PDA

View Full Version : οδηγιες εγκαταστασης στα αγγλικα



gush549
14/07/2011, 18:02
ψαχνω για οδηγιες εγκαταστασεις στα αγγλικα πλαινα καγκελα για βαλιτσες hepco &becker (γιατι τα γερμανικα μου ειναι σκουριασμενα!) σε bmw funduro 96.ξερει κανεις?

foogr01
14/07/2011, 22:25
άμα δε βρεις γράψε ή σκάναρε το γερμανικό κείμενο να σου κάνω μία γρήγορη μετάφραση.

gush549
14/07/2011, 23:06
Montagehinweise
Sitzbank und Seitenverkleidungen demontieren.
Die beiden hinteren Blinker verbleiben in der Originalposition.

Die Befestigungsmuttern der Soziusfuf1rasten 16sen. Auf das Oberstehende Gewinde von der
Radseite her die vorderen Rohrstreben der Koffertraqer fUgen und mit den Sprengringen und
den flachen Muttern M 10 x 1,5 montieren.

Die oberen Befestigungslaschen der Koffertrager (hinten) werden in den vorhandenen
Bohrungen des Versteifungsbleches unterhalb der hinteren Blinker mit den
Sechskantschrauben M 8 x 20 rnontiert.

Die vorderen 8efestigungslaschen in den deckungsgleich vorhandenen Bohrungen des
Versteifungsbleches am Rahmen montieren. Auch hierzu die Sechskantschrauben M 8 x 20
verwenden, nebst U-Scheiben + selbstsichernde Muttern.

Der Versteifunqsbuqel wird an den unteren Gewindebohrungen der Koffertraqer mit den
Sechskantschrauben M 6 x 18 nebst U-Scheiben montiert.

Die ebenfalls dem 8ausatz beigefligten Sechskantschrauben M 6 x 16 nebst Muttern + U-
Scheiben sind zur Montage der KofferschloBadapter vorgesehen.

Der Trager ist ausgelegt zur Anbringung der HEPCO & BECKER JUNIOR-Koffer (Endurosatz)
vorgesehen.

Nach der Montage aile Verschraubungen auf festen Sitz kontrollieren!

Zur Montage des JUNIOR-Topcases bieten wir einen Topcasetraqer an, der auf der
Originalbrucke rnontiert wird, Artikel-Nurnrner 650.618X.

Auch bieten wir fUr die F 650 einen Tank- und Motorschutzbuqel an, Art.-Nr. 502.900; fUr
die F 650 ST unter der Artikel-Nummer 502.906

αυτο βρηκα επειδη δεν ξερω γρι γερμανικα μπορει να ειναι και ασχετο!!ευχαριστω παντως

foogr01
15/07/2011, 10:20
οκ, με την 1η ευκαιρία μεσημέρι-απόγευμα στο γράφω ελληνικά γιατί τώρα με απασχολεί ο μικρός κ δε μ' αφήνει...

sniper
15/07/2011, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gush549
ψαχνω για οδηγιες εγκαταστασεις στα αγγλικα πλαινα καγκελα για βαλιτσες hepco &becker (γιατι τα γερμανικα μου ειναι σκουριασμενα!) σε bmw funduro 96.ξερει κανεις?

Δοκίμασες να βάλεις το κείμενο στο Google translator?

Για δες.. (http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT#de|en|Montagehinweise%0ASitzbank%20und%20Seitenverkleidungen%20demontieren.%0ADie%20beiden%20 hinteren%20Blinker%20verbleiben%20in%20der%20Originalposition.)


Montagehinweise
Sitzbank und Seitenverkleidungen demontieren.
Die beiden hinteren Blinker verbleiben in der Originalposition.

Installation instructions
Seat and side panels dismantled.
The two rear turn signals remain in their original position.

foogr01
15/07/2011, 13:41
Σου παραθέτω τη μετάφραση, αλλά ζητώ συγνώμη για κάποιους όρους που δεν ξέρω πως είναι στα ελληνικά κ απλά έκανα μετάφραση αλλά google σ' εκείνα τα σημεία :lol:

Συνήθως από βίδες κ λοιπά "κολοκύθια" εδώ πάω με το δείγμα κ λέω θέλω αυτό κ κλείνει η ιστορία. Πρέπει κάποια στιγμή να πάω σε ένα "βιδάδικο" να μάθω επιτέλους τους ελληνικούς όρους :D

Έχουμε λοιπόν:
[μεταφραση on]
Οδηγίες συναρμολόγησης (αυτό το ήξερες ήδη :p )
Αφαίρεση της σέλας κ των πλαϊνών επενδύσεων.
Τα δύο πίσω φλας μένουν στις αρχικές τους θέσεις.

Λύσιμο των παξιμαδιών των μασπιέ του συνεπιβάτη. Τοποθέτηση των μπροστινών σωλήνων στήριξης στο από πάνω σπείρωμα από τη μεριά της ρόδας και σφίξιμο με τις ειδικές ροδέλες που δυσκολεύουν το λασκάρισμα (δεν ξέρω πως τα λένε στα ελληνικά) και τα επίπεδα παξιμάδια M 10 x 1,5.

Οι πάνω θηλιές στερέωσης των καγκέλων στήριξης των βαλιτσών (πίσω) τοποθετούνται στις προϋπάρχουσες τρύπες της λαμαρίνας κάτω από τα πίσω φλας με τις εξάπλευρες βίδες M 8 x 20.

Οι μπροστινές θηλιές στερέωσης τοποθετούνται στις υπάρχουσες τρύπες, που συμπίπτουν, της ενισχυτικής λαμαρίνας στο πλαίσιο. Και πάλι χρησιμοποιούμε τις
εξάπλευρες βίδες M 8 x 20 μαζί με τους δίσκους U (δεν ξέρω τι εννοεί) και τα αυτοασφαλιζόμενα παξιμάδια.

Ο ενισχυτικός βραχίωνας (???) τοποθετείται στα κάτω σπειρώματα των καγκελών στήριξης με τις εξάπλευρες βίδες M 6 x 18 μαζί με τους δίσκους U.

Οι εξάπλευρες βίδες M 6 x 16 μαζί με τα αντίστοιχα παξιμάδια κ τους δίσκους U που συμπεριλαμβάνονται προορίζονται για την τοποθέτηση των ανταπτόρων των κλειδαριών των βαλιτσών.

Τα κάγκελα στήριξης προορίζονται για την τοποθέτηση των βαλιτσών HEPCO & BECKER JUNIOR (σετ εντούρο).

Μετά την τοποθέτηση να ελεγχτούν όλες οι βίδες κ τας παξιμάδια ώστε να είναι βιδωμένα σφιχτά.

Για την τοποθέτηση της μπαγκαζιέρας JUNIOR-Topcase προσφέρουμε βάση στήριξης που τοποθετείται πάνω στην αυθεντική σχάρα της μηχανής, Κωδικός 650.618X.

Επίσης προσφέρουμε για την F 650 κάγκελα για το φαίρινγκ κ τον κινητήρα, κωδικός 502.900. Για την F 650 ST ο κωδικός αυτός είναι 502.906.

[μεταφραση off]

Επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με πλαϊνές βαλίτσες δεν γνωρίζω καλά τι συμπεριλαμβάνει ένα τέτοιο σετ (από εξαρτήματα), αλλά ελπίζω να σε βοηθήσει η μετάφραση.

Καλή εγκατάσταση :beer:

gush549
15/07/2011, 18:33
η μεταφραση απο google translator την δοκιμασα ειναι αθλια δεν εβγαλα ακρη...σε ευχαριστω πολυ με βοηθησε πολυ η δικια σου μεταφραση.τα εβαλα πανω,ολα καλα και καγκελα και μπαγκαζεριες ολα οκ,
ευχαριστω για την βοηθεια και για το χρονο σου!!καλα μου ταξιδια!!

foogr01
15/07/2011, 20:59
Χαίρομαι :D

Καλοφόρτωτες κ καλά σου ταξίδια λοιπόν :beer: