PDA

View Full Version : έμεινα από τρόμπα βενζίνης στο cb1



cityfly
19/07/2011, 12:15
από όταν το πήρα το CB1 μου χε πει το παλικάρι ότι η τρόμπα βενζίνης του κάνει κολπάκια, τελικά άντεξε 4500 χιλιόμετρα αλλά τώρα τα φτυσε
και όταν μου πε ο μηχανικός τιμές για καινούργια μόνο που δε λιποθύμησα, καινούργια δεν πρόκειται να παίξει

οπότε ζητείται τρόμπα για CB1 επειγόντως, παράλληλα κοιτάζει κι ο μηχανικός να δει τι υπάρχει σε μεταχειρισμένο και μου πε κι ότι ίσως να κουμπώνει μια τρόμπα ενός αυτοκινήτου, με επιφύλαξη μου το πε αυτό θα το τσεκάρει

τι έχετε να προτείνετε

daddy78
19/07/2011, 12:16
Πολλές φορές επιδιορθώνεται.

Νομίζω μπαίνει και απο τρανσαλπ ή άφρικα.

cityfly
19/07/2011, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Πολλές φορές επιδιορθώνεται.

Νομίζω μπαίνει και απο τρανσαλπ ή άφρικα.

αυτές ξέρεις αν το κόστος τους είναι παρόμοιο με του cb1;

μου πε ότι την "έριξε κάτι κλοτσιές" και πήρε αλλά δεν είναι σε κατάσταση αξιόπιστη, και δεδομένου ότι μου χε πει και ο πωλητής τότε ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση τον πιστεύω

:wave2:

Vstrommer71
19/07/2011, 12:37
Mε ενα εντελως προχειρο γκουγκλισμα βρηκα αυτην (http://www.wemoto.com/parts/picture/CM-16710-KAF-003/) (200κατι ευρα)
Βεβαια δεν ξερω ποσο ζητησανε εδω για τιμη!

cityfly
19/07/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Mε ενα εντελως προχειρο γκουγκλισμα βρηκα αυτην (http://www.wemoto.com/parts/picture/CM-16710-KAF-003/) (200κατι ευρα)
Βεβαια δεν ξερω ποσο ζητησανε εδω για τιμη!

ευχαριστώ, δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάτι είμαστε στο ψάξιμο

Manalishi
19/07/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Πολλές φορές επιδιορθώνεται.

Νομίζω μπαίνει και απο τρανσαλπ ή άφρικα.

Σπαμ:

Απο τον Άννα στον Καϊάφα...άμα βάλεις απο Άφρικα...

sergiosm
19/07/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
όταν μου πε ο μηχανικός τιμές για καινούργια μόνο που δε λιποθύμησα

πόσο σου είπε δηλαδή;

catmaster
19/07/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
από όταν το πήρα το CB1 μου χε πει το παλικάρι ότι η τρόμπα βενζίνης του κάνει κολπάκια, τελικά άντεξε 4500 χιλιόμετρα αλλά τώρα τα φτυσε
και όταν μου πε ο μηχανικός τιμές για καινούργια μόνο που δε λιποθύμησα, καινούργια δεν πρόκειται να παίξει

οπότε ζητείται τρόμπα για CB1 επειγόντως, παράλληλα κοιτάζει κι ο μηχανικός να δει τι υπάρχει σε μεταχειρισμένο και μου πε κι ότι ίσως να κουμπώνει μια τρόμπα ενός αυτοκινήτου, με επιφύλαξη μου το πε αυτό θα το τσεκάρει

τι έχετε να προτείνετε

Μανώλη , στην αντλία βενζίνης χαλάνε οι πλατίνες που έχει στην κεφαλή , πολύ σπάνια να έχει χαλάσει το σώμα της αντλίας

ταιριάζει και από κάφρικα bros κτλ αλλά καινούρια είναι πανάκριβη και μια μεταχείρο θα βγάλει πάλι πρόβλημα εκτός και αν τσεκάρεις τις πλατίνες και είναι σε καλή κατάσταση ...

