PDA

View Full Version : ΙΚΑΡΙΑ 2005



Σελίδες : 1 [2]

duke200
03/06/2016, 15:34
στην ικαρια καπνίζουν όλοι μπάφο και είναι όλοι κουμουνιστες.

επίσης, άμα κορνάρεις σε κοιτανε παράξενα

αξιζει μια βόλτα στις ράχες, το όμορφο ημιορεινό χωριό της ικαρίας.

Για παραλίες όπως τα πανε οι προλαλήσαντες

kalgeorge
03/06/2016, 22:58
Για παντρεμένα, αποκαμωμένα ζευγαράκια; :lol:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Από δρόμους τι λέει;;


πηγαινε στην παραλια αρμενιστης-γυαλισκαρι, που είναι και κολλητα σχεδόν.
οι άλλες παραλιες δεν αξιζουν, αν θες να πας από την άλλη μερια τις ικαριας θα ταλαιπωρηθείς και δεν αξιζει.
νας, τζαμπα ο κοπος, ένα κολπακι μικρο είναι, που πανε γυμνιστες
σευχελλες, ουτε για αστειο το ονομα που τους εδωσαν.

αραξε εκει που σου λεω συνεχεια (εχει και ένα φοβερο μπιτσ μπαρ ακριβως από πανω με αιωρες , το βραδακι κανα ποτο στο λιμανι, και ζακετουλα γιατι όταν θα ανεβαινεις ραχες και χριστος ραχων για ποτακι είναι σαν να ανεβαινεις στο πηλιο και θα κρυωσεις (χωρις υπερβολή)
ουτε εκει βεγαι να περιμενεις πολλα πραγματα... δυο μπαρακια, ένα ρακομελοουζομελοκρασομελοσουβλατζιδικο, και κατι ψιλα

οπλισου με υπομονή, ειδικα στις παραγγελίες σου, και οπωσδήποτε δες στο σαιτ του νησιου, ποτε εχει πανηγύρι, να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αν πεσει στις μερες που θα πας


εντιτ, και κατι ακομα σημαντικο, θα στο πουν και εκει αλλα στο λεω και εγω... εκει στις παραλιες αρμενιστης και γυαλισκαρι... ΜΕΓΑΛΗ προσοχή, τα ρευματα σε τραβανε με φοβερη δυναμη μεσα και δεν παιρνεις χαμπαρι τιπτοα.... εχουν γινει παρα πολλα

πυξιδας990
04/06/2016, 08:42
Οποιο χωριο εχει πανυγηρι-χτυπα το...

MikeG
04/06/2016, 13:59
Πιες και κάνε παρέα ντόπιους. Πήγαινε στα καφενεια τους. Φόρα κόκκινο μπλουζακι

kalgeorge
04/06/2016, 16:39
sorry den vrika xrono gia to sentoni pou sou uposxethika, tha ginei amesa
:wave2:

byron
04/06/2016, 18:03
Ωραία θα περάσεις. Προσοχή στους γκρούβαλους (Αθηναίοι φρικοκαφροι που κάνουν ότι μαλακία τους έρθει) που είναι παντού, ιδίως στα εξαιρετικά πανηγύρια.
Παραλίες θα τσεκάρω ονόματα δεν τις θυμάμαι στα βόρεια. Οπότε πηγαίνω, μένω Νότια που είναι καλύτερα για μπάνιο όταν φυσάει.
Σεϋχέλλες, κλαινμαιν. Καινούργια παραλία, δημιουργήθηκε όταν έφτιαξαν τον δρόμο για τον Μαγγανιτη. Σαν εκδρομή αν δεν βαριέσαι είναι καλά να πας. Ο Νας όμορφος όταν δεν έχει κόσμο. Την εποχή που θα πας, θα είναι τίγκα στους γκρουβαλους πάντως...

Edit: απ'οτι έμαθα, πέρυσι τουλάχιστον δεν είχε καφριλες. Όμορφη μικρή παραλία στα βόρεια όταν έχει κύμα, είναι το Παρθενι. Έχει σκαλάκια και περνάς μέσα από ένα εστιατόριο για να κατέβεις.
Από Ευβηλο για Μαγγανιτη (Σεϋχέλλες) είναι κανένα μισάωρο, όταν έχει πολύ κύμα, πας προς τα εκεί.

skylaros
04/06/2016, 18:11
Υπάρχουν ακόμα γκρούβαλοι? Τις είχαν αρπάξει άσχημα 2-3 φορές από ντόπιους και μη και πίστευα πως δε θα ξαναπάταγαν.

doctoras
04/06/2016, 20:50
Και εγω παω 22 Αυγούστου για 5μερες θα νοικιάζω μοτοσακό και θα το γυρίσω ολο
Το γκρουβαλος ειναι οπως λεμε Κάγκουρας; please define?

skylaros
04/06/2016, 20:58
Δεν έχω εικόνα ο ίδιος, οπότε δε μπορώ να μεταφέρω κάτι με ασφάλεια... άρα ίσως και το πιο πάνω μου ποστ να είναι λάθος γενικά.

byron
04/06/2016, 22:24
Κάτι μαλακαρες που δήλωναν αντί γενικά. Εναλλακτικοί και ενάντια σε όλα. Φριγουιλυ καιτς.
Εκμεταλλευόμενοι την ανεκτικότητα των ντόπιων, από φρι κάμπινγκ στον Να με τους μπαφους, ξέφυγαν τελείως και τα έκαναν πουτανα όλα όπου πήγαιναν. Ιδίως στα πανηγύρια, που για τους ικαριωτες είναι ιεροτελεστία.
Κάποια χρονιά, 2010 νομίζω έκαναν καφριλες στο πανηγύρι της Προεσπερας (μάλλον το πιο hot πανηγύρι) και τους έκαναν νταούλι στο ξύλο.
Την επόμενη οι ντόπιοι, πήγαν και στον Να και τους έδιωξαν. Έγιναν και άλλα τα επόμενα χρόνια, θυμάμαι πως το 13 που ήμουν εκεί είχε καναδυο περιστατικά. Πέρυσι έμαθα πως δεν εμφανίστηκαν.

MikeG
04/06/2016, 22:44
Όντως Ικαρία ήταν θα έλεγα καλά έως το 2003. Μετά άρχισε να μαζεύεται η μισή κλαρινογαμπρίστικη Αθήνα. Η άλλη μισή πήγαινε Γαύδο. Έχω να πάω από τότε οπότε δεν ξέρω αν όλοι αυτοί οι και δήθεν φρη είναι ακόμα εκεί.

doctoras
04/06/2016, 22:57
Κατάλαβα, ειναι η ανάμιξη και εξέλιξη καγκουρα και wanna be "διαφορετικού"...μακάρι να εκλείψουν ειναι η καθημερινότητα η ίδια ειναι παντού και μαλλον πλειοψηφικά περισσότεροι..
Πείτε κανα ορεινό χωριό να περάσω (εκτος απο το ράχες) δυστυχώς τις ημερομηνίες φέτος δεν πέφτω σε κανενα Ικαριωτικο πανηγύρι

giannis113
05/06/2016, 00:33
Δηλαδη εναλακτικοι μπινεδες, φτασαν μεχρι την Ικαρια, μαλιστα.

byron
05/06/2016, 00:55
Δεν θυμάμαι τυχόν ορεινά που να αξίζουν, εκτός από τα γνωστά στις Ράχες. Υπάρχει και το φράγμα βέβαια, με τον καλόγερο στη καντίνα και τους ωραίους μεζέδες.
Θα επανέλθω όμως.

Στα νότια, επίσης δεν έχει κάτι που να θυμάμαι από ορεινά χωριά. Υπάρχει το Μαυράτο πχ λίγο πιο κάτω από τις ανεμογεννήτριες, αλλά δεν έχει καν πλατεία. Έχει πολύ όμορφο πανηγύρι στις 29/8 όμως.

sugariasgeorge
05/06/2016, 01:57
Και εγω παω 22 Αυγούστου για 5μερες θα νοικιάζω μοτοσακό και θα το γυρίσω ολο
Το γκρουβαλος ειναι οπως λεμε Κάγκουρας; please define?
.

γκρούβαλος


Χαρακτηρισμός ατόμων που επισκέπτονται ένα συγκεκριμένο νησί του Αιγαίου (Ικαρία, αλλιώς Τζαμάικα) και οι οποίοι σεληνιάζονται καθ’ όλη την περίοδο παραμονής τους εκεί.

Για τους κατοίκους: ο όρος παραπέμπει σε φρικιό που κάνει τις άπειρες καγκουριές (κυκλοφορεί μέσα στην φρίκη, λερώνει παντού, κλέβει και φαίνεται αποφασισμένος να φέρεται σαν νεάντερνταλ όσο βρίσκεται εκεί).

Για τους ίδιους: σημαίνει εναλλακτικός, ένας μεταλλαγμένος χίππυ που το παίζει αντεξουσιαστής.

Τελευταία είναι είδος προς εξαφάνιση λόγω της ανάπτυξης του νησιού, αλλά ακόμα εμφανίζονται κάποιοι την καλοκαιρινή περίοδο.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

γκρούβαλος = όρος για τον τουρίστα που κατασκηνώνει για μήνες στην Ικαρία, κάνει επιδρομή στα φαγητά που υπάρχουν στα τραπέζια στα πανηγύρια όταν ο υπόλοιπος κόσμος χορεύει, ενώ συνηθίζει να χοροπηδά σε ρέιβ ρυθμούς κατά τη διάρκεια του ικαριώτικου

ξένος = κάθε επισκέπτης στο νησί, Ελληνας ή μη, που όμως δεν ανήκει στην κατηγορία των «γκρούβαλων» και γι' αυτό μπορεί να απολαύσει απλόχερα την ικαριώτικη φιλοξενία

sugariasgeorge
05/06/2016, 02:10
Για τυχόν αμύητους στα ικαριακά πράγματα, διευκρινίζω ότι διακρίνονται ειδικές κατηγορίες κρούβαλων (Αμμουδίτες, Αλάδωτοι, Μοντεχρήστοι κ.ά.), κάθε μια με τα δικά της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Οι Αμμουδίτες π.χ. χαρακτηρίζονται από το στήσιμο σκηνών στην άμμο της παραλίας. Οι Μοντεχρήστοι δεν ονομάστηκαν έτσι από το ομώνυμο ποντίκι στον Ισοβίτη του Αρκά, αλλά από μια μάλλον ηθελημένη παραφθορά του όρου "χρήστης" που την εποχή εκείνη δεν αναφερόταν στο Διαδίκτυο αλλά στην ινδική κάνναβη, μάλλον. Όσο για τους φοβερούς και τρομερούς Αλάδωτους, που είναι κυρίως υπεύθυνοι κατά τα φαινόμενα για τις προστριβές της φυλής με τον ιθαγενή ικαριακό πληθυσμό, έλκουν την ονομασία τους από τις ντομάτες και τα λαχανικά που κλέβουν από τα περιβόλια, και τα τρώνε βέβαια ωμά (χωρίς λάδι).

doctoras
05/06/2016, 09:30
χαχαχ μαματο!
απο εκεί είσαι? γιαυτό τέτοια διατριβή?
νεολαίοι άντε μαξ ως 25χρονών ψιλοέχουν ακαταλόγιστο. Απο εκεί και πάνω καλά κάνουν και τους τσουβαλιάζουν οι ντοπιοι και όχι μονο στην ικαρία φυσικά

απο οτι αντιλαμβάνομαι απο google earth το ορεινό παίζει στην ράχη τοπογραφικά του νησιού

geobiker
06/08/2016, 09:41
παιδιά τι λέτε να πάρω το fazer στην ικαρία?? ρωτάω από άποψη, ασφάλειας, δυσκολίας κλπ.. είμαι δικάβαλος και πηγαίνω πάντα χαλαρός λόγω σχετικής απειρίας..
ευχαριστώ

Pan (dvs)
06/08/2016, 09:46
παιδιά τι λέτε να πάρω το fazer στην ικαρία?? ρωτάω από άποψη, ασφάλειας, δυσκολίας κλπ.. είμαι δικάβαλος και πηγαίνω πάντα χαλαρός λόγω σχετικής απειρίας..
ευχαριστώ

Φυσικα και να το παρεις.Το κυκλοφορεις στην Αθηνα και σε προβληματιζει η Ικαρια?

byron
06/08/2016, 12:46
παιδιά τι λέτε να πάρω το fazer στην ικαρία?? ρωτάω από άποψη, ασφάλειας, δυσκολίας κλπ.. είμαι δικάβαλος και πηγαίνω πάντα χαλαρός λόγω σχετικής απειρίας..
ευχαριστώ

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα.

Προσοχή μόνο τις νύχτες, μιας και πίνουν ΠΟΛΥ και οδηγανε σαν ηλίθιοι. Αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό της Ικαρίας μόνο, αλλά το νησί το τραβάει το οινόπνευμα.

Red Rider
06/08/2016, 14:20
Και για όποιον είναι ήδη εκεί,υπάρχει και αυτή η διοργάνωση,η οποία κατά τύχη είναι και σήμερα.
ikariarun.gr

Bob_o_mastoras
06/08/2016, 14:27
Και για όποιον είναι ήδη εκεί,υπάρχει και αυτή η διοργάνωση,η οποία κατά τύχη είναι και σήμερα.
ikariarun.gr

Με τη ζεστη που εχει σημερα, 30 μιλια πιο κατω, αρα λογικα και στην Ικαρια, θα ειναι οτι πρεπει ενας μινι μαραθωνιος.. :sweat:

Red Rider
06/08/2016, 14:41
Μια χαρά ειναι,και η ώρα ιδανικη! Η διοργάνωση είναι πολύ παρεϊστικη και γενικά το κλίμα είναι τρομερό,τόσο που θυμίζει περισσότερο βολτα παρά αγώνα.

Billis21
07/08/2016, 10:14
Ας γραψω κι εγω μιας και γυρισα.πριν λιγες μερες. Πολυ ομορφα. Με φειζερ πηγα. Με παπι δν νομιζω να μπορεις να μετακινηθεις σε πολλα μερη. Κακοι δρομοι, ταμπελες φωτισμος μηδεν. Ωραιες παραλιες απο Νας μεχρι Ευδηλο αλλα πολυ δυσκολο να τις πετυχεις χωρις κυμα. Σευχελλες εγω προσωπικα ξετρελαθηκα και επιβαλλεται να πας παρολη την πολυ δυσκολη καταβαση. Για φαγητο επισης θα χασεις αν δεν φας σε ενα μικρο ορεινο χωριουδακι στην Ακαματρα. Πανω στν "κεντρικο" δρομο του χωριου εχει ενα παλιο αρχοντικο που στν αυλη εχουν τοποθετηθει τραπεζακια. "Στα περιξ" λεγεται. Πολυ καλες τιμες και φαγητο μες στα 3 καλυτερα που εχω φαει στν ζωη μ.

doctoras
07/08/2016, 10:28
Καταγράφεται το μέρος για φαΐ.
εγω παω 22 έχω κλείσει ενα cb600f hornet για τα πέριξ οτι αλλη εμπειρία έχετε και μπορείτε καταγράψτε την.

Billis21
07/08/2016, 17:33
Εδω ειναι μια φωτο χωρις φιλτρα και επεξεργασιες απο τον τελευταιο βραχο πριν πατησεις σευχελλες.

http://imgur.com/MWGLSdl

Red Rider
08/08/2016, 13:40
https://youtu.be/qFK00E1Mfys

doctoras
01/09/2016, 08:30
να προσθέσω και εγώ μερικά σχόλια απο την εμπειρία

διανύσαμε 313km στο οδικό δίκτυο του νησιού
πήγαμε σχεδόν σε όλα τα μέρη, φανταστικές διαδρομές όπως ήρθαμε από φάνάρι μονοκάμπη καραβόσταμο με έντονα στοιχεία φύσης στα περάσματα του βουνού και αρκετές στάσεις για πανοραμικές φωτό.
καταπληκτική διαδρομή χρηστός - φράγματα - πέζι - Λαγκάδα σεληνιακό τοπίο και κατάληξη καρκινάγρι(για ψαράκι) και τραπάλου για μπανάκι
Νας, ωραία και χίπικια κατάσταση εμείς ευτυχώς δε συναντήσαμε κανκάρια εκεί
Μέναμε Αρμενιστή σε μια πανοραμική σοφίτα και τα βράδια καταλήγαμε ράχες για ποτάκι
πετύχαμε πανηγύρι στις καστανιές ήταν πολύ ωραία εμπειρία βέβαια είχαμε και ντόπιους μαζί μας και μάθεναν τα δεδομένα και την ιστορική διαδρομή
σειχέλες φυσικά και αξίζει να πάς είναι ακριβώς όπως η φωτό του φίλου απο πάνω
ακαμάντρα για φαγάκι σε γνωστό ταβερνάκι ήταν τέλεια
ευδηλος πολύ καλοφτιαγμένο και όμορφο χωριά, αρμενιστής-λιβάδι-μεσακτή αμμουδερές παραλίες αλλά όταν δεν έχουν πολύ κύμα
τέλος στα θέρμα κατα το πέρασμα μας κάναμε λουτρά στο σημείο που αναβλύζουν καυτά νερά μέσα στην θάλασσα ανάμεσα σε βραχάκια που κάναν μια φυσική πισινούλα, σε θερμοκρασία απο 37βαθμούς μεχρι όσο αντέχεις

γενικώς, νησί και ντόπιοι μας διαπέρασαν την χαλαρότητα που αναζητούσαμε. Πράγμα που θα μας μείνει χαραγμένο!

οι δρόμοι είναι τυπικοί νησιώτικοι δεν χαλάνε γιατί έχουν ρίξει ασφαλτόστρωση που συναντάς στα ορεινά, είναι όμως λίγο brutal, εμείς τους διασχίσαμε με χορνετ 2010, πιστεύω η καταλληλότερη μοτό εκεί (για δικάβαλο) είναι klx250 και γενικώς ότι είναι ελαφρύ και άνετο απο πλευράς αναρτήσεων

Panos76
05/09/2016, 11:42
Με αφορμή τον Ζεύκα


Δευτέρα φτάνουμε Εύδηλο. Δυστυχώς θα είμαστε με αμάξι...

και το ποστ του Ντόκτορα από πάνω να καταθέσω τα αποστάγματα εμπειρίας που παραθέτω για πάρτη του ζεύκα:

Καλέ μου Μπάμπη, όταν θα λάβεις αυτές τις γραμμές, εγώ θα κλαίω με μαύρο κλάμα αφού θα είμαι κιόλας στο Αθηναϊκό σύσκατο ενώ εσύ πιθανόν να λιάζεσαι σε κάποιο ορεινό χωριό.

Συνοπτικά λοιπόν σου δίνω κάποια σημεία να κινηθείς για ποτό/φαγητό:

Εύδηλος:

Φαγητό: Tο ''Κοράλλι'' ήταν η ταβέρνα που ξεχώρισα από πολλές απόψεις. Τιμές περίπου 14€ το άτομο (με κρασί και αναψυκτικό)

''Πόπη'' σε φάση καμουφλάζ κάτω από κληματαριές, βγαίνοντας από Εύδηλο προς Αρμενιστή, στο αριστερό σου χέρι, μια καλή κυριούλα τα φτιάχνει όλα μόνη της. Πάρε και φουσκώπιτα με σπιτικό μπέικον - αν προλάβεις. Να πάρεις κ αρνί στη γάστρα με σάλτα από θυμάρι κ μέΛι. Δε σ'αρέσει; Στο πΛί μας, να πάρεις σαρδέλα στα κάρβουνα τότε με καλαμάρι κ φοβερή τηγανιτή πατάΚα.

''Ρακόστρωτο'' δε πήγα διότι από καλοφαγά άκουσα ότι δεν έλεγε πολλά.

Για σουβλακοκατάσταση πήγα στο ''γύρω - γύρο'' όπου πήρα μπριζολάκια αλλά η μαρινάδα τους δε με ενθουσίασε. Επίσης το καλαμάκι δεν ήταν χειροποίητο.

Ποτό/γλυκό/καφές: Το ''Ριφιφί'' ήταν καλό, μάζευε κ το περισσότερο κόσμο. Πάρε κρέπα ή/και βάφλα. To side effect θα είναι άμεσο..


Καραβόσταμο:

Φαγητό: N/A

Ποτό/καφές: Οπωσδήποτε στο ''Apalube'' - κατά προτίμηση βράδυ (5€ το ποτό)


Αρμενιστής:

Φαγητό: ''Μαίρη-μαίρη'' Γκουρμεδιάρικη παρουσίαση σε παραδοσιακά πιάτα. Δε πήγαμε διότι δε γούσταρε η σύζυγος τη φάση, ωστόσο έχω πολλές διαβεβαιώσεις ότι το μαγαζί λέει πολλά. (το έχει κ το trip advisor)

Καφές/γλυκό: Ακριβώς από κάτω για γλυκό είναι καλή φάση (κ παγωτό), ενώ για καφεδάκι πήγαμε στο ''Μύθο'' , χαμηλά μπροστά στη θάλασσα για χαλαρή - μποέμ - κατάσταση.


Ακαμάτρα:


Φαγητό: ''Στα Πέριξ'' με διάφορα πιατικά - καλή φάση, χωρίς να ξετρελαθείς.

Καφές: Στο καφενείο του Πίτσικα θα έρθει αέρινο Νικαριώτικο μωράκι να σου πάρει παραγγελία.


Χριστός:

Γύρνα όλη τη λιθόστρωτη φάση και καθίστε όπου σας αρέσει.

Εμείς εκεί κάτσαμε μόνο για καφέ, αλλά όλα έδειχναν ωραία.


Αρέθουσα:

Φαγητό: Φεύγοντας από Εύδηλο προς Α. Κήρυκο, μετά το Κεραμείο, θα βρεις ταμπέλα ''ταβέρνα πλάκα'', κλπ. Να πάτε και εκεί για καλό φαγητό και θέα.


Μαγγανίτης:

Καφές: Πηγαίνοντας για Σεϊχέλες, σε κοντινή σχετικά απόσταση θα βρείτε τον Οικισμό Μαγγανίτη όπου κάτω στο μινιμαλιστικό λιμανάκι θα απολαύσετε το καφεδάκι, το μεζεδάκι σας με ούζο ή το ποτό σας σε ένα όμορφο μαγαζάκι του οποίου το όνομα δε συγκράτησα αλλά ήταν κ το μοναδικό.

Πανηγύρια: Θα πετύχετε 3 την ίδια μέρα - 08/09 σε Κεραμέ, Πλαγιά και Πλωμάρι. Αν αντέξεις να περιμένεις στην ουρά με τον δίσκο, θα φας ξεροψημένο κατσίκι με 17€/kg, πατάτες, τζατζίκι και σαλάτα με 3€ έκαστο.


Αυτά τα ολίγα - επιγραμματικά. Ακολουθεί σύντομη παρουσίαση με οπτικό υλικό σε επόμενο ποστ, διότι εδώ το παρακάναμε.

Ζεύκας
05/09/2016, 19:06
Ρισπεκτ Πανο ευχαριστω πολυ!!

Πρωτη μερα σημερα, το γιαλισκαρι ειναι η εδρα. Μπανακι στη μεσακτη και σε λιγο παμε χριστο.

Αυριο μπάνιο αρμενιστη και το βράδυ πανηγύρι στου νας, να, κατι τετοιο τεσπα