PDA

View Full Version : Ζαντολαστιχα για ΚΤΜ950se



emix24
11/07/2011, 14:45
Καλησπερα σας,

Θα ηθελα να ρωτησω τους πιο ειδικους απο μενα για το ερωτημα που εχω σχετικα μ ενα 2ο σετ ζαντολαστιχων που ψαχνω για το ΚΤΜ950Super Enduro μου.

Θελω ενα σετ για τις ασφαλτινες μετακινησεις μου, ωστε να μην καθομαι να βγαζω-βαζω τα χωματινα και τ ασφαλτινα λαστιχα καθε φορα.

Η ερωτηση μου ειναι: Ο συνδυασμος πρεπει να ειναι 21-18,21-17,19-17 ή 17-17;

Ενας μηχανικος της ΚΤΜ μου ειπε να μην ψαξω για 17-17 γιατι το τιμονι θα κοσκινιζει. Να προτιμησω 19-17.

Εσεις οι πιο εμπειροι τι γνωμη εχετε; Για τι συνδυασμο να κοιταξω;

Εχω βρει μια ζαντα μπροστινη 21, αλλα σκεφτομαι κιολας οτι η επιλογη να βαλω 19-17 ή 17-17 θα μου χαμηλωσει λιγο την μοτοσυκλετα και θα ειναι καλυτερα.

Για πειτε καμια σοβαρη γνωμη ε;

Ευχαριστω

DrBig
11/07/2011, 15:18
Ειδα ενα 950SE να κατεβαινει την λαμπρακη στη γλυφαδα σημερα, μπας και ησουν εσυ?

To 17/17 δε θα σου δουλεψει, κι αν σου δουλεψει θα φτυσεις αιμα με τις αναρτησεις, οι οποιες ετσι κι αλλιως θελουν μαλακοτερα ελατηρια μπρος πισω και revalving η μπροστα. Το SE ειναι στημενο σαν ενα γιγαντιο MX, εχει πολυ ιδιορρυθμα σετινγκς στο πηρουνι.
Με το 19 μπροστινο επρεπε να κατεβασω αρκετα την πισω προφορτιση ωστε να συμμαζευτει, αλλα ηταν σταθερο μεχρι τα 210 κοντερισια. Με το 17 μπροστα δεν νομιζω να δουλευει πλεον το πισω. Εκτος αν το θελεις μονο για πολη και για κλειστο στροφιλικι, οποτε κατι μπορει να γινει. Αλλα ταχυτητες εθνικης θα τις ξεχασεις.

ΥΓ Αν πας για ασφαλτινη λυση και το 21/17 και το 19/17 δουλευει.

DrBig
11/07/2011, 15:27
Ακομα, αν βαλεις πισω 17, τοτε η μηχανη θα χαμηλωσει το ιδιο ειτε εχεις μπροστα 21 ειτε 19, διοτι στην πρωτη περιπτωση μπορεις να ανεβασεις λιγο τα πηρουνια στις πλακες. Καπου 1-2 cm

emix24
11/07/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ειδα ενα 950SE να κατεβαινει την λαμπρακη στη γλυφαδα σημερα, μπας και ησουν εσυ?

To 17/17 δε θα σου δουλεψει, κι αν σου δουλεψει θα φτυσεις αιμα με τις αναρτησεις, οι οποιες ετσι κι αλλιως θελουν μαλακοτερα ελατηρια μπρος πισω και revalving η μπροστα. Το SE ειναι στημενο σαν ενα γιγαντιο MX, εχει πολυ ιδιορρυθμα σετινγκς στο πηρουνι.
Με το 19 μπροστινο επρεπε να κατεβασω αρκετα την πισω προφορτιση ωστε να συμμαζευτει, αλλα ηταν σταθερο μεχρι τα 210 κοντερισια. Με το 17 μπροστα δεν νομιζω να δουλευει πλεον το πισω. Εκτος αν το θελεις μονο για πολη και για κλειστο στροφιλικι, οποτε κατι μπορει να γινει. Αλλα ταχυτητες εθνικης θα τις ξεχασεις.

