PDA

View Full Version : Αγορά κινητού.



John Steed
15/07/2011, 21:17
Θέλω να αγοράσω ένα κινητό τηλέφωνο, και έτσι αποφάσισα να βάλω τις συσκευές που με ενδιαφέρουν στον γεροτσιγκούνη.

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η απόκλιση των τιμών από τα πρώτα (άγνωστα σε εμένα) καταστήματα και από αυτά που ψωνίζω συνήθως (π.χ e-shop).

Είμαι ανάμεσα στο LG GM 360 και το SONY ERICSSON XPERIA 8.

Έχει ψωνίσει κανείς σας από αυτά τα καταστήματα που δίνουν τόσο καλές τιμές?

Και για του λόγου το αληθές:

http://www.skroutz.gr/s/272569/LG-GM360-Viewty-Snap.html

http://www.skroutz.gr/s/285617/Sony-Ericsson-Xperia-X8.html

Οποιοδήποτε σχόλιο και πληροφορία καλοδεχούμενη....

:wave2: :wave2: :wave2:

mankam
15/07/2011, 21:27
Να κοιτας τις αξιολογησεις του καθε καταστηματος,εχω αγορασει σε καποιο απο αυτα αλλα δεν σου δινει τις καλυτερες τιμες απο οσο ειδα.
Γενικως στα ελληνικα e shop λιγα ειναι σε καλο επιπεδο δεν εχουν αποθεματα και μεσολαβειθ αρκετος χρονος στην παραδοση,πολλες φορες λενε οτι εχουν αποθεμα και δεν εχουν οταν κανεις παραγγελια.

dim_rac
15/07/2011, 21:33
Προτεινω να λαβεις υπ'οψιν σου και τον δεικτη ακτινοβολιας(sar).Οσο χαμηλοτερη ακτινοβολια τοσο το καλυτερο. :)

SVX
15/07/2011, 21:44
Το LG παντως να ξερεις ειχε θεμα με τον ανορθωτη... βαζεις απο Samsung και ησυχαζει το κεφαλι σου......

John Steed
15/07/2011, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Το LG παντως να ξερεις ειχε θεμα με τον ανορθωτη... βαζεις απο Samsung και ησυχαζει το κεφαλι σου......

εμ, γίνεται ον-οφφ κινητό χωρίς πρόβλημα στον ανορθωτή? :lol: :lol:

John Steed
15/07/2011, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
Να κοιτας τις αξιολογησεις του καθε καταστηματος,εχω αγορασει σε καποιο απο αυτα αλλα δεν σου δινει τις καλυτερες τιμες απο οσο ειδα.
Γενικως στα ελληνικα e shop λιγα ειναι σε καλο επιπεδο δεν εχουν αποθεματα και μεσολαβειθ αρκετος χρονος στην παραδοση,πολλες φορες λενε οτι εχουν αποθεμα και δεν εχουν οταν κανεις παραγγελια.

Οκ, άρα θα πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα για καλό και για κακό!

Ευχαριστώ! :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dim_rac
Προτεινω να λαβεις υπ'οψιν σου και τον δεικτη ακτινοβολιας(sar).Οσο χαμηλοτερη ακτινοβολια τοσο το καλυτερο. :)

Πολύ καλή συμβουλή, αλλά να πω στη μικρή αδερφή της γυναίκας μου ότι της διαλέγω κινητό με κριτήριο το sar, θα μου γυρίσει καμία ξανάστροφη! :rotflmao: :bigcry:

ilias s.m.
16/07/2011, 00:38
Για να εισαι σιγουρος μπορεις να πας εσυ στην εδρα της εταιριας που θες να κανεις την αγορα,ετσι θα δεις τι θα παρεις και δεν θα ρισκαρεις με το τι και πως θα σου το φερουνε!
Επισης θα εχεις κανονικη εγγυηση αντιπροσοπειας οπως σε καθε αλλο καταστημα!

aris_n
16/07/2011, 01:04
Αγορίνα άκουσε προσεκτικά:
Θα πάρεις το Χ8. Σε αυτά τα λεφτά είναι χάρισμα. Αν και με ενα κατοστάρικο παραπάνω παίρνεις το Χ10, που τώρα που βγήκε το Arc, είναι και αυτό τσάμπα. Ωστόσο, το Χ8 και το Χ10 έχουν το ίδιο λειτουργικό, το ένα όμως έχει κάμερα 5ΜΡ(Χ8) και το άλλο 8ΜΡ-HD(X10) και σαφώς μικρότερη οθόνη το Χ8 απο το Χ10(Αυτό μπορεί να είναι και καλό, αν θες να το βολεύεις εύκολα π.χ).
Όποιο και να διαλέξεις θα το αγοράσεις απο το εξής κατάστημα birdphone και μόνο αυτό. Είναι το καλύτερο διαδικτυακό κατάστημα αυτή την εποχή με ταχύτατο delivery. Έχω ψωνίσει 3 κινητά απο αυτό το κατάστημα και είναι άψογοι σε όλα τους. Δες και τις αντίστοιχες κριτικές στον skroutz. Κάπου εκεί είναι και η δικιά μου. Να κοιτάξεις να αγοράσεις κάποιο που να λέει GR ή Ελληνικής αντιπροσωπείας. Καλές αγορές σου εύχομαι και λάβε σοβαρά υπόψη αυτά που γράφω.

Tomahawk
16/07/2011, 02:08
Δεν χρειάζεται να ψωνίσεις μόνο απο το birdphone, ήμαρτον...
Εγώ για παράδειγμα πήρα το X8 σήμερα (15/7) απο το deal365 και ήταν άψογοι σε όλα τους.
Έτυχε και έκαναν παραλαβή εχθές και πρόλαβα να κλείσω ένα κομμάτι αλλίως, όπως
σε ΟΛΑ τα φθηνά e-shops του τσιγγούνη που τηλεφώνησα θα παραλάμβανα απο Δευτέρα και βάλε.

Να ξέρεις οτι κανένα σχεδόν e-shop πλέον δε δουλεύει με stock, οπότε να είσαι οπλισμένος με υπομονή μερικών ημερών.

Απο Open365 και MobileHellas έχω άριστες εντυπώσεις, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω/δεν απαντώ.

Υ.Γ Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα βέβαια για το Easy Buy World...

aris_n
16/07/2011, 07:44
Tom προφανώς και δεν χρειάζεται να ψωνίσει μόνο απο το birdphone. Ετσι και αλλιώς απο το San Francisco που βρίσκομαι, δεν μπορείς να πεις οτι με νοιάζει κιόλας απο που θα ψωνίσει ο φίλος. Το πρότεινα όμως με τεράστια σιγουριά γιατί και τα 3 κινητά που αγόρασα τα παρήγγειλα την μία μέρα και την επόμενη τα είχα, όχι στην Αθήνα, αλλά στην Πάτρα που έμενα τότε.

Xrider
16/07/2011, 09:10
Μακρυα απο LG εκανα την μλκα να παρω ενα περυσι το 500 και μετα 1 μηνα το παρκαρα ξανα στο κουτι του οποτε και πηρα το Χ10μινι που ειναι πολυ καλο για τις διαστασεις του και το λογισμικο του μονο που το Χ8 κΧ10 δεν ανεβαινουν εκδοση ανδροιντ στο 2.2 και με την μπαταρια θα εχεις παντα ενα θεμα αν ανοιγεις WiFi,camera κλπ κλπ οπως σε ολα τα 'εξυπνα κινητα"
Πορισμα ...Παρε ΣΟΝΥ

schumifer
16/07/2011, 09:27
Συμπεράσματα που βασίζονται σε αποσπασματική γνώση αποπροσανατολίζουν!
Το παιδί έχει κάνει την έρευνα αγοράς του και αυτό το κινητό τον ενδιαφέρει. Παρακάτω τώρα
Θα πάρεις φίλε τηλέφωνο τα σκρουτζομάγαζα και θα αρχίσεις τις ερωτήσεις.
Έχει εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας?
Πότε μπορώ να το έχω το συντομότερο (γενικώς αν δεν το έχουν άμεσα, όσες μέρες και να σου πουν , κράτα μικρό καλάθι...)?
Πολλές φορές η φήμη κάποιου μαγαζιού "δημιουργείται" και από μεμονωμένα περιστατικά τα οποία δεν είναι στατιστικώς ορθά. Στηρίξου στη δική σου λογική. Αν το κινητό υπάρχει και είναι ελληνικής αντιπροσωπείας τέλειωσες.
Η πρόταση για το Χ10 με βρίσκει σύμφωνο αλλά είναι δικό σου θέμα να βρεις το κινητό που θες.
Και να μην υπάρχει επίσημη αναβάθμιση, μην κολλάς , αν έχει android και ασχολούνται μαζί του στο xda-developers είσαι καλυμμένος ...

John Steed
16/07/2011, 10:20
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, μόλις η κουνιαδούλα μου αποφασίσει ποιό κινητό θέλει, θα τους πάρω πρώτα τηλέφωνο και μετά θα κάνω την παραγγελία. Τα χρήματα είναι αυστηρά μέχρι 140 ευρώ.

Το LG το προτιμώ για τη κάμερα που έχει φακό Shneider και βγάζει φοβερές φωτογραφίες, ενώ το X8 επειδή είναι πολύ-κινητό (κάτι σαν multimixer :lol: )


Ευχαριστώ για τη βοήθεια! :wave2: :wave2:

John Steed
20/08/2011, 12:30
Το λοιπόν:

Ηγοράσθη το LG GM 360 από το Birdphone.

Έκανα την παραγγελία Κυριακή, τη Δευτέρα στις 10:00 με πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση της παραγγελίας.

Την Τρίτη το είχα!

Από τις καλύτερες τιμές της αγοράς, ταχύτατα και με φοβερή εξυπηρέτηση!

Το κινητό δε, για εμένα υστερείται wi/fi, το οποίο και αν είχε θα ήταν από τα καλύτερα του εμπορίου!
Η φωτογραφική του φοβερή.
Ο σκοπός επετεύχθη! (Η κουνιαδούλα μου υπερευχαριστημένη :lol: )


Και πάλι, σας ευχαριστώ όλους!
:wave2:

CIRUS
20/08/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Πολύ καλή συμβουλή, αλλά να πω στη μικρή αδερφή της γυναίκας μου ότι της διαλέγω κινητό με κριτήριο το sar, θα μου γυρίσει καμία ξανάστροφη!

Αυτές βρε είναι οι πιο εύκολες περιπτώσεις διάλεξε απλά το πιο φτηνό τηλέφωνο που βγαίνει σε ροζ χρώμα και θα είναι κατενθουσιασμένη:lol: :lol:

sfigas
20/08/2011, 12:55
myphone.gr μπες και ψαξε λιγακι. Θα μαθεις τα παντα.