ταιριάζει και από αυτοκίνητο αλλά θέλει πατέντες με καλώδια-φίσες και σωληνάκια παροχής καυσίμου

καλύτερα να πάρεις ένα σετ επισκευής για τρόμπα βενζίνης από wemoto (αν δεν έχει ετοιμοπαράδοτο έχω εγώ στο συνεργείο) και να την φτιάξεις ... μια χαρά δουλεύει για πάρα πολλά χιλιόμετρα

επίσης μην το αφήνεις να αδειάζει τελείως το ρεζερβουάρ

:wave2:

sergiosm
19/07/2011, 13:18
για δες αυτό

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=100594

είναι παλιό αλλά ποτέ δεν ξέρεις

LOUKILOUK
19/07/2011, 13:18
Μάνο αν κάνει από Άφρικα πάντως, αυτό που ξέρω είναι ότι πολλοί "αφρικανοί" τις αντικαθιστούν με αυτοκινητάδικη MAZDA και κόστος κάτω από κατοστάρικο, μάλλον μεταχείρο...
Καλό ψάξιμο φιλαράκι :beer: :wave2:

George20vt
19/07/2011, 13:44
Έμεινα πρόσφατα από τρόμπα βενζίνης στο CBF

Όταν άκουσα κόστος από αντιπροσωπεία για τρόμπα μαζί με παρελκόμενα (φλοτέρ, σωληνώσεις, συνδέσμους κλπ κλπ), ευτυχώς υπήρχε καρέκλα κοντά (κάτι μου λέγανε για 870 ευρώ αγορά μόνο...)

Την Παρασκευή παρήγγειλα μέσω ebay.de με 69 ευρώ, σε κατάσταση βιτρίνας, και χθες την παρέλαβα. Αν δε βιαζόμουν, θα ερχόταν με ταχυδρομείο και 19 ευρώ μεταφορικά, αλλά προτίμησα courier μιας και φεύγω για διακοπές.

Βρές κάποιον που να γνωρίζει στοιχειώδη Γερμανικά (το Γερμανικό ebay έχει πολύ περισσότερα ανταλλακτικά τέτοιου τύπου από το αντίστοιχο Αγγλικό που παραγγέλνω συνήθως) και ρίξε λίγο ψάξιμο, δε θα βγείς χαμένος :wave2:

ΥΓ αν την έχει ακούσει το μοτεράκι, υπάρχουν πολλές aftermarket λύσεις. Το πρόβλημα είναι εάν έχει πρόβλημα κάποιο "περιφερειακό" της τρόμπας

cityfly
19/07/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μανώλη , στην αντλία βενζίνης χαλάνε οι πλατίνες που έχει στην κεφαλή , πολύ σπάνια να έχει χαλάσει το σώμα της αντλίας

ταιριάζει και από κάφρικα bros κτλ αλλά καινούρια είναι πανάκριβη και μια μεταχείρο θα βγάλει πάλι πρόβλημα εκτός και αν τσεκάρεις τις πλατίνες και είναι σε καλή κατάσταση ...

ταιριάζει και από αυτοκίνητο αλλά θέλει πατέντες με καλώδια-φίσες και σωληνάκια παροχής καυσίμου

καλύτερα να πάρεις ένα σετ επισκευής για τρόμπα βενζίνης από wemoto (αν δεν έχει ετοιμοπαράδοτο έχω εγώ στο συνεργείο) και να την φτιάξεις ... μια χαρά δουλεύει για πάρα πολλά χιλιόμετρα

επίσης μην το αφήνεις να αδειάζει τελείως το ρεζερβουάρ

:wave2:


που σε ρε Άκη τι κάνεις; καιρό έχουμε να τα πούμε

τελικά συμφωνήσαμε στη λύση καινούργιας οικονομικής αυτοκινητάδικης με μια μικρή πατέντα οπότε θα γίνει άμεσα η δουλειά και χωρίς πήγαινε έλα.
να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πού είναι το πρόβλημα στην δικιά μου και την οριστική ζημιά την έπαθε σε φάση που ή εμεινα από βενζίνη (στο ον) ή που ήμουν εκεί κοντά.
πάντως θα την πάρω την παλιά τρόμπα και θα της ρίξω μια ματιά όσο καταλαβαίνω και αν επισκευάζεται μπορεί και να την επισκευάσω να υπάρχει, πάντως πρέπει να μην έχει αλλαχθεί ποτέ και το μηχανάκι έχει 79000 στο κοντέρ (αλήθεια ψέματα δεν ξέρω)

:wave2: :wave2: :wave2:

cityfly
19/07/2011, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Μάνο αν κάνει από Άφρικα πάντως, αυτό που ξέρω είναι ότι πολλοί "αφρικανοί" τις αντικαθιστούν με αυτοκινητάδικη MAZDA και κόστος κάτω από κατοστάρικο, μάλλον μεταχείρο...
Καλό ψάξιμο φιλαράκι :beer: :wave2:

κάτα κει πάω τελικά (αλλά για καινούργια) άντε γιατί θέλω να το κατεβάσω και χανιά δεν έχει πάει ποτέ εκεί (στα χέρια μου) και δε λέει :D :D

catmaster
19/07/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
που σε ρε Άκη τι κάνεις; καιρό έχουμε να τα πούμε

τελικά συμφωνήσαμε στη λύση καινούργιας οικονομικής αυτοκινητάδικης με μια μικρή πατέντα οπότε θα γίνει άμεσα η δουλειά και χωρίς πήγαινε έλα.
να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πού είναι το πρόβλημα στην δικιά μου και την οριστική ζημιά την έπαθε σε φάση που ή εμεινα από βενζίνη (στο ον) ή που ήμουν εκεί κοντά.
πάντως θα την πάρω την παλιά τρόμπα και θα της ρίξω μια ματιά όσο καταλαβαίνω και αν επισκευάζεται μπορεί και να την επισκευάσω να υπάρχει, πάντως πρέπει να μην έχει αλλαχθεί ποτέ και το μηχανάκι έχει 79000 στο κοντέρ (αλήθεια ψέματα δεν ξέρω)

:wave2: :wave2: :wave2:

αν καθαρίζεις οικονομικά όλα τζετ Μανώλη ... :beer: :beer:

κράτα την παλιά και φερτην αν δε βαριέσαι μια μερα να την ανοίξω να τη δω ... συνήθως οι πλατίνες γίνονται λιώμα

(πες του μάστορα αν μπορεί να μην μακελέψει τη μαμά φίσα ώστε αν έχεις την άλλη καβάτζα να κουμπώσεις και να φύγεις μπρούκλης ) :wave2:

cityfly
19/07/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
αν καθαρίζεις οικονομικά όλα τζετ Μανώλη ... :beer: :beer:

κράτα την παλιά και φερτην αν δε βαριέσαι μια μερα να την ανοίξω να τη δω ... συνήθως οι πλατίνες γίνονται λιώμα

(πες του μάστορα αν μπορεί να μην μακελέψει τη μαμά φίσα ώστε αν έχεις την άλλη καβάτζα να κουμπώσεις και να φύγεις μπρούκλης ) :wave2:

είναι οκ οικονομικά και είναι και εξαιρετικά πρακτικό (κάτι απαραίτητο αυτή τη στιγμή)
με την πρώτη ευκαιρία θα σου ρθω
:wave2: :wave2:

cityfly
19/07/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Έμεινα πρόσφατα από τρόμπα βενζίνης στο CBF

Όταν άκουσα κόστος από αντιπροσωπεία για τρόμπα μαζί με παρελκόμενα (φλοτέρ, σωληνώσεις, συνδέσμους κλπ κλπ), ευτυχώς υπήρχε καρέκλα κοντά (κάτι μου λέγανε για 870 ευρώ αγορά μόνο...)
...



:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

εγώ 800 ευρώ το πήρα ολόκληρο το μηχανάκι

daddy78
19/07/2011, 16:29
Επίσης, αυτό που παθαίνει καμιά φορά η τρόμπα είναι οτι κολλάει η παλλόμενη μεμβράνη (αυτή που τρομπάρει τη βενζίνη) λογω βρώμας. Την ανοίγεις, την καθαρίζεις (με πολύ προσοχή) και τελειωσες.

kostas777
19/07/2011, 19:31
δες εδώ (http://www.wemoto.com/bikes/Honda/CB-1_CB_400_F__NC27_Japanese_Market/89-90/picture/Fuel_Pump_Repair_Kit_-_Point_Switch/). ίσως να γίνεις με κόστος μόνο € 28!

Gi_4ce
19/07/2011, 20:03
mazda 626 βαζουν στα αφρικα.

Καινούρια σε ανταλλακτικάδικο, γυρω στο 50αρι.

cityfly
07/08/2011, 11:28
για την ιστορία, τελικά μου επισκεύασε την παλιά τρόμπα ο Άκης με το κιτ της wemoto και κουμπώθηκε αυτή απάνω και όλα μια χαρά (έγινε κι ένα καθαρισματάκι στα καρμπυρατέρ καί δουλεύει ρολόι)

(αυτά έχουν γίνει εδώ και δυο βδομάδες βέβαια άλλο που το γράφω τώρα)
:wave2: :wave2:

soter3gm
07/08/2011, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
mazda 626 βαζουν στα αφρικα.

Καινούρια σε ανταλλακτικάδικο, γυρω στο 50αρι.


Ανα γεια σου αυτό ήθελα να πω και εγώ και κάνει σε όλα σχεδόν τα χούντα cb750 xlv600-650 xrv 650-750 cb1 cbf cbr κλπ κλπ πλυντήρια χι χι χι χι