PDA

View Full Version : Αντικλεπτικά Security Marking Systems



m1ke
22/08/2005, 13:21
Επείδη τώρα τελευταία ακούω πολλές κλοπές και δυστυχώς τα λουκέτα δεν είναι λύση, άρχισα να ψάχνω για εναλλακτικές αντικλεπτικές μεθόδους.:confused:

Στην Αγγλία (δεν ξέρω αν εφαρμόζεται αλλού) υπάρχουν δύο εταιρείες η "Alphadot Motorcycle Micro-dot security system" και η
"Datatag Motorcycle Security marking system", οι οποίες αν κατάλαβα καλά σου χορηγούν με ένα κόστος κάτω των 100? ένα κιτ για να μαρκάρεις διάφορα τμήματα της μοτό με ανεξίτηλα serial numbers και να τοποθετήσεις μικροσκοπικά transponders στη μοτοσυκλέτα σου. Στη συνέχεια δηλώνεις τα στοιχεία σου στη database της εκάστοτε εταιρείας και στα στοιχεία αυτά έχει πρόσβαση η αστυνομία σε 24ωρη βάση. Μάλιστα η μία (ή και η δύο) από αυτές έχει χορηγήσει scanners στην τροχαία για να ελέγχει της μηχανές.
Η ουσία είναι ότι έτσι αχρηστεύεις τα πιο σημαντικά μέρη της μηχανής γιατί δεν μπορούν να πουληθούν ως ανταλλακτικά και έτσι μειώνεις το όφελος του επίδοξου κλέφτη.
Αξιοσημείωτο είναι ότι οι ασφαλιστικές στην Αγγλία χορηγούν έκπτωση στις ασφάλειες κλοπής εφόσον χρησιμοποιηθεί κιτ από τις δύο αυτές εταιρείες.

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για αυτό το θέμα; Εγώ πιστεύω ότι η εφαρμογή αυτού του συστήματος στην Ελλάδα θα μείωνε δραστικά τις κλοπές.:wave2:

stokos
22/08/2005, 13:28
Δε ξέρω για το Gayland ρε m1ke, αλλά εδώ, εξαιρώντας την κλοπή για βόλτα ή για λύτρα, το κόβω χλωμό να κάθονται τα στρούμφ και να σκανάρουν την κάθε μοτό που βλέπουν. Άσε που άμα γίνει τεμάχια το μηχανάκι, τρέχα μετά να συναρμολογείς.
Εσύ τι λες;

m1ke
22/08/2005, 13:29
Alphadot kit 40?


22079

m1ke
22/08/2005, 13:29
Datatag 80?


22080

m1ke
22/08/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Δε ξέρω για το Gayland ρε m1ke, αλλά εδώ, εξαιρώντας την κλοπή για βόλτα ή για λύτρα, το κόβω χλωμό να κάθονται τα στρούμφ και να σκανάρουν την κάθε μοτό που βλέπουν. Άσε που άμα γίνει τεμάχια το μηχανάκι, τρέχα μετά να συναρμολογείς.
Εσύ τι λες;

Σίγουρα δεν είναι πανάκεια, αλλά ... εάν εσύ ήσουν κλεπταποδόχος θα διακινδύνευες να αγοράσεις ανταλλακτικά μαρκαρισμένα; Το θέμα είναι να μειώσεις το πιθανό όφελος από την κλοπή της μοτό και να αυξήσεις το ρίσκο του κλέφτη.

idi
22/08/2005, 13:37
Ενδιαφέρομαι....

Μπορεις να το κανεις και μονος σου?

ironbum2
22/08/2005, 13:41
Σαν ιδέα καλό ακούγετε. Το θέμα είναι οτι δεν θα το υποστηρίξει η αστυνομία, οπότε.....τζίφος.

Δεν λέω οτι δεν θα το σκεφτόταν κάποιος να αγοράσει ένα μαρκαρισμένο ανταλλακτικό, αλλά κάποιος που είναι "επαγγελματίας" δεν νομίζω οτι θα τον πειράξει... πόσο μάλλον όταν η αστυνομία δεν θα το ψάχνει.

m1ke
22/08/2005, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Ενδιαφέρομαι....

Μπορεις να το κανεις και μονος σου?

Από ότι είδα μόνος σου κάνεις τη διαδικασία και είναι σχετικά απλή.
Το θέμα είναι τι γίνεται με τα στρουμφ.:confused: Με συντονισμένες ενέργειες από σωματεία και προσφυγή στα μέσα ενημέρωσης ίσως πεισθούν να ασχοληθούν.

Πάντως στη Αγγλία από ότι διαβάζω θεωρείται πλέον ουσιώδες αντικλεπτικό μέτρο.

zouR1
23/08/2005, 20:36
Και εγώ πιστεύω ότι είναι καλές λύσεις. Επίσης υπάρχει και το smartwater. http://www.smartwater.com
Στην ουσία "βάφεις" τα μέρη της μοτό και κάθε μπουκάλι έχει μοναδικό αποτύπωμα κάτι σαν DNA.
Για να δουλέψει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα πρέπει να υιοθετηθεί και από τις αρχές. Ισως αν οργανωθούν οι λέσχες και πιέσουν προς αυτή την κατεύθυνση.