PDA

View Full Version : Μεταχειρισμενα εγγυησεις κλπ



mbjp
23/08/2005, 18:09
Οποιος εχει ορεξει να διαβασει το παρακατω, ας μου πει την αποψη του. Ευχαριστω.

Πριν 2 βδομαδες αγορασα απο ενα καταστημα στον Πειραια ενα ΑΧ1 του 98. Ηθελα να αγορασω την εν λογω μοτο απο ιδιωτη, αλλα δεν εβρισκα κατι αξιολογο για τα λεφτα που ζητουσαν..

Οποτε πηγα και (καλα μαντεψατε) τα εσκασα χοντρα στο καταστημα και στον τυπο που το εχει, ο οποιος μου ορκιζοταν στην Αγια Τριαδα του Μονο Λαδι-Νερο-Βενζινη και στον Αγιο Ειναι-Χοντα-Δεν-Παθαινει-Τιποτα οτι το μηχανακι εχει θεικη υποσταση και δε προκειται να παθει τιποτα για τους επομενους 6 μηνες..και εαν παθει, να το παω εκει αμεσως για φτιαξιμο. Υποσημειωση, με εστειλε γνωστος του εκει.

Μυριζει μαλακια ηδη ετσι; Εαν καποιος αλλος εγραφε τα παραπανω, θα του απαντουσα "ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ".

Τελος παντων. Η συνεχεια ειναι πιο ενδιαφερουσα. Αφηνω τη μοτο σε γκαραζ για καμμια βδομαδα (15αυγουστος) και μολις την Πεμπτη αρχιζω τις βολτες.
Ολα ωραια και ανθηρα, ωσπου φτανει το Σαββατο και διαπιστωνω οτι το πισω φως μενει μονιμα ανοιχτο.. το παω απο εκει, το βλεπει ο μαστορας, παιζει λιγο με τη βαλβιδα και οκ.
Ωσπου ερχεται η αποφραδα πρωια της Τριτης (σημερα) οπου παω να παρω τη μηχανη και ανακαλυπτω εντρομος 2 λεκεδες απο λαδια, ο ενας κατω απο την ποδια και ο αλλος στο υψος περιπου του ψυγειου. Η ιστορια συνεχιστηκε καθολη τη διαρκεια της ημερας, οπου αφηνα λιγο τη μηχανη επεστρεφα και εβλεπα αρκετες σταγονες λαδι στο εδαφος.
Σαν να μην εφτανε αυτο, στο γυρισμο προς το συνεργειο το απογευμα, χαλαει και το ταχυμετρο. Ωραια.

Παω απο εκει, περιμενω καμμια ωρα να τελειωσει ο μαστορας με τους υπολοιπους, το βλεπει και

- φιλαρακο θα σου κρατησω την ποδια, καθαρισε το εσυ απο κατω, δες απο που σταζει και ελα να μου δειξεις για να το φτιαξουμε
- ωραια, το ταχυμετρο;
- θελει ατερμονα, 80 ευρω περιπου

ντοινγκ
παμε στον τυπο που μου το πουλησε,

εγω να προσπαθω να του εξηγησω οτι, ρε ανθρωπε, 150 χλμ εχω κανει με το ριμαδι και μου χαλαει, τι εγγυηση και σκατα μου τσαμπουναγες τοτε;

εκεινος να προσπαθει να με πεισει οτι αυτη η βλαβη δε περιλαμβανεται στην εγγυηση για τα "μηχανικα" της μοτο, οτι δεν ευθυνεται αν εμενα πχ μου σκασει το λαστιχο ή μου κοπει η ντιζα στην στροφη μολις το αγορασα, και τελος παντων "ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ"

εγω να του εξηγω οτι, εκτος του να κανει κωλοτουμπες σε οσα λεει, αυτα επρεπε να μου τα πει οταν ηταν να το αγορασω
εκεινος να ουρλιαζει οτι αντι να του λεω και ευχαριστω που μου αλλαξε καδενα κλπ αξιας 300ευρω και δεν εβγαλε τιποτα ουσιαστικα απο το μηχανακι
κ.ο.κ.

στο τελος η γκομενα που ειχε διπλα του μου βγαζει και μια γραπτη Εγγυηση αγορας (ειχαν "ξεχασει" να μου τη δωσουν κατα την αγορα) στην οποια δηλωνεται ξεκαθαρα οτι δεν καλυπτει τακτα σερβις και αντικαταστασεις αναλωσιμων ειδων

γενικα μονο συγνωμη δεν μου ειπαν να τους ζητησω.
Προσπαθησα να ηρεμησω τα πραγματα, τουλαχιστον να μου φτιαξουν οι πουτανας γιοι τα λαδια απο κατω (τσιμουχες; ) και να μη ξαναπερασω απο το μπουρδελο τους

για την ιστορια, η ατερμΟΥνα ειναι αναλωσιμο;

αυτα..
τα στοιχεια του καταστηματος ειναι διαθεσιμα στους περιεργους

afrotwin
23/08/2005, 22:03
des edo ke astous na tragoudane...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=4414

mbjp
24/08/2005, 10:40
καλο, αλλα μαλλον δεν ισχυουν για τα μεταχειρισμενα..

η ατερμονα ανηκει στα μηχανικα μερη ή θεωρειται αναλωσιμο ειδος; να το τραβηξω δικαστικά;

Gandalf dr685sm
24/08/2005, 11:01
Απο όσο γνωρίζω η εγγύηση που δίνουν είναι καθαρά ιδιωτικού δικαίου...
Δηλαδή μόνο το κατάστημα τους είναι η εγγυητική δύναμη και φυσικά καλύπτουν οτι εκείνοι δηλώνουν. Οπότε το δικαστικό ξέχνα το.

Ο ατέρμονας δεν είναι αναλώσιμος , αλλά είναι γνωστό οτι μετά απο μερικά χρόνια , έχει και αυτός τις φθορές του , καθώς δεν είναι παρά μερικά γρανάζια μέσα.

Το ΑΧ που αναφέρεις είναι (αν είναι τελευταίας παραγωγής) κοντά στα 10 έτη ηλικιακά και δεν μου κάνουν εντύπωση οι φθορές που λες.Το 1998 που είδες είναι ημερομηνία πρώτης αδείας εισαγωγής και οχι ημερομηνία παραγωγής.Ημερομηνία παραγωγής είναι εκείνη που θα βρείς μέσω του πλαισίου.

Θα περίμενα πολλές περισσότερες για να είμαι ειλικρινής.

Στην θέση σου δεν θα πλησιάζα ΑΧ , με τίποτα πλέον. Τόσο λόγω ηλικίας αλλά και λόγω έλλειψης ανταλλακτικών σε μηχανικά μέρη (οχι τόσο σε περιφερειακά, και μέρη όπως ο ατέρμονας).

Συμβουλή κοίτα να το δώσεις φίλε μου., οχι επειδή δεν είναι καλό μηχανάκι αλλά επειδή δεν έχεις τις γνώσεις να κάνεις βασικές μηχανικές εργασίες μόνος σου και να μειώσεις το κόστος συντήρησης του.

Gandalf

mbjp
24/08/2005, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Συμβουλή κοίτα να το δώσεις φίλε μου., οχι επειδή δεν είναι καλό μηχανάκι αλλά επειδή δεν έχεις τις γνώσεις να κάνεις βασικές μηχανικές εργασίες μόνος σου και να μειώσεις το κόστος συντήρησης του.

Gandalf

Εχεις δικιο, αλλα ολοι απο καπου αρχιζουμε, δεν ξυπναμε μια μερα γνωριζοντας το αντικειμενο..να αγοραζα κατι καινουριο ηταν οικονομικα αδυνατον, και το ΑΧ ειναι οτι πρεπει για εμενα (κυβικα, ογκος, χρηση κλπ).
Αλλωστε η ηλικια ειναι κατι σχετικο. Οταν ειχα παρει το κουτι, δεκαετιας, ειχε 80.000χλμ..σε 3 χρονια, πηρε αλλα 50.000 στη πλατη.
Ευχαριστω για την απαντηση παντως!

Μιχάλης

dodos_1
24/08/2005, 15:10
Δεν μας είπε πιο μαγαζί είναι για να φυλαγόμαστε;:confused:

adam_tsouk
24/08/2005, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
Δεν μας είπε πιο μαγαζί είναι για να φυλαγόμαστε;:confused:


Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο....

Όλοι τα ίδια κάνουν.



Τεσπα, εμένα παντως (το μόνο καλό που έχω να θυμάμαι από τον παλιό μηχανικό) μου είχαν αλλάξει το κομπλέρ της μίζας και δεν είχα αλλάξει τπτ (220 ευρώ μόνο το κομπλέρ)....



Θεωρητικά στα αλλάζει όλα και σου κάνει και 2 κωλοτούμπες....
:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
25/08/2005, 07:29
Φιλαράκο μια συμβουλή, επειδή παλαιότερα έκανα το ίδιο με εσένα και πήρα το αδερφάκι του το 250 ΝΧ dominator, αν δεις ότι αρχίσει πάλι να ζητάει καδένες εκκεντροφόρου κα δεν συμαζεύεται στείλτο αδιάβαστο.

Εγώ είμουν πολύ άτυχος και είχε ελλάτωμα με αποτέλεσμα να ξεχειλώνει τις καδένες. Την είχα αλλάξει 2 φορές σε διαφορετικά συνεργεία. Οι 300άρες ήταν και για μένα το μίνιμουμ όταν επισκεπτόμουν τα συνεργεία. Ο τελευταίος μου ανέφερε ότι το πρόβλημα ήταν με το ρουλεμαν στο στρόφαλο με αποτέλεσμα να ξεχειλώνει τις καινούργιες καδένες που του βάζαμε. :confused: :confused: :confused:

Τεσπα, επειδή συμπλήρωνα και λάδια (πιθανή φθορά στο κύλινδρο) το έστειλα και πήρα ένα παπί για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Είμαι σίγουρος ότι φτιαχνόταν με σχετικά λίγα χρήματα αλλά είχα βαρεθεί να ακούω διαφορετικές θεωρίες από το κάθε μηχανικό και τελικά να μην υπάρχει αποτέλεσμα. Οπότε πήρα το παπί, μαζεύω χρήματα και ελπίζω κάποια στιγμή να πάρω ένα cbf του κουτιού ... και να το πειράξει μηχανικός(ας είναι καλά το ξαδερφάκι μου που εργάζεται εξωτερικό και θα έρθει Ελλάδα) σε καμιά 6ετία 7ετία. Επίσης θα γνωρίζω τι του έχω κάνει και που μπορεί να έχει φθορά.