PDA

View Full Version : ΕΛΛΑΣ το ΜΕΓΑΛΕΙΟ σου.....



guzzistas
08/07/2011, 22:47
Αναδημοσιεύω από τοπική εφημερίδα....

-Πυθαγόρας, 500 π.Χ., ετών 80, στην εξορία από πείνα
-Μιλτιάδης, 489 π.Χ., ετών 65, στην φυλακή
-Αριστείδης, 468 π.Χ, ετών 72, στην εξορία από πείνα
-Αισχύλος, 456 π.Χ., ετών 69, στην εξορία
-Θεμιστοκλής, 461 π.Χ., ετών 66, στην εξορία
-Περικλής, 429 π.Χ., ετών 66, παραιτήθηκε λόγω κατηγοριών
-Φειδίας, 429 π.Χ., ετών 66, στη φυλακή
-Αναξαγόρας, 428 π.Χ., ετών 72, στην εξορία
-Ηρόδοτος, 426 π.Χ., ετών 59, στην εξορία
-Ικτίνος, 420 π.Χ., στην εξορία
-Σοφοκλής, 406 π.Χ., ετών 90, στην εξορία από πείνα
-Ευριπίδης, 406 π.Χ., ετών 74, στην εξορία
-Αλκιβιάδης, 404 π.Χ., ετών 48, στην εξορία
-Σωκράτης, 399 π.Χ., ετών 71, ήπιε το κώνειο στην φυλακή
-Θουκυδίδης, 396 π.Χ., ετών 64, στην εξορία
-Αριστοφάνης, 385 π.Χ., ετών 61, στην εξορία από πείνα
-Πλάτων, 347 π.Χ., ετών 80, στην εξορία
-Ισοκράτης, 338 π.Χ., ετών 99, στην εξορία
-Δημοσθένης, 322 π.Χ., ετών 62, πήρε δηλητήριο

......

Αιτία θανάτου: Ο φθόνος και η Αχαριστία των Ελλήνων

SVX
08/07/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Αναδημοσιεύω από τοπική εφημερίδα....

-Πυθαγόρας, 500 π.Χ., ετών 80, στην εξορία από πείνα
-Μιλτιάδης, 489 π.Χ., ετών 65, στην φυλακή
-Αριστείδης, 468 π.Χ, ετών 72, στην εξορία από πείνα
-Αισχύλος, 456 π.Χ., ετών 69, στην εξορία
-Θεμιστοκλής, 461 π.Χ., ετών 66, στην εξορία
-Περικλής, 429 π.Χ., ετών 66, παραιτήθηκε λόγω κατηγοριών
-Φειδίας, 429 π.Χ., ετών 66, στη φυλακή
-Αναξαγόρας, 428 π.Χ., ετών 72, στην εξορία
-Ηρόδοτος, 426 π.Χ., ετών 59, στην εξορία
-Ικτίνος, 420 π.Χ., στην εξορία
-Σοφοκλής, 406 π.Χ., ετών 90, στην εξορία από πείνα
-Ευριπίδης, 406 π.Χ., ετών 74, στην εξορία
-Αλκιβιάδης, 404 π.Χ., ετών 48, στην εξορία
-Σωκράτης, 399 π.Χ., ετών 71, ήπιε το κώνειο στην φυλακή
-Θουκυδίδης, 396 π.Χ., ετών 64, στην εξορία
-Αριστοφάνης, 385 π.Χ., ετών 61, στην εξορία από πείνα
-Πλάτων, 347 π.Χ., ετών 80, στην εξορία
-Ισοκράτης, 338 π.Χ., ετών 99, στην εξορία
-Δημοσθένης, 322 π.Χ., ετών 62, πήρε δηλητήριο

......

Αιτία θανάτου: Ο φθόνος και η Αχαριστία των Ελλήνων

Περιμενε να βαλεις κ τον Τσοχατζοπουλο που θα αυτοκτονησει με chivas και ληγμενο χαβιαρι...

MitsosNaked
08/07/2011, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas

......

[b]Αιτία θανάτου: Ο φθόνος και η Αχαριστία των Ελλήνων


+675

Ίσως το μόνο χαρακτηριστικό που έχει μείνει άφθαρτο ανα τους αιώνες στην ιστορία του λαού μας....

Gazof
09/07/2011, 00:14
Η λίστα μπορεί να συμπληρωθεί με:

Μπεος - πνίγηκε στα κέρδη

:lol: :lol:

Μητσοτάκης - αθάνατος

:lol: :lol: :lol: :lol:

vangelis 64
09/07/2011, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Αναδημοσιεύω από τοπική εφημερίδα....

-Πυθαγόρας, 500 π.Χ., ετών 80, στην εξορία από πείνα
-Μιλτιάδης, 489 π.Χ., ετών 65, στην φυλακή
-Αριστείδης, 468 π.Χ, ετών 72, στην εξορία από πείνα
-Αισχύλος, 456 π.Χ., ετών 69, στην εξορία
-Θεμιστοκλής, 461 π.Χ., ετών 66, στην εξορία
-Περικλής, 429 π.Χ., ετών 66, παραιτήθηκε λόγω κατηγοριών
-Φειδίας, 429 π.Χ., ετών 66, στη φυλακή
-Αναξαγόρας, 428 π.Χ., ετών 72, στην εξορία
-Ηρόδοτος, 426 π.Χ., ετών 59, στην εξορία
-Ικτίνος, 420 π.Χ., στην εξορία
-Σοφοκλής, 406 π.Χ., ετών 90, στην εξορία από πείνα
-Ευριπίδης, 406 π.Χ., ετών 74, στην εξορία
-Αλκιβιάδης, 404 π.Χ., ετών 48, στην εξορία
-Σωκράτης, 399 π.Χ., ετών 71, ήπιε το κώνειο στην φυλακή
-Θουκυδίδης, 396 π.Χ., ετών 64, στην εξορία
-Αριστοφάνης, 385 π.Χ., ετών 61, στην εξορία από πείνα
-Πλάτων, 347 π.Χ., ετών 80, στην εξορία
-Ισοκράτης, 338 π.Χ., ετών 99, στην εξορία
-Δημοσθένης, 322 π.Χ., ετών 62, πήρε δηλητήριο

......

Αιτία θανάτου: Ο φθόνος και η Αχαριστία των Ελλήνων Μερικοί είστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απίστευτοι.Βάζεις,φίλε μου,κάποια ονάματα-ξακουστά στην ανθρωπότητα,για το έργο τους,και αυτό που σού μένει είναι το αρνητικό...ο λόγος που πέθαναν,που χάθηκαν.
Διαβάζω καθημερινά για τίς επιβεβαιώσεις τού καθενός γύρω από το τσιτάτο που λέει "είμαστε ένα μπουρδέλο".
Και κανείς φυσικά,όσο κι αν μιλάει σε πρώτο πρόσωπο,δεν δέχεται τον εαυτό του μέρος αυτού τού μπουρδέλου που λέγεται Ελλάδα.Όλοι κρίνουμε τούς άλλους,γιατί έτσι βολεύει,γιατί έτσι δίνουμε συγχωροχάρτι στην κακομοιριά,την αποτυχία και τη μισαλλοδοξία μας.Πάντα κάποιος άλλος φταίει!

Εσύ σήμερα μάς είπες ότι ο φθόνος και η αχαριστία είναι Ελληνικά κουσούρια κι όχι ανθρώπινα,παραθέτοντας την αιτία θανάτου αυτών τών ανθρώπων.
Μέσα απ' αυτό βγαίνει δε, ότι πάντα έτσι ήμασταν και έτσι θά'μαστε.Αλήθεια ρε φιλαράκι;Αυτό είμαστε;Αυτό είσαι;

Οι Αυστριακοί-Γερμανοί στάθηκαν προσοχή απέναντι στον Μοτσαρτ και τον Μπετόβεν;Οι Ιταλοί στον Παγκανίνι,που προσπαθούσε ο γιος του να τον ενταφιάσει τόσα χρόνια;
Πόσες ιστορικές μορφές κάψαν οι Ευρωπαίοι στο μεσαίωνα;Πόσους στείλαν-και στέλνουν καθημερινά- στο χαντάκι οι Αμερικανοί;
Εμείς τα διδάξαμε όλα αυτά;Μήπως να μάς καταλογίσουμε και τα υπόλοιπα κακά τής ανθρωπότητας;Όπου στραβό και κακό η Ελλάδα;
Και οι υπόλοιποι έχουν απλά καλούς δρόμους,σύστημα υγείας,δικαιοσύνη,πολιτισμό και παιδεία;Έλεος!

jimmis5
09/07/2011, 09:13
Συμφωνω απολυτα.
Αιτία θανάτου: Ο φθόνος και η Αχαριστία ανεξαρτητα κρατους νομιζω ειναι η αιτια θανατου ανθρωπων και πολιτισμων.


Δυο σοφα λογια μιας και ειναι σχετικο

«Συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα, κάθε άνθρωπος δεν σκέφτεται παρά τον εαυτό του.»

Σοφοκλής

«Δεν είναι αυταπάτη η αγάπη του εαυτού μας: αυτό το αίσθημα είναι ολότελα φυσικό. Ο εγωισμός, να το είδος της αγάπης που δίκαια δυσφημίστηκε, γιατί δεν είναι η αγάπη προς τον εαυτό μας, μα ένα πάθος αχαλίνωτο απ’ τον εαυτό μας, πάθος ολέθριο που παρασέρνει τον φιλάργυρο προς το χρήμα του, κι όλους τους ανθρώπους προς το αντικείμενο των επιθυμιών τους.»

Αριστοτέλης

guzzistas
09/07/2011, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μερικοί είστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απίστευτοι.Βάζεις,φίλε μου,κάποια ονάματα-ξακουστά στην ανθρωπότητα,για το έργο τους,και αυτό που σού μένει είναι το αρνητικό...ο λόγος που πέθαναν,που χάθηκαν.
Διαβάζω καθημερινά για τίς επιβεβαιώσεις τού καθενός γύρω από το τσιτάτο που λέει "είμαστε ένα μπουρδέλο".
Και κανείς φυσικά,όσο κι αν μιλάει σε πρώτο πρόσωπο,δεν δέχεται τον εαυτό του μέρος αυτού τού μπουρδέλου που λέγεται Ελλάδα.Όλοι κρίνουμε τούς άλλους,γιατί έτσι βολεύει,γιατί έτσι δίνουμε συγχωροχάρτι στην κακομοιριά,την αποτυχία και τη μισαλλοδοξία μας.Πάντα κάποιος άλλος φταίει!

Εσύ σήμερα μάς είπες ότι ο φθόνος και η αχαριστία είναι Ελληνικά κουσούρια κι όχι ανθρώπινα,παραθέτοντας την αιτία θανάτου αυτών τών ανθρώπων.
Μέσα απ' αυτό βγαίνει δε, ότι πάντα έτσι ήμασταν και έτσι θά'μαστε.Αλήθεια ρε φιλαράκι;Αυτό είμαστε;Αυτό είσαι;

Οι Αυστριακοί-Γερμανοί στάθηκαν προσοχή απέναντι στον Μοτσαρτ και τον Μπετόβεν;Οι Ιταλοί στον Παγκανίνι,που προσπαθούσε ο γιος του να τον ενταφιάσει τόσα χρόνια;
Πόσες ιστορικές μορφές κάψαν οι Ευρωπαίοι στο μεσαίωνα;Πόσους στείλαν-και στέλνουν καθημερινά- στο χαντάκι οι Αμερικανοί;
Εμείς τα διδάξαμε όλα αυτά;Μήπως να μάς καταλογίσουμε και τα υπόλοιπα κακά τής ανθρωπότητας;Όπου στραβό και κακό η Ελλάδα;
Και οι υπόλοιποι έχουν απλά καλούς δρόμους,σύστημα υγείας,δικαιοσύνη,πολιτισμό και παιδεία;Έλεος!

Φίλε μου πρέπει να τα διαβάζεις όλα. Επειδή το είδα και μου έκανε εντύπωση γράφω: ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.

Μου έκανε εντύπωση όμως ξέρεις γιατί? Επειδή τα ίδια κάναμε και το 1821 (Κολοκοτρώνης και σια) και μετά το Β'παγκόσμιο (εμφύλιος) και με όλα όσα έχουν γίνει τον τελευταίο αιώνα... Είμαστε αυτοκαταστροφικοί ή όχι? Η ιστορία αυτό δείχνει...

Σωτήριοι για τους άλλους, καταστροφικοί για τον εαυτό μας...

Εγώ δεν ξέρω πόσο απίστευτος είμαι μιας και με χαρακτηρίζεις έτσι... Δημοσιοσχεσίτης πάντως δεν είμαι....

TROOPER
09/07/2011, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μερικοί είστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απίστευτοι.Βάζεις,φίλε μου,κάποια ονάματα-ξακουστά στην ανθρωπότητα,για το έργο τους,και αυτό που σού μένει είναι το αρνητικό...ο λόγος που πέθαναν,που χάθηκαν.
Διαβάζω καθημερινά για τίς επιβεβαιώσεις τού καθενός γύρω από το τσιτάτο που λέει "είμαστε ένα μπουρδέλο".
Και κανείς φυσικά,όσο κι αν μιλάει σε πρώτο πρόσωπο,δεν δέχεται τον εαυτό του μέρος αυτού τού μπουρδέλου που λέγεται Ελλάδα.Όλοι κρίνουμε τούς άλλους,γιατί έτσι βολεύει,γιατί έτσι δίνουμε συγχωροχάρτι στην κακομοιριά,την αποτυχία και τη μισαλλοδοξία μας.Πάντα κάποιος άλλος φταίει!

Εσύ σήμερα μάς είπες ότι ο φθόνος και η αχαριστία είναι Ελληνικά κουσούρια κι όχι ανθρώπινα,παραθέτοντας την αιτία θανάτου αυτών τών ανθρώπων.
Μέσα απ' αυτό βγαίνει δε, ότι πάντα έτσι ήμασταν και έτσι θά'μαστε.Αλήθεια ρε φιλαράκι;Αυτό είμαστε;Αυτό είσαι;

Οι Αυστριακοί-Γερμανοί στάθηκαν προσοχή απέναντι στον Μοτσαρτ και τον Μπετόβεν;Οι Ιταλοί στον Παγκανίνι,που προσπαθούσε ο γιος του να τον ενταφιάσει τόσα χρόνια;
Πόσες ιστορικές μορφές κάψαν οι Ευρωπαίοι στο μεσαίωνα;Πόσους στείλαν-και στέλνουν καθημερινά- στο χαντάκι οι Αμερικανοί;
Εμείς τα διδάξαμε όλα αυτά;Μήπως να μάς καταλογίσουμε και τα υπόλοιπα κακά τής ανθρωπότητας;Όπου στραβό και κακό η Ελλάδα;
Και οι υπόλοιποι έχουν απλά καλούς δρόμους,σύστημα υγείας,δικαιοσύνη,πολιτισμό και παιδεία;Έλεος!

λαθος προσεγγιση θεωρω βαγγελη.:wave2:

devil's animal
09/07/2011, 10:23
καντε συζητηση τωρα για το ποσο μεγαλη την ειχαν οι αρχαιοι,και ποσο μικρη εμεις...:rolleyes:

επισης μην λειψει το αθανατο: "οταν εμεις ειχαμε πολιτισμο, οι αλλοι ηταν πανω στα δεντρα και τρωγανε μπανανες...":rolleyes:

vangelis 64
09/07/2011, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Φίλε μου πρέπει να τα διαβάζεις όλα. Επειδή το είδα και μου έκανε εντύπωση γράφω: ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.

Μου έκανε εντύπωση όμως ξέρεις γιατί? Επειδή τα ίδια κάναμε και το 1821 (Κολοκοτρώνης και σια) και μετά το Β'παγκόσμιο (εμφύλιος) και με όλα όσα έχουν γίνει τον τελευταίο αιώνα... Είμαστε αυτοκαταστροφικοί ή όχι? Η ιστορία αυτό δείχνει...

Σωτήριοι για τους άλλους, καταστροφικοί για τον εαυτό μας...

Εγώ δεν ξέρω πόσο απίστευτος είμαι μιας και με χαρακτηρίζεις έτσι... Δημοσιοσχεσίτης πάντως δεν είμαι.... Ναι τον είδα τον τίτλο,αναδημοσίευσες.Φυσικά και σού έκανε εντύπωση,όπως κάνει σε όλους μας,το αρνητικό.Τι πουλάνε οι ειδήσεις άλλωστε!

Βεβαίως και είμαστε αυτοκαταστροφικοί,ο άνθρωπος το έχει στη φύση του.Ο άνθρωπος,όχι μόνο ο Έλληνας.Παντού και πάντα υπήρχαν Εφιάλτες και δοσίλογοι αδερφέ.Τυχαίνει εμείς να έχουμε περισσότερους λόγω τής μεγαλύτερης ιστορίας μας,τόσοι αιώνες είναι αυτοί.
Και στο φινάλε πολλοί σοφοί μίλησαν για τη φιλαυτία-ο εγωισμός είναι κάτι πιο σύνθετο και γενικό-με την προσθήκη τού Νάρκισσου στη Μυθολογία.Ίσως ο ναρκισσισμός να είναι η κυριώτερη αιτία τής αποτυχίας τού ανθρώπινου ειδους.

Εμένα πάντως μού έχει κάνει εντύπωση το γεγονός ότι όπου πάω και σταθώ,δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακούσω παρόμοια συζήτηση.
Περνάει ο μάπας με το φτιαγμένο αυτοκίνητο να παίζει στην τσίτα παρακμιακά σκυλάδικα και ξαφνικά γίνεται ο μέσος Έλληνας,ας πούμε.

Συνηθίζουμε να πιανόμαστε από στραβά και λάθη,σαν να ξορκίζουμε τη δική μας συμμετοχή σε αυτά.Έτσι,όταν η κατάσταση έχει γίνει δραματική,πάντα υπάρχει κάποιος να φασκελώσουμε και να βρίσουμε...είναι καθησυχαστικό αυτό.Και ανθρώπινο,όχι απαραίτητα Ελληνικό.

Κάποιος τυπάκος σκέφτηκε να το βάλει σε εφημερίδα αυτό που πόσταρες.Αληθινό μεν αλλά παρατηρείς πώς οδηγούνται οι σκέψεις μονόπλευρα;
Και πόσο ξεκούραστα διαβάζεται το κειμενάκι.Φαντάσου να ξεκίναγε μια μελέτη για τον Αριστοτέλη πχ.Δεν θα τον διάβαζαν και πολλοί και,σε τοπική εφημερίδα,σχεδόν κανείς.
Το δημιουργικό μέρος μάς ξενίζει,άσε που δεν νιώθουμε κομμάτι του.Το άλλο είναι εύκολο και ταυτιζόμαστε με την αποστασιοποίησή μας σε αυτό!

Δεν σε χαρακτηρίζω,δεν σε γνωρίζω άλλωστε.Θλίβομαι μόνο μ' αυτόν τον εμφύλιο.Η Πλατεία-κατά τη γνώμη μου-έβγαλε στην επιφάνεια πράγματα επικίνδυνα,όπως η επικοινωνία,η διάθεση για κουβέντα και φιλία,ψήγματα αδελφότητας και ένωσης,γι' αυτό και διαλύθηκε κακήν κακώς.Ας πάρουμε κάτι απ' αυτό.:wave2:

vangelis 64
09/07/2011, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
λαθος προσεγγιση θεωρω βαγγελη.:wave2: Μπορεί,έτσι ένιωσα όμως.
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καντε συζητηση τωρα για το ποσο μεγαλη την ειχαν οι αρχαιοι,και ποσο μικρη εμεις...:rolleyes:

επισης μην λειψει το αθανατο: "οταν εμεις ειχαμε πολιτισμο, οι αλλοι ηταν πανω στα δεντρα και τρωγανε μπανανες...":rolleyes: Όχι ρε Σταύρο,καμμία σχέση.

Cpt. Haddock
09/07/2011, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Φίλε μου πρέπει να τα διαβάζεις όλα. Επειδή το είδα και μου έκανε εντύπωση γράφω: ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ. [...]

Να επιλέγεις πιο έγκυρες εφημερίδες και οχι αυτες που απλα αναδημοσιεύουν οτι βρουν για εντυπωσιασμο

Η λίστα εχει ξαναπαιξει εδω παλια κι ειχαμε γραψει τα πόσα λάθη εχει :wave2:

faraway
09/07/2011, 17:28
Δηλαδή θεωρούμαι πως η χώρα μας στην αρχαιότητα αλλά και στη νεότερη μικρή ιστορία της δεν έχει επιδείξει αυτοκαταστροφικές τάσεις ή δεν έχει εξοντώσει τους περισσότερους ανθρώπους που εργάστηκαν ή προσπάθησαν να το κάνουν προς όφελος της χώρας ?:confused:

Σαφέστατα είμαστε ένα μπουρδέλο και είμαστε όλοι μέρος του , άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο .

Η νεότερη ιστορία της χώρας μας από το 1821 και μετά έχει να κάνει με ξένες δυνάμεις-προστάτιδες-νταβατζήδες , με δάνεια , με χρεωκοπίες , με φυλακισμούς αγωνιστών , με διωγμούς "κομμουνιστών" ,
με το θάνατο του Καποδίστρια , με το "θάνατο¨" του Βελουχιώτη , με τη παράδοση της χώρας από τους Γερμανούς το 44 στους Άγγλους , με νέα δάνεια , με νέους διωγμούς , με λαμόγια , με Μαυροκορδάτους , με Παπανδρέου ...κτλ,κτλ ( θα μπορούσα να γράφω ώρες )

Όλα αυτά τη δείχνουν ? Χώρα με όραμα και σχεδιασμό πάνω στο εθνικό συμφέρων ή αυτοκαταστροφή και λαμόγια που δούλευαν πάντα προς όφελος τους ?

Εδώ οι Γερμανοί είναι υπεύθυνοι για δύο παγκοσμίους πολέμους , για το θάνατο χιλιάδων εβραίων , αλλά και γενικά αθώων και στη χώρα μας , για τη καταστροφή της Ευρώπης δις ....αλλά παρόλλα αυτά στο 2011 είναι ακόμοι όρθιοι , πείθουν για την ανωτερότητα του εξοπλισμού τους , πλουτίζουν από τις εξαγωγές, και πλέον περνάνε στη τρίτη κατάκτηση της Ευρώπης και τη καταστροφή της .

Αυτό αν με τι άλλο δείχνει μια χώρα με προγραμματισμό και προσύλωση σε στόχους και στο εθνικό συμφέρον τους .

Εμείς τι έχουμε να επιδείξουμε τα τελευταία 150 χρόνια ??

Εμείς απλά αγοράζουμε και μοστραρουμε τα εξαρτήματα που πουλάνε οι εγγονοί των παππούδων που σκότωναν/σαν τους παππούδες μας στα Καλάβρυτα και στο Κομμένο και λέμε και ευχαριστώ .

:sad:

TROOPER
10/07/2011, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Δηλαδή θεωρούμαι πως η χώρα μας στην αρχαιότητα αλλά και στη νεότερη μικρή ιστορία της δεν έχει επιδείξει αυτοκαταστροφικές τάσεις ή δεν έχει εξοντώσει τους περισσότερους ανθρώπους που εργάστηκαν ή προσπάθησαν να το κάνουν προς όφελος της χώρας ?:confused:


ρε παιδια γιατι το βλεπουμε με εθνικους ορους?

παντου και παντα τα ιδια γινοταν (ιερα εξεταση για παραδειγμα)

εγω το μονο που βλεπω ειναι οτι η αρχουσα ταξη (υπαρχων συστημα) μεχρι να ενταξει οτιδηποτε καινοτομο στους κολπους της απλα το πολεμαει τιλ ντεθ.και οταν αργοτερα το ενστερνιστει το προβαλει και ως ''δικο της''.

δεν ειναι θεμα ελλαδικο,ποντιακο γουατεβα.για μενα απλα βγαλτε τις παρωπιδες (φαραγουει δεν παει για σενα αυτο απαραιτητα :wave2: )

faraway
10/07/2011, 10:30
@Trooper ,

η κουβέντα είναι για τη δική μας χώρα . Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες χώρες πάνω στο πλανήτη με αντίστοιχη η παρόμοια εξέλιξη αλλά η αίσθηση μου είναι πως για τόσο μικρή χώρα , τόσο νέα , έχουμε ξεπεράσει κάθε αρνητική στατιστική που θα μπορουσαμε να περάσουμε και by far από το δεύτερο .

Τεσπα , δεν θα διαφωνήσω ακριβώς σε αυτά που λες ούτε και θα συμφωνήσω απόλυτα , απλά δεν μου αρέσει να διαβάζω Post τα οποία παρουσιάζουν την Ελλάδα σαν χώρα μαγική και ονειρεμένη και σαν να μην είχε ή έχει ποτέ προβλήματα .

Μου θυμίζει αυτές τις χαζομάρες ( που λίγο πολύ όλοι έχουμε αναπαράγει ) του στυλ " όταν εμείς είχαμε πολιτισμό οι άλλοι ήταν στα δέντρα " ...κτλ

:wave2:

TROOPER
10/07/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
@Trooper ,

η κουβέντα είναι για τη δική μας χώρα .......

εδω ειναι η διαφωνια μου αν μου επιτρεπεις.

την κουβεντα την προσαρμοζουμε εμεις στη χωρα μας ενω επι της ουσιας θα επρεπε να ειναι (αποψη μου παντα) σε γενικοτερο πλαισιο.ισως ετσι να αποφευγαμε ευκολοτερα και τα βλακωδη τσιτατα τυπου ''οταν οι αλλοι ανακαλυπτανε το κρεας εμεις ηδη ειχαμε χοληστερινη'' :winka:

:beer: :wave2:

Allst@rf
10/07/2011, 11:32
φανη,αν δεις και γνωρισεις αυτους που εκδιδουν τις τοπικες εφημεριδες θα αλλαξεις και πολη ,εγω λεω...

:lol:

granazi
10/07/2011, 12:03
ειμαστε οι πιο σκατωεγιστες ατομιστες και συναμα σκατοφιλοτιμοι κοινωνικοι ανθρωποι.
και γουσταρουμε και καλα κανουμε.
ευχαριστω
:blush:

guzzistas
10/07/2011, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
φανη,αν δεις και γνωρισεις αυτους που εκδιδουν τις τοπικες εφημεριδες θα αλλαξεις και πολη ,εγω λεω...

:lol:

Καλά αυτό σκέφτομαι να το κάνω και χωρίς να γνωρίσω αυτούς..... μην αλλάξω χώρα κιόλας.....


Να φύγω ρε.. να πάω αλλού! :lol:

Aggelos_SV
10/07/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Αναδημοσιεύω από τοπική εφημερίδα....

-Πυθαγόρας, 500 π.Χ., ετών 80, στην εξορία από πείνα
-Μιλτιάδης, 489 π.Χ., ετών 65, στην φυλακή
-Αριστείδης, 468 π.Χ, ετών 72, στην εξορία από πείνα
-Αισχύλος, 456 π.Χ., ετών 69, στην εξορία
-Θεμιστοκλής, 461 π.Χ., ετών 66, στην εξορία
-Περικλής, 429 π.Χ., ετών 66, παραιτήθηκε λόγω κατηγοριών
-Φειδίας, 429 π.Χ., ετών 66, στη φυλακή
-Αναξαγόρας, 428 π.Χ., ετών 72, στην εξορία
-Ηρόδοτος, 426 π.Χ., ετών 59, στην εξορία
-Ικτίνος, 420 π.Χ., στην εξορία
-Σοφοκλής, 406 π.Χ., ετών 90, στην εξορία από πείνα
-Ευριπίδης, 406 π.Χ., ετών 74, στην εξορία
-Αλκιβιάδης, 404 π.Χ., ετών 48, στην εξορία
-Σωκράτης, 399 π.Χ., ετών 71, ήπιε το κώνειο στην φυλακή
-Θουκυδίδης, 396 π.Χ., ετών 64, στην εξορία
-Αριστοφάνης, 385 π.Χ., ετών 61, στην εξορία από πείνα
-Πλάτων, 347 π.Χ., ετών 80, στην εξορία
-Ισοκράτης, 338 π.Χ., ετών 99, στην εξορία
-Δημοσθένης, 322 π.Χ., ετών 62, πήρε δηλητήριο

......

Αιτία θανάτου: Ο φθόνος και η Αχαριστία των Ελλήνων


Δεν αφήνουμε τις φυλλάδες κατά μέρος και να ανοίξουμε καλύτερα κάνα βιβλίο...?

Τουλάχιστον για τον Αλκιβιάδη απ'όσο γνωρίζω...ό,τι να 'ναι...μα ό,τι να ΄ναι

Αυτοεξορίστηκε στη Μ.Ασία μετά την ήττα του στους Αιγός ποταμούς και δολοφονήθηκε από πολιτικούς αντιπάλους,που ως γνωστόν αλλάζοντας 3 στρατόπεδα (Αθηναίοι,Σπαρτιάτες,Πέρσες) είχε σίγουρα πολλούς...
Μέγα λαμόγιο της εποχής :rolleyes:
Και η αιτία θανάτου του δεν ήταν η αχαριστία των Ελλήνων,αλλά η δική του προσωπική ματαιοδοξία για απόκτηση εξουσίας.

Anty12
10/07/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να επιλέγεις πιο έγκυρες εφημερίδες και οχι αυτες που απλα αναδημοσιεύουν οτι βρουν για εντυπωσιασμο

Η λίστα εχει ξαναπαιξει εδω παλια κι ειχαμε γραψει τα πόσα λάθη εχει :wave2:

Έλα ντε....θα λυπηθούμε και τον Αλκιβιάδη τώρα....που αγόραζε μετάλλια, και ήταν και μεγαλύτερος πολιτικός κωλοτούμπας και δοσίλογος κι'απ την Δαμανάκη.....

edit: με πρόλαβε ο Aggelos

Ichigo
10/07/2011, 12:58
Αυτός ο Αλκιβιάδης καλό παιδί. Ακόμα και οι μέθοδοι δολοπλοκιών των Ρωμαίων αυτοκρατόρων ωχριούν μπροστά του :lol:

megalexandros
10/07/2011, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Αναδημοσιεύω από τοπική εφημερίδα....

