PDA

View Full Version : χτυπημα μπιελας......



georgeboy
07/07/2011, 10:32
Καλημερα.Θα ηθελα μια γνωμη απο καποιον που γνωριζει απο τεχνικα θέματα,να ρωτησω αν μπορει να χτυπησει μπιέλα μια μηχανη(κλε 500)απο φιλτρο λαδιου ημιτασιον.ευχαριστω εκ των προτερων!υ.γ:η οδηγηση μου ειναι συντηρητικη και ποτε δεν το εχω¨κυνηγησει¨το μηχανακι!

sniper
07/07/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
Καλημερα.Θα ηθελα μια γνωμη απο καποιον που γνωριζει απο τεχνικα θέματα,να ρωτησω αν μπορει να χτυπησει μπιέλα μια μηχανη(κλε 500)απο φιλτρο λαδιου ημιτασιον.ευχαριστω εκ των προτερων!υ.γ:η οδηγηση μου ειναι συντηρητικη και ποτε δεν το εχω¨κυνηγησει¨το μηχανακι!

Από φίλτρο λαδιού δεν χτύπησε ποτέ μπιέλα..

Από έλλειψη λαδιού, πολλές..

georgeboy
07/07/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Από φίλτρο λαδιού δεν χτύπησε ποτέ μπιέλα..

Από έλλειψη λαδιού, πολλές..


ελα μου ντε που ειμαι ψειρας και τη συντηρω σχολαστικοτατα!αλλαγη λαδια και φιλτρο εγιναν πριν απο λιγες μερες!ο μαστορας επιμενει οτι 99% το επαθε απο ημιτασιον φιλτρο!οποιαδηποτε βοηθεια πολυτιμη.σνιπερ ευχαριστω!

usabug
07/07/2011, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Από φίλτρο λαδιού δεν χτύπησε ποτέ μπιέλα..

Από έλλειψη λαδιού, πολλές..

Φιλε μου , ο μονος τροπος για να σου χτυπησε μπιελα απο το φιλτρο , ειναι να βουλωσε το φιλτρο .
Ετσι ωστε η πιεση του λαδιου να επεσε και ετσι τα κουζινετα να μην λιπαινονταν σωστα . Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το aftermarket φιλτρο. Και μαμα να ηταν το φιλτρο το ιδιο θα συνεβαινε .

sapila racing
07/07/2011, 11:08
Ειναι πολύ πιθανόν να γίνει απο λαθος φίλτρο λαδιού.
Αν το φίλτρο εχει λαθος ελατήριο βαλβίδας, δεν αφήνει λαδι να περάσει. Βέβαια θα το καταλάβαινες αμέσως αφού θα είχες μόνιμα αναμμένο το κόκκινο λαμπάκι του λαδιού.

Αν εχει το μηχανάκι σου βέβαια... και δεν ειναι και καμμένο...

sniper
07/07/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Φιλε μου , ο μονος τροπος για να σου χτυπησε μπιελα απο το φιλτρο , ειναι να βουλωσε το φιλτρο .
Ετσι ωστε η πιεση του λαδιου να επεσε και ετσι τα κουζινετα να μην λιπαινονταν σωστα . Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το aftermarket φιλτρο. Και μαμα να ηταν το φιλτρο το ιδιο θα συνεβαινε .

Ένα μονστερ είχε πάθει πριν απο χρόνια κάτι παρόμοιο...

Έβγαλαν όμως μέσα απο το κάρτερ μια κόλλα Α4 :uplate:

Πιθανολογήσαμε, τότε, ότι ήταν το user manual.. :lol:

@georgeboy : Και τα "ιμιτασιόν" φίλτρα, μια χαρά δουλειά κάνουν.. Ψάξτο αλλού το πρόβλημα..

sniper
07/07/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
ελα μου ντε που ειμαι ψειρας και τη συντηρω σχολαστικοτατα!αλλαγη λαδια και φιλτρο εγιναν πριν απο λιγες μερες!ο μαστορας επιμενει οτι 99% το επαθε απο ημιτασιον φιλτρο!οποιαδηποτε βοηθεια πολυτιμη.σνιπερ ευχαριστω!

Μόνος σου τα έκανες αυτά;

Edit : Σωστός κι ο Sapilas..

georgeboy
07/07/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Φιλε μου , ο μονος τροπος για να σου χτυπησε μπιελα απο το φιλτρο , ειναι να βουλωσε το φιλτρο .
Ετσι ωστε η πιεση του λαδιου να επεσε και ετσι τα κουζινετα να μην λιπαινονταν σωστα . Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το aftermarket φιλτρο. Και μαμα να ηταν το φιλτρο το ιδιο θα συνεβαινε .


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ usabug !ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΒΟΥΛΩΣΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ?

georgeboy
07/07/2011, 11:30
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΝ ΟΛΩΝ ΣΑΣ!ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΜΜΕΝΟ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΛΑΔΙΟΥ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΕΝΟ!.ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΝΟΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ.ΤΟ ΛΑΔΩΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΕΙΣ ΠΟΛΥ!ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΦΙΛΤΡΑ.!ΑΛΛΟ ΚΑΤΙ?.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΒΛΑΒΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΜΗΝ ΠΩ!!!

sniper
07/07/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΝ ΟΛΩΝ ΣΑΣ!ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΜΜΕΝΟ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΛΑΔΙΟΥ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΕΝΟ!.ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΝΟΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ.ΤΟ ΛΑΔΩΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΕΙΣ ΠΟΛΥ!ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΦΙΛΤΡΑ.!ΑΛΛΟ ΚΑΤΙ?.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΒΛΑΒΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΜΗΝ ΠΩ!!!

1. Μην φωνάζεις...
2. Αν το φίλτρο που σου βάλανε δεν ήταν το κατάλληλο, βρήκες το πρόβλημα.
3. Αν το φίλτρο που σου βάλανε ήταν το κατάλληλο, τότε κάτι μπήκε στο κύκλωμα και το βούλωσε.
4. Αν δεν μπηκε κάτι δες την αντλία λαδιού..
5. Λάδια το μηχανάκι είχε όταν πήρες στα χέρια την μπιέλα;

borbos
07/07/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Μην φωνάζεις...
2. Αν το φίλτρο που σου βάλανε δεν ήταν το κατάλληλο, βρήκες το πρόβλημα.
3. Αν το φίλτρο που σου βάλανε ήταν το κατάλληλο, τότε κάτι μπήκε στο κύκλωμα και το βούλωσε.
4. Αν δεν μπηκε κάτι δες την αντλία λαδιού..
5. Λάδια το μηχανάκι είχε όταν πήρες στα χέρια την μπιέλα;

+μηπως χτυπηθηκε το φιλτρο? και εκλεισε καμια "παροχη"?

sniper
07/07/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από borbos
+μηπως χτυπηθηκε το φιλτρο? και εκλεισε καμια "παροχη"?

Ετσι που κουμπώνει το φίλτρο... για να γίνει αυτό που λες (που δεν γνωρίζω αν ειναι δυνατόν να γίνει) θα πρέπει να το χτυπήσεις τόσο δυνατά που ο φίλος μας θα το είχε καταλάβει..

georgeboy
07/07/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Μην φωνάζεις...
2. Αν το φίλτρο που σου βάλανε δεν ήταν το κατάλληλο, βρήκες το πρόβλημα.
3. Αν το φίλτρο που σου βάλανε ήταν το κατάλληλο, τότε κάτι μπήκε στο κύκλωμα και το βούλωσε.
4. Αν δεν μπηκε κάτι δες την αντλία λαδιού..
5. Λάδια το μηχανάκι είχε όταν πήρες στα χέρια την μπιέλα;

1.Δεν φωναζω ρε συ!:).
2.θα το τσεκάρω!
3.?
4.αυτο έπρεπε να το κανει ο μαστορας νομιζω.
5.δεν ανοιξε μηχανη!απλα μου ειπε οτι την ακουει να χτυπαει!
μου προτεινε 2 λυσεις:επιδιορθωση(αλλα δεν το συνιστα λεει!),η αλλαγη μοτερ με κοστος 1 χιλιαρικο και στις 2 των περιπτωσεων!

georgeboy
07/07/2011, 11:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από borbos
+μηπως χτυπηθηκε το φιλτρο? και εκλεισε καμια "παροχη"? [/QUO

οχι.το προφυλασσει και η ποδια αλλωστε.

Cpt. Haddock
07/07/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
[...]5.δεν ανοιξε μηχανη!απλα μου ειπε οτι την ακουει να χτυπαει!
μου προτεινε 2 λυσεις:επιδιορθωση(αλλα δεν το συνιστα λεει!),η αλλαγη μοτερ με κοστος 1 χιλιαρικο και στις 2 των περιπτωσεων!

ok :lol: :lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
[...]!ο μαστορας επιμενει οτι 99% το επαθε απο ημιτασιον φιλτρο![...]


Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
[...]ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΝΟΣ

Την αλλαγή ποιός την έκανε;

georgeboy
07/07/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ok :lol: :lol: :lol:

κατατοπιστικοτατος captain και....λαλιστατος.:) .με χιουμορ το λεω ετσι?αν μπορουσες να με διαφωτησεις λιγο παραπανω.........;) .

costas81
07/07/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
κατατοπιστικοτατος captain και....λαλιστατος.:) .με χιουμορ το λεω ετσι?αν μπορουσες να με διαφωτησεις λιγο παραπανω.........;) .

μετάφραση: σε δουλεύει ο μάστορας!!

:wave2:

georgeboy
07/07/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ok :lol: :lol: :lol:





Την αλλαγή ποιός την έκανε;

καθε 5000 χλμ αλλαζω λαδια-φιλτρα μονος.αυτη τη φορα μου τα αλλαξε το παλικαρι απ οπου τα αγορασα.καθε 10.000 παω για γενικο στο εξουσιοδοτημενο που μου ειπε οτι εβγαλε τη ζημια απο το ημιτασιον φιλτρο που το αγορασα αλλου!

georgeboy
07/07/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μετάφραση: σε δουλεύει ο μάστορας!!

:wave2:

συμφωνουμε!;)

sniper
07/07/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
συμφωνουμε!;)

Εσύ το χτύπημα, το ακούς;

THEOD
07/07/2011, 12:07
Πως το αντιλαμβάνομαι εγώ...

Ένα μηχανάκι καλοδουλεμένο και καλοσυντηρημένο (και που μάλιστα δεν έχει φήμη ζημιάρικου σε αυτόν τον τομέα) το να χτυπήσει άξαφνα και χωρίς προειδοποίηση μπιέλα, το πιθανότερο να είναι από λάδι...
Αφου λάδια είχε μέσα, τότε αναγκαστικά οι υποψίες στρέφονται είτε στην αντλία είτε στο φίλτρο...

Ιμιτασιόν ή όχι ΔΕΝ πιστεύω ότι έχει σημασία ΑΡΚΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ-ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ, το να είναι όμως βουλωμένο ή χαλασμένο έχει σημασία. Ένα χαλασμένο ή βουλωμένο φίλτρο (άσχετα αν είναι ιμιτασιόν ή όχι) μπορεί να κάνει την ζημιά... Το ίδιο και μια τρόμπα λαδιού που δεν δουλεύει σωστά....Το λαμπάκι των λαδιών δεν το εμπιστεύομαι 100%... Μια τρόμπα που δεν δουλεύει καλά ή ένα ψιλοβουλωμένο φίλτρο μπορεί να συνεχίζουν να δίνουν μια πίεση λαδιού αρκετή ώστε να μην ανάψει το λαμπάκι, αλλά χαμηλή για την σωστή λίπανση...Μια βουλωμένη δίοδο λαδιού προς την κρίσιμη περιοχή επίσης μπορεί να παίξει τον ρόλο της...

Το πως αποδυκνείονται και επαληθεύονται αυτά εκ των υστέρων είναι ένα θέμα...

Πριν 15 μέρες έτσι ξαφνικά και χωρίς φανερό λόγο χτύπησε μπιέλα το παπί μου...Φαγώθηκα να βρώ το γιατί. ΔΕΝ τα κατάφερα... Οι υποψίες του μάστορα στρέφονται προς την τρόμπα λαδιού (η οποία αλλάχτηκε στα πλαίσια της επισκευής ακριβώς για να μην μίνει καμία πιθανότητα επανάληψης της βλάβης) αλλά δεν είναι δυνατόν να το επαληθεύσουμε με σιγουριά...

Φυσικά όλα αυτά ακαδημαική αξία έχουν...Το πρόβλημα και το κόστος είναι η επισκευή... :(

usabug
07/07/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ το χτύπημα, το ακούς;

Συμφωνω με τον προλαλησαντα !!!

Επισης ειστε σιγουροι οτι αυτο που ακουτε ( αν το ακουτε ) ειναι μπιελα και οχι κανενα καβαλετο η τεντωτηρας ???

alex14
07/07/2011, 12:13
Ποσα χιλιομετρα εχει η μηχανη ?
Ειναι πρωτο χερι ?

georgeboy
07/07/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πως το αντιλαμβάνομαι εγώ...

Ένα μηχανάκι καλοδουλεμένο και καλοσυντηρημένο (και που μάλιστα δεν έχει φήμη ζημιάρικου σε αυτόν τον τομέα) το να χτυπήσει άξαφνα και χωρίς προειδοποίηση μπιέλα, το πιθανότερο να είναι από λάδι...
Αφου λάδια είχε μέσα, τότε αναγκαστικά οι υποψίες στρέφονται είτε στην αντλία είτε στο φίλτρο...

Ιμιτασιόν ή όχι ΔΕΝ πιστεύω ότι έχει σημασία ΑΡΚΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ-ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ, το να είναι όμως βουλωμένο ή χαλασμένο έχει σημασία. Ένα χαλασμένο ή βουλωμένο φίλτρο (άσχετα αν είναι ιμιτασιόν ή όχι) μπορεί να κάνει την ζημιά... Το ίδιο και μια τρόμπα λαδιού που δεν δουλεύει σωστά....Το λαμπάκι των λαδιών δεν το εμπιστεύομαι 100%... Μια τρόμπα που δεν δουλεύει καλά ή ένα ψιλοβουλωμένο φίλτρο μπορεί να συνεχίζουν να δίνουν μια πίεση λαδιού αρκετή ώστε να μην ανάψει το λαμπάκι, αλλά χαμηλή για την σωστή λίπανση...Μια βουλωμένη δίοδο λαδιού προς την κρίσιμη περιοχή επίσης μπορεί να παίξει τον ρόλο της...

Το πως αποδυκνείονται και επαληθεύονται αυτά εκ των υστέρων είναι ένα θέμα...

Πριν 15 μέρες έτσι ξαφνικά και χωρίς φανερό λόγο χτύπησε μπιέλα το παπί μου...Φαγώθηκα να βρώ το γιατί. ΔΕΝ τα κατάφερα... Οι υποψίες του μάστορα στρέφονται προς την τρόμπα λαδιού (η οποία αλλάχτηκε στα πλαίσια της επισκευής ακριβώς για να μην μίνει καμία πιθανότητα επανάληψης της βλάβης) αλλά δεν είναι δυνατόν να το επαληθεύσουμε με σιγουριά...

Φυσικά όλα αυτά ακαδημαική αξία έχουν...Το πρόβλημα και το κόστος είναι η επισκευή... :( :smilea:

georgeboy
07/07/2011, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Συμφωνω με τον προλαλησαντα !!!

Επισης ειστε σιγουροι οτι αυτο που ακουτε ( αν το ακουτε ) ειναι μπιελα και οχι κανενα καβαλετο η τεντωτηρας ???

φιλε μου δεν εχω τις γνωσεις για να απαντησω.ενας που γνωριζει ξερει τι ακουει!εγω οχι!

sniper
07/07/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
φιλε μου δεν εχω τις γνωσεις για να απαντησω.ενας που γνωριζει ξερει τι ακουει!εγω οχι!

Πάρε μια δεύτερη γνώμη τότε..

georgeboy
07/07/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ποσα χιλιομετρα εχει η μηχανη ?
Ειναι πρωτο χερι ?

ναι και σχολαστικοτατα συντηρημενη.με ολα τα σερβις καθε 5000 και 10000 χλμ.70 αλλα αυτο παιζει καποιο ρολο?

georgeboy
07/07/2011, 12:41
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πάρε μια δεύτερη γνώμη τότε.. [/QUOTE

εννοειται οτι αυτο θα κανω.χθες την παρατησα εκει και εφυγα αφου τα "ειπαμε " λιγο οσον αφορα περι ημιτασιον και τετοια που μου ελεγε.σημερα θα περασω να πληρωσω και να την παρω να παω αλλου.θα τσεκαρω και το ημιτασιον φιλτρο αν εχει τον σωστο κωδικο.:wave2:

alex14
07/07/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
ναι και σχολαστικοτατα συντηρημενη.με ολα τα σερβις καθε 5000 και 10000 χλμ.70 αλλα αυτο παιζει καποιο ρολο?

Εφοσον ειναι πρωτο χερι και σχολαστικα συντηρημενη τα 70 δεν ειναι πολλα.
Ευχομαι να βρεις την αιτια που εκανε την ζημια.

:wave2:

georgeboy
07/07/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εφοσον ειναι πρωτο χερι και σχολαστικα συντηρημενη τα 70 δεν ειναι πολλα.
Ευχομαι να βρεις την αιτια που εκανε την ζημια.

:wave2:


να σαι καλα ρε φιλε.δυσκολο.θα δουμε....!:wave2:

usabug
07/07/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πάρε μια δεύτερη γνώμη τότε.. [/QUOTE

εννοειται οτι αυτο θα κανω.χθες την παρατησα εκει και εφυγα αφου τα "ειπαμε " λιγο οσον αφορα περι ημιτασιον και τετοια που μου ελεγε.σημερα θα περασω να πληρωσω και να την παρω να παω αλλου.θα τσεκαρω και το ημιτασιον φιλτρο αν εχει τον σωστο κωδικο.:wave2:

Φιλε μου οτι και να ειναι εννοειται , οτι δεν θα την πας πουθενα οδηγοντας την ...
Σε περιπτωση που λεμε εχει χτυπησει μπιελα , και δεν εχουν φαγωθει ακομα τα μεταλα του στροφαλου ( δηλαδη να εχει φθορα μονο το μαλακο μερος απο τα κουζινετα ) η ζημια ειναι κανενα 20 € πλας εργασια ... ( δυσκολο αλλα οχι απιθανο )

Επισυς μην εμπιστευτεις κανενα που θα σου κανει διαγνωση δια της ακοης .

Καλη τυχη και ενημερωσε μας ...

:beer: :beer:

georgeboy
07/07/2011, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Φιλε μου οτι και να ειναι εννοειται , οτι δεν θα την πας πουθενα οδηγοντας την ...
Σε περιπτωση που λεμε εχει χτυπησει μπιελα , και δεν εχουν φαγωθει ακομα τα μεταλα του στροφαλου ( δηλαδη να εχει φθορα μονο το μαλακο μερος απο τα κουζινετα ) η ζημια ειναι κανενα 20 € πλας εργασια ... ( δυσκολο αλλα οχι απιθανο )

Επισυς μην εμπιστευτεις κανενα που θα σου κανει διαγνωση δια της ακοης .

Καλη τυχη και ενημερωσε μας ...

:beer: :beer:


ευχαριστω φιλε μου να εισαι καλα!δεν καταλαβα τι εγραψες:20πλασιο το κοστος εννοεις?σιγουρα θα ενημερωσω!

:beer:

georgeboy
07/07/2011, 13:27
ευχαριστω ολους για το χρονο σας και τις απαντησεις!:beer:

usabug
07/07/2011, 13:30
Οχι αυτο που ειπα ειναι οτι αν δεν εχει φαγωθει το μαλακο μερος απο τα κουζινετα , αρα να μην εχει τριφτει ακομα μεταλο με μεταλο , το κοστος των κουζινετων ειναι 20 ευρο για το ανταλακτικο + ποσο θα σου παρει για εργασια .

OldMan
07/07/2011, 13:43
Στην θεση σου θα εδινα το 1000αρικο στον μάστορα και θα άλλαζε κινητήρα..

Στην θέση μου θα έδινα το 1000αρικο σε ενα καλό δικηγόρο για να με αθωώσει από τα μπουνίδια που θα είχε φαει ο μάστορας..

sniper
07/07/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στην θεση σου θα εδινα το 1000αρικο στον μάστορα και θα άλλαζε κινητήρα..

Στην θέση μου θα έδινα το 1000αρικο σε ενα καλό δικηγόρο για να με αθωώσει από τα μπουνίδια που θα είχε φαει ο μάστορας..


Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

:smokin:

georgeboy
07/07/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στην θεση σου θα εδινα το 1000αρικο στον μάστορα και θα άλλαζε κινητήρα..

Στην θέση μου θα έδινα το 1000αρικο σε ενα καλό δικηγόρο για να με αθωώσει από τα μπουνίδια που θα είχε φαει ο μάστορας..


αμεσως να κανεις το διαχωρισμο "γερο"!:) κοιτα λιγο την ημερομηνια γεννησης στο προφιλ μου!και γω τα παιρνω με τετοια αλλα δεν εχω χιλιαρικα για πεταμα.λεω να το δω πιο κουλ!τελικα εχουμε 2 κοινα!:wave2:

sniper
07/07/2011, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
αμεσως να κανεις το διαχωρισμο "γερο"!:) κοιτα λιγο την ημερομηνια γεννησης στο προφιλ μου!και γω τα παιρνω με τετοια αλλα δεν εχω χιλιαρικα για πεταμα.λεω να το δω πιο κουλ!τελικα εχουμε 2 κοινα!:wave2:

Αν σας αρέσουν και τα γλυκά αγόρια μπορεί και 3 κοινά..

:smokin:

georgeboy
07/07/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν σας αρέσουν και τα γλυκά αγόρια μπορεί και 3 κοινά..

:smokin:


ατοπο και εκτος τοπικ.:) :wave2:

georgeboy
07/07/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Φιλε μου οτι και να ειναι εννοειται , οτι δεν θα την πας πουθενα οδηγοντας την ...
Σε περιπτωση που λεμε εχει χτυπησει μπιελα , και δεν εχουν φαγωθει ακομα τα μεταλα του στροφαλου ( δηλαδη να εχει φθορα μονο το μαλακο μερος απο τα κουζινετα ) η ζημια ειναι κανενα 20 € πλας εργασια ... ( δυσκολο αλλα οχι απιθανο )

Επισυς μην εμπιστευτεις κανενα που θα σου κανει διαγνωση δια της ακοης .

Καλη τυχη και ενημερωσε μας ...

:beer: :beer:


Φιλε μου οτι και να ειναι εννοειται , οτι δεν θα την πας πουθενα οδηγοντας την ...

για 2-3 χλμ μακρια με πρωτη δευτερα και πηγαινοντας σιγα λες να υπαρχει προβλημα?



αυτος μου προτεινε σημερα να μου βαλει ενα δικο του μοτερ επανω με ανταλλαγη το δικο μου συν 600 €.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τον εμπιστευτω πλεον και θελω να παρω κι αλλη γνωμη.το θεμα της μετακινησης ομως ειναι κι αυτο προβλημα.

usabug
07/07/2011, 15:42
Για δυο τρια χιλιομετρα παρε μαζι σου φιλο με παπι και πηγαινε την πατακι πατακι ...

Εαν ηταν δικια μου δεν θα την πηγαινα ουτε 100 μετρα ...

τωρα για ανταλλαγη + 600 τα βλεπω παρα πολλα μονο για μοτερ ...
Η εργασια σου ειπε ποσο ????

georgeboy
07/07/2011, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Για δυο τρια χιλιομετρα παρε μαζι σου φιλο με παπι και πηγαινε την πατακι πατακι ...

Εαν ηταν δικια μου δεν θα την πηγαινα ουτε 100 μετρα ...

τωρα για ανταλλαγη + 600 τα βλεπω παρα πολλα μονο για μοτερ ...
Η εργασια σου ειπε ποσο ????


δεν ζηταει κατι αλλο απ οτι μου ειπε.και δωρο λαδια φιλτρα κλπ..:rolleyes:

sniper
07/07/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
δεν ζηταει κατι αλλο απ οτι μου ειπε.και δωρο λαδια φιλτρα κλπ..:rolleyes:

O Tζάμπας πέθανε.. ψάξου..

usabug
07/07/2011, 15:50
Κοιτα αυτο εδω ...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1610111/


Και κρατα το αλλο για ανταλακτικα .....

:beer: :beer: :beer:

usabug
07/07/2011, 15:53
Οριστε και μονο κινητηρας ...

http://www.car.gr/parts/view/911779/

και ενας δευτερος

http://www.car.gr/parts/view/1253552/

:beer:

georgeboy
07/07/2011, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
O Tζάμπας πέθανε.. ψάξου..


αυτο κανω.γι αυτο ζητησα και τις γνωμε σας.απλα θελει χρονο, χρημα και κοπο και χωρις μηχανη να κινηθω ειναι αστα.θα το εχεις περασει πιστευω.αν οχι το απευχομαι.

georgeboy
07/07/2011, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Οριστε και μονο κινητηρας ...

http://www.car.gr/parts/view/911779/

και ενας δευτερος

http://www.car.gr/parts/view/1253552/

:beer:


τα εχω δει,μην κουραζεσαι!απλα το ψαχνω μεχρι να φτασω εκει.:beer:

Costas KLE
07/07/2011, 20:17
Πριν αλλάξεις οτιδήποτε, ζήτα μια εξουσιοδοτημένη δεύτερη γνώμη, αν είσαι όντως από τον Πειραιά ψάξε στην Χατζηκυριακού και θα την βρεις, εκτός και αν η πρώτη γνώμη ήταν από εκεί :rolleyes: καλά ξεμπερδέματα :beer:

georgeboy
08/07/2011, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Costas KLE
Πριν αλλάξεις οτιδήποτε, ζήτα μια εξουσιοδοτημένη δεύτερη γνώμη, αν είσαι όντως από τον Πειραιά ψάξε στην Χατζηκυριακού και θα την βρεις, εκτός και αν η πρώτη γνώμη ήταν από εκεί :rolleyes: καλά ξεμπερδέματα :beer:


μαγος εισαι?αυτο σκοπευω να κανω σημερα.το μονο εξουσιοδοτημενο κοντα μου,Νικαια μενω,εκτος απο αυτο που παω τωρα,ειναι αυτο που λες.βασικα πρεπει να βρω τροπο να μετακινουμαι και εχω την υπομονη να περιμενω οσο χρειαστει μεχρι να φτιαχτει σωστα η μηχανη.αναρωτιεμαι αν εχει συμβει το ιδιο και σε αλλους κατοχους κλε.απαντησεις ευπροσδεκτες!:beer:

georgeboy
08/07/2011, 16:15
πηγα σημερα και βγαλαμε το φιλτρο λαδιου.ο πιτσιρικας που το καθαρισε πριν μου το δωσει(το επλυνε με βενζινη),διαπιστωσε οτι η βενζινη δεν περναει απο τις τρυπες του φιλτρου και οτι ειναι κολλημενο.ισχυει αυτο?

toyar
08/07/2011, 16:36
έχω την εντύπωση ότι το φιλτρο λαδιού παρεμβάλλεται παράλληλα στο κύκλωμα λίπανσης ώστε να μην διακοπεί η κυκλοφορία του λαδιού αν φράξει

georgeboy
08/09/2011, 10:06
Αν και καθυστερημενα ,ειχα υποσχεθει να ενημερωσω σχετικα με το προβλημα που ειχα με το ΚΛΕ και παραλληλα να ευχαριστησω οσους προσφεραν απλοχερα τη βοηθεια τους!Τελικα οντος υπηρχε προβλημα με τη μπιελα και κατεληξα σε αλλαγη μοτερ.Βρεθηκε ενα με 35.000 χλμ και μεχρι στιγμης ολα καλα.Παντος θα μεινω με την απορια για το τι εφταιξε τελικα για να βγαλει τετοια ζημια η μηχανη!Πιθανες αιτιες απ οτι λενε οι μαστορες(εξουσιοδοτημενοι ),κακη ποιοτητα λαδια(valvoline dura blend) η αστοχια φιλτρου λαδιου.(champion f304),τα οποια ειχα βαλει στο ενδιαμεσο service,(εκτος εξουσιοδοτημενου).τα συμπερασματα δικα σας.!Εγω με την απορια θα μεινω.! :roll:
να ειστε ολοι καλα.! :beerchug:

usabug
08/09/2011, 11:39
Τελικα ποσο πηγε το μαλι ????

OldMan
08/09/2011, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Τελικα ποσο πηγε το μαλι ????
Άμα είναι με ένα "λ" θα βγήκε φτηνά ...:winka:

usabug
08/09/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα είναι με ένα "λ" θα βγήκε φτηνά ...:winka:

Συγνωμη γεροντα μου . Δεν θα ξαναγινει !!!! :beer: :beer:

georgeboy
08/09/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Τελικα ποσο πηγε το μαλι ????

Που το ειδες το μαλλι?Μου έπεσαν οταν έκανα λογαριασμό!:).1 χιλιαρικακι ετσι για πλακα.Βοηθεια μου!:):wave2: :beer: