PDA

View Full Version : Νεο μελος



brainstorm73
22/07/2011, 19:59
Καλησπερα σας παιδια.....

Νεο μελος κι εγω και νεος στον κοσμο της μοτοκινησης μιας και στα 38 αποφασισα να ανεβω κατηγορια μοτοσυκλετας...


Εως τωρα ειχα στην κατοχη μου καποια "παπακια" κι ενα Τyphoon 125....μετα απο καποιο μικρο ατυχημα με τον τυφωνα και μια ελαφρια διασειση προτιμησα να κινούμαι μονο με 4 τροχους ωσπου......


αποφασισα να επανελθω Δημητριος.......και το νεο μου αποκτημα?

Ενα Fazer 600......το οποιο ακομη δεν εχω πολυοδηγησει γιατι πρωτα αγορασα τη μηχανη(πριν 15-20 μερες) και τωρα ειμαι στη διαδικασια να βγαλω διπλωμα για μεγαλη μηχανη(εχω καταθεσει χαρτια παραβολα και διαβαζω)


Παρολα αυτα αν και ξερω οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου και επισηςς ξερω οτι θα το ευχαριστηθω πολυ το μηχανακι στην πορεια θα ηθελα να μου πειτε γιατι εχω φαει ενα κολληματακι....

Μου αρεσει πολυ το vstrom......θες μου γεμιζει πιο πολυ το ματι,θες νομιζω μου παει πιο πολυ λογω ηλικιας,δεν ξερω......

Ηδη το εχω στο σαιτ για ανταλλαγη το fazer με στρομ .....αν θελετε πειτε μου κι εσεις καποια γνωμη...

α....με λενε Αντωνη απο Περαια Θεσσαλονικης :smilea:


231992

nikos_abel
22/07/2011, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Καλησπερα σας παιδια.....

Περαια Θεσσαλονικης :smilea:


Γαύρος τση συμπρωτεύουσας δηλαδή :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλωσόρισες και τις γκρίνιες για την έλλειψη διπλώματος κλπ στις φυλάμε για μετά!!!

:beer: :beer: :beer:

gdm
22/07/2011, 20:07
:wave2: :wave2: :wave2:
welcome!!!

PetranGR
22/07/2011, 20:27
καλώςήρθες και άντε με το καλό να τελείωσεις με τα παράβολα και τα συναφί και να οδηγήσεις την κούκλα σου ;) :beer:

προσοχη και κρανος παντα :)

SoulGR
22/07/2011, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
Καλησπερα σας παιδια.....
Ενα Fazer 600......το οποιο ακομη δεν εχω πολυοδηγησει γιατι πρωτα αγορασα τη μηχανη(πριν 15-20 μερες) και τωρα ειμαι στη διαδικασια να βγαλω διπλωμα για μεγαλη μηχανη(εχω καταθεσει χαρτια παραβολα και διαβαζω)

ΒΑΝ!




























:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: καλως ηρθες :beer: :beer:

ziggΥ
23/07/2011, 00:26
γουέλκαμ! :beer: :beer: :beer:

Lioulios
23/07/2011, 00:46
:wave2:

John Steed
24/07/2011, 01:10
Πριν το κάνεις αυτό, καλύτερα να οδηγήσεις κι ένα strom, να δεις αν "κουμπώνεις" στο μηχανάκι, στο μάτι δε φαίνεται αν θα σε βολεύει.

Καλώς ήλθες και καλή επιτυχία! :beer:

devil's animal
24/07/2011, 08:21
δεν νομιζω οτι θα κανεις καλα αν ανταλλαξεις το fazeraki με το στρομα...:sick:
νομιζω οτι κανει οτι κανει και το στρωμα απλα με πιο πολυ γκαζι...:winka:

οδηγησε τα παντως και μετα βγαλε αποψη.

καλως ηρθες...
:beer: :beer: :beer:

cityfly
24/07/2011, 09:04
καλώς ήρθες


:beer: :beer: :beer: :beer:

κουκλί το fazer

brainstorm73
24/07/2011, 09:37
Σας ευχαριστω πολυ παιδια.....:beer:

brainstorm73
26/07/2011, 12:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
[B]ΒΑΝ!



Βρε Soul το ειχα στο προγραμμα το διπλωμα απλα προεκυψε η μηχανη σαν ευκαιρια.....να την αφηνα?

SoulGR
26/07/2011, 18:46
ρε συ πλακα κανω,εγω αγορασα μηχανη παρασκευη και αδεια,ασφαλεια μου ηρθαν δευτερα λες να την αφηνα παρκαρισμενη στην πιλοτη:rolleyes: :beer: :beer:

brainstorm73
26/07/2011, 21:50
:beer:

brainstorm73
26/07/2011, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν νομιζω οτι θα κανεις καλα αν ανταλλαξεις το fazeraki με το στρομα...:sick:
νομιζω οτι κανει οτι κανει και το στρωμα απλα με πιο πολυ γκαζι...:winka:

οδηγησε τα παντως και μετα βγαλε αποψη.

καλως ηρθες...
:beer: :beer: :beer:


Tετοια λεγε μου να παιρνω τα πανω μου...οσο την οδηγω να πω την αληθεια τοσο περισσοτερο μου αρεσει.....:beer:

brainstorm73
05/10/2011, 12:49
Επιτελους διπλωμα!!!!

Κοπηκα μια φορα(αν ειναι δυνατον) γιατι δεν γυρισα το κεφαλι στο μηχανικο τυπικο ελεγχο της μηχανης.....

Με τη δευτερη φορα ομως ολα οκ αν και πληρωσα αλλα 100 ευρωπουλακια.....το θεμα ειναι οτι θα ερθει το διπλωμα σε ενα μηνα περιπου απ οτι μου ειπαν απο τη σχολη οδηγων......


Μεχρι τοτε τι???

Περιμενω ακομη????


Και καμια προταση παιδια για οικονομικη ασφαλεια???

Εξαμηνη και δυστυχως ειμαι και ΝΕΟΣ οδηγος βαση διπλωματος οποτε μαλλον θα με σκισουν ε??:bawl:

brainstorm73
05/10/2011, 12:58
Κατα τα αλλα δεν ανεβαινω ποτε στη μηχανη χωρις τα παρακατω......(τωρα θα μου πεις ανεβαινεις χωρις διπλωμα.....:p )


237279

nikos_abel
05/10/2011, 13:05
Άντε, καλορίζικος, καλοφόρετα και αγρατσούνισταος!!!!

Ασφάλεια, anytime έχει και οδική.

brainstorm73
05/10/2011, 13:09
Νικο ευχαριστω πολυ φιλε.....

Στην anytime που εκανα τον υπολογισμο στο σαιτ τους μου εβγαινε 150 ευρω το εξαμηνο ως νεος οδηγος.......100 για καποιον με παλιο διπλωμα.....πολλα γμτ.....

nikos_abel
05/10/2011, 13:12
Για την οδική περισσότερο το λέω μωρέ, αχρείαστη να είναι.

Αν βρεις φθηνότερα τώρα....ΟΚ

brainstorm73
05/10/2011, 13:50
:beer:

Απαντησεις για τα υπολοιπα?

the who
05/10/2011, 14:08
Αν εισαι Μπαοκ καλως ηρθες.Αν εισαι αρειανος να επιστρεψεις στον πλαμητη σου.:lol:
Το fazer (το συγκεκριμενο) ειναι πολυ καλο και τιμιο μηχανακι.Κι οταν "ξεψαρωσεις" θα ευχαριστηθεις και γκαζακι.

brainstorm73
05/10/2011, 14:13
ΠΑΟΚ ειμαι φιλε και διασκεδαζω αφανταστα τις Τριτες Τεταρτες(εξαρταται ποτε παιζει η μεγαλυτερη ιεροδουλη της Ευρωπης) Πεμπτες(παιζω εγω και γουσταρω).....

Οσο για τους λαγους αυτοι δεν υπαρχουν καν....


Βασικα οταν λεω για τα υπολοιπα εννοω για το θεμα διπλωματος που θα μου ερθει μετα απο ενα μηνα....

Θενκς ενιγουει για τον κοπο να απαντησεις αν και για τα αθλητικα σχολια-υπονοουμενα υπαρχει σχετικο θρεντ...

TROOPER
05/10/2011, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
ΠΑΟΚ ειμαι φιλε και διασκεδαζω αφανταστα τις Τριτες Τεταρτες(εξαρταται ποτε παιζει η μεγαλυτερη ιεροδουλη της Ευρωπης)
...

δε μιλας νοστιμα...

panagath
05/10/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
ΠΑΟΚ ειμαι φιλε και διασκεδαζω αφανταστα τις Τριτες Τεταρτες(εξαρταται ποτε παιζει η μεγαλυτερη ιεροδουλη της Ευρωπης) Πεμπτες(παιζω εγω και γουσταρω).....

Οσο για τους λαγους αυτοι δεν υπαρχουν καν....


Βασικα οταν λεω για τα υπολοιπα εννοω για το θεμα διπλωματος που θα μου ερθει μετα απο ενα μηνα....

Θενκς ενιγουει για τον κοπο να απαντησεις αν και για τα αθλητικα σχολια-υπονοουμενα υπαρχει σχετικο θρεντ...

Γενικά αυτό που ισχύει είναι ότι νομικά από τη στιγμή που πέρασες την εξέταση είσαι καλυμένος. Αυτό μου έλεγε και μένα ο δάσκαλος πέρσυ, αυτό του είπε και του αδερφού μου που το πέρασε την περασμένη εβδομάδα. Τώρα αν σε σταματήσουν δε θα εχεις δίπλωμα πάνω σου και αν πέσεις σε λογικούς δε θα έχεις πρόβλημα. Κανονικά θα είναι κανα 15ευρω πρόστιμο που δεν το έχεις μαζί σου.

Το θέμα είναι να συνενοηθείς με την ασφαλιστική σου ότι τη φωτοτυπία του διπλώματος που θέλουν θα τους τη δώσεις όταν το παραλάβεις, ώστε να είσαι καλυμένος. Όταν παραλάβεις το δίπλωμα θα λέει για ημερομηνία, την ημερομηνία που έδωσες,(κάπου νομίζω γράφει και την έκδοσης, αλλά το πότε έδωσες μετράει).

Αν είσαι προσεκτικός, δεν κάνεις καγκουριές και φοράς κράνος δε νομίζω να σε ενοχλήσει και κανείς. Μην το φοβάσαι πάντως, αλλά αν ξέρεις στάνταρ σημεία που τη στήνουν, απέφυγέ τα και εσύ :P:P

gs 500 f
05/10/2011, 15:08
καλως τον και παντα ορθιος!!!!
:beer:

panagath
05/10/2011, 15:08
A, και για το επασφάλιστρο του νέου οδηγού, αν είσαι πάνω από 23 (που εισαι) τότε ισχύει για ένα χρόνο και πρέπει να πληρώνεις παραπάνω. Αν είσαι κάτω από 23, πρέπει να κλέισεις τα 23 και ένα χρόνο με το δίπλωμα για να σταματήσεις να το πληρώνεις.

Εγώ προσωπικά που έβαλα "Εθνική" (χωρίς να κάνω διαφήμιση, απλά το λέω γιατί δεν ξέρω αν το κάνουν οι άλλες ασφάλειες), δεν το έβαλα το επασφάλιστρο και "ρίσκαρα" στο ότι για ένα χρόνο δε θα προκαλέσω ατύχημα. Αν έκανα κάποιο ατύχημα και έπρεπε να πληρώσω τότε θα πλήρωνα στην Εθνική σαν πρόστιμο ένα ποσό 70% (αν θυμάμαι καλά) επί του ετήσιου ασφάλιστρου και θα κάλυπτε τότε τα έξοδα κανονικά. Έπαιξα και κέρδισα, δεν έκανα τπτ ένα χρόνο και το γλύτωσα. Τώρα είναι σειρά του μικρού να "ρισκάρει" :P:P.

Douglas
05/10/2011, 21:00
Κάνε και μια ερώτηση intersalonica,νομίζω είναι σχετικά φθηνότερη.

brainstorm73
05/10/2011, 21:49
Παιδια σας ευχαριστω ολους.....:beer:

Tpap
06/10/2011, 00:49
Καλώς ήλθες, κράτα το μηχανάκι που έχεις. :beer: :beer:



(Eat shit, νέος). :rolleyes:

trelos_paros
06/10/2011, 07:44
Καλώς τον!!!

Πάντα με κρανάκι και όλα θα είναι τέλεια όποια μηχανή και να οδηγείς!!!