PDA

View Full Version : Μonster S4R



ΓκαζοφωνιΞ
22/08/2005, 20:37
Αυτη ειναι μια μηχανη που,οπως πιστευω, αξιζει να λεγεται ΜΗΧΑΝΗ!Γιατι τοσο θαψιμο απο τα περιοδικα?Στο ιντερνετ διαβαζω πως ειναι παρα πολυ καλο σε ολους τους τομεις! Οποιος το εχει οδηγησει η ξερει κατι ας πει την γνωμη του για να ξερω επειδη ειμαι πολυ ερωτευμενος!!!!Για να ξερω αν θα το παρω....Αν και απο εμφανιση σκιζει θελω να ξερω περι τινος προκειτε.Για να μην παρω γουρουνι στο σακι...

mikeSF
22/08/2005, 21:03
Διόρθωση:

Στραγάλια στο σακί!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
22/08/2005, 21:34
Φίλος μου έχει το S4 χωρίς το R.

Τι μηχανή οδηγάς μέχρι τώρα...???

Ελα μια Δελεαρ να στον φέρω, να σου πω και εγώ τι πιστεύω και βλέπεις...

Runner Ducati
22/08/2005, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Αυτη ειναι μια μηχανη που,οπως πιστευω, αξιζει να λεγεται ΜΗΧΑΝΗ!Γιατι τοσο θαψιμο απο τα περιοδικα?Στο ιντερνετ διαβαζω πως ειναι παρα πολυ καλο σε ολους τους τομεις! Οποιος το εχει οδηγησει η ξερει κατι ας πει την γνωμη του για να ξερω επειδη ειμαι πολυ ερωτευμενος!!!!Για να ξερω αν θα το παρω....Αν και απο εμφανιση σκιζει θελω να ξερω περι τινος προκειτε.Για να μην παρω γουρουνι στο σακι...

Καθως ειμαι Ducatistas πρωτον, και Monsteristas κατα δευτερον, και το εχω οδηγησει 2 φορες, εχω να σου πω οτι ειναι γαμω τα μηχανακια, πολυ δυνατο, καλοστημενο, τελεια ζυγισμενο, φρενουκλες, ρυθμιζομενα τα παντα επανω του.... ΚΑΙ... το πλεον σκληροπυρηνικο γυμνο Ducati, και Ducati γενικως, ΑΛΛΑ... κατα την προσωπικη μου αποψη, και ετσι ειναι το σωστο για τα παρακατω, απευθυνεται σε αρκετα εμπειρους αναβατες που δεν θελουν ενα γυμνο για καγκουριες του τυπου εντο-σουζες παντιλικια κλπ, οχι οτι δεν τα κανει, ισα ισα... αλλα το μηχανακι ειναι στημενο για τον παλιο Μονστεριστα, σκληρο και αντρικιο ωστε να θελει κλωτσιες οταν το οδηγα για να καυλωνει και ο αναβατης και το Τερας... και που θελει μετα τα μικρα και μεσαια Μονστερς, το πραγματικο ΤΕΡΑΣ, και Ντουκατιστα ιδεολογικα εννοειται -κυριως μαλλον-, θελει για να περναει καλα πολυ σφιχτο στροφιλικι επαρχιακο-βουνισιο (βλεπε Ιταλια) με καλη ασφαλτο, για πολυ γρηγορη οδηγηση στα ορια, και επισκεψεις σε πιστα για να ξεσκαει.......
ειναι ιδιαιτερο μηχανακι, ενα 996 με τιμονι...................................................
εαν δεν εισαι εμπειρος, και οποσδηποτε Ντουκατιστας, ισως βρεθεις προ εκπληξεως, και απο θεμα ασφαλειας, και απο θεμα κουρασης (ασκοπη χρηση απο αυτη που κατασκευαστηκε).................

εγω εαν ζουσα στην Ιταλια ας πουμε, με τα βουνα, το ατελειωτο στροφιλικι, και την απιθανη ασφαλτο, εαν ειχα τα φραγκα, μετα απο καποιο σεβαστο διαστημα προπονησης με το 800 που εχω, θα ηταν το επομενο μηχανακι μου (εαν ειχα και τα φραγκα, γιατι δεν τα εχω)... ΜΑΓΙΚΟ...................
αλλα στην Ελλαδα, τα διβαλβιδα αεροψυκτα Μονστερς απο 620 για τους απειρους, και 800-1000cc για πιο "νορμαλ" ανθρωπους, ειναι πιο ιδανικα και ταιριαστα στην Ελληνικη ασφαλτο για να παρεις τα μεγιστα με μεγαλυτερη ασφαλεια..............
εαν υπαρχει αρκετη εμπειρια ομως, γνωση, και ξερει καποιος γιατι και τι θελει, τοτε no problem φανταζομαι...

εσυ αποφασιζεις.................


welcome σε εναν διαφορετικο κοσμο εαν το αποφασισης...

Ducati passion.....

:) :beer: :beer:

Tropeas
22/08/2005, 23:21
Μόνο ένας αυθεντικός ντουκατίστι μπορεί να αποδόσει τόσο καλά , την αίσθηση γι'αυτό το μηχανάκι...
Ωραίος ;) Runner Ducati :beer:

Μονστερ = Τέρας = Αποκλειστικά η πιο καλή περιγραφή! Πραγματικό τέρας με κλωτσιές για ζόρικους και συγκρατιμένους... αλλά καλύτερα να το κάνεις μια βόλτα (δεν νομίζω ότι είναι εύκολο με μόνη εξαίρεση το Ducati Weekend) και να μιλήσεις με άτομα που το καβαλάνε... αν και αυτοί δεν θα σου μιλήσουν... , θα ;) :D και :hypnotize :o :nono: .

AFTER
22/08/2005, 23:49
Εγω θα ειμαι πιο απλος!

Αν το εχεις βαλει στο ματι ΠΑΡ'ΤΟ!

Θα παρεις κατι αλλο και σε κανα 2 μηνες θα το εχεις μετανοιωσει!

After loves Ducati & italian bikes :wave2:

kinhsh
23/08/2005, 02:25
Οταν το οδηγησα το s4r ειχα ρ1 του 2000 και το οδηγησα στο δρομο Σιβοτα Ηγουμενιτσα. Ετσι μπορεσα να δω τις διαφορες και τις συγκρισεις με το ρ1. Το ντουκατι εχει αμεση αποκριση και με τα λαστιχα τα μισελεν πιλοτ εσπαγε την προσφυση πισω για πλακα 2α, πιστονια και γλιστρημα,φοβερα διασκεδαστικη μοτοσυκλετα μεχρι τα 100 χλμ πηγαινα συνεχεια γλιστρωντας.Τα 160 τα επιανε για πλακα και περιεργως αυτη η μικρη ζελατινιτσα της με σκυψιμο επετρεπε και τετοιων ταχυτητων οδηγηση. Ειχε κοντες σχεσεις και μακρια 6 η, αργουσε να ανεβασει μετα τα 170 σε σχεση με το ρ1. Οι αναρτησεις της ντουκατι ειναι αλλου φοβερες αποσβεσεις ειδικα το πιρουνι,και φοβερα δυνατα φρενα σε σημειο που τα θεωρω για εναν ασυνηθιστο επικινδυνα αν τρομαξει υπο κλιση. Εχει ομως και ενα μειονεκτημα,νοιωθεις οτι εχεις βιοτεχνικο προιον,τραχια λειτουργια,ακαμπτο πλαισιο σου φαινεται μετα το γιαπωνεζικο φιλικο και απροβληματιστο .Στην Πρεβεζα πωλειται αυτο το ντουκατι που δοκιμασα στα 10000 ευρω με 7500 πραγματικα χλμ,γιατι το ειχε φιλος που το εδωσε για το zx12.

GST
23/08/2005, 06:49
οπως ειπε και απο πανω ο runner ...ενα 996 με καρατιμονα...αυτο τα λεει ολα....ειχα και εγω την τυχη να το οδηγησω μιας που το εχει ενας φιλος....απιστευτο στησημο για σπορ διαθεσεις πολυ καλα φρενα και πολλες κλωτσες .....

τωρα σε σχεση με τον ανταγωνισμο η τιμη του ειναι πιο πανω και γιαυτο δεχετε και τις επικρισεις... κατα την γνωμη μου ο πιο κυριως ανταγωνιστης ειναι το tuono και προσφατως και ο μεγαλος δουκας.......παντως εγω θα το επερνα ειναι μεγαλη αλητρα η κυρια:evil:

:wave2:

idi
23/08/2005, 09:56
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9737&perpage=15&pagenumber=4