PDA

View Full Version : Ιδεες για Δημιουργια Γκαραζ.



astroman76
09/07/2011, 12:04
Θελω να φτιαξω ενα Γκαραζ περιπου 6χ6 ο ενας τοιχος ηδη ειπαρχει αρα θελω 2 τοιχους μια πορτα και σκεπη...


κατι που να μου βγει οικονομικα αλλα να ειναι και στηβαρο οχι κοτετσι... :rotflmao:

Για πορτα σκεφτομαι καποια διπλη η συρομενη στο πλαι... μεχρι να βαλω μια ηλεκτρικη πρως τα πανω....


Αλλες ιδεες προτασεις ιδικα για την διμιουργια του τοιχου κτλ...


231059

matmat
09/07/2011, 12:18
Παλέτες , θα ειναι και φιλικο στο περιβάλλον

:smokin:

KaTaNaS
09/07/2011, 12:39
panel πολυουρεθανης και μεταλλικό πλαίσιο.

virus
09/07/2011, 12:46
αφου θα βαλεις σκεπη προσεχε μην σε καρφωσει κανας "καλοθελητης" γειτονας και εχεις ντραβαλα με πολεοδομιες.:winka:


η κλαυτερη λυση ειναι τα πανελ που ανεφερε ο κατανας.

astroman76
09/07/2011, 13:07
Οκ δεν θα εχω προβλημα με πολεοδομιες εκει που α το φτιαξω...

:cool:

astroman76
09/07/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Παλέτες , θα ειναι και φιλικο στο περιβάλλον

:smokin:

οταν λες παλετες?

astroman76
09/07/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
panel πολυουρεθανης και μεταλλικό πλαίσιο.

αυτο καλο ακουγετε. ειπαρχει καποιο λινκ που δηχνει κατασκευες με αυτο το ηλικο?

Ichigo
09/07/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
Οκ δεν θα εχω προβλημα με πολεοδομιες εκει που α το φτιαξω...

:cool:

Πάντως οι αμοιβές μηχανικών που πρέπει να δώσεις για να βγάλεις τις απαιτούμενες άδειες στην πολεοδομία αν θες να σαι 100% νόμιμος έχω την εντύπωση ότι είναι δυσβάσταχτα ποσά :sick:

yannis24
09/07/2011, 14:20
Γυψοσανιδες γύρω-γύρω με τα απαραίτητα στόκαρισματα εξωτερικά για υγρασία και απο πάνω γυψοσανιδα με τσίγκο ή ακόμα καλύτερο πλαστικό κεραμιδη......

yannis24
09/07/2011, 14:21
Ή απο την άλλη δίνεις κάποιο πόσο σεβαστό και παίρνεις ένα έτοιμο μικρό σπιτάκι απο τα practicer πχ και το κανείς γκαράζ......

astroman76
09/07/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
Ή απο την άλλη δίνεις κάποιο πόσο σεβαστό και παίρνεις ένα έτοιμο μικρό σπιτάκι απο τα practicer πχ και το κανείς γκαράζ......


Δεν εχει τοσο μεγαλο στο πρακτικερ... θελω να ειναι για 2 αμαξια... το ενα μερος για αμαξι το χειμωνα το αλλο για την ραμπα της μηχανης και παγκοι γυρο γυρο για εργασια και τα εργαλεια που θα βαλω μεσα (κοπτικα, τριπανια κομπρεσερ...)

κατι μου ειχε πει ο Θειος μου για καποιο υλικο που κουμπωνει.... ειναι μεταλικο και εχει μεσα επενδηση για κρυο/ζεστη.. το ξερει κανεις?

jimmis5
09/07/2011, 14:58
Σιδεροκατασκευη με κουφιο σιδερο λαμαρινα εξωτερικα ή και τσιγκο και εσωτερικα επενδυση με νοβοπαν 8mm θα στο δωσουν τσαμπα σε σημεια που πουλουν μελαμινες.

Αυτη ειναι η φθηνη λυση το πανελ ειναι απλησιαστο μιλαμε για κανα 200αρι το φιλο η τσιμεντοσανιδα που κανει για εξωτερικο χωρο εχει 50 ευρα το φιλο 1Χ2 και γυψοσανιδα απλα δνε κανει για εξωτερικο χωρο.

Επισης την υποδομη θα μπορουσες να την κανεις και με 5χ5 καδρονακι και εισαι μια χαρα αρκει να μην βρεχετε και αυτο.

Αν ειναι μονο για μοτοσυκλετα πας και αγοραζει με 200 ευρα ενα ολοκληρο κοντεινερ και καθαρισες

Αντε καλες δουλειες

astroman76
09/07/2011, 15:25
το γκαραζ θα ειναι Καρδιτσα οπυ μετακομιζω.... αρα ο καιρος τον χειμωνα δεν ειναι και ο καλητερος και εκει μεσα θα περναω αρκετες ωρες δουλεβοντας σε projects που εχω.... αρα δεν ειναι κατι που θα το εχω μονο για να αγησω μεσα μηχανακια και αμαξι....


Εχω περιπου ενα 1000ρικο να χαλασω για αυτο τον χορο...

la_villa
09/07/2011, 15:44
παλουκώνεις στα άκρα κολώνες μεταλλικές τύπου Η και χτίζεις έναν μονό τοίχο απο τούβλα και εξωτερικά με ένν πεταχτό σοβά είσαι οκ.

και σκεπή είτε φύλλο αλουμινίου με μια μικρή κλίση για τα νερά και γυψοσανίδα εσωτερικά για μόνωση

Sapadak
09/07/2011, 17:16
Ytong?

Nostradamus
09/07/2011, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ytong?

+1

Απλο στην κατασκευη τοιχοποιίας, καθαρη και γρηγορη δουλεια. θερμομονωτικοι συντελεστές καλύτεροι απο απλο τουβλο.
για στέγη οτι ειπε ο la_villa και εισαι καλα νομιζω.

faraway
09/07/2011, 17:42
Και γω ytong προτείνω .

Πολύ εύκολο στη χρήση με ένα αλφάδι και σημάδια θα κάνεις πολύ καλή δουλειά .

astroman76
09/07/2011, 17:42
σε τι τιμη παιζει αυτο....

στο περιπου... 2,50 υψος και μικος στα 6 μετρα ο καθε τοιχος...

Sapadak
09/07/2011, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
σε τι τιμη παιζει αυτο....

στο περιπου... 2,50 υψος και μικος στα 6 μετρα ο καθε τοιχος...


Μήκος: 60cm

Πλάτος: 25cm

Πάχος: 5cm (1.02€), 7.5cm(1,53€), 10cm(1.80€), 15cm(2,70€), 20cm(3.60€)

Χρώμα: Λευκό

Μορφή: Τούβλα


Οι τιμες ειναι ανα τεμαχιο με τις παραπανω διαστασεις



Ετσι στα γρηγορα οπως λες οτι θα ειναι 6*6 με υψος 2,5 μετρα θες καμια 400αρια τουβλακια ytong.

Αναλογα με το παχος που θα επιλεξεις υπολογιζεις απο 400λιγο μεχρι καμια 750αρα (για το 10αρι)





Περιγραφή
Ένα αξιοσημείωτο σημείο της εξοικονόμησης στο κατασκευαστικό κόστος ενός έργου είναι το στάδιο της εξωτερικής τοιχοποιίας. Τα YTONG blocks εγγυώνται ότι αυτό το δυναμικό μπορεί να εκμεταλλευτεί στο ακέραιο. Τα ατελείωτα οφέλη που προσφέρει το YTONG block, όπως η θερμομόνωση, η πυραντίσταση και οι μηχανικές αντοχές του, το κατατάσσουν ως το κορυφαίο υλικό δόμησης του μέλλοντος: γρήγορο στην κατασκευή, διατηρείται για γενεές και είναι αρκετά φθηνότερο από τα υπόλοιπα υλικά δόμησης. Οι πρώτες ύλες υποβάλλονται σε επεξεργασία προκειμένου να παραχθεί ένα δομικό υλικό με πολυάριθμες κυψέλες αέρα: το πορομπετόν. Το τελικό προϊόν προσφέρει εξαιρετική θερμομόνωση έναντι υψηλών και χαμηλών θερμοκρασιών, χαμηλά βάρη στην οικοδομή, ευκολία στην χρήση και οικονομία. Επίσης συμβάλλει στην εξοικονόμηση ενέργειας.

Πλεονεκτήματα
1. Χτίστε με ποιότητα. Παράγονται σε ακριβείς διαστάσεις. Άριστη θερμομόνωση. Εξαλείφει την ανάγκη για πρόσθετη μόνωση. Συνεισφέρει στο να δημιουργεί ένα άνετο περιβάλλον διαβίωσης. Παρέχει ακόμη και διαφορά θερμοκρασίας στο εσωτερικό του σπιτιού, το χειμώνα ή το καλοκαίρι.
2. Διανέμει την υγρασία σε όλο το κτήριο. Άριστη ηχομόνωση. Ανθεκτικό στην Πυρκαγιά. Διάδοση πυρκαγιάς κατηγορίας [Α1]. Είναι πολύ γρήγορο στο κτίσιμο. Τα YTONG Panels είναι πολύ γρήγορα στην κατασκευή τους.
3. Δέχεται ένα ευρύ φάσμα επιχρισμάτων. Ιδανικό για πολλές εφαρμογές - χρήση για να κτίσει κάποιος ολόκληρη την κατοικία. Προσαρμόσιμο για να χρησιμοποιείται σε καινοτόμα σχέδια. Εύκολο στις μετατροπές κατά τη διάρκεια ή μετά τη διαδικασία κατασκευής. Φιλικό προς το χρήστη. Εύκολο στο κτίσιμο.
4. Μπορεί να δεχτεί ιδιαίτερα μεγάλα φορτία. Δεν χρειάζεται συντήρηση. Εύκολο στην επίτευξη αεροστεγής κατασκευής. Ελαφρύ. Το μεγαλύτερο μέρος του YTONG Block καταλαμβάνεται από αέρα, προσφέροντας μικρό βάρος, μεγάλη θερμομόνωση και εξαιρετική συμπεριφορά απέναντι στους σεισμούς.
5. Μειώνει το φορτίο της οικοδομής, ειδικά στις μεγαλύτερες κατασκευές. Επιτρέπει την κατασκευή μεγαλύτερων ανοιγμάτων. Έχει μεγάλες αντοχές. Δυνατότητα κατασκευής φέρουσας τοιχοποιίας.
6. Μεγάλη διάρκεια και αντοχή στο χρόνο. Χαμηλή φθορά λόγω χρήσης. Ανθεκτικό στην υγρασία.
7. Ανθεκτικό στον παγετό. Δεν σαπίζει και δεν αποσυντίθεται. Άριστη βαλλιστική αντίσταση.
8. Φιλικό προς το περιβάλλον. Εύκολο στην κοπή του. Ανακυκλώσιμο στο σύνολό του ως υλικό. Χαμηλή ενσωματωμένη ενέργεια. Βελτιώνει τα χαρακτηριστικά μίας οικολογικής κατοικίας.




Δες εδω πως ειναι η κατασκευη του
http://www.flickr.com/photos/ytongbelgium/

astroman76
09/07/2011, 18:35
πολυ καλο φενετε..... και ευκολο.... Ασχετος τελιως δεν ειμαι εχω δουλεψει για να παρω την πρωτη μου μοτο με τον πατερα μου ηλεκτρολος εγκαταστασεων και ψιλογνωριζω τα βασικα....


Για πορτα τι λετε? Δαπεδο?

Ξερει κανεις κανα μαγαζι που πουλα φτηνες ραμπες μοτο?

Sapadak
09/07/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
πολυ καλο φενετε..... και ευκολο.... Ασχετος τελιως δεν ειμαι εχω δουλεψει για να παρω την πρωτη μου μοτο με τον πατερα μου ηλεκτρολος εγκαταστασεων και ψιλογνωριζω τα βασικα....


Για πορτα τι λετε? Δαπεδο?

Ξερει κανεις κανα μαγαζι που πουλα φτηνες ραμπες μοτο?

Δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=77174&highlight=%F1%E1%EC%F0%E1) για ραμπα


τωρα για πορτα και εφοσον εχεις περιορισμενο μπατζετ βαλε μια απλη ανοιγομενη (2φυλη) και αργοτερα βαζεις καμια ηλεκτρικη

Δες και εδω για το ytong (http://www.ytong.gr)

virus
09/07/2011, 18:56
το ytong που ανεφεραν πιο πανω ειναι πολυ καλη ιδεα. πανευκολο στο χτισιμο και εχει μονωτικες ιδιοτητες. το εχω χρησιμοποιησει. αλλα μην φανταστεις καμια τρελη μονωση. ειναι ομως πολυ καλυτερο απο τουβλο η τσιμεντολιθο. θα ελεγα να βαλεις το 10αρι σε παχος. επισης να ξερεις δεν μπορεις να βαλεις ραφια η ντουλαπια. δεν εχει τετοια στηριξη.

δαπεδο τωρα μπλεκεις λιγο. εχεις ηδη βαση; δηλαδη ταρατσα;

αν ναι μην κανεις τιποτα. αν δεν εχεις και ειναι χωμα κατω αστα να πανε. δουλεια μπολικη.

Nostradamus
09/07/2011, 18:56
Για δαπεδο εγω θα ελεγα να κανεις βιομηχανικο. καθαριζεται ευκολα, ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικο, και για τα 40 τετραγωνικα δεν θα σουκοστισει πολλα.

la_villa
09/07/2011, 20:34
για την δουλειά που θέλεις να κάνεις θεωρώ το ytong χαμένα λεφτά (και δεν το θεωρώ ότι προσφέρει κάτι παραπάνω).

και γενικά ας λένε για το ytong δεν είναι ανώτερο απο το τούβλο... τουλάχιστον όχι στα λεφτά που το παίρνεις. Μετά αν παρεις πάχος >=10cm δεν κερδίζεις σε κάτι ούτε απο θέμα μόνωσης.

τούβλο (διπλό) η παλέττα 'ερχεται αν θυμάμαι καλά στα ~50€.
1 παλέττα = 450 τούβλα = ~9m^2 χτίσιματος

υ.γ θέλεις δηλ περίπου 30m^2 = 3,5 παλέττες = ~180€

τέλος τον σοβά ούτε με ytong τον γλιτώνεις

KaTaNaS
09/07/2011, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
κατι μου ειχε πει ο Θειος μου για καποιο υλικο που κουμπωνει.... ειναι μεταλικο και εχει μεσα επενδηση για κρυο/ζεστη.. το ξερει κανεις?


Αυτο ειναι το πανελ Πολυουρεθάνης, τιμη τοποθετημένου στα 20 ευρω το μετρο περιπου, ενω τιμη αγορας σε λιανικη κανενα 15αρι περιπου.

το καρφωνεις με τρυπανοβιδες πανω στο πλαισιο που πρεπει να εχεις φτιαξει με 4 στηλους 2 ψαλίδια ενα αντιανέμιο σε καποιο σημείο και μηκίδες στα πλαϊνα, τεγιδες στην οροφή.

κατω ριχνεις μια πλακα, φυτευεις τα αγκίρια για τους στηλους με σωστο μέτρημα, και όλα βιδωτά κουμπώνουν στη θέση τους., Η πόρτα μπορει να γινει συρωμενη επαλληλη παλι με πανελ.


αν θες παραθυρα για φυσικό φως βάζεις διαφανο πολυκαρβονικό φύλλο (δεν σπαεί και δεν καίγεται απο τον ήλιο αφου φιλταρει UV , σε σχεση με το απλό πλέξυ γκλάς)

Στο δάπεδο ή στρώνεις πλακάκι ή το κάνεις βιομηχανικο με 11 ευρω το τ. μετρο μου φαινεται (εξαρταται το μεγεθος της δουλειας)

παρε μια ιδέα: http://www.kamaridis.gr/default_gr.asp

http://www.isobau.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=39&lang=el

KaTaNaS
09/07/2011, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
για την δουλειά που θέλεις να κάνεις θεωρώ το ytong χαμένα λεφτά (και δεν το θεωρώ ότι προσφέρει κάτι παραπάνω).
τέλος τον σοβά ούτε με ytong τον γλιτώνεις

Ki egω συμφωνω πως το Ytong δεν κάνει για αυτη τη δουλειά, το προτιμώ για εσωτερικα χωρίσματα σε είδη τελειωμενους χώρους όπου και γρηγορα και καθαρα τοποθετειται και ηχομονωτικό-θερμομονωτικο είναι, αλλά και πράγματι με ενα καλό στοκάρισμα δεν χρειάζεται σοφά.

Για αποθήκες και γκαράζ η μεταλλικη κατασκευη ειναι ότι καλύτερο, μια σοβαρή και σωστη κατασκευη με διάτρητα στοιχεία και κόμβους με κοχλίες και όχι με κολλήσεις εργοταξίου ειναι και γρηγορο και φθηνό αλλά και λυώμενο, μιας και επεκτέινεται ή ενισχυεται εύκολα αλλά και λύνεται και τοποθετειται σε άλλο σημείο πολυ εύκολα.

Ο.τι έχει κόλλα και δομικά στοιχεία απο αδρανή υλικά δυστηχώς ειναι μιας χρήσης.



:wave2:

John Steed
10/07/2011, 19:15
Αγαπάω moto.gr :a07:

matmat
11/07/2011, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
οταν λες παλετες?

http://www.ftiaxno.gr/2011/01/blog-post_28.html

:winka:

Operater
11/07/2011, 12:43
Α-Block? τα Ytong ειναι πανάκριβα ρε γμτ...

astroman76
12/08/2012, 14:44
τελικα εγηνε με τουβλετα και σκεπη ητανε η πιο φτηνη λυση μου πηγε περιπου 1300-1400 με τα εργατικα και τωρα μου μενει να φτιαξω την επρος πορτα (2 κοματια σιδερο σκελετο και μεσα ξυλο) και ενα παραθηρο πισω. Φισικα και να το γεμησω με εργαλεια και μηχανακια

266175

266176

Για πατωμα επισης δεν εχω αποφασισει... λεω τσιμεντοχρωμα και απο πανω κατι μοκετες που ειναι αρκετα λεπτες (τις βρηκα στα σκουπιδια απο μια εταιρια που εκλεισε... 1χ1 κοματια)

7gibernau
12/08/2012, 15:02
36m2 δεν ειναι και λιγα ετσι..το νου σου στην καρφωτη...εχουν αλλαξει τα πραγματα.αυτο που λεει ο λα βιλλα ειναι καλο αλλα θα φυγεις απο το χιλιαρικο κατα πολυ.μπορεις να ρωτησεις και οικοδομους για τιμη,εχουν πεσει παρα πολυ οι τιμες και ποτε δεν ξερεις....

7gibernau
12/08/2012, 15:06
πουτανα ζεστη...τωρα ειδα οτι ειναι παλιο το θρεντ...:bawl:

georgio
12/08/2012, 15:50
Αυτά είναι! Ωραία πράγματα! :beer:


[...]

Για πατωμα επισης δεν εχω αποφασισει... λεω τσιμεντοχρωμα και απο πανω κατι μοκετες που ειναι αρκετα λεπτες (τις βρηκα στα σκουπιδια απο μια εταιρια που εκλεισε... 1χ1 κοματια)

Και θα έχεις κάτω μοκέτες; Δεν θα λερώνονται; Κάποια στιγμή όσο προσεκτικός και αν είσαι κάτι θα σου στάξει κάτω, λάδι, γράσο, οτιδήποτε. Αλλά ακόμα και αν προσέχεις οι μοκέτες με τον καιρό μαζεύουν βρώμα, τι θα κάνεις θα βάζεις ηλεκτρική κάθε τρεις και λίγο;

Ρίξε μια ματιά για βιομηχανικό δάπεδο. Βέβαια αυτό έχει περίπου 20 πόντους υπόστρωμα γιατί προορίζεται για βιομηχανική χρήση (να αντέχει μεγάλα βάρη, να περνάνε βαριά οχήματα από πάνω κλπ) αλλά εσύ θες μόνο την τελική στρώση που σου δίνει μια λεία επίπεδη επιφάνεια η οποία δεν γλιστράει, είναι αρκετά ανθεκτική και καθαρίζεται εύκολα. Δεν ξέρω το κόστος όμως. Επίσης μπορείς να δεις πατώματα που βάζουν σε νοσοκομεία τα οποία μοιάζουν οπτικά με το βιομηχανικό αλλά αποτελούνται από μεγάλα "πλακάκια" τα οποία όμως δεν ξεχωρίζουν από τους αρμούς και δείχνουν ανθεκτικά.
Δεν το έχω ψάξει παραπάνω, κοίταξε το πάντως γιατί πιστεύω το πάτωμα είναι από τα πιο σημαντικά για τέτοιους χώρους.

Να ρωτήσω, θα βάλεις μέσα τουαλέτα; Έχεις δίπλα το σπίτι βέβαια και αν θες πετάγεσαι αλλά θεωρώ ότι ένας νιπτήρας επιβάλεται για να μπορείς να πλένεις τουλάχιστον τα χέρια σου.

astroman76
12/08/2012, 16:02
Αυτο με την μοκετα ειναι ενα θεμα! νερο ειπαρχει ακριβως απο εξω με λεκανη μεσα θα παρω ενα parts Cleaner..

fantacid
12/08/2012, 16:55
πετα τη μοκετα κ βαλε ενα μουσαμα, βγαινουν σε διαφορους χρωματισμους, παχη, κ υφες
καθαριζονται ευκολα κ ειναι αρκετα ανθεκτικοι

astroman76
12/08/2012, 17:28
μουσαμας στο δαπεδο? πρωτη φορα το ακουω αυτο...


βασικα θα μου αρεσε ξυλινο πατωμα αλλα θελει λεφτα και αρκετη εργασια

266183

fantacid
12/08/2012, 17:33
μουσαμας στο δαπεδο? πρωτη φορα το ακουω αυτο...


βασικα θα μου αρεσε ξυλινο πατωμα αλλα θελει λεφτα και αρκετη εργασια

266183

σε χρωματισμους ξυλου....
ριξε μια ματια εδω ---> http://www.velentzas.com.gr/plastics_floors_general.html
;)

astroman76
12/08/2012, 18:34
Α για αυτα λες.. Οκ... φενετε καλη ιδεα αλλα αν πεσει λαδι σε αυτο δεν ειναι σαν να πατας σε παγο?

emiliano
13/08/2012, 22:16
Α για αυτα λες.. Οκ... φενετε καλη ιδεα αλλα αν πεσει λαδι σε αυτο δεν ειναι σαν να πατας σε παγο?

ότι και να βάλεις αν σου πέσει λάδι σαν να πατάς σε πάγο θα είναι.
Πάντως επειδή θα φτιάξω και εγώ γκαράζ και με έχει απασχολήσει το θέμα πάτωμα κατέληξα στα εξής. Υπάρχουν λύσεις αλλά ή είναι πολύ ακριβές ή αμφιβόλου ανθεκτικότητας. Δηλαδή,
Το βιομηχανικό δάπεδο είναι μάλλον η καλύτερη λύση αλλά πολύ ακριβό γιατι χρειάζεται τρίψιμο με ειδική βούρτσα και κάποιες ρητίνες επικάλυψης οι οποίες είναι πανάκριβες. Σκέψου ότι σε ένα τεύχος στα μαστορέματα έδιναν ενδεικτικό κόστος 200-250€/τμ(είναι υπερβολικό αλλά όπου ρώτησα οι τιμές ήταν στο θεό).
Το πλαστικό δάπεδο ή το laminate ή τη μοκέτα κατα τη γνώμη μου απέφυγε τα γιατι θα ήταν καλύτερα να σπαταλάς το χρόνο σου σε restoring μοτοσυκλετών παρά πατώματος. Είναι σίγουρο ότι και τα τρία θα φθαρούν πολύ γρήγορα από τις ροδιές, το βάρος, τους λεκέδες, τα χτυπήματα από τα εργαλεία που θα πέφτουν κ.α.
Το ξύλινο πάτωμα κοστίζει λόγο υλικού αλλά και εργατικών, επίσης χρειάζεται να έχεις περιθώρια από κάτω γιατι το πάτωμα θα ανυψωθεί περίπου 6-7 πόντους και τέλος χρειάζεται συντήρηση και με την χρήση που θα κάνεις εσύ είναι αμφίβολο το αν θα αντέξει και δεν θα σπάσει ή φθαρεί.
Το γρανιτοπλακάκι είναι μια καλή λύση αλλά με κόστος και ενώ έχει μεγαλύτερη αντοχή από τα υπόλοιπα κανείς δεν σου εγγυάται ότι δεν θα σπάσει.
Πάντως εγώ κατέληξα να βουρτσίσω λίγο το μπετό για να ισιώσει (το οποίο δεν είναι απαραίτητο αν το μπετό δεν έχει ακμές και επισης πολύ φτηνό) και να το βάψω με ειδική μπογιά για μπετό. Έτσι θα έχω πάτωμα πλήρως ανθεκτικό και εμφανίσιμο.

astroman76
13/08/2012, 22:30
Αυτο λεω και εγω τσιμεντοχρωμα 2-3 περασματα απλα για να μην βγαζει σκονη το μπετο και χαλαω τα λεφτα σε εργαλεια.

θα βαλω φοτος απο την κατασκευη της πορτας μεσα στις επομενες μερες

georgio
13/08/2012, 23:07
Πάντως εδώ (http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=264&catid=250&artid=675) λέει πολύ νορμάλ τιμές για βιομηχανικό δάπεδο, καμία σχέση με τα ποσά που λέει ο emiliano.

Θα επιμείνω να το κοιτάξετε περισσότερο και οι δύο (μιας και ο emiliano λέει και αυτός ότι φτιάχνει χώρο). Θεωρώ ότι είναι επένδυση που αξίζει μιας και δύσκολα θα αλλάξετε κάποια στιγμή στο μέλλον δάπεδο.

Για τσιμέντο σκέτο δεν το συζητάω, είναι ένα βήμα μετά το χώμα, έχω δουλέψει σε τέτοιο μέρος, ακουμπάς μια βίδα κάτω και πρέπει να την σκουπίσεις πριν την βάλεις στη θέση της.
Το τσιμεντόχρωμα που λες το έχω βάλει σε ένα τμήμα στο υπόγειο, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Από εμφάνιση δεν λέει τίποτα, ρωγμές πιθανόν να αποκτήσει ακολουθώντας τις ρωγμές που θα έχει το τσιμέντο, και μια ματιά που είχα ρίξει σε τιμές δεν το είχα βρει φτηνό αναλογικά με αυτό που προσφέρει. Τρία χέρια θα χρειαστεί σχεδόν σίγουρα, το πρώτο πάει άκλαφτο, το απορροφάει το τσιμέντο.

emiliano
13/08/2012, 23:29
Πάντως εδώ (http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=264&catid=250&artid=675) λέει πολύ νορμάλ τιμές για βιομηχανικό δάπεδο, καμία σχέση με τα ποσά που λέει ο emiliano.

Θα επιμείνω να το κοιτάξετε περισσότερο και οι δύο (μιας και ο emiliano λέει και αυτός ότι φτιάχνει χώρο). Θεωρώ ότι είναι επένδυση που αξίζει μιας και δύσκολα θα αλλάξετε κάποια στιγμή στο μέλλον δάπεδο.

Για τσιμέντο σκέτο δεν το συζητάω, είναι ένα βήμα μετά το χώμα, έχω δουλέψει σε τέτοιο μέρος, ακουμπάς μια βίδα κάτω και πρέπει να την σκουπίσεις πριν την βάλεις στη θέση της.
Το τσιμεντόχρωμα που λες το έχω βάλει σε ένα τμήμα στο υπόγειο, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Από εμφάνιση δεν λέει τίποτα, ρωγμές πιθανόν να αποκτήσει ακολουθώντας τις ρωγμές που θα έχει το τσιμέντο, και μια ματιά που είχα ρίξει σε τιμές δεν το είχα βρει φτηνό αναλογικά με αυτό που προσφέρει. Τρία χέρια θα χρειαστεί σχεδόν σίγουρα, το πρώτο πάει άκλαφτο, το απορροφάει το τσιμέντο.

Μπορεί να έχεις δίκιο απλά θέλω να το κάνω μόνος μου και με χαμηλό κόστος.Το μπετόν σίγουρο είναι η πιο φτηνή λύση αλλά όχι η καλύτερη (για τους λόγους που λές).Όπως είπα και παραπάνω το βιομηχανικό είναι μάλλον η καλύτερη λύση.Πάντως εγώ όπου ρωτούσα για βιομηχανικό αρχίζαμε από μικρό κόστος και όσο πήγαινε η κουβέντα το κόστος ανέβαινε(η τιμή που ανέφερα και εμένα μου φάνηκε απίστευτη αλλά δεν ήταν τυπογραφικό).Γιατι μου εξηγούσανε ότι για να βγεί σωστό αποτέλεσμα, καλό είναι να βουρτσιστεί το δάπεδο 2 φορές, να χρησιμοποιηθούν οι καλές ρητίνες, να γίνει η δουλειά από εξειδικευμένο συνεργείο με εμπειρία σε βιομηχανικά κ.α. που δεν άρμοζαν σε αυτό που ήθελα.Όταν βέβαια ρώτησα τον πλακά μου αν βάζει βιομηχανικά μου είπε πως βάζει αλλά δεν μου εγγυάται (και κανείς δεν μπορεί απ' οτι κατάλαβα) ότι μετά από καιρο δεν θα κάνει ρωγμές.Επομένως κατέληξα πως για μένα καλύτερα να δοκιμάσω το μπετόν και αν δεν την παλεύω να το δω αργότερα για βιομηχανικό.

dmf
13/08/2012, 23:40
Μλκια θα πω, αλλα γιατί δεν στρώνεις άσφαλτο? :p

emiliano
13/08/2012, 23:55
Μλκια θα πω, αλλα γιατί δεν στρώνεις άσφαλτο? :p

γιατι από συνήθεια θα την κάνει όλο λακούβες......

astroman76
14/08/2012, 01:26
Μλκια θα πω, αλλα γιατί δεν στρώνεις άσφαλτο? :p

η και μισο μισο για σουπερμοτο φασεις...

Acacius
14/08/2012, 02:45
Με έκανες και έψαξα λίγο, οπότε βρήκα αυτή τη συζήτηση (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=35900&start=1290), στην οποία βρήκα ενδιαφέρουσες (και σχετικά οικονομικές) προτάσεις όπως αυτή (http://www.isomat.gr/%CE%92%CE%99%CE%9F%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%91-%CE%94%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%94%CE%91/%CE%95%CF%80%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%94%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B1) και αυτή (http://www.qbm.com.gr/store/isomat-bi-100-20kg.html).

Πλακάκι πώς και δεν έχει προτείνει κανείς; Θεωρείται ακριβό ή εύθραυστο;

Bowleno
14/08/2012, 07:40
Με έκανες και έψαξα λίγο, οπότε βρήκα αυτή τη συζήτηση (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=35900&start=1290), στην οποία βρήκα ενδιφέρουσες (και σχετικά οικονομικές) προτάσεις όπως αυτή (http://www.isomat.gr/%CE%92%CE%99%CE%9F%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%91-%CE%94%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%94%CE%91/%CE%95%CF%80%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%94%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B1) και αυτή (http://www.qbm.com.gr/store/isomat-bi-100-20kg.html).

Πλακάκι πώς και δεν έχει προτείνει κανείς; Θεωρείται ακριβό ή εύθραυστο;


είναι εύθραυστο, δεν είναι και ότι καλύτερο για να πατάνε πάνω τους μεγάλα βάρη ;)

emiliano
14/08/2012, 08:48
Με έκανες και έψαξα λίγο, οπότε βρήκα αυτή τη συζήτηση (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=35900&start=1290), στην οποία βρήκα ενδιφέρουσες (και σχετικά οικονομικές) προτάσεις όπως αυτή (http://www.isomat.gr/%CE%92%CE%99%CE%9F%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%91-%CE%94%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%94%CE%91/%CE%95%CF%80%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%94%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B1) και αυτή (http://www.qbm.com.gr/store/isomat-bi-100-20kg.html).

Πλακάκι πώς και δεν έχει προτείνει κανείς; Θεωρείται ακριβό ή εύθραυστο;
Το πρώτο υλικό πρέπει να έχει καλή εφαρμογή και μεγάλη ανθεκτικότητα αλλα εγώ θα κόλωνα να το ρίξω μόνος μου γιατι άν κάνω μαλακία με τις κλίσεις, τα ύψη ή το μίγμα την έκατσα.
To δεύτερο υλικό που προτείνεις είναι όντως πολύ καλό το έβαλα σε ένα δωμάτιο που το είχα στρώσει με μαλακό τσιμέντο για να ισιώσει από το μπετό και νομίζω ότι έχει κάνει δουλειά γιατι το τσιμέντο δεν φθίρεται και δεν βγάζει καθόλου σκόνη.
Για πλακάκι έγραψα και παραπάνω ότι παίζει το γρανιτοπλακάκι αλλά είναι αρκετά ακριβό εκτός αν βρείς ρετάλια (εγώ βρηκα κάπου 20τμ με 5€/τμ) τα οποία αντέχουν πολλές καταπονίσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσες.

astroman76
23/08/2012, 21:35
βρηκα πλακακι τελικα με 6ε το τετραγωνικο αρα 120ε + υλικα

φιλος με φανοβαφειο που εχει πλακακι και εκει παιζουν βαρια εξαρτηματα μου λεει οτι δεν ειπαρχει προβλημα..οκ αν πεσει κανα μοτερ κατω θα σπασουν αλλα εκει λιγο θα σε νιαξει το πλακακι... απο κλειδια κτλ δεν ειπαρχει θεμα

MG-KTiNoS
23/08/2012, 21:41
Γιάννο δε ρωτάς και για βιομηχανικό δάπεδο...

astroman76
23/08/2012, 21:49
δεν νομιζω να βγει τοσο φτυνο και θελει γιαλισμα για να βγει σοστο... τα 150ε για δαπεδο νομιζω ειναι γαματη τιμη!!!

costas_versys
23/08/2012, 22:17
Πρόσφατα ολοκλήρωσα και εγώ μια κατασκευή σαν την δική σου στα 35τμ. Την έκανα δύχωρη με κυλοδοκούς για σκελετό, Ytong και φυσικά πεταχτό σοβά και κεραμύδι με μόνωση και πέτσωμα από κάτω. Εξωτερικά ακολούθησε αστάρι και βαφή με πλαστικό και είναι αδιαπέραστο από υγρασία κλπ. Για το πάτωμα έβαλα τσιμέντο και όταν ήλθε ένας μάστωρας να φτιάξει την ράμπα του γείτωνα, μου έριξε ένα τελευταίο χέρι τσιμέντο αυτό που κάνουν σταμπωτό στα πεζοδρόμια και είναι super. Σφουγκαρίζεται και γυαλίζει.

Στην όλη κατασκευή έκανα μερικά λάθη : 1ο και σημαντικότερο ήταν ότι έκανα μικρά ανοίγματα για παράθυρα με αποτέλεσμα να είναι σχετικά σκοτεινός ο χώρος και να χρειάζεται φωτισμό από τις λάμπες και ο αερισμός να μην είναι καλός (πρέπει να έχω την πόρτα ανοικτή).

2ον, δεν υπολόγισα σωστά την τελική θέση των εργαλείων, της ύδρευσης, της αποχέτευσης και των βοηθητικών γραμμών. Ετσι, και εκ των υστέρων, μου έπεφταν μακριά και λίγες οι μπρίζες, πέρασα εξωτερικές σωληνώσεις με χαλκοσωλήνες για παροχή αέρα σε 2-3 σημεία, ενώ έπρεπε να τις είχα προβλέψει εσωτερικές στο Ytong και την αποχέτευση του δαπέδου την έκανα με τζιγκάκι 12 cm ενώ έπρεπε να κάνω χωνευτό φρεάτιο με σχάρα. Δεν με πειράζει όμως. Για ερασινεχνική κατασκευή είναι μιά χαρά.

Τέλος έκανα μεγάλη βλακεία που δεν έφτιαξα ένα στήριγμα στην οροφή για παλάγγο (γάτζο για 500 kgs).

Μερικές συμβουλές για την θέση κάποιων πραγμάτων :

- Το κομπρεσέρ αέρα να το βάλεις εξωτερικό και στεγασμένο
- Να προβλέψεις εξωτερικό νηπτήρα για πλύσιμο με πετρέλαιο .. θα γλυτώσεις πολύ βρωμιά

viper1
23/08/2012, 22:23
εγω ειμαι στην κατασκευη και για πατωμα εβαλα ακανονιστο μαρμαρο.και τσαμπα το πηρα απο ρεταλια μαντρας και αντοχη εχει

astroman76
23/08/2012, 22:37
- Το κομπρεσέρ αέρα να το βάλεις εξωτερικό και στεγασμένο
- Να προβλέψεις εξωτερικό νηπτήρα για πλύσιμο με πετρέλαιο .. θα γλυτώσεις πολύ βρωμιά

Λογου ηχου το πρωτο?

για το δευτερο ειπαρχει βρυση εξω το μονο που μενει ειναι ενας νιπτηρας

costas_versys
23/08/2012, 22:39
Πρόσεξε να έχεις περάσει σωστά αποχετεύσεις και την ρήση του δαπέδου

Δεν είναι μόνο ο ήχος, αλλά και ο χώρος που καταλαμβάνει. Εξωτερικό είναι πολύ καλύτερα.

fantacid
23/08/2012, 23:06
costa βαλε καμια φωτο να παίρνουν ιδεες οι ενδιαφερόμενοι....

astroman76
02/09/2012, 20:45
αυτο πως το λενε στα Ελληνικα?

http://sfpublicpress.org/files/gallery_items/permeable_concrete_driveway_2.JPG

θελω να το βαλω στον δρομο που παει στο γκαραζ

bulmont
02/09/2012, 22:03
αυτο πως το λενε στα Ελληνικα?

http://sfpublicpress.org/files/gallery_items/permeable_concrete_driveway_2.JPG

θελω να το βαλω στον δρομο που παει στο γκαραζ



Κυβόλιθους

astroman76
02/09/2012, 22:05
ξερεις ποσο παει το τετραγωνικο μετρο?

MikeG
03/09/2012, 00:46
http://www.kouklatzis.gr/oikodomika/dapeda/cubestones.html?mode=list


http://www.e-marmara.gr/blog/19527.Kyvolithoi-times.html

astroman76
03/10/2012, 21:05
Τελικα αποφασισα στο τσιμεντο κατω για αρχη και βλεπουμε (αν και ειχα βρει με 6ε το τετραγωνικο αλλα φτηνα αρα οχι κεραμικα αρα πιο ευκολο να σπασουν). Εχοντας στο παλιο μου γκαραζ στην Αμερικη τσιμπενο επι 8 χρονια δεν ειχα προβλημα και ειχα δεσει και λυσει πολλα μηχανακια.


Εχουμε ετοιμη την πορτα αυριο παω για χρωμα μαλλον σκουρο γκρι, ηδη περασα ασταρι σημερα.

τωρα μπενει ενα πανκος και να πεσει χαλικι επρος για πιο ευκολη προσπαβη τον χειμωνα.. και ολλα τα αλλα σιγα σιγα!

270300

270301

270302

sv9cvk
03/10/2012, 21:17
Μου αρεσουν τα κλειδια στην πορτα!!!:beer:

astroman76
03/10/2012, 21:42
που να δεις και το λογοτυπο!

sapila racing
04/10/2012, 10:02
που να δεις και το λογοτυπο!

Φαντάζομαι ήδη το πρώτο μηχανάκι που θα βγεί απο μέσα. :beer:

hlektronio
04/10/2012, 11:42
που να δεις και το λογοτυπο!

θα σου πρότεινα να κάνεις κάτι παραπάνω απο το λουκέτο για την ασφάλεια της αποθήκης σου.
περίεργοι υπάρχουν παντού.
καλή αρχή!

golis
04/10/2012, 11:45
Ωραίο γίνεται Γιάννο και έχεις και τις καβάτζες σου τριγύρω για αγνό παρθένο λάδι :)

chr1s_86
04/10/2012, 13:48
Ωραίος! :beer:

Και τα κλειδιά super! :D

astroman76
04/10/2012, 15:00
Φαντάζομαι ήδη το πρώτο μηχανάκι που θα βγεί απο μέσα. :beer:


Εκτος απο ενα Chaly bonneville που ετιμαζουμε ειπαρχει η ιδεα για ενα WR240Street Tracker κατσε να μπω μεσα ομως.. χαχαχαχα

mkazo
04/10/2012, 16:02
Αν έχεις να διαθέσεις καμία 300αριά ευρόπουλα μιάς και έχεις κάνει καλή κατασκευή θα σου έλεγα να πάρεις και ενα φωτοβολταικό. με αυτά τα χρήματα η ισχής θα είναι αρκετή όχι μόνο για φωτισμό αλλα και για μικρά Power tools.
Συφχαρητήρια πάντως πολύ καλή η φάση.

Υ.Γ. όσο για τον φωτισμό ξέθαψε ότι παλιά φανάρια μηχανών βρείς και βάλτα. θα είναι καλό Mod.

astroman76
07/11/2012, 23:21
Μεσα τελικα!!

273770

yannis24
08/11/2012, 09:32
:uplate:

ΦΟΒΕΡΟ !!!

Corki
08/11/2012, 09:34
Πολυ καλό εως τελειο μπορω να πω!!!!

Πολυ μερακι μπράβο σου. Καλά μαστορέματα.

Κανε αλλο ενα διπλα για m/c house(και καλα) και ετοιμο το κλαμπακι.

vag 70
08/11/2012, 09:40
απλα τελειο.:smokin:

sapila racing
08/11/2012, 09:59
Μεσα τελικα!!

273770

:eek:
Πολύ ωραίος χώρος! :beer:

Tedvj23
08/11/2012, 14:11
Ωραια πραγματα..:beer:
Απο φωτισμο ειναι ok εσωτερικα?

chr1s_86
08/11/2012, 14:27
Μεσα τελικα!!

273770


:a18::a20::beer:

lspiros
08/11/2012, 15:10
ωραια υπογα ρε αρχοντα,αν θες κανα καμβα να ομορφθνεις το χωρο σφυρα...
παρε http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=87480&page=2&highlight=%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CE%B1+%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B A%CE%B9%CE%B1

astroman76
08/11/2012, 15:32
Ωραια πραγματα..:beer:
Απο φωτισμο ειναι ok εσωτερικα?

Ο Πανγκος ειναι μια χαρα αλλα θα βαλω και μια καλη σκαφη απο πανω οταν φτιαξω ενα πανγκο για μηχανη...

astroman76
08/11/2012, 15:34
ωραια υπογα ρε αρχοντα,αν θες κανα καμβα να ομορφθνεις το χωρο σφυρα...
παρε http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=87480&page=2&highlight=%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CE%B1+%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B A%CE%B9%CE%B1

στηλε ενα PMaki... :D

harris_x
08/11/2012, 15:42
Μεσα τελικα!!

273770
αυτά είναι........

:beer::beer::beer:

daz
08/11/2012, 20:20
Ωραίο! :beer:

soter3gm
09/11/2012, 06:52
Μεσα τελικα!!

273770

Κούκλα είναι :uplate:

Δε ρίχνεις κανένα dow και μισοσάνιδα 2,3mm στο ταβάνι να γίνει ποιο αρχοντικό ?

lspiros
09/11/2012, 12:15
Μερικά θέματα που τυπώσα για μένα.273894
273895

Stabak
09/11/2012, 12:23
Η αλυσιδα γαμαει!!!

GIXXERAKIAS
09/11/2012, 12:48
Η αλυσιδα γαμαει!!!

Αν την πιάσεις ειδικά θα γαμηθείς να καθαριστείς....:bawl::bawl:

Γιάννο φοβερό το γκαράζ!Με το καλό το chaly να βγεί στις δύο του ρόδες από εκεί μέσα reborn!Όταν άνέβω Καρδιστάν θα σε επισκεφθώ για σέρβις!:beer:

GiannisBlessed
09/11/2012, 14:00
Η αλυσιδα γαμαει!!!τα γραναζια και τον εαυτο της!!

:p:lol:
:beer:πολυ ωραια πραγματα!!

astroman76
09/11/2012, 14:42
Αν την πιάσεις ειδικά θα γαμηθείς να καθαριστείς....:bawl::bawl:

Γιάννο φοβερό το γκαράζ!Με το καλό το chaly να βγεί στις δύο του ρόδες από εκεί μέσα reborn!Όταν άνέβω Καρδιστάν θα σε επισκεφθώ για σέρβις!:beer:

τκς οταν εισαι να εισαι πανω στηλε ΠΜ, το τσαλι το δουλεβουμε.... εχει φτασει μακρια απλα περιμενω να το βαλω ολλο....

panos_zip
02/09/2014, 10:46
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.
Θα μετακομήσω προσωρινά (άγνωστο το πόσο) σε ένα χόρο όλα μου τα εργαλεία, μηχανάκια, υλικά κλπ κλπ. Τον χώρο αυτό θα τον νοικιάζω αλλά σε πολύ καλά χρήματα λόγω γνωριμίας.
Το πρόβλημα είναι ότι το πάτωμα είναι με πλακάκια (παλιότερα ήταν γραφείο). Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να βάλω από πάω ώστε όταν θα φύγω να είναι όπως και πρίν?

Σκεφτόμουν κάτι σε λάστιχο σκληρό ή κάτι τέτοιο. Δεν θέλω να στρώσω όλο το χώρο. Μόνο εκεί που θα είναι παρκαρισμένα τα μηχανάκια και ίσως κάτω και μπροστά από τον πάγκο για παν ενδεχόμενο.

Το κόστος δεν με πειράζει και τόσο (πιο πολυ θα ήθελα να είναι εντάξει το πάτωμα όταν θα φύγω για ναείμαι και σωστός απέναντισε αυτόν που μου το δίνει) αλλά επειδή θα είναι κάτι τι προσωρινό να μην ξεφύγει το κόστος.

GFawkes
02/09/2014, 11:08
Tωρα ειδα το θεμα....


το γκαραζακι γ@μαει....

οτι μπρεπει να πινεις μπιρες και να χαζευεις μοτο!!!

buckley
02/09/2014, 11:19
Σχεδόν σίγουρα θα φαίνεται στον Αστρο καλό αλλά λίγο...

Pan (dvs)
03/09/2014, 07:46
Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να βάλω από πάω ώστε όταν θα φύγω να είναι όπως και πρίν?



Ρωτα εκει που πουλανε μοκετες.Εχουνε αυτο που ζητας σε τρεχον μετρο και διαφορες ποιοτητες.

panos_zip
03/09/2014, 10:30
Βασικα ψαχνοντας στο google "garage/parking mat" και σε ξενα φορουμ σε νηματα τυπου "mancave" και πηρα καποιες ιδεες. Λεω να βαλω τα μηχανακια σε ατομικο χαλακι.
Και πιο περιποιημενο φαινεται, και πιο πορωτικο.
Εννοειται θα ποσταρω κ φωτογραφιες.