PDA

View Full Version : Γινεται να παω στην Αρχαια Ολυμπια με παπι?



clyde2
06/07/2011, 21:05
Μπορω να κανω ενα ταξιδακι στην Αρχαια Ολυμπια με το παπι μου (Honda Innova 125)?

Σκεφτομουν να το παω μια ωρα οδηγηση και μια ωρα διαλειμμα.

Γινεται?

McTalas
06/07/2011, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από clyde2
Μπορω να κανω ενα ταξιδακι στην Αρχαια Ολυμπια με το παπι μου (Honda Innova 125)?

Σκεφτομουν να το παω μια ωρα οδηγηση και μια ωρα διαλειμμα.

Γινεται?
αμα ειναι το ιδιο που πατιναρει στο διπλα θεμα, δε νομιζω να σε βγαλει, κατα τα αλλα μια χαρα μπορεις.

coubaros
06/07/2011, 21:13
Με ένα innova έκανα αθήνα-ξάνθη (750km).

Θέλει υπομονή (θα πιαστεί ο κώλος σου) και ένα παπί σε καλή κατάσταση.

Και ένα fast μαζί σου δε θα έβλαπτε.

πυξιδας990
06/07/2011, 21:15
γινεται και ετοιμασου για πολυ φιλοσοφια στο δρομο.φαντασου μια παρομοια φαση με ζετακι 72cc και αποσταση καμια 80χλμ ειχα αναλυσει ολη την πενταετια που ειχα περασει.καλο δρομο

Gallos
06/07/2011, 21:16
Το παπί σου αναρωτιέται... Άραγε θα αντέξει μέχρι την Αρχαία Ολυμπία ο αφέντης?

tzeronymo
06/07/2011, 21:19
Aυτο παει παντου φιλε μου εσυ δεν πας , αυτα τα λογια ειναι απο ανθρωπο στου Σαρακακη σε ερωτηση εαν μπορω να παω με παπι Πρεσπες
Τωρα περυσι εκανα 1550 χλμ το γυρο της Πελοπονησσου ολα καλα !!!

el_hymador
06/07/2011, 21:33
Αν γινεται λεει; Απλα επελεξε επαρχιακους δρομους και οχι την εθνικη θα αρρωστησεις απο την πληξη!

Εχετλαίος
06/07/2011, 21:34
X+Y χρόνια, λόγω γκομενοδουλειάς ο Νεκτάριος, έκανε το Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα 3 φορές την εβδομάδα με το μηχανάκι όσο πήγαινε.
No prob
:wave2:

THEOD
06/07/2011, 21:42
Πριν ξεκινήσεις όμως βεβαιώσου ότι δεν θα πας "πατιναριστός" ως εκεί... :rolleyes:

gianhs8
06/07/2011, 22:24
απο κορινθο ως και λιγο εξω απο την Πατρα κανουν εργα και ο δρομος ειναι πολυ στενος και επικυνδινος αν ειναι να το κανεις επελεξαι μεσω τριπολεως και απο εκει η απο τον ορεινο μεσω Βυτινας η την εθνικη Τριπολεως Πυργου

Lupo
06/07/2011, 22:37
Πόσο θα γούσταρα να το ξανακάνω, αλλά με όλη την ψυχολογία, την ίδια όπως τότε.

Με το παπί, ταξίδι μακρινό.
Να βλέπεις τα "μεγάλα" να περνάνε δίπλα σου και με τα μάτια της φαντασίας να "βλέπεις" ότι συνταξιδεύεις με ένα περίπου ίδιο.
Άλλες ώρες ss, άλλες στιγμές φορτωμένο on-off , άλλες ευθείες chopper και ότι άλλο θέλει να σκεφτεί το μυαλό.

Και "το παπί" να σου κάνει όλα τα χατήρια και να συνεχίζει.




Οργανώσου , ετοιμάσου και ετοίμασε το , και φύγε.
:wave2:

devil's animal
06/07/2011, 22:59
αν εισαι χαλαρος στο θεμα χρονου, πηγαινε...

αλλα καλου κακου κανε και οδικη...οχι οτι θα παθει κατι το παπι αν ειναι καλοσυντηρημενο..αλλα μποορει να βαρεθεις τοσο που να θες να το γυρισεις φορτωμενο...:lol:

MikeG
06/07/2011, 23:09
Ήρθαμε στις ΜοτοΓενικές αν και εν μέρη μπορείς να το πεις Ταξιδιωτικό, τη διαδρομή αυτή με παπί.

angeloti
06/07/2011, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Πόσο θα γούσταρα να το ξανακάνω, αλλά με όλη την ψυχολογία, την ίδια όπως τότε.

Με το παπί, ταξίδι μακρινό.
Να βλέπεις τα "μεγάλα" να περνάνε δίπλα σου και με τα μάτια της φαντασίας να "βλέπεις" ότι συνταξιδεύεις με ένα περίπου ίδιο.
Άλλες ώρες ss, άλλες στιγμές φορτωμένο on-off , άλλες ευθείες chopper και ότι άλλο θέλει να σκεφτεί το μυαλό.

Και "το παπί" να σου κάνει όλα τα χατήρια και να συνεχίζει.




Οργανώσου , ετοιμάσου και ετοίμασε το , και φύγε.
:wave2:


Άνοιξες σεντούκι με παλιές αναμνήσεις φιλαράκι. Μπράβο σου, με ταξίδεψες αρκετά χρόνια πίσω.

:beer: :beer: :beer:

arhs
06/07/2011, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΤΖΕΡΟΝΥΜΟ
Aυτο παει παντου φιλε μου εσυ δεν πας , αυτα τα λογια ειναι απο ανθρωπο στου Σαρακακη σε ερωτηση εαν μπορω να παω με παπι Πρεσπες
Τωρα περυσι εκανα 1550 χλμ το γυρο της Πελοπονησσου ολα καλα !!!

και νόμιζα οτι ήμουν κ@υλ@ς που έφτασα μεχρι μολάους! :p

είσαι τιτανοτεράστιος!:beer:

MikeG
06/07/2011, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
και νόμιζα οτι ήμουν κ@υλ@ς που έφτασα μεχρι μολάους! :p

είσαι τιτανοτεράστιος!:beer:


Ρε!! Ο χαμένος, που'σαι συ!

alres
07/07/2011, 13:13
Παέι πολύ πιο μακριά απ' όσο νομίζεις...

1) Υπολόγισε στάσεις για βενζίνη ανά 100 χλμ ή και νωρίτερα. Γι αυτό το λόγο, συνήθως όπου βρίσκεις βάζεις.

2) Γι αυτό ακριβώς το λόγο, αν πάρεις πράγματα μαζί σου, φρόντισε να δένονται σαν ένα ενιαίο πακέτο πάνω στη σέλα για να βγαίνουν μπαίνουν εύκολα. Προτείνω μικρούς ιμάντες με καρυδάκια για λιγότερο παίδεμα και καλύτερο σφίξιμο

3) Καμία τσάντα στην πλάτη σου. Μόνο το μπουφάν

4) Νερό και ανοιχτά ρούχα κάτω από το μπουφάν

5) Καλή επιλογή στο γρανάζωμα. Μην πάς με κανένα 13άρι μπροστά να βγεις εθνική γιατί σε βλέπω να το καις

6) Σε πολύ πολύ στενούς δρόμους πιάνε τη μέση, μέχρι να τους περάσεις. Διαφορετικά, θα σε περάσουν από πάνω ή θα σε πετάξουν δεξιά. Σε ανοιχτούς κλασστικά δεξιά.

7) Καλή επιλογή στην πίεση. Αν είσαι 80% εθνική 20% επαρχιακό (και ΔΕΝ έχεις υψηλό φορτίο), βάλε λίγο παραπάνω πίεση, για οικονομία βενζίνης και για να μην κουράζεις το μοτέρ τόσο πολύ. Αν βγεις από εθνική και έχεις πολλά χλμ σε επαρχιακό, ρίξε πιέσεις.

8) Tire up και αμπούλες

9) Ξεκινάς πρωί

Αν τα παπιά είχαν 6-7 λίτρα τεπόζιτο . . . .

SoulGR
07/07/2011, 13:30
μωρε το μηχανακι αντεχει,εσυ δεν θα την παλεψεις,εκτος και αν αποφυγεις τις ευθειες,
πριν κανα μηνα εκανα 100++ χλμ με 50ρακι διχρονο,αγωνη πληξη.....το μηχανακι δεν εκανε κιχ ομως

Tpap
07/07/2011, 13:34
...και βέβαια να το κάνεις...!

και θα είναι από τα καλλίτερα ταξίδια σου, είμαι σίγουρος...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

John Steed
07/07/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
Το παπί σου αναρωτιέται... Άραγε θα αντέξει μέχρι την Αρχαία Ολυμπία ο αφέντης?

+125 :lol: :lol:

LOUKILOUK
07/07/2011, 14:41
Πιάσε παλιές εθνικές και επαρχιακό και βουρ... Νεράκια, καφεδάκια, μπισκοτάκια και χαζολόγιμα στο δρόμο... Αν δεν σε νοιάζει η ώρα άφιξης μια χαρά θα είναι...
:winka: :wave2:

υ.γ. Αθήνα- Ρεντίνα (~600χλμ) με ΤΤR250... το 2000...:winka:

transalpblack
07/07/2011, 15:52
Εδώ ο άλλος έκανε ολόκληρο 36ωρο με το πάπί.
Στην Αρχαίο Ολυμπία δεν θα φτάσεις εσύ?
Όρεξη, καλή συντήρηση, ό,τι πρόκειται να αλλάξεις τώρα κοντά πχ δίσκους, άλλαξέ τα πριν το ταξίδι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και βουρ.:wave2:

arhs
15/07/2011, 18:54
@clyde2, για την ιστορία, είχα φύγει 26 δεκέμβρη (ω ναι, στην τρίπολη ούτε ψιχάλα δεν έπεσε!:p ) και πιστεύω οτι αν ξανάκανα κάτι τέτοιο θα το έκανα σίγουρα χειμώνα! Η απόλαυση!



Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ρε!! Ο χαμένος, που'σαι συ!

για να στο πω με απλά λόγια... κάποτε είχα μια πάπια και σιχτίριζα που δεν μπορούσα (σχετικά άνετα) να ταξιδέψω πέρα από την αθήνα (μέχρι που σάλταρα και το έκανα!:p ) τώρα έχω 2 μηχανάκια και δεν έχω χρόνο ούτε για ζήτω!

για να στο πω με ακόμα πιο απλά λόγια... 26 μέχρι περίπου τις 30 του μηνός θα γυρίσω όλη την κρήτη και ανάθεμα αν ξεκλέψω λίγες ώρες για κανά μπανάκι, κανά καφέ, καμιά ρακή βρε αδερφέ! αλλά δεν έμαθες και το άλλο... παίζει μαζί με το εταιρικό να κατεβάσω και το μηχανάκι... αν ναι, τοίχο τοίχο μη σας πετύχω!:p

clyde2
26/07/2011, 20:22
Ευχαριστω πολυ παιδια, δεν περιμενα τοσο θετικες απαντησεις.
Νομιζα οτι οι περισσοτεροι θα μου ελεγαν οτι δεν γινεται.

Οποτε λεω να το κανω. Αυριο θα παω να παρω δισκους και να το παω στο συνεργειο για να τους αλλαξει. (Για να μην εχω το θεμα με το πατηναρισμα. Ακομα και με 4η ταχυτητα μετα τα 60χλμ πατιναρει).

Ποσες ωρες περιπου θα παει το ταξιδι? Επισης για βενζινη ποσα λεφτα θα χρειαστω πανω κατω?

Να παω απο την Νεα Εθνικη Αθηνων Πατρων η' απο την Αθηνων Τριπολεως?

DAYMAN
26/07/2011, 20:24
Αεραααααα!!!

ziggΥ
26/07/2011, 20:25
τώρα.. αρχ. ολυμπία ή καλαμάτα? :confused:

Εχετλαίος
26/07/2011, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από clyde2
Ευχαριστω πολυ παιδια, δεν περιμενα τοσο θετικες απαντησεις.
Νομιζα οτι οι περισσοτεροι θα μου ελεγαν οτι δεν γινεται.

Οποτε λεω να το κανω. Αυριο θα παω να παρω δισκους και να το παω στο συνεργειο για να τους αλλαξει. (Για να μην εχω το θεμα με το πατηναρισμα. Ακομα και με 4η ταχυτητα μετα τα 60χλμ πατιναρει).

Ποσες ωρες περιπου θα παει το ταξιδι? Επισης για βενζινη ποσα λεφτα θα χρειαστω πανω κατω?

Να παω απο την Νεα Εθνικη Αθηνων Πατρων η' απο την Αθηνων Τριπολεως?

Αθήνα, Αρτεμίσιο, Λεβίδι, Βυτίνα και κάτω
:wave2:

spyrval
28/07/2011, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από clyde2
Ευχαριστω πολυ παιδια, δεν περιμενα τοσο θετικες απαντησεις.
Νομιζα οτι οι περισσοτεροι θα μου ελεγαν οτι δεν γινεται.

Οποτε λεω να το κανω. Αυριο θα παω να παρω δισκους και να το παω στο συνεργειο για να τους αλλαξει. (Για να μην εχω το θεμα με το πατηναρισμα. Ακομα και με 4η ταχυτητα μετα τα 60χλμ πατιναρει).

Ποσες ωρες περιπου θα παει το ταξιδι? Επισης για βενζινη ποσα λεφτα θα χρειαστω πανω κατω?

Να παω απο την Νεα Εθνικη Αθηνων Πατρων η' απο την Αθηνων Τριπολεως?

Κοίτα, ξεκίνα πολύ πρωί για να φτάσεις μέρα (την επόμενη). Βενζίνη λογικά το παπί πάνω από 2 με 2,5 ευρώ δεν θα κάψει πήγαινε-έλα.
Και πέρα από την πλάκα, κάντο άφοβα γιατί κάτι τέτοια θυμόμαστε όταν μεγαλώνουμε και χαμογελούμε (ή μελαγχολούμε). Προσοχή μόνο στην εθνική γιατί δεν υπάρχει πλέον αυτοκίνητο που να πηγαίνει με κάτω από 110-120. Άντε καλό ταξίδι.