PDA

View Full Version : με τα ίδια λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο



Σελίδες : [1] 2

kostas777
08/07/2011, 21:13
καλά να στο λέει κάποιος άσχετος που δεν ξέρει που είναι το αριστερά και που το δεξιά. αλλά να στο λένε άτομα που σε ξέρουν; σήμερα μου το (ξανα)είπε ο πατέρας μου. μα τι σκέφτονται;;

dimzan
08/07/2011, 21:15
εχει δικιο.. μη σου πω οτι το αμαξι εχει μικροτερο κοστος συντηρησης..


αλλα αν δεν εχεις καλο κουτι τοτε η μηχανη ειναι η μονη απολαυση..

BLiTzER
08/07/2011, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
εχει δικιο.. μη σου πω οτι το αμαξι εχει μικροτερο κοστος συντηρησης..

Σε ποιο κόσμο ακριβώς? Τριπλάσια τέλη κυκλοφορίας, διπλάσια ασφάλιστρα, βενζίνες, διόδια, για να αναφέρω μερικά. Κι αυτά συγκρίνοντας με ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο. Αν θες "καλό", όπως λες, τα κόστη εκτοξεύονται.

dimzan
08/07/2011, 21:46
αναλογως τι αμαξι θες και με τι μηχανη το συγκρινεις.


Αμα μου συγκρινεις 250αρα μηχανι με 1600αμαξι λογικο

Αμα μου συγκρινιες ομως 600αρα με 1200αρι τοτε νομιζω οτι τα βρισκουμε καπως.


Υπ οψην εχω 650αρα μηχανη και 1600 αμαξι. Το κοστος του αμαξιου ειναι επι 1,5 της μηχανης λαμβανοντας υποψην τα παντα! Εξαιρεση η βενζινη που ευτυχως το αμαξι μου καιει λιγο πανω απ τη μηχανη.


Αμα θες γκαζια και διασκεδαση η μηχανη ειναι μονοδρομος για ποσα μεχρι 5000-6000 ευρω

Allst@rf
08/07/2011, 22:38
αφήστε τον κόσμο στον ύπνο του...



:ZZZ:

usabug
08/07/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan

Υπ οψην εχω 650αρα μηχανη και 1600 αμαξι. Το κοστος του αμαξιου ειναι επι 1,5 της μηχανης λαμβανοντας υποψην τα παντα! Εξαιρεση η βενζινη που ευτυχως το αμαξι μου καιει λιγο πανω απ τη μηχανη.


Όταν εσύ λες 1600 και το κόστος 1,5 της μηχανής , μήπως εννοείς και οδηγάς to παρακατω ????


231044

Gazof
09/07/2011, 00:00
Δηλαδή οι αυτοκινητιστές κοιμούνται και οδηγούν κουτιά?? :p

To 2009 που πέρασε μία με κόκκινο και μου εμβόλισε πραγματικά το αμάξι, επειδή μ'αρέσουν οι μηχανές, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν τι θα γινόταν αν ήμουν με μηχανή εκεί. Προφανώς δε θα είχα τη δυνατότητα να σκεφτώ καν γιατί θα είχα μπει σε τροχιά και θα γυρνούσα το 2025 πάλι ως και εγώ δε ξέρω τι και θα ήμουν και η απόδειξη ύπαρξης εξωγήινων :beer:

Στα 18 μου μαζί με του αυτοκινήτου είχα βγάλει και για 125cc δίπλωμα και μετά είχα σκοπό και για μοτοσυκλέτα. Το 2009 αναθεώρησα τα πάντα και είπα στη χώρα που ζούμε και έτσι που παίρνουν μερικοί - μερικές τα διπλώματα, εγώ μηχανή δεν καβαλάω :nono: :wave2:

Παρ'όλα αυτά, πάντα κοιτάω στους καθρέφτες στο αμάξι για μηχανάκια, μοτοσυκλέτες κτλ. Πάντα! Αφήνω κενά πχ στα φανάρια από τα παρκαρισμένα αμάξια ώστε να χωρέσει και να πάει μπροστά στο φανάρι κτλ κτλ.. :beer:

Πάντως για ποσά κάτω και των 5000 η διασκέδαση με το αυτοκίνητο υπάρχει. Sierra δυνατό και πισωκούνα και δεν ισιώνει :rotflmao:

BLiTzER
09/07/2011, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
αναλογως τι αμαξι θες και με τι μηχανη το συγκρινεις.

Υπ οψην εχω 650αρα μηχανη και 1600 αμαξι. Το κοστος του αμαξιου ειναι επι 1,5 της μηχανης λαμβανοντας υποψην τα παντα! Εξαιρεση η βενζινη που ευτυχως το αμαξι μου καιει λιγο πανω απ τη μηχανη.



Είπα ξεκάθαρα τι συγκρίνω στο προηγούμενο ποστ μου. Αλλά ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, αφού επιμένεις.

Για το 1600, πληρώνεις 240ε τέλη.

Για το 650, πληρώνεις 50 (αν θυμάμαι καλά).

Πάω στο anytime online, για τα ασφάλιστρα. Αυτοκίνητο 1600, του 2005, η οικονομική πάει στα 427ε το έτος.

Μηχανάκι 650, του 2005, η οικονομική στα 220.

Μπορώ να συνεχίσω και για τα υπόλοιπα αν θες. Το 1000RR μου κόστιζε πολύ φθηνότερα (μέχρι πριν ένα χρόνο που το είχα) από ένα απλό αυτοκίνητο στα 1400 cc.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Αμα θες γκαζια και διασκεδαση η μηχανη ειναι μονοδρομος για ποσα μεχρι 5000-6000 ευρω

Το μηχανάκι είναι μονόδρομος, τελεία.

schumifer
09/07/2011, 00:12
Στο φίλο που συνέκρινε κόστη μηχανής και αυτοκινήτου,
δε μας είπε τη σχετική χρήση τους!
Γιατί κατά βάση κι εμένα το παπί μου κοστίζει περίπου όσο και το αμάξι ετησίως, μόνο που το αμάξι κάθε φορά που είναι να το πάρει κάποιος από την οικογένεια ψάχνουμε να βρούμε πού στο κέρατο το παρκάραμε την τελευταία φορά που το χρησιμοποιήσαμε!
Αν με αυτό συνδυάσεις και κάποιο μηχανάκι που πιέζεται και πάει γρήγορα (και άρα καίει βενζίνες-αναλώσιμα) ναι έτσι σύμφωνοι!

BLiTzER
09/07/2011, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Στο φίλο που συνέκρινε κόστη μηχανής και αυτοκινήτου,
δε μας είπε τη σχετική χρήση τους!

Μα το θέμα είναι ότι το αμάξι έχει τριπλάσια έξοδα, ακόμα κι όταν δεν κινείται καθόλου.

dim_rac
09/07/2011, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
με τα ίδια λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο

Παντα με νευριαζε αυτη η ατακα..ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΜΗΧΑΝΗ!!ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!

dimzan
09/07/2011, 02:55
Αυτα που μου λετε τα ξερω γιατι τα πληρωνω ηδη.

Ειπα πολυ απλα οτι το κοστος χρησης μιας μεγαλης μηχανης μπορει να πλησιασει το κοστος ενος μικρου αμαξιου.

Το μικρο αμαξι σου προσφερει ασφαλεια και ανεση (οταν δεν εχει κινηση). Η μεσσαια-μεγαλη μηχανη σου προσφερει συγκινησεις.

Εξηγουμαι: αμαξι 1300 εχει τελη καπου 150€ και ασφαλεια με κλοπη 350-400€ ανα ετος. Μια μηχανη μεχρι 850κκ εχει τελη 50€ και ασφαλεια χωρις κλοπη απο 200€. Με κλοπη παμε στα 350€ και βαλε ασε που οι περισσοτερες ασφαλιστικες δεν κανουν. Η μηχανη αλλαζει πιο συχνα λαδια και λαστιχα, το αμαξι οχι. Ειδικα με τα λαστιχα δεν ειαναι να παιζεις με τη μηχανη. Οποτε σαν μεσο κοστος ανα τα χρονια μιλαμε για μικρες αποκλισεις. Προσεξε μιλαω για μικρο αμαξι και μεγαλη μηχανη με ιδιο κοστος αρχικης αποκτησης και τα δυο.



Ο πατερας του το λεει γιατι εχει προτεραιοτητα την ασφαλεια, ο φιλος εχει προτεραιοτητα τη διασκεδαση. Δεκτα και τα 2.

Καθε πραγμα εχει τη χρηση του, και καθε ενας εχει τις προτιμησεις του. Εγω ας πουμε θεωρω τσαμπα κοπο να παω ταξιδι με τη μηχανη τι στιμγη που μπορω και με το αμαξι να κανω το ιδιο ταξιδι και μαλιστα χαλαρος και με μουσικη. Για καμια κοντινη εξορμηση παιρνω τη μηχανη,η φυσικα στην πολη για την κινηση.

Ας μην ειμαστε κολλημενοι και ακραιοι

BLiTzER
09/07/2011, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Εγω ας πουμε θεωρω τσαμπα κοπο να παω ταξιδι με τη μηχανη τι στιμγη που μπορω και με το αμαξι να κανω το ιδιο ταξιδι και μαλιστα χαλαρος και με μουσικη

Και κάπου εδώ τελειώνει η συζήτηση... :P

sovaros_user
09/07/2011, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Είπα ξεκάθαρα τι συγκρίνω στο προηγούμενο ποστ μου. Αλλά ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, αφού επιμένεις.

Για το 1600, πληρώνεις 240ε τέλη.

Για το 650, πληρώνεις 50 (αν θυμάμαι καλά).

Πάω στο anytime online, για τα ασφάλιστρα. Αυτοκίνητο 1600, του 2005, η οικονομική πάει στα 427ε το έτος.

Μηχανάκι 650, του 2005, η οικονομική στα 220.

Μπορώ να συνεχίσω και για τα υπόλοιπα αν θες. Το 1000RR μου κόστιζε πολύ φθηνότερα (μέχρι πριν ένα χρόνο που το είχα) από ένα απλό αυτοκίνητο στα 1400 cc.



Το μηχανάκι είναι μονόδρομος, τελεία.


με την βενζινη στα 2 ευρω, τα εξοδα που παραθετεις ειναι ψιχουλα.
με το αμαξι οικονομικα καιω οσο κ με την μηχανη κανονικα. Αν αποφασισεις να εισαι οικονομικος με το αμαξι σε συμφερει μακραν.

Γιαυτο διαφωνω με ανθρωπους που αγοραζουν μηχανη (οχι σκουτερ για πολη) για οικονομια ταχα, παντελως ατοπο κινητρο

Panos1313
09/07/2011, 03:35
Ο πατερας του , του το λεει ωστε αν ποτε ερθει μια κακια στιγμη, να μην κατηγορει τον εαυτο του οτι αφησε το παιδι του να παει να σκοτωθει.

Ετσι σκεφτονται οι γονεις, τι να κανουμε και οσο και να μεγαλωσουμε παντα παιδια τους θα μαστε

giannis113
09/07/2011, 03:58
σαν τη μηχανη ομως δεν εχει

dimzan
09/07/2011, 04:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Και κάπου εδώ τελειώνει η συζήτηση... :P



τη μηχανη την οδηγω καθε μερα και τη χαιρομαι. Τωρα να κανω 150χλμ ως το χωριο μ με τη μηχανη ειναι λιγο ακυρο.

Ειτε θα πρεπει να παω χαλαρα μεχρι 140 και θα βαρεθω 2 ωρες τη ζωη μου

Ειτε θα παω με 160+ και τελικιασματα για να γουσταρω και θα καψω τον αμπακο. Ασε που μπορει να με φανε λαχανο ετσι. Υπ οψην το αμαξι μου (vtec) καιει 8λτ/100 στα 160 σταθερα. Οκ η μηχανη προσφερει συγκινησεις. Το αμαξι μου σε λογικα πλαισια επισης προσφερει συγκινησεις και ειναι και οικονομικο.

Ο πατερας μου πηγε μια φορα στο χωριο με το Xt του (500Ε) και βαρεθηκε τη ζωη του. Ασε που το swiftακι του παει πιο γρηγορα και με +1λτ καταναλωση με κλιματισμο στα ιδια χλμ. Εκτοτε δεν το ξανακανε.


Οκ κι γω γουσταρω μηχανες , κι εγω γουσταρω την αρρωστη επιταχυνση μετα τα 150 ομως το να εκθειαζουμε τις μηχανες χωρις επιχειρηματα ειναι καπως...

sergiosm
09/07/2011, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
μα τι σκέφτονται;;

όταν αποκτήσεις παιδιά θα καταλάβεις.

Ο πατέρας σου απλά φοβάται και προσπαθεί να μειώσει τους κινδύνους.

Και ο δικός μου κάθε μέρα μου λέει να αφήσω τη μηχανή. Δεν το κάνω, αλλά τον καταλαβαίνω.

Τί θα κάνω εγώ μόλις μεγαλώσουν τα δικά μου δεν ξέρω. Ελπίζω ότι θα είμαι κάπως βελτιωμένη "έκδοση", αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ανησυχώ.

Από αυτές τις συζητήσεις δεν μπορεί ποτέ (ή έστω σχεδόν ποτέ) να βγει άκρη.
Για αυτό και δεν τις ανοίγεις...

Κάνε αυτό που θες και μπορείς αλλά εννοείται με εξοπλισμό. Έτσι για να κάνεις και τον πατέρα σου να ανησυχεί λιγότερο.


:wave2:

jimmis5
09/07/2011, 09:22
:look: :look:

140 ειναι λιγα που ειναι το χωριο σου πανω στην Εγνατια???

