυχίο και το SS!

;)

Το ER τόσο υποδεέστερο είναι σε σχέση με το SV; (Δυστυχώς μόνο ένα S έχω βρει που να φαίνεται καλό στο car)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/930484/
(Μένω Αθήνα)


δεν καταλαβες, αν συν-ζησεις με σοβαρο μηχανακι, δεν θα πας σε ss, θα με θυμηθεις...

Tomahawk
06/07/2011, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
δεν καταλαβες, αν συν-ζησεις με σοβαρο μηχανακι, δεν θα πας σε ss, θα με θυμηθεις...

Ποιό είναι το "σοβαρό" μηχανάκι για εσένα και ποιό το α-σόβαρο?
Δεν κατάλαβες κι εσύ κάτι, η κατηγορία που έχω καταλήξει οτι είναι αυτή που πραγματικά θέλω είναι τα supersport, απλά δεν έχω πρόβλημα να "συμβιβαστώ" και να "ζήσω" με ένα street για λιγο καιρό!

mikes
06/07/2011, 20:28
λοιπον φιλε ακου: αν ο πατερας σου ειναι παντελως ασχετος με μηχανες, μην παρεις μηχανακι με
φερινγκ γιατι οι ασχετοι ειτε gsxr 1000 δουν ειτε er-6f δουν στην ιδια κατηγορια τα βαζουν! σου
λεει εχουν "ποδιες" αρα ειναι σουπερσπορτ, αρα σκοτωστρες! (μιλαω εκ πειρας)

BLiTzER
07/07/2011, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk

Κοίταξα και για SM αλλα εφόσον δεν θα μπορώ να κάνω έστω 60-70 χλμ αξιόπιστα δεν ασχολήθηκα περαιτέρω...


What??!!!!?!11!??!112


Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
δεν καταλαβες, αν συν-ζησεις με σοβαρο μηχανακι, δεν θα πας σε ss, θα με θυμηθεις...

Εγώ ξεκίνησα με γυμνό 600ρι, προχώρησα σε SS 1000 (το οποίο κράτησα 2 φορές όσο το γυμνό) και μετά το έριξα στα SM. Έχω πρόβλημα γιατρέ?

Aggelos_SV
07/07/2011, 00:24
Φίλε για δες αν είναι απόυλητο ακόμα αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80619)

Στα λεφτά που λες και τόυμπανο :D

Μακρυά από το εμετικό ΕR :a14:

Tomahawk
07/07/2011, 02:06
Εδώ έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας δυστυχώς απ' ότι φαίνεται...

@motomike & "sovaros"_user
Ποια σοβαρά και α-σόβαρα μηχανάκια, φερινγκατα και γυμνά, ποιός πιτσιρικάς, ποιό supersport και ποιές μάπες, ποιός παντελώς άσχετος πατέρας με μηχανές;

edit

Έχω κατασταλάξει ποιά είναι η κατηγορία που θέλω και σε αυτή θα καταλήξω, δε με πειράζει βέβαια που το μεταβατικό στάδιο θα είναι κάτι "ντεμί".
Αν κάποιοι έχετε ψυχολογικά να πάτε να τα λύσετε αλλού.
Τώρα για το αν ξέρω ή όχι απο μηχανές άσε να το κρίνω εγώ, ο πατέρας μου και οι γνωστοί μου αυτό.

Στο θέμα πατέρας τώρα...
...edit...

Να 'στε καλά, τους κομπλεξισμούς σας σε άλλα θέματα παρακαλώ, όχι στο δικό μου. Πολύ ασχολήθηκα.


Στο θέμα μας,
@Aggelos_SV Καλό φαίνεται αλλα εκτός του οτι τα γυμνά πρέπει να έχουν χειρότερη μεταπώληση απο τα φερινγκατα η αγγελία είναι απο προ χριστού οπότε λογικά έχει πουληθεί!

@BLiTzERR Στο supermotogr.com που είχα κάνει θέμα για SM (γιατί για κάτι τέτοιο έψαχνα αρχικά) κάτι τέτοια μου είπαν άτομα που είχαν το DRZ (συγκεκριμένα αυτό ήθελα). Οπότε απέκλησα τα SM σαν επιλογή.

Tomahawk
07/07/2011, 03:22
Δεν τσονταρει ο μπαμπας, τσονταρω εγω λεφτα που δουλεψα.
Θα σε παρακαλουσα να σταματησεις να ποσταρεις σε αυτο το θεμα γιατι εχεις αραδιασει πολλες μπουρδες χωρις
να εχεις κανει εστω μια σχετικη ερωτηση πρωτα. :wave2:

Φιλικα

Τελος τα off topic παρακαλω

Αυριο λογικα θα παω να δω το SV που ποσταρα πιο πανω.

IVX
07/07/2011, 08:41
Δεν μπηκες στο πνευμα της απαντησης του σοβαρου, δεν σε εκραξε.
Ελπιζω η οδηγηση σου να μην ειναι τοσο επιθετικη και του στυλ τα ξερω ολα.

Το SV , για μενα, ειναι πολυ πιο πληρης μοτοσυκλετα απο το ER.

Παντα ορθιος και γερος οτι κι αν παρεις.

Sapadak
07/07/2011, 08:48
Αν πρεπει μεταξυ των 2 τοτε SV

Αν κοιτας και τιποτα αλλο γιατι δεν βλέπεις εδω (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1417084/)

Φθηνα αγοραζεις, φθηνα πουλας σε 2 χρονια.

:beer:

dimitris777
07/07/2011, 11:08
Το gsr πως το κοβεις? Αξιοπιστο, μουρατο (για μενα), μεταπωληση, οικονομικο, και απο γκαζια οπως το πας... σε παει :) ασε που θα εχεις και δυο κυλινδρους ....ρεζερβα:rotflmao: :rotflmao:

BLiTzER
07/07/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk

@BLiTzERR Στο supermotogr.com που είχα κάνει θέμα για SM (γιατί για κάτι τέτοιο έψαχνα αρχικά) κάτι τέτοια μου είπαν άτομα που είχαν το DRZ (συγκεκριμένα αυτό ήθελα). Οπότε απέκλησα τα SM σαν επιλογή.

Επειδή κάποιοι στο supermoto.gr είχαν θέμα με το DRZ, δε σημαίνει ότι ΟΛΑ τα SM δε μπορούν να κάνουν την υπερμαραθώνια διαδρομή των 70 χλμ... Στη φετινή ετήσια πήγα με SM και μάλιστα μονοκύλινδρο. Επίσης ήταν το μοναδικό μονοκύλινδρο στο γκρουπ (είχε 600cc+ γυμνά και SS). Εκτός του ότι ακολουθούσα άνετα, δεν έκανε το παραμικρό. Και μιλάμε για 500 χλμ σε μια μέρα.

Αν θες κάτι ευέλικτο, σχετικά οικονομικό και κινείσαι κυρίως εντός πόλης, απλά δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή.

Βέβαια το θέμα είναι τι γουστάρεις ΕΣΥ. Αλλά μην ακούς ότι μαλακία λένε τριγύρω.

Tomahawk
07/07/2011, 13:13
@IVX O "sovaros" αυτός user πέταγε ασυναρτησίες χωρίς να ξέρει τίποτα απολύτως, μπορούσε
άνετα να ρωτήσει για να μάθει.
Παίρνω κάτι τέτοιο τώρα έτσι ώστε μετά απο δυο χρονάκια να έχω μια κάποια περισσότερη εμπειρία για να μπορώ να "χειριστώ" το 600αρακι SS καλύτερα. Δε βλέπω που είναι το κακό.
Τώρα αν αυτός θα βάραγε τον αδελφό του αν του έλεγε κάτι τέτοιο, ή θεωρεί πως οτιδήποτε πάρεις πάνω απο 250cc δε το αλλάζεις γιατί είναι "σοβαρό" (ήμαρτον) μηχανάκι και κατασταλάζεις εκεί ποσώς με ενδιαφέρει και αυτές οι απόψεις δεν έχουν θέση σε αυτό το θέμα. :winka:

Δεν είμαι επιθετικός ούτε σα χαρακτήρας, ούτε σαν οδηγός

Τέλος εδώ παρακαλώ :)

@dimitris777 Το gsr έχει όπως είπες τους 2 κυλίνδρους ρεζέρβα και εκει ανεβαίνουμε και σε συντήρηση και σε γκάζια (το 2ο δεν είναι κακό, αλλα δεν είναι το ζητούμενο αυτή τη στιγμή!).

@Sapadak Το Raptor καλό χρυσό αλλα εφόσον η μεταπώληση είναι Τάφος (με Τ κεφαλαίο) παίζει
να μη το πουλήσω αργότερα ούτε 500Ε οπότε αυτή την επιλογή την αποφεύγω!

@Blitzerr Εννοείται πως θα πάρω ότι γουστάρω εγώ αλλα κοιτάω να επιλέξω κάτι σύμφωνα με τις ανάγκες μου! Καλό χρυσό το SM αλλα δε ξέρω αν θα μπορώ να πάω ένα Σούνιο ανοίγοντας το γκάζι "τέρμα" για λίγη ώρα και να φοβάμαι μη "σκορπίσει" γιατί αυτό που ζητάω είναι "100%" αξιοπιστία, μετά το RS που την έπαθα άσχημα είναι το 1ο πράγμα που κοιτάω!

Vourkoufales
07/07/2011, 13:21
Μάλλον δεν κατάλαβες Τομ... δεν ειναι οτι δεν μπορεις να κάνεις 70 χλμ... είναι πως θα τα κάνεις... αν εχεις υπομονή κάνεις αρκετά παραπάνω...

Ο Άλλος απ το smgr κατέβηκε οδικός απ τη Θεσ/νίκη στη Σπάρτη με WRF450 φορτομένος με ρούχα φόρμες μλκιες μονομέρα... έκανε TD και ξαναγύρισε Θεσ/νίκη... με WRF οχι DRZ...

Αν καταλάβεις πώς δουλεύουν αυτά τα μοτερ κ το εμπεδώσεις... πας παντού... για να ταξιδέψεις όμως με 120-130 πρεπει να το έχεις μακρύνει παααααααααααααρα πόλυ το SM και πρεπει να έχει κ δύναμη να αντέξει το μάκρυμα...

Αν θες SM να κάνεις ταξίδια πάρε 690... το DRZ πάει παντού... αλλα 90χλμ + - μέσο όρο (παίζει να λέω κ πολλά)...
Αν το πας τάπα θα το πάρεις στα χέρια! πις οφ κέικ...

ΚΑι το βασικότερο.... πόσο σκληρό κώλο έχεις! :wave2:

ποπαϋ
07/07/2011, 13:26
αν κοιτάς 2κ μόνο και μόνο για το κόστος συντήρησης να ξέρεις ότι έχουν ακριβώς το ίδιο κόστος με τα 4κ.

στα λ7 που διαθέτεις μπορείς να βρείς φοβερά 4κ που αργότερα μπορείς να το κρατήσεις και σαν δευτερο και να έχεις το ss για πίστα :wave2:

Tomahawk
07/07/2011, 13:39
Οπότε Vouk τα αφήνουμε τα SM :D

@Ποπαϋ Δε νομίζω να μπορώ να καλύψω αργότερα τόσα πάγια έξοδα με το ss και το 4k (όποιο είναι). Η προοπτική μου είναι ένα SS και ένα scooter (το οποίο ευτυχώς ήδη υπάρχει) και μένουμε εκεί. Οι εποχές ούτε είναι ούτε προβλέπονται εύκολες δυστυχώς :(

ποπαϋ
07/07/2011, 13:47
πάντως 2κ και 4κ γυμνό έχουν το ίδιο κόστος συντήρησης.


πρόταση μου: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=119463

και πίστα μπαίνεις και μαθαίνεις και γραμμές... φοβερό εργαλείο και χωρίς προβλήματα!

Tomahawk
07/07/2011, 13:52
Πολλά τα κυβικά και λογικά και τα κιλά! Αν ήταν θα πήγαινα στο 600 το οποίο έχει όμως γύρω στα 98 άλογα οπότε δεν! :winka:

Κοιτάω αποκλειστικά για 2κύλινδρο, εάν κοίταγα για 4κ λογικά θα κατέληγα στο fazer!

ποπαϋ
07/07/2011, 13:55
δεν έχεις πολλές επιλογές τότε.

ducati ή suzuki , διαλεξε και πάρε...

Vourkoufales
07/07/2011, 13:56
Αυτο το SV με τα μπροστινά απ το gixxer αν υπάρχει ακόμα χτύπα το πάντως!!!

ΚΑι όταν πάρεις SS το κρατάς για κάθε μέρα! :beer:

Aggelos_SV
07/07/2011, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk


Στο θέμα μας,
@Aggelos_SV Καλό φαίνεται αλλα εκτός του οτι τα γυμνά πρέπει να έχουν χειρότερη μεταπώληση απο τα φερινγκατα η αγγελία είναι απο προ χριστού οπότε λογικά έχει πουληθεί!



Δε χάνεις τίποτα αν πάρεις ένα τηλ...

Η μεταπώληση μη σε πολυανησυχεί...το πιο πιθανό είναι να μην θέλεις να το πουλήσεις μόλις καταλάβεις τις χάρες του :D

Ειδικά με ότι φοράει το συγκεκριμένο θα το ευχαριστηθείς και σε πίστα και σε ορεινές διαδρομές.Κι αν είσαι/εξελιχθείς ψιλοχεράς θα κάνεις και πλάκα σε πολλά SS

Aggelos_SV
07/07/2011, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Όχι, θέλω να βασανίζομαι!! :D

Το SV με το μπροστινό απο gixxer είναι πολύ παλιά αγγελία οπότε δε ξέρω αν αξίζει καν να πάρω τηλ, παίζει να με βρίσει και με το δίκιο του :lol:

Θα πάω σήμερα το βραδάκι να δω το SV απο Λαύριο που είχα postάρει πιο πριν, είναι στα 3200 συζητήσιμη οπότε πιστεύω ένα 200αρικο θα το ρίξω στανταρ και με τη πρώτη ευκαιρία πάω για λάδια-ελατήρια μπροστινού.

Δε σε βρίζει...δικός μας είναι του φόρουμ :winka:

η διαφορά από 3200 στα 3500 που έχει το γυμνό (+ όλα τα αφτερμαρκετ) γέρνει σαφώς υπέρ του γυμνού

Tomahawk
07/07/2011, 14:15
Δεν αντιλέγω Άγγελε, και αν υπάρχει ακόμη ίσως το σκεφτώ, γιατί το μόνο που θα θέλει είναι
ρύθμιση αναρτήσεων! Βλέπω όμως πως εκτός του ότι είναι παλιά η αγγελία το παιδί έχει να postάρει πολύ καιρό.

Θα τον πάρω ένα τηλεφωνάκι το απόγευμα και βλέπουμε!

Nazgul
07/07/2011, 14:50
Ο Γιαννης δεν προκειτε να σε βρισει,ισα ισα θα σε συμβουλεψει...

Παρε το sv και θα μας θυμηθεις...

Ορισμενες φορες μου λειπει μη σου πω.....


230955

angeloti
07/07/2011, 15:17
Αν ερθεις απο θεσσαλονίκη ελα να ρίξεις μια ματια στο SV, αν και τώρα την εχω τοπλες για να πηγαίνουμε στην παραλία μήπως και μαυρίσει, μπορείς να την δείς και με τα φέρινγκ. Την τιμή την βλέπουμε

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1459605/
:beer:


Οτι επιλογή και να κάνεις πάντως να το ψάξεις να το μελετήσεις να το οδηγήσεις και μετα να το πάρεις... γιατι αμα δε σου κάνει θα ξενερώσεις αρκετα...

devil's animal
07/07/2011, 15:57
+1 για το SV..
:beer:

sovaros_user
07/07/2011, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk

Παίρνω κάτι τέτοιο τώρα έτσι ώστε μετά απο δυο χρονάκια να έχω μια κάποια περισσότερη εμπειρία για να μπορώ να "χειριστώ" το 600αρακι SS καλύτερα. Δε βλέπω που είναι το κακό.



Και τωρα μπορεις να το "χειριστεις", σιγα το πραγμα, απλως δεν θα μπορεις να κανεις ποτε σου ταξιδια & δεν θα μπορεις να κυκλοφορησεις σε πολη, κοινως δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα απολυτως. (κ καπου εδω θα πεταχτει ο μπαμπης ο σουγιας κ θα μας πει οτι εχει Ρ1 κ εχει οργωσει την ελλαδα :bigcry: :bigcry: :bigcry: )

Δεν ειναι τα κυβικα το θεμα, πολλοι πιτσιρικαδες "κατασταλαζουν" σε ss μηχανακια γιατι τους αρεσουν στο ματι, ειπαμε, ζησε λιγο με ενα σοβαρο μηχανακι 600-1000 cc και μετα ανεβα να κανεις βολτα με το cbr 600-gsxr 600... ουτε να το βλεπεις δε θα θελεις :wave2: :beer: :beer: :beer:

giannis113
07/07/2011, 16:42
αν γουσταρεις κλιπ ον τοτε εισαι μονο για sv με τα κρητιρια που βαζεις

παρτο αλλα οχι γυμνο:nono:

Tomahawk
07/07/2011, 16:45
Ποιός σου είπε φίλε μου οτι δε κάνεις ταξίδια με supersport? Ok δεν είναι ότι πιο άνετο υπάρχει,
αν σου αρέσει τόσο όμως, κάνεις υποχωρήσεις και τη βρίσκεις την άκρη.
Το αν θα μπορώ να κυκλοφορήσω στη πόλη ποσώς με απασχολεί εφόσον υπάρχει scooter γι αυτή τη δουλειά. Ούτε το μηχανάκι που θα πάρω τώρα θα κυκλοφορεί εντός κέντρου.

Όπως σου ξαναείπα αυτές οι πεζές διαπιστώσεις περι πιτσιρικάδων, ss και σοβαρών δίτροχων δε χωράν σε αυτό το θέμα.

:wave2:

Tomahawk
07/07/2011, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
αν γουσταρεις κλιπ ον τοτε εισαι μονο για sv με τα κρητιρια που βαζεις

παρτο αλλα οχι γυμνο:nono:

Η αλήθεια είναι πως clip on ψάχνω και απο ένα search που έκανα και στο γυμνό μπαίνουν μια χαρά!

@Angeloti Ασ'το να πάει στο διάολο, τι ασχολήσε κι εσύ, το παλικάρι δεν έχει τι να κάνει μάλλον και κοιτάει που θα αραδιάσει τις διαπιστώσεις που έχει κάνει μετά απο χρόνια εσωτερικών αναζητήσεων.

Τέλος παρακαλώ σε αυτό το μακροσκελές off topic.

giannis113
07/07/2011, 16:47
:uplate: θα βαλεις κλιπ ον στο γυμνο; γιατι;;

εγω εχω αλλη ζελατινα και μπορω να πηγαινω πορεια με 180 και να μη σκυβω καθολου, φαντασου δηλαδη ποσο σταθερα και ανετα παω στα 140 πχ,

Tomahawk
07/07/2011, 16:51
Λόγω θέσης οδήγησης και καλύτερου χειρισμού εντός πίστας!

Angeloti ξέχασα να σου απαντήσω, οι πιθανότητες να περάσω απο Θεσ/νικη είναι μηδενικές οπότε :(

Tomahawk
07/07/2011, 16:58
Ήμαρτον ρε φίλε έχεις κολλήσει με το μάτι. Δεν κρίνω με βάση μόνο την εμφάνιση,
δόξα τω Θεό μια μηχανή τη κρίνεις και την οδηγείς με βάση πολλά κριτήρια.
Δε με ξέρεις καθόλου, όπως προείπα, οπότε σταμάτα τους χαρακτηρισμούς, το μόνο που καταφέρνεις είναι να δείχνεις το επίπεδο σου.

:wave2:

angeloti
07/07/2011, 17:08
Τον κόβω για banάκι τον σοβαρό, τέλος πάντων.. εγω μανιτάρια έβαλα να πουλήσω στο φόρουμ και με έπρηξε τα κάστανα.

Φίλε το Sv πραγματικά θα το ευχαριστηθείς αν το πάρεις. Εντός μπορεί να σε ταλαιπωρήσει λιγάκι το clip on αλλα εαν μάθεις πως να το οδηγείς θα το γουστάρεις αρκετα. Και φυσικά το μόνο modification που θέλει ειναι τα μπροστινά του, ή αλλαγή ή λάδια και ελατήρια. :beer:


(Σοβαρός 1 μήνα register user 170 post. Όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη)

BLiTzER
07/07/2011, 17:11
Βασικά όποιος λέει ότι τα SS δεν πάνε στην πόλη ή σε ταξίδια είναι είτε κουλός, είτε 75χρονος κουλός. Όλα τα μηχανάκια απαιτούν τις θυσίες τους. Δεν υπάρχει ΕΝΑ μηχανάκι που να κάνει τα πάντα. Κάποια υπερτερούν εδώ, κάποια εκεί. ΟΛΑ είναι χρήσιμα. Αυτά.

Όπως είπαν και τα παιδιά, αν επιμένεις σε 2κ, δεν έχεις πολλές επιλογές. Απλά είναι λίγο "χαζό" να περιορίζεσαι τόσο.

Tomahawk
07/07/2011, 17:12
Λάδια-ελατήρια θα αλλαχθούν σχετικά γρήγορα εννοείται.

Τα clip on συνηθίζονται, τις πρώτες μέρες με το RS (οπου η θέση τους είναι και πιο χαμηλή απο το SV) με κούραζαν αλλα μετά δεν είχα κανένα θέμα και σε περιβάλλον πίστας είναι καλύτερα απο το τιμόνι!

Νεότερα το βράδυ που θα πάω να δω και το SV απο το Λαύριο :)

Allst@rf
07/07/2011, 17:21
ρε μην λέτε ότι θέλετε ρε...


Εδώ ,εγώ με το SD κάνω τα πάντα ,που αρκετοί μοτοσυκλετιστές και δημοσιογράφοι(βλ. τελευταίο Εbike) λένε ότι δε κάνει για τίποτα...

Αν ακούγαμε τον καθένα τι λέει θα είχαμε οι μισοί Vstrom και οι άλλοι μισοί Gsxr...

IVX
07/07/2011, 18:25
χμμμ ...2κυλινδρο
.... fairing αλλα οχι ολοσωμο
..... clip on
το δικό μου!

F800S!! :beer:

Cpt. Haddock
07/07/2011, 20:33
Επανήλθαμε.

α) Μην αρχισετε παλι το ηλίθιο σπαμ, θα τα διαγραφω στο πόδι

β) Μην απαντάτε στα τρολς (ειδικά σε αυτά που γράφουν χωρις να λένε τιποτα, παρακαλώντας για το νιοστό μπαν)

:wave2:

Tomahawk
08/07/2011, 12:24
Πήγα και είδα εχθές αυτό (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/930484/)...

Πολύ καθαρό μεταχειρισμένο, το μόνο που θα χρειαστεί είναι τακάκια πίσω και ελατήρια λάδια στο μπροστινό. Έχει κάνει πρόσφατα service, έχει σχεδόν καινούργια λάστιχα, σωληνάκια υψηλής και αλυσιδογράναζα σε πολύ καλή κατάσταση...
Γενικά το μηχανάκι φαίνεται να θέλει για αρκετά χλμ μόνο βενζίνη.
Επίσης μπορώ να πω οτι η θέση οδήγησης δε με ξένισε και πολύ γιατί είναι σχετικά "μάχιμη" (να 'ναι καλά τα clip ons)!

Θα κοιτάξω καλά αν παίζει τίποτα άλλο αλλιώς απο δευτέρα πάμε για μεταβίβαση :lol:

angeloti
08/07/2011, 12:34
Αν έχεις το κασέρι στο χέρι ρίξε 2,900 και πάρ το, όμορφο ειναι και τα χλμτρα του ειναι αρκετά καλα. Σε μάστορα πρώτα ε! το νου σου

sovaros_user
08/07/2011, 13:01
συμφωνω με τον καπτεν χουκ, το εχετε παραξηλωσει μερικοι, οταν υπαρχει μια συζητηση να γραφετε εντος θεματος πραγματα κ οχι προσωπικες αποψεις του κωλου.

Συγνωμη καπτεν για το σπαμ αλλα δεν αντεξα.

Vourkoufales
08/07/2011, 13:21
Η μλκια με τα κλιπ ον στο sv θα είναι η θέση τον μασπιέ.. δε νομίζω κατι αλλο!

Tomahawk
08/07/2011, 14:12
Στα 2900 μου το δίνει. Και τα 11.000 που θέλει πάλι για το 2ο μεγάλο δε το κόβω να τα κάνω σε λιγοτερο απο 1-1,5 χρόνο :)

Vourk τα μαρσπιέ διορθώνονται (http://cgi.ebay.it/pedane-SUZUKI-GSR-GSXR-SV650-1000-600-KTM-SUPERDUKE-990-/220809909496?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item33694bd4f8) φθηνά :D

Ψάξιμο τώρα για να δω τι άλλες εναλλακτικές έχω!

angeloti
08/07/2011, 14:19
Για ποιόν λόγο να τα αλλάξεις όμως ρε φίλε; ερώτηση ειναι γιατι δεν ξέρω :D

Tomahawk
08/07/2011, 16:21
Κουβέντα να γίνεται μωρέ :D

Πρώτο πράγμα που πάει για αλλαγή μόλις το ψιλομάθω είναι λάδια ελατήρια, το μόνο που χρειάζεται το μηχανάκι που είδα.

Αν δείτε καμία αλλη αγγελία που ίσως που διαφεύγει postάρετε άφοβα!

angeloti
08/07/2011, 17:55
Άποψή μου καλύτερα απο την αρχή τα ελατήρια ειναι παρα πολύ μαλακά...

Tomahawk
10/07/2011, 00:52
Προχθές μίλησα και με τον κύριο που έχει το τούμπανο SV, είναι ακόμη διαθέσιμο αλλα είναι ακίνητο 1 1/2 χρόνο και το δίνει 3600. Ακόμη και 600Ε κάτω να το δώσει (που δε τον συμφέρει) δε μπορώ να πω οτι είναι και η καλύτερη ευκαρία γιατ το μηχανάκι θα θέλει πολλά λεφτά για να τσουλήσει σωστά οπότε βγαίνουμε εκτός budget... :(

dond4le
10/07/2011, 10:09
παρε αυτο που ειδες.

Αλλαξε του λαδακια και βαλε ελατηρια μπροστα στα κιλα σου. Αν aντεχει η τσεπη σου κιτ βαλβιδων της ohlins + ενα καλο λαστιχο πιστεψε με θα αργησεις πολυ καιρο να παρεις ss.

Και αν του βαλεις και αναρτηση πισω τοτε θα χρειαστεις ss μηχανακι αφου αποκτησεις αρκετη πειρα στην πιστα και θα εχεις περισσοτερες απαιτησεις σε φρενα και στησιμο(στο πρωτο υστερει το SV).


Να σου αναφερω ομως οτι απο καταλανωσεις και σερβις δεν χρειαζεσαι λιγοτερα λεφτα με ενα 4κ.

Και κατι ακομη σημαντικο................. η υποδυναμη του SV σε σχεση με τα υπολοιπα 4κ στρεετ υστερει μετα τα 180 χλμ!!!

Και λογο ροπης στα χαμηλα πολλα μηχανακια τις ταξεως των 100 αλογων καμαρωνουν το πανεμορφο κωλοφαναρο του SV στα φαναρια.









:smokin: (θα το χεσουμε λιγο το θεμα σου αλλα προσπαθω να σε ''φτιαξω'' πριν την αγορα!!!!)

mikes
10/07/2011, 10:27
ψιτ, κολλητε.. μπηκες εδω μεσα ποσταροντας μια ερωτηση, μπηκαμε καμια 15αρια ατομα και
σου ειπαμε ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, και με τη βοηθεια μας κατεληξες καπου!

εμεις ασχοληθηκαμε μαζι σου! τωρα ειναι η σειρα σου να ασχοληθεις και εσυ μαζι μας!

μην τυχον και τολμησεις και ΔΕΝ εμφανηστεις σε καμια συναντηση-βολτα, μαυρο φιδι που
σ'εφαγε μεγαλε!!!:wave2: :beer:

και μιας και απ'οτι καταλαβα θα τη χτυπησεις τη σβουρα αυριο, καλοταξιδο καλοστριφτο και απεφτο
να ειναι!! καλα χλμ!
:beer: :beer: :beer: :beer:

angeloti
10/07/2011, 10:32
Το θέμα είναι αν θα σου είναι βολικό σε μετακινήσεις εντός εκτός και αν μπαίνεις πίστα. Εγω προσωπικά το χω για όλες τις χρήσεις. Ταξίδια και μετακίνηση εντός της πόλης και μέχρι στιγμής με εχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Ειναι παρα πολυ ευκίνητο μηχανάκι και ΑΡΚΕΤΑ γρήγορο. Αυτο μετα τα 180 που είπε ο φίλος ισχύει αλλα οικονομική κρίση έχουμε μωρέ... τη να τρέχεις τωρα πάνω απο 210 :P
Ψάξε όμως και για άλλα μηχανάκια.. μην κολλάς μονο στο Sv. Ψάξε αυτό που θα σου ταιριάζει.

:beer:

Tomahawk
10/07/2011, 11:40
Motomike & dond4le να 'στε καλά! Λάστιχα έχει τα Michelin Pilot Power 2CT (με 1000χλμ) οπότε κι εκεί είμαι καλυμένος!! Λογικά για λάδια-ελατήρια θα πάω μόνο.

Angeloti ψάχνω και για άλλα, δε νομίζω όμως να βρω κάτι...

ziggΥ
10/07/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
μην τυχον και τολμησεις και ΔΕΝ εμφανηστεις σε καμια συναντηση-βολτα, μαυρο φιδι που
σ'εφαγε μεγαλε!!!:wave2: :beer:
ωχ.. μην εμφανιστείς, θα σε φάει ο μικές.. ακόμα χειρότερα :bawl: :bawl:

dond4le
10/07/2011, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από angeloti
Το θέμα είναι αν θα σου είναι βολικό σε μετακινήσεις εντός εκτός και αν μπαίνεις πίστα. Εγω προσωπικά το χω για όλες τις χρήσεις. Ταξίδια και μετακίνηση εντός της πόλης και μέχρι στιγμής με εχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Ειναι παρα πολυ ευκίνητο μηχανάκι και ΑΡΚΕΤΑ γρήγορο. Αυτο μετα τα 180 που είπε ο φίλος ισχύει αλλα οικονομική κρίση έχουμε μωρέ... τη να τρέχεις τωρα πάνω απο 210 :P
Ψάξε όμως και για άλλα μηχανάκια.. μην κολλάς μονο στο Sv. Ψάξε αυτό που θα σου ταιριάζει.

:beer:

Μετρημενο με gps 224 για την ακριβεια με το μαμα γραναζομα, αλλα ρουφαει τον αμπακο!!!

Αν το καβαλησει θα κολησει στα σιγουρα :lol: :lol:

Vourkoufales
11/07/2011, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Motomike & dond4le να 'στε καλά! Λάστιχα έχει τα Michelin Pilot Power 2CT (με 1000χλμ) οπότε κι εκεί είμαι καλυμένος!! Λογικά για λάδια-ελατήρια θα πάω μόνο.

Angeloti ψάχνω και για άλλα, δε νομίζω όμως να βρω κάτι...

Πίσω βάλε απο ΖΧ10 '05 :smokin:

Tomahawk
25/07/2011, 15:17
Να είστε καλά παιδιά!!! :D


232175

ziggΥ
25/07/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Να είστε καλά παιδιά!!! :D
καλοτάξιδο, καλόβολτο! :beer: :beer: :beer:

και μην οδηγείς με βερμούδα :rotflmao: :rotflmao:

Sapadak
25/07/2011, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Να είστε καλά παιδιά!!! :D

Καλορίζικος


Πολυ ωραιο και ιδιαιτερο χρωμα

:beer: :beer:

epp1640
25/07/2011, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
έχω την εντύπωση πως βρίσκεις, όταν έψαχνε ο epp285348623746324739862 κάποιος του είχε απαντήσει για street triple στα 3κάτι
:alien:

παρόν.. δεν βρίσκεις.. ένα άλλο, που δεν θυμάμαι πως το λένε βρίσκεις.. 4κύλινδρο αν δεν κάνω λάθος.. :winka:

ER-6n, το οικονομικότερο σε χρήση και κτήση.. :wave2:


EDIT: άργησα λίγο.. :rotflmao: Καλορίζικο!!