PDA

View Full Version : Aγορα xenon-Τι να κοιταξω..?-



Xrated
20/07/2011, 13:31
Θελω να βαλω xenon στη μηχανη-636 του 06 αν εχει σημασια-και δεν εχω ιδεα τι να κοιταξω.Στο car βρηκα διαφορες αγγελλιες http://www.car.gr/parts/?ca=711&ca=720&ca=859&pg=1
Δωστε φωτα(xenon)

mouse112
20/07/2011, 14:50
αν εχεις Η7 (τυπο λαμπας) εχω στα 35 βαττ και 6000Κ (λευκο)
εχω ενα ζευγαρι που καθετε.

Sapadak
20/07/2011, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse112
αν εχεις Η7 (τυπο λαμπας) εχω στα 35 βαττ και 6000Κ (λευκο)
εχω ενα ζευγαρι που καθετε.

Βαλε μια φωτο?

Με σλιμ μπαλαστ ειναι?
Ποσο?

Xrated
20/07/2011, 14:57
Ισως ενδιαφερομαι ναι... h7 φοραω αλλα θελω καποιος να μου εξηγησει πρωτα τι καθοριζουν τα Kelvin ,τα watt.Τι ειναι αυτο το slim που ειπε το παλικαρι απο κατω επισης και οτι αλλο μου φανει χρησιμο.

McGyver
20/07/2011, 15:03
Μη βάλεις H.I.D. (a.k.a. Xenon) γιατί έχεις κατοπτρικούς προβολείς.

spyro
20/07/2011, 15:12
"Aγορα xenon-Τι να κοιταξω..?- "

να γλυτώσεις τα λεφτά σου και να μη τα σκορπίσεις άσκοπα

Xrated
20/07/2011, 15:13
Καποια τεκμηριωση των παραπανω θα βοηθουσε υπερβολικα!

mouse112
20/07/2011, 15:14
φωτογραφία δεν μπορώ να βγαλω τωρα (ειναι στην αποθικη και βαριεμε :lol: )
είναι με το χοντρό μπαλαστ.
η τιμή ειναι στα 35 αχρησιμοποίητα (μια φορα τα ανοιξα για να δω αν δουλευουν)
οσο για το χρωμα κοιτα εδω:

http://www.goodxenon.com/xenon-lamp/xenon-color-4.jpg

McGyver
20/07/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Καποια τεκμηριωση των παραπανω θα βοηθουσε υπερβολικα!

Εκτός από άκρως ενοχλητικά, απλά δεν επιτρέπονται.

Xrated
20/07/2011, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εκτός από άκρως ενοχλητικά, απλά δεν επιτρέπονται.
Σιγουρα δε θελω να ενοχλω τους αλλους οδηγους οποτε ποια ειναι η αμεσως επομενη και σωστη λυση για να δειξει η μηχανη στον τομεα αυτο.Δεν το κανω για το φως οσο για αισθητικους λογους.

mouse112
20/07/2011, 15:19
εδω η διαφορές slim με fat:

http://i88.photobucket.com/albums/k198/matinzk/HID/slimballast.jpg

http://www.motorcyclehidlights.com/myfiles/image/Bi-xenon-slim.jpg

ελπίζω να βοήθησα.

McGyver
20/07/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Σιγουρα δε θελω να ενοχλω τους αλλους οδηγους οποτε ποια ειναι η αμεσως επομενη και σωστη λυση για να δειξει η μηχανη στον τομεα αυτο.Δεν το κανω για το φως οσο για αισθητικους λογους.

Αν δεν αλλάξεις φάναρι, άσ' την όπως είναι...

mouse112
20/07/2011, 15:23
η αλλη λύση ειναι

osram night breaker plus h7

αλλα αν δεν κανω λαθος πανε ''ψηλά''

spyro
20/07/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Καποια τεκμηριωση των παραπανω θα βοηθουσε υπερβολικα!

εδω (http://bit.ly/pLqw6g)

p@nos
20/07/2011, 18:46
καλυτερες λαμπες(πχ osram nightbraker) και συνδεση των φωτων με ρελε απευθειας απο τη μπαταρια...και τελος

catmaster
20/07/2011, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καλυτερες λαμπες(πχ osram nightbraker) και συνδεση των φωτων με ρελε απευθειας απο τη μπαταρια...και τελος

Γιατί απευθείας ;;; :look:

p@nos
20/07/2011, 19:08
μεσω του κυκλωματος της μοτο υπαρχουν απωλειες στην ισχυ(δλδ δε πανε τα 55w πχ στη λαμπα που πρεπει να πανε)

πρακτικα οταν το ειχα μετρησει η ταση στη λαμπα ειναι γυρω στα 12v απο τα 14 της μπαταριας οταν ειναι σε λειτουργεια η μοτο...


η απωλεια δλδ ειναι αρκετα μεγαλη...με ενα ρελε και απευθειας συνδεση δεν εχεις αυτη την απωλεια

the who
20/07/2011, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Γιατί απευθείας ;;; :look:

Που να μπλεκεις τωρα με ενιχυτη φωτων και ασφαλειες?:lol:

Για λεγε ρε Πανο.

p@nos
21/07/2011, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Που να μπλεκεις τωρα με ενιχυτη φωτων και ασφαλειες?:lol:

Για λεγε ρε Πανο.


τι 8ες να μαθεις?

:D

akaposto
21/07/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

πρακτικα οταν το ειχα μετρησει η ταση στη λαμπα ειναι γυρω στα 12v απο τα 14 της μπαταριας οταν ειναι σε λειτουργεια η μοτο...
[/B]

σε τι στροφές;

akaposto
21/07/2011, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εκτός από άκρως ενοχλητικά, απλά δεν επιτρέπονται.

κατεβάζεις την δέσμη.
Και στοκ λάμπα αν βαράει στον γάμο του καραγκιόζη είναι ενοχλητική.

makis206
21/07/2011, 09:57
Εμένα πάντως το Τρανς τις έκαψε και τις δύο Nightbraker που είχα σε χρόνο DT (βάλε κάνα μήνα ανάμεσα στο D και το T..:lol: ). Τι μπορεί να έφταιξε όταν τις εργοστασιακές Η11 αλλά και άλλες απλές Η11 της Osram που δοκίμασα τις κρατάει κανονικά;

Τα φώτα σας :lol:

nassosxlvbros
21/07/2011, 11:29
Nα πω και γω την γνώμη μου μιας και ζαχάρωνα μια εποχή τα ξένον....Στο ΤΑ που είχα και με μαμά λάμπα κανένα πρόβλημα,πολλά νυχτερινά ταξίδια,98000κμ 2 αλλαγές λάμπας-η τελευταία με phillips-και ποτέ δεν μου έπεσαν "λίγα"τα φώτα του...ακόμα και το παλιό μου BROS είχε πολύ καλό κάτοπτρο.
Το Hornet που έχω τώρα έχει αισίως περί τα 70000κμ και ακόμα τις μαμά λάμπες...ουδέποτε με προβλημάτισε στα φώτα... και από νυχτερινά ταξίδια (Αθήνα-Πύργος πχ)ούκ ολίγα...με φαίνεται πολύς ντόρος γίνεται για τα ξένον χωρίς ουσία..μάλλον επειδή φαίνονται "πιο ωραία"... :rolleyes:
Εγώ λέω αφήστε τα μηχανάκια σας ήσυχα χωρίς πατέντες-εκτός αν είναι αναστρέψιμες 100%-και κάντε κάμμια βόλτα...εκεί θα δείτε μεγάλη διαφορά...παντού!

...όσο για το ΤΑ που σου καίει τις συγκεκριμένες λάμπες οι πιο πιθανές αιτίες είναι ή καμιά χαλασμένη παρτίδα,ή το ντουί στο ΤΑ να έχει χαλαρώσει...στο δικό μου ΤΑ όλες τις λάμπες τις κράταγε για πάνω από 3 χρόνια,εννοείται συνέχεια αναμένες...-μάλιστα η τελευταία αλλαγή έγινε απλά για δοκιμή και όχι από κάψιμο...
Και εννοείται φυσικά,τηρούμε τις προδιαγραφές τοποθέτησης,καθαρή λάμπα,ντουί το ίδιο και σφιχτή εφαρμογή,δεν ακουμπάμε το τζαμάκι της λάμπας,κλπ,κλπ,κλπ...

makis206
21/07/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
...όσο για το ΤΑ που σου καίει τις συγκεκριμένες λάμπες οι πιο πιθανές αιτίες είναι ή καμιά χαλασμένη παρτίδα,ή το ντουί στο ΤΑ να έχει χαλαρώσει...στο δικό μου ΤΑ όλες τις λάμπες τις κράταγε για πάνω από 3 χρόνια,εννοείται συνέχεια αναμένες...-μάλιστα η τελευταία αλλαγή έγινε απλά για δοκιμή και όχι από κάψιμο...
Και εννοείται φυσικά,τηρούμε τις προδιαγραφές τοποθέτησης,καθαρή λάμπα,ντουί το ίδιο και σφιχτή εφαρμογή,δεν ακουμπάμε το τζαμάκι της λάμπας,κλπ,κλπ,κλπ...

Ξέρω καλά τη σωστή διαδικασία τοποθέτησης, εξάλλου δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα με τις κοινές λάμπες παρά μόνο στο πρόβλημα που αντιμετώπισα με τις nightbraker τις οποίες και χρυσοπλήρωσα (και σε πολύ φιλική τιμή μάλιστα). Γι'αυτό και μου γεννήθηκε η απορία..:winka:

McGyver
21/07/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
κατεβάζεις την δέσμη.
Και στοκ λάμπα αν βαράει στον γάμο του καραγκιόζη είναι ενοχλητική.

Αν κατεβάσεις τη δέσμη aftermarket H.I.D. σε συμβατικό κάτοπτρο ούτως ώστε να μη "στραβώνεις" τους άλλους ακόμα και σε επιταχύνσεις ή δικάβαλος, το πιθανότερο είναι να φωτίζεις μόνο την μπροστινή ρόδα σου.

chr1s_86
21/07/2011, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εμένα πάντως το Τρανς τις έκαψε και τις δύο Nightbraker που είχα σε χρόνο DT (βάλε κάνα μήνα ανάμεσα στο D και το T..:lol: ). Τι μπορεί να έφταιξε όταν τις εργοστασιακές Η11 αλλά και άλλες απλές Η11 της Osram που δοκίμασα τις κρατάει κανονικά;

Τα φώτα σας :lol:


Κι εμένα μου είχε καεί μια Nightbreaker σχετικά σύντομα...

Η moto vision (philips) που έβαλα μετά κρατάει ακόμα αλλά θα δοκιμάσω και τις καινούργιες Osram (night racer) μολις βρω μια "φιλική" τιμή :p

klab
21/07/2011, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καλυτερες λαμπες(πχ osram nightbraker) και συνδεση των φωτων με ρελε απευθειας απο τη μπαταρια...και τελος

Σωστός, έκανα τον ίδιο συνδιασμό και εντυπωσιάστηκα με την βελτίωση στον φωτισμό του αρχαιολογικού CB μου.

Στην αρχή πριν βάλω το ρελέ είχα βάλει τις phillips vision plus (15€) αλλά συνέπεσε και πρόβλημα στον ανορθωτή και σε 1 μήνα την έκαψε.
Μετά που άλλαξα ανορθωτή, έβαλα ρελέ και Nightbraker (9,50€) και είδα το φως μου, οι νυχτερινές διαδρομές έγιναν απόλαυση.
Να σημειώσω ότι μου άρεσε περισσότερο η δέσμη και το φως της phillips.

Μετά από 7-8 μήνες συμβίωσης με την Nightbraker μου κάηκε, την αντικατέστησα με καινούργια (11€) από την αντιπροσωπεία της Osram.
Κατά την αγορά μου είπαν ότι είναι νέο μοντέλο της Nightbraker με βελτιωμένη αντοχή σε σχέση με την προηγούμενη.
Με το μάτι είδα ότι είναι διαφορετική σε σχεδιασμό και πιο μικρή σε μέγεθος.
Το παλικάρι στην αντιπροσωπεία είπα οτι κρατάει 3/4 σε σχέση με τις απλές λάμπες.
Δεν είναι μύθος ότι καίγονται γρήγορα, αλλά μπρος στα κάλλη.

McGyver
22/07/2011, 07:46
To θέμα ξεκίνησε για H.I.D. και κατέληξε σε κοινές λάμπες αλογόνου, πράγμα το οποίο έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις.

Το παρόν κλειδώνει.