PDA

View Full Version : Piaggio Skipper - Help



PortisHead
22/07/2011, 09:28
Εχουμε και λεμε.
Βρεθηκε στην κατοχή μας , Piaggio Skipper 150.

Εχει να δουλεψει πανω απο 4 χρονια.
Η αδεια εκδόθηκε το 2003 , αρα υποθετω το μοντελο να ειναι το ιδιο.

Απο τα λιγα που εψαξα και απογοητευτικα ειναι οτι εβγαινε και 2χρονο και 4χρονο 150cc.
Δεν ξερω το δικο μας τι ειναι :(

Γενικα απο τι πασχουν αυτα και τι πρεπει να κοιταξω ?
Δεν εχω ιδεα απο scooter.Ιμαντες ακουω , αντιβαρα ακουω , ποια ειναι τα βασικα που πρεπει να κοιταξω ? Θα κανω μια προσπαθεια να το βαλω μπροστα το απογευμα.

Αν υπήρχε και κανα manual θα ηταν σωτήριο.

Οτι γνωριζετε.....
:wave2:

Anritsu
22/07/2011, 19:44
Φίλε το συγκεκριμένο μοντέλο το θύμαμαι στα φόρτε του πριν καμια δεκαριά και χρόνια στα τέλη της δεκαετιάς του 90 . Τουλάχιστον Κέρκυρα κυκλοφορήσαν πολλά , Αθήνα δεν ξέρω . Το δίχρονο ειδικά ήταν το τέλειο καγκουρό εργαλείο . Πάντως σχετικά γρήγορα εξαφανίστηκαν και δεν νομίζω να είναι για καλό αυτό . Για μάνιουλ ρώτα σε καμιά μεγάλη αντιπροσωπία , ενδεχεται να έχουν κάτι ξεχασμένο ...

:beer: :beer:

giovani64
22/07/2011, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εχουμε και λεμε.
Βρεθηκε στην κατοχή μας , Piaggio Skipper 150.

Εχει να δουλεψει πανω απο 4 χρονια.
Η αδεια εκδόθηκε το 2003 , αρα υποθετω το μοντελο να ειναι το ιδιο.

Απο τα λιγα που εψαξα και απογοητευτικα ειναι οτι εβγαινε και 2χρονο και 4χρονο 150cc.
Δεν ξερω το δικο μας τι ειναι :(

Γενικα απο τι πασχουν αυτα και τι πρεπει να κοιταξω ?
Δεν εχω ιδεα απο scooter.Ιμαντες ακουω , αντιβαρα ακουω , ποια ειναι τα βασικα που πρεπει να κοιταξω ? Θα κανω μια προσπαθεια να το βαλω μπροστα το απογευμα.

Αν υπήρχε και κανα manual θα ηταν σωτήριο.

Οτι γνωριζετε.....
:wave2:


εχει ενας φιλος που εχει σχολη οδηγων. θα τον ρωτησω την δευτερα και θα σου πω αν εχει κατι χρησιμο.

Tomahawk
24/07/2011, 12:08
Εάν είναι το 4χρονο δε θα έχεις θέματα πιστεύω, ακόμη βλέπω πολλά 125 και 150 στο δρόμο, και Λαμία και Αθήνα.

Εγώ έχω ένα (125 ST με 34k χλμ) και το μόνο που έχει χρειαστεί εκτός απο τα προβλεπόμενα service είναι ρουλεμάν τιμονιού στα 25k, ιμάντα κάποια χλμ πριν τα προβλεπόμενα χλμ και πολλαπλασιαστή γιατί κοβόταν.
Το μηχανάκι πονάει σε αναρτήσεις, μπρος πίσω. Δεν έχω δει Skipper ανεξαρτήτως χλμ που να μην χάνει (άπειρα) λάδια το μπροστινό. Το πίσω γίνεται γρήγορα κούτσουρο.
Η θέση του μπουζί, τέλος, είναι EPIC Fail, πραγματικά όμως, αν δεν έχεις τα κατάλληλα κλειδιά (όχι κανονικό μπουζόκλειδο δε βολεύει) ΔΕΝ το βγάζεις που να χτυπιέσαι κάτω!!

Γενικά σε λίγα πραγματάκια πονάει, εμάς μας έχει βγει αξιόπιστο (αγορασμένο καινούργιο το 2003).