PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ



nsr250mc21
20/07/2011, 12:56
Αγορασα ενα nsr 250 και ο κινητηρας του ειναι κατεστραμενος και θελω να τον αλλαξω νομιμα!
Εχω στην κατοχη μου ενα κινητηρα nsr 250 απο το παλια μου nsr ο οποιος εχει τον ιδιο κωδικο στην αρχη οπως σε ολα τα nsr mc16E. το παλιο μου νσρ το ειχα πουλησει κανονικα με μεταβιβαση και ειχα κρατησει τον κινητηρα.
Για να βαλω αυτον το κινητηρα πανω στο καινουργιο που αγορασα τι πρεπει να κανω? αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι δν εχω χαρτια αγορας αυτου του κινητηρα οπως ειναι φυσικο γιατι ηταν απο το μηχανακι που ειχα στην κατοχη μου και πουλησα!
Ο κινητηρας δεν ειναι κλεμενος 1000% ειμαι σιγουρος καθως ηταν δικος μου οποτε ακουω αποψεις τι να κανω για να ειμαι νομιμος 100%

McGyver
20/07/2011, 13:09
Απολύτως τίποτα, απλά τον βάζεις επάνω.

sotos 8
20/07/2011, 13:14
Eιχα αλαξει και εγω καποτε κινητηρα στο NSR πηρα αποδειξη αγορας με γραμενο τον αριθμο του καινουργιου κινητηρα αλλα δεν χρειαστηκε. :a013:

dmf
20/07/2011, 13:16
Η τροχαια σε ενδεχομενο μπλοκο, σου ζηταει αδεια κυκλοφοριας. Πανω στην αδεια, δεν αναφερεται καπου ο αριθμος κινητηρα, αλλα μονο του πλαισιου.
Αν κανω λαθος με διορθωνετε

byron
20/07/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Η τροχαια σε ενδεχομενο μπλοκο, σου ζηταει αδεια κυκλοφοριας. Πανω στην αδεια, δεν αναφερεται καπου ο αριθμος κινητηρα, αλλα μονο του πλαισιου.
Αν κανω λαθος με διορθωνετε

Στις παλιές τις άδειες, υπήρχε και αριθμός κινητήρα.
Οι κινητήρες των εκ εισαγωγής μοτό από Ιαπωνία δεν είχαν (τουλάχιστον τα Yamaha) αριθμό, αλλά κάποια κοινά γράμματα όπως 1JK. Επομένως μπορούσες να αλλάξεις κινητήρα χωρίς πρόβλημα αφού οι άδειες έγραφαν στον αριθμό το 1JK.

Tedvj23
20/07/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr250mc21
Αγορασα ενα nsr 250 και ο κινητηρας του ειναι κατεστραμενος και θελω να τον αλλαξω νομιμα!
Εχω στην κατοχη μου ενα κινητηρα nsr 250 απο το παλια μου nsr ο οποιος εχει τον ιδιο κωδικο στην αρχη οπως σε ολα τα nsr mc16E. το παλιο μου νσρ το ειχα πουλησει κανονικα με μεταβιβαση και ειχα κρατησει τον κινητηρα.
Για να βαλω αυτον το κινητηρα πανω στο καινουργιο που αγορασα τι πρεπει να κανω? αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι δν εχω χαρτια αγορας αυτου του κινητηρα οπως ειναι φυσικο γιατι ηταν απο το μηχανακι που ειχα στην κατοχη μου και πουλησα!
Ο κινητηρας δεν ειναι κλεμενος 1000% ειμαι σιγουρος καθως ηταν δικος μου οποτε ακουω αποψεις τι να κανω για να ειμαι νομιμος 100%

Αν στην αδεια σου αναγραφει τον αριθμο του κινητηρα αλλα σταματαει στο mc16E τοτε πετατο απανω το μοτερακι θα ειναι ολα οκ αν ομως στη αδεια δεν σταματαει στο mc16E και εχει και αλλα νουμερακια τοτε πηγαινε στο μηχανολογικο και δηλωσε την αλλαγη..:wave2:
Μπες και εδω αν θες να σε γνωρισουμε!!
http://2strokelizards.3forum.biz/
:beer: :wave2:

nsr250mc21
20/07/2011, 14:09
Η αδεια που ειχα η παλια στο παλιο μηχανακι ελεγε mc16E στον αριθμο κινητηρα και οχι τον παρακατω αριθμο οποτε οτι μοτερ ηθελα απο νσρ το εβαζα πανω γιατι ολα ετσι ξεκινουσανε. Αυτο που πηρα τωρα αναγραφετε στην αδεια ο αριθμος κινητηρα ολος πχ mc16E101....... οποτε αν βαλω πανω το μοτερ σε ενδεχομενο μπλοκο που κοιταξει αδεια και αριθμο κινητηρα θα ειναι διαφορετικο και παει για κατασχεση και βαρυ προστιμο.

Διαβασα καπου στο ιντερνετ για την αλλαγη κινητηρα και ζητανε τιμολογιο αγορας κινητηρα που να το βρω αφου το μηχανακι ητανε ολοκληρο δικο μου παλιοτερα ....

nsr250mc21
20/07/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Στις παλιές τις άδειες, υπήρχε και αριθμός κινητήρα.
Οι κινητήρες των εκ εισαγωγής μοτό από Ιαπωνία δεν είχαν (τουλάχιστον τα Yamaha) αριθμό, αλλά κάποια κοινά γράμματα όπως 1JK. Επομένως μπορούσες να αλλάξεις κινητήρα χωρίς πρόβλημα αφού οι άδειες έγραφαν στον αριθμό το 1JK.
μπηκα και θα γραφτω και θα ανεβασω φωτο απο το προτζεκτ μου. Ειναι ανακατασκευη nsr mc21 αλλα οπτικα σαν mc28 πλαστικα ντεποζιτο υποπλαισιο ψαλιδι ολα απο pro

Tedvj23
20/07/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr250mc21
Η αδεια που ειχα η παλια στο παλιο μηχανακι ελεγε mc16E στον αριθμο κινητηρα και οχι τον παρακατω αριθμο οποτε οτι μοτερ ηθελα απο νσρ το εβαζα πανω γιατι ολα ετσι ξεκινουσανε. Αυτο που πηρα τωρα αναγραφετε στην αδεια ο αριθμος κινητηρα ολος πχ mc16E101....... οποτε αν βαλω πανω το μοτερ σε ενδεχομενο μπλοκο που κοιταξει αδεια και αριθμο κινητηρα θα ειναι διαφορετικο και παει για κατασχεση και βαρυ προστιμο.

Διαβασα καπου στο ιντερνετ για την αλλαγη κινητηρα και ζητανε τιμολογιο αγορας κινητηρα που να το βρω αφου το μηχανακι ητανε ολοκληρο δικο μου παλιοτερα ....

Πηγαινε στο μηχανολογικο και θα σου βρουν λυση..ισως με καποια υπευθυνη δηλωση κατι τελος παντον πηγαινε εσυ ξερουν αυτη...:wave2:

Lio
21/07/2011, 09:20
Αν δε βρεις ακρη, λυνεις και τα δυο μοτερ και φτιαχνεις ενα καλο, χρησιμοποιωντας τα καρτερ (προσοχη και τα δυο κομματια) με τα σωστα νουμερα...

nsr250mc21
21/07/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Αν δε βρεις ακρη, λυνεις και τα δυο μοτερ και φτιαχνεις ενα καλο, χρησιμοποιωντας τα καρτερ (προσοχη και τα δυο κομματια) με τα σωστα νουμερα...

Φιλε μου το εχω σκεφτει αυτο αλλα δεν ειναι κριμα εναν κινητηρα που εχει κοστισει 1300 ευρω γιατι εχει γινει καινουργιος με 0 χιλιομετρα εχουν αλλαχτει τα παντα με γνησια honda μεχρι και οι βιδες και οι φλαντζες ολα να τον ανοιξω?

Tedvj23
21/07/2011, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr250mc21
Φιλε μου το εχω σκεφτει αυτο αλλα δεν ειναι κριμα εναν κινητηρα που εχει κοστισει 1300 ευρω γιατι εχει γινει καινουργιος με 0 χιλιομετρα εχουν αλλαχτει τα παντα με γνησια honda μεχρι και οι βιδες και οι φλαντζες ολα να τον ανοιξω?

Πιστευω οτι απλα σου προτεινε μια λυση ο ανθρωπος..:lol:
Παντος και αυτο που σου λεει παλι γινεται και θασαι οκ..:beer:

McGyver
21/07/2011, 15:37
Σύμφωνα με την απόφαση 12140/737 που δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως 1818/02.09.2009:


Για τις ανάγκες της απόφασης ορίζεται ως: «αντικατάσταση κινητήρα»: Η αλλαγή του κινητήρα
ενός μηχανοκίνητου οχήματος με άλλου τύπου κινητήρα.


Επίσης, όπως γράφεται εδώ (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id=&tid=340):


ΠΡΟΣΟΧΗ: Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα


Από τα παραπάνω νομίζω πως είναι προφανές πως μπορεί ο οποιοσδήποτε να αλλάξει τον κινητήρα του οχήματός του με ίδιου τύπου χωρίς να χρειάζεται να κάνει τίποτα. Ακόμα και σε τροχαίο έλεγχο, εφόσον ο τύπος του κινητήρα είναι ο ίδιος με αυτόν που αναγράφεται στην άδεια, δεν μπορούν να σου πουν τίποτα αν ο αριθμός σειράς είναι διαφορετικός από αυτόν που αναγράφεται στην άδεια. Λες απλά "ο προηγούμενος μου κόλλησε και έβαλα καινούριο".

Αν φυσικά κάποιος έχει κλεμένο κινητήρα, αυτός έχει δηλωθεί από το νόμιμο κάτοχό του και γίνει διασταύρωση τότε καληνύχτα σας.

:wave2:

wendigo
21/07/2011, 22:19
Ακριβώς όπως τα λέει ο Mcguyver είναι τα πράγματα, πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει ένα ΧΤ 500Ε το οποίο είχα άλλο κινητήρα, οπότε πήγα στο μηχανολογικό να δω τι γίνεται και μου είπαν ότι απο τη στιγμή που έιναι "ίδιου τύπου" δεν θεωρείται ότι έχει αλλαχθεί, οπότε είσαι καλυμένος :beer:

nsr250mc21
22/07/2011, 02:02
οποτε μπορει να παω να ζητησω και ενα τιμολογιο απο ενα παλιαντζη να του πληρωσω το φπα ωστε σε πιθανο ελεγχο μην μπω σε διαδικασια και πιανου ειναι αυτος ο κωδικος και παμε στο τμημα να δουμε κτλπ γιατι αν ειναι καθε φορα που με σταματανε να τρεχω στο τμημα και να τρωω μιση ωρα μεχρι να δουνε οτι ειναι οκ ο κινητηρας τα πιασαμε τα λεφτα μας!Εδω για μια εξακρίβωση σε κρατανε 2 ωρες χαχαχα

Και δυστυχώς τις διχρονες μοτοσυκλετες σε καθε μπλοκο τις σταματανε !!!

panos1050
22/07/2011, 04:17
βαλε πανω ρε ανθρωπε μου τον κινητηρα
ποιος μπ@!@ς θα κατσει να κανει διασταυρωση των αριθμων
εδω δεν κοιτανε αλλα και αλλα

Bowleno
22/07/2011, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
βαλε πανω ρε ανθρωπε μου τον κινητηρα
ποιος μπ@!@ς θα κατσει να κανει διασταυρωση των αριθμων
εδω δεν κοιτανε αλλα και αλλα


+650 εδω δεν κάθονται να κοιτάξουν αριθμό πλαισίου, κινητήρα θα ψαξουν; βάλτον επάνω και κάνε τις βόλτες σου να το χαρείς το μηχανάκι

kostakis125
09/09/2011, 16:13
δεν προκειται κανεις κοιλαρας να σκιψει να κοιταξει αν και στο συγκεκριμενο μηχανακι ειναι δυσκολο να δεις τον αριθμο και να θες.
Απο κει και περα οπως ειπε και ο φιλος mcguiver δεν ειναι παρανομο..ο πατερας μου αλλαξε μηχανη στο φορτηγο και του ειπαν απο το υπουργειο οτι δε χρειαζεται να δηλωσει τιποτα

rockobok
09/09/2011, 16:47
βασικά τα τελευταία 2 χρόνια στην αθήνα μόνο ταυτότητα και άδεια
μου ζητάνε σε κάθε μπλόκο.
Ούτε καν δίπλωμα και ασφάλεια
Για να κάτσουν να κοιτάξουν αριθμό κινητήρα μου ακούγεται πολύ δύσκολο







(Βγάλε καμιά φωτό ρε συ!)