PDA

View Full Version : Τεχνικά Προβλήματα στα 5000 χλμ δρόμου (650)



gispy
24/08/2005, 00:30
Η μηχανή είναι ενα DL 650.

Το πρώτο πρόβλημα ήρθε με τις ταχύτητες όπου σε μια προσπάθεια να αλλάξω ταχύτητα το πόδι έβρισκε αέρα! Είχε ξεβηδωθεί και κρατιώταν από το σύρμα και μόνο. Το βίδωσα και αφού βγήκε ξανα κανα δυο φορές καταλήξαμε με τον μηχανικό να βάλουμε αυτό που βάζουνε και στις βρύσες. Μου είπε οτι έχει ξανασυμβεί. Με ενόχλησε αρκετά το όλο περιστατικό όπως και η λύση του. Την βρίσκεται ενδεδηγμένη ή όχι;

Δεύτερο πρόλβημα στην Λευκάδα στα 4500 χλμ μόλις λειτουργίας. Αφού έχω κανει αρκετά ξεκινήματα/σταματήματα γιατί έψαχνα δωμάτιο μου έσβησε η μηχανή και δεν έπερνε μπροστά! (είχα κάνει ήδη 6 ώρες πάνω στην μηχανή γιατί είχα φτάσει από ταξίδι με 3 στάσεις μόνο). Το πρόβλημα έδιχνε οτι δεν έπαιρνε αρκετό ρεύμα.
Την έβαλα μπροστά σε κατηφόρα αλλά μετά από λίγο που την ξαναέσβησα να δω αν ήταν τυχαίο ήταν χειρότερα. Δεν άναβε ούτε το λαμπάκι για την νεκρά!
Πήρα τηλ στον μηχανικό και μου είπε οτι μάλλον είχε κάψει στοιχείο.

Αφού την επέστρεψα σπίτι να την δει δεν της βρήκε τίποτα και δεν μπορούσε να καταλάβει τι είχε συμβεί! Η μηχανή φαινόταν άψογη από ρεύμα. Ίσως ζεστάθηκε πολύ και παρουσίασε το πρόβλημα.

Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι από τα παραπάνω;

Υ.Γ. Πιστεύει και άλλος οτι το μηχανάκι κακώς έχει 150 λάστιχο πίσω και ίσως με 180 να ήταν αρκετά καλλίτερο στις στροφές και ας χάσει και άλλο από το off της;

xtapodias
24/08/2005, 10:18
για το θέμα του ρεύματος δεν ξέρω, ένας φίλος μου που είχε κάτι παρόμοι σε strom του ήταν από τον συναγερμό.
Το θέμα των ταχυτήτων το αντιμετώπισα κι εγώ ακριβώς έτσι όπως το περιγράφεις. Η διαφορά μας είναι ίσως οτι εμένα μου είχε πέσει η μηχανή από το stand και νόμιζα οτι εμένα μου ξεβίδωνε από αυτό. Βέβαια είχε ψιλοστραβώσει ο λεβγιές των ταχυτήτων. Επειδή εγώ καλώς ή κακώς το πάω Σφακιανάκη, ρώτησα να αντικαταστήσω τον λεβγιέ, και μου είπαν πως δεν χρειάζεται. Βέβαια το σύστημα βρύση που σου είπε ο δικός σου μηχανικός μου φαίνεται κάπως, διότι μπορείς να βάλεις ειδική κόλλα. Εγώ αυτό έκανα. Από τότε όλα οκ.
Για το λάστιχο πίσω συμφωνώ οτι θέλει μεγαλύτερο (άλλωστε δε με ενδιαφέρει το off κομμάτι)

gplk
24/08/2005, 14:40
Εχω το dl650 απο Νοέμβριο 2004 με 15000 χλμ και δεν υπήρξε πρόβλημα με ρευμα . Αλλα τον λεβιετον εχασα και εγω με 170χλμ/ωρα

Koufalonix
24/08/2005, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
μπορείς να βάλεις ειδική κόλλα. Εγώ αυτό έκανα.

μηπως μπορεις να μας πεις τι κολλα ειναι αυτη και πως την λενε?
Το χρειαζομαι αμεσα....:sick:

Να το κανω καμια ηλεκτροκολληση λεει η υπαρχει καποιος κινδυνος¨?

xtapodias
24/08/2005, 20:12
Ηλεκτροκόληση μην κάνεις διότι μπορεί να προκαλέσεις βλάβη στα ηλεκτρικά. Εγώ ήθελα κάποια στιγμή να κάνω στο προστατευτικό κάγγελο που μου είχε σκάσει, αλλά μου είπαν να το βγάλω πρώτα για να μη περάσει ρεύμα μέσω του πλαισίου.

Για την κόλλα μπορείς να ρωτήσεις πως την λένε στο Σφακιανάκη. Στο Περιστέρι ας πούμε που πάω εγώ μου την είχαν πει τα παιδιά εκεί πως την λένε όταν την βάζανε, αλλά δε θυμάμαι.

Dexter
24/08/2005, 21:36
Loctite?

makaronachis
24/08/2005, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Η μηχανή είναι ενα DL 650.

Την έβαλα μπροστά σε κατηφόρα αλλά μετά από λίγο που την ξαναέσβησα να δω αν ήταν τυχαίο ήταν χειρότερα.


;
Δεν έχω κάποια απάντηση στα γραφόμενα σου αλλά μια απορία:Πως την έβαλες μπροστά σε κατηφόρα αφού η μηχανή για να πάρει μπροστά πρέπει να έχεις πατημένο το λεβιέ του συμπλέκτη.

gispy
26/08/2005, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Δεν έχω κάποια απάντηση στα γραφόμενα σου αλλά μια απορία:Πως την έβαλες μπροστά σε κατηφόρα αφού η μηχανή για να πάρει μπροστά πρέπει να έχεις πατημένο το λεβιέ του συμπλέκτη.

Sorry που δεν σε καταλαβαίνω πλήρως τι με ρωτάς αλλά έχω απλά να σου πω οτι τον είχα. Βάζω νεκρά, αρχίζω να κατηφορίζω και καθώς κατηφορίζω βάζω 4η ή 5η (δεν θυμάμαι-και δεν έχει σημασία) κρατώντας πατημένο τον συμπλέκτη και αφήνω αφού έχει αρκετή φόρα και παίρνει μπρος.


Σχετικά με τα ηλεκτρικά ελπίζω να μην ισχύει αυτό που μου είπε κάποιος οτι η SUZUKI έχει πρόβλημα με τα ηλεκτρικά της σαν εταιρεία....

Tropeas
26/08/2005, 11:15
για το θέμα του ρεύματος δεν ξέρω, ένας φίλος μου που είχε κάτι παρόμοι σε strom του ήταν από τον συναγερμό.
Και έγω έχω ακούσει για διάφορα με τους συναγερμούς στα Vstrom...

makaronachis
26/08/2005, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Sorry που δεν σε καταλαβαίνω πλήρως τι με ρωτάς αλλά έχω απλά να σου πω οτι τον είχα. Βάζω νεκρά, αρχίζω να κατηφορίζω και καθώς κατηφορίζω βάζω 4η ή 5η (δεν θυμάμαι-και δεν έχει σημασία) κρατώντας πατημένο τον συμπλέκτη και αφήνω αφού έχει αρκετή φόρα και παίρνει μπρος.


Σχετικά με τα ηλεκτρικά ελπίζω να μην ισχύει αυτό που μου είπε κάποιος οτι η SUZUKI έχει πρόβλημα με τα ηλεκτρικά της σαν εταιρεία....
Για να γίνω πιο σαφής:Υπό κανονικές συνθήκες για να πάρει μπροστά η μηχανή γυρνάς το κλειδί δεξιά το διακόπτη στο run και έπειτα κρατώντας πατημένο τη μανέτα της απομόνωσης πατάς μίζα.Αν δεν πατήσεις να απομονώσεις δεν παίρνει μπροστά όσο και να πατάς μίζα.Δεν ξέρω αν με κατάλαβες αλλά και να μην με κατάλαβες δεν με πειράζει.Επίσης έχω ακούσει από τον μηχανικό μου οτί αν το ρελαντί πέσει κάτω από τις χίλιες στροφές η μηχανή σβύνει.Δες το κι αυτό.

gispy
27/08/2005, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Για να γίνω πιο σαφής:Υπό κανονικές συνθήκες για να πάρει μπροστά η μηχανή γυρνάς το κλειδί δεξιά το διακόπτη στο run και έπειτα κρατώντας πατημένο τη μανέτα της απομόνωσης πατάς μίζα.Αν δεν πατήσεις να απομονώσεις δεν παίρνει μπροστά όσο και να πατάς μίζα.Δεν ξέρω αν με κατάλαβες αλλά και να μην με κατάλαβες δεν με πειράζει.Επίσης έχω ακούσει από τον μηχανικό μου οτί αν το ρελαντί πέσει κάτω από τις χίλιες στροφές η μηχανή σβύνει.Δες το κι αυτό.

Συμφωνώ οτι έτσι είναι η διαδικασία για να πάρει αλλά δοκίμασέ το τον τρόπο που σου είπα αν σου χρειαστεί ποτέ (εύχομαι ποτέ). Παίρνει μπροστά όπως έπερναν και τα αμάξια που τα έσπροχνες παλιά (μηχανικώς δεν ξέρω να σου πω ακριβως τον λόγο). Δεν υπάρχει πρόβλημα να πάρει έτσι και ας θέλει από στάση να κρατάς την μανέτα. Δοκίμασε επίσης να βάλεις μπροστά έχοντας το σταντ κάτω. Δεν θα πάρει όπως και μερικές μηχανές σβήνουν ύστεερα από κάποια κλήση (νομίζω και το DL το έχει αυτό). Όλα αυτά είναι για ασφάλεια του οδηγού υπό διάφορες συνθήκες.

Όσο για το ρελαντί θα το έχω υπόψιν μου αλλά δεν πρέπει στην περίπτωσή μου να ήταν αυτό γιατί δεν έπαιρνε καν μπρος. Έκανε κάτι σαν να σκάει (σιγανά) οταν πάταγα την μίζα και δεν άναβε και το λαμπάκι της νεκράς (σίγουρα είχα) σαν να μην είχε ρεύμα.

oulas
30/08/2005, 11:21
υμφωνώ οτι έτσι είναι η διαδικασία για να πάρει αλλά δοκίμασέ το τον τρόπο που σου είπα αν σου χρειαστεί ποτέ (εύχομαι ποτέ). Παίρνει μπροστά όπως έπερναν και τα αμάξια που τα έσπροχνες παλιά


Ναι ετσι ειναι συμβαινει με ολες τησ μηχανες. Επειδη το σπιτι μου ειναι σε κατηφορα, για να μην καταναλωνω και μπαταρια, καθε φορα που φευγω την βαζω μπροστα, με 3 ταχητητα και αφμα του συμπλεκτη!

DPF
10/09/2005, 00:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
[B]Η μηχανή είναι ενα DL 650.

Το πρώτο πρόβλημα ήρθε με τις ταχύτητες όπου σε μια προσπάθεια να αλλάξω ταχύτητα το πόδι έβρισκε αέρα! Είχε ξεβηδωθεί και κρατιώταν από το σύρμα και μόνο. Το βίδωσα και αφού βγήκε ξανα κανα δυο φορές καταλήξαμε με τον μηχανικό να βάλουμε αυτό που βάζουνε και στις βρύσες.


ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΞΕΒΙΔΩΝΕΙ Ο ΠΥΡΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΝΤΡΑ ΠΑΞΙΜΑΔΑΚΙΑ ? ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΡΥΣΕΣ ? ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟΝ ΛΕΒΙΕ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ SERVICE MANUAL ΓΡΑΣΟ Κ.Τ.Λ.

:beer: