PDA

View Full Version : Δίλημμα



Alchimistis
24/08/2005, 01:07
Έχω ενα φιλαρακι που ψάχνεται για αγορα On-Off και ειναι μεταξύ
Μultistrada,V-strom,bmw gs dakar όλα 600αρια....
Το θέλει επι το πλείστον για ταξιδάκια και φυσικα για τις καθημερινες μετακινήσεις στην πόλη...
τα φωτα σας

SKIP
24/08/2005, 12:34
ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ GS TO 650.ΟΜΟΡΦΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΑΝΕΤΟ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ(ΑΘΗΝΑ-ΛΕΥΚΑΔΑ),ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ Κ ΑΝΕΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ!
ΣΤΑ +++++ ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΣ Η ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ................

idi
24/08/2005, 12:42
πες του φιλου σου να κανει βολτα και τα 3 (σε test ride ή φιλων) και να παρει αυτο που γουσταρει περισσοτερο.+_

nikoskkk
24/08/2005, 12:48
Αν σκέφτεσαι έστω και λίγο το χώμα με το V-strom ξέχασε το!
Όμως στην άσφαλτο είναι σίφουνας!

Με το gs είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα 3000 χμ εξωτερικό διπλός φορτωμένος και δεν μου γκρίνιαξε καθόλου το έτερων (ΠΑΡΑΞΕΝΟ) και επίσης δεν καίει τίποτα.

Konti
24/08/2005, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Έχω ενα φιλαρακι που ψάχνεται για αγορα On-Off και ειναι μεταξύ
Μultistrada,V-strom,bmw gs dakar όλα 600αρια....
Το θέλει επι το πλείστον για ταξιδάκια και φυσικα για τις καθημερινες μετακινήσεις στην πόλη...
τα φωτα σας

ΤΟ F 650 GS ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ ΣΕ ΧΩΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ! ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ GS ΟΧΙ ΤΟ DAKAR ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 21'' ΖΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΜΠΡΟΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ 210ΜΜ! ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ 600 ΕΥΡΩ ΔΙΑΦΟΡΑ( 8950 DAKAR-8350 GS ΑΠΛΟ) ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ! ΤΟ V-STORM ΓΙΑ ΧΩΜΑ...ΜΜΜ! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ MULTISTRADA....

afrotwin
24/08/2005, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Έχω ενα φιλαρακι που ψάχνεται για αγορα On-Off και ειναι μεταξύ
Μultistrada,V-strom,bmw gs dakar όλα 600αρια....
Το θέλει επι το πλείστον για ταξιδάκια και φυσικα για τις καθημερινες μετακινήσεις στην πόλη...
τα φωτα σας

den mou les ti ginete edo pera 8a sou poume emis na pis tou filou sou ke pai legontas?
ke an tou pi kanas alos ke sou leme tsampa emis?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tespa ta pragmata exoun os eksis
v-strom ke multi strada den ine on-off
meta to gs pou ine on of ke poli kalitero gia xomatines diadromes nisakia ke lipa ine monoklindro ke gia taksidia ine kourastiko
ke ase aftous pou to exoun na lene oti den gkriniakse ke ala tetia
an kavalisoun ena v dikilindro ke niosoun tin anesi 8a sou lene ala

prosopiki apopsi
to multi srtada ine mixani gia diaskedasi ke pexnidi kirios 8a to pas to taksidaki sou ala ine kirios gia mesa stin poli i na pas kapou na peksis me strofes ke psilo anomalous asfaltinous dromous

to v-strom ine pio vari ala ine ikano gia taksidia ke peripato se xomatinous dromous sintiritika san ena street
to pexnidi ksexase to

kalitero mexri stigmis apo ta ala dio
exi ena kako omos exi psilo foutouristiko ifos ke kala modato ke 8a kseperasti efkola

eno ta ala dio ine pio klasika ke diaxronika

diladi as pari v-strom ke se kana triari xronia to dini ke perni kati alo....

typografos
24/08/2005, 16:25
Eχω ένα V-STROM εδω κι ένα χρόνο. Πρόσφατα το πήγα στο Λιμνιώνα Eύβοιας και στη Σέριφο κι έφαγα πολύ χωματόδρομο. Tο μηχανάκι δεν είναι για χώμα αλλά πάει μια χαρά ιδιώς αν το μάθεις. Tο μόνο είναι ότι σε πιάνει η καρδιά σου με τα λάστοιχα που είναι ασφάλτινα. Πήγα και στα Γιάννενα και δεν κουράστικα ούτε πιάστηκα καθόλου και πραγματικά είναι απολαυστικό στο ταξίδι. Aυτό που με ενθουσίασε αλλά και όσους γνωστούς το έχουν καβαλήσει είναι το πόσο ευκολοδήγητο είναι. Tώρα αν καίει πολύ δεν ξέρω αλλά για Γιάννενα που πήγα 460 χλμ. μου έκαψε 23 EURO. Aυτά ξέρω για το V-STROM για τα άλλα δεν ξέρω αλλά για το GS το γεγονός ότι είναι μονοκύλινδρο θα με προβλημάτιζε για ταξίδια όπως και η θέση οδήγησης.

doken
24/08/2005, 16:59
poios eipe oti to dl 650 den einai paixnidiariko??soyzes,ento,ta kanei gia plaka,se strofiliki mporei na mhn einai moultistrada alla stribi apisteyta kala k einai poly stathero mesa sth strofh.to gs den mporei na akoloythsei to v-strom se KANENAN dromo,mono sto xwma yperexei k poythena alloy!to moulti poly wraio alla se gkazi einai katwtero apo to dl 650

xtapodias
25/08/2005, 16:26
Για το multistrada δεν θέλω να πώ απολύτως τίποτα αφού δεν το ξέρω. Για το gs όμως ρε παιδιά ήμαρτον. Μονοκύλινδρο με 50κάτι ψωφάλογα είναι. Είναι και πανάκριβο. Για το οτι είναι καλύτερο σε χώμα συμφωνώ αλλά για να το προτιμήσεις πρέπει να κάνεις 60%-40% χώμα τουλάχιστων. Αν όμως έκανες 60% χώμα δεν θα έπερνες κανένα από τα τρία.

Alchimistis
26/08/2005, 17:08
Παιδιά ποια η διαφορα του μονοκυλινδρου κινητηρα απο τον V
(άσχετος):cool:

x-rider
27/08/2005, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Παιδιά ποια η διαφορα του μονοκυλινδρου κινητηρα απο τον V
(άσχετος):cool:




ν= βελουδο

Innersense
27/08/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ν= βελουδο

δεν το λες με σωστό accent...

βιλούδ'

a123xxsp
27/08/2005, 11:47
Έχει πολλά γκάζια το strom για να το συγκρίνεις με το GS (αν τα γκάζια είναι κριτήριο... :confused: ),
αν πας για GS βάλε και το Transalp μέσα, πολύ πιο χώμα από όλα.... (δεν έχει φυσικά τα γκάζια του Strom ούτε κατα διάνοια)

johnpan
27/08/2005, 12:06
το ΤΑ πιο χωμάτινο από το gs? ε όχι δα. το bmw είναι ελαφρύτερο και λεπτότερο και 1κύλινδρο. δεν παίζει σύγκριση.

και ξεκολήστε λίγο με τα ταξίδια και μονοκύλινδρα, εντάξει είναι βελούδο το v, αλλά στη βmw έχουν κάνει μεγάλη έρευνα στα αντίβαρα, και ταξιδεύει όμορφα.

Α, και στην πόλη να μη το κουράσουμε έτσι? GS.-

Grammarios
28/08/2005, 14:11
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΣΤ DRIVE ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ. ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ VSTROM!

d-s
28/08/2005, 21:29
Ειχα το gs έχω το στρωμα... εαν το θέλει για πόλη, χώμα, κοντινά ταξιδάκια κ ορεινους δρόμους gs δαγκωτό.
Εαν κάνει πολλά ταξίδια με μπόλικα χλμ στρώμα....

στο ταξίδι το gs είναι όντως "βιλούδο" (καλύτερο ακόμα κ από 600 διαλπικό) κραδασμοί μηδέν, αλλά τρως πολύ αέρα και πιάνονται τα γόνατα λόγω θέσης. Το φορτώνεις σα γαϊδούρι, και χώμα (βόλτα) πάει αέρα....

το στρώμα τώρα είναι πολυ καλό για ταξίδια...πάει κ στη πόλη καλά αλλά όχι σα το gs. Επίσης, σε ορεινούς δρόμους με ψιλοχάλια άσφαλτο πας πιο άνετα με το gs, το στρώμα λόγω αναρτήσεων κοπανάει, λόγω μεγέθους ασφυκτια λίγο......
Και φυσικά δε πάει (εύκολα) χώμα....

Alchimistis
28/08/2005, 23:42
Θα μου εξηγησει κανεις την διαφορα του V κινητήρα απο τους άλλους:confused: :p