PDA

View Full Version : Βαψιμο ψαλιδιου



mathbouze
20/07/2011, 11:01
Καλησπέρα παίδες.

Μιας που βρίσκομαι στη δουλειά και βαριέμαι τόσο όσο είναι έξω η ζέστη...λέω δεν κάνω την ερώτηση εδώ να περάσει και η ώρα μέχρι να σχολάσω?
Η ερώτηση λοιπόν είναι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να βαφτεί ένα μπροστινό ψαλίδι (μόνο το σημείο που φαίνεται μαρκαρισμένο στην φώτο..αλουμίνιο νομίζω) ώστε να μην έχω πάλι βαψίματα σε ένα μήνα.. Έχω ένα GSX 1400 και θέλω να βάψω μαύρα τα συγκεκριμένα σημεία τα οποία έχουν και τις γρατζουνίτσες τους βεβαίως βεβαίως. Η φωτο είναι από το WEB γιατί δεν έχω το δικό μου στο PC της δουλειάς.
Περιμένω τις απαντήσεις και ευχαριστώ α πριόρι.


231811

DimChios
20/07/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mathbouze
Καλησπέρα παίδες.

Μιας που βρίσκομαι στη δουλειά και βαριέμαι τόσο όσο είναι έξω η ζέστη...λέω δεν κάνω την ερώτηση εδώ να περάσει και η ώρα μέχρι να σχολάσω?
Η ερώτηση λοιπόν είναι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να βαφτεί ένα μπροστινό ψαλίδι (μόνο το σημείο που φαίνεται μαρκαρισμένο στην φώτο..αλουμίνιο νομίζω) ώστε να μην έχω πάλι βαψίματα σε ένα μήνα.. Έχω ένα GSX 1400 και θέλω να βάψω μαύρα τα συγκεκριμένα σημεία τα οποία έχουν και τις γρατζουνίτσες τους βεβαίως βεβαίως. Η φωτο είναι από το WEB γιατί δεν έχω το δικό μου στο PC της δουλειάς.
Περιμένω τις απαντήσεις και ευχαριστώ α πριόρι.


εμένα αυτο μου μοιάζει για πιρούνι!
Δεν ειμαι και σίγουρος βεβαια, :lol: αλλα εισαι στην σωστή κατηγορια.
Περιμενε τον τοπικο μοντ!

:smokin:

mathbouze
20/07/2011, 11:14
φτάνει που δεν είναι μαχαίρι.....ευτυχώς που έβαλα την φώτο

DimChios
20/07/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mathbouze
φτάνει που δεν είναι μαχαίρι.....ευτυχώς που έβαλα την φώτο



:winka: :lol: :lol:

Γενικα απ οσο ξερω βαφεται.

:wave2:

mathbouze
20/07/2011, 11:22
ωραία...αισιόδοξη η πρώτη απάντηση..θα περιμένω για λεπτομέρειες
θενκσ

McGyver
20/07/2011, 11:26
Πρέπει να λύσεις τελείως το μπροστινό και να μείνεις μόνο με τις μπότες του πηρουνιού (τα κομμάτια που θέλεις να βάψεις). Μετά τα πας για ηλεκτροστατική βαφή.

mathbouze
20/07/2011, 11:33
γνωρίζουμε περίπου κόστος για ηλεκτροστατική?? μόνος μου δηλαδή με τρίψιμο και Spray αλουμινάδικο δεν θα γίνει δουλειά?
θενκσ

byron
20/07/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mathbouze
γνωρίζουμε περίπου κόστος για ηλεκτροστατική?? μόνος μου δηλαδή με τρίψιμο και Spray αλουμινάδικο δεν θα γίνει δουλειά?
θενκσ

To κόστος της ηλεκτροστατικής δεν είναι μεγάλο (30-40 ), αλλά το βγάλσιμο και λύσιμο του μπροστινού υπολόγιζε το *4 περίπου. Με spray θα γίνει δουλειά, αν κάνεις προσεκτικό βάψιμο με αστάρια κλπ.

mathbouze
20/07/2011, 12:31
ωραία..
μπορείς please να μου πεις συγκεκριμένα ...μόλις λυθούν τα πιρούνια..με τι τα τρίβω πρώτα με τι τα ατσαρώνω μετά? ποιο είναι το πιο κατάλληλο spray? και πόσα χέρια?
τελευταίες ερωτήσεις και δεν σας πρήζω άλλο
:beer: :beer:

tifoso4ever
20/07/2011, 12:40
ΜΟΝΟ με η λ ε κ τ ρ ο σ τ α τ ι κ η (powder coating) βαφη θα μεινει αναλοιωτο το χρωμα...Αν θες να βγαζεις και να ξανατριβεις και να ξαναβαφεις καθε τριμηνο, κανε ο,τι νομιζεις...

:beer:

dmf
20/07/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mathbouze
με τι τα τρίβω πρώτα

υαλοβολη. Μην τα τριψεις με τπτ γιατι θα φαινονται χαραγιες

mathbouze
20/07/2011, 13:00
ενταξει ενταξει επείσθη
φχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις σας
καλές άδειες σε όλους
:beer: :beer:
:wave2: :wave2:

ilias s.m.
20/07/2011, 14:49
Αρκει να μην κανεις κατι τετοιο:bigcry:


231828

mathbouze
20/07/2011, 17:21
οχι βέβαια
εγω θα βάψω και τα δισκόφρενα
θα το υαλοβολήσω ολόκληρο

bros400pgm
20/07/2011, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
To κόστος της ηλεκτροστατικής δεν είναι μεγάλο (30-40 ), αλλά το βγάλσιμο και λύσιμο του μπροστινού υπολόγιζε το *4 περίπου. Με spray θα γίνει δουλειά, αν κάνεις προσεκτικό βάψιμο με αστάρια κλπ.


Byron, τι θα ελεγες για βαφη το ψαλιδι μας? Αξιζει/γινεται?

the who
20/07/2011, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mathbouze
οχι βέβαια
εγω θα βάψω και τα δισκόφρενα
θα το υαλοβολήσω ολόκληρο

Ψιλη αμμοβολη.Ειναι πιο φτηνη απο την υαλοβολη.:winka:

byron
20/07/2011, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από bros400pgm
Byron, τι θα ελεγες για βαφη το ψαλιδι μας? Αξιζει/γινεται?

Αμαρτία απ΄το θεό να βάψεις τετοιο ψαλίδι, εκτός και έχει χτυπηθεί (καλύτερα να μπουν καλύμματα carbon όμως).

Εχω δει βαμμένο ψαλίδι στα δικά μας, αλλά δεν μου αρεσε καθόλου καθώς έκανε άσχημη αντίθεση με το πλαισιο. Πακέτο και τα δύο είναι πιο όμορφο, αλλά προσωπικά προτιμώ το αλουμίνιο. :wave2:

bros400pgm
21/07/2011, 08:18
Τα καλυματα carbon δεν μου αρεσουν γιατι δεν καλυπτουν τις ακρες (2 αξονες) σωστα, ουτε φυσικα την μεσα μερια............

Επισης, το δικο μου πλαισιο δεν ειναι το σκατουλι, ειναι το μαυρο..............

Ισως ομως και εμενα να μην μου αρεσει τοση μαυριλα :beer:






231898

Spyrious
21/07/2011, 08:57
Bros,αν έβαφες το ψαλίδι θα σου έλεγα να βάψεις και το υποπλαίσιο με τα μαρσπιε.Αλλιώς θα ξεχωρίζουν αυτά.