Ειμαι λατρεις σε οτι εχει ροδα αλλα μην κουφαθουμε τελειος..Ακου το swift πηγαινε ταπα:smokin:

sovaros_user
09/07/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
σαν τη μηχανη ομως δεν εχει


Εγω θα πω το αντιστροφο, ωραια η μηχανη δε λεω... αλλα το αμαξι ειναι ααααλλη φαση, ειδικα οταν εχεις καιρο να το παρεις... Καταλαβαινεις τι σημαινει να μην βγαινει το καθε χιλιομετρο με υδρωτα αιμα κ δακρυα :beer:

daz
09/07/2011, 09:50
Την επόμενη φορά που θα κάνει κάποιος τέτοια δήλωση πάρε απορημένο ύφος και ρώτα..

Σοβαρά? Είναι τα αυτοκίνητα τόσο ακριβά? :winka:

devil's animal
09/07/2011, 10:40
μικροαστικη λογικη που σκεφτονται τα οχηματα σε συναρτηση με το χρημα υπολογιζοντας τον ογκο τους.

αν του ελεγες οτι βρισκεις στα ιδια λεφτα και ενα φορτηγακι, μπορει να σου'λεγε να το τσιμπησεις....(θα εβγαζες και κανα μεροκαματο με καμια μετακομιση...):lol:


επισης ξεκολατε με τα κοστη. η μηχανη ειναι πιο φτηνη αν την στροφαρεις χαμηλα σε σχεση με το αμαξι. για πηγαιντε τα 1000αρια ή 1400αρια σας αμαξια με 160 και θα σας πω πιο καιει πιο πολυ. επισης πηξτε λιγο με κανα αμαξι στην κινηση της πολης να σας πω, ξανα, πιο καιει πιο πολυ....

επισης αυτο ειναι οτι πιο ακυρο ακουσα ποτε...:hypnotize

Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Καταλαβαινεις τι σημαινει να μην βγαινει το καθε χιλιομετρο με υδρωτα αιμα κ δακρυα :beer:

μεγαλε αν βγαζεις το καθε χλμ ετσι, παρατα το αθλημα γιατι κατι κανεις λαθος.
φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνιας...
:wave2:

dond4le
09/07/2011, 12:04
Αφου το θρεντ εχει απαντηση απο την πρωτη κιολας σειρα γιατι δεν το τελιωνουμε εδω :a026:


Εκτος και αν θελουμε να βγουν ολοι οι κρυφοκουτακιδες στον αφρο.

Κατα την γνωμη μου Μοτοσυκλετηστης δεν γινεσαι οταν οδηγας απλα μια μηχανη.

Μοτοσυκλετηστης γινμεσαι οταν αισθανεσαι διαφορετηκα πανω στην μηχανη.

smooth criminal
09/07/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Αφου το θρεντ εχει απαντηση απο την πρωτη κιολας σειρα γιατι δεν το τελιωνουμε εδω :a026:


Εκτος και αν θελουμε να βγουν ολοι οι κρυφοκουτακιδες στον αφρο.

Κατα την γνωμη μου Μοτοσυκλετηστης δεν γινεσαι οταν οδηγας απλα μια μηχανη.

Μοτοσυκλετηστης γινμεσαι οταν αισθανεσαι διαφορετηκα πανω στην μηχανη.
Μοτοσυκλετιστης γινεσαι οταν αισθανεσαι διαφορετικα πανω στην μηχανη.Excellent point.
;) ;) ;)

cityfly
09/07/2011, 12:35
το αμάξι προσφέρει υπό συνθήκες περισσότερη ασφάλεια, αλλά ταυτόχρονα προσφέρει και μια ψευδαίσθηση ασφάλειας

καρφώσου με 100 με το αμάξι σε μια κολώνα και να δούμε τι θα βγει από εκεί μέσα

Gazof
09/07/2011, 12:46
Καλά τώρα μη λέμε ό,τι θέλουμε δε συγκρίνεται η ασφάλεια που παρέχει ένα αυτοκίνητο με το να βρίσκεσαι πάνω σε μηχανή.

Είπαμε να συζητήσουμε σοβαρά υποτίθεται.

BLiTzER
09/07/2011, 13:01
Σαφώς το αυτοκίνητο προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και άνεση. Δε διαφωνεί κανείς. Αλλά τα πλεονεκτήματά του τελειώνουν εκεί. Ειδικά αν μένεις Αθήνα και χρειάζεσαι μια ώρα για να κάνεις 20 χλμ και άλλη μισή για να παρκάρεις, το μηχανάκι εκτός από απόλαυση αποκτά και τεράστια πρακτική αξία. Αν κάποιοι από εμάς επιλέγουμε να ρισκάρουμε τη ζωή μας καθημερινά, ενώ έχουμε αυτοκίνητο κάτω από το σπίτι μας, καταλαβαίνετε ότι κάτι παραπάνω βρίσκουμε στα μηχανάκια, ε? Κάτι που προφανώς σας ξεφεύγει.

Και στα 4 ευρώ να πάει η βενζίνη, πάλι ένα δίτροχο 1000 θα καίει λιγότερο από ένα τετράτροχο 1400. Με παρόμοια οδήγηση.

dmf
09/07/2011, 13:11
2 wheels rule. Τιποτα αλλο :wave2:

Gazof
09/07/2011, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Σαφώς το αυτοκίνητο προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και άνεση. Δε διαφωνεί κανείς. Αλλά τα πλεονεκτήματά του τελειώνουν εκεί. Ειδικά αν μένεις Αθήνα και χρειάζεσαι μια ώρα για να κάνεις 20 χλμ και άλλη μισή για να παρκάρεις, το μηχανάκι εκτός από απόλαυση αποκτά και τεράστια πρακτική αξία. Αν κάποιοι από εμάς επιλέγουμε να ρισκάρουμε τη ζωή μας καθημερινά, ενώ έχουμε αυτοκίνητο κάτω από το σπίτι μας, καταλαβαίνετε ότι κάτι παραπάνω βρίσκουμε στα μηχανάκια, ε? Κάτι που προφανώς σας ξεφεύγει.

Και στα 4 ευρώ να πάει η βενζίνη, πάλι ένα δίτροχο 1000 θα καίει λιγότερο από ένα τετράτροχο 1400. Με παρόμοια οδήγηση.
Σίγουρα, ο καθένας όπως τη βρίσκει αρχηγέ. Άλλος γουστάρει μηχανή, εγώ γουστάρω αραλίκι στο αμάξι, μουσική και χαλαρά, άλλος προτιμάει φορτηγό και πάει λέγοντας. Πρακτικά το μηχανάκι δε συγκρίνεται με το αυτοκίνητο σαφώς.

Για το φορτηγό πλάκα κάνω :lol:

thalasinos
09/07/2011, 13:53
Απλα ο καθενας τα βλεπει απο τη δικη του μερια και δικαιολογω την καθε αποψη τους.
Οταν ακουω πως καποιος εδωσε 4000ευρω για να αγορασει μια καραμπινα εγω θα πω με αυτα τα λεφτα θα αγοραζε '' Αυτο '' η ''Εκεινο''.

Δεν μπορεις να πεις πως πεταξε τσαμπα λεφτα για καποιον που κανει το χομπυ του, η την αρρωστια του!!
Ετσι το βλεπω εγω!! με τα λεφτα που εδωσα για τις μηχανες και τα παρελκομενα τους θα αγοραζα τρια αυτοκινητα!! τι να κανουμε ομως πες το αδυναμιες, χομπυ, τρελα, κ.τ.λ κ.τ.λ

cityfly
09/07/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazof
Καλά τώρα μη λέμε ό,τι θέλουμε δε συγκρίνεται η ασφάλεια που παρέχει ένα αυτοκίνητο με το να βρίσκεσαι πάνω σε μηχανή.

Είπαμε να συζητήσουμε σοβαρά υποτίθεται.


σοβαρά μιλάω υπερβάλλω λίγο για να δώσω έμφαση

αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλοί επειδή θεωρούν το αμάξι ασφαλές νομίζουν ότι είναι και άτρωτοι και κάνουν μαλακίες, εκεί λοιπόν δεν είσαι ασφαλής ό,τι και να σου προσφέρει το αμάξι.
και επίσης υπό ειδικές συνθήκες ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται πχ με διάφορα αν, σε πτώση (με φουλ εξοπλισμό) με 180 μπορεί να μην πάθεις τίποτα, σε στούκα με το αμάξι με 180 δεν έχεις καμία τύχη

αυτό φυσικά δεν κάνει τη μηχανή ασφαλέστερη του αυτοκινήτου κατά κανόνα
αν όμως συγκρίνεις κάποιον που οδηγεί συνετά τη μηχανή με κάποιον που οδηγεί σαν τρελός το αμάξι μάλλον ο δεύτερος κινδυνεύει περισσότερο (και απειλεί και άλλους)
(και μη μου πείτε τι θα γίνει αν σου πέσει κάποιος πάνω σου γιατί και στο αμάξι μπορεί να πέσει ο άλλος πάνω σου με νταλίκα)

:wave2: :wave2:

dimzan
09/07/2011, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
το αμάξι προσφέρει υπό συνθήκες περισσότερη ασφάλεια, αλλά ταυτόχρονα προσφέρει και μια ψευδαίσθηση ασφάλειας

καρφώσου με 100 με το αμάξι σε μια κολώνα και να δούμε τι θα βγει από εκεί μέσα


Το αμαξι προσφερει σε ολες τις συνθηκες περισσοτερη ασφαλεια απο τη μηχανη.

Καρφωσου με 100 σε κολωνα με αμαξι. Θα σπασεις μπολικα κοκαλα αλλα εχεις πιθανοτητα να ζησεις αν φορας ζωνη και εχει αεροσακους.

Καρφωσου με 100 σε κολωνα με μηχανη. Θα σκοτωθεις ακαριαια οτι εξοπλισμο και να φορας.

Καρφωσου με 50 σε κολωνα με αμαξι. Αν φορας ζωνη και εχεις αεροσακο δεν παθαινεις τιποτα, αντε καμια γρατζουνια η στραμπουληγμα.

Καρφωσου με 50 σε κολωνα με μηχανη. Θα σκοτωθεις ακαριαια οτι εξοπλισμο και να φορας αμα πεσεις με το κεφαλι. Αλλιως κατι αλλο θα μετρησεις. Ποδι χερι θωρακα, αναλογως.

Σε πλαγιες συγκρουσεις το αμαξι εχει παλι πλεονεκτημα. Αλλο να πεσει πανω στο ποδι σου καποιος κι αλλο να παρεμβαλονται μπαρες ασφαλειας. Το επαθε γνωστος προσφατα με μηχανη, οταν μια κυρια αλλαξε λωριδα χωρις να δει καθρεπτη. Ο αστραγαλος θρυψαλα, ατροφησε το ποδι και 1ας χρονος στο κρεβατι.

Υπ οψην το 80% των μετακινησεως μου γινεται με μηχανη. Το αμαξι το παιρνω οποτε δε μπορω να κανω αλλιως

sovaros_user
09/07/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

επισης αυτο ειναι οτι πιο ακυρο ακουσα ποτε...:hypnotize


μεγαλε αν βγαζεις το καθε χλμ ετσι, παρατα το αθλημα γιατι κατι κανεις λαθος.
φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνιας...
:wave2:


εσυ χρησιμοποιεις προφανως την μηχανη για να πας στο περιπτερο, γιαυτο σου φαινεται τοσο ακυρο (οτι ποιο ακυρο ακουσες ποτε μαλιστα :bigcry: )
Εγω που κανω συχνα τo Πολυγυρος-Αθηνα (590 km) 2 φορες τον μηνα... ετσι αισθανομαι μετα τα 300 km. παραλογο ? :confused:

δυστυχως η ευτυχως η ανεση του αυτοκινητου δεν συγκρινεται με τιποτα, μ αρεσει η μηχανη δεν λεω... αλλα με το αμαξι πηγαινεις αραχτος παντου κ παντα, αρκει να μην εχει κινηση φυσικα, γνωμη μου ? Κ τα δυο χρειαζονται.

Υγ. Φιλικα κ χωρις ιχνος ειρωνιας, εισαι πολυ απολυτος χωρις να σκεφτεις.
σε θυμαμαι κ απο παλαιοτερα, ειδικα αυτο το κλισε: αν "blah blah" παρατα το αθλημα. ουτε αιτιολογηση ουτε επιχειρηματολογια. :wave2:

Gazof
09/07/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
σοβαρά μιλάω υπερβάλλω λίγο για να δώσω έμφαση

αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλοί επειδή θεωρούν το αμάξι ασφαλές νομίζουν ότι είναι και άτρωτοι και κάνουν μαλακίες, εκεί λοιπόν δεν είσαι ασφαλής ό,τι και να σου προσφέρει το αμάξι.
και επίσης υπό ειδικές συνθήκες ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται πχ με διάφορα αν, σε πτώση (με φουλ εξοπλισμό) με 180 μπορεί να μην πάθεις τίποτα, σε στούκα με το αμάξι με 180 δεν έχεις καμία τύχη

αυτό φυσικά δεν κάνει τη μηχανή ασφαλέστερη του αυτοκινήτου κατά κανόνα
αν όμως συγκρίνεις κάποιον που οδηγεί συνετά τη μηχανή με κάποιον που οδηγεί σαν τρελός το αμάξι μάλλον ο δεύτερος κινδυνεύει περισσότερο (και απειλεί και άλλους)
(και μη μου πείτε τι θα γίνει αν σου πέσει κάποιος πάνω σου γιατί και στο αμάξι μπορεί να πέσει ο άλλος πάνω σου με νταλίκα)

:wave2: :wave2: Αυτός που θα κάνει μαλακίες, θα κάνει είτε έχει μηχανή είτε αυτοκίνητο, αυτός δεν νιώθει ό,τι και να οδηγάει και μάλιστα πολύ πιθανόν να τις κάνει χωρίς κράνος ή χωρίς ζώνη γιατί τόσα ξέρει τόσα κάνει. Το θέμα είναι αυτό που λες, να μην πάρει σβάρνα άλλους..

Δε μιλάμε για τρέλες ούτε από τη μία ούτε από την άλλη πλευρά. Σε κανονικές συνθήκες ατυχήματος μιλάμε, κυρίως όταν δεν προκαλείται από εμάς. Σε αυτές λοιπόν τις συνθήκες το αυτοκίνητο παρέχει ασφάλεια και προστασία πολύ μεγαλύτερη. Με φουλ εξοπλισμό δεν καβαλάνε πολλοί μηχανή όπως και αυτοκίνητα δεν κυκλοφορούν πολλά με roll bar και ιστορίες! Λέμε για ένα μέσο οδηγό ή ένα μέσο αναβάτη πχ πάνω σε μηχανάκι.

Και δεν αναφέρω ούτε νταλίκες ούτε αεροπλάνα. Μιλάω για αυτό που μου συνέβη, βλέπε αυτοκίνητο που πέρασε με κόκκινο και μου τη βάρεσε στο πλάι. Με μηχανάκι αν ήμουν θα έφτανα στον Άρη τώρα. Σειρά μου να υπερβάλω, χεχε :beer:



[/B]Σε πλαγιες συγκρουσεις το αμαξι εχει παλι πλεονεκτημα. Αλλο να πεσει πανω στο ποδι σου καποιος κι αλλο να παρεμβαλονται μπαρες ασφαλειας. Το επαθε γνωστος προσφατα με μηχανη, οταν μια κυρια αλλαξε λωριδα χωρις να δει καθρεπτη. Ο αστραγαλος θρυψαλα, ατροφησε το ποδι και 1ας χρονος στο κρεβατι.[/B]
Εμένα σκέψου ότι ήρθε με τόση φόρα που μπήκε και η πόρτα μέσα, αρκετά ώστε να μου χτυπήσει το πόδι και να μου κάνει μεγάλη μελανιά. Το χτύπημα ήταν τέτοιο που ενώ είχα πάρει ελάχιστα στροφή προς τα αριστερά γιατί αριστερά ήθελα να στρίψω, βρέθηκα με το αμάξι να κοιτάω προς τα δεξιά (ήρθε από αριστερά αυτή). Είχα ζαλιστεί από το χτύπημα και όταν συνήλθα έλεγα αν είναι όνειρο ή πραγματικότητα. Μόλις κατάλαβα ότι είναι το δεύτερο, κατεβαίνω από του συνοδηγού την πόρτα να κατεβάσω καντήλια, αλλά μόλις πήγα να ξεκινήσω είδα τι σημαίνει να βλέπεις αστεράκια.

Αν ήμουν με μηχανάκι θα μου το είχε κομματιάσει το πόδι η ρουφιάνα που πέρασε αέρα πατέρα και όποιον μαζέψουμε :evil:

Βέβαια, να τα λέμε όλα έτσι? Με μηχανάκι σχεδόν θα σταματούσα παντού να κοιτάω και μετά θα προχωρούσα.

chr1s_86
09/07/2011, 15:16
:D


231068

tai
09/07/2011, 15:24
ενα παγωτά κοστίζει οσο ενα κιλό φασόλια.
την επόμενη φορά που θέλεις να γευθείς το παγωτό αγόρασε μια φασολάδα συμφέρει :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
09/07/2011, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Είπα ξεκάθαρα τι συγκρίνω στο προηγούμενο ποστ μου. Αλλά ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, αφού επιμένεις.

Για το 1600, πληρώνεις 240ε τέλη.

Για το 650, πληρώνεις 50 (αν θυμάμαι καλά).

Πάω στο anytime online, για τα ασφάλιστρα. Αυτοκίνητο 1600, του 2005, η οικονομική πάει στα 427ε το έτος.

Μηχανάκι 650, του 2005, η οικονομική στα 220.

Μπορώ να συνεχίσω και για τα υπόλοιπα αν θες. Το 1000RR μου κόστιζε πολύ φθηνότερα (μέχρι πριν ένα χρόνο που το είχα) από ένα απλό αυτοκίνητο στα 1400 cc.



Το μηχανάκι είναι μονόδρομος, τελεία.

Για υπολογισε με χιλιαρι SS τι εχεις δωσει σε λαστιχα και αλυσιδες αν κανεις 50,000 κμ. Εγω το υπολογιζω γυρω στα 3,500-4,000 ευρω (δεκα ζευγαρια λαστιχα και δυο αλυσιδες). Στο αμαξι, το ενα δεκατο χαΛαρα για την ιδια αποσταση.

BLiTzER
09/07/2011, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για υπολογισε με χιλιαρι SS τι εχεις δωσει σε λαστιχα και αλυσιδες αν κανεις 50,000 κμ. Εγω το υπολογιζω γυρω στα 3,500-4,000 ευρω (δεκα ζευγαρια λαστιχα και δυο αλυσιδες). Στο αμαξι, το ενα δεκατο χαΛαρα για την ιδια αποσταση.

Εγώ συγκεκριμένα? Λοιπόν, 2 χρόνια που το είχα (26,000 χλμ), δεν πλήρωσα ούτε μισό λάστιχο. Έβαζα μεταχειρισμένα κάθε 3-4 μήνες. 25ε περίπου η αλλαγή, 100ε το χρόνο ΤΟ ΠΟΛΥ. Αλυσιδογράναζα άλλαξα μια φορά, γύρω στα 130ε. Στα 50,000 πάλι δε θα είχα πληρώσει τίποτα για ελαστικά και άντε να άλλαζα άλλη μια φορά αλυσιδογράναζα.

Επίσης μην ξεχνάς ότι συγκρίνεις 1000ρι SS (ότι ταχύτερο κυκλοφορεί στο δρόμο) με ένα ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ αμαξάκι της γειτόνισσας. Και πάλι τα μεγέθη είναι συγκρίσιμα. Χμ...

Εντάξει, έχετε δίκιο. Το αυτοκίνητο είναι πιο οικονομικό. Από αύριο θα αφήνω το μηχανάκι στο γκαράζ. Απορώ πως δεν το είχα δει τόσο καιρό.

dim_rac
09/07/2011, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:D

ωραιος!!:beer: :beer:

Ζεύκας
09/07/2011, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για υπολογισε με χιλιαρι SS τι εχεις δωσει σε λαστιχα και αλυσιδες αν κανεις 50,000 κμ. Εγω το υπολογιζω γυρω στα 3,500-4,000 ευρω (δεκα ζευγαρια λαστιχα και δυο αλυσιδες). Στο αμαξι, το ενα δεκατο χαΛαρα για την ιδια αποσταση.


νομίζεις :nono:

http://www.youtube.com/watch?v=phUDG53Y4D8


και σε ένα χρόνο μέσα ε ;)

ziggΥ
09/07/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
νομίζεις :nono:

http://www.youtube.com/watch?v=phUDG53Y4D8


και σε ένα χρόνο μέσα ε ;)
μλκ :cry: :cry: :bigcry: :bigcry:

dimzan
09/07/2011, 17:04
Εγω παντως η πρωτη απαντηση που εδωσα στο φιλο ηταν για να του δωσω να καταλαβει πως οντως μια μικρομεσσαια μηχανη ΔΕΝ ειναι φθηνοτερη σε χρηση απο ενα μικρομεσσαιο αμαξι μεχρι 1300κκ.

Γιατι πολλοι εχουν την ψευαισθηση οτι οταν θα παρουν μηχανη θα πληρωνουν μονο βενζινες και λαδια .

Για βαλτε ασφαλεια κλοπης στη μηχανη να δω ποσο θα πληρωσετε.

Λαστιχα και αλυσιδα μαζι ειναι 500 ευρω. Ρυθμιση βαλβιδων σε 4κ ποσο πληρωνετε και καθε ποτε? Τα τακακια της μηχανης ειναι φθηνοτερα του αυτοκινητου?

Καλυτερα λοιπον ο φιλος να ξερει απο πριν παρα να την πατησει μετα και να μη του βγαινουν τα λεφτα


:wave2: :wave2: :wave2:

καλες βολτες με τα-φθηνα-σε-χρηση 1000αρια σας



Blitzer εβαλες σε 1000αρι μηχανακι αλυσιδα με 130 ευρω? :uplate: σ ωραιος!

sovaros_user
09/07/2011, 17:17
ηξερα οτι τα 1000 ss ειναι οτι πρεπει για την πολη κ για τσαρκες στα σουπερ μαρκετ, αλλα βλεπω οτι ειναι κ τα οικονομικοτερα :lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry:

BLiTzER
09/07/2011, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan

Blitzer εβαλες σε 1000αρι μηχανακι αλυσιδα με 130 ευρω? :uplate: σ ωραιος!

Πόσα θα έπρεπε να δώσω για να είμαι εντάξει?

panos1050
09/07/2011, 18:41
εγω δεν μπορω να καταλαβω τι κανουν καποιοι εδω μεσα.
αφου γουσταρουν τοσο πολυ τα κουτια τους ας γραφτουν σε κανα honda forum,vwclub κλπ
μην μας τα κανουν τσουρεκια με τις μηχανες τους και ποσο καυλωμενοι ειναι με αυτες και τετοιες μαλακιες.
οποιος γουσταρει μηχανες, γουσταρει μηχανες απλα,
ουτε την αγοραζει την πουτανα για οικονομια ουτε για να μετραει το τελαιυτεο ευρω
και οταν ανεβαινει επανω του φτανει στο στομα
α και παει και καμια βολτουλα μεχρι το χωριο και οχι να το σκεφτεται και να αρρωσταίνει

και για το θεμα μας εννοειτε οτι τα παγια μιας μηχανης ειναι πολυ μικροτερα απο αμαξιου
εχω μηχανη 1000 και τα παγια της ειναι το ιδιο me ena smartaki που εχω 600:wave2: :wave2:

sovaros_user
09/07/2011, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
[...]


:a24: :a24:

dimzan
09/07/2011, 22:05
Λολ! ετσι για να θυμομαστε και τα νιατα μας!

Gazof
10/07/2011, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
εγω δεν μπορω να καταλαβω τι κανουν καποιοι εδω μεσα.
αφου γουσταρουν τοσο πολυ τα κουτια τους ας γραφτουν σε κανα honda forum,vwclub κλπ
μην μας τα κανουν τσουρεκια με τις μηχανες τους και ποσο καυλωμενοι ειναι με αυτες και τετοιες μαλακιες.
οποιος γουσταρει μηχανες, γουσταρει μηχανες απλα,
ουτε την αγοραζει την πουτανα για οικονομια ουτε για να μετραει το τελαιυτεο ευρω
και οταν ανεβαινει επανω του φτανει στο στομα
α και παει και καμια βολτουλα μεχρι το χωριο και οχι να το σκεφτεται και να αρρωσταίνει

και για το θεμα μας εννοειτε οτι τα παγια μιας μηχανης ειναι πολυ μικροτερα απο αμαξιου
εχω μηχανη 1000 και τα παγια της ειναι το ιδιο me ena smartaki που εχω 600:wave2: :wave2:
Μην αρπάζεσαι βρε :yuck:

Να κεράσω μπύρα? :beer: :beer:

taisteal
10/07/2011, 02:58
ποσο πολυ γουσταρω τον χειμωνα με την παγωνια να ταξιδευω με την μοτορα...και να βλεπω στον δρομο λιγους και καλους...:smokin:

DrBig
10/07/2011, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εγώ συγκεκριμένα? Λοιπόν, 2 χρόνια που το είχα (26,000 χλμ), δεν πλήρωσα ούτε μισό λάστιχο. Έβαζα μεταχειρισμένα κάθε 3-4 μήνες. 25ε περίπου η αλλαγή, 100ε το χρόνο ΤΟ ΠΟΛΥ. Αλυσιδογράναζα άλλαξα μια φορά, γύρω στα 130ε. Στα 50,000 πάλι δε θα είχα πληρώσει τίποτα για ελαστικά και άντε να άλλαζα άλλη μια φορά αλυσιδογράναζα.

Επίσης μην ξεχνάς ότι συγκρίνεις 1000ρι SS (ότι ταχύτερο κυκλοφορεί στο δρόμο) με ένα ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ αμαξάκι της γειτόνισσας. Και πάλι τα μεγέθη είναι συγκρίσιμα. Χμ...

Εντάξει, έχετε δίκιο. Το αυτοκίνητο είναι πιο οικονομικό. Από αύριο θα αφήνω το μηχανάκι στο γκαράζ. Απορώ πως δεν το είχα δει τόσο καιρό.


Τι σε κανει να πιστευεις οτι με την αναλογη τακτικη ειναι αδυνατο να πληρωσεις για την ιδια αποσταση με ενα αυτοκινητο δεκα φορες λιγοτερο?

Λαδια στην καλη σου εβαζες καινουργια η δευτερο χερι?

sovaros_user
10/07/2011, 04:13
Δευτερο χερι για οικονομια :lol:

εγω παντως την τελευταια φορα εβαλα μεταχειρα λαστιχα (με 4.000 km) στα 60 ευρω (bt 021) κ αλλα 50 μου πηραν για να τα περασουν.

kostas_1100gs
10/07/2011, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
με την βενζινη στα 2 ευρω, τα εξοδα που παραθετεις ειναι ψιχουλα.
με το αμαξι οικονομικα καιω οσο κ με την μηχανη κανονικα. Αν αποφασισεις να εισαι οικονομικος με το αμαξι σε συμφερει μακραν.

Γιαυτο διαφωνω με ανθρωπους που αγοραζουν μηχανη (οχι σκουτερ για πολη) για οικονομια ταχα, παντελως ατοπο κινητρο
Θα συμφωνήσω.

guzzistas
10/07/2011, 08:21
Τελικά θα πάρεις αυτοκίνητο?

:smilea:

perastikos
10/07/2011, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
καλά να στο λέει κάποιος άσχετος που δεν ξέρει που είναι το αριστερά και που το δεξιά. αλλά να στο λένε άτομα που σε ξέρουν; σήμερα μου το (ξανα)είπε ο πατέρας μου. μα τι σκέφτονται;;

Και εμένα μου το λένε συχνά αυτό... Βασικά ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος!
- Μα καλά έδωσες τόσα χρήματα για μηχανή; :eyepop:
- Ναι, γιατί... :rolleyes:
- Με τόσα θα μπορούσες να πάρεις μια χαρά αυτοκίνητο!!!
- Πλάκα κάνει έτσι? Αλήθεια λες? :eyepop: Με κορόιδεψαν οι αλήτες.... Και το δικό μου έχει και μόνο δύο ρόδες... :mad:
:rotflmao:

Και κάπου εκεί τελειώνει το πράγμα...

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τη μηχανή με το αυτοκίνητο επειδή και τα δύο είναι απλά μέσα μεταφοράς. Αν είναι να βάλουμε και τα ΜΜΜ, το ελικόπτερο, το να πάω με τα πόδια κλπ κλπ...

Το αυτοκίνητο παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια; Ναι (όποιος λέει το αντίθετο, εθελοτυφλεί)
Το αυτοκίνητο είναι πιο άνετο και μπορείς να μεταφέρεις πιο πολλά πράγματα και επιβάτες; Ναι
Με το αυτοκίνητο θα πήξεις στην κίνηση της Αθήνας; Δεν μένω Αθήνα αλλά νομίζω πως ναι; :p

Γιατί πήρα μηχανή; Σίγουρα όχι για να αντικαταστήσω το αυτοκίνητο... Θα μπορούσα να αραδιάσω πολλά γιατί αλλά θα γράψω μόνο ένα.
Την πήρα γιατί τη γουστάρω! Απλά :D

devil's animal
10/07/2011, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
εσυ χρησιμοποιεις προφανως την μηχανη για να πας στο περιπτερο, γιαυτο σου φαινεται τοσο ακυρο (οτι ποιο ακυρο ακουσες ποτε μαλιστα :bigcry: )
Εγω που κανω συχνα τo Πολυγυρος-Αθηνα (590 km) 2 φορες τον μηνα... ετσι αισθανομαι μετα τα 300 km. παραλογο ? :confused:

δυστυχως η ευτυχως η ανεση του αυτοκινητου δεν συγκρινεται με τιποτα, μ αρεσει η μηχανη δεν λεω... αλλα με το αμαξι πηγαινεις αραχτος παντου κ παντα, αρκει να μην εχει κινηση φυσικα, γνωμη μου ? Κ τα δυο χρειαζονται.

Υγ. Φιλικα κ χωρις ιχνος ειρωνιας, εισαι πολυ απολυτος χωρις να σκεφτεις.
σε θυμαμαι κ απο παλαιοτερα, ειδικα αυτο το κλισε: αν "blah blah" παρατα το αθλημα. ουτε αιτιολογηση ουτε επιχειρηματολογια. :wave2:

βασικα χρησιμοποιω την μηχανη για να κανω τα παντα. (βλ. πιστα, ταξιδια, βολτες, καγκουριες, κααθημερινη μετακινηση σε δουλεια και οτιδηποτε αλλο χρειαστει, περιπτερο, σουπερ μαρκετ και παει λεγοντας...)
οποτε νομιζω οτι μπορω να εκφερω μια γνωμη...:rolleyes:

επισης οταν μου λες οτι βγαζεις το καθε χλμ με την μηχανη με ιδρωτα, αιμα και δακρυα, θεωρω αυτονοητα οτι "παλευεις" στο μηχανακι...ή τελοσπαντων δεν εισαι χαλαρος..ή σκεφτεσαι συνεχως την πτωση, ο τρακαρισμα κλπ...αν γινεται κατι τετοιο ειναι λαθος.

λες οτι με το αμαξι σ'αρεσει να εισαι αραχτος. μα το να αραζεις οδηγοντας μια μηχανη ειναι ανεκτιμητο. να ρολαρεις με καμια 100αρια στην εθνικη στην μεσαια και να ακους το μοτερ να γουργουριζει κατω απο τα ποδια σου....να ανοιγεις ζελατινα σε μια ορεινη διαδρομη και να μυριζεις ολη την φυση...

μου δινεις την εντυπωση οτι αυτα δεν τα κανεις γιατι κανεις συνεχως αρνητικες σκεψεις οτι κατι μπορει να γινει.
ειπαμε να ειμαστε σε εγρηγορση αλλα αυτο ειναι στα οριο ψυχασθενειας...δεν σε αφηνει να χαρεις τιποτα απο την μηχανη. και με το που μπαινεις στο αμαξι, χαλαρωνεις γιατι πιστευεις οτι πλεον εισαι ασφαλης.

εγω λοιπον να σου πω, οτι αισθανομαι περισσοτερη ασφαλεια με το μηχανακι. εχω οδηγησει αμαξια δυνατα, με καμποση ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια. και τα εχω παει και γρηγορα. ε,δεν με ενεπενευσε κανενα να μπω με τα οσα σε μια στροφη. παντα εχω την πεποιθηση οτι θα με πεταξει εκτος. θα με πουλησει.
με την μηχανη, παω τερμα σχεδον παντου και παντα. ακομα και στα ορια της να ειναι, δεν νοιωθω αυτη την ανασφαλεια. μπορει αυτο να μου εχει δημιουργηθει και απο τα χιλιαδες χλμ που εχω γραψει με τις μηχανες σε αντιπαραθεση με τ'αμαξια.δεν ξερω. ετσι νοιωθω παντως.

ελπιζω τωρα να καταλαβες γιατι σου ειπα να παρατησεις το αθλημα.
αν νοιωθεις συνεχως εκτεθημενος και εχεις αγχος επανω σ'αυτο που καβαλας, απλα δεν το χαιρεσε και καλυτερα θα ηταν να οδηγησεις κατι αλλο που θα σε κανει να νοιωσεις πιο ανετα...
:wave2:

devil's animal
10/07/2011, 09:30
οσον αφορα εσας που λετε για κοστη.
λαμβανετε υπ'οψιν σας συνεχως μεγαλα μηχανακια.

ελατε να συκγρινουμε οποιοδηποτε αμαξι μ'ενα παπι..ή ενα cbf125.
γιατι κολωνετε? :lol: αμαξι το ενα.μηχανακι το αλλο.

με το παπι κανεις τα παντα. ακομα και ταξιδι. να δουμε τοτε πιο θα βγει πιο οικονομικο.

συγκρινετε ενα 1000αρι ss με ενα micra 1000 και κανετε και γαμω τις συγκρισεις αναλογιζομενοι οτι το ενα ειναι μηχανακι επιδοσεων και "ιδιαιτερης χρησης" σε σχεση με το απλο οχημα μετακινησης που ειναι το micra.
και μου βαζετε στην συναρτηση αλυσιδογραναζα και λαστιχα, που ξερετε καλα οτι ειναι καθαρα θεμα οδηγου κατα ποσο θα φθαρουν και σε τι χρονικο διαστημα...

δλδ οσοι εχουν παρει παπι ή σκουτερ για να μετακινουνται μεσα στην πολη ειναι μαλακες και ξοδευουν τα λεφτα τους τσαμπα,ενω θα μπορουσαν να εκαναν τα ιδια μ'ενα αμαξι...

ρε σοβαρευτειτε, εξω εχει 38 βαθμους και εσεις βγαινετε με παλτο...:lol:

sovaros_user
10/07/2011, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

συγκρινετε ενα 1000αρι ss με ενα micra 1000 και κανετε και γαμω τις συγκρισεις αναλογιζομενοι οτι το ενα ειναι μηχανακι επιδοσεων και "ιδιαιτερης χρησης" σε σχεση με το απλο οχημα μετακινησης που ειναι το micra.

δλδ οσοι εχουν παρει παπι ή σκουτερ για να μετακινουνται μεσα στην πολη ειναι μαλακες και ξοδευουν τα λεφτα τους τσαμπα,ενω θα μπορουσαν να εκαναν τα ιδια μ'ενα αμαξι...



Προφανως εννοεις "μη αναλογιζομενοι", οπως ειπε κ ποιο πριν καποιος αλλος, οτι το ss ειναι οτι ποιο γρηγορο κυκλοφορει.
Τι με νοιαζει ποσο γρηγορο ειναι, εδω λεμε για ανεση κ οικονομια, κ το αυτοκινητο ειναι "οτι ποιο ανετο" κυκλοφορει.
Οταν λες οτι το ss ειναι οικονομικο... Μην επιστρατευεις επιχειρημα οπως... επιδοσεις


Οχι δεν ειναι μαλακες, το παπι κοστιζει πολυ λιγοτερο (2.000 ?) κ μεσα στην κινηση εισαι αρχηγος, αλλιως οι ντελιβερι θα κυκλοφορουσαν με αυτοκινητο, εχετε υποψην ομως οτι δεν υπαρχει μονο η πολη....

"με το παπι κανεις τα παντα. ακομα και ταξιδι. να δουμε τοτε πιο θα βγει πιο οικονομικο."
Δοκιμασε να κανεις ταξιδι 100 km με παπια την μια κ με αμαξι (οικονομικα ομως) την αλλη. Περιπου το ιδιο θα καψεις κ θα εισαι με την ψυχη στο στομα. :beer:

dimzan
10/07/2011, 11:15
@devil's animal τι γρηγορα αμαξια οδηγησες και δε σε ενεπνευσαν..??

S2000 και M3 εχεις οδηγησει ποτε? Δε σ αρεσαν ουτε αυτα? Ειπαμε γρηγορες και διασκεδαστικες οι μηχανες αλλα καποια αμαξια ειναι πολυ fun-to-drive αμα το χεις λιγο (η πολυ με το S2k)

BLiTzER
10/07/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

συγκρινετε ενα 1000αρι ss με ενα micra 1000

Πες τα γιατί βαρέθηκα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
S2000 και M3 εχεις οδηγησει ποτε? Δε σ αρεσαν ουτε αυτα? Ειπαμε γρηγορες και διασκεδαστικες οι μηχανες αλλα καποια αμαξια ειναι πολυ fun-to-drive αμα το χεις λιγο (η πολυ με το S2k)

Φυσικά και υπάρχουν αυτοκίνητα που είναι ταχύτατα και διασκεδαστικά. Αλλά 1. κανένα δε στρίβει πλαγιάζοντας και αυτή η αίσθηση είναι μοναδική και 2. θες τα 10πλάσια χρήματα για να αγοράσεις ένα. Πόσο μάλλον για να το συντηρήσεις (κι εδώ επιστρέφουμε στο αρχικό ερώτημα και πόσο αστεία είναι η σύγκριση μεταξύ των δύο).

kalesin
10/07/2011, 12:30
Καλως ορισατε στο καινουργιο επεισοδιο τη μεγαλειωδους σειρας "Ποιος την εχει μεγαλυτερη"

Σε αυτο το επεισοδιο θα αναλυσουμε μια αυθαιρετη οικονομοτεχνικη μελετη ενω ταυτοχρονα θα μελετησουμε την επιδραση της τσεπης στην καυλα

Παραλληλα θα δουμε τους πρωταγωνιστες να ταμπουρωνονται πισω απο τα στερεοτυπα τους κ να πετανε πετρες ο ενας στον αλλο, ενω οι παρατρεχαμενοι θα σηκωνουν ταμπελακια με βαθμολογιες στα πιο ευστοχα κ αιμματηρα χτυπηματα

Θα "εκπλαγειτε" απο Cameo εμφανισεις ανθρωπων που θα πετανε τσιτατα επι παντος επιστητου κ θα εξαφανιζονται γκαζωνοντας στον οριζοντα το ηλιοβασιλεμα

Μεινετε μαζι μας μεχρι το τελος.. θα κληρωθουν σημαντικα δωρα


:wave2:

karellen
10/07/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Καλως ορισατε στο καινουργιο επεισοδιο τη μεγαλειωδους σειρας "Ποιος την εχει μεγαλυτερη"

Σε αυτο το επεισοδιο θα αναλυσουμε μια αυθαιρετη οικονομοτεχνικη μελετη ενω ταυτοχρονα θα μελετησουμε την επιδραση της τσεπης στην καυλα

Παραλληλα θα δουμε τους πρωταγωνιστες να ταμπουρωνονται πισω απο τα στερεοτυπα τους κ να πετανε πετρες ο ενας στον αλλο, ενω οι παρατρεχαμενοι θα σηκωνουν ταμπελακια με βαθμολογιες στα πιο ευστοχα κ αιμματηρα χτυπηματα

Θα "εκπλαγειτε" απο Cameo εμφανισεις ανθρωπων που θα πετανε τσιτατα επι παντος επιστητου κ θα εξαφανιζονται γκαζωνοντας στον οριζοντα το ηλιοβασιλεμα

Μεινετε μαζι μας μεχρι το τελος.. θα κληρωθουν σημαντικα δωρα


:wave2:
+1 Πέστα ρε ΄φιλε.Όμως σε χρεώνω μια παράλειψη.
Ξέχασες αυτό:


231158

devil's animal
10/07/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Προφανως εννοεις "μη αναλογιζομενοι", οπως ειπε κ ποιο πριν καποιος αλλος, οτι το ss ειναι οτι ποιο γρηγορο κυκλοφορει.
Τι με νοιαζει ποσο γρηγορο ειναι, εδω λεμε για ανεση κ οικονομια, κ το αυτοκινητο ειναι "οτι ποιο ανετο" κυκλοφορει.
Οταν λες οτι το ss ειναι οικονομικο... Μην επιστρατευεις επιχειρημα οπως... επιδοσεις
Περιπου το ιδιο θα καψεις κ θα εισαι με την ψυχη στο στομα. :beer:


ρε φιλε με δουλευεις;δεν σε νοιαζει δλδ ποσο πας με το ενα οχημα&ποσο με το αλλο; και θες να συγκρινεις&την καταναλωση;(μην μιλας για ανεση. . .ειπαμε ειναι κατι υποκειμενικο.)



μα το ενα ειναι αντιστροφως αναλογο του αλλου!δλδ θες να μου πεις οτι αν πας μ'ενα αμαξι σερι με 200&κανεις το ιδιο μ'ενα 1000αρι ss θα καψει λιγοτερα το αμαξι; επισης αδυνατω να καταλαβω πως μπορεις να εισαι με την ψυχη στο στομα οδηγωντας ενα παπι στην εθνικη για 100χλμ. . .:confused:

granazi
10/07/2011, 12:49
περι ορεξεως κολοκυθοπιτα σε οτι και αν ειναι αυτο :wave2:

guzzistas
10/07/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
περι ορεξεως κολοκυθοπιτα σε οτι και αν ειναι αυτο :wave2:

Εγκρίνω και επαυξάνω.....

:beer: :beer:

devil's animal
10/07/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
@devil's animal τι γρηγορα αμαξια οδηγησες και δε σε ενεπνευσαν..??

S2000 και M3 εχεις οδηγησει ποτε? Δε σ αρεσαν ουτε αυτα? Ειπαμε γρηγορες και διασκεδαστικες οι μηχανες αλλα καποια αμαξια ειναι πολυ fun-to-drive αμα το χεις λιγο (η πολυ με το S2k) η αληθεια ειναι οτι M3 δεν εχω οδηγησει αλλα αν ειναι να βαλουμε στο παιχνιδι αμαξια ανω των 60χιλ  χανουμε το νοημα. . .

Metzgermeister
10/07/2011, 13:50
Απο ποτε προσπαθουμε να συγκρινουμε ανομοια πραγματα ;

Δεν υπαρχει θεμα συγκρισης μεταξυ βουρτσας και .... τουρτας

Gazof
10/07/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Metzgermeister
Απο ποτε προσπαθουμε να συγκρινουμε ανομοια πραγματα ;

Δεν υπαρχει θεμα συγκρισης μεταξυ βουρτσας και .... τουρτας
Εγώ όταν τρώω τούρτα μετά βουρτσίζω τα δόντια μου πάντως γιατί αυτή η ζάχαρη είναι θάνατος :lol:

sovaros_user
10/07/2011, 14:11
Οτι να ναι....ενταξει ρε devil εσυ με το παπι εισαι οπως εγω στη λιμουζινα (η ανεση ειναι υποκειμενικη)
ΥΓ: Παρε ενα ποδηλατο να μην καις τιποτα

devil's animal
10/07/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Οτι να ναι....ενταξει ρε devil εσυ με το παπι εισαι οπως εγω στη λιμουζινα (η ανεση ειναι υποκειμενικη)
ΥΓ: Παρε ενα ποδηλατο να μην καις τιποτα


και καπου εδω ληγει το θεμα γιατι δεν καταλαβαινεις και ειναι ανωφελο να προσπαθησω παραπανω.

:wave2:

Ζεύκας
10/07/2011, 16:36
μπαρμαν βάλε ένα ουίσκι πριν αρχίσουμε....

dimzan
10/07/2011, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μπαρμαν βάλε ένα ουίσκι πριν αρχίσουμε....


-τοσα εχεις πιει.. θα πληρωσεις ποτε?

- Αρχισαμεεεε

mikes
10/07/2011, 18:49
εχω ενα hyundai i30 και ενα triumph tt600! προσφατα εκανα δυο διαδρομες και με τα δυο!

πηγα ορεινη αρκαδια με τη μηχανη και μετα απο 15 μερες πηγα με το αμαξι γιατι μολις ειδαν τα
γεροντια μου τις φωτο ηθελαν να τους παω βολτα! (400 χλμ πηγαινε-ελα)

πηγα στο χωριο μου στην καρδιτσα με το αμαξι οικογενειακως και ενα μηνα μετα μονος με τη
μηχανη! (630 χλμ πηγαινε-ελα)

απολογισμος?? και στη μια περιπτωση και στην αλλη το κοστος μεταβασης με τη μηχανη ηταν
μολις 10 ευρω λιγοτερο!!

τωρα οσον αφορα τα παγια εξοδα, στη μηχανη οτι γλυτωνεις απο τελη ασφαλειες, τα πληρωνεις
σε συντηρηση! (αντε να ειναι κανα 20αρικο το χρονο φθηνοτερη η μηχανη!)

αλλα ξερετε κατι?? με το αμαξι πηγα πιο ανετα! τοσο ανετα που βαρεθηκα! με τη μηχανη το
καταφχαρηστηθηκα! και δεν την ειδα σαν αγγαρεια την διαδρομη!! :wave2: :wave2:

fz6man
10/07/2011, 18:53
εγώ παιδια εχω κανει το τρομερη μαλ@#$α καθως με έπριξαν οι δικοι μου να αλλαξω ενα saxo 16v που ειχα και παρε ενα καλο αμαξι και παρε ενα καλο αμαξι τελικα πηγα χρεωθηκα σαν μ@λακας ενα γκολφ ενταξει δε λεω καλο είναι αλλα ρε παιδια ουτε το ακουμπαω το καημενο 1.5 χρονο 8 000 :D χειμωνα καλοκαιρι με το μηχανακι .. γιαυτο φίλε μου οτι τραβάει η καρδουλα σου αμα ειναι παρε ενα getz απλα να λες οτι εχεις και αμαξι , ειδικα αμα δεν εχεις οικογενεια παιδια πιστευω οτι δε χρειαζεται .

taisteal
10/07/2011, 18:55
κι εγω πηγαινω 4 φορες τον μηνα πατρα λαμια,μηχανη κοστος 32 ευρω με γεφυρα,και οταν ειχα το αυτοκινητο 80 ευρω.τι συγκρινετε τωρα???αν ομως η κουβεντα φτανει στο κοστος,χανουμε το νοημα...

GiannisBlessed
10/07/2011, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Προφανως εννοεις "μη αναλογιζομενοι", οπως ειπε κ ποιο πριν καποιος αλλος, οτι το ss ειναι οτι ποιο γρηγορο κυκλοφορει.
Τι με νοιαζει ποσο γρηγορο ειναι, εδω λεμε για ανεση κ οικονομια, κ το αυτοκινητο ειναι "οτι ποιο ανετο" κυκλοφορει.
:

Δεν ξερω εγω οταν οδηγαω αμαξι και λιωνω στην κινηση και ψαχνω να παρκαρω δεν νιωθω καθολου αρχοντας.
Τα έξοδα χωρίζονται σε 3 μεγάλες κατηγορίες.χρήσης και κτήσης και απόκτησης.στην κατηγορία της απόκτησης νομίζω έχουμε νικητή...με 400ε πήρα το παπί μου.ένα τούμπανο 1000ρι κάνει όσο ένα μικρό σε κυβικά αυτοκίνητο.
Στην κατηγορία της κτήσης η αλλιώς πάγιου όπως ωραία διατυπώθηκε παραπάνω νομίζω έχουμε πάλι νικητή.το παπί με ένα 50ρι το ασφαλισά για ένα χρόνο!!και τέλος η κατηγορία κτήσης χωρίζεται σε δύο υποκατηγορίες.την χρήση αυτή καθ'αυτή και την συντήρηση.αν συγκρίνουμε δύο οχήματα το ένα τετρατροχό και το άλλο δίτροχο θα πρέπει να έχουν παρόμοιες επιδόσεις.όχι άμαξακια με μηχανάρες.ένα δυόμισι με ένα άμαξακι.γιατί αν είναι να μιλάμε για κατανάλωση και συντήρηση ενός 1000 ας αναλογιστούμε το κόστος χρήσης ενός πόρσε στο ρελαντί στο φανάρι και συντήρησ για ένα σερβίς στην μοτερουκλα του και αλλαγή τα λάστιχα του.που αν δεν είνα φτιαγμένο τρέλα το παίρνανε τα 1000.

Lupo
10/07/2011, 22:54
Κάρο ρε.

Πόσο έχει πάει το σανό ανά κιλό ξέρετε?
Κι άμα έχεις και 2 αλογάκια , διπλασιάζεις την ιπποδύναμη, Α-Ν-Ε-Τ-Α!

Αναλώσιμα, πάνω-κάτω το αλογάκι κοστίζει όσο το ζευγάρι anakee2. Με ενσωματωμένα φρένα , χωρίς να ψάχνεις να βρεις τα φτηνά και καλά τακάκια.

Παθητική ασφάλεια, άνετα παίρνει και roll cage και δεν μασάς μία.



Άσχετοι.


:p

taisteal
10/07/2011, 22:56
:a20: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mikes
10/07/2011, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Κάρο ρε.

Πόσο έχει πάει το σανό ανά κιλό ξέρετε?
Κι άμα έχεις και 2 αλογάκια , διπλασιάζεις την ιπποδύναμη, Α-Ν-Ε-Τ-Α!

Αναλώσιμα, πάνω-κάτω το αλογάκι κοστίζει όσο το ζευγάρι anakee2. Με ενσωματωμένα φρένα , χωρίς να ψάχνεις να βρεις τα φτηνά και καλά τακάκια.

Παθητική ασφάλεια, άνετα παίρνει και roll cage και δεν μασάς μία.



Άσχετοι.


:p και αμα θες μηχανη, ξεπεζευεις το ενα το αλογο απο το καρο και το καβαλας σολο!! μια χαρα!!! :rotflmao: :beer:

Lupo
11/07/2011, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
και αμα θες μηχανη, ξεπεζευεις το ενα το αλογο απο το καρο και το καβαλας σολο!! μια χαρα!!! :rotflmao: :beer:


Προκαλείς έτσι.


Προβλέπω μετά από αυτό να ανοίξει άλλη διαμάχη "ιππείς vs χειριστές κάρων"

-το άλογο μου είναι ιπποδρομιακό
-ναι αλλά τα έξοδα του δεν συγκρίνονται με το κάρο. Πόσα θέλεις σε κάθε αλλαγή αγωνιάρικων πετάλων
- αμα ήθελα να πηγαίνω με 5, πήγαινα με κτελ
- κι άμα τρομάξει και σηκώσει σούζα, πλαγιασμένος στην στροφή , δεν μαζεύεται

κτλ.

:smokin:

sovaros_user
11/07/2011, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
Δεν ξερω εγω οταν οδηγαω αμαξι και λιωνω στην κινηση και ψαχνω να παρκαρω δεν νιωθω καθολου αρχοντας.
Τα έξοδα χωρίζονται σε 3 μεγάλες κατηγορίες.χρήσης και κτήσης και απόκτησης.στην κατηγορία της απόκτησης νομίζω έχουμε νικητή...με 400ε πήρα το παπί μου.ένα τούμπανο 1000ρι κάνει όσο ένα μικρό σε κυβικά αυτοκίνητο.
Στην κατηγορία της κτήσης η αλλιώς πάγιου όπως ωραία διατυπώθηκε παραπάνω νομίζω έχουμε πάλι νικητή.το παπί με ένα 50ρι το ασφαλισά για ένα χρόνο!!και τέλος η κατηγορία κτήσης χωρίζεται σε δύο υποκατηγορίες.την χρήση αυτή καθ'αυτή και την συντήρηση.αν συγκρίνουμε δύο οχήματα το ένα τετρατροχό και το άλλο δίτροχο θα πρέπει να έχουν παρόμοιες επιδόσεις.όχι άμαξακια με μηχανάρες.ένα δυόμισι με ένα άμαξακι.γιατί αν είναι να μιλάμε για κατανάλωση και συντήρηση ενός 1000 ας αναλογιστούμε το κόστος χρήσης ενός πόρσε στο ρελαντί στο φανάρι και συντήρησ για ένα σερβίς στην μοτερουκλα του και αλλαγή τα λάστιχα του.που αν δεν είνα φτιαγμένο τρέλα το παίρνανε τα 1000.

Αυτα που λες σωστα ειναι, εγω λεω οτι τα εξοδα "χρησης" οπως λες κ εσυ, ειναι ακριβως ιδια.
Τα εξοδα "παγιου" εχουν διαφορα... Αλλα με την βενζινη στα 2 ευρω (σε λιγο θα μας κοστιζει 0,5 ευρω το χιλιομετρο)... ειναι κατι πενταροδεκαρες, ουτε καν αξια υπολογισμου.

Το αυτοκινητο μου που ειναι 1.6 νεας γενιας με τι εχει παρομοιες επιδοσεις δηλαδη ?
Σκουτερακι 200cc ? Με το σκουτερακι μονο στο περιπτερο πηγαινεις.

".αν συγκρίνουμε δύο οχήματα το ένα τετρατροχό και το άλλο δίτροχο θα πρέπει να έχουν παρόμοιες επιδόσεις."
Γιατι να εχουν παρομοιες επιδοσεις λοιπον... Αφου ο λογος που συζηταμε ειναι καθαρα οικονομια & πρακτικοτητα (οχι καυλα δηλαδη), προτεινω να εχουν παρομοιο κοστος αποκτησης & χρησης.
Λογικοτερο δεν ειναι ?







Για εμενα, ανθρωπος που αγοραζει μηχανη χωρις να του αρεσει, ΜΟΝΟ και μονο για οικονομια στα ταξιδια... Ειναι λαθος, δεν ξερει να μετραει.

Τωρα τα σκουτερο-παπια κ το καρα-κεντρο ειναι αλλη υποθεση.

sovaros_user
11/07/2011, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Προκαλείς έτσι.


Προβλέπω μετά από αυτό να ανοίξει άλλη διαμάχη "ιππείς vs χειριστές κάρων"

-το άλογο μου είναι ιπποδρομιακό
-ναι αλλά τα έξοδα του δεν συγκρίνονται με το κάρο. Πόσα θέλεις σε κάθε αλλαγή αγωνιάρικων πετάλων
- αμα ήθελα να πηγαίνω με 5, πήγαινα με κτελ
- κι άμα τρομάξει και σηκώσει σούζα, πλαγιασμένος στην στροφή , δεν μαζεύεται

κτλ.

:smokin:


Αναλογως το καρο, το αλογο σιγουρα μπορει να παει γρηγοροτερα αλλα δεν μπορεις να πας μακρια γιατι θα κουραστεις. Με το καρο εισαι αρχηγος, κ αμα λαχει ριχνεις κ εναν υπνο.

panos1050
11/07/2011, 03:46
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Αυτα που λες σωστα ειναι, εγω λεω οτι τα εξοδα "χρησης" οπως λες κ εσυ, ειναι ακριβως ιδια.
Τα εξοδα "παγιου" εχουν διαφορα... Αλλα με την βενζινη στα 2 ευρω (σε λιγο θα μας κοστιζει 0,5 ευρω το χιλιομετρο)... ειναι κατι πενταροδεκαρες, ουτε καν αξια υπολογισμου.

Το αυτοκινητο μου που ειναι 1.6 νεας γενιας με τι εχει παρομοιες επιδοσεις δηλαδη ?
Σκουτερακι 200cc ? Με το σκουτερακι μονο στο περιπτερο πηγαινεις.

".αν συγκρίνουμε δύο οχήματα το ένα τετρατροχό και το άλλο δίτροχο θα πρέπει να έχουν παρόμοιες επιδόσεις."
Γιατι να εχουν παρομοιες επιδοσεις λοιπον... Αφου ο λογος που συζηταμε ειναι καθαρα οικονομια & πρακτικοτητα (οχι καυλα δηλαδη), προτεινω να εχουν παρομοιο κοστος αποκτησης & χρησης.
Λογικοτερο δεν ειναι ?




----ναι με σκουτερακι 200cc να το συγκρίνεις ιδιες επιδοσεις εχει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
με το σκουτερακι πας μονο στο περιπτερο?????????????????????
καλα εσυ απο που εχεις ερθει??????????????????????
ολοι αυτοι που κανουν τοσες εκδρομες ανα την αλλαδα με 'σκουτερακια ' τι ειναι ΜΑΛΑΚΕΣ?????????????????[B]ναι με σκουτερακι 200cc να το συγκρίνεις ιδιες επιδοσεις εχει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: --------

GiannisBlessed
11/07/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Αυτα που λες σωστα ειναι, εγω λεω οτι τα εξοδα "χρησης" οπως λες κ εσυ, ειναι ακριβως ιδια.
Τα εξοδα "παγιου" εχουν διαφορα... Αλλα με την βενζινη στα 2 ευρω (σε λιγο θα μας κοστιζει 0,5 ευρω το χιλιομετρο)... ειναι κατι πενταροδεκαρες, ουτε καν αξια υπολογισμου.

Το αυτοκινητο μου που ειναι 1.6 νεας γενιας με τι εχει παρομοιες επιδοσεις δηλαδη ?
Σκουτερακι 200cc ? Με το σκουτερακι μονο στο περιπτερο πηγαινεις.

".αν συγκρίνουμε δύο οχήματα το ένα τετρατροχό και το άλλο δίτροχο θα πρέπει να έχουν παρόμοιες επιδόσεις."
Γιατι να εχουν παρομοιες επιδοσεις λοιπον... Αφου ο λογος που συζηταμε ειναι καθαρα οικονομια & πρακτικοτητα (οχι καυλα δηλαδη), προτεινω να εχουν παρομοιο κοστος αποκτησης & χρησης.
Λογικοτερο δεν ειναι ?







Για εμενα, ανθρωπος που αγοραζει μηχανη χωρις να του αρεσει, ΜΟΝΟ και μονο για οικονομια στα ταξιδια... Ειναι λαθος, δεν ξερει να μετραει.

Τωρα τα σκουτερο-παπια κ το καρα-κεντρο ειναι αλλη υποθεση. οκ για να με καταλάβεις έκανα ένα ταξιδακι 100κμ με το παπι μου.(100ρι) δικαβαλος με ανηφορικη διαδρομη.ανεβηκα και σε ένα βουνό με 1η ταχυτητα μόνο.μέση ωραία ταχύτητα ήταν 60 κμ την ώρα.έκαψε μόνο 2.2 λίτρα.αν ήθελα να κάνω σύγκριση πιο αμάξι είναι πιο σωστό?μια φεράρι όλη καρμπόν με τέρας μοτερ κτλ η μια σακαρακα που έχει τελική κάπου όσο και το παπί?αν κανείς σύγκριση με ένα 1000 πρέπει να το συγκρίνεις με ένα 4τροχό το οποίο θα μπορεί να σταθεί δίπλα του.γιατί να συγκρίνω μονο με το κόστος χρήσης τότε ναι το 1000 μάλλον κοστίζει όσο ένα μικρό αμάξι αλλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση στις επιδόσεις.δεν θέλει και πολύ λογική.τα μοτερ μας μετατρέπουν την βενζίνη σε θεσμική ενέργεια και έπειτα σε κινητική.όσο πιο βαρύ ένα όχημα τόσο περισότερη ενέργεια απαιτεί.επίσης τόση ώρα συγκρίνουμε μόνο κόστοςυ χρήσης σε ταξίδια.γιατί στην πόλη κάθε απόσταση είναι επί 3 σε χρόνο,στον οποίο το μοτερ του αμάξιου δουλεύει και καίει χωρίς να κινητ.τέλος για την συντήρηση....ένα σου λέω.η αλυσίδα είναι φτηνότερη από το σπρέι λίπανσης της.:wave2:

schumifer
11/07/2011, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
οκ για να με καταλάβεις έκανα ένα ταξιδακι 100κμ με το παπι μου.(100ρι) δικαβαλος με ανηφορικη διαδρομη.ανεβηκα και σε ένα βουνό με 1η ταχυτητα μόνο.μέση ωραία ταχύτητα ήταν 60 κμ την ώρα.έκαψε μόνο 2.2 λίτρα.αν ήθελα να κάνω σύγκριση πιο αμάξι είναι πιο σωστό?μια φεράρι όλη καρμπόν με τέρας μοτερ κτλ η μια σακαρακα που έχει τελική κάπου όσο και το παπί?αν κανείς σύγκριση με ένα 1000 πρέπει να το συγκρίνεις με ένα 4τροχό το οποίο θα μπορεί να σταθεί δίπλα του.γιατί να συγκρίνω μονο με το κόστος χρήσης τότε ναι το 1000 μάλλον κοστίζει όσο ένα μικρό αμάξι αλλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση στις επιδόσεις.δεν θέλει και πολύ λογική.τα μοτερ μας μετατρέπουν την βενζίνη σε θεσμική ενέργεια και έπειτα σε κινητική.όσο πιο βαρύ ένα όχημα τόσο περισότερη ενέργεια απαιτεί.επίσης τόση ώρα συγκρίνουμε μόνο κόστοςυ χρήσης σε ταξίδια.γιατί στην πόλη κάθε απόσταση είναι επί 3 σε χρόνο,στον οποίο το μοτερ του αμάξιου δουλεύει και καίει χωρίς να κινητ.τέλος για την συντήρηση....ένα σου λέω.η αλυσίδα είναι φτηνότερη από το σπρέι λίπανσης της.:wave2:

1)αυτό που περιγράφεις δεν παίζει (αλλιώς δώσε μου το παπί σου με 2.2 lt/100km και πρώτη που πάει 60 -ή δεν περίγραψες καλά τη διαδρομή σου!)
2)αυτό που περιγράφεις δεν παίζει (έκανες δικάβαλος διαδρομή ανηφορική με 2.2-θέλω το παπί σου)(τώρα που το σκέφτομαι και τον κώλο του ήρωα που είχες πίσω σου θέλω να δω! Τον φαντάζομαι πιο σιδερωμένο από κουστούμι!)
3)crypton X injection , μαμά, με συντηρητικό δεξί χέρι, μέχρι 60-70 km/h, μόνος μου, και καίω 2.7 με 2.9 lt/100km
4)συγκρίνουμε με ό,τι έχουμε πρόχειρο στο κάτω κάτω της γραφής.
Τι φαγούρα που μας έπιασε με αυτή τη σύγκριση ρε παιδιά!
Αντί να συζητήσουμε γιατί δεν πέφτουν οι τιμές των μτχ V-strom... (καθένας με τον πόνο του)

kostas777
11/07/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
εχει δικιο.. μη σου πω οτι το αμαξι εχει μικροτερο κοστος συντηρησης..


αλλα αν δεν εχεις καλο κουτι τοτε η μηχανη ειναι η μονη απολαυση..

ουπς.. από την παρασκευή έως τώρα, 6 σελίδες thread! άντε να τα διαβάσω όλα τώρα :)

αλλά θα απαντήσω σε μερικά, που καλύπτουν και άλλα.


ο πατέρας μου ..δεν έχει δίκιο. και δεν εννοώ στο τι θα έκανε αυτός, αλλά στο τι κάνω και ποιός είμαι εγώ. γιαυτό είπα ότι μου το λένε άτομα που με ξέρουν. από άσχετους μπορεί να ακούσω ο,τιδήποτε, δεν πειράζει. αλλά οι σχετικοί (που με γνωρίζουν), θέλουν με αυτόν τον τρόπο να με μεταπείσουν; να με εκλογικεύσουν; μου λένε μήπως κάτι που δεν ξέρω; μηχανή έχω εδώ και 20 χρόνια περίπου και φυσικά το γνωρίζει ο πατέρας μου, αφού την πρώτη μου μου την αγόρασε αυτός!

με 10-15 χιλιάρικα π.χ. τι επιλογές έχω; Honda Fireblade 1000 ή κανά μικρό-μικρομεσαίο τύπου Polo ή Clio 1.2. και θα προτιμήσω το δεύτερο; ήδη οδηγώ Rallye 106 1600cc που είναι και πιο γρήγορο και πιο σφιχτό και πιο «αυτοκίνητο». βέβαια δεν έχει ερκοντίσιο, ηλεκτρικά παντζούρια, ηλεκτρονικό ξεκλείδωμα (γιατί αυτό μετράει, σου βουτάνε την τσάντα από το διπλανό κάθισμα πριν προλάβεις να πεις «wtf») και λοιπές ανέσεις που σε κάνουν να βαριέσαι και να σε παίρνει ο ύπνος στο τιμόνι. πως να σε πάρει ο ύπνος ενώ πήζεις μέσα στην κίνηση με τον ιδρώτα να στάζει ποτάμι στο κούτελο; πλάκα πλάκα μου έχει τύχει να μου έρχεται λιποθυμία από τη ζέστη μέσα στο αυτοκίνητο πηγμένος στην λεωφόρο κηφισού και να μην ξέρω τι να κάνω..

εγώ αντί για δύο πόδια έχω δύο ρόδες! δεν παίζει να πάρω αυτοκίνητο αν δεν έχω ήδη τη μηχανή που θέλω και δεν παίζει να υπάρχω και να είμαι αρτιμελής και με σώας τας φρένας και να μην είμαι με μηχανή.
όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσουν και δεν θέλω τα αυτοκίνητα, κάθε άλλο. μου αρέσει η οδήγηση κάθε είδους οχήματος. δηλαδή μακάρι να μπορούσα να οδηγήσω φορτηγό, πλοίο, βάρκα, jetski, ελικόπτερο, F16...κλπ ό,τι οδηγιέται, ό,τι τρέχει, ό,τι έχει μοτόρι και στρίβει, εγώ θέλω να το οδηγήσω. όμως η μοτοσυκλέτα.. είναι, πως να το πω, είναι ένα με εμένα. είναι το σημείο αφετηρίας. είμαι -ας πούμε- μηχανόβιος και οδηγώ και αυτοκίνητο καμια φορά και όχι το αντίθετο.

με αυτά δεδομένα, όταν δείχνω σε κάποιον π.χ. το νέο VFR1200 και το χαζεύω.. παράδειγμα στιχομυθίας (πρέπει να σας έχει τύχει ουκ ολίγες φορές)
πρώτη ερώτηση: «πόσο κάνει;»
-«δεκαεφτά χιλιάρικα»
-«τιιιιι; με τόσα λεφτά παίρνεις ένα καλό αυτοκίνητο!»
-«πλάκα μου κάνεις! μιλάμε για το VFR1200. hello;;; το VFR; το 1200; το καινούργιο; το μοντέλο 2011;»
-«ναι αλλά τόσα λεφτά για μηχανή δεν θα τα έδινα»
-«ούτε εγώ, γιατί δεν τα έχω. αλλά αυτός που θέλει να πάρει το VFR1200 που κάνει δεκαεφτά χιλιαρούμπες, νομίζεις ότι θα το ζύγιζε και θα σκεφτόταν «παίρνω μισό αυτοκίνητο στην τιμή του ενός;» έλεος, δεν είναι τα μηχανάκια ..μισά αυτοκίνητα»
-«ναι αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πολύ ακριβό»
-«ναι ρε φίλε, αλλά όταν το τσεμπέρι εξακόσα κάνει δέκα, αυτό πόσο να κάνει, δέκα κόμμα ένα; δεν σε καταλαβαίνω!»
-«και αυτό όμως είναι πολύ ακριβό για μηχανή»

εκεί κάπου παραδίνομαι.. τι να εξηγήσεις τώρα; να πεις για τεχνολογία; για ποιότητα κατασκευής; ότι δεν είναι για τον καθημερινό πολίτη-οδηγό που θέλει απλώς να μετακινείται; πως δεν είναι για να κάνεις φιγούρα στις πλατείες με το ηχοσύστημα παραγωγής σεισμικών δονήσεων και να μπαίνεις με τις πόρτες; πως δεν είναι για να μεταφέρω όλη μου την οικογένεια και τα υπάρχοντα;

δηλαδή συγγνώμη... κάποιοι διαλέγουν στίβο, κάποιοι άλλοι μπάσκετμπωλ. μπορεί ο στιβάς να πάει στον μπασκετμπωλίστα να του πει «μαλακία άθλημα διάλεξες, το δικό μου είναι πιο καλό γιατί έχει αυτά έχει εκείνα»; έλεοc.

κάποιοι νομίζουν ότι όποιος δεν έχει κούρσα παίρνει μηχανάκι αναγκαστικά. είναι το «σχέδιο βήτα». και όποιος καβαλάει μηχανή είναι κακομοίρης (αν όχι μελλοθάνατος επίσης) επειδή δεν έχει λεφτά για να πάρει αυτοκίνητο. όχι ρε παιδιά, αυτοκίνητα έχουμε ήδη, μη λέμε παπαριές!

και αφού το πήγαμε παρακάτω (όχι δεν θα πήγαινε, θα πήγαινε):

μετά μπαίνουν οι δικαιολογίες: κόστος χρήσης, συντήρηση, επικινδυνότητα -ασφάλεια, άνεση στη μετακίνηση, κλιματισμός, μουσική, συζήτηση με τους επιβάτες, απομόνωση από καιρικά φαινόμενα, μεταφορά αντικειμένων-παιδιών, ανεβασμένο κοινωνικό ..στάτους. κ.α

και μερικές απαντήσεις σε αυτά, κατά σειρά: κόστος: εγώ πλερώνω, εσένα μη σε κόφτει. βλέπω ότι δεν βγαίνω, το πουλάω. τι να πάρω, segway;; ασφάλεια: το γνωρίζω, το γνωρίζουμε, λαμβάνουμε τα απαραίτητα μέτρα, οδηγούμε με δεδομένο ότι όλοι τριγύρω θα κάνουν μαλακία ανά πάσα στιγμή, είμαστε έτοιμοι για όλα, είμαστε πάντα εξοπλισμένοι. άνεση στη μετακίνηση, κλιματισμός, μουσική, συζήτηση: αντιπαραθέτω τον ενθουσιασμό, τις μυρωδιές του αέρα (καλές ή κακές), με κατάλληλο εξοπλισμό πας πιο στεγνός απ'τους κουτάδες, υπάρχει και η ενδοσυνεννόηση και με μουσική και με GPS αν γουστάρουμε, άνεση δεν χρειάζεται όταν πάμε φέτες, κάνεις και γυμναστική μαζί μου! και μην τολμησεις να κοιμηθείς στη θέση του συνεπιβάτη(!!) μεταφορά αντικειμένων: αν δεν χρειάζεται να μεταφέρω το πλυντήριο ρούχων, χωράνε όλα στις τσάντες μας, στο tank bag και στο back pack. έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να κάνω μετακόμιση με τη μηχανή. δεν είμαι μάλαξ..

το επιχείρημα της ασφάλειας όμως επανέρχεται.

ατάκες (και πιθανές ..απαντήσεις :p)

«όπως και να το κάνουμε, το αυτοκίνητο έχει τέσσερις ρόδες»
- «αν όσο πιο πολλές ρόδες, τόσο μεγαλύτερη ασφάλεια, να του βάλουμε και μια πέμπτη»

«έχεις γύρω γύρω λαμαρίνες και προστατεύεσαι»
- «σε μια γερή στούκα όμως οι λαμαρίνες μετατρέπονται σε γκιλοτίνες. και άντε βγες μετά από κει μέσα. άσε που δεν φοράς κράνος μέσα στο αυτοκίνητο»

«τουλάχιστον δεν χτυπάς σοβαρά σε μκροατυχήματα, όπως μπορεί να συμβεί με τη μηχανή»
- «σύμφωνοι με αυτό, αλλά μιλάμε κάτω από τις ίδιες συνθήκες; αν φοράς τον προβλεπόμενο εξοπλισμό δεν είσαι τόσο ευάλωτος, το έχεις υπόψιν»; (φέρνουν στο νου τους τους έλληνες «μηχανόβιους» με βερμούδα, παντόφλα και γυαλί, ρόδα τσάντα και κοπάνα..)

«φίλε αν έπαιρνα εγώ μηχανή, θα σκοτωνόμουν σίγουρα. γιαυτό δεν πήρα και γιαυτό είμαι τώρα ζωντανός και σου μιλάω»
- «έκρηξη αυτογνωσίας μεγάλε. δε λες καλλίτερα «δε βλέπω που παω και ως εκ τούτου είμαι δημόσιος κίνδυνος»; δε λες καλλίτερα ότι την άδεια οδήγησης αυτοκίνητου την αγόρασες και μπορεί να μην την αξίζεις, όπως και το 75-80% των ελλήνων οδηγών αυτοκινήτων; δε λες καλλίτερα ότι είσαι τόσο μαλάκας που είτε στη μηχανή είτε στο αυτοκίνητο οδηγείς μαλακωδώς και γιαυτό προτιμάς το αυτοκίνητο με τση λαμαρίνες;»

«αυτές οι μηχανές είναι σκοτώστρες»
- «σκοτώστρες είναι μόνο οι άνθρωποι. εγώ δεν έχω δει προσωπικά καμια μηχανή να σκοτώνει κάποιον. μπας και αναφέρεσαι στα transformers και έχεις μπερδέψει τη φαντασία με την πραγματικότητα;»

(του μπι κοντίνιου ...παρακάτω ίσως)

kostas777
11/07/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazof
Στα 18 μου μαζί με του αυτοκινήτου είχα βγάλει και για 125cc δίπλωμα και μετά είχα σκοπό και για μοτοσυκλέτα. Το 2009 αναθεώρησα τα πάντα και είπα στη χώρα που ζούμε και έτσι που παίρνουν μερικοί - μερικές τα διπλώματα, εγώ μηχανή δεν καβαλάω :nono: :wave2:


είναι ένα καλό επιχείρημα, λίγο άσχετο με το θέμα βέβαια, αλλά..

άμα το σκεφτόμουν έτσι, δεν θα ήξερα που να τραβήξω «κόκκινη γραμμή» και γιατί. μήπως να μετακινούμαι με την ασφαλέστατη δημόσια συγκοινωνία; ή να μην βγαίνω καθόλου από το σπίτι; γιατί αφού η δημόσια συγκοινωνία είναι πολύ ασφαλέστερη από την οδήγηση αυτοκινήτου, εσύ παρ'όλα αυτά βάζεις τη ζωή σου σε κίνδυνο οδηγώντας αυτοκίνητο; αν παραβιάσει το κόκκινο όχι αυτοκίνητο αλλά φορτηγό; δεν είναι πιο ασφαλές να είσαι μέσα σε λεωφορείο άμα είναι να γίνει κάτι τέτοιο; (αφορμή το παράδειγμά σου)

kostas777
11/07/2011, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim_rac
Παντα με νευριαζε αυτη η ατακα..ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΜΗΧΑΝΗ!!ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!

:beer: :a013:

kostas777
11/07/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Ο πατερας του , του το λεει ωστε αν ποτε ερθει μια κακια στιγμη, να μην κατηγορει τον εαυτο του οτι αφησε το παιδι του να παει να σκοτωθει.

Ετσι σκεφτονται οι γονεις, τι να κανουμε και οσο και να μεγαλωσουμε παντα παιδια τους θα μαστε

δίκιο έχεις, ωστόσο ήδη οδηγώ μηχανή για πολλά χρόνια και τώρα θέλω (και πρέπει γιατί ..ξέμεινα :bawl: ) να πάρω μια μεγαλύτερη (SS), οπότε μάλλον δεν είναι ακριβώς αυτός ο λόγος, (δηλαδή μικρή μηχανή = μικρός κίνδυνος.. δεν ισχύει νομίζω, το αντίθετο) αλλά έχει κάποιο σημαντικό βάρος και αυτός.

kostas777
11/07/2011, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Την επόμενη φορά που θα κάνει κάποιος τέτοια δήλωση πάρε απορημένο ύφος και ρώτα..

Σοβαρά? Είναι τα αυτοκίνητα τόσο ακριβά? :winka:

χαχα, το έχω κάνει ;)

kostas777
11/07/2011, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazof
Καλά τώρα μη λέμε ό,τι θέλουμε δε συγκρίνεται η ασφάλεια που παρέχει ένα αυτοκίνητο με το να βρίσκεσαι πάνω σε μηχανή.

Είπαμε να συζητήσουμε σοβαρά υποτίθεται.

εχθές κιόλας, που είχα βγει για καφέ με φίλους, μου έλεγαν (φιλικό ζευγάρι) για τα πλεονεκτήματα ασφαλείας του αυτοκινήτου κλπ. όπως λες κι εσύ. στα σοβαρά το έλεγαν, όχι για πλάκα.

η πλάκα όμως ήταν ότι εγώ με την κοπελιά μου πήγαμε με το τουτούνι, για 1 χιλιόμετρο απόσταση, φορώντας τις ζώνες ασφαλείας μας.

ενώ εκείνοι έσκασαν με το σκούτερ, ξεκράνωτοι και με πουκάμισο για ασφάλεια.

kostas777
11/07/2011, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
περι ορεξεως κολοκυθοπιτα σε οτι και αν ειναι αυτο :wave2:

ακριβώς.

μια απάντηση που δίνω σε άσχετους (γιατί οι κολλητοί μου φυσικά χαμογελάνε και μου κάνουν παρέα να τις βλέπουμε μαζί), είναι ακριβώς το ίδιο: «με τα ίδια λεφτά ΕΣΥ παίρνεις αυτοκίνητο». :rolleyes:

sovaros_user
11/07/2011, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777

«έχεις γύρω γύρω λαμαρίνες και προστατεύεσαι»
- «σε μια γερή στούκα όμως οι λαμαρίνες μετατρέπονται σε γκιλοτίνες. και άντε βγες μετά από κει μέσα. άσε που δεν φοράς κράνος μέσα στο αυτοκίνητο»





:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Μυθος η ασφαλεια του αυτοκινητου λοιπον.



Κ κατι ασχετο, στις ποσες βιδες θεωρεισαι εμπειρος μοτοσ/της ? :smokin:

kostas777
11/07/2011, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Μυθος η ασφαλεια του αυτοκινητου λοιπον.

α, να κάτι καινούργιο που μαθαίνω σήμερα: τα αυτοκίνητα είναι ασφαλή.

αυτό πραγματικά δεν το ήξερα!


Κ κατι ασχετο, στις ποσες βιδες θεωρεισαι εμπειρος μοτοσ/της ? :smokin:

πες μου πρώτα στις πόσες βίδες θεωρείσαι άπειρος μοτοσυκλετιστής και θα σου απαντήσω καταλλήλως.

Daemon
11/07/2011, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
...
Εγω που κανω συχνα τo Πολυγυρος-Αθηνα (590 km) 2 φορες τον μηνα... ετσι αισθανομαι μετα τα 300 km. παραλογο ? :confused: ...

Οτι εχεις παρει λαθος μηχανακι το εχεις σκεφτει?

GiannisBlessed
11/07/2011, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
1)αυτό που περιγράφεις δεν παίζει (αλλιώς δώσε μου το παπί σου με 2.2 lt/100km και πρώτη που πάει 60 -ή δεν περίγραψες καλά τη διαδρομή σου!)
2)αυτό που περιγράφεις δεν παίζει (έκανες δικάβαλος διαδρομή ανηφορική με 2.2-θέλω το παπί σου)(τώρα που το σκέφτομαι και τον κώλο του ήρωα που είχες πίσω σου θέλω να δω! Τον φαντάζομαι πιο σιδερωμένο από κουστούμι!)
3)crypton X injection , μαμά, με συντηρητικό δεξί χέρι, μέχρι 60-70 km/h, μόνος μου, και καίω 2.7 με 2.9 lt/100km
4)συγκρίνουμε με ό,τι έχουμε πρόχειρο στο κάτω κάτω της γραφής.
Τι φαγούρα που μας έπιασε με αυτή τη σύγκριση ρε παιδιά!
Αντί να συζητήσουμε γιατί δεν πέφτουν οι τιμές των μτχ V-strom... (καθένας με τον πόνο του)
1)Ειπα ο αμοιρος μεση ταχυτητα.και σε καποια φαση ανεβηκα ενα βουνο με ανηφορες που πηγενα με πρωτη.

2)το παπι μου ειναι 100 ρι ψοφημι.με 16ρι καρμπυρατερ.μην φρικαρεις αλλα στην πολη καιει και πιο κατω.(στα χερια μου)και με την μηχανη (700κε) πατρα αθηνα και κατι ψηλα το εκανα με 10 λιτρα.δλδ κατι λιγοτερο απο 5/100. εδω μεσα με ξερουν αρκετοι και εμενα και τα μηχανακια μου δεν εχω κανενα λογο να πω ψεμματα.όσον αφορά τους κολούς μας 1 μισή ώρα έκανα. Δεν είναι και τπτ σπουδαίο.μάλλον εσένα σου φαίνεται πολύ να κατσεις τόση ώρα σε μια σελα.

3) σε κορόιδεψαν.δώσε το πίσω και πάρε ένα σουπρα.4 λίτρα ρεζερβουάρ έχει και μου βγάζει περίπου 400κμ.(στα χερια μου)

4)καλή ιδέα!!το παπί θα επρόσωπησει τις μηχανές και ένα αγωνιστικό μόνοθεσιο με κοντό κιβώτιο και 800 άλογα τα αυτοκίνητα.πιο να είναι πιο οικονομικό άραγε?

panavour
11/07/2011, 22:21
Μου θυμιζετε την παροιμια,-δυο γαιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα-
Τι τσακωνεστε για την χρηση,τα ταξιδια,το κοστος,την ανεση ,την ασφαλεια ,κλπ.?????
Ας παραθεσω λοιπον και εγω εν ολιγοις την ταπεινη μου γνωμη,μετα απο 35 χρονια αυτοκινησης και με τα δυο μεσα,(αυτοκινητο + μηχανη.)

1)ΝΑΙ,το αυτοκινητο ειναι ασφαλεστερο της μηχανης .Ειδικα σε ασχημες συνθηκες (βροχη,χιονι γλυστερο οδοστρωμα,) η συγκριση ειναι συντριπτικη.
Με οσα και αν πεσεις με την μηχανη κατι θα παθεις,ακομα και να πεσεις με 0 χλμ,η σου πεσει απο το σταντ.Μην συζηταμε λοιπον για τα αυτονοητα.
2) ΝΑΙ,το αυτοκινητο ειναι ανετοτερο,και γι αυτο και ασφαλεστερο της μηχανης,ειδικα σε μεγαλα ταξιδια,διοτι δεν σε τρωει ο αερας,δεν σε καιει ο ηλιος,δεν σε τρωει το αγιαζι και το κρυο,δεν σε τσιμπανε οι μελισσες ,δεν σου μπαινουν στα αυτια μυγες και εντομα,και δεν βουιζουν τα αυτια σου απο τον θορυβο.Επισης στο αυτοκινητο,απλωνεις τα ποδια (αν εχεις και cruise control),απλωνεις τα χερια (ο νοων νοητω) εχεις την φραπεδουμπα, το κρυο σου νερακι,το τοστακι κλπ.Εχεις μουσικουλα,air condition,και οτι αλλο θελει κανεις να μεταφερει,(παιδια ,σκυλια,γυναικα(ωχ),γκομενα,πεθερα (μπλιαχ) ,φιλους κλπ).
3)ΟΧΙ,επι ομοειδων κατηγοριων επιδοσεων και κυβικων,π.χ παπι 100cc με DAEWOO MATIZ 800 cc
το παπι ειναι οικονομικωτερο σε ολες τις παραμετρους.Το ιδιο συμβαινει με το fzr600 με το GOLF GTI,το ιδιο το HAJABUZA με την PORSCHE η την FERRARI.
4)ΝΑΙ ,ΝΑΙ,ΝΑΙ,ΝΑΙ ακομα και τωρα στα πρωτα -ηντα- η μηχανη ειναι καυλα,ειναι ελευθερια,ειναι ερωτας,ειναι αγαπη,ειναι παθος,ειναι ποθος, γι αυτο και την χρησιμοποιω οσο το σωμα ακομα δεν με προδιδει,και θα την χρησιμοποιω μεχρι και οσο θα με βασταν τα ποδια και τα χερια μου.
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


υγ.
Μην ξανακουσω μεσα απο αυτο το φορουμ,να τσακωνεστε για ταξιδια με μηχανη ,γιατι οπως εχω πει απ αυτο εδω το φορουμ,και εχω αντιπαρατεθει παλαιοτερα και εχω κατηγορηθει,επανειλλημενως εχω μετρησει,σε κυριακατικες βολτες μου ,στα διοδια της επιστροφης,προς Αθηνα ,τα αυτοκινητα και τις μηχανες και ποτε το ποσοστο δεν ηταν (ανεξαρτητως ωρας μετρησης) πανω απο 5 μηχανες στα χιλια αυτοκινητα!!!!!!!!!!!!!!!
Αρα καταληγω(προσωπικη γνωμη παντα) οτι η μηχανη ειναι παθος,αλλα παθος για λιγους στην πραξη. Οι περισσοτεροι την χρησιμοποιουν για την δουλεια τους στα στενα ορια της πολης,και οταν ερθει η ωρα της μεγαλυτερης αποστασης (εκδρομη ταξιδι )προτιμουν την ασφαλεια ,και την ανεση του κουτιου.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.
Οσοι ΘΕΛΟΥΜΕ και ΜΠΟΡΟΥΜΕ ας μεινουμε με τους ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ:a3:

kostas777
11/07/2011, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Μου θυμιζετε την παροιμια,-δυο γαιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα-
Τι τσακωνεστε για την χρηση,τα ταξιδια,το κοστος,την ανεση ,την ασφαλεια ,κλπ.?????

εγώ πάντως (που ξεκίνησα το νήμα) δεν είχα διάθεση για τσακωμό ή κόντρα, άλλωστε όπως είπα μου αρέσει και το αυτοκίνητο επειδή μου αρέσει η οδήγηση. όχι ότι πάω συνέχεια τέρμα, απολαμβάνω και την αργή οδήγηση. και τρακτέρ να οδηγούσα δηλαδή φάση θα είχε.

το θέμα είναι ότι αφού έχω αποφασίσει να πάρω μηχανή, είναι σαν να μου λένε: «μαλακία, πάρε αυτοκίνητο». δηλαδή τι, να πάρω κι άλλο; και να μην έχω μηχανή δηλαδή, μόνο αυτοκίνητο. και μάλιστα δύο. και που θα τα βάλω; να τους φτιάξω και κουκέτες μήπως; δηλαδή εν ολίγοις μου λένε καλλίτερα να παρατήσω τις μηχανές, επειδή σκοτώθηκε ο τάδες και ο δείνας. πόσο σοβαρά λαμβάνεις υπόψη τέτοια επιχειρήματα στα πρώτα ήντα;


1)ΝΑΙ,το αυτοκινητο ειναι ασφαλεστερο της μηχανης .Ειδικα σε ασχημες συνθηκες (βροχη,χιονι γλυστερο οδοστρωμα,) η συγκριση ειναι συντριπτικη.
Με οσα και αν πεσεις με την μηχανη κατι θα παθεις,ακομα και να πεσεις με 0 χλμ,η σου πεσει απο το σταντ.Μην συζηταμε λοιπον για τα αυτονοητα.

καλά με 0 χλμ τι μπορείς να πάθεις; σοβαρά τώρα.. εδώ εγώ έφαγα ..πόρτα στα μούτρα και σηκώθηκα και έφυγα χαμογελαστός. το χαμόγελο άνθισε στη μάπα μου μόλις είδα την πόρτα του τύπου, εγώ είχα μια σπασμένη μανέτα φρένου και ένα σπασμένο χυμό πορτοκαλάδας στην πλάτη από την τσάντα μου, που έκανα μπάνιο στην πορτοκαλάδα.


2) ΝΑΙ,το αυτοκινητο ειναι ανετοτερο,και γι αυτο και ασφαλεστερο της μηχανης,ειδικα σε μεγαλα ταξιδια,διοτι δεν σε τρωει ο αερας,δεν σε καιει ο ηλιος,δεν σε τρωει το αγιαζι και το κρυο,δεν σε τσιμπανε οι μελισσες ,δεν σου μπαινουν στα αυτια μυγες και εντομα,και δεν βουιζουν τα αυτια σου απο τον θορυβο.

εσύ άμα πας ταξίδι με τη μηχανή, ξεκινάς ό,τι εποχή και καιρό, φοράς ένα μπλουζάκι, ένα τζιν και αθλητικά παπούτσια και βουρ; και ανοιχτό κράνος σε όλον τον δρόμο; ανάλογα βέβαια τι εννοούμε μεγάλα ταξίδια, μέχρι τη χαλκίδα ας πούμε; ή μέχρι το μόναχο;

«ό,τι άνετον είναι και ασφαλές»;

άλλου είδους ταξίδι κάνεις με μηχανή, άλλου είδους με αυτοκίνητο. συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, ενώ δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. είτε προτιμάς την αίσθηση της μηχανής είτε του αυτοκίνητου, είτε και τα δύο το ίδιο και τα κάνεις και τα δύο. εγώ π.χ. μπορεί να προτιμώ την περιπέτεια και την εξερεύνηση της διαδρομής και τη χαρά της οδήγησης και όχι τα τομ κρούζ κοντρόλ και τα τεντωμένα μέλη μέσα σε μια καρότσα. λέμε τώρα.. μπορεί ο προορισμός μου να είναι η διαδρομή και έτσι μόνο να θέλω να ταξιδεύω. μπορεί να μην έχω την απόλυτη αίσθηση ασφάλειας που έχεις στο αυτοκίνητο, αλλά δεν είναι αυτή το ζητούμενο.

επίσης σε τόσα χρόνια που οδηγώ μηχανή, μόνο μια φορά με έχει τσιμπήσει μέλισσα ή σφήκα. σιγά το πράγμα δηλαδή, πολύ περισσότερες με έχουν τσιμπήσει ενώ ήμουν πεζός.


4)ΝΑΙ ,ΝΑΙ,ΝΑΙ,ΝΑΙ ακομα και τωρα στα πρωτα -ηντα- η μηχανη ειναι καυλα,ειναι ελευθερια,ειναι ερωτας,ειναι αγαπη,ειναι παθος,ειναι ποθος, γι αυτο και την χρησιμοποιω οσο το σωμα ακομα δεν με προδιδει,και θα την χρησιμοποιω μεχρι και οσο θα με βασταν τα ποδια και τα χερια μου.
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

:beer:

Gandalf dr685sm
12/07/2011, 08:33
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα το δίλημα...

Γιατί μηχανή ή Ι.Χ. .. και οχι και τα δύο;

Σύμφωνοι.. το να έχεις ενα Ι.Χ. κάποιας "τάξης" κυβικών των >1600 είναι αρκετά κοστοβόρο (στα πάγια) ενώ έχεις ταυτόχρονα κάποια μηχανή των >600cc. Κάπου θα πρέπει να επέρθει συμβιβασμός , είτε σε μηχανή (που μπορεί να γίνει παπο/scooter) , είτε σε Ι.Χ. ( που μπορεί να γίνει κουβαδάκι μεταφοράς).

Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να φέρεις σε σύγκριση αυτά τα δύο οχήματα για το ποιό είναι καλύτερο για να αγοράσεις σαν κανόνα. Πολύ απλά διότι όπως πολλές φορές ειπώθηκε ακόμα και εδώ οι παράγοντες που το καθορίζουν είναι διαφορετικοί και υποκειμενικοί για τον καθένα.

1. Καύλα --- δεν έχει μονάδα μέτρησης.
2. Κόστος/έξοδα --- τα πορτοφόλια αν και τείνουν να είναι άδεια για όλους, κάποιοι μπορούν καλύτερα ή χειρότερα.
3. Ασφάλεια.--- όπως το βλέπει ο καθένας. Αν κάποιος είναι οικογενειάρχης και θέλει να μην το προκαλεί, αν είναι νέος >25 και βράζει το αίμα του κοκ κοκ.. κυρίως μέσα στην πόλη που γίνονται στατιστικά και τα περισσότερα ατυχήματα.
4. Οικογενειακό περιβάλλον -- κάποιοι επηρρεάζονται ευκολότερα απο άλλους.

Οπότε με τα παραπάνω που είναι μη μετρήσιμα σε εννιαία κλίμακα για όλους, απορώ γιατί τσακώνεστε ακόμα στο ποιό όχημα είναι καλύτερο. Το κάθε όχημα είναι το καλύτερο για εκείνον που του καλύπτει τις ανάγκες που πρέπει να καλύψει.

CIRUS
12/07/2011, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα το δίλημα...

Γιατί μηχανή ή Ι.Χ. .. και οχι και τα δύο;

Σύμφωνοι.. το να έχεις ενα Ι.Χ. κάποιας "τάξης" κυβικών των >1600 είναι αρκετά κοστοβόρο (στα πάγια) ενώ έχεις ταυτόχρονα κάποια μηχανή των >600cc. Κάπου θα πρέπει να επέρθει συμβιβασμός , είτε σε μηχανή (που μπορεί να γίνει παπο/scooter) , είτε σε Ι.Χ. ( που μπορεί να γίνει κουβαδάκι μεταφοράς).

Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να φέρεις σε σύγκριση αυτά τα δύο οχήματα για το ποιό είναι καλύτερο για να αγοράσεις σαν κανόνα. Πολύ απλά διότι όπως πολλές φορές ειπώθηκε ακόμα και εδώ οι παράγοντες που το καθορίζουν είναι διαφορετικοί και υποκειμενικοί για τον καθένα.

1. Καύλα --- δεν έχει μονάδα μέτρησης.
2. Κόστος/έξοδα --- τα πορτοφόλια αν και τείνουν να είναι άδεια για όλους, κάποιοι μπορούν καλύτερα ή χειρότερα.
3. Ασφάλεια.--- όπως το βλέπει ο καθένας. Αν κάποιος είναι οικογενειάρχης και θέλει να μην το προκαλεί, αν είναι νέος >25 και βράζει το αίμα του κοκ κοκ.. κυρίως μέσα στην πόλη που γίνονται στατιστικά και τα περισσότερα ατυχήματα.
4. Οικογενειακό περιβάλλον -- κάποιοι επηρρεάζονται ευκολότερα απο άλλους.

Οπότε με τα παραπάνω που είναι μη μετρήσιμα σε εννιαία κλίμακα για όλους, απορώ γιατί τσακώνεστε ακόμα στο ποιό όχημα είναι καλύτερο. Το κάθε όχημα είναι το καλύτερο για εκείνον που του καλύπτει τις ανάγκες που πρέπει να καλύψει.

+1000

και το λέω εγώ που αυτή την στιγμή έχω μόνο 2 μηχανάκια, 1 125 κυβικών για μέσα στην πόλη (κυρίως για την δουλειά) και ένα 600 για βόλτες και ταξιδάκια.

Το αμάξι θα το ήθελα πολύ γιατί είναι πολλές φορές που θα ήθελα να μπορώ να κουβαλήσω ογκώδη πράγματα ή να πάω με τη βροχή κάπου ντυμένος κυριλέ ή να περάσω να πάρω 2-3 φίλους μου για βόλτα που δεν έχουν μεταφορικό μέσο. Αυτό είναι που μου λείπει από το αυτόκινητο εμένα προσωπικά και τίποτα άλλο. Το κάθε μεταφορικό μέσο έχει τις χάρες του, τα πλεονεκτήματα του και τα μειονεκτήματα του. Αν έχεις αρκετά χρήματα να τα συντηρείς και τα δύο γιατί να συμβιβάζεσαι???

Αν δεν τα διαθέτεις κάνεις συμβιβασμούς όπως εγώ.

THEOD
12/07/2011, 10:38
Για όσους έχουν και οικογενειακές υποχρεώσεις το καλύτερο σχήμα είναι 3 οχήματα.
Το απαραίτητο κουτί για τις οικογενειακές μετακινήσεις, μια μηχανή που μας κάνει τα κέφια χωρίς να πολυσκοτιζόμαστε για χρησιμότητα, οικονομία κλπ, και ένα παπί ή σκούτερ ως το γαιδούρι της οικογένειας... Εγώ αυτό το σχήμα διατηρώ τα τελευταία 10 χρόνια και θεωρώ ότι είναι το συμφερότερο απ' όλες τις πλευρές...
Οι απανωτές αυξήσεις στα ασφάλιστρα και στα τέλη τα τελευταία χρόνια μου τα έχουν χαλάσει λίγο, αλλά ακόμα αντέχω...Θα δούμε για πόσο... :wave2: