PDA

View Full Version : Bros 400 Pros Metatroph Se 650



speedyandreas
22/08/2005, 16:03
MIA ERWTHSH SE KAPOION SXETIKO.EXW ENA HONDA BROS 400 KAI LEW NA TOU BALW MOTER APO TRANSALP 650 OI BASEIS APO OTI EXW DEI EINAI IDIES THA HTHELA KAPOIOS NA ME DIAFOTISEI AN MPENOUN TA REUMATA

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
24/08/2005, 09:20
:smokin: :smokin: ENAΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΑΦΡΙΚΑ 750 ΨΑΞΤΟ ΠΑΝΤΩΣ

Stergios69
24/08/2005, 10:44
Χωρίς να είμαι ειδικός, μάλλον πρέπει να πάρεις και τα ρεύματα από το καινούργιο μοτέρ.

rc31
24/08/2005, 11:55
Απο transalp δεν εχω κανει την μετατροπη , οτι μπαινει μπαινει,

απο εκει και μετα θα αφησεις την ηλεκτρονικη του 400 , πολαπλασιαστες του 400 , και πηνια του 650 .

Αυτο το εχω κανει και παιζει με μοτερ Hawk 650

Aaaa μας ταραξες στα τοπικ , προσπαθησε να το αποφευγεις :nono:

wrenchfzr
24/08/2005, 19:40
αν αφησεις την ιδια ηλεκτρονικη δεν θα εχεις σωστη αποδοση λογω του οτι το αβασν το καθοριζει η ηλεκτρινικη οπως και τον κοφτη.το βολαν απαραιτητα απο το νεο μοτερ παλι λογω αβανς.πολ/στες ειναι νομιζω ιδιοι

Transalper_696
24/08/2005, 20:53
Ο φιλος wrenchfzr εχει δωσει την μονη σωστη και πληρη απαντηση .
Οπως επισης ( το ξαναγραφω και αλλου βεβαια ) θελει και καρμπς και ηλεκτρονικη.
Με την ιδια πλεξουδα βεβαια αλλα με μερικες μετατροπες.
Οποιος εχει ψαξει πολυ ξερει οτι απο μοντελο σε μοντελο παιζουν διαφορες τα καρμπς,αρα και μεγαλο ρολοστη σωστη λειτουργεια του μοτερ ειδικα σε V 2 ( οχι οτι στα αλλα δεν παιζουν ).

rc31
24/08/2005, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
αν αφησεις την ιδια ηλεκτρονικη δεν θα εχεις σωστη αποδοση λογω του οτι το αβασν το καθοριζει η ηλεκτρινικη οπως και τον κοφτη.το βολαν απαραιτητα απο το νεο μοτερ παλι λογω αβανς.πολ/στες ειναι νομιζω ιδιοι

Βρε παιδες επιδει εχω αρχισει και βαριεμαι να απαντω σε διαφορετικα τοπικ
ας συνοπσισουμε λιγο.

Το μοτερ του bros εχει βγει σε 2 εκδοσεις PGM και απλο( 400 & 650)

400 & 650 ειναι ιδια μηχανακια σε παρα πολλα σημεια μιας και που η μαμα χοντα εφτιαξε το 650 και μετα επανω στο 650 εφτιαξε το 400 για λογους νομοθεσιας .

Για να μην μακρυγορησω το μοτερ του 650 με ηλεκτρονικη του 400 καταληγει να ειναι πολυ ποιο δυνατο και ακηρωνει και τον κοφτη στις 8500 rpm οποτε εχει αλλες 1000 να δουλεψει.

Βολαν και πηνια απο το 650 ,πολ/στες ειναι ιδιοι . Το προβλημα δημιουργειται οταν πας να βαλεις ηλεκτρονικη του PGM με καρμπηρατερ του απλου και δεν εχεις ιδεα τι σου γινεται . Τοτε το μηχανακι δεν θα παιξει ποτε σωστα.

Ολα αυτα που αναφερω ,ειναι υστερα απο προσωπικη ερευνα αρκετον χρονων και πειραματων στο δικο μου .

Αν θελετε να μαθετε βελτιωσεις του μοτερ και τις δυνατοτητες του δεν εχετε να ψαξετε στην Αγγλια που υπηρχε και ενιαια κατηγορια ταχυτητας με Bros και θα αρχισετε να μαθενετε τι γινεται με αυτο το υπεροχο μηχανακι.

Εκτος αν περιμενετε να τελειωσουν (σε καν μηνα ) πιστευω 2 project που ετοιμαζονται ενα streetfighter και 1 street που βασιζονται σε bros .



:sun:

Transalper_696
24/08/2005, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
Βρε παιδες επιδει εχω αρχισει και βαριεμαι να απαντω σε διαφορετικα τοπικ
ας συνοπσισουμε λιγο.

Το μοτερ του bros εχει βγει σε 2 εκδοσεις PGM και απλο( 400 & 650)


:sun:
Μεχρι εδω ολα καλα.
Καλυτερα μπες και στο HAwk gt να δεις πιο πολλα.
Νομιζω αν παλι δεν κανω λαθος πως αναλογα και την χρονολογια αλλαζει κατι στα καρμπς και στις ηλεκτρονικες.:beer:

rc31
24/08/2005, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Transalper_696
Μεχρι εδω ολα καλα.
Καλυτερα μπες και στο HAwk gt να δεις πιο πολλα.
Νομιζω αν παλι δεν κανω λαθος πως αναλογα και την χρονολογια αλλαζει κατι στα καρμπς και στις ηλεκτρονικες.:beer:

Σωστος εισαι σε αυτο

Για να γραψω τις διαφορες χρειαζομαι 3 forum

ασε που βαριεμαι

Μια απλη συμβουλη ,οτι πας με την μεθοδο της μετατροπης κοστιζει παραπανω εκτος αν εχεις ακρες.

Καλυτερα παρε ενα τρακαρισμενο και χρειειμοποιησε αυτα που θες απο το να μπλεξεις στην μετατροπη χωρις να ξερεις.

Εκτος αν θες να μπεις στο κλαμπ , χωραει αλλος ενας.

Transalper_696
24/08/2005, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
Σωστος εισαι σε αυτο

Για να γραψω τις διαφορες χρειαζομαι 3 forum

ασε που βαριεμαι

Μια απλη συμβουλη ,οτι πας με την μεθοδο της μετατροπης κοστιζει παραπανω εκτος αν εχεις ακρες.

Καλυτερα παρε ενα τρακαρισμενο και χρειειμοποιησε αυτα που θες απο το να μπλεξεις στην μετατροπη χωρις να ξερεις.

Εκτος αν θες να μπεις στο κλαμπ , χωραει αλλος ενας.
Λες να μην ειμαι στο κλαμπ και να εχω τοσσες γνωσεις ?
Αν θες δες στις μετατροπες το ΤΑ μου και πες μου απο μονος σου μιας και ξερεις ;) .
Εγω αν σου πω πως,και με τι συνδυασμο δουλευω τωρα ενα μοτερ απο Bros 400 θα πεσεις ξερος απο τα γελια.
+ οτι περναω κατι Bandit 400 μεχρι τις τελικες μου για πλακα ( τελικες=165~170 χλμ ):lol: :lol: :lol: :lol:
Κερναω :beer: :beer: :beer: :beer:
εκπληκτικε συνκλαμπιτη
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

rc31
25/08/2005, 08:55
[i]
Κερναω :beer: :beer: :beer: :beer:
εκπληκτικε συνκλαμπιτη
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: [/B]

τις εχω δει τις μετατροπες που εχεις στο ΤΑ
Οποτε γουσταρεις ριξε τηλ στο 697-9219825 να παμε για :beer:
χαρα μου να τα πουμε απο κοντα

Ηλιας

Transalper_696
26/08/2005, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
τις εχω δει τις μετατροπες που εχεις στο ΤΑ
Οποτε γουσταρεις ριξε τηλ στο 697-9219825 να παμε για :beer:
χαρα μου να τα πουμε απο κοντα

Ηλιας
Να παμε για :beer: :beer: ευχαριστως αλλα λιγο μακρυα δεν σου πεφτω ???? :a5: :a5: :a5:
Κ Α Ρ Δ Ι Τ Σ Α λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Αντε αμα σκασεις καμμια βολτα για λιμνη πλαστηρα παρε τηλ 6977087660 αν και οπως βλεπεις ψαχνω απεγνωσμενα για μοτερ ( ΤΗΝ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΜΟΥ ΟΛΗ ΓΑΜΩ.......... )