PDA

View Full Version : Blue Universal Digital Gear Indicator for Motorcycle



mankam
13/07/2011, 13:04
Καλησπερα στην παρεα...
Σκεφτομαι την αγορα του παρακατω δεικτη ταχυτητας μαι και η μοτο μου ειναι παλιο μοντελο και δεν διαθετει ψηφιακο κοντερ,η τιμη ειναι πολυ καλη και η περιγραφη λειτουργιας και εγκαταστασης αρκετα κατανοητη,το εχει βαλει κανενας για να ακουσουμε γνωμες?


http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Blue-Universal-Digital-Gear-Indicator-Motorcycle-/320715260023?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item4aac1e8077

borbos
13/07/2011, 14:25
φιλε με το παρδον κιολας αλλα ειναι χαλι μαυρο....την παρακατω φωτο την ιδες?

http://usih.merchantrunglobal.com/ImageHosting/ViewImage.aspx?GlobalID=1004&MerchantID=11144&ImageID=2365&DisplaySize=-1&ListingID=55070

γνωμη μου πήγαινε παρε κανα σοβαρο gear indicator (eg GIpro ).

mankam
13/07/2011, 14:53
το ειδα φιλε μου υπαρχει τροπος να μπει ποιο ομορφα,δεν βγαινει για την δικη μου μοτο zzr1100 gear indicator με αναλογικο ταχυμετρο,υπαρχουν καποια μοντελα και θελουν μαγνητη να μετρανε περιστροφες τροχου ολοκληρη ιστορια δηλαδη μια και πρεπει να περασει καλωδιο πανω απο τα πηρουνια για να δωσει εντολη.
28 ευρω με τα μεταφορικα εχει οποτε δεν νομιζω οτι χανω και τιποτα.

sgi
14/07/2011, 12:26
telika to parigkiles ,to dokimases einai kalo? aksiopisto? adiabroxo einai?

mankam
28/04/2012, 18:02
Απανταω με αρκετη καθυστερηση αλλα δεν ειχα δει την ερωτηση σου.
το οργανακι ειναι αδιαβροχο πλαστικοποιημενο,μετραει μεχρι 8 ταχυτητες.
Εχει αρκετη δουλεια για να μπει,εμενα μου πηρε μερες να το φιλοσοφισω πως θα μπει,κυριως τους αισθητηρες που θελουν πολυ πατεντα οπως θα δειτε και στη φωτο παρακατω,οι συνδεσεις εγιναν με ρευματα που πηρα απο την καλωδιωση πισω απο το καντραν,το μοναδικο καλωδιο που χρειαστηκε προεκταση ηταν απο τους αισθητηρες που βρισκονται στο λεβιε ταχυτητων.
λειρουργει αρκετα καλα αφου χρειαστηκε πολλες μικρορυθμισεις στις αποστασεις των αισθητηρων,παιρνει εντολη απο το λαμπακι της νεκρας για να διορθωσει αν και μερικες φορες αυτο δεν λειτουργει (πρεπει να δω παλι τις συνδεσεις)
γενικως με τα χρηματα που εδωσα και λογω οτι δεν εχω ψηφιακο ταχυμετρο και τα περισσοτερα gear indikator δινουν μαγνητες που προσαρμοζονται στην ζαντα και το πιρουνι για να διαβασουν περιστροφες τροχου κατι που δεν μου αρεσε (πολλα καλωδια και σιγουρα θα ειχουν θεμα με τον καιρο) εμεινα ικανοποιημενος και κανει τη δουλεια του.
Εαν δεν "πιανουν" τα χερια σου δεν το συστηνω γιατι θα βριζεις στο τελος.
το τοποθετησα με λαμακι που πιανει πισω στη βιδα του καντραν ετσι δεν τρυπησα τιποτα ουτε φαινεται κατι ασχημο (αν εξαιρεσω τον σφικτηρα που θα τον αλλαξω με μαυρο για να μην φαινεται ασχημα)
256056

εδω φαινονται οι αισθητηρες που τοποθετηθηκαν με βασουλες χωρις να τρυπησω καπου στον κινητηρα,ο μαγνητης κοληθηκε πισω απο ενα κατσαβιδι που χαλασα για να δινει την κινηση του λεβιε δεν βρηκα αλλο τροπο να το στηριξω με τη σωστη γωνια να διαβαζει τις αλλαγες και ετσι εκανα ενα πονταρισμα στον λεβιε για να το κολλησω σε περιπτωση αφαιρεσης με ενα τροχισμα δεν θα φαινεται.
εξτρα υλικα 3€ για θερμοσυστελομενο και ακροδεκτες που πηρα.
256057