-Πυθαγόρας, 500 π.Χ., ετών 80, στην εξορία από πείνα
-Μιλτιάδης, 489 π.Χ., ετών 65, στην φυλακή
-Αριστείδης, 468 π.Χ, ετών 72, στην εξορία από πείνα
-Αισχύλος, 456 π.Χ., ετών 69, στην εξορία
-Θεμιστοκλής, 461 π.Χ., ετών 66, στην εξορία
-Περικλής, 429 π.Χ., ετών 66, παραιτήθηκε λόγω κατηγοριών
-Φειδίας, 429 π.Χ., ετών 66, στη φυλακή
-Αναξαγόρας, 428 π.Χ., ετών 72, στην εξορία
-Ηρόδοτος, 426 π.Χ., ετών 59, στην εξορία
-Ικτίνος, 420 π.Χ., στην εξορία
-Σοφοκλής, 406 π.Χ., ετών 90, στην εξορία από πείνα
-Ευριπίδης, 406 π.Χ., ετών 74, στην εξορία
-Αλκιβιάδης, 404 π.Χ., ετών 48, στην εξορία
-Σωκράτης, 399 π.Χ., ετών 71, ήπιε το κώνειο στην φυλακή
-Θουκυδίδης, 396 π.Χ., ετών 64, στην εξορία
-Αριστοφάνης, 385 π.Χ., ετών 61, στην εξορία από πείνα
-Πλάτων, 347 π.Χ., ετών 80, στην εξορία
-Ισοκράτης, 338 π.Χ., ετών 99, στην εξορία
-Δημοσθένης, 322 π.Χ., ετών 62, πήρε δηλητήριο

......

Αιτία θανάτου: Ο φθόνος και η Αχαριστία των Ελλήνων Και φυσικα η λιστα εχει ξαναπαιξει .....
Και φυσικα ο Αλκιβιαδης ηταν λαμογιο οπως και ο Δημοσθενης.......
Και φυσικα καποιοι πεθαναν στην εξορια αφου τους σεβαστικαν και τους περιεθαλψαν οι εχθροι τους οπως τον Μιλτιαδη οι Περσες.
Μιας και ο τιτλος μιλα για μεγαλια μαθεται για το σημερα οτι:
Η Ελλας ειναι τριτη χωρα <εξαγωγης> φοιτητων (σε απολητους αριθμους ) μετα τη Σινα* και την Ινδια.Σε αναλογια με τους κατοικους ειμαστε πρωτη με διαφορα:hypnotize Εκει εξω ειναι τα <μυαλα> της Ελλαδος σημερα.
Οσο για το αν την εχουμε μεγαλη δεν γνωριζω αλλα, συμφωνα με ερευνες (06 & 08 ξερω) της πασιγνωστης εταιριας προφυλακτικων DUREX, ειμαστε ο λαος που το κανει συχνοτερα :beer:
*Σινα αναφερεται στα αρχαια κειμενα η σημερινος αποκαλουμενη Κινα.
Πρωερχεται εκ του ρηματος <σινω> που εχει την εννοια του σφαζω, κατακρεουργω.Το γιατι ανεφεραν ετσι τη χωρα εκεινη ειναι μια αλλη ιστορια....

Aggelos_SV
10/07/2011, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
.... συμφωνα με ερευνες (06 & 08 ξερω) της πασιγνωστης εταιριας προφυλακτικων DUREX, ειμαστε ο λαος που το κανει συχνοτερα :beer:


Ναι αλλά χωρίς παρτενέρ...:rotflmao: :rotflmao:

Εξ'ου και έχουμε τη διεθνή λέξη malakas που χαρακτηρίζει το λαό μας :bawl:

Allst@rf
10/07/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Καλά αυτό σκέφτομαι να το κάνω και χωρίς να γνωρίσω αυτούς..... μην αλλάξω χώρα κιόλας.....


Να φύγω ρε.. να πάω αλλού! :lol:

πες μου πότε όμως ,αν είναι να ερθω στο λιμάνι να σου κουναω το μαντίλι...


:lol:

megalexandros
10/07/2011, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ναι αλλά χωρίς παρτενέρ...:rotflmao: :rotflmao:

Εξ'ου και έχουμε τη διεθνή λέξη malakas που χαρακτηρίζει το λαό μας :bawl:
Με η χωρις παρτενερ* δε γνωριζω αλλα.... καλο ειναι να μαθουμε οτι:
η Ελληνικη γλωσσα ειναι η μονη στο κοσμο που εχει τρια επιπεδα:
1) το ομιλον
2) το σημαινον
3) το κωδικον
Στο ομιλον το μαλακας στα συνχρονα ομιλουμενα Ελληνικα εχει την εννοια του υποτιμιτικα ανοητου, χαζου.
Στο σημαινον εννοηται ως ο αρρωστος, ασθενης, εξου και το Γαλλικο malade που απλα μεταφραζετε αρρωστος.
Στο κωδικον αστω καλητερα.
*Παρτενερ προερχετε απο το Ελληνικο <παρτω> που εχει την εννοια του κομματιου, τμηματος Π.Χ. κανουμε συνελευση, ειμαστε ολοι παροντες και λεμε οτι εχουμε ΑΠΑΤΡΙΑ δλδ ειμαστε ακομματιαστοι

Aggelos_SV
10/07/2011, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
*Παρτενερ προερχετε απο το Ελληνικο <παρτω> που εχει την εννοια του κομματιου, τμηματος Π.Χ. κανουμε συνελευση, ειμαστε ολοι παροντες και λεμε οτι εχουμε ΑΠΑΤΡΙΑ δλδ ειμαστε ακομματιαστοι

:sun:

Εξ'ού και η παρτ-αυτοπουμοιαζειμετσιπουροαλλαεχειγλυκανισο :lol:

jfx
11/07/2011, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
Με η χωρις παρτενερ* δε γνωριζω αλλα.... καλο ειναι να μαθουμε οτι:
η Ελληνικη γλωσσα ειναι η μονη στο κοσμο που εχει τρια επιπεδα:
1) το ομιλον
2) το σημαινον
3) το κωδικον
Στο ομιλον το μαλακας στα συνχρονα ομιλουμενα Ελληνικα εχει την εννοια του υποτιμιτικα ανοητου, χαζου.
Στο σημαινον εννοηται ως ο αρρωστος, ασθενης, εξου και το Γαλλικο malade που απλα μεταφραζετε αρρωστος.
Στο κωδικον αστω καλητερα.
*Παρτενερ προερχετε απο το Ελληνικο <παρτω> που εχει την εννοια του κομματιου, τμηματος Π.Χ. κανουμε συνελευση, ειμαστε ολοι παροντες και λεμε οτι εχουμε ΑΠΑΤΡΙΑ δλδ ειμαστε ακομματιαστοι


Επίσης η ελληνικη γλώσσα έχει και την παθητική φωνή.
Κι επίσης ότι μαλακία διαβάζουμε εδώ κι εκεί καλό είναι να μην την αναπαράγουμε
απλά και μόνο επειδή μας κάνει να νιώθουμε πολύ γαμάτοι που είμαστε ελληνες.

Cpt. Haddock
11/07/2011, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
*Σινα αναφερεται στα αρχαια κειμενα η σημερινος αποκαλουμενη Κινα.
Πρωερχεται εκ του ρηματος <σινω> που εχει την εννοια του σφαζω, κατακρεουργω.Το γιατι ανεφεραν ετσι τη χωρα εκεινη ειναι μια αλλη ιστορια....

Α, ώστε δεν προέρχεται απο τη δυναστεία των Τσιν (Qin - 秦 ) που πρωτοένωσε τα κρατίδια...


τι μαθαίνει κανείς :wacko:

TROOPER
12/07/2011, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Α, ώστε δεν προέρχεται απο τη δυναστεία των Τσιν (Qin - 秦 ) που πρωτοένωσε τα κρατίδια...


τι μαθαίνει κανείς :wacko:

ο σπασικλαααας :lol: :lol: :lol: :lol:

sniper
12/07/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Α, ώστε δεν προέρχεται απο τη δυναστεία των Τσιν (Qin - 秦 ) που πρωτοένωσε τα κρατίδια...


τι μαθαίνει κανείς :wacko:

:smokin:


231252

VANDA
12/07/2011, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Δεν αφήνουμε τις φυλλάδες κατά μέρος και να ανοίξουμε καλύτερα κάνα βιβλίο...?



+πολλά.

Cpt. Haddock
12/07/2011, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ο σπασικλαααας :lol: :lol: :lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:smokin:

ναι, κοροϊδεύετε, αλλα εγω ελαβα ενα πμ που εξηγει πολλα :wacko:

sniper
12/07/2011, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ναι, κοροϊδεύετε, αλλα εγω ελαβα ενα πμ που εξηγει πολλα :wacko:

Πάλι με γρίφους μιλάς..

koulis25
12/07/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καντε συζητηση τωρα για το ποσο μεγαλη την ειχαν οι αρχαιοι,και ποσο μικρη εμεις...:rolleyes:

επισης μην λειψει το αθανατο: "οταν εμεις ειχαμε πολιτισμο, οι αλλοι ηταν πανω στα δεντρα και τρωγανε μπανανες...":rolleyes:

Όταν αυτοί ετρωγαν βατόμουρα εμείς είχαμε χοληστερίνη. :rolleyes:

megalexandros
12/07/2011, 23:21
Μιας και οι Ελληνες ειναι παντου δειτε τι ομολογουν:
www.liako.gr/news/greece-national-news/35264-qq-video.html

Aggelos_SV
12/07/2011, 23:34
Δηλαδή όταν λέμε στο γκαρσόνι "Πιάσε μια κεφτέδες" σημαίνει ότι εξισλαμιστήκαμε?:confused: :confused:

Cpt. Haddock
12/07/2011, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Δηλαδή όταν λέμε στο γκαρσόνι "Πιάσε μια κεφτέδες" σημαίνει ότι εξισλαμιστήκαμε?:confused: :confused:

Όχι, ο "κεφτες" είναι αντιδανειο από το "κοπτον κρέας " δλδ τον κιμά. :wacko: