PDA

View Full Version : F800 Gs πρόβλημα



tombell
06/07/2011, 20:50
Καλησπέρα,

Την Κυριακή το απόγευμα γυρνώντας από Ραφήνα και λίγο πριν το Σταυρό, ξαφνικα αισθάνομαι
το γκάζι να πεθαίνει. Δεν ειχε καμια απόκριση.

Το αφήνω να ρολάρει, κατευθυνομενος στην ακρη του δρόμου και σβηνει μονο του. Δοκιμαζω να το βαλω μπροστα, τιποτα. Κλεινω το διακοπτη, τον ξανανοιγω, δοκιμαζω παλι και παιρνει.

Πάω 100 μετρα, το γκάζι πεθαίνει παλι και μετα απο 2 δευτερολεπτα σβηνει παλι. Να μην πολυλογω αυτο συνεβη αρκετες φορες μεχρι να φτασω σπιτι. Στην ουσια απο τη στιγμη που συνεβη, την πρωτη φορα και μεχρι να φτασω σπιτι, συνεβαινε συνεχεια. Ευτυχως στην κατηφορα το αφησα να ρολαρει με κενο



Καλω το mobile service απο το σπιτι. Ηρθε μετα απο 45 λεπτα. Η μηχανη είχε πλεον κρυώσει και οταν δοκιμασαμε, δεν το ξαναεκανε.

Δευτερα, απω απο Γερακα και τους λεω τι εγινε.
Μεχρι εκει (5 λεπτα απο το σπιτι μου) δε μου εκανε κατι. Μου λεει ο μηχανικος, αστο να ζεσταθει στο ρελαντι για να δουμε. το αφηνω 10 λεπτα, το παιρνω για βολτα, τιποτα παλι.

Το βαζουνε στο δθαγνωστικό, οπου ειχε καταγραψει τα θεματα, αλλα δεν υπηρχει εμφανης ενδειξη για την αιτια.

Ο ανορθωτης ειναι εντάξει. Μου ειπαν να το τσεκαρω μεσα στην εβδομαδα, αλλα δε μου εχει κανει ξανα κατι, αλλα οι διαδρομες μου ειναι μικρες απο τοτε.

Μου ειπαν οτι μπορει να ειναι η αρχη του τελους για την τρομπα βενζινης.

το περιεργο ειναι οτι δεν ειανι κατι σιγουρο και δεν εχει συμβει ξανα, αν και υποψιαζομαι οτι ισως και η θερμοκρασια της μηχανης να ειναι παραγοντας καθως ηταν μεγαλυτερη οταν μου συνεβη, απο αυτην που εχει πιασει η μηχανη απο τοτε, αλλα χωρις να σημαινει οτι εχει υπερθερμανθει


Ευπροσδεκτες γνωμες ατομων με τεχνικη εμπειρια

Ευχαριστώ

borbos
07/07/2011, 08:09
δεν μπορουσε το τζιμανη να σου μετρησει πιεση στην αντλια? ακους κανα παραξενο ηχο απο την αντλια?

tombell
07/07/2011, 08:15
Δεν εχω παρατηρησει αλλαγη στον ηχο της μηχανης ειναι αλήθεια.

Και αν ημουν και πιο σχετικος με μηχανικα θα του έλεγα αυτο που εγραψες.

Δεν ξερω βεβαια εαν η δικια μου μετα απο 2 μιση χρονια αρχισε να εμφανιζει το γνωστο θεμα που ειχαν τα πρωτα μοντελα με το ξαφνικο σβησιμο. Αλλα μεχρι την Κυριακη ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα

Να ρωτησω κατι. Υπαρχει περιπτωση ο ανορθωτης εαν υπερθερμανθει να δημιουργει τετοιο προβλημα?

Konti
07/07/2011, 09:22
Ο ανορθωτής δε νομίζω να είναι..... και ειδικά εκεί που τον έχει το 800 δεν υπερθερμαίνεται και εφ'όσον το είδε ο μηχανικός και είναι οκ......

Όταν σου έκανε τα κουλά την τρόμπα βενζίνης την άκουγες να δουλεύει, όταν π.χ. άνοιγες τον διακόπτη (είναι ενας χαρακτηριστικός ήχος κάτω απο την σέλα) και όταν προσπάθησες να την βάλεις μπροστά γύρναγε μόνο ή μίζα? Καύσιμο έδινε?

Ανακλήσεις για τα περίεργα αυτά σβησίματα που έκαναν τα πρώτα μοντέλα έχει περάσει το μηχανάκι?

tombell
07/07/2011, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Ο ανορθωτής δε νομίζω να είναι..... και ειδικά εκεί που τον έχει το 800 δεν υπερθερμαίνεται και εφ'όσον το είδε ο μηχανικός και είναι οκ......

Όταν σου έκανε τα κουλά την τρόμπα βενζίνης την άκουγες να δουλεύει, όταν π.χ. άνοιγες τον διακόπτη (είναι ενας χαρακτηριστικός ήχος κάτω απο την σέλα) και όταν προσπάθησες να την βάλεις μπροστά γύρναγε μόνο ή μίζα? Καύσιμο έδινε?

Ανακλήσεις για τα περίεργα αυτά σβησίματα που έκαναν τα πρώτα μοντέλα έχει περάσει το μηχανάκι?

Δυστυχώς δε μπορω να σου πω αν την ακουγα ή όχι καθωτι μηχανικα κουλός. :bigcry:

Ανάκληση δε μου κανανε για το γνωστό θεμα. Μάλλον δεν ηταν το δικο μου στην παρτίδα που ειχε το θεμα (ελπίζω)

Konti
07/07/2011, 11:11
Δες πρώτα το θέμα με τις ανακλήσεις γιατί μπορεί να μη στις έχουν περάσει και απλά να στο "προγραμματίσουν" και να είσαι οκ! Αν το βάλουν στον υπολογιστή/ κετρική μονάδα θα δούν αν έχει κάνει τα σχετικά το μηχανάκι.

Πάντως γενικά η τρόμπα τραβάει κάτι κολλήματα και μπορεί να σου κάνει τη μια κολπά και μετά να είναι εντάξει, όσπου μια μέρα καπούτ!

Να φανταστείς π.χ. μπορεί κι όταν είναι κρύο να μη σου κρατάει ρελαντι και να σβήνει και να πρέπει να κάνεις reset (άνοιγμα-κλείσιμο διακόπτη) και να είναι εντάξει μετά! Και απ' όλα αυτά να μην δείχνει στο διαγνωστικό ότι έχει πρόβλημα η τρόμπα! Γι αυτό σου λέω....... :cool:

Οπότε ξεκίνα απ'τα απλά και βλέπεις! Μπορεί και απλά να έτυχε, you never know!!!! Και ελπίζουμε βέβαια να είναι το τελευταίο (απλά τυχαίο γεγονός):wave2:

tombell
07/07/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Δες πρώτα το θέμα με τις ανακλήσεις γιατί μπορεί να μη στις έχουν περάσει και απλά να στο "προγραμματίσουν" και να είσαι οκ! Αν το βάλουν στον υπολογιστή/ κετρική μονάδα θα δούν αν έχει κάνει τα σχετικά το μηχανάκι.

Πάντως γενικά η τρόμπα τραβάει κάτι κολλήματα και μπορεί να σου κάνει τη μια κολπά και μετά να είναι εντάξει, όσπου μια μέρα καπούτ!

Να φανταστείς π.χ. μπορεί κι όταν είναι κρύο να μη σου κρατάει ρελαντι και να σβήνει και να πρέπει να κάνεις reset (άνοιγμα-κλείσιμο διακόπτη) και να είναι εντάξει μετά! Και απ' όλα αυτά να μην δείχνει στο διαγνωστικό ότι έχει πρόβλημα η τρόμπα! Γι αυτό σου λέω....... :cool:

Οπότε ξεκίνα απ'τα απλά και βλέπεις! Μπορεί και απλά να έτυχε, you never know!!!! Και ελπίζουμε βέβαια να είναι το τελευταίο (απλά τυχαίο γεγονός):wave2:

Απο το στομα σου και στου 800 μου το αυτι :D

Θα παω να τσεκαρω και την ανακληση οπως λες

Ευχαριστω για τη βοήθεια φιλε μου

:beer:

whiteran
07/07/2011, 12:10
Ε... δεν είναι να τρελαίνεσαι όταν παθαίνεις κάτι και μετά στο συνεργείο όλα είναι ρολόι και νιώθεις σαν..... :eek: :eek: ???

Ο γνωστός νόμος του Μέρφυ....

Ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα γιατί η ανασφάλεια του "πότε θα το ξαναπάθω?" είναι πολύ ψυχοφθόρα...


:wave2: :wave2:

tombell
07/07/2011, 12:20
+1000

και στα δυο φιλε μου

bogart
07/07/2011, 12:57
τι μοντέλο είναι η μηχανή σου φίλος ?
εμένα που είναι 05/08 μου έκανε τα σβησίματα πριν κάνα χρόνο...

την πήγα σε επίσημο και μου την φτιάξανε χωρίς να μου εξηγήσουνε επίσημα τι έφταιγε...
και δεν το ξαναέπαθα ποτέ όντως....

tombell
07/07/2011, 13:31
12/08

bogart
07/07/2011, 13:35
το πρόβλημα με τα σβησίματα είναι πασίγνωστο...
με εκνευρίζει το γεγονός που όταν το αναφέρουμε κάνουνε σαν να μην το'χουνε ξανακούσει...

παρόλ'αυτά εμένα μου το λύσανε...

θα το πας σε άλλον τώρα να στο κοιτάξει ???

tombell
07/07/2011, 13:38
Θα περάσω παλι απο Γερακα για να δω με την ανακληση τι παιζει

bogart
07/07/2011, 13:41
αν θες πέρνα κι απο Βουλιαγμένης 102 στον Γεωργόπουλο να σου ρίξει μια ματιά...

tombell
07/07/2011, 13:43
Προσφατα μετακομισα απο κεντρο, κοντα στο Γερακα, οποτε με βολευει πολυ ο Παναγιωτόπουλος
αλλα ευχαριστώ παραυτα