PDA

View Full Version : Βοήθεια για Zzr 1100 '91 - Εν κινήσει προβλήματα



eXJey
23/07/2011, 17:37
Χρειάζομαι κάποιες τελευταίες συμβουλές από τους έμπειρους του φόρουμ, λίγο πριν κάνω αίτηση για το ψυχιατρείο.


Το zzrάκι μου το "παρατάω" κάθε οκτώβρη, το ξυπνάω κάθε ιούνη. Εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε καλοκαίρι τις πρώτες ημέρες που ξυπνά από το λήθαργο κάνει κάτι χαζά με το άνοιγμα του γκαζιού, πάντα όμως στρώνει μετά από 1-2 βόλτες.

Εν μέσω κρίσης δεν αντέχω το φετινό. Και θέλω να πάω και διακοπές, γι αυτό παρακαλώ μια βοήθεια.

Μετά από 150 χιλιόμετρα που έκανα, εμφανίζει κάποια συμπτώματα που δεν διορθώνονται. Προφανώς κάτι έχει χαλάσει. Αλλιώς αν ήταν μπόχα καρμπ ή κάτι άλλο θα διορθωνόταν μόνο του με την βόλτα, όπως τόσα χρόνια.

Στο νεκρό, η μηχανή στο ρελαντί δουλεύει με πολύ καλό ρυθμό στο ρελαντί. Το ίδιο και στο ανέβασμα στροφών μέχρι τα κόκκινα. Και οι 4 κύλινδροι. Πολύ γρήγορα. Οπως πρέπει. Τέλειος και ο ήχος στο άκουσμα της μηχανής.

Τι ακριβώς παίζει όταν η μηχανή είναι εν κινήσει; Ο κινητήρας κυλά ομαλά μέχρι τις 3,000 στροφές (70-80 Km/h). Κατόπιν στην επιτάχυνση αρχίζει τα χαζά, διακοπές κάποιου κυλίνδρου (έτσι το νιώθω), σκουντήγματα, βηξίματα, ρεταρίσματα. Καμιά φορά καταφέρνει να ανεβάσει μέχρι τις 7,000 στροφές και από το μισό της διαδρομής του γκαζιού μέχρι τέρμα είτε δεν κάνει καμιά διαφορά, είτε θέλει να ανεβάσει κι άλλο αλλά με "νεκρό" κάποιο κύλινδρο δυσκολεύεται, πάντως σίγουρα δεν είναι το μωρό μου που αγγίζει τα 270 με σχετική ευκολία.

Η απορία μου είναι ότι στο νεκρό, ακόμη και ανεβασμένη στο διπλό σταντ και ταχύτητα μέσα ο κινητήρας δουλεύει τζιτζιλί. Τι συμβαίνει στο δρόμο;

Επίσης αν το ζορίσω αρχίζει διάφορα χαζά και στο νεκρό, σα να μουλαρώνει μετά. Μετά διορθώνεται (στο νεκρό).

Καθοδηγήστε με να σας βοηθώσω σε απαντήσεις για να βρω μια άκρη. Σε μάστορα δεν το πάω.

Τι έκανα.

Αλλαξα το Junction Box (μαύρο κουτί) από ένα άλλο ΖΖΡ ίδιο. Δεν διορθώθηκε η κατάσταση.

Εβγαλα μπουζί, τέλεια και καθαρά. Σπινθήρας ΟΚ. Φύσηξα φίλτρο αέρος, άλλα φίλτρο βενζίνης, τσέκαρα αντλία η οποία δουλεύει διακοπτόμενα, πιο γρήγορα όταν οι στροφές γεμίζουν. Και αυτά ΟΚ.

Μια καθοδήγηση. Φοβάμαι αν είναι τίποτα ηλεκτρικό θα μπλέξω. Επειδή την κοιτάζω και με κοιτάζει, ξέρω ότι πρόκειται για κάποια ελαφριά παρεξήγηση (εμού και της μηχανής), δηλαδή κάτι απλό και την πονά στο δρόμο.

Ευχαριστώ.

John Steed
23/07/2011, 20:03
Τα καρμπς τα καθάρισες?

kawazoyras
23/07/2011, 20:17
κοίτα τη φίσα του διακόπτη (κλειδί) βγάλτη καθάρισέ τη ρίξτης λίγο σπρέι επαφών..

κ εδώ είμαστε πάλι.;)

eXJey
23/07/2011, 21:37
Το ξεγύμνωμα της μηχανής δεν είναι ότι καλύτερο σε κόπο, γι αυτό ακούω προτάσεις για να τις ελέγξω συγκεντρωτικά στο επόμενο ξεβίδωμα μεθαύριο.

Συγκρατώ τον έλεγχο των φυσών της κλειδαριάς και όλων των άλλων (βγάλσιμο, σπρεύ, κούμπωμα).

Για τα καρμπς μπορώ να πω μόνο ότι έγινε σερβις από συνεργείο το 2009. Εκτοτε η μηχανή δεν έχει κάνει πάνω από 2,000 χλμ. Και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάει πάλι για καθάρισμα (100+ ευρώ). Εγώ δεν γνωρίζω σχετικά, εκτός κι αν κάποιο καλό παληκάρι μου υποδείξει κάποιο manual που να τα γράφει αναλυτικά τι πρέπει να κάνω. Μέχρι βάλε-βγάλε μπουζί η πείρα μου φτάνει.

Αν υπάρχει κάτι άλλο να ελέγξω, ίσως κάποιος τρόπος να μετρήσω το ηλεκτρικό; ...

- Οι 2 πολλαπλασιαστές χαλάνε; μπορώ κάτι να ελέγξω εκεί;
- Τα μπουζοκαλώδια αλλάζουν; θα βοηθούσε; πρέπει να ειδικά για zzr ή πάω τα παλιά και μου φτιάχνουν custom?

Σκουντήγματα έκανε και το hyundai coupe του αδελφού μου, ώσπου τελικά φταίγανε τα μπουζοκαλώδια και οι πίπες, γι αυτό το αναφέρω.

toyar
23/07/2011, 22:10
το καθάρισμα των καρμπς που αναφέρεις το 2009 είναι σαν να μην εγινε
απαξ και η μηχανή μείνει ακίνητη τόσους μηνες με βενζίνη στα ποτηράκια η μούργα που απομένει όταν αυτή εξατμίζεται μπορεί να φράξει τα παντα
επίσης η ακινησία βλάπτει-ξεραίνει οτιδόποτε πλαστικό ή λαστιχενιο όπως κολλάρα,μπουζοκαλώδια τσιμούχες ορινγκ κλπ
στην περίπτωσή σου χρειάζεται σίγουρα έλεγχος-καθάρισμα καρμπ και αναπνοή τεπόζιτου
προληπτικά και ενα καθάρισμα σε ηλεκτρικες επαφες κεντρικού διακόπτη και kill

mankam
25/07/2011, 12:05
Φιλε μου μαλλον για καρπυρατερ μου παει το μυαλο,,εχει δικιο ο φιλος ποιο πανω, εκτος απο καθαρισμα θα θελει ευθυγραμμιση στα καρμπυρατερ με υποπιεσομετρο,εγω στο δικο μου zzr το εκανα μονος μου και βελτιωθηκε πολυ η αποκριση στο γκαζι,αν οι πεταλουδες δεν ανοιγουν ομοιομορφα σε ολους το κυλινδρους και εχεις μεγαλες αποκλισεις μπορει να παρουσιαζει τα συμπτωματα που αναφερεις.
Ο επομενος υποπτος ειναι ηλεκτρονικη,πολλαπλασιαστες μια και τα προβληματα σου παρουσιαζονται μονο οταν ο κινητηρας λειτουργει υπο φορτιο ,αν παινουν τα χερια σου υπαρχει τροπος να το τσεκαρεις μονος σου βλεπωντας το μανουαλ απο εδω
http://www.megaupload.com/?d=5F6CC3PF

kawazoyras
26/07/2011, 00:25
βασικά δε θα έλεγα οτι είναι απο τροφοδοσία αφού σου δουλεύει παίρνει μπρός εκτός αν είναι η αντλία βενζίνης, που ίσως κολλάει κ δε δουλεύει άρα δε στέλνει βενζίνη, αλλά πάλι μετά στο νεκρό λες ότι δουλεύει κανονικά, το πιό πιθανό είναι καλώδιο αν όπως λες σου κάνει στιγμιαίες διακοπές κ όχι σα να μένει από βενζίνα που αρχίζει ένας ένας κύλινδρος κ παραδίδει, αυτό το πρόβλημα απασχολούσε κ εμένα 6 μήνες περίπου, κουνιότανε τα κεντρικά καλώδια του διακόπτη το άσπρο κ το καφέ της φίσας κ δεν έπαιρνε με τίποτα έκανε να σκάσει αλλά μπά, άλλες πάλι έπαιρνε κανονικά, αλλά πάντα όταν την έσπρωχνα έπαιρνε κ δούλευε πήγαινα δουλειά 40χλμ μετά για να φύγω βαρούσα να πάρει τπτ την έσπρωχνα έφευγα πήγαινα σπίτι άλλα 40 χλμ αν δε την έσβηνα δούλευε κανονικά βέβαια στο δρόμο μου έκανε κάτι ψιλοδιακοπές αλλά δεν έσβηνε ούτε καν ανησυχούσα.

BABISVFR
26/07/2011, 05:38
allaxe to filtro benzinas.

vtecpatra
26/07/2011, 09:07
καλημερα,

ειχα και εγω ενα τετοιο μηχανακι και το οποιο ηταν πολυ αξιοπιστο σε γενικες γραμμες.
Τα προβληματα ξεκινανε λογω της ακινησιας.

Καταρχην κοιταξε το τεποζιτο μεσα να δεις αν εχει σκουρια η αρχη σκουριας γιατι αρχιζουν τα σοβαρα προβληματα.

Οταν θα ειναι ακινητη η μηχανη το τεποζιτο παντα γεματο μεχρι πανω για αποφυγη δημιουργιας σκουριας.

Επιβαλεται καθαρισμα καρπυρατερ το οποιο αν πιανουν λιγο τα χερια σου το κανεις και μονος σου η με βοηθεια καποιου φιλου που να γνωριζει.Επισης καθαρισμα του φιλτρου βενζινης,εγω το ειχα αλλαξει με ενα καθαριζομενο.

Μετα λαδωμα με WD 40 ολες τις φισες .Ελενχεις και για πρασινισμα στους ακροδεκτες τους λογω ακινησιας.

Κεντρικοι διακοπτες καθαρισμα και λαδωμα με WD 40.

Καλο θα ηταν να αλλαξεις και τα μπουζοκαλωδια με πιο αγωγιμα για τυχον δυσλειτουργιες τους.

Τσεκαρισμα και στις πιπες μην ειναι καμια βραχυκυκλωμενη.

Τσεκαρε και καλου κακου τον διακοπτη της βενζινης μην ειναι βουλωμενος η δεν εχει καλη ροηκοτητα.



Δεν νομιζω να εχει τιποτα το μηχανακι σου απλα θελει ενα καλο καθαρισμα σε κυκλωμα τροφοδοσιας και ηλεκτρικα.


Ελπιζω να βοηθησα


Σε χαιρετω φιλικα


Γιωργος