PDA

View Full Version : Αντικλεπτική ερώτηση...



gtsiros
24/08/2005, 01:10
Πως γίνεται να "νικηθεί" ο συναγερμός με τηλεειδοποίηση, εφεδρική μπαταρία και σένσορα κουνήματος;

Αν το post ανήκει στα τεχνικά ζητώ από τους mods να το μετακινήσουν στην κατάλληλη κατηγορία και ζητώ συγνώμη γιά το λάθος μου.

hornet
24/08/2005, 09:15
μαλλον για εξαφανισμα το βλεπω...διοτι κανεις σωφρων δεν προκειται να απαντησει δημοσια σε ενα τετοιο ερωτημα!!!:a022:

Tigas
24/08/2005, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
μαλλον για εξαφανισμα το βλεπω...διοτι κανεις σωφρων δεν προκειται να απαντησει δημοσια σε ενα τετοιο ερωτημα!!!:a022: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
24/08/2005, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Πως γίνεται να "νικηθεί" ο συναγερμός με τηλεειδοποίηση, εφεδρική μπαταρία και σένσορα κουνήματος;

:sad: :sad: :sad:

Με Scanner συχνότητας !!!

Την ώρα που οπλίζεις - αφοπλίζεις τον συναγερμό, κάπου κοντά είναι ένα παληκάρι (ΟΧΙ γκόμενα, γιατί ενώ την υποψιάζεσαι λιγότερο έως καθόλου, προσέχεις την ύπαρξή της και αργότερα την περιγράφεις στην κατάθεση....) με ένα "περίεργο" κουτάκι που καταγράφει την συχνότητα του συναγερμού σου.

Το να φτιάξεις ένα ίδιο τηλεκοντρόλ, θεωρείται πλέον παιδαριώδες, οπότε σου τσιμπάνε την μηχανή ΧΩΡΙΣ να παραβιάσουν κανένα μέρος του συναγερμού !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
24/08/2005, 10:37
με ένα "περίεργο" κουτάκι που καταγράφει την συχνότητα του συναγερμού σου.

Αυτό ισχύει μόνο όταν ο συναγερμός δεν έχει ικανότητα αλλαγής συχνοτήτων κάθε φορά. Οι περισσότεροι όμως έχουν πλέον.

Εκείνο που κάνουν φίλε μου οι περισσότεροι στο εξωτερικό είναι να κάνουν χρήση PalmOS ή PDA με κάποιο καλώδιο , που το δένουν με κάποιο τρόπο πάνω στην μηχανή σου (αυτό δεν θα το πώ!) και με ενα απλό freequency scanner + crack δίνουν τον κωδικό και το αφοπλίζουν το πολύ σε 20-30secs... και μαζί με το immobilizer παρακαλώ..:mad: :sick: :uplate: :hypnotize

Gandalf

GST
24/08/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αυτό ισχύει μόνο όταν ο συναγερμός δεν έχει ικανότητα αλλαγής συχνοτήτων κάθε φορά. Οι περισσότεροι όμως έχουν πλέον.

Εκείνο που κάνουν φίλε μου οι περισσότεροι στο εξωτερικό είναι να κάνουν χρήση PalmOS ή PDA με κάποιο καλώδιο , που το δένουν με κάποιο τρόπο πάνω στην μηχανή σου (αυτό δεν θα το πώ!) και με ενα απλό freequency scanner + crack δίνουν τον κωδικό και το αφοπλίζουν το πολύ σε 20-30secs... και μαζί με το immobilizer παρακαλώ..:mad: :sick: :uplate: :hypnotize

Gandalf

ακομα και αν το ιμομπιλαιζερ ειναι στο ψεκασμο :confused:

Gandalf dr685sm
24/08/2005, 11:10
δεν παίζει ρόλο το που είναι το immobilizer όσο η θέση που τοποθετείται το βύσμα για το scanner.

Πίστεψε με το είχαν κάνει στο MAX POWER σε μηχανές και αυτοκίνητα στην Αγγλία , για δοκιμές συναγερμών και μόνο δύο , είχαν ξεπεράσει το όριο 1,5 λεπτού στην καθυστέρηση παραβίασης τους.

Gandalf

OldMan
24/08/2005, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αυτό ισχύει μόνο όταν ο συναγερμός δεν έχει ικανότητα αλλαγής συχνοτήτων κάθε φορά. Οι περισσότεροι όμως έχουν πλέον.

:sad: :sad: :sad:

Και όμως, my friend, άσχετα με το τι ισχυρίζονται οι "συναγερματζήδες", οι περισσότεροι - φτηνοί έως μέτριοι - συναγερμοί ΔΕΝ έχουν κυλιόμενη συχνότητα.

Οι καλύτεροι από αυτούς έχουν από 3 έως 6 prefix συχνότητες που αλλάζουν με συγκεκριμένη σειρά σε κάθε χρήση....

Πίστεψέ με, ξέρω τι λέω....

:wave2: :beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
24/08/2005, 11:40
οι περισσότεροι - φτηνοί έως μέτριοι - συναγερμοί ΔΕΝ έχουν κυλιόμενη συχνότητα.

Καθόλου δεν διαφωνώ.. ειδικά με το "φτηνοί εώς μέτριοι" που συνήθως μπαίνουν και απο αντιπροσωπείες σαν προσφορές... αλλά αν πας και αγοράσεις εκείνο που πρέπει, όσο και να ψάχνουν σε "airborne" συχνότητες, μόνο παράσιτα και καμιά μετάδοση αγώνα live στο ραδιόφωνο θα πιάσουν.:D

Gandalf

m1ke
24/08/2005, 11:59
Στο δικό μου συναγερμό το τηλεχειριστήριο έχει εμβέλεια εκπομπής περίπου ένα μέτρο. Δηλαδή για να πιάσει ο επίδοξος κλέφτης το σήμα του πρέπει να έρθει δίπλα σου. :winka:

idi
24/08/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Στο δικό μου συναγερμό το τηλεχειριστήριο έχει εμβέλεια εκπομπής περίπου ένα μέτρο. Δηλαδή για να πιάσει ο επίδοξος κλέφτης το σήμα του πρέπει να έρθει δίπλα σου. :winka:

αλλαξε μπαταρια!!!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

gtsiros
24/08/2005, 12:04
Αν ο τηλεχειρισμός έχει κυλιόμενο κωδικό ή μια μεγάλη σειρά

Αυτά μου φαίνονται (και είναι, τελοσπάντων) εύκολα να προγραμματιστούν να είναι επιπλέον ασφαλή (μια σειρά από τυχαίους αριθμούς, που χρησιμοποιείται κάθε ένας μια φορά, χρονοκαθυστέρηση στις αποτυχίες/ενεργοποίηση συναγερμού, κτλ κτλ)

Ο λόγος που έκανα την ερώτηση είναι διότι έχω στο μυαλό μου ένα αντικλεπτικό που μέχρι τώρα δε βλέπω ούτε καν πιθανόν να μπορεί να παραβιαστεί, ούτε καν αν καταφέρεις να καπακώσεις τη μηχανή με container ανοιχτό από κάτω κ τη σηκώσεις όπως είναι. Ακόμα και αν έχεις τη μηχανή σε ανοιχτό χώρο χωρίς κανένα εμπόδιο τριγύρω.

Δε θα πω ακόμα τίποτα.

m1ke
24/08/2005, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αλλαξε μπαταρια!!!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Λες να μην άλλαξα :lol: εκεί πήγε το μυαλό μου στην αρχή αλλά και τα δύο τηλεχειριστήρια με καινούργιες μπαταρίες πιάνουν στο ένα μέτρο. Το γράφει και το manual.

idi
24/08/2005, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Αν ο τηλεχειρισμός έχει κυλιόμενο κωδικό ή μια μεγάλη σειρά

Αυτά μου φαίνονται (και είναι, τελοσπάντων) εύκολα να προγραμματιστούν να είναι επιπλέον ασφαλή (μια σειρά από τυχαίους αριθμούς, που χρησιμοποιείται κάθε ένας μια φορά, χρονοκαθυστέρηση στις αποτυχίες/ενεργοποίηση συναγερμού, κτλ κτλ)

Ο λόγος που έκανα την ερώτηση είναι διότι έχω στο μυαλό μου ένα αντικλεπτικό που μέχρι τώρα δε βλέπω ούτε καν πιθανόν να μπορεί να παραβιαστεί, ούτε καν αν καταφέρεις να καπακώσεις τη μηχανή με container ανοιχτό από κάτω κ τη σηκώσεις όπως είναι. Ακόμα και αν έχεις τη μηχανή σε ανοιχτό χώρο χωρίς κανένα εμπόδιο τριγύρω.

Δε θα πω ακόμα τίποτα.

να εισαι πανω στη μηχανη 24/7 ?????

gtsiros
24/08/2005, 13:06
να εισαι πανω στη μηχανη 24/7 ?????

Τσου... θα χρειαστεί να πας για κατούρημα... :rotflmao: :rotflmao: