PDA

View Full Version : Απατεώνες στο Ebay...



CBR600RR7
15/07/2011, 10:01
εψαξα στο forum αλλα δεν βρηκα καποιο θεμα με τα προβληματα που εχουμε απο πωλητες του Ebay...

καλο θα ηταν αν ειχαμε κακες εμπειριες απο το ebay να τις μαζεψουμε εδω για να γνωριζουμε ολοι...

θα ξεκινησω εγω φυσικα

στις 9/5/2011 αγορασα κατι απο τον πωλητη του ebay με το ονομα BIKEDEVILS (υπαρχει και site) αξιας περιπου €20

αυτο που κρινω σημαντικο για αγορα απο το ebay ειναι ο πωλητης

1. να εχει πολλες αγοραπωλησιες
2. να εχει υψηλο feedback
3. να εχει paypal buyer protection

και οντως ο συγκεκριμενος τα ειχε τα παραπανω...

ΑΛΛΑ αυτο που ισχυει γενικα ειναι πως αν περασουν 45 ημερες απο την αγορα, δεν ισχυει το buyer protection... και επισης αν περασουν 60 ημερες δεν μπορεις πλεον να αφησεις feedback...οποτε αν δεν εχει καποιος αρνητικα feedback δεν σημαινει πως ειναι και αντικειμενικο...

οποτε ο συγκεκριμενος πωλητης μου απαντουσε μεχρι και τις 45 ημερες πως το εχει στειλει και θα τσεκαρει με το ταχυδρομειο αν υπηρχε προβλημα κτλ... μου εστειλε αφου τον επρηξα αλλο ενα email να μου πει πως θα τα στειλει παλι και μετα αφαντος... καμια απαντηση...

γιατι? ειχαν περασει οι 45 του buyer protection και επισης οι 60 του feedback!!!τυχαιο? δεν νομιζω...

Μ$λακια που δεν το ηξερα για τις ημερες...

οποτε προσοχη στις ημερες και προσοχη στον BIKEDEVILS...

Τα €20 να τα φαει στο πολλαπλασιο στους γιατρους ο φουστης!!!

sniper
15/07/2011, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR600RR7
....

Τα €20 να τα φαει στο πολλαπλασιο στους γιατρους ο φουστης!!!

Που να έχανες και κανένα 50ρικο..

Μεσαιωνικά βασανιστήρια θα του έταζες..

CBR600RR7
15/07/2011, 10:14
και βαλε...

η κλοπη δεν εχει να κανει με το ποσο αλλα με την πραξη... :mad:

kiloMeater
15/07/2011, 12:19
πριν να ληξουνε οι μερες ανοιγεις case στο ebay να εισαι κατοχειρωμενος
και αστον μετα να κουρευεται... οσες φορε μου επαιξε τετοια φαση, μου γυσρισε τα λεφτα πισω το eb ay

CBR600RR7
15/07/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
πριν να ληξουνε οι μερες ανοιγεις case στο ebay να εισαι κατοχειρωμενος
και αστον μετα να κουρευεται... οσες φορε μου επαιξε τετοια φαση, μου γυσρισε τα λεφτα πισω το eb ay

τωρα ναι, το εμαθα... δεν ηξερα πως επαιζε θεμα με τις ημερες :(

και αυτο που με τσαντιζει ειναι πως την γλυτωνει ο αλλος...

antonis_fr4-4
15/07/2011, 12:45
ειχα παθει το ιδιο αλλα οχι απο ebay αλλα απο την acumen electronics.εστειλα 3-4 mail και δεν απαντουσανε.ειχε περασει ενας μηνας μεχρι που λεω δεν γαμιουντε.επιτοπου dispute sto paypal και μεσα σε 10 λεπτα ειχα απαντηση με mail κ tracking number και μαλιστα μου στειλανε οχι μονο αυτο που ειχα παραγγειλει αλλα και 2-3 αξεσουαρ παραπανω σαν δωρο.

τελικα και ο αγιος φοβερα θελει

schumifer
16/07/2011, 12:26
Δεν ξέρω πώς σου ξέφυγε, αλλά στο MyEbay όταν έχεις αντικείμενο αγορασμένο - πληρωμένο και χωρίς να έχεις αφήσει αξιολόγηση, μετά από κάποιες μέρες σου έχει από κάτω το ebay μόνο του ενημέρωση του στυλ "έχει περάσει καιρός από τότε που το αγοράσετε και αξιολόγηση δεν έχετε βάλει. Αν έχετε κάποιο πρόβλημα ανοίξτε case μέχρι τότε..."

dmf
16/07/2011, 13:06
Το λαθος βαραινει κι εσενα.. 45 μερες ειναι υπερβολικα πολλες για ενα δεμα απ'οπου κι αν ερχεται..
Εγω στις 20-25 μερες ανοιγω παντα dispute. Αν φτασει το κλεινω, αν δεν φτασει παιρνεις αποζημιωση.

edit: Αν και δεν νομιζω ενας πωλητης με τοσο καλο feedback οσο λες, και μεγαλο ογκο πωλησεων, να εκανε τετοια μλκια για να σου κλεψει εσενα 20€. Μαλλον θα εχει χαθει το δεμα.

BLiTzER
16/07/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εγω στις 20-25 μερες ανοιγω παντα dispute. Αν φτασει το κλεινω, αν δεν φτασει παιρνεις αποζημιωση.


Αυτό. Ίσως λίγο παραπάνω γιατί από Κίνα, Χονγκ Κονγκ κτλ πιθανό να πάρει και 20-25 μέρες. Από Αμερική επίσης μου χει τύχει να καθυστερήσει στο τελωνείο και να το πάρω 2.5 μήνες μετά...

Έχω λογαριασμό στο ebay από τον Φεβρουάριο του 2003, με πάρα πολλές αγωραπωλησίες και 100% feedback. Μία φορά χρειάστηκε να ανοίξω dispute και τελικά το θέμα λύθηκε εντός μιας εβδομάδας. Κατά τ'άλλα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Και μιλάμε για αγοραπωλησίες ψυγείων, πάγκων γυμναστικής, μέχρι εξατμίσεων και μουσικών οργάνων.

ΠΑΝΤΑ ανοίγεις dispute πριν περάσουν οι 45 μέρες, αν δεν έχεις λάβει το δέμα σου. Από κει και πέρα έχεις λίγο καιρό ακόμα (δε θυμάμαι ακριβώς, ίσως 15 μέρες) μέχρι να διεκδικήσεις τα λεφτά σου πίσω. Καλό είναι να επικοινωνείς με τον πωλητή πριν από αυτό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν το αφήνεις στην τύχη του.

Xrider
17/07/2011, 11:13
Ρε παιδες ξερει κανεις γιατι ΔΕΝ υπαρχει ebay.gr?

Sapadak
17/07/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ρε παιδες ξερει κανεις γιατι ΔΕΝ υπαρχει ebay.gr?

Αυτο τι ειναι?
http://www.ebay.gr/

dmf
17/07/2011, 11:32
αυτο δεν ειναι ακριβως ελληνικο ebay, γιατι θα επρεπε να βγαζει προϊοντα απο την ελλαδα στην αναζητηση. (και στο τελος τα international). Περισσοτερο για ελληνικη μεταφραση μοιαζει.

Gandalf dr685sm
17/07/2011, 12:00
Γενικά καλό είναι να ενημερώνομαστε για δικαιώματα, ευθύνες αλλά και το τι μπορούμε να κάνουμε για ηλεκτρονικές αγορές. Τα χρήματα είναι δικά μας και καλό είναι να μην επαφιόμαστε στην καλοσύνη ή στην τιμιότητα τους , σε τέτοιες περιπτώσεις. Όπως είπε ενα παλικάρι πριν.. αν περάσουν 14 μέρες, τότε στέλνεις μήνυμα στον πωλητή... αν δεν έχεις νεώτερα του και δεν έχεις παραλάβει δέμα στις 20 μέρες, τότε κατευθείαν dispute και αν έχει έρθει εντωμεταξύ το δέμα, τότε το κλείνεις.. διαφορετικά περιμένεις απόφαση του paypal/eBay, αν δεν σε αποζημιώσει ο ιδιος..

Ειδικά το paypal & eBay καταστήματα που κάνουν "κόλπα" τους κυνηγάει και νομικά διά τραπέζης αν διαπιστώσει ατασθαλίες εκ μέρους τους.

Xrider
17/07/2011, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Αυτο τι ειναι?
http://www.ebay.gr/
Απλα γραμμενο στα Ελληνικα και αναζητηση σε ΗΠΑ,Αγγλλια και Αμερικη...

Sapadak
18/07/2011, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Απλα γραμμενο στα Ελληνικα και αναζητηση σε ΗΠΑ,Αγγλλια και Αμερικη...

Και τι σε εμποδίζει να βάλεις αγγελία σε αυτό στη μητρική σου γλώσσα και να το πουλήσεις απο εκεί?


Εκτος αν δεν κατάλαβα τι θα ήθελες απο ενα "Ελληνικό" ebay :confused:

CBR600RR7
18/07/2011, 08:10
ρε παιδια, να καταλαβαινουμε τι γραφει ο καθενας εδω μεσα...

το ξερω πως επρεπε να κοιταξω τους ορους (να τους κοιταξω παλι βασικα γιατι ειμαι παλιος χρηστης ebay και μονο μια φορα χρειαστηκε να κανω dispute και πηρα τα χρηματα μου πισω...) απλα δεν θυμομουν ποσες ημερες ηταν μεχρι να ληξει...

το θεμα δεν ειναι αν ειμαι εγω λαθος ή οχι, το θεμα ειναι πως εστειλα χρηματα για μια αγορα και δεν ηρθε ποτε το προϊον... τωρα αν ειχα προσεξει τις ημερες θα επαιρνα και τα χρηματα πισω απο το paypal αλλα δεν ειναι μονο εκει το θεμα...ουτε αν εστελνα emails ή οχι, κατι που εκανα ηδη αρκετες φορες...

το θεμα ειναι πως ο συγκεκριμενος πηρε χρηματα και δεν εστειλε το προϊον...

εκει ειναι το θεμα και οχι να μου λετε πως φταιω εγω κτλ... φταιω που δεν παιρνω χρηματα πισω απο paypal, οχι που δεν το εστειλε αυτος ή που δεν απαντουσε στα emails ακριβως μετα τις 45 ημερες!!!γιατι πριν απαντουσε μια χαρα...

και για να τελειωνω, ηθελα απλα να σας ενημερωσω για εναν πωλητη που δεν εκανε αυτο που επρεπε αλλα και στο γεγονος πως πρεπει να δινουμε σημασια στις ημερες...

αυτα...

CBR600RR7
18/07/2011, 08:17
μολις τσεκαρα τα emails μου...

μου εστειλε email πως για καποιο λογο τα emails μου πηγαιναν στα junk... και πως θα μου κανει refund...

για να δουμε...γιατι μου ειχε πει σε αλλο email πως θα μου το στειλει παλι αλλα τιποτα...

παντως οπως λες και εσυ dmf, και εγω απορησα γιατι εχει οντως πολλες πωλησεις και καλο feedback...

αλλα σιγουρα μονο επαγγελματικη συμπεριφορα δεν ειναι... τοσες ημερες δηλ τι εκανε?

anyway...

Xrider
18/07/2011, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Και τι σε εμποδίζει να βάλεις αγγελία σε αυτό στη μητρική σου γλώσσα και να το πουλήσεις απο εκεί?


Εκτος αν δεν κατάλαβα τι θα ήθελες απο ενα "Ελληνικό" ebay :confused:
Δεν ειναι θεμα γλωσσας.
Στις χωρες που υπαρχει εχει και εξειδηκευμενη πωληση + μια υπηρεσια που λεγετε kijiji.
Οταν ψαχνεις στο γενικο,υπαρχουν απειρες αγγελιες που ΔΕΝ στελνουν εκτος χωρας η και περιοχης.
Εχει μεγαλη διαφορα να ειναι de,co.uk,it.gr απο gr

Sapadak
18/07/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δεν ειναι θεμα γλωσσας.
Στις χωρες που υπαρχει εχει και εξειδηκευμενη πωληση + μια υπηρεσια που λεγετε kijiji.
Οταν ψαχνεις στο γενικο,υπαρχουν απειρες αγγελιες που ΔΕΝ στελνουν εκτος χωρας η και περιοχης.
Εχει μεγαλη διαφορα να ειναι de,co.uk,it.gr απο gr

Aha

Ok then

maron
20/07/2011, 02:22
μακρυα απο τον RPR-MOTO
ακομα στελνει κατι ζαντες :(