ΥΓ Αν πας για ασφαλτινη λυση και το 21/17 και το 19/17 δουλευει.

Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Δεν ημουν εγω στην Γλυφαδα.

Βασικα το 2ο σετ ζαντων το θελω απλα και μονο για να μην καθομαι ν αλλαζω λαστιχα, που τα φθειρει οπως και ναναι και για να μην χαλαω τα χωματινα οσο δεν παω χωμα.
Θελω δηλαδη ενα 2ο σετ για γρηγορα βαλε-βγαλε μεταξυ ασφαλτινων και χωματινων.

Τα 210χλμ/ωρα κοντερισα δεν με αγγιζουν. Αν ηθελα τετοιες ταχυτητες επαιρνα κανενα supersport ή οτιδηποτε αλλο. Ειτε με ασφαλτινα, ειτε με χωματινα πανω απο 120-140χλμ δεν παω.

Οι ρυθμισεις στις αναρτησεις θελω να ειναι προσωρινες και οχι μονιμες. Δεν θελω δηλαδη να κατσω ν αλλαζω ελατηρια και τετοια.

Νομιζω οτι καταλαβαινετε για το τι τα θελω τα 2α σετ. Για να αλλαζω ζαντολαστιχα και οχι λαστιχα. Απλα γι αυτο. Τιποτα αλλο.

Υπαρχει βεβαια και η λυση να παρω αυτο το "εργαλειο" οπου μπορεις μονος στο σπιτι ν αλλαζεις λαστιχα (δεν ξερω πως ονομαζεται, αλλα μοιαζει με σωληνωτο στεφανι οπου χειροκινητα αλλαζεις λαστιχα) και να καθομαι μονος μου να τ αλλαζω. Γιατι οπως και ναχει 20-30ευρω τα βουλκανιζατερ θα θελουν την φορα για αλλαγες.

emix24
11/07/2011, 15:33
DrBig μου φαινεται οτι πρεπει να συναντηθουμε καποια στιγμη να συζητησουμε και να μου εξηγησεις πιο πολλα πραγματα, γιατι το κατεχεις.

Επισης θα ηθελα να κοιταξεις και λιγο τις ρυθμισεις στις αναρτησεις μου γιατι ισως να κανω κανενα λαθος. Αυτη την στιγμη το εχω ρυθμισμενο στις ρυθμισεις Comfort, συμφωνα με το manual της ΚΤΜ, αλλα νομιζω οτι κατι δεν παει καλα. Ειδικα με το SAG.

Στειλε αν θες με pm το κινητο σου να τα πουμε. Και για τις ζαντες φυσικα.

Απ οτι καταλαβαινω, μαλλον το 19-17 θα ηταν η καλυτερη λυση για προσωρινη μετατροπη του SE σε ασφαλτινη μορφη. Γιατι δεν θελω κατι μονιμο. Θελω κατι προσωρινο. Μεσοδιαστημα για οσο δεν παω χωμα.

Το προβλημα ειναι που να βρεις 19-17,ειδικα μεταχειρισμενα, γιατι καινουργια δεν λεει.

Εχω βρει με 350ευρω μια μπροστινη 21" (χωρις δισκοφρενο). Αλλα ειναι 21 και οχι 19.
Αντε να βρεις τωρα αυτο που θες.

DrBig
11/07/2011, 15:36
Καταλαβα απολυτως τι λες. Τα 210 τα ανεφερα ενδεικτικα ως τι σταθεροτητα ο συνδυασμος 19/17 μπορει να προσφερει.
Οι αλλαγες στις αναρτησεις ειναι μονο για καλο, οτιδηποτε ροδες εχεις, ετσι ωστε να μην κοπαναει η μηχανη σε συνθηκες μη-ερημου για την οποια και ειναι φτιαγμενη.
Απο την στιγμη μου εκανα αυτα που νομιζα πως επρεπε να κανω, εγινε απο κατσικι ενα νορμαλ εντουρο. Μαλιστα το κοσκινισμα (που ετσι κι αλλιως εχει) ειναι και θεμα σκληρου μπροστινου.

DrBig
11/07/2011, 15:37
εχεις πμ