PDA

View Full Version : dr 350 ρελαντι&καρμπυρατερ



eulogitos
24/07/2011, 16:09
Καλησπερα σε ολους.
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα σε σχεση με το ρελαντι του dr μου σε σχεση με το ρελαντι του το οποιο μου φαινοται αδυναμο.
Υστερα απο ενα γενικο σερβις πιστευα οτι θα λυνοταν (καθαρσιμος καρμπ,ρυθμισμα βαλβιδες κλπ) αλλα παρ'ολα αυτα ο μονος τροπος για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα σβησει και δεν θα παταω μανιβελιες στα φαναρια ηταν να μαρσαρω για να μην πεσει κατω απ'τις 2.000στροφες.
Ο μηχανικος μου το εβγαλε αχρηστο καθως ευθυνοταν για πολλα πραγματα(μπουκωματα κλπ)και κρατησε μονο το ζιγκλερ το οποιο εβαλε σε ενα 2ο καρμπ που ειχα απτο 2ο dr που εχω για ανταλλακτικα(μεγαλη ιστορια:P) και το μηχανακι δουλευει αισθητα καλυτερα. Μεχρι που πιστεψα οτι λυθηκε αλλα τα λογια του μαστορα οτι ακομα δν δουλευει οπως πρεπει ηρθαν να βεβαιωθουν σε ενα φαναρι προς το τελος της βολτας μου οπου καθολη την διαρκεια δουλευε ρολοι και στο τελευτεο φαναρι "πεθανε" ενω κρατουσε ρελαντι .

Οι λυσεις που εχω σκεφτει ειναι δυο :
καινουργιο καρμπ
ή
να παρω ολα τα "εντοσθια" του καρμπ που ηδη εχω

για μεταχειρισμενο το φοβαμαι αν κ ο μαστορας κανει ψακτικη μηπως βρει κανα καλο και αφου το δοκιμασουμε βλεπουμε.

η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα ενα καινουργιο για να μην εχω το αγχος. και εδω ερχονται οι ερωτησεις:
αξιζει το καινουργιο?μπορει να εγγυηθει οτι δεν θα μου ξανασβησει με κινδυνο να εχω κανα ατυχημα?μηπως θα ηταν καλυτερα να ψαξω για κανα καρμπ ψεκασμου?
:sick:
ευχαριστω

tifoso4ever
24/07/2011, 18:25
Αν η βελονα - βελονοθηκη και η μεμβρανη (ΑΝ ειναι υποπιεσης το καρμπ, δεν το διευκρινιζεις...) ειναι σε καλη κατασταση, ρυθμισε τη βιδα του μιγματος στις 2,5 στροφες απο τερμα κλειστη...
Η βελονα, σε περιπτωση που εχεις το υποπιεσης BST 33 ΠΡΕΠΕΙ να ειναι απαραιτητα στη μεση, ΜΗΝ της αλλαζεις θεση, ολα τα DR επαναστατουν οταν γινεται αυτο...

Αν ολα τα παραπανω ισχυουν, τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα στο μελλον...
:beer:

eulogitos
24/07/2011, 19:37
Tο προβλημα εχει λυθει εδω και μια εβδομαδα και τελικα ηταν.... πηνια :eek:

εγινε καινουργια περιεληξη και το μηχανακι δουλευει μια χαρα. :wave2: