PDA

View Full Version : διλημμα



ultima
22/07/2011, 21:34
γεια σας παιδια,

είμαι απειρος οδηγος δικυκλου και θελω για πρωτη φορα να αποκτησω την δικη μου μηχανη. έχω σχετική εμπειρία απο μικρός όταν οδηγούσα την γουρόυνα του πατέρα μου.

για μενα το υπερτατο που πρεπει να διαθέτει μια μηχανη είναι η ασφαλεια και ασφάλεια σε δικυκλο για μενα είναι πρωτίστως τα φρενα και τα ελαστικά. τα λέω καλά? διορθώστε με.

απ ότι έχω καταλάβει το YBR 250 υπερτερει σε σχέση με το CBF 250 στην κατανάλωση καυσίμου και στο κόστος συντήρησης, ενώ το honda υπερτερει στα φρένα. η μεγάλη της honda σχολή βλέπεις. και μονο στο ακουσμα honda παθαίνεις κάτι.

Πέραν απο κάποιες υποκειμενικές κρίσεις που είναι βεβαίως σεβαστές, θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει συγκεκριμένα στοιχέια με απτά νούμερα για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε (κόστος καυσίμου, σέρβισ). Η διαφορά στα φρένα είναι μεγάλη ή αμελητέα? Ειδικά αυτά θα τα χρειαστώ. Για μένα κριτηριο No 1 στην επιλογή μου. Την ασφάλεια την πληρώνω κάτι παραπάνω

daz
22/07/2011, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ultima
.. και μονο στο ακουσμα honda παθαίνεις κάτι.

Ανακατεύεσαι και εσύ? :lol:


Περίμενε να μπουν ιδιοκτήτες και τέως κάτοχοι να στα πουν καλύτερα.


Καλώς ήρθες. :winka:

:beer:

toyar
22/07/2011, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ultima
γεια σας παιδια,

είμαι απειρος οδηγος δικυκλου και θελω για πρωτη φορα να αποκτησω την δικη μου μηχανη. έχω σχετική εμπειρία απο μικρός όταν οδηγούσα την γουρόυνα του πατέρα μου.

για μενα το υπερτατο που πρεπει να διαθέτει μια μηχανη είναι η ασφαλεια και ασφάλεια σε δικυκλο για μενα είναι πρωτίστως τα φρενα και τα ελαστικά. τα λέω καλά? διορθώστε με.

απ ότι έχω καταλάβει το YBR 250 υπερτερει σε σχέση με το CBF 250 στην κατανάλωση καυσίμου και στο κόστος συντήρησης, ενώ το honda υπερτερει στα φρένα. η μεγάλη της honda σχολή βλέπεις. και μονο στο ακουσμα honda παθαίνεις κάτι.

Πέραν απο κάποιες υποκειμενικές κρίσεις που είναι βεβαίως σεβαστές, θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει συγκεκριμένα στοιχέια με απτά νούμερα για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε (κόστος καυσίμου, σέρβισ). Η διαφορά στα φρένα είναι μεγάλη ή αμελητέα? Ειδικά αυτά θα τα χρειαστώ. Για μένα κριτηριο No 1 στην επιλογή μου. Την ασφάλεια την πληρώνω κάτι παραπάνω

καλησπερα
εχω το cbf 250
σε αυτή την κατηγορία οι διαφορες σε κοστος χρησης και συντήρησης είναι αμελητέες καθως μιλάμε για δυο σχεδον ομοια μηχανακια
στην πραξη για να παρεις μια ιδεα με το δικό μου κάνεις ευκολα 400χλμ με 16 λιτρα ενω τα σερβις είναι τοσο απλά που τα κανω μονος μου
επειδή επιμένεις για τα φρενα (και καλά κάνεις) ψαξε για κατι μεγαλύτερο με ABS

dmf
22/07/2011, 21:57
Πραγματι το μονο μηχανακι της γιαμαχα που ειναι το καλυτερο στη κατηγορια του μεχρι στιγμης ειναι το ybr250.

daz
22/07/2011, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
.. ψαξε για κατι μεγαλύτερο με ABS

Δλδ επειδή είναι άπειρος αν πάρει κάτι μεγαλύτερο με abs θα είναι πιο ασφαλής?

PetranGR
22/07/2011, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δλδ επειδή είναι άπειρος αν πάρει κάτι μεγαλύτερο με abs θα είναι πιο ασφαλής?

συμφωνώ με τον Daz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wave2:

IVX
23/07/2011, 01:05
Ναι μια μεγαλυτερη μηχανη ειναι πιο ασφαλης.

Φρενα, αναρτησεις, πλαισιο, ενεργητικη ασφαλεια δεν τα βρισκεις στα μικρα.

Ειναι γνωστο οτι ολα τα διτροχα ειναι αρκετα γρηγορα για να σε σκισουν.
Κατα 80% οι αναβατες τα κανουν σκοτωστρες κατα 20% η κακια στιγμη.

Το θεμα ειναι η μηχανη να μορει να συγχωρεσει μια παπαρια σου αλλα χωρις ABS, χωρις γκαζι, χωρις μπροστινο .... τι να σε κανει το ερμο.....

daz
23/07/2011, 07:15
Σε όλα δίκιο έχεις και συμφωνώ. Όχι όμως όταν αναφερόμαστε σε νέους και άπειρους αναβάτες. Κάποιος άπειρος, πόσο μάλλον αν είναι και πιτσιρικάς, δεν μπορεί να διαχειριστεί τον όγκο πληροφοριών που λαμβάνει από ένα 600άρι. Και φυσικά δεν ξέρει και να τις αποκωδικοποιήσει. Η διαφορά μεταξύ των δύο μηχανών είναι χαοτική για κάποιον που δεν έχει ξανακαβαλήσει.

Μπορεί να έχουν καλύτερα φρένα και αναρτήσεις και πλαίσιο αλλά αυτά υπάρχουν για να διαχειρίζονται καλύτερα τα περισσότερα χλμ που μαζεύουν από στροφή σε στροφή.

Το πόσο εύκολα όμως μπορεί να παρασυρθεί, ακόμα και κάποιος με εμπειρία, το ξέρουμε όλοι. Και όσο πιο πολύ είναι το γκάζι τόσο πιο εύκολα παρασύρεσαι.

Κάποιος που δεν έχει ξανακαβαλήσει το 250άρι θα του φανεί πύραυλος. Θα μάθει όμως πολύ πιο γρήγορα να το "ελέγχει" και να το "διαχειρίζεται" απ' ότι ένα μεγαλύτερο. Θα βρει τα όριά της μηχανής του πολύ πιο γρήγορα και θα καταλάβει επιτέλους τι παραπάνω έχουν τα μεγάλα. Τι είναι αυτό το έχτρα που μπορούν να σου προσφέρουν εκτός απ' το έχτρα γκάζι.

Κανένας δεν βγήκε χαμένος επειδή το πρώτο του μηχανάκι εκτός από λίγους ίππους, είχε και πλαίσιο από τσίχλα ή επειδή του έλειπαν τα abs. Αφήστε τους νέους να μάθουν τι εστί στρέβλωση πλαισίου. Πως φρενάρουμε. Πως σταματάει η μηχανή. Πως είναι οι σωστές αναρτήσεις.

Και ναι το 250άρι μπορεί να γίνει επικίνδυνο όχι όμως περισσότερο από ένα παπί, για του λόγους που ανέφερες και σίγουρα λιγότερο από ένα μεγαλύτερο, για τους λόγους που ανέφερα.

Θα μπορούσα πολύ απλά να σου απαντήσω πως κανένας πιτσιρικάς δεν τσακίστηκε επειδή το πλαίσιο της μηχανής του δεν το πρόσφερε την κατάλληλη ακαμψία. Τα είπα όμως στη νύφη για να τα ακούσει η πεθερά. :lol:

Και για να μην είμαι συνέχεια εκτός θέματος, θεωρώ το ybr καλύτερη επιλογή με μόνο αρνητικό την μεγαλύτερη τιμή. Μηχανάκια αυτής της κατηγορίας βρίσκεις μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση και για κάποιον που σκέφτεται να την αλλάξει σε 1-2 χρονάκια το μεταχειρισμένο είναι μάλλον πιο συμφέρουσα αγορά.

ultima
23/07/2011, 10:33
ευχαριστω παιδες για τις απαντήσεις σας,

για μεγαλύτερο δεν θέλω να συζητησω. Το θεωρώ υπερβολικό για τα κυβικά μου. Τα 250άρια είναι μια πιο συνειδητοποιημένη επιλογή. Ουτε πολύ λίγα,ούτε και πολλά. Κάπου στην μέση σαν ένα λογικό compromise. Πιστεύω ότι οι μηχανές θηρία σου προσφέρουν πράγματα περιττά, όχι γιατί τα χρειάζεσαι, αλλά γιατί ικανοποιήσαι και μόνο που ξέρεις ότι υπάρχουν.

Επειτά την θέλω για την πόλη. Που να ανήξεις στην Αθήνα τώρα. Ε βέβαια και βόλτες που πηγαίνω συχνά Πόρτο Χέλι. Έχει πολλές στροφές και κολλάς πίσω από νταλίκες και λεωφορεία χωρίς ορατότητα για προσπέραση. Έχεις πολύ λίγο χρόνο να κάνεις μια (πάντα) ορθολογική προσπέραση, αλλά πιστεύω ενα 250άρι τα κουλαντρίζει ευκολα. Λέω εγώ τώρα, μπορείτε να με διορθώσετε. Η τελική δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει μα..ες, αν και ο πειρασμός θα είναι πάντα παρών, αλλά η επιτάχυνση είναι απαραίτητη. Να μπορείς να "ξεφεύγεις".

Ο φίλος που λέει για ABS δεν έχει βέβαια άδικο. Έχω βρει αυτό χτες. Δεν ήξερα κι εγώ ότι υπάρχει:
http://www.totalmotorcycle.com/photos/2011models/2011-Honda-CBR250RABS.htm

Μπήκα στο mototriti και ειδα τιμές
CBR 250R ABS=5.180€
ΥΒR 250=5.070€

Η διαφορά είναι αμελητέα. Σιγά τα 110 € τώρα. Αστιεόμασται? Άρα ρε παιδιά δεν χρειάχεται να πάω σε μεγαλύτερα κυβικά για να έχω ABS. Δεν ξέρω γιατί έχω κωλήσει με τα φρένα. Αλλά για μένα τα καλά φρένα στην μηχανή είναι non plus ultra. 'Ολοι ξεκινάν από τα γκάζια. Εγώ ίσως ξεκινάω ανάποδα, από τα φρένα. Πολύ φοβάμαι ότι τις σαβούρες μου θα τις φάω. Σαβούρα με σαβούρα έχει όμως διαφορά. Το θέμα είναι να ξανασηκωθείς στα πόδια σου. Έχω δει στην ζωή μου 4-5 ατυχήματα στην Αθήνα μπροστά στα μάτια μου. Ηταν να τα λυπάσαι τα παιδιά. Νιώθω πολύ σεβασμό για τις μηχανές και τους δικυκλιστές.

ultima
23/07/2011, 10:50
επίσης daz,

τι εννοείς όταν λες στρέβλωση πλαισίου?

(Μη με ξενερώσετε βέβαια λέγωντάς μου, ότι επειδή δεν ξέρω τα βασικά να μην πάρω μηχανή!!!) :nono:

ultima
23/07/2011, 11:15
βρήκα και αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=TRoKr-XWjNE

εσείς που ξέρετε μπορείτε να κάνετε σχόλειο. εγώ το βρίσκω ενδιαφέρον. στην δεύτερη περίπτωση χωρίς abs πατάει πολύ νωρίτερα φρένο. είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο μηχανής. άρα συγκρίνεις όμοια πράγματα. Εσείς που είστε στο τιμόνι μηχανής μπορείτε να πείτε περισσότερα από μενα

krino4
24/07/2011, 11:23
Το ybr το είχα πάρει 4000 ευρώ, δεν αξίζει 5000 ευρώ, είναι πολλά για αυτά που σου δίνει. Είχα διαβάσει ένα review για το cbr που έλεγε ότι καταναλώνει 3,8 ανά 100 km. Οπότε είναι περίπου ίδιο με το ybr αλλά με καλύτερες επιδόσεις. Δες λοιπόν αν έχουν φέρει στην Ελλάδα φίλτρα λαδιού- αέρα, μπουζί, αλυσίδα, τακάκια, μπαταρία, αμορτισέρ. Σύγκρινε τις τιμές τους με τα υπόλοιπα μηχανάκια της honda, Και αν υπάρχουν (μπορεί να μην τα έχουν φέρει ακόμα) σε καλές τιμές προχώρα σε αγορά.

npat
24/07/2011, 17:29
Αν σου βγαίνει οικονομικά, πάρε το CBR 250 (δαγκωτό). Διαφορετικά προτίμησε το YBR.

:wave2:

dmf
24/07/2011, 17:53
ρε σεις βγαινει και το cbr250 με c-abs??

toyar
24/07/2011, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δλδ επειδή είναι άπειρος αν πάρει κάτι μεγαλύτερο με abs θα είναι πιο ασφαλής?

οι περισσότερες σαβουρδες ακόμα και με μικρες ταχύτητες-και ο προσωπικος μου φοβος παρολο που οδηγω κοντα 20 χρονια- είναι το μπλοκάρισμα του μπροστινου.
με abs τουλάχιστον αυτό το αποφευγεις
άλλωστε το παιδι πιο πάνω αναφέρεται ειδικά σε φρένα

Joyrider
24/07/2011, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αν σου βγαίνει οικονομικά, πάρε το CBR 250 (δαγκωτό). Διαφορετικά προτίμησε το YBR.
+600

Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ρε σεις βγαινει και το cbr250 με c-abs??
Το μόνο 250άρι με abs αλλά και συνδιασμένα φρένα.

Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ανακατεύεσαι και εσύ? :lol:
Θύμισέ μου να γελάσω δυνατά όταν ξαναμαρσάρεις δίπλα μου σε φανάρι :evil: :smokin: :wacko:

dmf
24/07/2011, 18:12
Αυτο δεν το ηξερα.. Νομιζα οτι abs εχουν τα 600+.
Μπορω να αλλαξω την ψηφο μου? :blush: