PDA

View Full Version : Αναπαλαίωση Glx



sal140
11/07/2011, 16:38
Αναπαλαίωση GLX

Παιδιά καλησπέρα.

Είναι το πρώτο μου post οπότε μα είστε επιεικείς μαζί μου μιας και οι μηχανολογικές μου γνώσεις είναι ελάχιστες.
Πριν από λίγο καιρό ένας θείος μου λόγω ανωτέρας βίας σταμάτησε να οδηγεί και μου χάρισε το παπί του. Το παπί είναι ένα C-50, το οποίο το έχει ‘μετατρέψει’ σε GLX, με μοτέρ Astrea και πολλά imitation πλαστικά. Σημειωτέον, σε αυτό το παπί είχα μάθει πριν 16 χρόνια να οδηγάω και γι αυτό το λόγο μου το χάρισε. Αν και είχα να ανέβω πάνω του σχεδόν τη μισή μου ζωή (τώρα είμαι 31) με το που το καβάλησα ένιωσα όπως τότε και αμέσως σκέφτηκα τί μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω στο προηγούμενο μεγαλείο του. Βασικά θέλω να το κάνω όσο πιο μαμά GLX γίνεται, ούτε πειράγματα ούτε καγκουριές και να το χρησιμοποιώ μόνο για πηγαινοέρχομαι στη δουλειά. Σκέφτομαι να κρατήσω το μοτέρ (αφού το συμμαζέψω λιγάκι) και να βάλω καινούργια πλαστικά, αυτοκόλλητα κτλ. Λόγω χρημάτων και χρόνου σκέφτομαι να φτιάξω πρώτα το μοτέρ και μετά τα εξωτερικά.

Η αλήθεια είναι ότι το παπί πηγαίνει σχετικά καλά. Ακούγεται ένας περίεργος ήχος από το μοτέρ, αλλά μου είπαν ότι φταίει η καμπάνα και η επισκευή της είναι σχετικά απλή. Επίσης τρέχει λίγο λαδάκι, μου είπαν ότι και αυτό με μια καινούργια τσιμούχα φτιάχνεται και θέλει μια εξάτμιση γιατί η δικιά του έχει σκουριάσει και τρυπήσει. Θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα απλά πράγματα:
1. Το μοτέρ δεν έχει μίζα. Είναι εύκολο να μπει στο ίδιο κάρτερ (μάλλον με κάποια πατέντα) μίζα;
2. Αν θέλω να ενισχύσω λίγο το μοτέρ, χωρίς να το πειράξω τι μπορώ να κάνω;
2. Το παπί είναι μάλλον 6V, μπορεί να γίνει μετατροπή σε 12 V;
3. Το ντεπόζιτο πρέπει να είναι από το παλιό C-50, που σημαίνει ότι δεν έχει φλοτέρ και ο δείκτης της βενζίνης στο κοντέρ δε δουλεύει. Είναι μεγάλη μανούβρα να το φτιάξει αυτό κάποιος;
4. Ξέρει κανείς κάποιο συνεργείο στην Αθήνα που να μπορεί κάποιος να το εμπιστευτεί για να αναλάβει την αναπαλαίωση; Στείλτε PM.

Σας ευχαριστώ όλους.

motomaniac
24/07/2011, 14:24
καλη αρχη.
απαντησεις τωρα
1. ισως με πολλη αλουμινοκολληση κλπ... θα χρειαστεις αλλο βολαν, καπακι μοτερ με πηνια αλυσιδιτσες κι αλλα πολλα.
2. δηλαδη? κυβικα? τι ακριβως θες?
2,2 δεν ξερω αν θα χρειαστεις ΚΑΙ πλεξουδα αλλα θα χριαστεις πηνια σιγουρα ανορθωτη ηλεκτρονικη ολα γενικα τα μπλιμπλικια τα ηλεκτρικα + λαμπες λαμπακια κλπ..
3. πιο ευκολα θα ωρεις μεταχειρισμενο ντεποζιτο.

αμα δεν το κανεις μονος σου καλυτερα μην το κανεις καθολου. παρε ενα ετοιμο.

υγ. αμα αποφασισεις να το κανεις πανε βρες ενα παλιο παπι στον οδδυ, τα δινουν τζαμπα τα παπια και βγαλε οτι θες απο πανω. ειναι η φθηνοτερη λυση. κι αμα βρεις και μιζατο βαζεις και το μοτερ πανω στο δικο σου.

webassasin
27/08/2011, 06:08
ειχε βγει μοτερ Astrea 6volt?

universalgr1
27/08/2011, 18:11
Mπα.. 12βολτο θα ηταν το στρογγυλοφαναρο