PDA

View Full Version : Ems ή Ups



Εχετλαίος
14/07/2011, 13:13
Κoπέλια θέλω να μου πέψουνε κάτι από Ιαπωνία. Και οι δυο εταιρείες χρεώνουνε περίπου τα ίδια με την ΕΜS κατιτίς ακριβότερα (33€ η EMS, 29€ η UPS).
Tι να αναμένω τελωνεικά κερατιάτικα; Ισχύει ότι με UPS θα τηνε φάμε στην κεφαλή σίγουρα ενώ ότι με EMS μπορεί να μην πλερώσουμε και πράμα; Kαι πόσα να πλερώσουμε σύνολο στην τελική;
Έχω ακούσει/διαβάσει διάφορα...
(σαν gift/sample δεν παίζει...)
Καμιά ιδέα;
:confused:

blackbusa
14/07/2011, 13:19
λογικα και οτι ακουγετε απο την πιατσα με οποιαδηποτε ιδιωτικη μεταφορικη θα εχεις ''καπελο''...δεν παιζει με την καμμια να στο στειλουν με απλο ταχυδρομειο???που και εκει τωρα πια υπαρχει κινδυνος...

οι δασμοι που θα πληρωσεις ειναι ασαφεις...ξεκινανε απο την αξια του ποσου που εχει δηλωθει και μπορει να φτασει αν γουσταρουν τιμολογιση με την εδω αξια...αν δεν υπαρχει εδω το αντικειμενο ειναι οπως τους γκαβλωσει...

:wave2:

Εχετλαίος
14/07/2011, 13:22
Φτού!
:sad:

arxaios
14/07/2011, 13:24
Με EMS (μέχρι πριν από 4 μηνες) δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο .... εκτός από 3 Ε έξοδα !!!
Με UPS πάντα περνάς τελωνείο !!!

Sapadak
14/07/2011, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φτού!
:sad:

Εms δεν ειναι τα "ελτα" ?

Εχετλαίος
14/07/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εms δεν ειναι τα "ελτα" ?

Κατέω γω;
2 επιλογές μου δίδει ο Ιάπωνας, EMS & UPS.
Λες;
To σιτε τους γράφει ότι συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ...
:confused:

blackbusa
14/07/2011, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εms δεν ειναι τα "ελτα" ?

σωστος...απο ενα γρηγορο ψαξιμο ειδα οτι συνεργαζετε με τα ελτα και το στο αμερικανικο βγαινει το usps...κατι μαθαμε και σημερα...

:wave2:

Sapadak
14/07/2011, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
σωστος...απο ενα γρηγορο ψαξιμο ειδα οτι συνεργαζετε με τα ελτα και το στο αμερικανικο βγαινει το usps...κατι μαθαμε και σημερα...

:wave2:

:beer:


Οποτε εχτλαιος στειλε με ems και κανε το Σταυρό σου

Εχετλαίος
14/07/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
:beer:


Οποτε εχτλαιος στειλε με ems και κανε το Σταυρό σου

Eυχαριστώ, θα δοκιμάσω (δαχτυλιά εγγυημένη, μα θα δοκιμάσω. Δεν είναι κακό να δοκιμάζει νέα πράγματα κανείς...)


:wave2:

Gandalf dr685sm
14/07/2011, 13:45
Οτιδήποτε έρχεται εκτός Ε.Ε. και είναι με κόστος άνω των 35 ευρώ (με τιμολόγιο του πωλητή) , δασμολογείται κανονικά. Ο καλύτερος τρόπος είναι να στο στείλει ώς μεταχειρισμένο , χωρίς κουτιά, έντυπα κτλ... μέσω ταχυδρομείου. Έτσι μπορείς να ισχυριστείς οτι δεν είναι αγορά, αλλά προσωπικό αντικείμενο που σου εστάλη με ταχυδρομείο απο κάποιο γνωστό σου που το είχες αφήσει εκεί.

Βέβαια παίζεις ρίσκο με εγγυήσεις, δεν θα έχεις εγχειρίδιο χρήσης κτλ... οπότε εσύ αποφασίζεις.

the who
14/07/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Eυχαριστώ, θα δοκιμάσω (δαχτυλιά εγγυημένη, μα θα δοκιμάσω. Δεν είναι κακό να δοκιμάζει νέα πράγματα κανείς...)


:wave2:

Στελιο ems ειναι τα γιαπωνεζικα ελτα.Δεν θα πληρωσεις φραγκο.:beer:

Εχετλαίος
14/07/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ο καλύτερος τρόπος είναι να στο στείλει ώς μεταχειρισμένο , χωρίς κουτιά, έντυπα κτλ... μέσω ταχυδρομείου. Έτσι μπορείς να ισχυριστείς οτι δεν είναι αγορά, αλλά προσωπικό αντικείμενο που σου εστάλη με ταχυδρομείο απο κάποιο γνωστό σου που το είχες αφήσει εκεί.

Άσε Μάγε, δεν παίζει. Δεν λέγω ίντά 'ναι διότι θα με κράξουνε και οι λεμονόκουπες μα δυστυχώς δεν παίζει το προσωπικό/μεταχειρώ/χωρίς κουτί
:blush:

Εχετλαίος
14/07/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Στελιο ems ειναι τα γιαπωνεζικα ελτα.Δεν θα πληρωσεις φραγκο.:beer:

:beer: :beer:

road spirit
14/07/2011, 13:52
έχω φέρει 4 πακέτα με ems απο Ασία (2 κίνα, ταιβάν, ιαπωνία)

Αξίες, ~300 τα 2, ένα 1000άρικο και ένα 500άρικο

μόνο στο ένα 300άρι πλήρωσα τελωνείο και το δέμα καθυστέρησε (κρατήθηκε στο τελωνείο) κάνα 3μηνο ...

τα υπόλοιπα 3 τα είχα στη πόρτα μου σε μια βδομάδα

blackbusa
14/07/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Οτιδήποτε έρχεται εκτός Ε.Ε. και είναι με κόστος άνω των 35 ευρώ (με τιμολόγιο του πωλητή) , δασμολογείται κανονικά. Ο καλύτερος τρόπος είναι να στο στείλει ώς μεταχειρισμένο , χωρίς κουτιά, έντυπα κτλ... μέσω ταχυδρομείου. Έτσι μπορείς να ισχυριστείς οτι δεν είναι αγορά, αλλά προσωπικό αντικείμενο που σου εστάλη με ταχυδρομείο απο κάποιο γνωστό σου που το είχες αφήσει εκεί.

Βέβαια παίζεις ρίσκο με εγγυήσεις, δεν θα έχεις εγχειρίδιο χρήσης κτλ... οπότε εσύ αποφασίζεις.

τα τσακαλια του τελωνιου εχω μαθει οτι καποιες φορες συμψιφιζουν την αξια συν τα μεταφορικα...:winka:
αρα το να περασει η οχι τελωνειο ειναι στην ευχερια βαρεμαρα του υπαλληλου...απο την αλλη στις ιδωτικες εταιριες για να βγαλουν το κατιτις τους παραπανω στο περνανε απο μονοι τους στο τελωνιο...και σου λενε αν θες να γλυτωσεις ταλαιπωρια και λεφτα δωσε μας ενα 5οαρικο και καθαριζουμε εμεις...

εγγυησεις και εγχηριδιο στα παπαρια του...το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να δηλωσεις την αξια...και αν χαθει απλα χαθηκε...μεχρι ενα 5% απωλειας ειναι δικαιολογημενο και νομικα ειχα ακουσει...αρα αν γυαλισει κατι σε καποιον κλαφτα χαραλαμπε...


:wave2:

Εχετλαίος
14/07/2011, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αρα αν γυαλισει κατι σε καποιον κλαφτα χαραλαμπε...

Ευτυχώς εκεί δεν έχουμε πρόβλημα...

John Steed
14/07/2011, 13:59
αστη τη UPS καλύτερα, μπορεί να σου ζητήσουν νταβατζιλίκι....

Η άλλη θα έρθει με τα ελτά :wave2:

road spirit
14/07/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Η άλλη θα έρθει με τα ελτά :wave2: σωστά, ξέχασα να το γράψω πριν, οι αποστολές ems διεκπεραιώνονται απο ΕΛΤΑ στο ελλάντα

vaska
14/07/2011, 16:09
Στέλιο φέρνω συχνά πυκνά πράγματα από Ασία, ολοκαίνουρια στα κουτιά τους. Η αξία κάθε αποστολής ξεπερνάει τα 2000 €. Με απλό ταχυδρομείο, πληρώνω 3€ (επεξεργασία τελωνίου λέγεται) και τπτ άλλο. Δεν πέρασαν ποτέ τελωνείο.Αλλά είναι ρίσκο, μπορεί να είσαι ο άτυχος που θα του ανοίξουν το δέμα και θα το τελωνίσουν κανονικά.

Δε με λες, καθαριστικό χαλιών θα φέρεις????

Άμα κάνει και για κουρτίνες θέλω κι εγώ ένα μπουκαλάκι.



:bigcry: :bigcry: :bigcry:

blackbusa
14/07/2011, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Στέλιο φέρνω συχνά πυκνά πράγματα από Ασία, ολοκαίνουρια στα κουτιά τους. Η αξία κάθε αποστολής ξεπερνάει τα 2000 €. Με απλό ταχυδρομείο, πληρώνω 3€ (επεξεργασία τελωνίου λέγεται) και τπτ άλλο. Δεν πέρασαν ποτέ τελωνείο.Αλλά είναι ρίσκο, μπορεί να είσαι ο άτυχος που θα του ανοίξουν το δέμα και θα το τελωνίσουν κανονικά.

Δε με λες, καθαριστικό χαλιών θα φέρεις????

Άμα κάνει και για κουρτίνες θέλω κι εγώ ένα μπουκαλάκι.



:bigcry: :bigcry: :bigcry:

φανταζομαι δεν δηλωνεις την αξια...

DrBig
14/07/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Με EMS (μέχρι πριν από 4 μηνες) δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο .... εκτός από 3 Ε έξοδα !!!
Με UPS πάντα περνάς τελωνείο !!!

Μηπως το αναποδο? Με UPS μια φορα που μου σταλθηκε δεμα απο αμερικη, πληρωσα μονο το θρυλικο τρι-ευρω, για δεμα αξιας 200 ευρω.

John Steed
14/07/2011, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Δε με λες, καθαριστικό χαλιών θα φέρεις????

Άμα κάνει και για κουρτίνες θέλω κι εγώ ένα μπουκαλάκι.

:bigcry: :bigcry: :bigcry:



Μάλλον καμία λεπίδα του HATTORI HANZO θα θέλει να φέρει


:winka:


231431

vaska
14/07/2011, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
φανταζομαι δεν δηλωνεις την αξια...

Σαφώς και όχι, έχουν μάθει οι κίτρινοι και βάζουν απ' έξω 3-4 αντίγραφα της απόδειξης που είναι πάντα κάτω από 150€