PDA

View Full Version : Προσοχή παραθεριστές Κρήτης



Εχετλαίος
18/07/2011, 14:40
5 νεκροί, οι 4 δικυκλιστές, μέσα σε μια εβδομάδα στο νησί.
Παρακαλώ σας, όσοι κατεβείτε για διακοπές, όσοι ήστε ήδη εδώ σε διακοπές, τα μάθια σας 500 και μονάχα στο δρόμο. Μέρα και νύχτα! Οι δρόμοι μας είναι μια δύσβατη ζούγκλα γεμάτη άναρχα σαρκοβόρα τέρατα και τίποτε παραπέρα...

:sick:

sas
18/07/2011, 15:04
όπως τα λες....χθες ανέβαινα από Σφακιά προς Σούδα (πρώτη φορά με ΚΤΕΛ) και ο παπάρας ο οδηγός έκανε προσπεράσεις στα άλλα λεωφορεία και ΙΧ (όποιος ξέρει τον δρόμο καταλαβαίνει....)

gmeles
18/07/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
όπως τα λες....χθες ανέβαινα από Σφακιά προς Σούδα (πρώτη φορά με ΚΤΕΛ) και ο παπάρας ο οδηγός έκανε προσπεράσεις στα άλλα λεωφορεία και ΙΧ (όποιος ξέρει τον δρόμο καταλαβαίνει....)

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

εχω κανει προσπεραση φετος σε αναπηρικο καροτσακι (στο δρομο της Παλαιοχωρας, ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ, πανω στον δρομο), σε γυφτο που ειχε στο ΚΑΠΟ να καθεται τον κανακαρι του και την προηγουμενη βδομαδα σε αμαξα με αλογο....στην ευθεια του κτεο του ηρακλειου (ευτυχως δεν το πετυχα στις στροφες λιγο πριν....)

Προσοχη μαγκες

kostas777
19/07/2011, 19:38
πέρισυ στον ΒΟΑΚ.. εγώ με το cb-1 και με την κοπελιά πίσω, μπροστά μου καγκουράτο 106 ραλλίε με κρητικές πινακίδες.. τον πλησιάζω και πάω να τον προσπεράσω και μόλις φτάνω κοντά, ο τύπος κάνει αριστερά, όχι μόνο πατάει διπλή γραμμή, αλλά μπαίνει ολόκληρος στο αντίθετο ρεύμα και μάλιστα πριν από στροφή. μπροστά μας δεν υπήρχε κανείς και ευτυχώς δεν ερχόταν κανείς από την άλλη. σκέφτηκα ότι όσο μαλάκας μπορεί να είσαι, δεν πλησιάζεις καν τον κρητικό μαλάκα.. και έμεινα πίσω του να με πάει καρότσα μέχρι ρέθυμνο και έχοντας το νου μου..

skylaros
19/07/2011, 23:18
αυτό που περιέγραψες φίλε μου, θα ήταν μια καλή αφορμή για να περάσω αρκετά χρόνια στη φυλακή

Εχετλαίος
20/07/2011, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
...δεν πλησιάζεις καν τον κρητικό μαλάκα..

O μ@λάκας δεν έχει τοπικό προσδιορισμό, Κώστα.
Τρεις (3) φορές πήγαν να μας σκοτώσουν το Σάββατο δράδυ που γυρίζαμε από Φαλάσαρνα (και στις τρεις (3) περιπτώσεις προσπέραση με 500 πάνω σε στροφές με ουρές να έρχονται από το άλλο ρεύμα) και στις τρεις (3) περιπτώσεις ήταν αυτοκίνητα με ανεβασμένους οδηγούς με αθηναικές πινακίδες.
Λίγο το καλοκαίρι, λίγο η παραπάνω χαλάρωση και η αυξημένη libido λόγω τόπου διακοπών, λίγο το ότι όπως έχουμε συνηθίσει να οδηγάμε όλο το χρόνο οδηγάμε ακόμη και όταν πάμε για διακοπές, λίγο το ότι δεν υπάρχει στοιχειώδης οδική/οδηγική παιδεία, λίγο η κακή μας η κεφαλή...
Άλλος ένας σακατεμένος χθες μεσημέρι...


:sad:

kostas777
20/07/2011, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
O μ@λάκας δεν έχει τοπικό προσδιορισμό, Κώστα.

συγγνώμη, δεν ήθελα να θίξω πληθυσμούς κλπ.. απλώς ο τύπος μου το έκανε προφανώς επίτηδες. όσο και να το σκεφτώ, όσο και να το φιλοσοφήσω πραγματικά δεν βρίσκω για ποιόν λόγο κάποιος θα έκανε κάτι τέτοιο. το να γίνει κατά λάθος αποκλείεται, πρόκειται για κάτι πολύ χειρότερο της απλής ή της σούπερ ανοησίας, τι να πω..

αύγουστο θα'μαι και γω κάτω.. στον πόλεμο των δρόμων. παναϊα βόηθα.

cityfly
20/07/2011, 16:30
άσχετο αλλά κάτι αντίστοιχο μου τυχε με αμάξι στην βάρης κορωπίου με αμάξι κι εγώ
μπροστά μου Α4 πάει να προσπεράσει Avensis
και τον βλέπω ότι με το που πάει να περάσει άνοιξε κι αυτός, πιο μεγάλο το Α4 πέρασε τελικά
Στο μεταξύ το Avensis πήγαινε κάπως
κάνω να περάσω κι εγώ χαλαρά πήγαινε γύρω στα 90 -100 και μου άνοιξε μέχρι 140 όσο ήμουν δίπλα του, δεν το πέρασα το άφησα, τα 140 παραείναι πολλά γι αυτό το δρόμο και δεν του ξέφευγα έτσι κι αλλιώς.
Παρακάτω που είχε σταματήσει τον πέρασα χώθηκα κι ανάμεσα από δυο σταματημένα φορτηγά στο φανάρι που ο παπούς (ξέχασα να το πω αυτό) δεν τον έπαιρνε να χωθεί και φεύγω αρκετά μακρυά, ε τον έβλεπα από τον καθρέπτη να χώνετε όπως όπως για να με φτάσει και δε με έφτασε ποτέ όχι γιατί έφυγα γρήγορα αλλά γιατί λίγο πιο κάτω έστριψε.
Τι συμπέρασμα να βγάλεις;

chr1s_86
22/07/2011, 10:14
:sad: :sad: :sad:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63243223

nikos_abel
22/07/2011, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
άσχετο αλλά κάτι αντίστοιχο μου τυχε με αμάξι στην βάρης κορωπίου με αμάξι κι εγώ
μπροστά μου Α4 πάει να προσπεράσει Avensis
και τον βλέπω ότι με το που πάει να περάσει άνοιξε κι αυτός, πιο μεγάλο το Α4 πέρασε τελικά
Στο μεταξύ το Avensis πήγαινε κάπως
κάνω να περάσω κι εγώ χαλαρά πήγαινε γύρω στα 90 -100 και μου άνοιξε μέχρι 140 όσο ήμουν δίπλα του, δεν το πέρασα το άφησα, τα 140 παραείναι πολλά γι αυτό το δρόμο και δεν του ξέφευγα έτσι κι αλλιώς.
Παρακάτω που είχε σταματήσει τον πέρασα χώθηκα κι ανάμεσα από δυο σταματημένα φορτηγά στο φανάρι που ο παπούς (ξέχασα να το πω αυτό) δεν τον έπαιρνε να χωθεί και φεύγω αρκετά μακρυά, ε τον έβλεπα από τον καθρέπτη να χώνετε όπως όπως για να με φτάσει και δε με έφτασε ποτέ όχι γιατί έφυγα γρήγορα αλλά γιατί λίγο πιο κάτω έστριψε.
Τι συμπέρασμα να βγάλεις;

Τι ώρα, μήπως ήταν ασημί και τα δυο;

Άμα είναι να τους κράξω γιατί μάλλον τους ξέρω!!!!

Εχετλαίος
28/07/2011, 13:36
http://www.cretalive.gr/new/44671/crete/Polemika_anakoinothenta_ta_trochaia-79chronos_to_neo_thuma_

:sick: :sick: :sick:

makis206
28/07/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://www.cretalive.gr/new/44671/crete/Polemika_anakoinothenta_ta_trochaia-79chronos_to_neo_thuma_
:sick: :sick: :sick:

Κάθε χρόνο τα ίδια! Οδηγώ 15 χρόνια και κάθε μα κάθε καλοκαίρι βλέπω/ακούω/διαβάζω τα ίδια!
Δεν σωθήκαμε τότε που υποτίθεται ότι κράτος υπήρχε, θα σωθούμε τώρα; ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ Στέλιο!

Η προσοχή ΔΕΝ αρκεί πια, πάει και τελείωσε. Τη στιγμή που ΔΕΝ γίνεται να προσέχουν όλοι.. πάει, τελείωσε.

Με ευχές δεν σώνεται ο κόσμος, δυστυχώς.

DimChios
28/07/2011, 14:06
ουτε επιτειδες να το κανατε ρε γμτ

:sad: :sick:

menos
28/07/2011, 14:06
Το μόνο που μας έχει μείνει Μάκη μου είναι ο σωστός εξοπλισμός, η αποφυγή υπερβολικής ταχύτητας και τον σταυρό μας μήν βρεθεί μπροστά μας ο 4χ4 που ξεκίνησε πίνοντας 2 μπουκάλια ρακί στο χωριό του και κατεβαίνει στη "χώρα"...

makis206
28/07/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Το μόνο που μας έχει μείνει Μάκη μου είναι ο σωστός εξοπλισμός, η αποφυγή υπερβολικής ταχύτητας και τον σταυρό μας μήν βρεθεί μπροστά μας ο 4χ4 που ξεκίνησε πίνοντας 2 μπουκάλια ρακί στο χωριό του και κατεβαίνει στη "χώρα"...

Μενέλαε είναι πολλά περισσότερα φίλε.. είναι ο τουρίστ που δεν ξέρει που πατεί και που βρίσκεται. Είναι ο έλλην τουρίστ που ανακαλύπτει που πατεί και που βρίσκεται αλλά πολύ σύντομα υπερπηδά την ανακάλυψή του και νομίζει πως οδηγά στην Εγνατία.. είναι αυτός που λες.. είναι τα υπεράριθμα λεωφορεία.. είμαστε κι εμείς οι γρήγοροι που περιμένουμε το καλοκαίρι να βγάλουμε τα μηχανάκια να μας περάσει η καύλα..

Είναι οι δρόμοι..

Είναι όλα αυτά που είναι και που μας καταδικάζουν όλους.

Τραγικό είναι φίλε, δυστυχώς μόνο αυτό είναι πια..:beer:

menos
28/07/2011, 14:41
Πόσους τουρίστες Άγγλους θυμάμαι που πίνανε τα άντερα τους στις μπόμπες που έβρισκαν με 1€ και οδηγούσαν αριστερά του δρόμου όπως στην χώρα τους...

Κωμικοτραγικό..

Εχετλαίος
29/07/2011, 13:56
+ (ή μάλλον μείον) ένας ακόμη
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=355758&cid=4

:sick:

Ε Λ Ε Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο Σ!!!!!
:mad:

DimChios
29/07/2011, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
+ (ή μάλλον μείον) ένας ακόμη
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=355758&cid=4

:sick:

Ε Λ Ε Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο Σ!!!!!
:mad:



:sick:

Lioulios
29/07/2011, 16:24
Την Δευτέρα που είχα πάρει βραδυνό ρεπό ,έβγαλα έξω τη γυναίκα και πήγαμε για φαί .

Με το που βγαίνω από το βενζυνάδικο και πριν καλά καλά προλάβω να κάνω 200 μέτρα έρχεται από πίσω ΕΝΑΣ παπάρας και ξαφνικά ακούω τρελά φρεναρίσματα .Τον βλέπω να με περνάει διπλωμένος από τα δεξιά και έχω μήνει μαλάκας να προσπαθώ να καταλάβω τί πήγε να κάνει ...

Όσες ψιλοστραβές μου έχουν κάτσει ...τις έχω δει μπροστά μου και τις έχω καταλάβει. Αυτό ήταν κάτι προτόγνωρο....

Ο τύπος με μερσεντες και καμια 55-60 με τη θείτσα ούτε καν να κόωει να δει για μενα αν θα παθαινα κάτι ...

Όταν με πέρασε από τα δεξιά ,σχεδόν φιλιθήκαμε και από ένστικτο άλλαξα τελευταία στιγμή πορεία προς τα αριστερά μου λιγάκι άτσαλα . Θα με είδε πως παραλίγο να πέσω ,αλλά .....Άσε .


Αυτό που έκανα ...τον προσπέρασα ,τον κοίταξα μέσα στα μάτια ,στο φανάρι πήγα ευθεία και σταμάτησα στην άκρη και αυτός ατί να έρθει δίπλά μου (και ενώ ήταν για ευθεία )άλλαξε πορεία και έκοψε δεδιά στον κόμβο .

Μετά από αυτό πήρα τους μπάτσους .

Ήθελα να ο ξεχάσω ,αλλά μετά από όλα αυτά και συν το γεγονλός ότι θα μπορούσε να μας έκοβε σουβλάκι΄είπα να το μοιραστώ μαζί σας νιώθωντας τυχερός σε σχέση με άλλους που δεν τα κατάφεραν ....

Όταν πέρασε φρεναρισμένος και διπλωμένος από δίπλά μου πήγαινε ακόμα με πολλά ...