PDA

View Full Version : Προς οσους ψαχνονται για δουλεια εκτος Ελλαδας,ας τα πουμε εδω!



Vstrommer71
07/07/2011, 19:57
Παιρνοντας αφορμη απο αυτο το thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=119424) και απο μια συζητηση σχετικα με το τι χρειαζεται για δουλεια εκτος Ελλαδας,νομιζω οτι πρεπει να ανοιξουμε μια συζητηση καπου εδω να πει ο καθενας την γνωμη του!
Για να μην συζηταμε σε ξενο thread και το τρελλο μακρυμαλλικο αγορι με το τζιξερ μας δαγκωνει:rotflmao:

TROOPER
07/07/2011, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
....
Για να μην συζηταμε σε ξενο thread και το τρελλο μακρυμαλλικο αγορι με το τζιξερ μας δαγκωνει:rotflmao:

ε μην σκιζουμε την αναγκη του αλλου.
δεν δαγκωνω.απλα αγαπαω λιγο ιδιορυθμα.
εδω λοιπον μιλατε ελευθερα για τη δουλεια στο εξωτερικο.


:wave2:

faraway
07/07/2011, 20:02
Ναι ρε παιδιά για πείτε ...έχω μεγάλο ενδιαφέρων . Και για να μην ξαναγράφω πάλι κάνω copy paste την απάντηση μου στο προηγούμενο θέμα .


Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
"Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ( αν και θα πηδηχτεί καθολικά η αγγελία του παιδιού ) αυτό που λέμε για εξωτερικό το έχει κανείς δομημένο στο μυαλό του και οργανωμένο πως γίνεται .

Δλδ θέλω να πω , τι πρέπει να κάνει κάποιος για να πάει στο εξωτερικό , από που θα βρει δουλειά , πως θα κάνει τις συνεντεύξεις , τι προυποθέσεις πρέπει να υπάρχουν ...κτλ

Και το ρωτάω μιας και εγώ έχω σε πρώτη προτεραιότητα τη φυγή σε ξένη χώρα ( οποιαδήποτε μου εξασφαλίσει τα βασικά ) αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη ούτε με eures ούτε με κανένα άλλο site και υπηρεσία μεταναστών ξένης χώρας ( αυστραλίας ας πούμε) .

Ακούω για ανθρώπους που βρήκαν εργασία μέσω internet και έφυγαν στο εξωτερικό και έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι πραγματικά τόσο μλκς είμαι που ούτε αυτό δεν μπορώ να κάνω ή μήπως δεν είναι τόσο εύκολο όσο παρουσιάζεται συνήθως ??


υγ.Φίλε μην ακούς κανέναν εσύ ....πλούσια νύφη και πεθερό βαρβάτο και άσε τους άλλους να λένε θεωρίες ... (ξέρω αρκετούς που επιβιώνουν έτσι και το παίζουν και επανάσταση :bawl: ) "

Vstrommer71
07/07/2011, 20:23
Ξεκινωντας απο την αφεντομουτσουναρα μου να πω τα εξης!
Well,εχω τελειωσει Χημικων Μηχανικων απο το 2004 αλλα εδω και πολυ καιρο ασχολουμαι με υπολογιστες(αλλα ταυτοχρονα κανω κι αλλη δευτερη-βιοποριστικη- δουλεια delivery για να εχω ενα ικανοποιητικο εισοδημα)
Εδω και καμποσο καιρο ψαχνομαι να την κανω για Σουηδια για διαφορους λογους με κυριοτερο τον-προφανη-οτι εδω τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο χωρις προοπτικη βελτιωσης στα εργασιακα τα επομενα χρονια.
Σκεπτομενος και οτι δεν ειμαι και κανα παιδακι(πατησα τα 40) εχω μια ευκαιρια να αναζητησω δουλεια σε μια χωρα με σοβαρη κοινωνικη υποδομη οπου αν δουλεψω 25-30 χρονια ακομα θα καταφερω να εχω μια αξιοπρεπη συνταξη αλλα και τα παιδια μου(που ελπιζω να αποκτησω) θα μεγαλωσουνε σε μια καλυτερη χωρα απο το Ελληνικο κωλοχανειο...
Πριν απο λιγο καιρο αρχισα και μαθηματα Σουηδικων,εχω κανει καποια προοδο και ελπιζω κατα Σεπτεμβρη-Οκτωβρη ή το αργοτερο τελος του χρονου να ειμαι σε θεση να παρω το αεροπλανακι της Norwegian και να προσγειωθω Στοκχολμη
Απο το χρονικο διαστημα που αρχισα να ασχολουμαι με την ευρεση μελλοντικης εργασιας στην Σουηδια αλιευσα τα εξης!

*Ως πολιτης της ΕΕ εχεις δικαιωμα εως ΤΡΕΙΣ μηνες να μεινεις εκει χωρις να δωσεις λογαριασμο σε κανεναν.Αν σκοπευεις να μεινεις παραπανω πρεπει να εγγραφεις στο Γραφειο Μεταναστευσης (migrationsverket) (http://www.migrationsverket.se/info/eumedborgare_en.html)
και να παρεις αδεια παραμονης ειτε για σπουδες ή ως εργαζομενος ή ατομο με ιδια κεφαλαια

Συνεχιζω στην επομενη σελιδα

Allst@rf
07/07/2011, 20:33
αυτό που με εμποδίζει(και αρκετό κόσμο πιστεύω) να την κάνω είναι κάποιο αρχικό κεφάλαιο...το οποίο δεν πρόκειται να το μαζέψω σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα...

Τότε που είχα κάποια χρήματα στην άκρη δε το τόλμησα...τώρα μου φαίνεται δυσκολο.

Vstrommer71
07/07/2011, 20:37
Στο μεσοδιαστημα βεβαια μπορεις να εγγραφεις στον Σουηδικο ας πουμε ΟΑΕΔ Arbetsformedlingen(ουφ!) (http://www.arbetsformedlingen.se/) και εκει μπορεις να βρεις εναν προσωπικο συμβουλο ο οποιος θα σου δημιουργησει ενα επαγγελματικο προφιλ αναλογα με τις σπουδες,την εργασιακη εμπειρια κλπ και θα σου προτεινει πιθανες θεσεις εργασιας που σου ταιριαζουν
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ σημασιας(εδω ειναι το δυσκολο σημειο) ειναι να ξερεις την γλωσσα.Αν εχεις μια βασικη γνωση οι προοπτικες σου αυξανονται κατακορυφα.
Δωστε βαση οτι η ευρεση κατοικιας Στοκχολμη ειναι μεγαλο αγγουρι(εγω ευτυχως θα μπορω να μεινω σε σπιτι οικογενειακων φιλων για το πρωτο διαστημα μεχρι να βρω τα πατηματα μου στην νεα χωρα)
Απο την στιγμη που εχει καποιος κατοικια μπορει να παρει προσωπικο αριθμο(personummer) κατι σαν αριθμο ταυτοτητας ας πουμε και αναλογα στην κοινοτητα που ζει μπορει δωρεαν να μπει σε προγραμμα εκμαθησης Σουηδικων για μεταναστες(SFI) οπου αν στρωσουμε κωλο μπορουμε σε δυο περιπου χρονακια να αποκτησουμε(αν δεν ειμαστε ντουβαρια!) μια καλη γνωση της γλωσσας.Εννοειται βεβαια οτι μαθαινεις απειρως γρηγοροτερα την γλωσσα αν εισαι στην Σουηδια
Πολλες λεπτομερειες και tips για το τι παιζει στην χωρα εκει βρηκα στο αγγλοφωνο φορουμ The Locals Sweden (http://www.thelocal.se) oπου γραφουνε κυριως μη γηγενεις Σουηδοι οποτε σε πολλα απο τα θεματα που αντιμετωπιζει ενας μεταναστης μπορει να βρει χρησιμες συμβουλες
Tack!:beer:

faraway
07/07/2011, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
αυτό που με εμποδίζει(και αρκετό κόσμο πιστεύω) να την κάνω είναι κάποιο αρχικό κεφάλαιο...το οποίο δεν πρόκειται να το μαζέψω σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα...

Τότε που είχα κάποια χρήματα στην άκρη δε το τόλμησα...τώρα μου φαίνεται δυσκολο.

Aυτό είναι το εύκολο ( κατά τη γνώμη μου ) . Το δύσκολο για μένα είναι η γλώσσα .

Και καλά τα Αγγλικά τα έχω αλλά Γερμανικά , Σουηδικά , Δανικά ...κτλ :sad:


Αλήθεια vstromer πόσο σου κοστίζουν τα μαθήματα και σε πόσο χρονικό διάστημα είσαι έτοιμος να μιλήσεις- συννενοηθείς ??


υγ. Εξάλλου στο οικονομικό , αν υποθέσουμε πως έχεις βρει δουλειά κτλ , παίρνεις ένα δάνειο βάζοντας υποθήκη κάτι που θα ήθελες να το πουλήσεις έτσι και αλλιώς ......

Vstrommer71
07/07/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

δεν δαγκωνω.απλα αγαπαω λιγο ιδιορυθμα.


Kανονισε να σε βαλω 100 φορες τιμωρια να απαγγειλεις την υπογραφη μου:rotflmao:

Vstrommer71
07/07/2011, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway


Αλήθεια vstromer πόσο σου κοστίζουν τα μαθήματα και σε πόσο χρονικό διάστημα είσαι έτοιμος να μιλήσεις- συννενοηθείς ??



Εγω κανω ιδιαιτερα με 16 ευρω την ωρα Πατρα
Για Αθηνα ρωτα τον Trooper για το Διδασκαλειο Ξενων Γλωσσων του Μετσοβειου
Ειναι οικονομικα προσιτο και εχω ακουσει καλα λογια απο πολυ κοσμο για την δουλεια που γινεται(αντε να το πουλησουμε κι αυτο!:smokin: )

faraway
07/07/2011, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εγω κανω ιδιαιτερα με 16 ευρω την ωρα Πατρα
Για Αθηνα ρωτα τον Trooper για το Διδασκαλειο Ξενων Γλωσσων του Μετσοβειου
Ειναι οικονομικα προσιτο και εχω ακουσει καλα λογια απο πολυ κοσμο για την δουλεια που γινεται(αντε να το πουλησουμε κι αυτο!:smokin: )

Πόσες ώρες τι βδομάδα κάνεις ?? Και πόσο καιρό θα χρειαστείς για να κατέχεις τα βασικά ??:confused:

Εγώ δυστυχώς , μέσα σε όλα τα σκατά , πρέπει να κατέχω πολύ καλά τη γλώσσα μιας και το επάγγελμα μου ( κοινωνικός λειτουργός ) προυποθέτει να μπορώ να μιλάω και να επικοινωνώ με τους εξυπηρετούμενους . :sad:

Vstrommer71
07/07/2011, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Πόσες ώρες τι βδομάδα κάνεις ?? Και πόσο καιρό θα χρειαστείς για να κατέχεις τα βασικά ??:confused:

Εγώ δυστυχώς , μέσα σε όλα τα σκατά , πρέπει να κατέχω πολύ καλά τη γλώσσα μιας και το επάγγελμα μου ( κοινωνικός λειτουργός ) προυποθέτει να μπορώ να μιλάω και να επικοινωνώ με τους εξυπηρετούμενους . :sad:
Να σου πω την μαυρη αληθεια καλα και χρυσα τα ιδιαιτερα αλλα τα ψιλοβαριεμαι λιγο.Και το εξτρα κινητρο θα με τσιμπησει οταν ειμαι Σουηδια και δεν ξανακουσω Ελληνικα .Σε πολυ γενικες γραμμες για τα απολυτως βασικα το παιδι που κανω ιδιαιτερα μου εχει πει για καπου 100-120 ωρες(80 ωρες αν εισαι αστερι)
Αυτην τη στιγμη ειμαι περιπου στο 1/5 της υλης
Ενδεχεται αν φυγω Σεπτεμβρη να κανω οτι προλαβω

Nostradamus
07/07/2011, 20:55
Να προσθέσω εδω το site της ευρωπαικης ενωσης στο οποίο και υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασίας.

http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=en

Vstrommer υποθέτω οτι το ίδια περιπου ισχύουν για όλες τις σκανδιναβικές??

Vstrommer71
07/07/2011, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway

Εγώ δυστυχώς , μέσα σε όλα τα σκατά , πρέπει να κατέχω πολύ καλά τη γλώσσα μιας και το επάγγελμα μου ( κοινωνικός λειτουργός ) προυποθέτει να μπορώ να μιλάω και να επικοινωνώ με τους εξυπηρετούμενους . :sad:
Μην σε παιρνει απο κατω.Υπαρχουν εναλλακτικες
Μπορεις να βρεις καποιο Αγγλοφωνο προγραμμα σπουδων εκει και να παρεις δανειο για σπουδες(για να καταλαβεις διαφορα με εδω,εκει μπορεις μεχρι και 45 ετων αν αποφασισεις να σπουδασεις κατι αλλο να δικαιουσαι δανειο σπουδων) και στο μεσοδιαστημα να μαθεις την γλωσσα.Ειναι ζορι(θα το φαω κι εγω) αλλα αν δεν στρωσεις κωλο ψαρια δεν πιανεις!

Vstrommer71
07/07/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Να προσθέσω εδω το site της ευρωπαικης ενωσης στο οποίο και υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασίας.

http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=en

Vstrommer υποθέτω οτι το ίδια περιπου ισχύουν για όλες τις σκανδιναβικές??
Χοντρικα ναι.Απλα να ξερετε οτι τα Δανεζικα ειναι πολυ πιο δυσκολα(τρελλη φωνητικη!) απο τα Σουηδικα και οτι ξεροντας Σουηδικα εχετε μια 70% γνωση Νορβηγικων.Τα Φινλανδικα ειναι τελειως διαφορετικη γλωσσα απο τις αλλες Σκανδιναβικες
Δανια-Σουηδια περιπου ιδιο κοστος ζωης,Νορβηγια ΠΟΛΥ ακριβα

faraway
07/07/2011, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μην σε παιρνει απο κατω.Υπαρχουν εναλλακτικες
Μπορεις να βρεις καποιο Αγγλοφωνο προγραμμα σπουδων εκει και να παρεις δανειο για σπουδες(για να καταλαβεις διαφορα με εδω,εκει μπορεις μεχρι και 45 ετων αν αποφασισεις να σπουδασεις κατι αλλο να δικαιουσαι δανειο σπουδων) και στο μεσοδιαστημα να μαθεις την γλωσσα.Ειναι ζορι(θα το φαω κι εγω) αλλα αν δεν στρωσεις κωλο ψαρια δεν πιανεις!

Δυστυχώς και αυτό για μένα είναι δύσκολο , μιας και αν και μόλις 30 ετών έχω δυο κουτσούβελα και η απόφαση μου πρέπει να περιλαμβάνει και αυτά μέσα και το μέλλον τους .

Η αλήθεια είναι πως βλέπω μόνο τοίχο πλέον γύρο μου , και πως η μόνη λύση ( με πολλές δυσκολίες όμως ) είναι η Αυστραλία , που και ζητάνε κοινωνικούς λειτουργούς , και τη γλώσσα παλεύω , αλλά και θα ξέρω πως τα παιδιά μου θα μείνουν σε μια χώρα με προοπτικές και ευκαιρίες που εδώ δεν θα τις βρουν ποτέ .

Είδωμεν , αναμένω να δω και άλλες πληροφορίες στο θέμα που ίσως μου ξεδιαλύνουν κάποια πράγματα στο μυαλό μου .
:wave2:

Vstrommer71
07/07/2011, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Δυστυχώς και αυτό για μένα είναι δύσκολο , μιας και αν και μόλις 30 ετών έχω δυο κουτσούβελα και η απόφαση μου πρέπει να περιλαμβάνει και αυτά μέσα και το μέλλον τους .

Η αλήθεια είναι πως βλέπω μόνο τοίχο πλέον γύρο μου , και πως η μόνη λύση ( με πολλές δυσκολίες όμως ) είναι η Αυστραλία , που και ζητάνε κοινωνικούς λειτουργούς , και τη γλώσσα παλεύω , αλλά και θα ξέρω πως τα παιδιά μου θα μείνουν σε μια χώρα με προοπτικές και ευκαιρίες που εδώ δεν θα τις βρουν ποτέ .

Είδωμεν , αναμένω να δω και άλλες πληροφορίες στο θέμα που ίσως μου ξεδιαλύνουν κάποια πράγματα στο μυαλό μου .
:wave2:
Ευχομαι καθε επιτυχια φιλε μου,και μακρια απο το Ελληνικο μπ@υρδελο
Εγω εχω κανει την επιλογη μου και γι'αυτην μπορω να μιλησω,τι εχω βρει μεχρι ωρας για οποιον τυχον ενδιαφερεται:beer:

faraway
07/07/2011, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ευχομαι καθε επιτυχια φιλε μου,και μακρια απο το Ελληνικο μπ@υρδελο
Εγω εχω κανει την επιλογη μου και γι'αυτην μπορω να μιλησω,τι εχω βρει μεχρι ωρας για οποιον τυχον ενδιαφερεται:beer:

Και σε σένα κάθε επιτυχία εύχομαι και να σου πάνε όλα όπως τα θες !!:beer: :beer:

Και οι δικές σου πληροφορίες με βοήθησαν αρκετά .:wave2:

Nostradamus
07/07/2011, 21:15
Νομίζω οτι γενικά πρέπει να γίνεται η παραδοχή οτι απο τα mail αποστολής βιογραφικών δουλεία δεν γίνεται..

Προσωπικά έχω περάσει μερικές δεκάδες απο αυτά τους τελευταίους μήνες και αποτέλεσμα δεν είδα.
Αυτό περιπλέκει τα πράγματα εκτός και αν είναι μέσω ελληνικών η πολυεθνικών εταιρίων με δουλείες εξω που μπορείς να έχεις σχετικά καλύτερες πιθανότητες..

Νομίζωπως ο vstrommer με την επιλογη να βρεθεί εκεί σύντομα προσεγγιζει το θέμα πληρέστερα και με συμαντικα καλύτερες πιθανότητες..

Το ίδιο που έκανε και ο Χριστόδουλος (aka sofos) με το να βρεθεί στην Αυστραλία.

Vstrommer71
07/07/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Νομίζω οτι γενικά πρέπει να γίνεται η παραδοχή οτι απο τα mail αποστολής βιογραφικών δουλεία δεν γίνεται..

Αυτο να το σκεφτεις σαν να ησουνα υπευθυνος σε εταιρια και καταφθανανε καθε μερα εκατονταδες βιογραφικα σαν junk mail.Ποσες ρεαλιστικες πιθανοτητες θα εδινες στα βιογραφικα αυτα να τυχουν καποιας προσοχης?
Σου συνιστω να διαβασεις πως προσεγγιζουν σοβαρα το θεμα του βιογραφικου οι φιλοι μας στην Σουηδια
Google translated (http://translate.google.se/translate?js=n&prev=_t&hl=sv&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=sv&tl=en&u=www.arbetsformedlingen.se&act=url) :beer:
Πηγαινε jobseekrs>CV and application

TROOPER
07/07/2011, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

Για Αθηνα ρωτα τον Trooper για το Διδασκαλειο Ξενων Γλωσσων του Μετσοβειου


οχι του αριστοτελειου...:lol: :lol: :lol:

καποδιστριακο ειναι ρε μπομπο :wave2:

Nostradamus
07/07/2011, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αυτο να το σκεφτεις σαν να ησουνα υπευθυνος σε εταιρια και καταφθανανε καθε μερα εκατονταδες βιογραφικα σαν junk mail.Ποσες ρεαλιστικες πιθανοτητες θα εδινες στα βιογραφικα αυτα να τυχουν καποιας προσοχης?

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες. Είναι αρκετα τα χρονια απο την τελευταία φορά που έψαξα για το συγκεκριμένο αντικείμενο που με ενδιαφέρει και διαπιστώνω (μετα λυπης) οτι έχουν αλλάξει πολλα απο τοτε..

Vstrommer71
07/07/2011, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οχι του αριστοτελειου...:lol: :lol: :lol:

καποδιστριακο ειναι ρε μπομπο :wave2:
Ρε δεν πα να λεγεται και ΓΑΠικο,σκασιλα μας μεγαλη:rotflmao:

turogalos
08/07/2011, 11:10
Φινλανδία:

Ότι είπε ο Vstrommer71 για την Σουηδία και τα διαδικαστικά, ισχύουν και για την Φινλανδία.

Η γλώσσα πολύ δύσκολη και μόνο γι αυτόν τον λόγο θα πρότεινα τις υπόλοιπες βόρειες χώρες (η Φινλανδία δεν ανήκει στην Σκανδιναβία).

Στο Ελσίνκι υπάρχει περίπτωση να βρεις δουλειά μόνο με αγγλικά αλλά ας είμαστε και ειλικρινείς. Πόσοι από εσάς θα προσλάμβαναν υπάλληλο που δεν ξέρει γρι ελληνικά; Ακριβώς.....

Παλαιότερα, μπορούσε κάποιος να προσληφθεί από την Νόκια μόνο με αγγλικά αλλά έτσι πως πάει η εταιρία δεν προβλέπονται προσλήψεις αλλά απολύσεις.

Ίσως σε κάποια ΙΤ εταιρία ως προγραμματιστής. Εκεί αν είσαι καλός σε παίρνουν και με κινέζικα.

Ο κατασκευαστικός τομέας έχει άνθιση την τελευταία δεκαετία και προσλαμβάνουν αβέρτα. Χτίστης, υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, συγκολλητής κτλ κτλ. Υπάρχει όμως πια Έλληνας που να δουλεύει οικοδομή;

Επίσης, γιατροί και νοσηλευτές χρειάζονται γιατί έχει έλλειψη. Μάλιστα, <<εισάγαν>> νοσηλεύτριες από τις Φιλιππίνες πριν 1,5 χρόνο για να καλύψουν ελλείψεις σε νοσοκομία του Ελσίνκι. Αλλά θα πρέπει να μαθευτεί η γλώσσα σχετικά γρήγορα.

Υπάρχουν και μερικά ελληνικά εστιατόρια που μπορεί κάποιος να βρει και να επικοινωνήσει για δουλειά. Καλό μεροκάματο και ωράριο (κλείνουν κατά τις 22:00 και μετά σπίτι στην οικογένεια, όχι στις 4 το πρωί...)

Η ζωή έξω δεν είναι δύσκολη. Το μυαλό μας είναι που μας κρατάει προσκολλημένους στις αναμνήσεις και νοσταλγούμε συνέχεια την παλαία μας ζωή στην πατρίδα. Αν έχεις οικογένεια και/ή άτομα που σε αγαπάνε και σε στηρίζουν μαζί σου, τότε η προσαρμογή στο εξωτερικό θα είναι πιο εύκολη απ'ότι την φαντάζονται οι δεσμευμένοι.

Αν κάποιος είναι 40 ή 45 χρονών, η ζωή δεν τελείωσε. Η μετακόμιση μπορεί να εκπληρώσει επιθυμίες και όνειρα που η Ελλάδα δεν μας έδωσε ποτέ. Ακόμη και σπουδές. Η ζωή για πολλούς στην Ελλάδα προσφέρει περισσότερες στεναχώριες παρά χαρές. Πάρτε την απόφαση και σηκωθείτε από τον βάλτο. Η Ελλάδα είναι πανέμορφή για διακοπές και έτσι την απολαμβάνω τα τελευταία 10 χρόνια στην Φινλανδία.

Χρήστος - Ελσίνκι

Anty12
08/07/2011, 11:18
http://dandreadis.blogspot.com/2011/07/blog-post.html

Xrider
08/07/2011, 11:45
Γιατι αυτοτιμωριστε? :confused:
Οποιος πιστευει οτι ολα ειναι τελεια στο εξωτερικο με βαρκα την ελπιδα..καποιος πρεπει να του πει για τον Τιτανικο.

1,Μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι ΟΛΗ η ΕΥΡΩΠΗ και η ΑΜΕΡΙΚΗ την περνανε δυσκολα και δεν ειναι μονο η Ελλαδα.
Πραγμα που σημαινει οτι ουτε τρομπετες υποδοχης ουτε κοκκινα χαλια θα σας στρωσουν κατα την υποδοχη.
2,Η ζωη και η νοοτροπια ειναι εντελως διαφορετικα σε οποιοδηποτε κρατος της ΕΕ και εξω.
3.Μην πιστευεις οτι ακους...9 στους 10 δεν καταφεραν ποτε να ενταχθουν στο συνολο της χωρας που τους φιλοξενει και εχουν τασεις υπερβολης.Καθε συγκριση με την Ελλαδα ειναι οντως αναποφεκτη και δύστυχος ειναι το μονο σημειο που δεν υπερβαλουν
4.Η ηλικια παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε προσληψη....
5.Ακριβως επειδη στοχευεις σε χωρες που ειναι πολυ μπροστα υπαρχει περιπτωση με οτι πτυχιο και να εχεις ,να κανεις καριερα ντελιβερι, αντι στην Ελλαδα στην Σουηδια γιατι και αυτοι εχουν ιθαγενεις μορφωμενους που τυχαινει να εχουν τελειωσει παρα πολυ καλα σχολεια και πανεπηστημια. (τσεκαρε το παν. που εχεις τελειωσει να δεις τι ranking εχει - αν υπαρχει-στον κοσμο και θα καταλαβεις)
6.Τα λεφτα ειναι περισσοτερα απο την Ελλαδα αλλα αναλογικα πιο ακριβη η ζωη...οποτε ειναι μια η αλλη.
7,Εχεις περισοτερες πιθανοτητες να κανεις δουλεια στην Τουρκια -που ειναι και διπλα- και να βγαλεις χρημα παρα στην Ευρωπη οπως ειναι τα πραγματα σημερα.
Η Τουρκια ειναι στους G20 και θελει να μπει στους G7.
8,Τα κοματα σχεδον ακροδεξια εχουν παρει τα πολυ πανω τους σε ολη την Ευρωπη ακριβως για τον ιδιο λογω που εχουμε μεταναστες στην Ελλαδα...οι Ελληνες δεν ειναι οτι καλητερο..μας εχουν στο ιδιο γκρουπ με τους Εβραιους και οχι αδικα -εχουν περασει πολλα λουλουδια-
9.Και πολλα αλλα ακομα που ειναι περιττο να γραφω

Δεν τα λεω ξεκαρφωτα...απο φιλους που εχω μονο 1 ειναι στην Σουηδια γιατι τυχαινει να ειναι καρδιοχειρουργος και 38 χρονων...και ο αλλος γιατρος ηταν αλλα στα 2 χρονια εφυγε και πηγε στην Αγγλια για 5 χρονια αλλα ουτε εκει το αντεξε...

Γιαυτο ΟΠΟΙΟΣ σκεφτεται αποδημηση καλο ειναι ΠΡΩΤΑ να παει μια βολτα εκει που σκεφτεται να ρηξει αγκυρα ,30 μερες και μετα αν δει οτι "το-χει" χωνεται

SVX
08/07/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Γιατι αυτοτιμωριστε? :confused:
Οποιος πιστευει οτι ολα ειναι τελεια στο εξωτερικο με βαρκα την ελπιδα..καποιος πρεπει να του πει για τον Τιτανικο.

1,Μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι ΟΛΗ η ΕΥΡΩΠΗ και η ΑΜΕΡΙΚΗ την περνανε δυσκολα και δεν ειναι μονο η Ελλαδα.
Πραγμα που σημαινει οτι ουτε τρομπετες υποδοχης ουτε κοκκινα χαλια θα σας στρωσουν κατα την υποδοχη.
2,Η ζωη και η νοοτροπια ειναι εντελως διαφορετικα σε οποιοδηποτε κρατος της ΕΕ και εξω.
3.Μην πιστευεις οτι ακους...9 στους 10 δεν καταφεραν ποτε να ενταχθουν στο συνολο της χωρας που τους φιλοξενει και εχουν τασεις υπερβολης.Καθε συγκριση με την Ελλαδα ειναι οντως αναποφεκτη και δύστυχος ειναι το μονο σημειο που δεν υπερβαλουν
4.Η ηλικια παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε προσληψη....
5.Ακριβως επειδη στοχευεις σε χωρες που ειναι πολυ μπροστα υπαρχει περιπτωση με οτι πτυχιο και να εχεις ,να κανεις καριερα ντελιβερι, αντι στην Ελλαδα στην Σουηδια γιατι και αυτοι εχουν ιθαγενεις μορφωμενους που τυχαινει να εχουν τελειωσει παρα πολυ καλα σχολεια και πανεπηστημια. (τσεκαρε το παν. που εχεις τελειωσει να δεις τι ranking εχει - αν υπαρχει-στον κοσμο και θα καταλαβεις)
6.Τα λεφτα ειναι περισσοτερα απο την Ελλαδα αλλα αναλογικα πιο ακριβη η ζωη...οποτε ειναι μια η αλλη.
7,Εχεις περισοτερες πιθανοτητες να κανεις δουλεια στην Τουρκια -που ειναι και διπλα- και να βγαλεις χρημα παρα στην Ευρωπη οπως ειναι τα πραγματα σημερα.
Η Τουρκια ειναι στους G20 και θελει να μπει στους G7.
8,Τα κοματα σχεδον ακροδεξια εχουν παρει τα πολυ πανω τους σε ολη την Ευρωπη ακριβως για τον ιδιο λογω που εχουμε μεταναστες στην Ελλαδα...οι Ελληνες δεν ειναι οτι καλητερο..μας εχουν στο ιδιο γκρουπ με τους Εβραιους και οχι αδικα -εχουν περασει πολλα λουλουδια-
9.Και πολλα αλλα ακομα που ειναι περιττο να γραφω

Δεν τα λεω ξεκαρφωτα...απο φιλους που εχω μονο 1 ειναι στην Σουηδια γιατι τυχαινει να ειναι καρδιοχειρουργος και 38 χρονων...και ο αλλος γιατρος ηταν αλλα στα 2 χρονια εφυγε και πηγε στην Αγγλια για 5 χρονια αλλα ουτε εκει το αντεξε...

Γιαυτο ΟΠΟΙΟΣ σκεφτεται αποδημηση καλο ειναι ΠΡΩΤΑ να παει μια βολτα εκει που σκεφτεται να ρηξει αγκυρα ,30 μερες και μετα αν δει οτι "το-χει" χωνεται




σωστος .... και για οσους νομιζουν οτι θα ξεφυγουν απο τις μιζερε συνθηκες διαβιωσης και θα ζουν στο Beverly Hills ας το ξανασκεφτουν...


και κυριως με το ονομα που εχουμε "χτισει" τα τελευταια 2-3 χρονια....


αν δεν σας αρεσουν 10-12 ωρες δουλεια , 4-5 ωρες υπνου και 3 ωρες τηλεοραση τη μερα για να βγαινει οριακα το Budget..... ξανασκεφτειτε το ....

faraway
08/07/2011, 13:02
Ποιος μίλησε ρε παιδιά για κόκκινα χαλιά και beverly hills ??:confused:

Προφανώς δικά σας συμπεράσματα ....

Εκτός αν θεωρούμαι πως το βιοτικό επίπεδο της Ελλάδας είναι αντίστοιχο με της Σουηδίας ή της Αυστραλίας ...:lol: :lol:

Υπάρχουν και άλλα πράγματα εκτός από το χρήμα και τις τσέπες , υπάρχει ή παιδεία η υγεία ή δυνατότητα να αποκτήσεις ένα σπίτι .....εκτός αν και πάλι θεωρούνε κάποιοι πως ένα παιδί στην Ελλάδα έχει τις ίδιες ευκαιρίες στη ζωή του με ένα παιδί της Αυστραλίας ή της Σουηδίας ...:lol: :lol:

Άρα στο θέμα μας , και απαντώντας (πρώιμα ) στο αρχικό μου ερώτημα , το να πας στο εξωτερικό αν δεν έχεις πολύ καλή γνώση της γλώσσας και κάποιον συγγενή να σε βοηθήσει δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση όπως παρουσιάζεται από κάποιους σε όλους τους χώρους .

Εχετλαίος
08/07/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Γιατι αυτοτιμωριστε? :confused:
Οποιος πιστευει οτι ολα ειναι τελεια στο εξωτερικο με βαρκα την ελπιδα..καποιος πρεπει να του πει για τον Τιτανικο.

1,Μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι ΟΛΗ η ΕΥΡΩΠΗ και η ΑΜΕΡΙΚΗ την περνανε δυσκολα και δεν ειναι μονο η Ελλαδα.
Πραγμα που σημαινει οτι ουτε τρομπετες υποδοχης ουτε κοκκινα χαλια θα σας στρωσουν κατα την υποδοχη.
2,Η ζωη και η νοοτροπια ειναι εντελως διαφορετικα σε οποιοδηποτε κρατος της ΕΕ και εξω.
3.Μην πιστευεις οτι ακους...9 στους 10 δεν καταφεραν ποτε να ενταχθουν στο συνολο της χωρας που τους φιλοξενει και εχουν τασεις υπερβολης.Καθε συγκριση με την Ελλαδα ειναι οντως αναποφεκτη και δύστυχος ειναι το μονο σημειο που δεν υπερβαλουν
4.Η ηλικια παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε προσληψη....
5.Ακριβως επειδη στοχευεις σε χωρες που ειναι πολυ μπροστα υπαρχει περιπτωση με οτι πτυχιο και να εχεις ,να κανεις καριερα ντελιβερι, αντι στην Ελλαδα στην Σουηδια γιατι και αυτοι εχουν ιθαγενεις μορφωμενους που τυχαινει να εχουν τελειωσει παρα πολυ καλα σχολεια και πανεπηστημια. (τσεκαρε το παν. που εχεις τελειωσει να δεις τι ranking εχει - αν υπαρχει-στον κοσμο και θα καταλαβεις)
6.Τα λεφτα ειναι περισσοτερα απο την Ελλαδα αλλα αναλογικα πιο ακριβη η ζωη...οποτε ειναι μια η αλλη.
7,Εχεις περισοτερες πιθανοτητες να κανεις δουλεια στην Τουρκια -που ειναι και διπλα- και να βγαλεις χρημα παρα στην Ευρωπη οπως ειναι τα πραγματα σημερα.
Η Τουρκια ειναι στους G20 και θελει να μπει στους G7.
8,Τα κοματα σχεδον ακροδεξια εχουν παρει τα πολυ πανω τους σε ολη την Ευρωπη ακριβως για τον ιδιο λογω που εχουμε μεταναστες στην Ελλαδα...οι Ελληνες δεν ειναι οτι καλητερο..μας εχουν στο ιδιο γκρουπ με τους Εβραιους και οχι αδικα -εχουν περασει πολλα λουλουδια-
9.Και πολλα αλλα ακομα που ειναι περιττο να γραφω

Δεν τα λεω ξεκαρφωτα...απο φιλους που εχω μονο 1 ειναι στην Σουηδια γιατι τυχαινει να ειναι καρδιοχειρουργος και 38 χρονων...και ο αλλος γιατρος ηταν αλλα στα 2 χρονια εφυγε και πηγε στην Αγγλια για 5 χρονια αλλα ουτε εκει το αντεξε...

Γιαυτο ΟΠΟΙΟΣ σκεφτεται αποδημηση καλο ειναι ΠΡΩΤΑ να παει μια βολτα εκει που σκεφτεται να ρηξει αγκυρα ,30 μερες και μετα αν δει οτι "το-χει" χωνεται

Πες τα ρε μάγκα!
:wave2:

Εχετλαίος
08/07/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
... υπάρχει ή παιδεία η υγεία ή δυνατότητα να αποκτήσεις ένα σπίτι .....

Κράτα μικρό καλάθι. Ειδικά σε ό,τι αφορά σε υγεία και απόκτηση ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ σπιτιού.
Σε ό,τι αφορά στο τελευταίο, δε, με αιώνια mortgages είναι οι περισσότεροι...

:wave2:

Vstrommer71
08/07/2011, 13:17
Κανεις δεν ειπε μαγκες οτι ειναι ολα ευκολα.Παντα θα εισαι μεταναστης σε αλλη χωρα
Αλλα ΠΑΝΤΑ εχει σχεση με το τι ανθρωπος εισαι
Αν τα βλεπεις γενικα ολα μαυρα,μαυρα θα τα δεις οπου και να πας ακομα και στο καλυτερο μερος να σε πανε!
Εγω εχω ξεκαθαρη αποψη για το θεμα
Μολις κατεβω απο το αεροπλανο θα ρωτησω που μενουν πολλοι Ελληνες στην Στοκχολμη και...θα παω απο την αλλη πλευρα:rotflmao:
Αυτο που μπορω να κανω(υπολογιστες δηλαδη) θα βρω να το κανω εκει αρκει να μπορεσω να μαθω λιγο την γλωσσα.Ευτυχως εχω καποιες επαφες εκει και οσο να'ναι θα με βοηθησουν λιγο αλλα δεν περιμενω να τα βρω ολα ετοιμα.Θελω να σταθω στα δικα μου ποδια και θα παλεψω
Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να ξεκολλησεις απο την Ελληνικη μιζερια.Αν ανοιξεις λιγο το μυαλο σου θα δεις οτι υπαρχουν εναλλακτικες μπροστα σου.
Και παντα θα εχεις πιο πολλες πιθανοτητες επιτυχιας αν θες να μαθεις την κουλτουρα,τις συνηθειες και τον τροπο ζωης στο μερος που θα πας.
Ειναι ολα στα χερια μας και απο εκει και περα ο καθεις κανει τις επιλογες του:beer:

@Χrider
Διαφωνω σε πολλα απο αυτα που λες και θα σταχυολογησω μερικα
*Γενικευεις απαραδεκτα λεγοντας οτι 9 στους 10 Ελληνες που πηγαν εξω δεν προσαρμοστηκαν
Μηπως 9 στους 10 δεν ξαναερχονται ποτε Ελλαδα?Δεν ειδα και τιποτα καραβιες Ελληνων του εξωτερικου να εχουν γυρισει μονιμα Ελλαδα...
*Το οτι η ζωη και η νοοτροπια ειναι διαφορετικη σε σχεση με την Ελλαδα γιατι να το θεωρησουμε αρνητικο?
*Τα λεφτα ειναι περισσοτερα και το οτι η ζωη ειναι ακριβοτερη ΜΥΘΟΣ!Το κοστος ζωης Σουηδια ακομα και στην πρωτευουσα ειναι πλεον το ιδιο(μην πω και λιγοτερο) σε σχεση με Ελλαδα
Εξαιρεση ποτα-τσιγαρα-clubbing αν αυτα συνθετουν την ζωη σου κατσε καλυτερα Ελλαδα
*Με το ακροδεξιο κομμα στην Σουηδια να θεωρειται ανεκδοτο δεν θα ελεγα οτι κυριαρχουν τιποτα ακροδεξιες αποψεις.Να μην μιλησουμε για λειτουργια κοινοβουλιου-θεσμων κλπ που ειναι ετη φωτος μπροστα απο την κοιτιδα μας της Δημοκρατιας
Ξαναδιαβαστε προσεκτικα τα λογια του παιδιου απο την Φινλανδια και αφηστε την ποδοσφαιροποιηση και τις γνωμες εκ του ασφαλους:beer:

faraway
08/07/2011, 13:18
Εντάξει παιδιά έχετε δίκιο viva la grecia ,

του ΠΑΣΟΚ
της ΝΔ
των Παπανδρέου, Μητσοτάκηδων...κτλ
των άριστων νοσοκομείων,
των εκπληκτικών δημόσιων υπηρεσιών,
των ευγενικών ανθρώπων ,
του Μπέου ,
του Ψωμιάδη ,
της υπέροχης ανομίας ,
της μαγκιάς κλανιάς ,
της επίδειξης ,
των άριστων συνθηκών εργασίας ,
του απίστευτου ποσού των 600 €/το μήνα,
των χαμηλών ενοικίων ,
των χαμηλών τιμών στα super market ,
της φοβερής οδηγικής παιδείας ,
των υπερσύγχρονων σχολίων ,
και των εκπληκτικών δασκάλων ,
των τίμιων εμπόρων,
των αδωροδόκητων ιατρών ,
των όμορφων αυθαιρέτων ,
..............κτλ

SVX
08/07/2011, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Ποιος μίλησε ρε παιδιά για κόκκινα χαλιά και beverly hills ??:confused:

Προφανώς δικά σας συμπεράσματα ....

Εκτός αν θεωρούμαι πως το βιοτικό επίπεδο της Ελλάδας είναι αντίστοιχο με της Σουηδίας ή της Αυστραλίας ...:lol: :lol:

και στην Σουηδια και στην Αυστραλια ενας φτωχος εργατης που παλευει με τους λογαριασμους θα εισαι... ρωτα εναν Σουηδο ποσο πληρωνει την Kiloβατώρα το ρευμα, η ποσο πληρωνει ο Αυστραλος για να περασει η σκουπιδιαρα να του μαζεψει τα σκουπιδια.... για φορους δε μιλαμε..αν τους ακουσει ο Ελληνας θα αυτομολησει παλι πισω :lol:

Υπάρχουν και άλλα πράγματα εκτός από το χρήμα και τις τσέπες , υπάρχει ή παιδεία η υγεία ή δυνατότητα να αποκτήσεις ένα σπίτι .....


κανε μια αναζητηση για το ποσοστο ιδιοκατοικησης στην Ευρωπη... :wave2:

εκτός αν και πάλι θεωρούνε κάποιοι πως ένα παιδί στην Ελλάδα έχει τις ίδιες ευκαιρίες στη ζωή του με ένα παιδί της Αυστραλίας ή της Σουηδίας ...:lol: :lol:

SVX
08/07/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Εντάξει παιδιά έχετε δίκιο viva la grecia ,

του ΠΑΣΟΚ
της ΝΔ
των Παπανδρέου, Μητσοτάκηδων...κτλ
των άριστων νοσοκομείων,
των εκπληκτικών δημόσιων υπηρεσιών,
των ευγενικών ανθρώπων ,
του Μπέου ,
του Ψωμιάδη ,
της υπέροχης ανομίας ,
της μαγκιάς κλανιάς ,
της επίδειξης ,
των άριστων συνθηκών εργασίας ,
του απίστευτου ποσού των 600 €/το μήνα,
των χαμηλών ενοικίων ,
των χαμηλών τιμών στα super market ,
της φοβερής οδηγικής παιδείας ,
των υπερσύγχρονων σχολίων ,
και των εκπληκτικών δασκάλων ,
των τίμιων εμπόρων,
των αδωροδόκητων ιατρών ,
των όμορφων αυθαιρέτων ,
..............κτλ

εσενα σε φανταζομαι σε καμια διαδηλωση στην Σουηδια για την καταπιεση των ανθρωπινων δικαιωματων...

ή στις ΗΠΑ σε κανενα Σωματειο κατα τις αστυνομοκρατουμενης κοινωνιας.............






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

faraway
08/07/2011, 13:27
Nα ρωτήσω κάτι ?

Εντάξει λίγο πολύ μέσα στην ΕΕ είναι πιο κατανοητά και οικεία τα πράγματα , αν και περαν από τις Σκανδιναβικές χώρες που έχουν ανάπτυξη η υπόλοιποι ΕΕ είναι για κλάματα .

Για χώρες εκτός ΕΕ , ΉΠΑ , Αυστραλία , Ιαπωνία ...κτλ , τι παίζει ??
Έχει κανείς ιδέα ή εμπειρία ακόμα καλύτερα να μας τη μεταφέρει .:smilea:

Aggelos_SV
08/07/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Δυστυχώς και αυτό για μένα είναι δύσκολο , μιας και αν και μόλις 30 ετών έχω δυο κουτσούβελα και η απόφαση μου πρέπει να περιλαμβάνει και αυτά μέσα και το μέλλον τους .

Η αλήθεια είναι πως βλέπω μόνο τοίχο πλέον γύρο μου , και πως η μόνη λύση ( με πολλές δυσκολίες όμως ) είναι η Αυστραλία , που και ζητάνε κοινωνικούς λειτουργούς , και τη γλώσσα παλεύω , αλλά και θα ξέρω πως τα παιδιά μου θα μείνουν σε μια χώρα με προοπτικές και ευκαιρίες που εδώ δεν θα τις βρουν ποτέ .

Είδωμεν , αναμένω να δω και άλλες πληροφορίες στο θέμα που ίσως μου ξεδιαλύνουν κάποια πράγματα στο μυαλό μου .
:wave2:

Πληροφοριακά για μεταναστευση στην Αυστραλία.

Όντας κοινωνικός λειτουργός το επάγγελμα/λειτούργημά σου απαιτεί από πολύ καλή χρήση αγγλικών έως άριστη.
Προκειμένου να προχωρήσεις σε έκδοση visa απαιτείται πιστοποίηση IELTS (http://www.ielts.org/default.aspx) γνώσης αγγλικών.Το IELTS είναι το μοναδικό χαρτί που αναγνωρίζουν,πλην απόδειξης ότι η μητρική σου γλώσσα είναι τα αγγλικά.

Όπως φάινεται στο πινακάκι εσύ σίγουρα θα χρειαστείς βαθμολογία πάνω από 7 (άριστα το 9).Η διάρκεια εγκυρότητας της πιστοποίησης είναι 2 χρόνια.

Τώρα το θέμα visa είναι αρκετά περίπλοκο...
Υπάρχει πλήθος διαθέσιμων για διάφορες περιπτώσεις μεταναστών.Εδώ θα τις βρεις όλες μαζεμένες καθώς και τεράστιο όγκο σχετικών πληροφοριών (http://www.immi.gov.au/)
Επίσης κάτι άλλο ,μιας κι είπες ότι έχεις και 2 παιδιά...Από επίσκεψή μου στην πρεσβεία έμαθα (ανεπίσημα μεν ,έγκυρα δε) ότι για κάθε οικογενειακό μέλος που μεταναστεύει απαιτείται και ξεχωριστή visa,οπότε αυτό μάλλον θα σε δυσκολέψει αρκετά.


Αυτά τα βασικά από μένα :wave2:

Aggelos_SV
08/07/2011, 13:39
Το πινακάκι ρεεεεεε


231022

Εχετλαίος
08/07/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Ιαπωνία ...κτλ , τι παίζει ??

Εξαιρετικά δύσκολο. Τα φίλτρα τους είναι πολλά προκειμένου για "ξένους" εργάτες.
Ιαπωνικά μιλάς;
:confused:

Xrider
08/07/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Πληροφοριακά για μεταναστευση στην Αυστραλία.

Όντας κοινωνικός λειτουργός το επάγγελμα/λειτούργημά σου απαιτεί από πολύ καλή χρήση αγγλικών έως άριστη.
Προκειμένου να προχωρήσεις σε έκδοση visa απαιτείται πιστοποίηση IELTS (http://www.ielts.org/default.aspx) γνώσης αγγλικών.Το IELTS είναι το μοναδικό χαρτί που αναγνωρίζουν,πλην απόδειξης ότι η μητρική σου γλώσσα είναι τα αγγλικά.

Όπως φάινεται στο πινακάκι εσύ σίγουρα θα χρειαστείς βαθμολογία πάνω από 7 (άριστα το 9).Η διάρκεια εγκυρότητας της πιστοποίησης είναι 2 χρόνια.

Τώρα το θέμα visa είναι αρκετά περίπλοκο...
Υπάρχει πλήθος διαθέσιμων για διάφορες περιπτώσεις μεταναστών.Εδώ θα τις βρεις όλες μαζεμένες καθώς και τεράστιο όγκο σχετικών πληροφοριών (http://www.immi.gov.au/)
Επίσης κάτι άλλο ,μιας κι είπες ότι έχεις και 2 παιδιά...Από επίσκεψή μου στην πρεσβεία έμαθα (ανεπίσημα μεν ,έγκυρα δε) ότι για κάθε οικογενειακό μέλος που μεταναστεύει απαιτείται και ξεχωριστή visa,οπότε αυτό μάλλον θα σε δυσκολέψει αρκετά.


Αυτά τα βασικά από μένα :wave2:
Νομιζω οτι δεν ισχυει γνωση Αγγλικων
Φιλος μου Ιταλος -οι Ιταλοι τωρα μαθαινουν Αγγλικα - πηγε στην Αυστραλια με την γκομενα που ηταν Αυστραλεζα και ζητησε βιζα...οποτε και του ειπαν οτι εμεις θελλουμε ατομα που ξερουν αυτα τα επαγγελματα...και εκει σκαει μια λιστα π.χ οικοδομος,ηλεκτρολογος κλπ.
Ο φιλος μου ειχε τελειωσει ενα παν. σχετικα με τεχνες και δεν υπηρχε στην λιστα...οποτε σκεφτηκε να δηλωσει οικοδομος...και τσακ η εκπληξη!!!
θελλουν χαρτι οτι τουλαχιστον τα τελευταια 10 χρονια εχεις δουλεψει οικοδομη..οποτε και την "εφαγε"...τελικα λυση του εδωσε ενας Αυστραλοβιετναμ,εζος που τον πηρε στην Πιτσαρια του.
ΥΓ οι νομοι περι μεταναστευσης και παρανομης εργασιας ειναι εξοντοτικοι στην Αυστραλια

Aggelos_SV
08/07/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Νομιζω οτι δεν ισχυει γνωση Αγγλικων
Φιλος μου Ιταλος -οι Ιταλοι τωρα μαθαινουν Αγγλικα - πηγε στην Αυστραλια με την γκομενα που ηταν Αυστραλεζα και ζητησε βιζα...οποτε και του ειπαν οτι εμεις θελλουμε ατομα που ξερουν αυτα τα επαγγελματα...και εκει σκαει μια λιστα π.χ οικοδομος,ηλεκτρολογος κλπ.
Ο φιλος μου ειχε τελειωσει ενα παν. σχετικα με τεχνες και δεν υπηρχε στην λιστα...οποτε σκεφτηκε να δηλωσει οικοδομος...και τσακ η εκπληξη!!!
θελλουν χαρτι οτι τουλαχιστον τα τελευταια 10 χρονια εχεις δουλεψει οικοδομη..οποτε και την "εφαγε"...τελικα λυση του εδωσε ενας Αυστραλοβιετναμ,εζος που τον πηρε στην Πιτσαρια του.
ΥΓ οι νομοι περι μεταναστευσης και παρανομης εργασιας ειναι εξοντοτικοι στην Αυστραλια

Παίδες μην μπλέκετε την skilled migration με την partnership migration.....

Άμα έχεις γκόμενα/γκόμενο (ναι ναι χωρίς γάμο,απλά με απόδειξη ότι συγκατοικείς),σύζυγο Αυστραλή/Αυστραλό παίρνεις κατευθέιαν visa (βλ. περίπτωση csofos)

Για οποιδήποτε επάγγελμα απαιτούν κάποια προϋπηρεσία ή πιστωποίηση γνώσεων...

Υ.Γ Όπως Ελλάντα :lol:

Υ.Γ.2 Η λίστα προφανώς θα ήταν η SOL occupation list που ανανεώνεται κάθε χρόνο σύμφωνα με τις απαιτήσεις σε εργατικό/επιστημονικό δυναμικό

Sapadak
08/07/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Άμα έχεις γκόμενα/γκόμενο (ναι ναι χωρίς γάμο,απλά με απόδειξη ότι συγκατοικείς),σύζυγο Αυστραλή/Αυστραλό παίρνεις κατευθέιαν visa (βλ. περίπτωση csofos)


Διαβαζοντας κατι λιγα στην σελιδα της πρεσβειας, ειδα οτι θελει παλι εξετασεις και δεν ειναι απλα μια "αιτηση" και την παιρνεις.

Βεβαια εχει κανα 8μηνακι που τα βλεπα και δε ξερω αν αλλαξαν.

faraway
08/07/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Πληροφοριακά για μεταναστευση στην Αυστραλία.

Όντας κοινωνικός λειτουργός το επάγγελμα/λειτούργημά σου απαιτεί από πολύ καλή χρήση αγγλικών έως άριστη.
Προκειμένου να προχωρήσεις σε έκδοση visa απαιτείται πιστοποίηση IELTS (http://www.ielts.org/default.aspx) γνώσης αγγλικών.Το IELTS είναι το μοναδικό χαρτί που αναγνωρίζουν,πλην απόδειξης ότι η μητρική σου γλώσσα είναι τα αγγλικά.

Όπως φάινεται στο πινακάκι εσύ σίγουρα θα χρειαστείς βαθμολογία πάνω από 7 (άριστα το 9).Η διάρκεια εγκυρότητας της πιστοποίησης είναι 2 χρόνια.

Τώρα το θέμα visa είναι αρκετά περίπλοκο...
Υπάρχει πλήθος διαθέσιμων για διάφορες περιπτώσεις μεταναστών.Εδώ θα τις βρεις όλες μαζεμένες καθώς και τεράστιο όγκο σχετικών πληροφοριών (http://www.immi.gov.au/)
Επίσης κάτι άλλο ,μιας κι είπες ότι έχεις και 2 παιδιά...Από επίσκεψή μου στην πρεσβεία έμαθα (ανεπίσημα μεν ,έγκυρα δε) ότι για κάθε οικογενειακό μέλος που μεταναστεύει απαιτείται και ξεχωριστή visa,οπότε αυτό μάλλον θα σε δυσκολέψει αρκετά.


Αυτά τα βασικά από μένα :wave2:

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες !!!
:beer: :wave2:

TROOPER
09/07/2011, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
και στην Σουηδια και στην Αυστραλια ενας φτωχος εργατης που παλευει με τους λογαριασμους θα εισαι... ρωτα εναν Σουηδο ποσο πληρωνει την Kiloβατώρα το ρευμα, για φορους δε μιλαμε..αν τους ακουσει ο Ελληνας θα αυτομολησει παλι πισω



κανε μια αναζητηση για το ποσοστο ιδιοκατοικησης στην Ευρωπη...

για πες που δεν ξερω...

:D

Vstrommer71
09/07/2011, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για πες που δεν ξερω...

:D
Tι να σΕ πει ο ανθρωπος ρε χαμενε,οτι τετραμελης οικογενεια επανω πληρωνει 35€ ρευμα το μηνα ή οτι στα πιο πολλα σπιτια εχουν 100Μbit ιντερνετ που περιλαμβανεται στο ενοικιο?:smokin:
Τελικα θε μεινω J&#228;rf&#228;lla τον πρωτο καιρο,εκει θα με φιλοξενησουνε:wave2:

TROOPER
09/07/2011, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Tι να σΕ πει ο ανθρωπος ρε χαμενε,οτι τετραμελης οικογενεια επανω πληρωνει 35€ ρευμα το μηνα ή οτι στα πιο πολλα σπιτια εχουν 100Μbit ιντερνετ που περιλαμβανεται στο ενοικιο?:smokin:
Τελικα θε μεινω J&#228;rf&#228;lla τον πρωτο καιρο,εκει θα με φιλοξενησουνε:wave2:

γιαννη παιζεις με τον πονο μου?

nobody
09/07/2011, 11:27
την καλημερα μου

μιας και σε μια βδομαδα φευγουμε με την γυναικα για ελβετια,οποιος ενδιαφερεται για περισσοτερες λεπτομερειες ας ρωτησει αφοβα
θα παμε στο γαλλοφωνο κομματι και συγκεκριμενα στην λωζανη
βεβαια,η εργασια μου ειναι αρκετα συγκεκριμενη(θα συνεχισω εκει την ειδκοτητα μου ως γιατρος) οποτε ισως να μην εχω τοσα πολλα να σας πω αλλα εχω ηδη επισκεφθει την χωρα 2 φορες τον τελευταιο χρονο και μπορει να σας λυσω καποιες αποριες

φιλικα

γιαννης

:beer:

faraway
09/07/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
την καλημερα μου

μιας και σε μια βδομαδα φευγουμε με την γυναικα για ελβετια,οποιος ενδιαφερεται για περισσοτερες λεπτομερειες ας ρωτησει αφοβα
θα παμε στο γαλλοφωνο κομματι και συγκεκριμενα στην λωζανη
βεβαια,η εργασια μου ειναι αρκετα συγκεκριμενη(θα συνεχισω εκει την ειδκοτητα μου ως γιατρος) οποτε ισως να μην εχω τοσα πολλα να σας πω αλλα εχω ηδη επισκεφθει την χωρα 2 φορες τον τελευταιο χρονο και μπορει να σας λυσω καποιες αποριες

φιλικα

γιαννης

:beer:

Γράψε μας μερικές πληροφορίες . Σχετικά με τη γλώσσα , τι χαρτιά χρειάζεται και διαδικασίες για να πας για εργασία μόνιμη στην Ελβετία ....και ότι άλλο θεωρήσεις σκόπιμο να αναφερθεί .

Μπορεί με τις δικές σου πληροφορίες κάποιος να βοηθηθεί .:beer:

nobody
09/07/2011, 11:49
για οσους δεν ξερουν,η ελβετια ειναι τριγλωσση.τα αγγλικα αν και τα ξερουν,τουλαχιστον οι πιο νεοι και πιο μορφωμενοι,δεν θεωρουνται επισημη γλωσσα τους.αναλογως λοιπον της περιοχης που θες να πας(τα καντονια),μιλανε γερμανικα-γαλλικα και ιταλικα,με αυτην την σειρα σε συχνοτητα.στην λωζανη και στην γενευη μιλανε γαλλικα,στην ζυριχη γερμανικα,στο λουγκανο αν δεν κανω λαθος ιταλικα και παει λεγοντας,καποιες πολεις ειναι διγλωσσες,οπως η βερνη.

η ελβετια επισημως ειναι εκτος ευρωπαικης ενωσης αλλα εχει υπογραψει αρκετες διμερεις συμβασεις με την ελλαδα και ετσι σε πολλες δουλειες αναγνωριζονται αυτοματα τα πτυχια απο ελλαδα η γενικοτερα απο χωρες της ευρωπαικης ενωσης.στην ιατρικη για παραδειγμα αυτο συμβαινει

εχει δικο της νομισμα,το ελβετικο φραγκο και γενικοτερα το κοστος ζωης εκει ειναι πιο ακριβο απο την ελλαδα(αν και η βενζινη για παραδειγμα ειναι φθηνη,απο τις φθηνοτερες στην ευρωπη).
ενδεικτικα να αναφερω πως να νοικιασεις ενα διαμερισμα στην πολη,δυαρι ας πουμε,μπορει να κοστιζει εως και 900 με 1100 ευρω το μηνα.απο την αλλη,παιζει ρολο η περιοχη και η ιδια η πολη,στην γενευη δηλαδη το κοστος ζωης ειναι ακριβοτερο αλλα και οι μισθοι για την ιδια ακριβως δουλεια ειναι υψηλοτεροι αποτι στην λωζανη.βεβαια,στην τιμη του ενοικιου συμπεριλαμβανεται το ηλεκτρικο ρευμα και η θερμανση.

οι μισθοι ειναι περιπου 2,5 φορες πανω αποτι στην ελλαδα και δεν αναφερομαι μονο για τους γιατρους.
οι ηλεκτρικες συσκευες για να αγορασεις ειναι σχεδον παραπλησιες τιμες ελλαδας αλλα το κρεας ειναι αρκετα ακριβο.

για να ενοικιασεις σπιτι χρειαζεσαι αδεια παραμονης την οποια βγαζεις αν εχεις πρωτα εξασφαλισει εργασια εκει και γενικα ειναι πιο δυσκολο να βρεις σπιτι καθοτι μη-ελβετος,ζητανε δηλαδη πολλες φορες εγγυητη,κατα προτιμηση ελβετο.

η πτηση για γενευη μιας και η λωζανη δεν εχει αεροδρομιο διαρκει 2 με 2,5 ωρες και το εισιτηριο κοστιζει αναλογως ποσο νωριτερα το κλεισεις περιπου 250 ευρω μετ'επιστροφης

:wave2:

dond4le
09/07/2011, 13:11
Και εγω φευγω για Γερμανια σε ενα χρονο απο τωρα μετα το στρατο.
Ειχα σκοπο να παω για μαστερ και η τυχη μου ελαχε να γνωρισω και την κοπελα που ζει μονιμα Γερμανια οποτε και παω για μονημα μιας και δουλευει και δεν μπορει να φυγει και να ερθει ελλαδα(δεν την αφηνω εγω να ερεθει!!).

Χρειαζεται να κανω 6μηνες εντατικα γλωσσα ειτε σε καπιο ινστιτουτο που θα τα σκασω ειτε σε δημοσιο σχολειο αλλοδαπων.

Τις 3φορες που επισκευτηκα την Γερμανια (Βαβαρια συγκεκρημενα κοντα στο Μοναχο) εχω βρει προθυμους εργοδοτες με μονο κακο οτι το πτυχιο μου δεν αναγνωριζετε (Ηλεκτρολογος ΤΕ) και θα ειμαι εργατης.Ελπιζω να σωθω λιγο με τα σεμηναρια που θα κανω για φωτοβολταικα και εγκαταστασεις εξυπνων κτιριακων εγκαταστασεων.

Οποτε και ειμαι στο δηλημα ειτε να κανω αγγλοφωνο μαστερ ειτε να κανω με την σειρα την εκπαιδευση που ακολουθουν εκει για να βγαλω το πολυτεχνιο τους αφου παραλληλα σε βαζουν να εργαστεις για να ασκησεις και πρακτηκα τις γνωσεις σου.

Η ζωη εκει δεν ειναι ακριβη για αυτα που προσφερει.Τα ενοικια ειναι παραμοια με αυτα των μεγαλουπολεον στην ελλαδα.Λογαριασμοι ρευματος νερου θερμανσης λογικοι(υπαρχουν και νομοι για ενεργιακες κλασεις σπιτιων εδω και πολυ καιρο).
Τα ωραρεια εργασιας λογικα 7-12 12.30-15 και οι αποδοχες καθολου ευκαταφρονητες για τους νεους εργαζομενους.

Φυσικα και δεν θελω να φυγω απο την πατριδα αλλα αν αρχησω να κανω την ζωη μου εδω το αβεβαιο μελλον θα με στοιχειωσει οπως ηδη στοιχειωνει ολους τους νεους.



:(

turogalos
12/07/2011, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Γιατι αυτοτιμωριστε? :confused:
Οποιος πιστευει οτι ολα ειναι τελεια στο εξωτερικο με βαρκα την ελπιδα..καποιος πρεπει να του πει για τον Τιτανικο.

1,Μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι ΟΛΗ η ΕΥΡΩΠΗ και η ΑΜΕΡΙΚΗ την περνανε δυσκολα και δεν ειναι μονο η Ελλαδα.
Πραγμα που σημαινει οτι ουτε τρομπετες υποδοχης ουτε κοκκινα χαλια θα σας στρωσουν κατα την υποδοχη.

Εξαρτάται πάντα από την δουλειά που ψάχνεις. Όσο πιο ανειδίκευτος ή αμμόρφωτος είναι κάποιος, τόσο πιο δύσκολο θα είναι να βρεθεί κάποιος να τον πάρει.

2,Η ζωη και η νοοτροπια ειναι εντελως διαφορετικα σε οποιοδηποτε κρατος της ΕΕ και εξω.

Συμφωνώ. Αν δεν ήταν, θα λεγόταν Ηνωμένες Πολιτείες της Ελλάδος και όχι Ευρώπη.

3.Μην πιστευεις οτι ακους...9 στους 10 δεν καταφεραν ποτε να ενταχθουν στο συνολο της χωρας που τους φιλοξενει και εχουν τασεις υπερβολης.Καθε συγκριση με την Ελλαδα ειναι οντως αναποφεκτη και δύστυχος ειναι το μονο σημειο που δεν υπερβαλουν.

Σωστός. Πολλοί Έλληνες έχουν πρόβλημα εδώ στην Φινλανδία. Τα πάντα τους ενοχλούν στην Ελλάδα και το μόνο που σκέφτονται από το πρωί εώς το βράδυ είναι πως θα γυρίσουν πίσω.

4.Η ηλικια παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε προσληψη....

Χμμμ, και ναι και όχι. Κατ'εμέ εξαρτάται από το επάγγελμα.

5.Ακριβως επειδη στοχευεις σε χωρες που ειναι πολυ μπροστα υπαρχει περιπτωση με οτι πτυχιο και να εχεις ,να κανεις καριερα ντελιβερι, αντι στην Ελλαδα στην Σουηδια γιατι και αυτοι εχουν ιθαγενεις μορφωμενους που τυχαινει να εχουν τελειωσει παρα πολυ καλα σχολεια και πανεπηστημια. (τσεκαρε το παν. που εχεις τελειωσει να δεις τι ranking εχει - αν υπαρχει-στον κοσμο και θα καταλαβεις)

Αυτό που μου αρέσει εδώ είναι το ότι δεν χρειάζεσαι να μαζέψεις χίλια χαρτιά και πιστοποιητικά για να βρεις δουλειά. Άμα έχεις προϋπηρεσία και αποδειχθεί ότι όντως γνωρίζεις την δουλειά, αυτό μετράει περισσότερο από τα πτυχία.

6.Τα λεφτα ειναι περισσοτερα απο την Ελλαδα αλλα αναλογικα πιο ακριβη η ζωη...οποτε ειναι μια η αλλη.

Δυστυχώς, αυτή η φήμη είναι αναληθής. Από τις τιμές στο σούπερ μάρκετ για τα είδη πρώτης ανάγκης, τα σπίτια και τα έξοδά τους, εώς και τις τιμές της κινητής τηλεφωνίας.
Π.χ. Δεν υπάρχουν κοινόχρηστα. Το ρεύμα που πληρώνουμε για μια τετραμελής οικογένεια το χρόνο είναι γύρω στα 700-800€. Τα ετήσια τέλη για το δίλιτρο αυτοκίνητό μας είναι 118€. Δεν έχουμε διόδια. Η κινητή τηλεφωνία είναι φθηνή: πληρώνω 0,90€ πάγιο και 0,66€/λεπτό ή το μύνημα (με χρέωση δευτερολέπτου) και δίνω 4,90€/μήνα για 512/128Κbps απεριόριστο ίντερνετ. Το ίντερνετ είναι 10€/μήνα για 10Μbps/10Μbps σύνδεση, άσχετα που κάνουν δοκιμές για την 1Gbps/100Mbps σύνδεση με οπτικές ίνες και μας την δίνουν δωρεάν ως δοκιμαστική περίοδο. κλπ κλπ

7,Εχεις περισοτερες πιθανοτητες να κανεις δουλεια στην Τουρκια -που ειναι και διπλα- και να βγαλεις χρημα παρα στην Ευρωπη οπως ειναι τα πραγματα σημερα.
Η Τουρκια ειναι στους G20 και θελει να μπει στους G7.

8,Τα κοματα σχεδον ακροδεξια εχουν παρει τα πολυ πανω τους σε ολη την Ευρωπη ακριβως για τον ιδιο λογω που εχουμε μεταναστες στην Ελλαδα...οι Ελληνες δεν ειναι οτι καλητερο..μας εχουν στο ιδιο γκρουπ με τους Εβραιους και οχι αδικα -εχουν περασει πολλα λουλουδια-

Μέχρι τώρα, η λέξη Έλληνας είναι σαν διαβατήριο στην Φινλανδία. Ίσως γιατί είμαστε πολύ λίγοι (450-500) και είμαστε ήσυχοι. Αγαπάνε και εμάς και την Ελλάδα.

9.Και πολλα αλλα ακομα που ειναι περιττο να γραφω

Δεν τα λεω ξεκαρφωτα...απο φιλους που εχω μονο 1 ειναι στην Σουηδια γιατι τυχαινει να ειναι καρδιοχειρουργος και 38 χρονων...και ο αλλος γιατρος ηταν αλλα στα 2 χρονια εφυγε και πηγε στην Αγγλια για 5 χρονια αλλα ουτε εκει το αντεξε...

Γιαυτο ΟΠΟΙΟΣ σκεφτεται αποδημηση καλο ειναι ΠΡΩΤΑ να παει μια βολτα εκει που σκεφτεται να ρηξει αγκυρα ,30 μερες και μετα αν δει οτι "το-χει" χωνεται

Συμφωνώ αλλά δυστυχώς πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 1-2 χρόνια για να το καταλάβεις. Στην αρχή όλα είναι καινούργια και ο ενθουσιασμός σε κρατάει θετικό και αισιόδοξο.

toyar
12/07/2011, 17:02
διαβάζοντας τα παραπάνω μου γεννήθηκε μια απορία
αν τα πράγματα είναι τόσο καλά για τους μετανάστες στις χώρες που αναφέρετε γιατί όλοι οι μετανάστες δεν πάνε εκεί αλλά έχουν φορτωθεί σε μας;
μήπως τελικά η αναμφισβήτητη εξέλιξη και πρόοδος των κοινωνιών αυτών αφορά μόνο τους γηγενής και μικρό αριθμό επίλεκτων μεταναστών υψηλού μορφωτικού επιπέδου
μήπως τελικά ο έλληνας ανειδίκευτος εκείν είναι χειρότερα από οτι εδώ;
:rolleyes:

Vstrommer71
12/07/2011, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
διαβάζοντας τα παραπάνω μου γεννήθηκε μια απορία
αν τα πράγματα είναι τόσο καλά για τους μετανάστες στις χώρες που αναφέρετε γιατί όλοι οι μετανάστες δεν πάνε εκεί αλλά έχουν φορτωθεί σε μας;
μήπως τελικά η αναμφισβήτητη εξέλιξη και πρόοδος των κοινωνιών αυτών αφορά μόνο τους γηγενής και μικρό αριθμό επίλεκτων μεταναστών υψηλού μορφωτικού επιπέδου
μήπως τελικά ο έλληνας ανειδίκευτος εκείν είναι χειρότερα από οτι εδώ;
:rolleyes:
Για οποιον ειναι ανειδικευτος ειναι ασχημα ακομα κι αν ειναι γηγενης πχ στην Σουηδια το ποσοστο των νεων που ψαχνουν για δουλεια χωρις να εχουν ειδικευτει καπου ειναι πολυ υψηλο,ανεπισημα πανω απο 20%.
Εμεις δεν φορτωνομαστε τους μεταναστες,ειμαστε απλα περασμα προς τις υπολοιπες χωρες οποτε εφ'οσον δεν μπορουν ευκολα να πανε εκει,συνωστιζονται αναγκαστικα στο Ελλαντα και περνανε υπεροχα σε μια χωρα με παραδοση στην ''φιλοξενια'',με διεφθαρμενους κρατικους μηχανισμους και με μακραν το μικροτερο ποσοστο παροχης ασυλου σε αιτουντες απο καθε αλλη Ευρωπαικη χωρα
Ευτυχως να λεμε οτι υπαρχουν ακομα καποιες χωρες που ζητανε ειδικευμενο εργατικο δυναμικο και μπορουμε να εχουμε μια προοπτικη σε αυτες γιατι αμα περιμεναμε απο το Ελλαδισταν...κλαφτα Χαραλαμπε:lol:

turogalos
12/07/2011, 17:36
Αν αναφέρεσαι στις μυριάδες των οικονομικών μεταναστών από την Αφρική και την Ασία, είναι επειδή εδώ φυλάνε τα σύνορα πιο αποτελεσματικά.

Ξέρω περιστατικό που έγιναν προσλήψεις για συνοριοφρουρούς και τύπος που προσλήφθηκε, πήρε με βύσμα μετάθεση στην Αθήνα. Παράλογο;

Ναι, το πρόβλημα της τεράστιας θάλασσας που είναι αδύνατο να καλυφθεί 100% με περιπολικά το αναγνωρίζω αλλά τα σύνορά μας ήταν και είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Εδώ είναι τόσο αυστηρά που δύσκολα γίνετε κιχ και δεν περνάει τίποτα στα ψηλά γράμματα των εφημεριδών. Αν γίνει κάτι χοντρό, θα δημοσιοποιηθεί. Οι τελωνιακοί δεν τα παίρνουν, οι ντόπιοι δεν προσλαμβάνουν παράνομους μετανάστες για φθηνά χέρια και οι πολίτες νιάζονται για την χώρα τους. Δεν βάλανε Ελσινκιώτες να φυλάξουν τα σύνορα με την Ρωσία αλλά άτομα από τις πόλεις και τα χωριά εκεί γύρω. Αυτούς που νοιάζονται για τη γη τους.

Επίσης, σ'ένα ντοκυμαντέρ που δείξανε τον χειμώνα, όσοι πιάνονται επιστρέφονται στην χώρα που μπήκαν: Ελλάδα, Ιτάλια, Ισπανία. Η ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι έτσι που μπορούν να ρίξουν την ευθύνη σε άλλους. Το θέμα είναι εμείς τι τους κάνουμε!

Δεν τα γράφω για να προκαλέσω αλλά για να ξεκαθαρίσω προκαταλήψεις ή λάθος γνώμες.

Vstrommer71
12/07/2011, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από turogalos

Επίσης, σ'ένα ντοκυμαντέρ που δείξανε τον χειμώνα, όσοι πιάνονται επιστρέφονται στην χώρα που μπήκαν: Ελλάδα, Ιτάλια, Ισπανία. Η ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι έτσι που μπορούν να ρίξουν την ευθύνη σε άλλους. Το θέμα είναι εμείς τι τους κάνουμε!

Το ωραιο ειναι παντως οτι οι Σουηδοι αφου ειδαν και αποειδαν με τα κατορθωματα μας εβγαλαν αποφαση οτι οσοι μεταναστες εχουν μπει παρανομα στην χωρα τους απο την Ελλαδα(Αφγανοι,Ιρακινοι κλπ) ΔΕΝ θα τους στελνουν πισω Ελλαδα αλλα οσοι αιτηθουν ασυλο θα εξεταστει το αιτημα τους απο Σουηδικη αρχη
Καταλαβες ποσο ΓΤΠΚ ειμαστε:rotflmao:

ΥΓ Αυτο το..."Ελσινκιωτες'' πολυ μου αρεσε.Αμα φτασω στο μελλον να με αποκαλουν..."Στοκχολμιτη'' θα πεθαααααανω!:lol:

SVX
12/07/2011, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από turogalos
Αν αναφέρεσαι στις μυριάδες των οικονομικών μεταναστών από την Αφρική και την Ασία, είναι επειδή εδώ φυλάνε τα σύνορα πιο αποτελεσματικά.



παιδες... να μην ξεφευγουμε απο το θεμα.... εργασια εκτος Ελλαδος... σε Ευρωπα'ι'κες ή τρίτες χώρες



οι νομοι για την λαθρομεταναστευση και το θεσμικο πλαισιο για την φυλαξη των συνορων ειναι τελειως διαφορετικη συζητηση...


το topic εχει πολλες χρησιμες πληροφοριες για να το βρωμισουμε :wave2:

Warlord13
12/07/2011, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
την καλημερα μου

μιας και σε μια βδομαδα φευγουμε με την γυναικα για ελβετια,οποιος ενδιαφερεται για περισσοτερες λεπτομερειες ας ρωτησει αφοβα
θα παμε στο γαλλοφωνο κομματι και συγκεκριμενα στην λωζανη
βεβαια,η εργασια μου ειναι αρκετα συγκεκριμενη(θα συνεχισω εκει την ειδκοτητα μου ως γιατρος) οποτε ισως να μην εχω τοσα πολλα να σας πω αλλα εχω ηδη επισκεφθει την χωρα 2 φορες τον τελευταιο χρονο και μπορει να σας λυσω καποιες αποριες

φιλικα

γιαννης

:beer:

Φιλε μου σαν ιατρος τι σου ζητησανε?απο χαρτια...και πας να δουλεψεις στο δημοσιο τομεα η να ιδιωτευσεις.επειδη εδω τα πραγματα δυστηχως για το επαγγελμα μας ειναι χαλια μαυρα εχω σκεφτει και εγω να φυγω...ξερεις μηπως τι ισχυει εκει για τους οδοντιατρους

σε ευχαριστω

Anty12
12/07/2011, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
το πτυχιο μου δεν αναγνωριζετε (Ηλεκτρολογος ΤΕ) και θα ειμαι εργατης.

Φίλε μου, αυτό θα σε συμβούλευα να το ψάξεις καλύτερα .......

nobody
12/07/2011, 20:12
προς Warlord13

ας τα παρουμε απο το τελος

για οδοντιατρους δεν ξερω,οταν με το καλο παω και μαθω 5 πραγματα ισως μπορεσω να σου φανω πιο χρησιμος

θα συνεχισω εκει ειδικοτητα σε δημοσιο πανεπιστημιαο νοσοκομειο,οχι ιδιωτικη κλινικη

το βιογραφικο σου στελνεις με ενα e-mail που τους λες τι θες να κανεις και αν σε καλεσουν για συνενετυξη εισαι σε καλο δρομο

αν σε παρουν,θελουν αντιγραφο πτυχιου και οτι προυπηρεσια εχεις(απο στρατο μεχρι αγροτικο και απο κομματι ειδικοτητας εδω μεχρι μεταπτυχιακο και οτι αλλο...)



:beer:

csofos
13/07/2011, 05:49
Παιδιά να σας πω μερικά πράγματα για το θέμα της εργασίας για όσους ενδιαφέρονται για Αυστραλία.
Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, χωρίς να έχω καμια πρόθεση να σας απογοητεύσω. Ότι δίπλωμα και αν έχετε, θα πρέπει να ξανακάνετε την εκπαίδευση σας στην Αυστραλία για κάποια χρονια ώστε να πάρετε την αναγνώριση.

Εγώ βρίσκομαι εδώ, όπως πολλοί ξέρετε ήδη, με προσωρινή visa λόγο γάμου με Αυστραλίδα υπήκοο. Η μόνιμη visa θα βγει σε μερικούς μήνες. Αυτή η κατάσταση προσωρινής visas, είναι που με ζορίζει στο να βρω μια δουλειά της προκοπης. Γιατί όταν δουν στο βιογραφικό σου ότι είσαι σε προσωρινή visa, κανεις δε σε θέλει, γιατί πολύ απλά η προσωρινή visa μπορεί να σημαίνει ότι αύριο μεθαύριο θα φύγεις. Οποτε δεν επενδύουν σε μια χαμένη για αυτούς υπόθεση.

Τώρα, αν κάποιος έρθει εδώ με visa εργασίας, αλλάζει κάπως το πράγμα. Αλλα όπως μου είπε και κάποιος φίλος, "όχι αρκετά". Αυτό επειδή τα γαμημένα μέσα μαζικής ενημέρωσης, έχουν βομβαρδίσει τον κόσμο με την πληροφορία ότι "οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και όλα αυτά τα χρονια δε δούλευαν, αλλα έτρωγαν τα λεφτά της Ευρωπαϊκής ένωσης". Μόλις δουν στο χαρτί "Έλληνας", είσαι αμέσως το μαύρο πρόβατο. Δυστυχώς, αυτά τα λόγια, περί τεμπελιάς των Ελλήνων, τα ακούω πολλές φορες και από Έλληνες της Αυστραλίας και είναι κρίμα.

Οι μονες δουλειές που μπορείς να βρείς στην αρχή, μπορεί να είναι σε κάποιον Έλληνα, που θα σε προσλάβει μονο και μονο επειδή γνωρίζει πολύ καλά την ανάγκη σου να εργαστείς και φυσικά θα σε εκμεταλλευτεί πολύ άσχημα. Θα πληρώνεσαι πολύ χαμηλά, η συμπεριφορά θα είναι άσχημη και θα σου λέει από πάνω ότι πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο και ότι δεν είναι ευχαριστημένος.

Όσοι από εσάς το σκέφτεστε για προς τα κάτω, σιγουρέψτε ότι έχετε κάποιον πολύ στενό συγγενή, η κάποιον να βασιστείτε και να εμπιστευτείτε. Ακόμα και διπλώματα για επαγγελματικά μηχανήματα, δεν ισχύουν και θα πρέπει να περάσετε όλες τις εξετάσεις από την αρχή. Μονο το δίπλωμα αυτοκινητου και moto ισχύει και αυτό μονο για όσο είστε τουρίστες εδώ. Μετά θα πρέπει να τα αλλάξετε.
Ότι άλλες πληροφορίες μάθω, θα τις ανακοινώσω εδώ. :wave2:

Warlord13
13/07/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
προς Warlord13

ας τα παρουμε απο το τελος

για οδοντιατρους δεν ξερω,οταν με το καλο παω και μαθω 5 πραγματα ισως μπορεσω να σου φανω πιο χρησιμος

θα συνεχισω εκει ειδικοτητα σε δημοσιο πανεπιστημιαο νοσοκομειο,οχι ιδιωτικη κλινικη

το βιογραφικο σου στελνεις με ενα e-mail που τους λες τι θες να κανεις και αν σε καλεσουν για συνενετυξη εισαι σε καλο δρομο

αν σε παρουν,θελουν αντιγραφο πτυχιου και οτι προυπηρεσια εχεις(απο στρατο μεχρι αγροτικο και απο κομματι ειδικοτητας εδω μεχρι μεταπτυχιακο και οτι αλλο...)



:beer:

thnks φιλε μου..αμα μαθεις κατι πες,εγω δεν βιαζομαι,τσουλαει εδω,απλα τσαντιζομαι με την ολη κατασταση και ψηνωμαι να φυγω.εγω ελειπα για σπουδες 10 χρονια,δεν μου λεει κατι αν δεν ζησω ελλαδα

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Vstrommer71
03/05/2012, 12:51
Να αναστησουμε λιγο το θεμα,μιας και ενδιαφερει φανταζομαι πολυ κοσμο
Χρηστικες πληροφοριες δινονται και απο εξειδικευμενο(και πολυ ενημερωμενο απο οσο το κοιταζω) φορουμ
http://www.patriotaki.net/forum/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/

Καλο ψαξιμο!

Cpt. Haddock
03/05/2012, 14:59
Να αναστησουμε λιγο το θεμα,μιας και ενδιαφερει φανταζομαι πολυ κοσμο
Χρηστικες πληροφοριες δινονται και απο εξειδικευμενο(και πολυ ενημερωμενο απο οσο το κοιταζω) φορουμ
http://www.patriotaki.net/forum/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/

Καλο ψαξιμο!

:beer:

MJP
04/05/2012, 18:29
Με μια σχετικά μικρή έρευνα που έκανα για Αυστραλία, απο ότι είδα, ζητούν κυρίως ειδικευμένους επιστήμονες σε πολλούς όμως τομείς. Απο τεχνολογία και βιοτεχνολογία μέχρι μηχανολογία, υγεία και πρόνοια. Εγώ επικοινώνησα με ένα ιδιωτικό γραφείο μετανάστευσης με email και φανταστείτε ότι με πήραν τηλέφωνο!!! Μου είπαν ότι ζητούν άτομα της ειδικότητάς μου, αλλά με τουλάχιστον αναγνωρισμένη εμπειρία ενός έτους. Τηλέφωνο με πήραν, ώστε να διαπιστώσουν το επίπεδο επικοινωνίας στα Αγγλικά. Γενικά και πολύ ευγενικοί και άμεσοι. Τώρα μου στέλνουν email για όλες τις εξελίξεις. Ούσα νέα σχετικά στην αγρά εργασίας και πολύ απογοητευμένη, αυτή την στιγμή είμαι σε φάση απόκτησης εμπειρίας ώστε να την ....κάνω με ελαφρά πηδηματάκια... Τελικά όντως η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της!

csofos
05/05/2012, 00:40
Τελικά όντως η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της!

+ 1000

SVX
05/05/2012, 01:19
:( σκατα.

TROOPER
05/05/2012, 04:33
και εντελως τυχαια στη σουηδια ''χανονται'' τα χαρτια που προσκομιζουν αρκετοι ελληνες στις δημοσιες υπηρεσιες τους για να παρουνε personnummer.

εχετε το νου σας οσοι...:wave2:

csofos
05/05/2012, 06:59
Πριν μερικές μέρες, μπήκα online να ψάξω τι ακριβώς visa χρειάζεται για να παραμείνει (Αυστραλία) ανηψιά φίλου, που ήρθε εδώ με τουριστική visa. Ανακάλυψα ότι μπορεί να παραμείνει με student working visa. Με την δικαολογία ότι θέλεις να μάθεις τη γλώσσα, μπορείς να μείνεις (αν θυμάμαι καλά) 18 μήνες και σου δίνουν δικαίωμα στην εργασία. Περιορίζεσαι όμως στις 20 ώρες εργασίας τη βδομάδα. Εννοείται ότι δε φτάνουν παρα μονο για να ζεις στο tsak, αλλα εννοείται ότι θα βρείς κάτι που να σου δίνει και μερικά μαύρα. Ξαναμπήκα πριν λίγο στο site για να δω όλες τις λεπτομερειες και να σας τις παραθέσω, αλλα είναι υπό συντήρηση. Μόλις το ετοιμάσουν θα σας στείλω το link.

Επίσης, αν είχατε ακούσει για μια είδηση που λέγανε ότι ζητούν οδηγούς ταξί...... είναι μούφα! Ποτε δεν επιβεβαιώθηκε κάτι τέτοιο. Ο λόγος είναι το θέμα της visas. Ποτε δεν επιβεβαιώθηκε ότι μπορούν να σας εξασφαλίσουν τη visa. Μιλάω με ταξιτζήδες κάθε μέρα και μου τα λένε. Ακόμη, αυτοί που ζήταγαν οδηγούς ταξί εδώ (Έλληνες ήταν), είχαν πει ότι "αν δουλεύει κανεις 7 μέρες την εβδομάδα και 12 ώρες την ημερα, μπορεί να πιάσει μέχρι και 1000$ τη βδομάδα". Προς πληροφόρηση λοιπόν, μπορείς να βγάλεις πολύ περισσότερα. Ίσως και διπλάσια! Αλλα δεν τα λένε για να μην ξέρεις τι γίνεται. Προσοχή λοιπόν

Shiatman
05/05/2012, 23:53
Στις δύσκολες μέρες που περνάμε να δώσω μια πληροφορία που ίσως φανεί χρήσιμη σε κάποιον.
Η Ουαλική κυβέρνηση και η Ευρωπαϊκή Ένωση δίνουν υποτροφίες για σπουδές επιπέδου μάστερ (MRes-master with research και MSc) οι οποίες καλύπτουν δίδακτρα και δίνουν και μηνιαίο επίδομα στις 450 λίρες Αγγλίας (για Mres περισσότερα). Ο μόνος όρος είναι πως η πτυχιακή εργασία πρέπει να γίνει με κάποια μικρομεσαια εταιρία της περιοχής. Τα πενεπιστήμια εδώ έχουν πολύ καλές σχέσεις με τις εταιρίες και υπάρχει και σχετικό γραφείο διασύνδεσης. Οι συνεργασίες αυτές πιθανών να οδηγήσουν και σε θέσεις εργασίας αν είναι όλοι ευχαριστημένοι. Περισσότερες πληροφορίες:

http://www.swansea.ac.uk/postgraduate/scholarships/taught/

Επίσης υπάρχουν καλές ευκαιρίες για EngD (Engineering doctorate) με κορυφαιές εταιρίες όπως Rolls Roys, Tata Steel Europe κ.α. που πληρώνουν πάνω από 16.000 λίρες το χρόνο αφορολόγητα. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το ψάξει στις σελίδες του πανεπιστημίου.

Επίσης να αναφέρω πως εμένα το πρώτο μου πτυχίο ήταν Αγγλικό αλλά ξέρω 2 άτομα που έχουν υποτροφία που το πτυχίο τους ήταν από Ελλάδα (πολιτικοί μηχανικοί).

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει κάτι περισσότερο για τα παραπάνω ή για γενικές ερωτήσεις περί Αγγλίας και Κύπρου που έχω εμπειρία, εδώ ή με π.μ.

bulmont
06/05/2012, 20:53
Λοιπόν έφυγα από την Ελλάδα πριν από ένα χρόνο και ήρθα στην Σαουδική Αραβία,
που ειναι αρκετά ιδιαίτερη σαν χώρα. Δεν επέλεξα να έρθω εδώ, απλά μόνο εδώ βρήκα
δουλειά μετά από έναν χρόνο ανεργίας. Δουλεύω σε ελληνική εταιρεία με ότι αυτό
συνεπάγεται, η οποία κι' έκανε 'ολες τις απαραίτητες ενέργειες γιά την είσοδό μου εδώ
και γιά την έκδοση άδειας παραμονής. Στην Σ. Αραβία δεν μπορείς ούτε καν σαν
τουρίστας να ''μπεις'' καθώς βίζα δεν παίρνεις άν δεν υπάρχει κάποια εταιρεία (οχι φυσικό
πρόσωπο) να σου κάνει πρόσκληση.
Η καλή γνώση των αγγλικών ειναι απαραίτητη γιατί το προσωπικό της εταιρείας ειναι
πραγματικά πολυεθνικό (περίπου 30 διαφορετικές εθνικότητες). Αδεια οδήγησης έβγαλα
άλλη εδώ, μιάς και δεν αναγνωρίζουν τίποτα από άλλη χώρα. Η διαμονή μου γίνεται σε
σπίτια της εταιρείας και ειναι τα πάντα πληρώμένα (διαμονή, διατροφή, και έξοδα αυτοκινήτου)
Από την αρχή του χρόνου μετανάστευσαν εδώ η γυναίκα μου και η κόρη μου, η οποία
πήγαινε στην β' γυμνασίου, κι' εδώ συνέχισε (κατόπιν εξετάσεων) στην αντίστοιχη τάξη
του Βρεττανικού κολλεγίου. Αν και ήμουν προβληματισμένος γιά το πώς θα αντιδράση
η κόρη μου σ' αυτήν την αλλαγή, το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής με αφήνει άφωνο!!!!!!
Μάλιστα από τα μέσα Μάρτη, άφησα το σπίτι που μέναμε (στην Τζέντα, σε compound)
και βρίσκομαι στον Περσικό κόλπο σε άλλο έργο και επισκέπτομαι την οικογένειά μου
στην Τζέντα κάθε δεκαπέντε μέρες.....
Η ζωή εδώ ειναι τελείως διαφορετική από την ζωή στην Ελλάδα, αλλά ειναι κι' αυτό
αναπόσπαστο μέρος της μετανάστευσης. Υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες, όπως ότι οι
γυναίκες κυκλοφορούν δημόσια μόνο φορώντας υποχρεωτικά ''αμπάγιες'' δηλαδή με
καλυμένο όλο τους το σώμα. Ακόμα απαγορεύεται να οδηγούν οι γυναίκες, και τα
καταστήματα κλείνουν αρκετές φορές κάθε μέρα, κατά την διάρκεια των προσευχών.
Η εγκληματικότητα ειναι ελάχιστη καθότιν ο νόμος, (σαρία), ειναι αμείλικτος. Τακτικά
στην Τζέντα γίνονται δημόσιοι απαγχονισμοί, τους οποίους δυστυχώς κάποιοι
συμπατριώτες μας παρακολουθούν ανελιπώς.........(πως το ειπε ο vstromer?????? - ''θα ρωτήσω
που μένουν οι έλληνες και θα την κάνω γιά την άλλη άκρη"- εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να το
εφαρμόσω......)
Εν κατακλείδι, σίγουρα η Σ Αραβία δεν ειναι στα τοπ των προορισμών μετανάστευσης,
υπάρχουν όμως κι' εδώ αρκετές ευκαιρείες εργασίας, γιά διάφορες ειδικότητες στον
κατασκευαστικό κλάδο και μην νομίζετε ότι στά πενήντα μου ξύπνησα μιά μέρα και μου
ήρθε η έμπνευση να γίνω μετανάστης...... Δεν ήταν κάν επιλογή......
Μονόδρομος ήταν, με την κατάσταση που επικρατούσε, επικρατεί και δυστυχώς θα
επικρατει γιά καιρό στην Ελλάδα........

gefr
07/05/2012, 00:33
Μμμ ενδιαφέρον, για πές, γιά πές, έχεις τίποτα περισσότερες πληροφορίες; Μηχανικός είπες οτι είσαι; Ζητάνε κόσμο τελευταία;

Shiatman
16/05/2012, 18:41
Εκμετάλλευση νεομεταναστών.... http://www.athina984.gr/node/189542

ΠΡΟΣΟΧΗ σε όσους ψάχνονται για δουλειά έξω. Η περίφανη Ελληνική ράτσα ξαναχτυπά.

Panagiotis Kiou
02/09/2014, 12:35
thnks φιλε μου..αμα μαθεις κατι πες,εγω δεν βιαζομαι,τσουλαει εδω,απλα τσαντιζομαι με την ολη κατασταση και ψηνωμαι να φυγω.εγω ελειπα για σπουδες 10 χρονια,δεν μου λεει κατι αν δεν ζησω ελλαδα

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Καλησπερα!
Κι εγω οδοντιατρος ειμαι και δεν την παλευω αλλο εδω. Εμαθες κατι νεοτερο για Ελβετια? Εχω μπει σε αρκετα site αλλα δεν βγαζω ακρη...

Panagiotis Kiou
02/09/2014, 12:37
Καλησπερα!! εχει περασει καιρος βεβαια, αλλα ειμαι και εγω γιατρος, οδοντιατρος για την ακριβεια με αρκετα χρονια προυπηρεσια και ενδιαφερομαι για ελβετια. δυστυχως δεν γνωριζω ουτε γερμανικα ουτε γαλλικα. μπορεις να με βοηθησεις να βγαλω καμια ακρη?