PDA

View Full Version : 1o service



Lazio
20/07/2005, 09:26
Κοιταξα χτες το book γιατι πλησιαζω τα 1000 ΚΜ για το 1ο και δεν καταλαβα τι χρειαζεται να μου αλλαξει και τι να ελεγξει ο μαστουρας που θα το παω!! :D

Πως ειναι ετσι γραμμενος ο πινακας του Service Ημαρτον....:yuck:

Ας δωσει καποιος βοηθεια και πραγματακια που θα πρεπει να προσεξω η να απαιτησω.
Για σασμαν να βαλω Motul? :beer:

modeerf
20/07/2005, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Κοιταξα χτες το book γιατι πλησιαζω τα 1000 ΚΜ για το 1ο και δεν καταλαβα τι χρειαζεται να μου αλλαξει και τι να ελεγξει ο μαστουρας που θα το παω!! :D

Πως ειναι ετσι γραμμενος ο πινακας του Service Ημαρτον....:yuck:

Ας δωσει καποιος βοηθεια και πραγματακια που θα πρεπει να προσεξω η να απαιτησω.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις...το διαγραμμα της περιοδικής συντήρησης που περιλαμβάνεται στο service manual είναι ξεκάθαρο...

Σου λέει λοιπόν για τα 1000χλμ:

Inspection:
Steering play
Brake hoses leak
Brake hoses damage
Brake hoses istallation condition
Brake operation
Brake fluid level
Brake light switch operation
Drive chain lubrication condition
Drive chain slack
Throttle control system
Choke operation
Idle speed
Fuel hoses leak
Fuel hoses damage
Coolant level
Radiator hoses leak
Radiator hoses damage
Radiator hoses installation condition
Bolts and nuts tightness


Change/Replace Item:
Engine oil
Oil filter



Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Για σασμαν να βαλω Motul? :beer:

Οταν λες για σασμάν εννοείς προφανώς για κινητήρα ΚΑΙ σασμαν...Castrol GPS 15W-50 (ημισυνθετικό) βάζω έγω χωρίς προβλήματα...παιδιά που βάζουν στο εν λόγω μοτό Motul ημισυνθετικό (5100 αν δεν κάνω λάθος) πάλι΄δεν έχουν κανένα πρόβλημα...

Lazio
20/07/2005, 09:55
Μαλλον νυσταζα χτες που το κοιταξα. :ZZZ: :ZZZ:

Many thanks :beer:

Μαγκες να κανονισουμε και κανα καφεδακι να τα πουμε και απο κοντα καιρο το σκεφτομαι αλλα με τις δουλειες που να προλαβει κανεις

ΧΡΗΣΤΟΣ
21/07/2005, 19:00
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙ
Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΑΓΓΛΙΚΑ
ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟΝ 1000 ΑΛΛΑΞΑ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΛΑΔΙΑ
(λαδιά αν θυμάμαι καλά της sell αυτά που πρωτινή η Kawasaki)
ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΑΝ 44 ΕΥΡΟ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
ΦΥΣΗ ΚΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΕΩΣ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΗΠΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΓΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΣ 4000 ΧΜ
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΛΙΓΑ ΤΑ 3000ΧΛΜ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΕΤΣΙ.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΟΣ.
Υ Σ…(έχω κανί 1600χλμ τα πρώτα 1000 έως 4000 rpm και τα υπόλοιπα έως 6000rpm
ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΙΣΩΩΩΩΩΩΩΩ)


ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ……

??????????????????????????????? ?????? ?????????????????? <>
Επιθεώρηση:
Οδηγώντας παιχνίδι
Διαρροή μανικών φρένων
Ζημία μανικών φρένων
Όρος istallation μανικών φρένων <>
Λειτουργία φρένων <>
Ρευστό επίπεδο φρένων
Ελαφριά λειτουργία διακοπτών φρένων
Όρος λίπανσης αλυσίδων κίνησης <>
Βραδύτητα αλυσίδων κίνησης <>
Σύστημα ελέγχου ρυθμιστικών βαλβίδων
Λειτουργία έμφραξης
Μη απασχόλησης ταχύτητα <>
Διαρροή μανικών καυσίμων <>
Ζημία μανικών καυσίμων
Επίπεδο ψυκτικού μέσου
Διαρροή μανικών θερμαντικών σωμάτων
Ζημία μανικών θερμαντικών σωμάτων
Όρος εγκαταστάσεων μανικών θερμαντικών σωμάτων
Συμπίεση μπουλονιών και καρυδιών
ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ SYSTRAN

ΧΡΗΣΤΟΣ
21/07/2005, 19:07
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
[B]Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις...το διαγραμμα της περιοδικής συντήρησης που περιλαμβάνεται στο service manual είναι ξεκάθαρο...

Σου λέει λοιπόν για τα 1000χλμ:

Inspection:
Steering play
Brake hoses leak
Brake hoses damage
Brake hoses istallation condition
Brake operation
Brake fluid level
Brake light switch operation
Drive chain lubrication condition
Drive chain slack
Throttle control system
Choke operation
Idle speed
Fuel hoses leak
Fuel hoses damage
Coolant level
Radiator hoses leak
Radiator hoses damage
Radiator hoses installation condition
Bolts and nuts tightness


Change/Replace Item:
Engine oil
Oil filter



??????????????????????????????? ?????? ?????????????????? <> &para;
Επιθεώρηση: &para;
&para;Οδηγώντας παιχνίδι
&para;Διαρροή μανικών φρένων
&para;Ζημία μανικών φρένων
&para;Όρος istallation μανικών φρένων
&para;Λειτουργία φρένων
&para;Ρευστό επίπεδο φρένων
&para;Ελαφριά λειτουργία διακοπτών φρένων <> &para;
Όρος λίπανσης αλυσίδων κίνησης <> &para;
Βραδύτητα αλυσίδων κίνησης
&para;Σύστημα ελέγχου ρυθμιστικών βαλβίδων
&para;Λειτουργία έμφραξης
&para;Μη απασχόλησης ταχύτητα
&para;Διαρροή μανικών καυσίμων
&para;Ζημία μανικών καυσίμων
&para;Επίπεδο ψυκτικού μέσου
&para;Διαρροή μανικών θερμαντικών σωμάτων
&para;Ζημία μανικών θερμαντικών σωμάτων
&para;Όρος εγκαταστάσεων μανικών θερμαντικών σωμάτων
&para;Συμπίεση μπουλονιών και καρυδιών <> &para;


Η αλλαγή/αντικαθιστά το στοιχείο: &para;
λαδια μηχανών <> &para;
Φίλτρο λαδιου&para;
ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ ΤΗΣ SYSTRAN

BAD BOY
21/07/2005, 19:19
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ 42)ΧΡΗΣΤΟΣ:beer:
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ SYSTRAN AΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ :confused: :lol:
ΣΚΙΣΤΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΝΑΙΙΙΙΙ:winka:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΤΑ SHEEL ULTRA ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ 6000ΧΛΜ.ΜΗΝ ΣΕ ΧΑΣΟΥΜΕ.... ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ:wave2:

dbandit
21/07/2005, 19:23
Aπο Δευτερα το 1ο service...

Δεν κρατιεμαι...:D :D

Ενταξει ειναι πωροση το εργαλειο

modeerf
21/07/2005, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΧΡΗΣΤΟΣ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙ
Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΑΓΓΛΙΚΑ

Ok...

Τι "υποτείθεται" οτι πρεπει να σου κοιτάξει ο μάστορας:
*Πως "παίζει" το τιμόνι αριστερά-δεξιά για να "νιώσει" ρουλεμάν λαιμού
*Φρένα: διαρροές στα σωληνάκια και όχι μονο, να τσεκάρει αν κάτι τα έχει "παίξει" και να δεί αν όλα είναι στην θέση τους...να ελέγξει την λειτουργία των φρένων, να βεβαιωθεί οτι οι διακόπτες λειτουργουν (αρα οταν πατάς φρένο ανάβει το φώς πίσω) και να τσεκάρει τα υγρά των φρένων (σταθμη)...
*Ελεγχος καταστασης αλυσίδας (αν είναι λιπαινεται επαρκως, λες και εσύ μεχρι τα 1000 δεν θα έχεις βαλει σπρευ αλλά λέμε τώρα) και ελεγχο-ρυθμιση τζόγου (τεντωμα αν χρειάζεται δηλαδή)
*Ελεγχος της γκαζιέρας (προφανως τζόγου)
*Ελεγχος λειτουργίας του Choke
*Ελεγχος-ρυθμιση ρελαντι
*Ελεγχος στα σωληνάκια τροφοδοσίας βενζίνης για διαρροες/σπασίματα
*Ελεγχος σταθμης ψυκτικου, ελεγχος σωληνακίων ψυκτικού κυκλωματος για διαρροες/σπασίματα και αν ολα είναι εγκατεστημένα οπως πρεπει να είναι...
*Σφιξιμο βιδών (ελεγχος και αν κάποιες εχουν λασκάρει...)

Πράγματα που αλλάζεις:
Λάδια μηχανής
Φίλτρο λαδιου



Εν ολίγοις, αν βρεί κανένας κανέναν μαστορα που να έκανε ΟΛΟΥΣ τους "προβλεπόμενους" ελέγχους παρακαλώ να μου στείλει το ονομα του, την διευθυνση του και ένα τηλέφωνο μεσω pm...

modeerf
21/07/2005, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΧΡΗΣΤΟΣ

...ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟΝ 1000 ΑΛΛΑΞΑ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΛΑΔΙΑ
(λαδιά αν θυμάμαι καλά της sell αυτά που πρωτινή η Kawasaki)
ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΑΝ 44 ΕΥΡΟ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
ΦΥΣΗ ΚΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΕΩΣ


Χρηστάρα σωστός είσαι...λαδια-φίλτρα είναι το πρωτο σερβις σαν "αναλώσιμα"...ελπίζω να μην σου έκανε ΜΟΝΟ αυτό...



Αρχικά δημιουργήθηκε από ΧΡΗΣΤΟΣ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΗΠΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΓΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΣ 4000 ΧΜ
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΛΙΓΑ ΤΑ 3000ΧΛΜ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΕΤΣΙ.


Κάτσε μπρέ...4000χλμ σου είπε ή 3000χλμ??? Προσωπικά αλλάζω κάθε 4000χλμ αλλά δεν είναι κάτι απόλυτο...




Αρχικά δημιουργήθηκε από ΧΡΗΣΤΟΣ

(έχω κανί 1600χλμ τα πρώτα 1000 έως 4000 rpm και τα υπόλοιπα έως 6000rpm
ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΙΣΩΩΩΩΩΩΩΩ)


Χε χε χε χε...τωρα ειναι τα ωραία παληκάρι μου...ΚΑΛΟΣΚΙΣΤΟ λοιπόν και προσοχή...

:)

BAD BOY
21/07/2005, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf




Κάτσε μπρέ...4000χλμ σου είπε ή 3000χλμ??? Προσωπικά αλλάζω κάθε 4000χλμ αλλά δεν είναι κάτι απόλυτο...







:) ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ 1000ΧΛΜ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4000ΧΛΜ=3000ΧΛΜ:beer:

modeerf
21/07/2005, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ 1000ΧΛΜ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4000ΧΛΜ=3000ΧΛΜ:beer:

Σωστός...στραβομάρα δικιά μου...

ΧΡΗΣΤΟΣ
21/07/2005, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ 42)ΧΡΗΣΤΟΣ:beer:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΤΑ SHEEL ULTRA ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ 6000ΧΛΜ.ΜΗΝ ΣΕ ΧΑΣΟΥΜΕ.... ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥME ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ
ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ
ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΤΟΥ Ζ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ
ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΑΠΟΠΗΡΑΝ ΜΕΡΙΚΗ
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΨΥΛΟΚΟΛΗΣΑ(βλέπε άδεια κυκλοφορίας)ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.

ΕΧΕΙ ΚΑΝΗΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΛΙΠΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΟ ΣΤΑΝ

ΜΕ:wave2:

modeerf
21/07/2005, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΧΡΗΣΤΟΣ

ΕΧΕΙ ΚΑΝΗΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΛΙΠΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΟ ΣΤΑΝT


Χμμμμμ...

3 τρόπους μπορώ να σκεφτώ για το λάδωμα της αλυσιδας...

1)Αν δεν έχεις κανέναν να σε βοηθήσει τότε, λαδώνεις τα σημεία της αλυσίδας που μπορείς...μετά κάνεις την μοτο λίγο μπροστά (ή πίσω) και συνεχίζεις με το επόμενο σημείο της αλυσίδας κοκ...

2)Αν έχεις έναν ανθρωπο να σε βοηθήσει τότε, ο ένας "σηκώνει" τον πίσω τροχό στον αέρα (θα είναι απο τα αριστερά και θα φέρει την μοτο προς το μέρος του ουτως ώστε η μοτο να πατάει στον εμπρός τροχό και το σταντ και ο πίσω να είναι στον αέρα...) και ο άλλος με το ένα χέρι γυρίζει τον τροχό και με το άλλο ρίχνει σπρεϋ...

3)Αν έχεις "αγωνιστικό" σταντ ("πιάνει" στο ψαλίδι και σηκώνει τον πίσω τροχό στον αέρα) καθάρισες...(η ιδια δουλεια μπορεί να γίνει και με "γρύλο" στο κάτω-λίγο πίσω και δεξί μέρος του κινητήρα)

modeerf
21/07/2005, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
3)Αν έχεις "αγωνιστικό" σταντ ("πιάνει" στο ψαλίδι και σηκώνει τον πίσω τροχό στον αέρα) καθάρισες...

Κάτι τετοιο δηλαδή...


20055

ΧΡΗΣΤΟΣ
22/07/2005, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Κάτι τετοιο δηλαδή...





ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ modeerf ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΞΕΡΗ ΚΑΝΗΣ ΑΝ ΠΕΖΗ ΚΑΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΣΑΝΤ

Lazio
04/08/2005, 11:22
Μαγκες πειτε καποιον καλο μαστορα εξουσιοδοτημενο να παω τη ζουζουνα για το 1ο σερβισ. :beer:

Κοντα Αθηνα ομως μη τρεχουμε κανει κ ζεστη :smokin: :smokin:

Lazio
23/08/2005, 11:41
Σημερα αφησα τη ζουζουνα για το σερβις στο Νικολαου στο Γαλατσι. Σαν 1η εντυπωση μου φανηκαν ολα οκ ελπιζω να διατηρησω την ιδια γνωμη και μετα τη δουλεια. :beer: :beer:

Εχω παρατηρησει κατι τον τελευταιο που δε μου αρεσει. Με 2αρα και ανοιγμα γκαζιου βλεπω μια αδυναμια της μηχανης να επιταχυνει ικανοποιητικα. Κατι σαν μπουκωμενο οπως λεγαμε παλια με τα καρμπυρατερια. Αυτο δεν συμβαινει με τις υπολοιπες ταχυτητες. Που να οφειλεται? Εχεις παρατηρησει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα ? Το στρωσιμο της μηχανης εγινε σωστα.

idi
23/08/2005, 11:58
Ποτε καθαρισες (εσυ ή ο μαστορας σου) τελευταια φορα το φιλτρο αερα?

Lazio
23/08/2005, 12:14
1000 και κατι ψηλα χιλιομετρα εχει καινουργιο ειναι. κατι αλλο θα ειναι

idi
23/08/2005, 12:18
στη Κρητη γεμισα σε ενα BP και το μηχανακι σερνοταν...

μολις ξαναγεμισα αλλου.... ηρθε στα ισα του

Lazio
23/08/2005, 12:24
Μπορει να ειναι και αυτο αν και τωρα που γεμισα απο αλλου μου το ξανακανε.

Για να μην το πολυκουραζω το ειπα στο μαστορα και ειδωμεν (Σιγα μη κατσει να το ψαξει ..... :sick: :sick: )

adam_tsouk
23/08/2005, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Μπορει να ειναι και αυτο αν και τωρα που γεμισα απο αλλου μου το ξανακανε.




Δες και με άλλο ένα γέμισμα. :wave2:

Lazio
23/08/2005, 23:52
Ευχαριστημενος απο το σερβις εχει 1 καλο μαστορακι ο Νικολαου και οτι ειπαμε τα τσεκαρε και ειναι πολυ σημαντικο οτι κατειχε το αντικειμενο.

Ευχαριστημενος και απο τα μοτυλ γλυκανε το μοτερ και εδειχνε πιο ευστροφο οι ταχυτητες οκ. :beer: :a013: :a013:

Το προβλημα με το τραβηγμα με 2αρα πιστευω οτι ισως παιζει να μην εχω δουλεψει οσο πρεπει ολες τις ταχυτητες.
Η καλη μου :a07: :a07: θα στρωσει ακομη περισσοτερο :beer:

ΧΡΗΣΤΟΣ
24/08/2005, 21:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
[B]Ευχαριστημενος απο το σερβις εχει 1 καλο μαστορακι ο Νικολαου και οτι ειπαμε τα τσεκαρε και ειναι πολυ σημαντικο οτι κατειχε το αντικειμενο.





ΕΛΑ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ LAGIO ΠΕΣΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
ΠΑΣΑ ΕΥΡΑ ΣΟΥ ΠΗΡΕ ???
ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ
ΕΠΟΜΕΝΗ
ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ???

Lazio
24/08/2005, 22:24
10 ευρο το φιλτρο λαδιου και τα λαδια 4 λιτρα που τα αγορασα απο μονος μου (Μοτουλ 5100) εκαναν 36 Ευροπουλα δηλ
9 Ε το λιτρο. Δεν ξερω αν ειναι καλη τιμη για το λαδι μονο αυτον βρηκα ανοικτο εκεινη τη μερα
:beer: :beer: :beer:

Το καλο στο σερβις ειναι οτι κοιταξε αυτα που του ζητησα αφου λειπουν πολλοι ακομα και ηταν χαλαρα.

Μου ειπε στα 6000 το επομενο σερβις που σημαινει και αλλαγη λαδιων, αλλα για τα λαδια ισως να τα αλλαξω λιγο νωριτερα :smokin:

ΧΡΗΣΤΟΣ
24/08/2005, 22:37
ΑΠΟ ΤΙΜΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΟΥ ΠΡΩΤΙΝΗ Η ΜΑΜΑ

ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Ότι ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ
ΑΛΛΑΞΩ ΛΑΔΙΑ ΣΤΗΣ 4000 ΧΛΜ [ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ]
:confused: :confused:

Lazio
24/08/2005, 22:54
μια χαρα σου ειπε και εγω καπου στα τοσα θα τα αλλαξω :wacko: :wacko:

adam_tsouk
24/08/2005, 23:19
Καλό είναι η αλλαγή καδιών να γίνεται κάθε 3000-4000 χλμ άσχετα με το τι λέει στα λάδια (5000 πχ).

:wave2:

idi
25/08/2005, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Καλό είναι η αλλαγή καδιών να γίνεται κάθε 3000-4000 χλμ άσχετα με το τι λέει στα λάδια (5000 πχ).

:wave2:

το manual λεει αλλαγη καθε 12,000....

αρα και τα 6,000 ειναι λογικο νουμερο νομιζω

Lazio
25/08/2005, 10:22
οντως ειναι πολυ γρηγορα να αλλαξω παλι στα 4000 χμ, αρα στα 6000 ειναι καλα οπως ειπε ο δικος μου. :smilea: :smilea:

adam_tsouk
25/08/2005, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το manual λεει αλλαγη καθε 12,000....

αρα και τα 6,000 ειναι λογικο νουμερο νομιζω


:uplate: :uplate: για λάδια;


Αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα έχουν όριο τις 5000!!!! Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω!
Τέσπα, εγώ τα αλλάζω κάθε 4000 χλμ και η τελευταία πριν τις 12000 θα γίνει στις 3000.


:wave2:

emankov
14/10/2005, 18:27
Ας πω και γω την ιστορια μου στο 1ο service...(1010 ΚΜ)

Ο μαστορας εκανε τα εξης...

1) Αλλαγη φιλτρου λαδιου..
2) Εβαλε λαδια 10-50 SYNTHETIC Motul (..για την ακριβεια το κουτια εγραφαν SUZUKI-MOTUL (!) )..τεσπα..

3) Φυσηξε την σιτα απο την πλευρα της ελικας..
4) Ελεγξε τζογους στα χειριστηρια
5) Αλλαξε τον τζογο στην αλυσιδα (ητανε πολυ σφιχτη) και την λιπανε
6) Ελεγξε τον αερα στα λαστιχα και συμπληρωσε
7) Καθαρισε την πολλαπλη απο λαδια (για να μην καπνιζει και μου μαυρισει τα παπ...ια μου)
8) Σε αποριες μου, προτεινει αλλαγη των ελατηριων της μπροστινης αναρτησης (και μονο των ελατηριων) με 1-2 βαθμους σκληροτητας παραπανω απο την μαμα..Μαρκες OHLINS η WHITER POWER...
Για λαστιχα προτεινε τα Pirelli αλλα ειπε οτι ηταν προσωπικη γνωμη.
Ρωτησα καθε ποτε πρεπει να αλλαξω λαδια ξανα, και μου ειπε οτι γραφει το μανουαλι (!!)
Μου εδωσε τα υπολοιπα 0,4λτ λαδια για να συμπληρωσω αν χρειαστει. Ζητησε 52Ε
Για το πως παει η μηχανη δεν ξερω ακομα..ιδωμεν..ο ηχος απλα μου φαινεται πιο γλυκος.
Α-- κανει και "εγκεφαλικες" δουλειες αμα χρειαστει.
Πληρωνουμε τα λαδια και το φιλτρο καθοτι δεν ειναι "ανταλακτικα" αλλα "αναλωσιμα".
Αν ξεχασα κατι ειναι λογω ηλικιας..μπορειτε να μου το θυμισετε..


:a024: ΠΑΠΟΥΖΖΖΖ

Lazio
14/10/2005, 20:02
Νομιζω οτι αν αλλαξεις μονο ελατηρια στο μπροστινο δεν θα εχεις μια ολοκληρωμενη βελτιωση.
Εγω αλλαξα ελατηρια Ohlins και λαδια WP. Καποιος μου ειπε οτι δεν υπαρχουν WP ελατηρια για Ζ αλλα ψαξε το λιγακι :wacko:

Δες εδω ..... z750 + Ohlins thread :wave2:

modeerf
14/10/2005, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Νομιζω οτι αν αλλαξεις μονο ελατηρια στο μπροστινο δεν θα εχεις μια ολοκληρωμενη βελτιωση.
Εγω αλλαξα ελατηρια Ohlins και λαδια WP. Καποιος μου ειπε οτι δεν υπαρχουν WP ελατηρια για Ζ αλλα ψαξε το λιγακι :wacko:

Δες εδω ..... z750 + Ohlins thread :wave2:

Οπα, ένα ένα αδελφέ...

Τα ελατήρια τα αλλάζεις οταν ΔΕΝ είναι κατάλληλα για το βάρος σου (πιο μαλακά ή πιο σκληρά) και έχεις υπερβολικά sag...

ΑΝ και ΜΟΝΟ ΑΝ κάποιος θέλει να "βελτιώσει" τις αποσβέσεις (μεγαλύτερες/μικρότερες) τοτε παίζει με λάδια (μεγαλύτερα/μικρότερα ιξώδη)...

Αρα το πρώτο βήμα είναι κάποιος να αποφασίσει πρώτα τι θέλει...ΔΕΝ ειναι ανάγκη να αλλάξει/παίξει με τα πάντα...

Επίσης απο τα κεντρικά της WP μου είχε ερθει το εξής mail:

"I regret to inform you that WP Suspension doen not yet have frontfork springs available for your motorcycle"

Αρα όντως δεν έχουν βγεί για το Ζ750 (και άρα το carpimoto έχει κάνει λάθος)

webman
15/10/2005, 01:17
1) emankov που έκανες το service;

2) θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ το ιστορικό μου.

1ο Service: Στα 1.000 χλμ. Αλλαγή φίλτρου Λαδιού / Αλλαγή λαδιών. Κόστος 55 ευρώ

2ο Service: Στα 4.000 χλμ. Αλλαγή φίλτρου Λαδιού / Αλλαγή λαδιών / Σύσφιξη βιδών εξάτμισης (αυτο μου το χρέωσε 20 ευρώ διότι το πρώτο με το δεύτερο service είχαν διαφορά 20 ευρώ στην τιμή! ). Κόστος 75 ευρώ. :eyepop:

3ο Service: Θα γίνει στα 7.000 χλμ. Τώρα φτάνω τα 6.000 χλμ.

Με ψιλοκατακλέψανε! :mad: :mad: :cry:

3) Παίζει κανα καφεδάκι να κανονίσουμε να τα πούμε; Να βεγγερίσουμε, να πούμε τον καφέ και να πλέξουμε μαζί τα προυκιά μας! :dizzy: :sick: :hypnotize :smokin: :D :rotflmao: :wave2: :wave2:

webman
22/10/2005, 22:48
Ο emankov δεν απαντά.

Μπορείτε να μου συστήσετε που να πάω να κάνω service εδώ στην Αθήνα; Θέλω να πάω τη Δευτέρα και θα ήθελα να γνωρίζω.

1) Η Kawasaki η οποία βρίσκεται στην Καλλιρόης κάνει εκεί service; Έχει συνεργείο; Αλλιώς πείτε μου να πάω κάπου αλλού που να έχετε πάει και έχετε μείνει ευχαριστημένοι.

2) Πείτε μου σας παρακαλώ ΤΙ θα πρέπει να μου κάνουν στο 3ο Service.

3) ΠΟΙΑ συγκεκριμένα λάδια MOTUL να βάλω; Αυτά που έχει τώρα είναι ΧΑΛΙΑ! Λές και έχει άμμο μέσα η μηχανή! Οι ταχύτητες αλλάζουν πολύ σκληρά και με πολύ θόρυβο, αλλά πολύ μιλάμε! :bigcry: :bigcry:

Ρωτάω πολλά;;?? :smilea: :D :smilea: :D

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για την βοήθεια! :) :)

modeerf
22/10/2005, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

2) Πείτε μου σας παρακαλώ ΤΙ θα πρέπει να μου κάνουν στο 3ο Service.


Κάνε έναν κόπο και ψάξε να βρείς το service manual του Ζ750 (το υπάρχει σε αυτό το φόρουμ), κατέβασε το για να ξέρεις ανα πάσα στιγμή τί συντήρηση θα πρεπει να γίνεται στην μοτό σου και ανα πόσα χιλιόμετρα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

3) ΠΟΙΑ συγκεκριμένα λάδια MOTUL να βάλω; Αυτά που έχει τώρα είναι ΧΑΛΙΑ! Λές και έχει άμμο μέσα η μηχανή! Οι ταχύτητες αλλάζουν πολύ σκληρά και με πολύ θόρυβο, αλλά πολύ μιλάμε! :bigcry: :bigcry:


Τώρα ΤΙ λάδια "φοράς" ακριβώς αν επιτρέπεται??? Και γιατί σώνει και καλά να βάλεις MOTUL???

webman
23/10/2005, 00:59
Βλέπω σε κάποια posts και λένε πως τα MOTUL είναι καλά λάδια και εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα με τις ταχύτητες! Δεν είναι καθόλου μαλακές, είναι που είναι του Ζ σκληρές αλλά ένα παραπάνω εμένα.

Αν σου πώ πως δεν έχω ιδέα τι λάδια μου έβαλε ο τύπος στην Kawasaki του Ηρακλείου στην Κρήτη! Λές να έβαλε Coca Cola γι'αυτό να είναι έτσι οι ταχύτητες?

Πάντως το σίγουρο είναι πως είναι χάλια. Εσύ τί βάζεις?

Το Manual με ψιλομπερδεύει ρε γμτ μου, αν μπορούσε κάποιος να μου πεί τα βασικά που θα πρέπει να μου κάνουν και πείτε μου και πού να πάω στην ΑΘΗΝΑ!

Thnx man! :cool:

br492
23/10/2005, 01:13
Εγώ την λέω την αμαρτία μου:καλύτερα απο τα shell advance (και τους 2 τύπους)δεν έχω βρει.Ειδικά οι ταχύτητες δεν έχουν καμία σχέση (το έχω συζυτήσει και με άλλους φίλους και είναι κοινό το συμπέρασμα).Απλά είναι από ακριβά ως πανάκριβα

modeerf
23/10/2005, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

Αν σου πώ πως δεν έχω ιδέα τι λάδια μου έβαλε ο τύπος στην Kawasaki του Ηρακλείου στην Κρήτη!

Τι να σου πώ...προσωπικά τα τελευταία 10 χρόνια όχι μόνο ξέρω τι λάδι υπάρχει στα μοτέρ μου αλλά εγώ υποδεικνύω στον μάστορα ΤΙ θα βάλει και δεν το αφήνω σε αυτόν...(ασχέτως αν με ένα-δυο λαδάκια είχα "προβλημα"...τουλάχιστον ήξερα τι να ΜΗΝ ξαναβάλω)



Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

Το Manual με ψιλομπερδεύει ρε γμτ μου, αν μπορούσε κάποιος να μου πεί τα βασικά που θα πρέπει να μου κάνουν και πείτε μου και πού να πάω στην ΑΘΗΝΑ!


Κάνεις κλικ ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10601) και έχεις χαρτί και καλαμάρι το πρόγραμμα ελέγχου και συντηρησης του Ζ750...πιο απλά ΔΕΝ γίνεται...

webman
23/10/2005, 16:27
Δυστηχώς η βλακία μου ήταν μετά απο κουβέντα που κάναμε, φίλος καλός του κουμπάρου του πατέρα μου κ.α., και έτσι του είχα εμπιστοσύνη με αποτέλεσμα να μιλάμε πολύ και να μην δώσω σημασία σε τι λάδια μου βάζει. Εγώ προσωπικά θεώρησα πως ώς kawasaki, βάζει standard λάδια μαζί με όλες τις kawasaki. Μλκ μου βέβαια...

Δεν μου είπατε ακόμα ΠΟΥ να το πάω στην Αθήνα για service..

modeerf πιο πάνω σε ένα post μου έχω γράψει το ιστορικό των service της μηχανής μου, σου φαίνονται όλα καλά;

modeerf
23/10/2005, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

Δεν μου είπατε ακόμα ΠΟΥ να το πάω στην Αθήνα για service..


Βρές λίστα με τα εξουσιοδοτημένα και διάλεξε ένα...αν περιμένεις να ακούσεις/διαβάσεις απο κάποιον οτι βρήκε τον τελειο μάστορα, μάλλον θα περιμένεις πολύ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

modeerf πιο πάνω σε ένα post μου έχω γράψει το ιστορικό των service της μηχανής μου, σου φαίνονται όλα καλά;

Δεν εχει σημασία πως μου φαινονται εμένα αδελφέ...τσεκαρε στο service manual τι υποτίθεται οτι θα έπρεπε να σου κάνει ανάλογα με τα χλμ που είχες και βγάλε συμπέρασμα μονος σου...στην προκειμένη περίπτωση, το service manual είναι το "ευαγγέλιο"...

webman
23/10/2005, 19:27
Κανείς άλλος;

Φόρουμ συζητήσεων είναι εδώ, ανταλλαγές απόψεων, εμπειρίες, μπορώ και μόνος μου να ψάξω για τα εξουσιοδοτημένα μηχανουργία, δεν είναι δύσκολο!

Αλλιώς αν αυτές οι ερωτήσεις μου φίλε μου modeerf είναι άκυρες, πές μου τι να ρωτήσω ώστε να πιάνει και να μπορώ να πάρω μια απάντηση..Ζητώ και συγνώμη για τις απορίες μου!

Ά! Δεν ψάχνω τον τέλειο μάστορα διότι αυτό είναι αδύνατο, ρωτάω την κοινότητα για μηχανουργία που θα είναι κάπως ευχαριστημένοι...

modeerf
23/10/2005, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

Φόρουμ συζητήσεων είναι εδώ, ανταλλαγές απόψεων, εμπειρίες, μπορώ και μόνος μου να ψάξω για τα εξουσιοδοτημένα μηχανουργία, δεν είναι δύσκολο!


Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το ύφος σου...ζητας ανταλλαγές απόψεων/εμπειρίες και σου γράφω την ΔΙΚΗ μου...αν δεν σε "καλύπτει" ή αν δεν είναι σεβαστή απο σένα μπορείς πολύ απλά και ευγενικά να την παρακάμψεις και να περιμένεις άλλες πιο χρήσιμες...

Τα "μαθήματα" περί χρησιμότητας του φορουμ, απλά με προσβάλουν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

Αλλιώς αν αυτές οι ερωτήσεις μου φίλε μου modeerf είναι άκυρες, πές μου τι να ρωτήσω ώστε να πιάνει και να μπορώ να πάρω μια απάντηση..Ζητώ και συγνώμη για τις απορίες μου!


Και πάλι δεν καταλαβαίνω το υφος σου...πότε και που ακριβώς είδες κάποιον υπαινιγμό απο την μεριά μου περί "ακυρων" ερωτήσεων κοκ?


Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

Ά! Δεν ψάχνω τον τέλειο μάστορα διότι αυτό είναι αδύνατο, ρωτάω την κοινότητα για μηχανουργία που θα είναι κάπως ευχαριστημένοι...

Αν θέλεις να ακούσεις μερικά ονόματα μαγαζιών κανένα πρόβλημα...απλά δεν θα τα ακούσεις απο μένα...και ξέρεις γιατί??? Εσένα ποιος σου λέει οτι αν εσύ πάς στο μαγαζί Α απο το οποιο είμαι εγώ ικανοποιημένος, μείνεις και εσύ ικανοποιημένος??? Στον δικό μου τον μάστορα έχω στείλει καμιά 10αρια άτομα...αν σου πώ οτι οι μισοι ΔΕΝ εμειναν ικανοποιημένοι ο καθένας για τους δικους του λόγους??? Εγώ όμως συνεχίζω εδώ και 5 χρόνια και πηγαινω στον ίδιο...για πες μου τώρα εσύ...να στον προτείνω ή οχι...(και δεν είμαι ο μόνος...δεν σου έχει τύχει σε φορουμς να βγαινει ένας και να λέει ο τάδε είναι γαμω τους μάστορες και να βγαίνει άλλος ένας και να λέει τι μαλακίες του έκανε αυτού?)


Και εν ολίγοις, αν μου επιτρέπεις βεβαια, ένα απλό...


Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

Κανείς άλλος;


θα ήταν αρκετό...

Καλή τύχη...



Όσο πιο φιλικά μπορώ,

Freedom

webman
23/10/2005, 21:00
modeerf απλά μου προτείνεις, αν δεν αποδειχτεί εντάξει ο μηχανικός, τότε έχει να κάνει με μενα και όχι με σένα, θα εκτιμήσω όμως την πρόταση σου! Δεν θα πώ ο μλκς ο modeerf που με έστειλε! Άν κάποιος θα το έλεγε αυτό θα ήταν απλά παράλογος και δεν θα εκτιμούσε τίποτα!

Ότι ερωτήσεις έκανα περιμένωντας να βοηθηθώ λόγω του ότι δεν γνωρίζω πολλά πάνω σε αυτά που ρωτάω, εσύ αυτό που κάνεις είναι να με παραπέμπεις αλλού, εκτιμώ όμως πολύ το οτι αφιερώνεις χρόνο και μου απαντάς, αλλά αν είναι να με παραπέμπεις εσύ κάπου αλλού, τότε μην ρωτάω καθόλου. Να ψάχνομαι κατ'ευθείαν μόνος και να μην χάνω χρόνο αλλού.

Βάλε τη θέση σου στη δική μου, πές πως έχεις αυτές τις απορίες και δες τις απαντήσεις σου, απλά με αφηνεις αβοήθητο. Και σου ξανα λέω πως εκτιμώ πολύ που μου απαντάς αλλά αν δεν μπορείς να βοηθήσεις μην απαντήσεις ή πές κάτι άλλο, μην με παραπέμπεις σε άλλα.

Απο τα posts σου σε έχω για κάποιο άτομο που έχει πείρα πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο μηχανής που όλοι κατέχουμε, και σε ρώτησα τι έχεις να πείς πάνω στο ιστορικό των services μου και μου λές να δώ το manual. ΟΚ να το δώ, έτσι είναι και το σωστό, άλλωστε κανένας ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να με βηθήσει, απλά όταν δεν έχεις πείρα και δεν ξέρεις και πολλά πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο τότε περιμένεις κάποια ευγενική βοήθεια από κάποιους άλλους πεπειραμένους όπως εσένα.

Το θέμα είναι πως ήθελα να βοηθηθώ σε κάτι το οποίο θεωρώ πως είναι γελοίο αλλά καμία απάντηση, και το μόνο που συνέβει είναι να "ψάχνομαι μόνος" με λίγα λόγια.

Μην θίγεσαι για κάτι, δεν σε προσβάλω για τίποτα, απλά μου αρέσει να τα λέω όπως είναι.

Απλά μια βοήθεια ήθελα διότι ΔΕΝ γνωρίζω και πολλά όπως καταλαβαίνεις.
Κερνάω και καφέ αν θές...

Σ'ευχαριστώ πάντως!

Πάντα φιλικά,
WebMan!

adam_tsouk
23/10/2005, 21:03
Ρε σεις, ανατολικό το κάνατε!


ελεος!

modeerf
23/10/2005, 21:30
Να τα πιάσουμε ένα-ένα απο την αρχή για να μην χαθουμε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
modeerf απλά μου προτείνεις, αν δεν αποδειχτεί εντάξει ο μηχανικός, τότε έχει να κάνει με μενα και όχι με σένα, θα εκτιμήσω όμως την πρόταση σου! Δεν θα πώ ο μλκς ο modeerf που με έστειλε! Άν κάποιος θα το έλεγε αυτό θα ήταν απλά παράλογος και δεν θα εκτιμούσε τίποτα!


Κανένα πρόβλημα...σε μερικά λεπτά θα έχεις pm...


Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Ότι ερωτήσεις έκανα περιμένωντας να βοηθηθώ λόγω του ότι δεν γνωρίζω πολλά πάνω σε αυτά που ρωτάω, εσύ αυτό που κάνεις είναι να με παραπέμπεις αλλού, εκτιμώ όμως πολύ το οτι αφιερώνεις χρόνο και μου απαντάς, αλλά αν είναι να με παραπέμπεις εσύ κάπου αλλού, τότε μην ρωτάω καθόλου. Να ψάχνομαι κατ'ευθείαν μόνος και να μην χάνω χρόνο αλλού.


Αδερφέ μου, με το μεν λίνκ σε παρεπεμψα στο αντικειμενικά ΣΩΣΤΟ...οτι και να σου πω εγώ θα είναι απλά μια ΑΠΟΨΗ...το λίνκ σε οδηγεί στην ΓΝΩΣΗ του τι θα έπρεπε να σου κάνει ένας μάστορας (ανεξαρτήτως αν η συνριπτική πλειοψηφία των μαστόρων μπορεί να μην κάνει τα μισά)...αρα λοιπόν εσύ την επόμενη φορά, διαβασε τι θα ΕΠΡΕΠΕ να σου κάνει ο μάστορας ανάλογα με τα χλμ της μοτο σου και ΑΠΑΙΤΕΙΣ να σου τα κάνει (ή αν το δείς αντιστροφα, ξερεις στο φινάλε τι δεν σου έκανε ενώ θα έπρεπε)...

Το οτι εκτιμας τον χρόνο του άλλου που σου απαντάει (ότι και να σου απαντάει) σε τιμά...ομοιως και εγώ προσπαθώ να τον αφιερώσω σε άλλους (ασχέτως του γεγονότος οτι΄οπως φαίνεται πολύ λιγες φορές βοηθάω κάποιον) οπως πολλά παιδιά έκαναν το ίδιο σε μένα...ετσι ακριβώς λειτουργει ένα φόρουμ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Βάλε τη θέση σου στη δική μου, πές πως έχεις αυτές τις απορίες και δες τις απαντήσεις σου, απλά με αφηνεις αβοήθητο. Και σου ξανα λέω πως εκτιμώ πολύ που μου απαντάς αλλά αν δεν μπορείς να βοηθήσεις μην απαντήσεις ή πές κάτι άλλο, μην με παραπέμπεις σε άλλα.


Σκεφτόμαστε διαφορετικά...αν ρωταγα αυτά που ρώταγες εσύ περί συντήρησης και κάποιος μου έδινε το λινκ για το service manual θα το εκτιμουσα παρα μα παρα πολύ...γιατί δεν θα μου έλεγε τις "θεωρίες" του..θα μου έδινε πρόσβαση σε αληθινά στοιχεία...

Πριν απο μερικά ποστς ηθελες γνώμη για λάδια...ωραία λοιπόν, εγώ χρησιμοποιώ Castrol GPS 15-50 ημισυνθετικό...και επειδή το χρησιμοποιώ εγώ λοιπόν τι σημαίνει??? Ειναι το καλύτερο??? Θα το βάλεις και εσύ??? Το βάζω μεν, αλλά ΔΕΝ μπορώ να σου τεκμηριώσω οτι είναι η "καλύτερη" επιλογή για το Ζ750...έχω άποψη, δεν έχω γνώση...

Καταλαβαίνεις πως το βλέπω???



Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

Απο τα posts σου σε έχω για κάποιο άτομο που έχει πείρα πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο μηχανής που όλοι κατέχουμε, και σε ρώτησα τι έχεις να πείς πάνω στο ιστορικό των services μου και μου λές να δώ το manual. ΟΚ να το δώ, έτσι είναι και το σωστό, άλλωστε κανένας ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να με βηθήσει, απλά όταν δεν έχεις πείρα και δεν ξέρεις και πολλά πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο τότε περιμένεις κάποια ευγενική βοήθεια από κάποιους άλλους πεπειραμένους όπως εσένα.


Βρε συ, τι θα πεί "πείρα"? Μην με υπερτιμάς...σου έδειξα τον τρόπο που "δουλευω" εγώ...δεν θα πάω ποτέ στον μάστορα να το αφήσω για "σερβις"...θα πάω με την λίστα μου και θα του πω τι θελω(=πρεπει) να μου κάνει κοκ...γιατί αλλιώς το πιθανό είναι να μην μου κάνει κάποια που ο κατασκευαστής θεωρεί σημαντικά (εξου και τα αναγράφει στο service manual)...

Βοήθεια εδω πέρα μέσα θα βρείς αφθονη...απλά εγώ στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορώ να σου προσφέρω τίποτα άλλο...ειλικρινά περίμενε και άλλους χρήστες να απαντήσουν μπας και σε καλύψουν...

Και για μην παρεξηγηθουμε, δεν θεωρώ (και ουτε είμαι) τον εαυτό μου ουτε "ψαγμένο", ουτε "πεπειραμένο" ουτε τίποτα άλλο...



Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Το θέμα είναι πως ήθελα να βοηθηθώ σε κάτι το οποίο θεωρώ πως είναι γελοίο αλλά καμία απάντηση, και το μόνο που συνέβει είναι να "ψάχνομαι μόνος" με λίγα λόγια.

Μην θίγεσαι για κάτι, δεν σε προσβάλω για τίποτα, απλά μου αρέσει να τα λέω όπως είναι.

Απλά μια βοήθεια ήθελα διότι ΔΕΝ γνωρίζω και πολλά όπως καταλαβαίνεις.
Κερνάω και καφέ αν θές...

Σ'ευχαριστώ πάντως!

Πάντα φιλικά,
WebMan!

Βρε, ασε τα κεράσματα και τους καφέδες γιατί είσαι κοντά στο σερβις των 12000χλμ και έχεις να πληρώσεις και 4 μπουζί (ακριβά ειναι τα μαμημένα)...εσω έτοιμος...

Μην με ευχαριστείς...δεν βοήθησα...

Σε λίγο θα έχεις pm...

Freedom

webman
23/10/2005, 21:53
Σ'ευχαριστώ πολύ και το εκτιμώ ιδιαίτερα..Θα επανέλθω ξανά μετά το service.

Ευχαριστώ και πάλι!

webman
23/10/2005, 21:53
Και κάτι που ξέχασα, ο καφές ισχύει... :beer:

Lazio
24/10/2005, 01:00
Λαδια φοραω τα μοτουλ 5100 και οσον αφορα τη λειτουργια του σασμαν νομιζω ειναι καλυτερα απο τα σελ (Προσωπικη μου αποψη) :rolleyes:
Για το 1ο σερβις πηγα στον Νικολαου Γαλατσι δες τη λιστα εξουδιοτημενων και πιστευω ειναι καλος (Παλι προσωπικη μου αποψη)

Α και μην περιμενεις να βρεις το 'τελειο' μαστορα. Ασχολεισου και λιγακι μονος σου με τη μηχανη σου οπως κανουμε ολοι οσοι αγαπαμε το αθλημα :wave2:

webman
24/10/2005, 23:29
Λοιπόν,

Πήγα σήμερα και έκανα το service σε ένα συνεργείο εδώ στην Καλλιθέα. Για όσους θα ήθελαν να γνωρίζουν: Επαμινώνδα 60 - Καλλιθέα τηλ. 210-9419581.

Μιλήσαμε στο τηλέφωνο πρώτα, με ρώτησε πιο service θα κάνω και μου είπε τα πάντα, ακριβώς όπως τα γράφει το μανουάλι! Ο τύπος γνωρίζει καλά και όπως τον είδα εγώ ήταν πολύ αντικειμενικός. Δεν κοιτούσε σε καμία περίπτωση να μου κάνει κάτι extra για να τα οικονομίσει!

Το αποτέλεσμα ποιό; Ότι έβαλα τα MOTUL λάδια 5100 και η μηχανή μου είναι η μέρα με τη νύχτα, οι ταχύτητες μπαίνουν τόσο γλυκά, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι πρόβλημα είχα, θα ήθελα να το οδηγούσατε να βλέπατε πόσο χάλια ήταν, όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε! Ο μάγκας στο Ηράκλειο της Κρήτης μου είχε βάλει λάθος-μάπα λάδια και μου είχε κάνει λάθος στο service. Μου είχε αλλάξει φίλτρο λαδιού στα 1.000 χλμ και μου ξανα άλλαξε και στα 4.000 χλμ.!! Ανήκουστο πράγμα, ακόμη και στα λεγόμενα άλλων αλλά και ανήκουστο στα όσα γράφει το μανουάλι!

Νίκο σ'ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Είχα πάρει τηλέφωνο εκεί αλλά θα μου έκανε service άλλη μέρα και ήμουν κάπως ανυπόμονος, άσε που φοβόμουν να την κυκλοφορώ άλλο έτσι μη μου δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

Θα ήθελα ακόμα να πώ πως αυτή είναι η προσωπική μου άποψη αλλά και εμπειρία και απλά την συμερίζομαι εδώ μαζί σας, ΔΕΝ κάνω σε καμία περίπτωση δισφήμιση στην Kawasaki Ηρακλείου απλώς λέω το πρόβλημα μου, την εμπειρία μου, έτσι για να το έχουν υπόψιν τους μερικοί που ίσως τύχει να πάνε.

Πλέον το ΖΟΥ μου είναι άλλο πράγμα! Επιτέλους το νιώθω όπως νιώθετε κι εσείς τα δικά σας, απαλά όπως θα έπρεπε, με τα σωστά λάδια!

Δεν έφταιγε όμως κανένας άλλος, παρά μονάχα εγώ...

Κανονίστε για κανα meeting, καλό θα ήταν να γνωριστούμε και όσοι άλλοι δεν έχουμε γνωριστεί!

Είς το επανιδείν!
WebMan.

modeerf
25/10/2005, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman

........................................................................



:a18: