PDA

View Full Version : αφτακια arai



p@nos
11/07/2011, 10:26
η αλλιως side pods...

αυτες οι μαλακιες που κρυβουν το μηχανισμο της ζελατινας....χαρη στην πανεξυπνη παπαρια :a31: της αραι καθως πηγα να βγαλω τη ζελατινα...πηρα το ενα....στο χερι


οποιος ξερει που τα βρισκουμε και φτηνα σχετικα ας ενημερωσει....

Zzz750
11/07/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
....χαρη στην πανεξυπνη παπαρια :a31: της αραι

Φιλε μου ευχομαι να βρεις τα αυτακια που ψαχνεις αλλα η Arai δεν εχει κανει παπαρια....εχει λογο που τα εχει βαλει αυτα τα αυτακια....ειναι μεγαλη κουβεντα και βαριεμαι να γραφω. Προκειται για θεμα καλυτερης προστασιας -αποδοτικοτητας του κρανους και δεν εχει κατασκευαστει απλα για να σπαει και να σε ταλαιπωρει.
:beer:

morpheus
11/07/2011, 10:52
έχω σπάσει κι εγώ σε ένα Nakano replica. πήρα από εδώ: http://www.sportsbikeshop.co.uk

p@nos
11/07/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Φιλε μου ευχομαι να βρεις τα αυτακια που ψαχνεις αλλα η Arai δεν εχει κανει παπαρια....εχει λογο που τα εχει βαλει αυτα τα αυτακια....ειναι μεγαλη κουβεντα και βαριεμαι να γραφω. Προκειται για θεμα καλυτερης προστασιας -αποδοτικοτητας του κρανους και δεν εχει κατασκευαστει απλα για να σπαει και να σε ταλαιπωρει.
:beer:


ενα απλο κομματι πλαστικο....το οποιο το βλεπεις οτι ειναι και λιγο ψευτικο....και δεν ειναι και στιβαρο....επετρεψε μου να διαφωνισω πως ειναι για προστασια....να μου λεγες αεροδυναμικο κατι να το συζητουσαμε
:winka:


επισης αμα δεν ηταν φτιαγμενο για να σπαει...και φυσικα να αγοραζεις το πανακριβο πασχαλιατικο πλαστικο με κοστος των 30€, 8α ηταν πολυ πιο στιβαρο...κα8ε φορα που πηγαινες να βγαλεις τη ζελατινα δε 8α φοβοσουν αυτο που τελικα εγινε σε μενα, και φυσικα ΔΕ ΘΑ ΕΣΠΑΓΕ

τεσπα οπως και να χει το 8εμα ειναι να βρε8ει αυτη η παπαρια...8α το αφηνα ετσι αλλα δυστυχως πρακτικα δε δουλευει η ζελατινα :sick:



Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
έχω σπάσει κι εγώ σε ένα Nakano replica. πήρα από εδώ: http://www.sportsbikeshop.co.uk


ποσο ηταν τα μεταφορικα?

sniper
11/07/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
...


ποσο ηταν τα μεταφορικα?


Να το βάλεις ξέρεις; Το πως σπάει το έμαθες..

p@nos
11/07/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να το βάλεις ξέρεις; Το πως σπάει το έμαθες..


RTFM :smokin:

Zzz750
11/07/2011, 20:20
p@nos...εχει μιλησει γνωστος μου αντιπροσωπος ARAI με ατομο (Ιαπωνα) μεσα απο την Arai για αυτο το θεμα και επειδη επιμενεις...θα γραψω:a55:
Ολοι μπορουμε να πουμε οτι το συστημα που εχει...πχ η Shoei για το βαλε-βγαλε της ζελατινας...ειναι πιο καλο-απλο-ευχρηστο. Εσυ πιστευεις οτι ο Ιαπωνας της Arai δεν μπορει να "κοπιαρει" αυτο το συστημα και να ξεμπερδεψει απο τη δυσαρεσκεια των πελατων της (οπως εσυ)?
Αν προσεξεις λοιπον ενα ...πχ. Shoei θα δεις οτι το κρανος ειναι "σκαμενο" αρκετα βαθια για να τοποθετησουν αυτον το μηχανισμο της ζελατινας και να μην προεξεχει.
Αν δεις το Arai ...χωρις το "αυτακι"¨του (τωρα που σου εσπασε και μπορεις να το δεις εσωτερικα) θα δεις οτι ο μηχανισμος της ζελατινας ειναι σχεδον πανω στο κελυφος και οχι μεσα (οπως της Shoei χωνευτο).
Ο "μαλακας" λοιπον ο Ιαπωνας της Arai εκανε ολα τα απαραιτητα (και ακομα παραπανω) test αντοχης στο κρανος πριν το λανσαρει στην αγορα...και ειδε οτι αν "σκαψει" το κρανος για να χωσει το μηχανισμο της ζελατινας μεσα....το κελυφος σε εκεινο το σημειο θα "αδυνατισει" και θα χασει την ανθεκτικοτητα του τοσο ωστε να δημιουργειτε ευαισθησια σε πιθανοτητα σποσκρουσης.
Αυτο σημαινει οτι το κρανος σε εκεινο το σημειο θα ειναι ευαλωτο τοσο οσο να θεσει σε κινδυνο το κρανιο του αναβατη...σε πιθανη προσκρουση.
Γι'αυτο ο ..."μαλακας" ο Ιαπωνας της Arai....ειπε "οχι" (το ηρωίκο) και δεν θυσιασε ουτε 1% απο την ασφαλεια που σου προσφερει το κρανος προτειμοντας να εχει καποιους δυσαρεστημενους (οπως εσενα) πελατες.
Και για να ειμαι ειλικρινης....εχω ενα RX7 Corsair και ειχα σπασει και εγω το ενα "αυτακι" προσπαθωντας να βαλω φιμε ζελατινα 3-4 μηνες μετα που το πηρα:eek: . Τα καντιλια που ακουσε ο Ιαπωνας (γιατι θα τα ακουσε τοσα νευρα που ειχα) δε λεγεται! Για καλη μου τυχη...τα χερια μου "πιανουν" και κολλησα το "γατζακι" που εσπασε λιονωντας πλαστικο και προσθετοντας ενα μικρο λαμακι (για ενισχυση) με περισια τεχνη. Το εχω 3 χρονια απο τοτε και κραταει μια χαρα.Τα ιδια (παραπονα με σενα) ειχα πει και στον γνωστο μου αντιπροσωπο και μου ειπε οτι ειχε μιλησει (ο ιδιος) με ανθρωπο μεσα απο την Arai. Απο τοτε...χαιρομαι 1 παραπανω που ειμαι κατοχος Arai...γιατι....there is a defference

Υ.Σ. Θα μπορουσε...ο "μακακας" ο Ιαπωνας να βελτιωσει το τροπο που κουμπωνει το αυτακι....που να μη σπαει...αλλα σε αυτον τον κοσμο δεν μπορεις να τα εχεις ολα~!:D

Με αγαπη,
Ο φιλος σας Γιωργος.:beer:

georgio
11/07/2011, 20:40
Από τον Άγγλο αντιπρόσωπο:

Αλλαγή ζελατίνας (http://www.youtube.com/watch?v=2YTHFTwwark)

Βάλε-βγάλε αυτάκια και ρύθμιση ζελατίνας (http://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0)


Zzz750 ωραίος! (για τη εξήγηση) :beer:

sovaros_user
11/07/2011, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750

Γι'αυτο ο ..."μαλακας" ο Ιαπωνας της Arai....ειπε "οχι" (το ηρωίκο) και δεν θυσιασε ουτε 1% απο την ασφαλεια που σου προσφερει το κρανος προτειμοντας να εχει καποιους δυσαρεστημενους (οπως εσενα) πελατες.


Κυλισε ενα δακρυ απο τα ματια μου :dizzy:

schumifer
12/07/2011, 02:37
Πολύ κλάμα μιλάμε για τα δακρύβρεχτες μακακίες που κάθε πωλητή υπερτιμημένων προίόντων. Πάλι καλά που υπάρχουν και οι μετρήσεις SHARP κι έχουν ανοίξει τα ματάκια μας (αν και αργά η γρήγορα, με τα λεφτά της ΑΡΑΙ θα το φροντίσει το θέμα, πού θα της πάει!).
Πού να σας πω τι δικαιολογίες είχα ακούσει από αντιπρόσωπο στης mercedes για το αμάξι κολλητού που του έμενε συνέχεια από εγκέφαλο (κάθε φορά και διαφορετικό πρόβλημα). Όλα (τα προβλήματα) ήταν πάντα για την ασφάλεια του πελάτη!!! Ο οποίος - εν έτει οικονομικής ευμάρειας- το πούλησε μόλις μπόρεσε χαμηλά και πήρε BMW για να βρει την υγειά του.

idomeneas
12/07/2011, 04:28
μου είχε σπάσει και εμένα...
από την αντιπροσωπία θα το πάρεις,
να ξέρεις πάνε σετ δεξί και αριστερό, κάνα 25άρι κάνουν
αν θες και τον μηχανισμό πίσω από το αυτάκι υπολόγιζε άλλο ένα 25άρι...
από το σάιτ της αράι ο αντιπρόσωπος είναι αυτός,

MC Motor Import SA 44,
Michalakopoulou Ave 11528, Athens
TEL: 0030 2107 2129 86 / FAX: 0030 2107 2130 28
EMAIL: mcmotor@mcmotor.gr


αν είσαι επαρχία θα σου πουν αυτοί με ποιον συνεργάζονται για
να πας να το παραλάβεις...

irinia
12/07/2011, 07:25
ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ............ΦΤΑΕΙ Η ARAI..??




Μιά χαρά είναι τά αύτάκια πού τάχω βγάλει πολλές φορές....
Άν έμπαινες στόν κόπο νά μάθεις σίγουρα δέν θά τάπαιρνες στό χέρι.
Ή διαφορά ύπέρ τής ΑRAI στό θέμα αύτό είναι ότι........
μπορείς νά ρυθμίσεις πολύ πιό εύκολα καί μέ άκρίβεια τή ζελατίνα
σέ άντίθεση μέ τή SHOEI όπου παίζεις γιά νά βρείς καλή ρύθμιση
γιά νά μή σέ πρίζει ό θόρυβος άπό τόν άέρα πού περνάει άπό τά λάστιχα..!!
Καί γώ πρίν καμμιά είκοσαριά χρόνια προσπάθησα , άλλά δέν κατάφερα
νά τά σπάσω.
Έσύ φαίνεται.........ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΑΙΔΙ.




:wave2:

byron
12/07/2011, 07:44
Χωρίς να καταλαβαίνω την ψιλό-ειρωνία προς το θέμα του panos, το σύστημα αλλαγής ζελατίνας των Arai είναι για τον πέοντα.
Προσωπικά δεν τα έχω σπάσει, αλλά κάθε φορά που αλλάζω ζελατίνα το σύστημα ακούγεται οτι ζορίζεται πολύ, εως πάρα πολύ. Και προφανως το ζόρι δεν είναι μόνο ακουστικό, εκτός και αν πιστεύει κάποιος οτι όλοι όσοι έχουν σπάσει τα αυτάκια είναι μαλάκες.

Joyrider
12/07/2011, 09:51
Αποφασίστε :rotflmao: . Από την μια τα sharp τεστ είναι για το γιούτσο επειδή τεστάρουν τα αράι στο πλάι που "δεν πρέπει" και από την άλλη δεν έχει γίνει ούτε 1% έκπτωση στην ασφάλεια στα πλαινά. :dizzy:

:bigcry:

sniper
12/07/2011, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
RTFM :smokin:

Δεν θα το είχες διαβάζει όταν την έβγαζες όμως.. :lol:

Α και κάτι που όλοι όσοι έχουμε ARAI ξεχνάμε.. Μαζί με το κράνος, δίνουν κι ένα μπουκαλάκι με λιπαντικό.. Ε δεν το δίνουν για να το πετάξουμε σε καμιά ντουλάπα.. Το δίνουν για να "λαδώνουμε" την ζελατίνα στα σημεία τριβής της (φαίνονται από τις γραμμές πάνω στη ζελατίνα). Αν το κάνουμε πριν το βάλε βγάλε, κανένα ζόρι δεν έχει το κράνος.

Stabak
12/07/2011, 10:45
το θεμα ειναι οτι λιγο πολυ ΑΡΚΕΤΟΙ ειτε εχουν σπασει ειτε εχουν ξεμεινει καπως χωρις την ζελατινα τους ασφαλισμένη (με ταινια δηλαδη πιασμενη κλπ)... αυτο σημαινει κακη μελέτη ή ισως αποροια κάποιου πλεονεκτηματος και τα υπόλοιπα τα ακουω βερεσέ....

Το οτι δε το συστημα αυτό ευθυνεται για τον εξτρα θόρυβο του κράνους και ισως της υγειας των αυτιών μας, δεν νομιζω να γινεται κουβεντα ετσι; :lol: :lol:

Καλα και χρυσα τα αραι αλλα και αυτα πασχουν απο ελαττώματα που θα ταν ισως καλό να τα επιλύσουν στο μέλλον. Δεν μπορει ενας χρηστης να εχει βαζελινη και ενα γιουτιουμπ ευκαιρο για να αλλάξει μια ζελατίνα... ουτε καν καμμια τριτοβαθμια εκπαιδευση επιτελους ξεκοληστε με τις μαρκες... ;)

sniper
12/07/2011, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
...

Το οτι δε το συστημα αυτό ευθυνεται για τον εξτρα θόρυβο του κράνους και ισως της υγειας των αυτιών μας, δεν νομιζω να γινεται κουβεντα ετσι; :lol: :lol:
...


Μακροχρόνια χρήση Αράι χωρίς ωτοασπίδες είναι μάλλον βέβαιο ότι οδηγούν σε κώφωση μερική ή ολική.. :sad:

Manitu
12/07/2011, 10:56
Edited by Admin : Quote και σχόλια deleted.

Πάντως ως κάτοχος Shoei XR1100 φαντάζει αλλόκοτο στα μάτια μου άτομα που έχουν δώσει πολλά περισσότερα απο εμένα λεφτά πρίν καβαλίσουν να φοράνε ωτοασπίδες :eyepop:

dukeandthecity
12/07/2011, 11:17
πανο πες πιο αυτακι εσπασε αν ειναι να το παρουμε απο μισό. Εμενα ειναι σπασμένο το δεξι. (αν δεν κανω λάθος) :cool: :cool:

p@nos
12/07/2011, 11:18
επειδη βλεπω οτι γραφετε και γραφετε....

φυσικα ειχα διαβασει πως αλλαζει η ζελατινα...

οπως επισης ειχα δει και τα βιντεακια τους(πολλες φορες):smokin:


στο σημειο που παει να βγαλει τη ζελατινα λεει....εκει που 8α τη δειτε να ζοριζετε...εκει που 8α το βλεπετε ετοιμο να σπασει και 8α ετοιμαστειτε να τα παρετε ολα στο χερι....μην ανησυχειτε ΔΕ σπαει....βαλτε λιγο ζορι και 8α βγει....οπως ειπα ειναι ξεκα8αρο το οτι προκειτε για 8εμα κακου σχεδιασμου....γιατι αν εστεκε αυτο που ελεγε ο ζζζζζ750 απλα τα αυτακια 8α ηταν πιο μεγαλα.....οι βασεις τους πιο μακρυα απο τη ζελατινα...οποτε και δε 8α υπηρχε τριβη μεταξυ τους ουτε ζορι....ο μηχανισμος ειναι επεεικος γτπ....

και γι αυτο το λογο και δεν εβγαζα σχεδον ποτε τη ζελατινα....αλλα επρεπε να την βγαλω γιατι καποιος γυφτουλας εβαλε τα βρωμοδαχτυλα του και την επιασε απο μεσα.....και φυσικα μου εσπασε πριν ταξιδι:sick:



τωρα για το αμα ηξερες....τερενς....ρε πατε καλα????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κατ αρχην την εχω βγαλει πολλες φορες ξανα....κατα 2ον εσεις ολοι που ξερετε....λεει ΖΟΡΙΣΤΕ ΤΟ δεν εχει προβλημα....


και τελος σε ενα κρανος των 500+ ευρω εχω ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ....να μη σπαει μονο του.....και να μου βγαζει και αλλα εξοδα....
απλα ο μηχανισμος ειναι για το ΜΠΟΥΤΣΟ και τελος....μονο ταλαιπωρια και ουσια μηδεν....και φυσικα το ξενερωμα....και το οτι εσπασε 10 λεπτα πρωτου φυγω και ειχα φορτωσει τα παντα....



και επειδη αναφερετε το θεμα ασφαλεια....οσοι το τρωτε 8ελω να σας πω οτι ειστε θυματα....κατ αρχην επειδη το δρομολογιο αθηνα πατρα το εχω κανει παγκρατι κολιατσου.....στο αραι εκτιμω την φοβερη αεροδυναμικη του....το σχημα του που σου επιτρεπει να κοιτας πισω....το ζυγισμα του που σου κραταει το κεφαλι ξεκουραστο....το επιχειριμα ασφαλεια ειναι εντελως ακυρο....

γι αυτο σταματηστε το σπαμαρισμα για τη μαλακια της αραι...αμα η8ελαν οπως ειπα 8α εκαναν πιο μεγαλα αυτακια και δε 8α εβρισκαν στη ζελατινα(αλλα οπως ειπα καθε εταιρια εχει και εσοδα απο τα ανταλλακτικα)



και για να μεινουμε στο 8εμα αμα κανουν 25ε το ζευγαρακι καλα ειναι....

p@nos
12/07/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
πανο πες πιο αυτακι εσπασε αν ειναι να το παρουμε απο μισό. Εμενα ειναι σπασμένο το δεξι. (αν δεν κανω λάθος) :cool: :cool:



και μενα το δεξι εσπασε :a018:


και ξεχασα περα απο το οτι αυτες οι μαλακιες κανουν και ενα σκασμο θορυβο....το χειροτερο ειναι πως μπορει να φυγεις καμια φορα και να εχεις ξεχασει να παρεις οτοασπιδες....και να ειναι δευτερα/τεταρτη η σκ απογευμα:sick:

sniper
12/07/2011, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
....


και ξεχασα περα απο το οτι αυτες οι μαλακιες κανουν και ενα σκασμο θορυβο....το χειροτερο ειναι πως μπορει να φυγεις καμια φορα και να εχεις ξεχασει να παρεις οτοασπιδες....και να ειναι δευτερα/τεταρτη η σκ απογευμα:sick:

:sad:

dukeandthecity
12/07/2011, 12:09
μιλάμε γιαυτο το πιρπιτσολι, σωστά?


231267

makis206
12/07/2011, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
πανο πες πιο αυτακι εσπασε αν ειναι να το παρουμε απο μισό. Εμενα ειναι σπασμένο το δεξι. (αν δεν κανω λάθος) :cool: :cool:
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και μενα το δεξι εσπασε :a018:

Μένει να βρεθεί ένας που να ψάχνει δυο αριστερά..!:D

p@nos
12/07/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
μιλάμε γιαυτο το πιρπιτσολι, σωστά?


περιπου εγω το κλασικο που εχουν ολα τα αραι ψαχνω

georgio
12/07/2011, 13:04
Το παραπάνω είναι το Tour-X3, είναι σαν κράνος mx (με γείσο κλπ) μόνο που έχει ζελατίνα. Τα αυτάκια πρέπει να είναι διαφορετικά σε αυτό.

Τα τεστ SHARP και αλλού είχαμε συζητήσει ότι δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα.

Και από μια εταιρεία που εφήυρε το Double D-ring για το δέσιμο του κράνους που σήμερα είναι υποχρεωτικό για να μπεις πίστα, που έφτιαξε κράνος με τρύπα (το φόραγες και μπορούσες να ξύσεις το κεφάλι σου) και περνούσες προδιαγραφές -κοινώς νομότυπα θα μπορούσε να το βγάλει στα ράφια προς πώληση-, και που μου λέει ότι το κράνος που θα πάρω εγώ είναι ίδιο με αυτό του Pedrosa (εκτός από τα γραφικά) γιατί το κεφάλι το δικό μου δεν αξίζει λιγότερο από αυτό του Pedrosa για αυτούς, ε αυτή η εταιρεία πιστεύω ότι το ψάχνει το θέμα αρκετά.

Και εμένα μου έκανε εντύπωση το θέμα με τα αυτάκια και γιατί μόνο η Arai τα κρατάει, μιας και σε όλα τα πράγματα στον κόσμο, όταν φτάνεις στην κορυφή οι απόψεις συγκλίνουν. Η εξήγηση του Zzz750 πάντως με κάλυψε.

Εννοείται ότι όταν πληρώνεις το Arai 700 ευρώ δεν είναι μόνο για την ασφάλεια. Είναι και η αεροδυναμική, η άνεση, τα μαξιλαράκια που δεν θα κάτσουν, οι αεραγωγοί που θα είναι εύκολοι στην χρήση κλπ.

Arai δεν έχω ακόμα (ώστε να ξέρω πόσο δύσκολο είναι το βάλε-βγάλε ζελατίνα, πόσο θόρυβο κάνει κλπ) αλλά μαζεύω λεφτά για να πάρω. Και αυτό κυρίως γιατί μου κάθεται πολύ καλύτερα στο κεφάλι από τα Shoei και επίσης γιατί η εταιρεία αυτή με έχει πείσει ότι ασχολείται πολύ σοβαρά με το θέμα κράνος.


@ p@nos: τα βιντεάκια τα έβαλα για την περίπτωση που δεν τα είχες δει. :winka:

makis206
12/07/2011, 13:53
Να πω την αλήθεια (σαν Shoei-άκιας δηλαδή), παρατηρούσα χρόνια τον μηχανισμό των Arai (Chaser-Viper-RX7 κλπ) και μου φαινόταν ιδιαίτερη μαλακία, πάντα σε σύγκριση με αυτόν των Shoei δηλαδή.. αναρρωτιώμουν βασικά γιατί να κάνουν το πανεύκολο τόσο περίπλοκο, ποιος ήταν ο λόγος να δυσκολεύουν τόσο πολύ τη ζωή των κατόχων κι έτσι. Άσε τον θόρυβο για τώρα..

Anyway, πριν λίγες μέρες πήγα με φίλο σε κατάστημα στα Xανιά για να δούμε για κράνος και μετά από δοκιμές στο κεφάλι του κρατήσαμε στην άκρη το Arai Chaser. Αφού πειστήκαμε πως βρήκε το ταίρι του, το παλικάρι στο μαγαζί μας έδειξε και τον τρόπο που μπαινοβγαίνει η ζελατίνα.. βρε το έκανε τόσο εύκολα και απαλά:blush: που πραγματικά, αισθάνθηκα ότι η Shoei είναι αυτή που μας ταλαιπωρεί τελικά..:uplate:

Για να καταλήξω, νομίζω ότι δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο και πιθανόν ο Πάνος (χωρίς να θέλω να τον κατηγορήσω-αν και τον έχω για αρχικούλαδο:D ) να έκανε άθελά του κάποιο λαθάκι στην τοποθέτηση της ζελατίνας. Πιθανόν βέβαια να ήταν προβληματικός και ο μηχανισμός, ποιος ξέρει..

Μερικά πράγματα μπορεί από κατασκευής να εφαρμόζουν τέλεια μεταξύ τους, ίσως όμως αυτή η "εφαρμογή" να πρέπει να γίνει και από την αρχή σωστά. Στο σεξ δεν σας έχει συμβεί ποτέ;;..:lol: :rotflmao:

the who
12/07/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Μερικά πράγματα μπορεί από κατασκευής να εφαρμόζουν τέλεια μεταξύ τους, ίσως όμως αυτή η "εφαρμογή" να πρέπει να γίνει και από την αρχή σωστά. Στο σεξ δεν σας έχει συμβεί ποτέ;;..:lol: :rotflmao:


Σεξ?:confused: :confused: :confused:

makis206
12/07/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Σεξ?:confused: :confused: :confused:

Ναι ρε, συμβαίνει καμμιά φορά να μην μπαίνει σωστά η ζελατίνα..:D

sapila racing
12/07/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Μερικά πράγματα μπορεί από κατασκευής να εφαρμόζουν τέλεια μεταξύ τους, ίσως όμως αυτή η "εφαρμογή" να πρέπει να γίνει και από την αρχή σωστά. Στο σεξ δεν σας έχει συμβεί ποτέ;;..:lol: :rotflmao:

Ειχες δεν είχες παλι εκει το πήγες! :lol: :rotflmao:

Θυμαμαι που μιλάγαμε με τον byron για το πως βγαίνει η ζελατίνα και οτι φοβαται μην σπασει τίποτα. Μην φοβασαι δεν σπαει του απανταω...

Κι ομως μου έσπασε πριν απο 1 μήνα! :bawl: Δεν μου εχει ξανασυμβεί στα 15 χρόνια που φοράω Arai. Ισως επειδη έπεσαν αρκετά πλυσίματα και δεν το είχα λιπάνει....

sapila racing
12/07/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Μερικά πράγματα μπορεί από κατασκευής να εφαρμόζουν τέλεια μεταξύ τους, ίσως όμως αυτή η "εφαρμογή" να πρέπει να γίνει και από την αρχή σωστά. Στο σεξ δεν σας έχει συμβεί ποτέ;;..:lol: :rotflmao:

Ειχες δεν είχες παλι εκει το πήγες! :lol: :rotflmao:

Θυμαμαι που μιλάγαμε με τον byron για το πως βγαίνει η ζελατίνα και οτι φοβαται μην σπασει τίποτα. Μην φοβασαι δεν σπαει του απανταω...

Κι ομως μου έσπασε πριν απο 1 μήνα! :bawl: Δεν μου εχει ξανασυμβεί στα 15 χρόνια που φοράω Arai. Ισως επειδη έπεσαν αρκετά πλυσίματα και δεν το είχα λιπάνει....

p@nos
12/07/2011, 14:05
@μακης

το να βγαλεις τη ζελατινα απο το κρανος ειναι μια υποθεση που κραταει γυρω στα 5 δευτερολεπτα....σπρωχνεις τα κουμπακια πανω και μετα τραβας με αποφασιστηκοτητα τη ζελατινα...αλλα σε αυτη την αποφασιστηκοτητα τα βλεπεις ολα και ζοριζοντε....επισης ακους και διαφορους 8ορυβους που τους νιωθεις και στο στομαχι οταν το κρανος το εχεις πληρωσει κιολας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


και απλα καποια στιμγη το παιρνεις στο χερι....οπως το εχουν παρει πολλοι....:uplate:

p@nos
12/07/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ειχες δεν είχες παλι εκει το πήγες! :lol: :rotflmao:

Θυμαμαι που μιλάγαμε με τον byron για το πως βγαίνει η ζελατίνα και οτι φοβαται μην σπασει τίποτα. Μην φοβασαι δεν σπαει του απανταω...

Κι ομως μου έσπασε πριν απο 1 μήνα! :bawl: Δεν μου εχει ξανασυμβεί στα 15 χρόνια που φοράω Arai. Ισως επειδη έπεσαν αρκετά πλυσίματα και δεν το είχα λιπάνει....



τελικα ειναι 25€ το ζευγαρι?

η αληθεια ειναι πως φοβαμαι να παω στη μιχαλακοπουλου να ρωτησω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
12/07/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ναι ρε, συμβαίνει καμμιά φορά να μην μπαίνει σωστά η ζελατίνα..:D

Μάλλον σε ρωτάει τι είναι..

sniper
12/07/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τελικα ειναι 15€ το ζευγαρι?

η αληθεια ειναι πως φοβαμαι να παω στη μιχαλακοπουλου να ρωτησω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κάπου εκεί είναι.. τα μονόχρωμα είναι λίγο πιο φτηνά από τ' άλλα με τα γραφικά..

Joyrider
12/07/2011, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ναι ρε, συμβαίνει καμμιά φορά να μην μπαίνει σωστά η ζελατίνα..:D
Πως φαίνεται ο σωστός μηχανόβιος :lol:


231296

the who
12/07/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον σε ρωτάει τι είναι..

Για πε ρε μαστορη γιατι αυτος ο μοχθηρος κρητικος δε με λεει.

makis206
12/07/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
@μακης
το να βγαλεις τη ζελατινα απο το κρανος ειναι μια υποθεση που κραταει γυρω στα 5 δευτερολεπτα....σπρωχνεις τα κουμπακια πανω και μετα τραβας με αποφασιστηκοτητα τη ζελατινα...αλλα σε αυτη την αποφασιστηκοτητα τα βλεπεις ολα και ζοριζοντε....επισης ακους και διαφορους 8ορυβους που τους νιωθεις και στο στομαχι οταν το κρανος το εχεις πληρωσει κιολας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
και απλα καποια στιμγη το παιρνεις στο χερι....οπως το εχουν παρει πολλοι....:uplate:

Δεν διαφωνώ ότι κάποια στιγμή όλα μπορούν να γίνουν πιο εύθαυστα (συμβαίνει και στο σεξ εξάλλου..!:rotflmao: )

Sniper κατάλαβα αλλά που να εξηγείς τώρα...:lol:

the who
12/07/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν διαφωνώ ότι κάποια στιγμή όλα μπορούν να γίνουν πιο εύθαυστα (συμβαίνει και στο σεξ εξάλλου..!:rotflmao: )

Sniper κατάλαβα αλλά που να εξηγείς τώρα...:lol:

Εμοτικον με τα χερια στη μεση δεν εχουμε?:mad:

:lol:

sniper
12/07/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Για πε ρε μαστορη γιατι αυτος ο μοχθηρος κρητικος δε με λεει.

Τι να σου πει ρε συ... ακόμα είναι στα περιεχόμενα στο "Condoms for Dummies"..

:smokin:

byron
12/07/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θυμαμαι που μιλάγαμε με τον byron για το πως βγαίνει η ζελατίνα και οτι φοβαται μην σπασει τίποτα. Μην φοβασαι δεν σπαει του απανταω...



Όντως πριν κανένα 3μηνο που την άλλαξα, δεν έσπασε τίποτα. Το βράδυ όμως πριν την εκδρομή του ΠΣΚ που προσπάθησα να την βγάλω δεν έβγαινε με την καμμία απ΄την αριστερή πλευρά. Και επειδή την είδα την δουλειά οτι θα το πάρω στο χέρι τον μηχανισμό, προτίμησα να την αφήσω στην ησυχία της μιας και είναι μάλλον δύσκολο να βάζω-βγάζω γυαλιά με duck tape γύρω απ΄τη ζελατίνα.

Σε σχέση με τα Shoei πάντως που φόραγα χρόνια, η ποιότητα κατασκευής των αεραγωγών και λοιπών κλαπατσίμπανων, μου φαίνεται χαμηλότερη. Αν και τα μικρά προβλήματα αντισταθμίζονται από την κορυφαία αεροδυναμική του μιας και ο συνδυασμός XR1000+γυμνό μηχανάκι+180-200 χλμ που είχα, ήταν ΓΤΠΚ.

7gibernau
12/07/2011, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν θα το είχες διαβάζει όταν την έβγαζες όμως.. :lol:

Α και κάτι που όλοι όσοι έχουμε ARAI ξεχνάμε.. Μαζί με το κράνος, δίνουν κι ένα μπουκαλάκι με λιπαντικό.. Ε δεν το δίνουν για να το πετάξουμε σε καμιά ντουλάπα.. Το δίνουν για να "λαδώνουμε" την ζελατίνα στα σημεία τριβής της (φαίνονται από τις γραμμές πάνω στη ζελατίνα). Αν το κάνουμε πριν το βάλε βγάλε, κανένα ζόρι δεν έχει το κράνος. για πειτε Τώρα...πόσοι λαδωσατε το αραι σας μετα απ αυτο εδω το ποστ;;;;










Δεν ήταν κολλυριο τελικά..............

sovaros_user
12/07/2011, 17:08
Το arai ειναι top, αφου το λενε ολοι
:smokin: :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :bawl:


Ο αλλος μαζευει λεφτα :bigcry: , μετα βαλε μπρος για dainese... αξιζεις το καλυτερο :wave2: :bigcry: :bigcry:

georgio
12/07/2011, 17:48
Έχεις φορέσει ποτέ Arai;

p@nos
12/07/2011, 18:10
georgio κοιτα και το rsr2....


8α γλιτωσεις πολλα λεφτα:winka:

georgio
12/07/2011, 18:23
thanx! :beer:

Nikoskazer2000
13/07/2011, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ναι ρε, συμβαίνει καμμιά φορά να μην μπαίνει σωστά η ζελατίνα..:D

Την 1η φορά που προσπάθησα να αλλάξω ζελατίνα με ζόρισε τόσο πολύ που το πήγα στου Ιάκωβου (GAS) να μου δείξει πως.

Τώρα το κάνω με κλειστά τα μάτια (ακόμα για το κράνος μιλάω).

LOUKILOUK
19/07/2011, 18:55
Βάζω-βγάζω την ζελατίνα του RX7 κάθε τόσο εδώ και 3 χρόνια, γενικά από την αρχή δεν με δυσκόλεψε, είχα δει και τα βιντεάκια... Τελικά πριν λίγο καιρό και εγώ έσπασα ένα αυτάκι (αριστερό...), ήταν την φορά που προσπάθησα βιαστικά και χωρίς ηρεμία... όπως και εσύ Πάνο μάλλον, 10 λεπτά πριν το ταξίδι....:winka:
Σε όλους μπορεί να συμβεί... αλλά από εκεί, μέχρι να θεωρούμε τα Arai υπερτιμημένα, αναξιόπιστα, εώς και μη ασφαλή το γαμήσαμε και ψόφησε (για τα συνδυάσω όλα και με τον Μάκη :lol: ). Ακριβά και εξιδεικευμένα είναι τα Arai, θα μπορούσαμε με ασφάλεια και άνεση να κάνουμε την δουλειά μας και με φτηνότερα κράνη αλλά σίγουρα στις λεπτομέρειες δεν είναι τα ίδια (ειδικά τώρα το καλοκαίρι όσοι φοράν Arai καταλαβαίνουν τεράστια διαφορά στους αεραγωγούς και το υλικό επενδυσης του κράνους τους...). Τα ίδια κάνουμε ως καταναλωτές με τα πάντα, μηχανές, κινητά, ρούχα...
Anyway, είχα ανοίξει και εγώ ένα ίδιο θρεντάκι Πάνο, το ποσό είναι μικρό σχετικά, το ζόρικο είναι να σπάσει ο πάνω μεγάλος αεραγωγός...πακέτο...πάει με τον δίπλα και κάνει όσο ένα φτηνό κράνος στην Ελλάδα... :bigcry: :bawl:
:beer: :wave2:

υ.γ. Η αλήθεια είναι ότι μόνο όταν το φορέσεις και οδηγήσεις μπορείς να το εκτημήσεις ένα τέτοιο κράνος... είναι μια ίσως μια πολυτελεια που αξίζει σίγουρα όμως...

Manalishi
17/08/2011, 16:24
Μάλλον θα κάτσω να δω τα βιντεάκια καμιά 100αριά φορές, αγόρασα ενα Chaser Jolly Roger και περιμένω την ζελατίνα για να τις αλλάξω....

Χρειάζεται καποιο ειδικό εργαλείο όπως βλέπω στα βίντεο ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και κάτι άλλο?

devil's animal
17/08/2011, 18:52
τελικα ολοι εχουμε παρει στο χερι απο ενα αυτακι arai!!:bigcry: :bigcry:
προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον πιο ηρεμος καθε φορα που αλλαζω ζελατινα και λαδωνω παντα πριν γινει αυτο εστω και αν προκειται για την ιδια ζελατινα που ξαναβαζω λογω καθαρισμου...(οχι μονο στην φιμε)..

επισης φοβαμαι πολυ αυτα τα παπαρακια που σηκωνεις ψηλα για να σου σηκωσουν την ζελατινα ακομα πιο ψηλα και να βγει απο τον μηχανισμο και μετα να την βγαλεις...:rolleyes:

MikeG
17/08/2011, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Μάλλον θα κάτσω να δω τα βιντεάκια καμιά 100αριά φορές, αγόρασα ενα Chaser Jolly Roger και περιμένω την ζελατίνα για να τις αλλάξω....

Χρειάζεται καποιο ειδικό εργαλείο όπως βλέπω στα βίντεο ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και κάτι άλλο?



Κανένα ειδικό εργαλείο. Απλά προσοχή.
Από που πήρες το κράνος? Έχεις link?

Να και άλλος ένας με ίδιο κράνος :D




:beer: :beer:

foler
17/08/2011, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Βάζω-βγάζω την ζελατίνα του RX7 κάθε τόσο εδώ και 3 χρόνια, γενικά από την αρχή δεν με δυσκόλεψε, είχα δει και τα βιντεάκια... Τελικά πριν λίγο καιρό και εγώ έσπασα ένα αυτάκι (αριστερό...), ήταν την φορά που προσπάθησα βιαστικά και χωρίς ηρεμία... όπως και εσύ Πάνο μάλλον, 10 λεπτά πριν το ταξίδι....:winka:
Σε όλους μπορεί να συμβεί... αλλά από εκεί, μέχρι να θεωρούμε τα Arai υπερτιμημένα, αναξιόπιστα, εώς και μη ασφαλή το γαμήσαμε και ψόφησε (για τα συνδυάσω όλα και με τον Μάκη :lol: ). Ακριβά και εξιδεικευμένα είναι τα Arai, θα μπορούσαμε με ασφάλεια και άνεση να κάνουμε την δουλειά μας και με φτηνότερα κράνη αλλά σίγουρα στις λεπτομέρειες δεν είναι τα ίδια (ειδικά τώρα το καλοκαίρι όσοι φοράν Arai καταλαβαίνουν τεράστια διαφορά στους αεραγωγούς και το υλικό επενδυσης του κράνους τους...). Τα ίδια κάνουμε ως καταναλωτές με τα πάντα, μηχανές, κινητά, ρούχα...
Anyway, είχα ανοίξει και εγώ ένα ίδιο θρεντάκι Πάνο, το ποσό είναι μικρό σχετικά, το ζόρικο είναι να σπάσει ο πάνω μεγάλος αεραγωγός...πακέτο...πάει με τον δίπλα και κάνει όσο ένα φτηνό κράνος στην Ελλάδα... :bigcry: :bawl:
:beer: :wave2:

υ.γ. Η αλήθεια είναι ότι μόνο όταν το φορέσεις και οδηγήσεις μπορείς να το εκτημήσεις ένα τέτοιο κράνος... είναι μια ίσως μια πολυτελεια που αξίζει σίγουρα όμως...
Προχθες μετα απο στατικο πεσιμο εσπασε ο αεραγωγος στο κρανακι φιλου...:mad:
Μηπως ξερεις που μπορει να τον βρει φθηνα?
Το κρανακι ειναι αυτο.
http://www.motorcycletoystore.com/sport/images/uploads/arai_07HagaGp.jpg

irinia
17/08/2011, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Μάλλον θα κάτσω να δω τα βιντεάκια καμιά 100αριά φορές, αγόρασα ενα Chaser Jolly Roger και περιμένω την ζελατίνα για να τις αλλάξω....

Χρειάζεται καποιο ειδικό εργαλείο όπως βλέπω στα βίντεο ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και κάτι άλλο?





ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ....


Μιά χαρά είναι άρκεί νά σημαδεύεις κέντρο τό πλαστικό τό κόκκινο
πού κρατάει τό αύτάκι.
Έχει δύο άκρες καί πρέπει, μέ τό κουτάλι πού άν έχει χερούλι μυτερό
βολεύει πιό πολύ, νά τό βάλεις κέντρο ώστε νά πιέσεις ταυτόχρονα
καί τίς δύο άκρες...!!!
Άμα δείς τό βιντεάκι θά καταλάβεις καλύτερα.
Άλλιώς πουλάνε ένα παπαράκι πλαστικό πού κάνει τή δουλειά κυριλέ
άλλά όχι καλύτερα.
Όχι όμως κατσαβίδι.




:wave2:

menelaos46
17/08/2011, 22:08
_κι εγώ έχω σπάσει ένα...._ :beer:

nic mor
17/08/2011, 22:30
μι του:blush: :blush:

makis206
17/08/2011, 23:03
Mε περίσσια υπερηφάνεια ανακοινώνω ότι εγώ δεν έχω σπάσει ούτε ένα!






















































Επειδή δεν είχα ποτέ Arai :lol:

Manalishi
18/08/2011, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κανένα ειδικό εργαλείο. Απλά προσοχή.
Από που πήρες το κράνος? Έχεις link?

Να και άλλος ένας με ίδιο κράνος :D

:beer: :beer:

Το είχα βάλει στο μάτι πολύ καιρό, και τώρα που βρέθηκε η (τρελλή) ευκαιρία, το πήρα απο εδώ:

Ebay: Chris Hall (http://stores.ebay.co.uk/Chris-Hall-Motorcycles-Ltd)

Ηταν σε πλειστηριασμό, ζήταγε 299 λίρες......τελικά το πήρα 220 λίρες ( με 40 λίρες μεταφορικά συμπεριλαμβανόμενα στις 220...) Δηλ έφτασε σπίτι μου με 250 ευρώ....

Ζελατίνα "καθρέφτης" με δώρο την θήκη της Arai, 80 ευρώ, αφίχθει εχθές σπίτι μου...

Πλεον το "Under Jolly Rojer" των Running Wild θα το εφαρμόζω εν κινήσει, σαν τους παλιούς πειρατές...( τί είπα πάλι..ο Κοκκινογένης.....)

:beer: :beer:

Σήμερα θα το προσπαθήσω γιαν την αλλαγή της ζελατίνας....κανένας εθελοντής για βοήθεια?? Μπύρα εννοέιται κερασμένη....

irinia
18/08/2011, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Το είχα βάλει στο μάτι πολύ καιρό, και τώρα που βρέθηκε η (τρελλή) ευκαιρία, το πήρα απο εδώ:

Ebay: Chris Hall (http://stores.ebay.co.uk/Chris-Hall-Motorcycles-Ltd)

Ηταν σε πλειστηριασμό, ζήταγε 299 λίρες......τελικά το πήρα 220 λίρες ( με 40 λίρες μεταφορικά συμπεριλαμβανόμενα στις 220...) Δηλ έφτασε σπίτι μου με 250 ευρώ....

Ζελατίνα "καθρέφτης" με δώρο την θήκη της Arai, 80 ευρώ, αφίχθει εχθές σπίτι μου...

Πλεον το "Under Jolly Rojer" των Running Wild θα το εφαρμόζω εν κινήσει, σαν τους παλιούς πειρατές...( τί είπα πάλι..ο Κοκκινογένης.....)

:beer: :beer:

Σήμερα θα το προσπαθήσω γιαν την αλλαγή της ζελατίνας....κανένας εθελοντής για βοήθεια?? Μπύρα εννοέιται κερασμένη....





AN ΕΙΣΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ............



Πολύ εύχαρίστως...........χτύπα π.μ.
καί ή μπύρα άπό μένα.










:wave2:

Manalishi
18/08/2011, 12:31
Είμαι Αθήνα...λες να το χρησιμοποιήσω για δικαιολογία για ταξίδι αστραπή :D :evil: :sun:

Manalishi
18/08/2011, 21:55
- Manalishi vs Ζελατίνα Arai Σημειώσατε 1!!!

Έτοιμη η αλλαγή!!!Πλέον θα μπορώ και εγώ άνετα να κοιτάω μέσα απο την καθρεπτίζουσα ζελατίνα μου, χωρίς να φαίνομαι: :cool:

- τα μπουτ@κια/βυζ@κι@/ string της διπλανής συνεπιβάτισσας στο φανάρι :D
- τα KTM 990 R... :blush:
- τα Speed Triple... :blush:

Kαλορίζικη και καλό μάτι!!!! :eyepop: :dizzy: