PDA

View Full Version : Τελικά μήπως γινόμαστε λίγο κάφροι;



pksv
22/08/2005, 12:31
Έχω βαρεθεί να βλέπω πεζοδρόμια γεμάτα παρκαρισμένα μηχανάκια τοποθετημένα έτσι ώστε να ‘επεκτείνουν’ τα κάγκελα του Αβραμόπουλου. Εντάξει, δεν μπορούμε να τα αφήνουμε στο δρόμο για τους γνωστούς λόγους αλλά τουλάχιστον μπορούμε να συμβιβαστούμε με μερικά μέτρα ώστε να μην εμποδίζουμε.
Έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια πάνω σε διαβάσεις, να κόβουν δρόμο στους πεζούς και να μην τους ‘παραχωρούν’ προτεραιότητα ακόμα και όταν σκοπεύουν να περάσουν με κόκκινο (τα μηχανάκια εννοώ).
Έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια να κινούνται πάνω σε πεζοδρόμια (και να κορνάρουν και επίμονα σε πεζούς!)
Έχω βαρεθεί να μου κορνάρουν και να με σπρώχνουν (τώρα τελευταία είναι της μόδας) άλλα μηχανάκια ενώ περιμένω στο φανάρι για να βγουν μπροστά μου και φυσικά πάνω στη διάβαση ενώ περνούν πεζοί.
Έχω βαρεθεί τα μηχανάκια που κάνουν σφήνες ενώ κινούμαστε όλοι σε παράλληλη πορεία με τα αυτοκίνητα για να κερδίσουν το μήκος μιας μοτό.
Γενικότερα, έχω βαρεθεί να βλέπω γύρω μου χρήστες δικύκλων (ολοένα και αυξανομένων κυβικών) και όχι μοτοσυκλετιστές.
Σε όλα αυτά δεν μας φταίνε ούτε οι οδηγοί των αυτοκινήτων ούτε οι πεζοί ούτε και αποτελεί άλλοθι η κατάντια της πολιτείας (έλλειψη χώρων στάθμευσης, εμφανείς διαβάσεις, κτλ).

Τελικά μήπως γινόμαστε λίγο κάφροι ενώ με λίγη προσπάθεια μπορούμε να κάνουμε την ζωή μας (και των άλλων) πολύ καλύτερη;

ironbum2
22/08/2005, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Έχω βαρεθεί να βλέπω πεζοδρόμια γεμάτα παρκαρισμένα μηχανάκια τοποθετημένα έτσι ώστε να ‘επεκτείνουν’ τα κάγκελα του Αβραμόπουλου. Εντάξει, δεν μπορούμε να τα αφήνουμε στο δρόμο για τους γνωστούς λόγους αλλά τουλάχιστον μπορούμε να συμβιβαστούμε με μερικά μέτρα ώστε να μην εμποδίζουμε.
Έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια πάνω σε διαβάσεις, να κόβουν δρόμο στους πεζούς και να μην τους ‘παραχωρούν’ προτεραιότητα ακόμα και όταν σκοπεύουν να περάσουν με κόκκινο (τα μηχανάκια εννοώ).
Έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια να κινούνται πάνω σε πεζοδρόμια (και να κορνάρουν και επίμονα σε πεζούς!)
Έχω βαρεθεί να μου κορνάρουν και να με σπρώχνουν (τώρα τελευταία είναι της μόδας) άλλα μηχανάκια ενώ περιμένω στο φανάρι για να βγουν μπροστά μου και φυσικά πάνω στη διάβαση ενώ περνούν πεζοί.
Έχω βαρεθεί τα μηχανάκια που κάνουν σφήνες ενώ κινούμαστε όλοι σε παράλληλη πορεία με τα αυτοκίνητα για να κερδίσουν το μήκος μιας μοτό.
Γενικότερα, έχω βαρεθεί να βλέπω γύρω μου χρήστες δικύκλων (ολοένα και αυξανομένων κυβικών) και όχι μοτοσυκλετιστές.
Σε όλα αυτά δεν μας φταίνε ούτε οι οδηγοί των αυτοκινήτων ούτε οι πεζοί ούτε και αποτελεί άλλοθι η κατάντια της πολιτείας (έλλειψη χώρων στάθμευσης, εμφανείς διαβάσεις, κτλ).

Τελικά μήπως γινόμαστε λίγο κάφροι ενώ με λίγη προσπάθεια μπορούμε να κάνουμε την ζωή μας (και των άλλων) πολύ καλύτερη;

Κάποτε οι ΜΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ήταν λίγοι και υπήρχε ¨κωδικας", άγραφος νόμος. Σήμερα γίναμε πολλοί, πάρα πολύ. Βλέπεις η μηχανή από "βρώμικη", "αλήτικη" και "επικίνδυνη" έγινε μέσο προβολής και νεοπλουτισμού. Εγινε της μόδας.
Λογικό να υπάρχουν ανάμεσά μας λοιπόν και άνθρωποι που ουδεμία σχέση έχουν με την μηχανή (εκτός από το κάτοχοι)
Η συμπεριφορά τους λοιπόν ουδεμία σχέση έχει με την συμπεριφορά των ΜΟΤΥΣΚΛΕΤΙΣΤΩΝ (όχι οτι εμείς είμαστε υποδείγματα και παναγίες....) Ότι όχημα και να είχαν τα ίδια θα έκαναν. Χώρια οτι οι αυτοκινητάδες που πήραν δίκυκλο θεωρούν οτι το πήραν για αυτόν ακριβώς το λόγο (σφήνες, ευκολο πάρκινγκ) χωρίς να τους νοιάζει τίποτα άλλο.
Δυστυχώς όλα ξεκινάνε από την παιδεία και εκεί είμαστε έτη φωτός πίσω. Αν το κράτος πραγματικά ενδιαφερότανε κάποια πράγματα θα τα έβαζε στην θέση τους.
π.χ. για την απόκτηση διπλώματος μηχανής θα μπορούσε να κάνει υποχρεωτικά τα μαθήματα τύπου CSS.
για την απόκτηση διπλωματος αυτοκινήτου, την παρακολούθηση της σχολής π.χ. του Ιαβέρη
και πολλά άλλα ακόμα.

Δυστυχώς ο καθένας κάνει ότι θέλει, χωρίς κυρώσεις τις περισσότερες φορές. Το κράτος της ασυδοσίας σε όλο του το μεγαλείο....

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αποποιούμε τις ευθύνες μου γιατί το κράτος είμαι εγώ,εσείς,όλοι όσοι ζούμε σε αυτή την χώρα.

Απλα κάποια στιγμή,επειδή ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, αν θες να "επιβιώσεις" θα την κάνεις και συ από πλάγια πατώντας κάποιον άλλον.

wild_cat/anima
22/08/2005, 13:29
μηπως θα επρεπε να υπαρχουν θεσεις παρκιν για τις μηχανες?
μηπως θα επρεπε να μην κλεινουμε τις σφηνες στα φαναρια?(οταν αυτο ειναι εφικτο)
μηπως οι πεζοι να μαθουν επιτελους να διασχιζουν το δρομο απο τις διαβασεις ?
λεω ΜΗΠΩΣ..........

ironbum2
22/08/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
μηπως θα επρεπε να υπαρχουν θεσεις παρκιν για τις μηχανες?
μηπως θα επρεπε να μην κλεινουμε τις σφηνες στα φαναρια?(οταν αυτο ειναι εφικτο)
μηπως οι πεζοι να μαθουν επιτελους να διασχιζουν το δρομο απο τις διαβασεις ?
λεω ΜΗΠΩΣ..........


Πολλά ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ αλλά μέχρι να γίνουν τι γίνετε. Ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να ενοχλούμε όσο το δυνατόν λιγότερο...

Το οτι δεν υπάρχουν θέσεις πάρκινγκ δεν δικαιολογεί το παρκάρισμα-κλείσιμο της ράμπας των Α.ΜΕ.Α. στα πεζοδρόμια.

Το οτι βιαζόμαστε δεν δικαιολογεί τις επικίνδυνες σφήνες ανάμεσα στα αυτοκίνητα. (είναι ΚΑΙ παράνομες εκτός των άλλων)

Το οτι βιαζόμαστε να βγούμε μπροστα στο φανάρι δεν δικαιολογεί το σταμάτημα πάνω σε διάβαση πεζών.

Όσο για το τι πρέπει να κάνουν οι πεζοί και όλοι οι άλλοι αυτό είναι άλλο θέμα....Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς. Για αυτό είπα οτι και να μην θέλεις, κάποια στιγμή θα την κάνεις "από πλάι¨..... Απλά να προσπαθούμε αυτό το "πλάγια" να το εκμηδενίσουμε

Boxer
22/08/2005, 13:54
Το προβλημα δεν ειναι τον χωρο των μοτοσυκλετιστων.
Αλλωστε εγω δεν θεωρω τον εαυτο μου μοτοσυκλετιστη , και ουτως η αλλως τι παει να πει μοτοσυκλετιστης αληθεια;
Εαν θελουμε να ομαδοποιησουμε αυτους που αναφερεις σωνει και καλα τοτε μονο σε μια κατηγορια μπορουμε να τους ενταξουμε.

Τους ΜΑΛΑΚΕΣ

Και αυτο ανεξαρτητως οχηματος που οδηγουν ειτε ειναι πεζοι και ανεξαρτητως φυλης , εκπαιδευσης κλπ.

Εγω δεν ειμαι μοτοσυκλετιστης , ειμαι ο Γιαννης και οποιος μου πει οτι εσεις οι μοτοσυκλετιστες ...μπλα μπλα.... τον γραφω στα αρχιδια μου και του λεω να τα πει σε αυτον που του τα εκανε και να μη με πρηζει.

Σιγουρα παντως φαινεται ευκολα πως δεν ανηκω στην κατηγορια του μαλακα:rotflmao:

pksv
22/08/2005, 14:06
μηπως θα επρεπε να υπαρχουν θεσεις παρκιν για τις μηχανες?
μηπως θα επρεπε να μην κλεινουμε τις σφηνες στα φαναρια?(οταν αυτο ειναι εφικτο)
μηπως οι πεζοι να μαθουν επιτελους να διασχιζουν το δρομο απο τις διαβασεις ?
λεω ΜΗΠΩΣ..........

Όλα αυτά εννοούνται και πιστευώ ότι έχουν καλυφθεί από άλλα posts. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς (θεωρώ τον εαυτό μου μοτοσυκλετιστή), τι κάνουν οι 'χρήστες δικύλων' και πως επηρεάζουν αρνητικά την εικόνα ενός αναβάτη. Εγώ πάντως όταν βλέπω τέτοιες συμπεριφορές ντρέπομαι αλλά και δεν μπορώ να δικαιολογηθώ σε κανέναν (ειδικά πεζό) που μας χαρακτηρίζει ΟΛΟΥΣ κάφρους.

σσ1. Η μόνη 'καφρίλα' που δικαιολογώ είναι το παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο μόνο και μόνο για λόγους προστασίας της περιουσίας μας αλλα και ακόμα και αυτό μπορεί να γίνετε χωρίς να είναι τόσο ενοχλητικό.

σσ2. Όσες φορές έχω δοκιμάσει να εξηγήσω σε κάποιον επίμονο που ζητάει 'κανε λίγο μπρόστα, ρε φίλε' ότι και οι πεζοί έχουν δικαίωμα να περάσουν τον δρόμο, το λιγότερο που έχω λάβει είναι ένα βλέμα του στύλ 'ωχ, πέσαμε σε μ....α'.

gdevelek
22/08/2005, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
Κάποτε οι ΜΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ήταν λίγοι και υπήρχε ¨κωδικας", άγραφος νόμος. Σήμερα γίναμε πολλοί, πάρα πολύ. Βλέπεις η μηχανή από "βρώμικη", "αλήτικη" και "επικίνδυνη" έγινε μέσο προβολής και νεοπλουτισμού. Εγινε της μόδας.


:confused:

Δηλαδή εσύ νοσταλγείς την εποχή που η μοτο ήταν "βρώμικη", "αλήτικη" και "επικίνδυνη" ;;;

:confused:

pksv συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου.

Αντί να δείχνουμε το κράτος και τα ΙΧ και να τα κατακρίνουμε, ας κοιτάξουμε τι κάνουμε ΕΜΕΙΣ για να βελτιώσουμε την κατάσταση. Η κριτική είναι εύκολη, η αυτοκριτική δύσκολη.

ironbum2
22/08/2005, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
:confused:

Δηλαδή εσύ νοσταλγείς την εποχή που η μοτο ήταν "βρώμικη", "αλήτικη" και "επικίνδυνη" ;;;

:confused:

pksv συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου.

Αντί να δείχνουμε το κράτος και τα ΙΧ και να τα κατακρίνουμε, ας κοιτάξουμε τι κάνουμε ΕΜΕΙΣ για να βελτιώσουμε την κατάσταση. Η κριτική είναι εύκολη, η αυτοκριτική δύσκολη.


Αν διάβασεις όλα το ποστ θα δεις οτι δε νοσταλγω καθόλου αυτή την εποχή. Απλα κάνω μια σύγκριση.

gdevelek
22/08/2005, 14:34
Για μένα τα φαινόμενα που παραθέτει ο pksv στο αρχικό του μήνυμα αποδεικνύουν ότι η μοτο παραμένει "βρώμικη, αλήτικη και επικίνδυνη".

:(

gmakris
22/08/2005, 15:03
Συμφωνω με τον προβληματισμο σας, και αποφευγω να προκαλω εφοσον κυκλοφορωντας ως πεζος, με μηχανακι ή αυτοκινητο καταλαβαινω τα λαθη μου εφοσον μερικες φορες εκτος απο θυτης ειμαι και το θυμα.

Χθες περασα απο τα Goodys στο Μαρουσι (με το κουτι μου) οπου ο δρομος εχει διαμορφωθει σε ηπιας κυκλοφοριας.
Ακριβως στη μεση του δρομου παρκαρισμενο ενα Jeep. Κορναρω 1-2 φορες (χωρις να επιμενω αφου σκεφτομαι οτι μαλλον θα εμεινε) κανω οπισθεν (παρανομα), στριβω στο πρωτο δεξια (παρανομα) και γυρναω το μισο Μαρουσι για να βγω μπροστα απο το Jeep.
Mεχρι να φτασω στο σημειο που ημουν, 3 αυτοκινητα να κορναρουν πισω απο το Jeep σαν τρελλά......Αποτελεσμα?
Ενας τυπος, που καθοταν στην βιτρινα ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστα απο το Jeep μπουκωμενος βγαινει απο τα Goody's για να το μετακινησει ενοχλημενος..... To τι ακουσε δεν περιγραφεται....ο τυπος απλα χαμογελασε και συνεχισε το φαγακι του.....
Η γυναικα μου μαλιστα, που ηταν μεσα στο μαγαζι και περιμενε την παραγγελία μου ειπε οτι ολοι ρωτουσαν ποιανου ειναι το αυτοκινητο και ο τυπος που καθοταν διπλα της εκανε τον ανηξερο. Αυτος ειναι ΚΑΦΡΟΣ.....

Περισσοτερη ευαισθησια χρειαζεται και ελπιζω καποτε να την αποκτησουμε.....

micmic
22/08/2005, 16:26
Προσθέστε και το θόρυβο. Έχω καρπαζώσει κωλόπαιδο που ήταν με κομμένη εξάτμιση στις 2 μετά τα μεσάνυχτα κάτω απ'το σπίτι μου και μάρσαρε επί μισή ώρα ενώ περίμενε φίλο του. Μου έχουν καταστραφεί διακοπές στο Μόλυβο (Λέσβος) επειδή τα ντόπια μ@λ@κισμένα κυκλοφορούσαν με κομμένες εξατμίσεις ΟΛΟ το βράδυ, κάθε βράδυ, και είχα την ατυχία το ξενοδοχείο να είναι πάνω στο δρόμο. Φυσικά εκεί ο νόμος δεν ισχύει για "τα δικά μας παιδιά". Αλλά φταίμε κι εμείς... είχα ορκιστεί να κάνω μεγάλη φασαρία στους ντόπιους μπάτσους και να κυνηγήσω το θέμα και στην Αθήνα, αλλά τελικά είπα "δε γ@μιέται"... Αυτό το "δε γ@μιέται" λέμε πάντα και στο τέλος γ@μιόμαστε εμείς. :lol:

McGyver
23/08/2005, 09:07
Κάφροι υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα είτε κυκλοφορούν με αυτοκίνητο, μοτοσικλέτα ή με τα πόδια...
Δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο από το να τους ανέχεσαι (στο βαθμό που αυτό δεν προσβάλει την αξιοπρέπειά σου)...
Σήμερα το πρωί, καθ' οδόν για το συνεργείο μου έτυχαν τα εξής δύο περιστατικά:
1. Σταματημένος τέρμα δεξιά σε φανάρι, ακριβώς πριν τη διάβαση. Φορτηγό, έρχεται αριστερά μου, κολλάει σχεδόν δίπλα μου και είναι πάνω στη διάβαση...
Να τσαντιστώ; Όχι. Στο επόμενο φανάρι πάλι πρώτος θα ξεκινήσω (χωρίς σφήνες και λοιπά)...
2. Δουκίσσης Πλακεντίας, δεξιά και βλέπω ένα αυτοκίνητο να ξεπροβάλει... Κορνάρω διακριτικά στην κοπέλα, η οποία φαίνεται να με έχει δει... Με το τσιγάρο να κρέμεται από το στόμα της, απαντά "Τι κορνάρεις ρε μαλάκα;"...
Να τσαντιστώ; Όχι. Καλύτερα μαλάκας παρά στην άσφαλτο... Αυτή μόλις γύρισε από τις διακοπές της και σιχτιριάζει που θα κολλήσει στην κίνηση για να πάει να κάνει μια δουλειά που δεν της αρέσει... Προσωπικά τη λυπάμαι...

Συγγνώμη που σας κούρασα...

bugsbunny
23/08/2005, 10:09
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι δεν είναι θέμα μοτοσικλετιστή αλλά καθαρά θέμα ΜΑΛΑΚΑ, γιατί ο μαλάκας είναι πάντα μαλάκας ότι και αν οδηγάει, ακόμα και πεζός στον δρόμο ! :a31:

Σίγουρα υπάρχουν κάφροι οδηγοί moto αλλά και η καφρίλα των κουτάκιδων είναι το κάτι άλλο! Δεν θα αρχίσω να γράφω και εγώ περιστατικά τα παραπάνω είναι αρκετά και χαρακτηριστικότατα., απλά θα συμφωνήσω ότι λίγη κυκλοφοριακή αγωγή δεν θα έβλαπτε κανέναν…

Μια απορία μόνο :confused: , όλες αυτές οι “κυρίες” με το κινητό στο αυτί και το τσιγάρο στα χείλη πίσω από το τιμόνι του αυτοκινήτου, όταν ανοίγουν το στοματάκι τους και βρίζουν “αλήτες” μηχανόβιους δεν περνάει από άδειο κεφάλι τους ότι κάποια φορά δεν θα είναι τόσο τυχερές και θα αρπάξουν το βρομόξυλο της ζωής τους?
:a26: :a017: :a26:

pksv
23/08/2005, 12:30
Στο αρχικό post αναφέρομαι μόνο και μόνο στην συμπεριφορά κάποιον οδηγών δικύκλων. Δεν αποτελεί άλλοθι η απαράδεκτη συμπεριφορά των οδηγών αυτοκινήτων απέναντι μας. Άλλωστε η δεύτερη κατηγορία μπορεί και εφαρμόζει το νόμο της ζούγκλας όσον αφορά δίτροχα και πεζούς. Το ίδιο κάνουν και αυτοί που αναφέρω σε άλλα δίτροχα και πεζούς. Αυτό θέλουμε; Και για όσους απαντήσουν 'ναι΄να τους υπενθυμίσω ότι το δίτροχο δεν βρίσκετε και πολύ ψηλά στην 'τροφική αλυσίδα' της ασφάλτου, το αντίθετο μάλιστα. Συμφωνώ απόλυτα ότι ο μ...ας παραμένει μ...ας όπως και αν επιλέξει να κινηθεί, αλλά ο αναβάτης υποτίθετε ότι επειδή ακριβώς γνωρίζει τους κινδύνους,δυσκολίες,κτλ... συγνώμη αλλά είναι 'Ο Μ....ΑΣ'. Και μια ερώτηση προς όλους: Είστε ακινητοποιημένοι στο φανάρι πρώτος ανάμεσα σε αυτοκίνητα και όχι πάνω στην διάβαση. Κατόπιν μαζέυονται 2-3 μηχανάκια πίσω σας και αρχίζουν τα 'σπωξίματα'(λεκτικά ή φυσικά). Τι κάνετε, ειλικρινά; Εγώ πάντως επιμένω στη στάση μου αλλά πραγματικά σκέφτομαι ότι ίσως κάποια μέρα θα συναντίσω κάποιον θερμοκέφαλο 2μετρο που θα μου τις χώσει και επιπλέον οι υπόλοιποι στο τέλος θα φύγουν χειροκρωτόντας!

McGyver
23/08/2005, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Είστε ακινητοποιημένοι στο φανάρι πρώτος ανάμεσα σε αυτοκίνητα και όχι πάνω στην διάβαση. Κατόπιν μαζέυονται 2-3 μηχανάκια πίσω σας και αρχίζουν τα 'σπωξίματα'(λεκτικά ή φυσικά). Τι κάνετε, ειλικρινά;
Στα π@π@ρια μου, ειλικρινά...
Στο κάτω κάτω της γραφής, αν δεν τους αρέσει, στα π@π@ρια μου λέέέμεεεεεε!


Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
...ίσως κάποια μέρα θα συναντίσω κάποιον θερμοκέφαλο 2μετρο που θα μου τις χώσει και επιπλέον οι υπόλοιποι στο τέλος θα φύγουν χειροκρωτόντας!
Είμαι κι εγώ δίμετρος και όταν σταματάω σε φανάρι, παίζω με τις ενισχύσεις kevlar των γαντιών μου πάνω στο τεπόζιτο για να ξεμουδιάσω...

gdevelek
23/08/2005, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Και μια ερώτηση προς όλους: Είστε ακινητοποιημένοι στο φανάρι πρώτος ανάμεσα σε αυτοκίνητα και όχι πάνω στην διάβαση. Κατόπιν μαζέυονται 2-3 μηχανάκια πίσω σας και αρχίζουν τα 'σπωξίματα'(λεκτικά ή φυσικά). Τι κάνετε, ειλικρινά; Εγώ πάντως επιμένω στη στάση μου αλλά πραγματικά σκέφτομαι ότι ίσως κάποια μέρα θα συναντίσω κάποιον θερμοκέφαλο 2μετρο που θα μου τις χώσει και επιπλέον οι υπόλοιποι στο τέλος θα φύγουν χειροκρωτόντας!

Αυτό δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο... Αυτό που εμένα με σκοτώνει είναι να περιμένω με το cb στο φανάρι ακίνητος, και να έρχεται από πίσω παπί, να με προσπερνάει και να κάθεται ακριβώς μπροστά μου. Βλέπεις, εκείνος θα φύγει σφαίρα όταν ανάψει πράσινο, και το έρμο το cb θα τον κλείσει...

Ας με συγχωρέσουν οι πιο ψύχραιμοι, αλλά αυτούς τους παπάκηδες φροντίζω να μυρίσουν την εξάτμισή μου 5 μέτρα μετά την εκκίνηση, αν και το μήνυμα μάλλον δεν το παίρνουν έτσι...

micmic
23/08/2005, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Συμφωνώ απόλυτα ότι ο μ...ας παραμένει μ...ας όπως και αν επιλέξει να κινηθεί, αλλά ο αναβάτης υποτίθετε ότι επειδή ακριβώς γνωρίζει τους κινδύνους,δυσκολίες,κτλ... συγνώμη αλλά είναι 'Ο Μ....ΑΣ'.

"Υποτίθεται", όπως το είπες. Αλλά γιατί υποτίθεται ? Μήπως παίρνει καμμία παραπάνω εκπαίδευση ο μοτοσυκλετιστής ? Ή μήπως το ότι είναι περισσότερο εκτεθειμένος τον κάνει και περισσότερο προσεκτικό ? Μπα, τίποτα απ'αυτά δε συμβαίνει. Όπως ακριβώς οι μ@λ@κες οδηγοί αυτοκινήτων υπερβαίνουν τις δυνατότητες των δρόμων, των οχημάτων και τις δικές τους, όπως ακριβώς επιδεικνύουν την καφρίλα τους σε κάθε ευκαιρία, έτσι ακριβώς πράττουν και οι μ@λ@κες οδηγοί μοτοσυκλετών. Άλλωστε το είπες κι εσύ παραπάνω ότι πολλοί έχουν αντίστοιχα επιθετική συμπεριφορά απέναντι στους πεζούς. Ο ίδιος π@π@ρας που στην προηγούμενη διασταύρωση έβριζε τον οδηγό αυτοκινήτου που δεν τον υπολόγισε, στην επόμενη αγνοεί εξίσου προκλητικά τους πεζούς επειδή τώρα αυτός βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση.

Νομίζω ότι ένα εξελιγμένο μ@λ@κόμετρο θα μας έδειχνε ότι υπάρχει ακριβώς το ίδιο ποσοστό από μ@λ@κες τόσο στους οδηγούς αυτοκινήτων όσο και στους μοτοσυκλετιστές. Από την ίδια κοινωνία βγήκαμε όλοι και την ίδια παιδεία είχαμε...

afrotwin
23/08/2005, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Έχω βαρεθεί να βλέπω πεζοδρόμια γεμάτα παρκαρισμένα μηχανάκια τοποθετημένα έτσι ώστε να ‘επεκτείνουν’ τα κάγκελα του Αβραμόπουλου. Εντάξει, δεν μπορούμε να τα αφήνουμε στο δρόμο για τους γνωστούς λόγους αλλά τουλάχιστον μπορούμε να συμβιβαστούμε με μερικά μέτρα ώστε να μην εμποδίζουμε.
Έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια πάνω σε διαβάσεις, να κόβουν δρόμο στους πεζούς και να μην τους ‘παραχωρούν’ προτεραιότητα ακόμα και όταν σκοπεύουν να περάσουν με κόκκινο (τα μηχανάκια εννοώ).
Έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια να κινούνται πάνω σε πεζοδρόμια (και να κορνάρουν και επίμονα σε πεζούς!)
Έχω βαρεθεί να μου κορνάρουν και να με σπρώχνουν (τώρα τελευταία είναι της μόδας) άλλα μηχανάκια ενώ περιμένω στο φανάρι για να βγουν μπροστά μου και φυσικά πάνω στη διάβαση ενώ περνούν πεζοί.
Έχω βαρεθεί τα μηχανάκια που κάνουν σφήνες ενώ κινούμαστε όλοι σε παράλληλη πορεία με τα αυτοκίνητα για να κερδίσουν το μήκος μιας μοτό.
Γενικότερα, έχω βαρεθεί να βλέπω γύρω μου χρήστες δικύκλων (ολοένα και αυξανομένων κυβικών) και όχι μοτοσυκλετιστές.
Σε όλα αυτά δεν μας φταίνε ούτε οι οδηγοί των αυτοκινήτων ούτε οι πεζοί ούτε και αποτελεί άλλοθι η κατάντια της πολιτείας (έλλειψη χώρων στάθμευσης, εμφανείς διαβάσεις, κτλ).

Τελικά μήπως γινόμαστε λίγο κάφροι ενώ με λίγη προσπάθεια μπορούμε να κάνουμε την ζωή μας (και των άλλων) πολύ καλύτερη;


giati den aftoktonis?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
23/08/2005, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
"Υποτίθεται", όπως το είπες. Αλλά γιατί υποτίθεται ? Μήπως παίρνει καμμία παραπάνω εκπαίδευση ο μοτοσυκλετιστής ? Ή μήπως το ότι είναι περισσότερο εκτεθειμένος τον κάνει και περισσότερο προσεκτικό ? Μπα, τίποτα απ'αυτά δε συμβαίνει. Όπως ακριβώς οι μ@λ@κες οδηγοί αυτοκινήτων υπερβαίνουν τις δυνατότητες των δρόμων, των οχημάτων και τις δικές τους, όπως ακριβώς επιδεικνύουν την καφρίλα τους σε κάθε ευκαιρία, έτσι ακριβώς πράττουν και οι μ@λ@κες οδηγοί μοτοσυκλετών. Άλλωστε το είπες κι εσύ παραπάνω ότι πολλοί έχουν αντίστοιχα επιθετική συμπεριφορά απέναντι στους πεζούς. Ο ίδιος π@π@ρας που στην προηγούμενη διασταύρωση έβριζε τον οδηγό αυτοκινήτου που δεν τον υπολόγισε, στην επόμενη αγνοεί εξίσου προκλητικά τους πεζούς επειδή τώρα αυτός βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση.

Νομίζω ότι ένα εξελιγμένο μ@λ@κόμετρο θα μας έδειχνε ότι υπάρχει ακριβώς το ίδιο ποσοστό από μ@λ@κες τόσο στους οδηγούς αυτοκινήτων όσο και στους μοτοσυκλετιστές. Από την ίδια κοινωνία βγήκαμε όλοι και την ίδια παιδεία είχαμε...

telika esis i neoi exete dimiourgisi mia kinonia malakidon pou den xriazonte nomi ke kanones tous exete apo ta genofaskia sas

8a po mono afto ama den sas aresi stamatiste tin gi ke katevite..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vlimata rompotakia olo kanones ke nomous ke 8a imaste sosti etsi ke 8a imaste telioi alios
kita min stravoklasete kamia mera ke gini kana kako ke ipervite ke ta ntesimpel klasimatos vourla e! vourla ke malista kamena


kala kanoun i gkomenes sas ke psaxnoun gia andres
olo gkrinia ke kanones iste

oust re
:a31: :a31: :a31:

micmic
23/08/2005, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
:a31: :a31: :a31:

Δε χρειαζόταν να υπογράψεις και με τη φωτογραφία σου... και μάλιστα τρεις φορές.

Ως προς το περιεχόμενο, αφήνω να το σχολιάσουν άλλοι. Μια ερώτηση μόνο: Θα ενδιαφερόσουν να δώσουμε ένα ραντεβουδάκι να μου πεις τα ίδια από κοντά ?

Γέμισε ο κόσμος τρόμπες...

afrotwin
24/08/2005, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
Δε χρειαζόταν να υπογράψεις και με τη φωτογραφία σου... και μάλιστα τρεις φορές.

Ως προς το περιεχόμενο, αφήνω να το σχολιάσουν άλλοι. Μια ερώτηση μόνο: Θα ενδιαφερόσουν να δώσουμε ένα ραντεβουδάκι να μου πεις τα ίδια από κοντά ?

Γέμισε ο κόσμος τρόμπες...

Γέμισε ο κόσμος τρόμπες na ke kati pou simfonoume

ama 8es rantevoudaki na mou pis pou ke pote kirie tsampouka:rotflmao: :rotflmao:
na stilo kati pedia dika mou na se volepsoun giati ego megalosa ke den kano tetia
katestramene.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pigene kalitera kapou na sou skotosoun ton mpatso mesa sou..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

micmic
24/08/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ama 8es rantevoudaki na mou pis pou ke pote kirie tsampouka:rotflmao: :rotflmao:
na stilo kati pedia dika mou na se volepsoun giati ego megalosa ke den kano tetia

Όχι έτσι, όχι έτσι... δεν είπαμε να φέρεις και τους γκόμενους σου... θα βρεθούμε οι δυό μας για να μου επαναλάβεις ότι είπες. Θέλω κάποιες εξηγήσεις επειδή δεν τα κατάλαβα καλά....

Σε μια χώρα που είναι πρώτη σε τροχαία ατυχήματα ανάμεσα στις Ευρωπαϊκές, σε ένα σοβαρό topic που αγγίζει ένα ευαίσθητο θέμα, σε μια σπάνια προσπάθεια να αναλογιστούμε -έτσι γι αλλαγή- τις δικές μας ευθύνες, έρχεται ο κλασσικός πίπας να το ξεφτιλίσει τελείως.

"Εμείς οι νέοι" λοιπόν... εμείς είμαστε ψόφιοι, άνευροι, χωρίς ζωή, ρομποτάκια. Εμείς που θέλουμε νόμους και κανόνες αντί να καβαλάμε δυο ρόδες και να κάνουμε ότι κατέβει στη γκλάβα μας. Και μάλιστα γι'αυτούς τους λόγους οι γυναίκες μας ψάχνουν για "αληθινούς άντρες" - όπως ο kafrotwin, φαντάζομαι. Αυτοί είναι οι αληθινοί άντρες φαίνεται: Αυτοί που αδιαφορούν για τους νόμους, αυτοί που χρησιμοποιούν τα 7000 posts τους ως δούρειο ίππο της μαλακίας τους, αυτοί που είναι τόσο επιθετικοί και μάγκες... από μακριά!

Εμείς οι νέοι λοιπόν, εμείς οι νέοι των 38 ετών, ζήσαμε 38 χρόνια τώρα βλέποντας τους πίπες σαν κι εσένα αγαπητέ kafro, και κάποιοι από μας τους σιχαθήκαμε. Δε λέω, κάναμε κι εμείς τις μαλακίες μας. Και πολλές απ'αυτές ήταν χοντρές και μας στοίχισαν - ή παραλίγο να μας στοιχίσουν. Και μπορεί να κάνουμε ακόμα μαλακίες. Αλλά υπάρχουν δυο πράγματα που μας ξεχωρίζουν από τους κάφρους σαν κι εσένα: 1) Όταν κάνουμε μαλακίες το αναγνωρίζουμε και 2) Μαθαίνουμε από τα λάθη μας. Σε αντίθεση με σένα που παραμένεις στόκος, απ' ότι φαίνεται.

Είναι απίστευτο λοιπόν το τί θράσος έχεις, να λες τόσες παπαριές σε ένα θέμα που μια ολόκληρη χώρα πάσχει. Τί λέω πάσχει, θρηνεί. Κι αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό επειδή υπάρχουν τύποι σαν κι εσένα. Που βλέπουν το σεβασμό στην ανθρώπινη ζωή ως ηλίθια νομιμοφροσύνη, και ορισμένους βασικούς κανόνες που έχουν θεσπιστεί για να μπορούμε να κυκλοφορούμε όλοι μαζί ως άχρηστους περιορισμούς. Αλλά ξέρεις κάτι αγαπητέ kafrotwin ? Το 90% αυτών των νόμων και των κανόνων έχουν θεσπιστεί επειδή ακριβώς υπάρχουν τρόμπες σαν κι εσένα που χρειάζονται κλωτσιές για να καταλάβουν ότι πρέπει να σέβονται τον άλλον.

Και να πεις ότι μιλάμε για καμμιά μικροκλοπή της Εφορίας.... για κανένα παράνομο παρκάρισμα... για κάποιο σκουπιδάκι πεταμένο στο δρόμο... αλλά όχι ρε πούστη μου, τόση καφρίλα όταν μιλάμε για θέματα που έχουν άμεση σχέση με τη ζωή, δεν την ανέχομαι.

Σου επιστρέφω, λοιπόν, το ουστ: Ουστ, ηλίθιε πανίβλακα. Ουστ, κομπλεξικέ πανίβλακα. Ουστ, ανώριμε πανίβλακα. Ουστ, καραγκιόζη πανίβλακα. Ουστ, επικίνδυνε πανίβλακα. Ουστ, άξεστε πανίβλακα. Ουστ, θρασύδειλε πανίβλακα. Ουστ, απαράδεκτε πανίβλακα. Ουστ, απολίτιστε πανίβλακα. Ουστ, ανίδεε πανίβλακα. Ουστ, άχρηστε πανίβλακα. Ουστ, αλήτη πανίβλακα. Ουστ, τριτοκοσμικέ πανίβλακα. Ουστ, αγενέστατε πανίβλακα. Ουστ, ανόητε πανίβλακα. Ουστ, ξεπερασμένε πανίβλακα. Ουστ, τρικάπελε πανίβλακα. Ουστ, κολλημένε πανίβλακα. Ουστ, κάφρε πανίβλακα. Ουστ, ζώον πανίβλακα.

Runner Ducati
24/08/2005, 15:14
:a55:


:a8:


:a014:

afrotwin
24/08/2005, 15:18
telika pouros ise ke esi
tora katalava.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

den mou les esena i agamia sou ine epilektiki i sou etixe?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lipon agapite lalaki pistevis oti me nomous 8a li8oun ola afta pou proanaferis?
malista

mipos ise ke stratokefalos?
mpa kanas mpatsos 8a ise....
:rotflmao: :rotflmao:

se pliroforo oti ola afta pou les ine aparxiomena ke i nomi ine oso palio ine ke to epagkelma tis pornis
ke omos den exi dior8o8i tipota ke oute prokite me afton ton tropo
apodedigmena omos

apla afti i latria sou gia taksi organosi ke ala dina tetiou idous
den se afini na dis parapera
pistevo den oti 8a i8eles ke tis apolafsis tis zois me kanones...
:lol: :lol: :lol:

telos pantos se afino na vrasis sto zoumi sou eftixos to 8ema ine oti 8a gkriniazis mono esi kei omioi sou ke den 8a alaksi tipota me afton ton tropo

ke se efxaristo an ke megaliteros sou me ekanes na nioso mikroteros sou
mia mera na feris ke esi to kouvadaki sou na peksoume parea ala se kovo gia zavoliariko ke klapsiariko ala ime anixtos an8ropos as dokimaso...:lol: :lol:

micmic
24/08/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
:a014:

Συγγνώμη που ρίχνω την αυλαία τόσο πρόωρα πάνω που είχες βολευτεί με τα popcorn και την coca-cola σου, αλλά σ'αυτό το σημείο το θέμα τελειώνει από πλευράς μου. :lol:

Έτσι κι αλλιώς ο λόγος που απάντησα δεν ήταν για να αλλάξω τον kafrotwin. Όταν ένας τύπος σου επιτίθεται από το πουθενά, τελείως απρόκλητα, μιλώντας τόσο προσβλητικά για τη ζωή σου και για τη γκόμενά σου σα να σε ήξερε κι από χτες, είναι προφανές ότι δεν έχει πλέον καμμία ελπίδα. Ο λόγος που απάντησα είναι γιατί με τσαντίζουν οι τζάμπα μάγκες, ιδίως οι e-μάγκες. Μπορεί να είμαι νέος σ'αυτό το forum αλλά στο internet ίσως να είμαι πιο παλιός απ'όλους σας και έχω δει πολλούς τέτοιους.

Έτσι λοιπόν αυτό που κάνω πάντα στα forums είναι να μιλάω όπως ακριβώς θα μιλούσα αν είχα τον άλλο απέναντί μου. Και να απαντάω στον καθένα όπως του αξίζει. Και πραγματικά, αν κάποιος μου απηύθυνε το λόγο με το ύφος του kafrotwin, έτσι ακριβώς θα του απαντούσα αν τον είχα απέναντί μου. Όμως, όπως ίσως θα έχουν όλοι διαπιστώσει, ο κόσμος είναι πολύ πιο προσεκτικός όταν σε έχει μπροστά του...

Είναι αλήθεια αξιοπερίεργο τό πόσο επιθετικοί γίνονται κάποιοι όταν βρίσκονται κουλουριασμένοι πίσω από την ασφάλεια της οθονούλας τους. Όσοι οδηγούν μηχανή θα μπορούν να δούν αμέσως την αναλογία: Είναι η ίδια ψεύτικη υπεροχή που νιώθουν κάποιοι οδηγοί αυτοκινήτου μέσα στο κουτί τους. Αυτή ακριβώς η υπεροχή που τους κάνει να αγνοούν τις μηχανές.

Τέλος πάντων, ζητώ συγγνώμη αν παραφέρθηκα και αν τώρα σας χαλάω τη συνέχεια της ...ταινίας :D

afrotwin
24/08/2005, 19:22
pedia den ksero gia esas ala ego exo katasigkini8i....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
nomizo de oti prepi na katoxiro8i to senario giati an to di o foskolos...:lol: :lol: :lol:

fenete telika oti o ka8e enas erxete edo na mas sosi ke na epivali ton eafto tou...
:rotflmao:

afou oloi exoun tis lisis aporo giati den exoume so8i akoma?
:lol:

file mou den se ksero prosopika ala malon ise alos enas an8ropos ke varieme na se gnoriso
milas ke den les tipota ir8es edo paketomenos me kanones ke mas kanis ke ipodiksis
ise ke epidiksias mas para8etis tis gnosis sou ke tin pira sou ke to simperasma ine oti ke ego ke ali pou imaste megaliteri apo sena den exoume tin pira sou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke ego 8a po klinontas oti oloi imaste kaliteri apo sena
ke ise ke 8a paraminis enas asimantos...
:a5: :a9:

ΙΠΠΕΑΣ
24/08/2005, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
και να έρχεται από πίσω παπί, να με προσπερνάει και να κάθεται ακριβώς μπροστά μου. Βλέπεις, εκείνος θα φύγει σφαίρα όταν ανάψει πράσινο, και το έρμο το cb θα τον κλείσει...

φροντίζω να μυρίσουν την εξάτμισή μου 5 μέτρα μετά την εκκίνηση, αν και το μήνυμα μάλλον δεν το παίρνουν έτσι...

Εάν δεν υπάρχει χώρος για να σταθούν μπροστά από τα αυτοκίνητα και δίπλα σου και αναγκάζονται να περάσουν μπροστά σου, τότε δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά. Αν υπάρχει χώρος να σταματήσουν μπροστά από τα αυτοκίνητα και δίπλα από σένα και δεν το κάνουν τότε ναι ... είναι κομπλεξικοί με όλη τη σημασία της λέξης. Στο λέει ένας παπάκιας που οδηγάει 5 χρόνια (Άτιμη καινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις - Που θα πάει δεν θα πάρω μηχανη ; ).